15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Kolonyal tarzda iç dekorasyonun incelikleri

Avrupa egzotizmine genellikle sömürge tarzı denir. Bu cümle, bu sıra dışı tasarımın tüm özünü ifade ediyor. Sömürgecilik dönemi, yalnızca tarihte ve dünyanın siyasi haritasında derin bir iz bırakmadı, aynı zamanda Avrupa klasiklerinin özelliklerini ve sömürge ülkelerinin özgün lezzetini emen benzersiz bir konut dekorasyonu tarzı oluşturdu..

Kapının üstünde şapkalı raf

Canlı ve şaşırtıcı sömürge tarzı, birkaç yüzyıl sonra hala talep görüyor.

İç mekanda sömürge tarzı nasıl ortaya çıktı??

Sömürge tarzı, Avrupalılar tarafından büyük ölçekli arazi geliştirme çağında ortaya çıkmıştır. Egzotik ülkelere onlar için gelen sömürgeciler, yerel sakinlerin çok moda ve kırılgan kulübelerinde yaşamak istemediler. Bu nedenle her zamanki lüks ve konforlu konaklarına yerleşmeyi tercih ettiler. Ama yavaş yavaş evleri sömürgeleştirilmiş toprakların tadını aldı..

Kemerli kolonyal tarzda pencerelere sahip oturma odası

Sömürgeleştirilmiş ülkelerin tarzlarının karıştırılması, nihayetinde, şimdilerde sömürge tarzı olarak adlandırılan şeyin ortaya çıkmasına yol açtı.

Afrika, Hint, Asya motifleri, İspanyolların, İngilizlerin, Fransızların ve Portekizlilerin evlerinin iç mekanlarında sömürge tarzının bir parçası haline geldi. Tesis tasarımındaki orijinal yön bu şekilde ortaya çıktı. Özünde, Avrupa klasik geleneğinin Doğu’nun egzotizmiyle bir karışımıdır..

Özellikler ve ayırt edici özellikler

Bu tasarım, bir şekilde en özgün ve hatta benzersiz olarak kabul edilir. İlk olarak, tarihi 15. yüzyıla kadar uzandığından, en “uzun ömürlü” biridir. İkincisi, birçok dönemi, kültürü ve geleneği yansıtıyordu. Ama yine de, birkaç ortak ayırt edici özelliği var..

Koloni tarzı yatak odası kapısı

Koloni yönü, Avrupa klasiklerini oryantal lezzetle uyumlu bir şekilde birleştirir

Bol ışık ve alan

Kulübelerin sahipleri, egzotik ülkelerin el değmemiş doğasının güzelliğinin tadını tam olarak çıkarmak için tüm koşulları yaratmaya çalıştı. Bu nedenle, kolonyal iç mekanlarda, pencereler Fransızlar gibi her zaman büyüktür – zemine ulaşırlar ve yeşil teraslara veya bahçeye açılırlar. Diğer bir karakteristik özellik, herhangi bir bölme, imar, kör kapı olmamasıdır. Odalar sorunsuz bir şekilde birbirine akar, alanın net sınırları bulanıktır. Bu nedenle kolonyal tarzdaki evler her zaman ferahtır, ışık, yaşam ve doğal enerji ile doludur..

Ahşap panjurlu zemine kadar uzanan pencere

Fransız sömürge tarzı bize ünlü panoramik pencereler verdi

Doğanın kendisinden ödünç alınan malzemeler

Dekorasyon için sadece doğal malzemeler uygundur. İç ve dış dekorasyon için genellikle ahşap ve taş alınır. Ayrıca, alışılmış ahşap çeşitlerinin yanı sıra egzotik çeşitler de vardır: bambu, rattan, kauçuk, maun ve lale ağaçları. Tekstil olarak keten, yün, pamuk, ipek seçilir. Mobilyalar rattan, doğal ahşaptan yapılmıştır..

Koloni tarzı kır evi oturma odası iç

Kolonyal tarzda bir oturma odasında ahşap kaplama

renk tayfı

Çoğu durumda, duvarlar ve tavan pastel paletin sakin ve açık renkleriyle boyanır. Olabildiğince doğal olan diğer yumuşak tonlar, genel arka plan için mükemmeldir: zeytin, pişmiş toprak, kum, koyu sarı veya kırmızı kil. Bu, parlak renklerin varlığının imkansız olduğu anlamına gelmez. Oldukça kabul edilebilirler, ancak bunları odanın renginin geri kalanıyla ustaca birleştirerek dikkatli bir şekilde kullanmanız gerekir..

Beyaz duvar arka plan üzerinde el yapımı ahşap çekmeceli dolap

Duvarlar ve tavan genellikle genel olarak açık renkli bir arka plan görevi görür ve kontrast için etkileyici koyu renkli mobilyalar seçilir.

egzotik dekor

Tabii ki, böyle bir tasarım Doğu’nun etkisi olmadan imkansız olurdu. Etnik motifler burada hoş karşılanır – şaman maskeleri, heykelcikler, renkli Afrika yolları veya pahalı Hint el yapımı halıları.

Kolonyal oda dekoru

Hayvan dünyasından aksesuarlar iç mekanda karşılandı

Sömürge tarzının ikincil belirtileri

Sömürge tarzının, onu diğer iç tasarımların kitlesi arasında tanımaya yardımcı olacak bir dizi ikincil işareti vardır:

 1. Mobilya. Pahalı ve doğal olmalıdır. Aynı zamanda, dokuların kombinasyonunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Yandaki oturma odası, sert bir tik masa ve zarif, ince dokunmuş bir rattan sandalyeyi barındırabilir. Ve renkli mobilyalar, deriden yapılmış bir kabarık ve Afrikalı veya Hintli ustaların zanaatkar şaheserlerini anımsatan oymalı, ustaca “yaşlanmış” bir dolap ile tamamlanacak. Genel olarak, vintage öğeler eklektizmi ve özgünlüğü mükemmel bir şekilde yansıtır. Ne de olsa, doğu topraklarının kolonizasyon döneminin ruhunu aktarmanın tek yolu bu..

  Beyaz bir oturma odasında doğal ahşap sehpa

  Mobilya seçiminde ana kriterler doğal malzemeler, dayanıklılık ve pratikliktir.

 2. Seyahat özellikleri. Sömürgeciler aslında geçici yerleşimcilerdi. Yabancı topraklara geldiler, kariyer yaptılar ve birkaç on yıl sonra evlerine döndüler. Bu nedenle, odaların iç dolgusu genellikle her türlü çanta, sandık ve valizi içerir. Genellikle pratik bir rol de yerine getirirler – çekmeceli dolap, komodin veya puf görevi görürler. Aynı zamanda, bu tür kapanımlar çok orijinal görünüyor ve oturma odası, yatak odası, mutfak ve diğer odaların iç kısmındaki kolonyal tarzı başarıyla tamamlıyor..

  Kolonyal tarzda bir oturma odasında antika sandık

  Eski sandık sehpa görevi görecek ve dekor olarak çok uygun olacaktır.

 3. Bitkisel öğeler. Avrupalıların evlerini çevreleyen egzotik bitki örtüsü, odaların içini etkileyemezdi. Yavaş yavaş, avuç içi, ficus, eğrelti otları ve lianas, Avrupa’dan zengin yerleşimcilerin mülklerine göç etti. Şimdiye kadar, egzotik bitkiler bu iç mekana özgü bir özellik olarak kabul edildi. Kural olarak, bunlar büyük ahşap küvetlere ekilen geniş, yayılan örneklerdir..

  Canlı bitkilerle salon dekorasyonu

  Palmiye ağaçları, kolonyal tarzın iç kısmına tazelik katacak

 4. “Hayvan teması”. Afrika tasarımları genellikle bir “hayvan leitmotifi” ile tamamlanır. Zeminleri süslemek için Afrika leoparları, kaplanlar ve jaguarların derileri kullanılıyor. Koltukların, kanepelerin ve sandalyelerin bacakları ve kolçakları aynı yırtıcıların pençeleri şeklinde oyulmuştur. Kuş kafesleri, kuş kafesleri veya sadece dekoratif, evin sömürge döneminin ruhunun hakim olduğunu gösteren başka bir ikincil unsurdur. Doldurulmuş hayvanlar ve kuşlar, geyik boynuzları ve diğer safari sembolleri bu sıra dışı tasarımda dekorasyon için yaygın olarak kullanılmıştır..
 5. Lüks detaylar. Bu eğilimin ana “göstergesi” lüks. Biraz daha mütevazi olmaya bile çalışmadan, tasarımda en üst düzeyde hüküm sürüyor. Her şey zenginlik, bolluk ve ihtişamla nefes alır. Mobilyada yaldız, avizelerde kristal, fildişi dekorasyon ve hediyelik eşyalar, mobilya deri döşemeleri, maun ve brokar, kadife, yün ve doğal ipekten yapılmış zarif tekstiller – tüm bunlar iddialı olmaktan öte görünüyor.

  Oturma odasının iç kısmındaki antika vazolar

  Antikalar her zaman uygundur – tabaklar, vazolar veya duvar halıları

İç mekanda sömürge tarzı seçenekler

Hindistan, Amerika, Afrika’nın renkli dekoruyla karışan klasik Avrupa iç mekanı, yeni, tamamen karakteristik olmayan özellikler kazandı. Ayırt edici ve tanınabilir hale geldi. Bu nedenle, bu tasarım yönünün birkaç seçeneği vardır:

 • İngilizce. Kısıtlama ve düzen, Büyük Britanya’nın karakteristiğidir. Bu nedenle burada düzensiz düzenlenmiş mobilyalar, asimetri ve akılda kalıcı renkler bulamazsınız. Oturma odasındaki merkezi yer, taş süslemeli bir şömine tarafından işgal edilmiştir. Kapı ve pencereler kemer şeklindedir. Halılar, kristal avizeler, zemin lambaları ve abajurlar kompozisyonu tamamlıyor..

  Başucu masalarının üzerindeki vintage lambalar

  İngiliz sömürge tarzında yatak odası

 • Amerikan. Amerika Birleşik Devletleri sakinleri, İngiliz ılımlılığından ve katı aristokrasisinden uzaklaşmaya karar verdi. Genişlik, aydınlık alan ve zengin dekorasyon kaldı. Ancak tasarımın simetrisi ikincil hale geldi. Aynı odadaki farklı odalar farklı şekillerde dekore edilebilir..

  Geniş bir oturma odasında ahşap bir dolapta saat

  Amerikan tarzı hem dekorasyonda hem de mobilya düzenlemesinde daha az ölçülüdür.

 • Fransızca. Hepsinden önemlisi, bu dal, Asya kültüründen, yani Vietnam ve Çin’den etkilenmiştir. Bazı Afrika devletleri – Fas, Tunus ve Cezayir – kendi bireysel lezzetlerini getirdi. Bu nedenle, tesislerin tasarımında Asya veya Afrika özellikleri sıklıkla görülür. Genel olarak, bu yön hafiflik, tazelik, havadarlık ile karakterizedir..

  Özel bir evde oturma odasının pencerelerinde Roma panjurları

  Fransız tarzı geniş, aydınlık odalar ile karakterizedir.

 • Afrikalı. Afrika enlemlerinin ifade gücü ve dinamizmi ile İngiliz tutarlılığının zıt bir kombinasyonu. Saygın İngiliz şıklığı, yırtıcı hayvanların derileri, fil heykelcikleri, zürafalar ve faunanın diğer temsilcileri olan Afrika savanından ödünç alınan ayrıntılarla seyreltilir. El sanatları, kaba, ilkel Afrika kabile el sanatlarının bir dokunuşuyla eklenir. Boyalar – Afrika’nın doğasına mümkün olduğunca yakın.

  Banyo duvarındaki Afrika idol maskeleri

  Afrika özelliklerine sahip banyo iç

 • İspanyol. Dışta, kendini bütün kemerli sokaklar şeklinde gösterir. İç mekanlarda kemerli ve kavisli çizgiler de bol miktarda bulunur. Renk şeması hafif, pastel, az miktarda parlak lekeli. Dekorasyonda genellikle elle boyanmış karolar kullanılır. İç merdivenler bu karo dekor ile dekore edilmiştir. Pencerelere zarif süslü dövme parçalar yerleştirilmiştir. Ayrıca kapı kollarında ve ev dekorasyonunda da bulunurlar..

  Ahşap kirişler ile tavanda dövme avize

  Kemerler, kirişler ve ferforje elemanlar İspanyol kolonyal tarzının tipik özellikleridir.

 • Hintli. Nötr renk paleti, geniş ve hafif panoramik pencereler, iç mekanın etnik tekstillerle cömertçe doldurulması, parlak süslemeli dekor ve el yapımı hediyelik eşyalar – bu tür unsurlar odaların iç dekorasyonunda bulunmalıdır..

  Hint Koloni Kır Evi Oturma Odası

  Hint sömürge tarzı – tekstil şeklinde ve hatta tavan dekorasyonunda renkli süslemeler

Mutfağın iç kısmında İspanyol ve Hint sömürge tarzı

Tüm bu varyasyonlardan Hint ve İspanyol versiyonları en çok modern iç mekanlarda kullanılır. Özellikle mutfak tasarımında etkileyici görünüyorlar..

İspanyol ruhunda bir mutfak tasarlamak için birkaç kurala uymalısınız:

 1. Duvarlar, zemin ve tavan açık, kapılar, pencere çerçeveleri ve mobilyalar için koyu renkler seçilmiştir..
 2. Kapılar kemerin şeklini takip ediyor.
 3. Zemin için İspanyol motifli veya doğal ahşaplı karoları seçmek daha iyidir..
 4. İdeal olarak – bir şömine, hasır mobilya ve dövme varlığı.
 5. İspanya’nın etkileyici bir tadı olan dekorun zorunlu kullanımı.
 6. Sadece doğal malzemelerin kullanımı. Bu nedenle, bir önlük için doğal taş en iyi bitiş olacaktır..
 7. Pahalı ahşap türlerinden bir mutfak seti seçmeniz önerilir..
 8. Pencerelerde – saman panjurlar.

İspanyol sömürge tarzında parlak bir mutfağın içi

İspanyol trendinin ana özelliği, mutfak alanını görsel olarak artırma arzusudur.

İspanyol tarzında mutfakta kemerli kapı

Kapı açıklıkları kemer şeklinde yapılmıştır.

Hint sömürge tarzı mutfak şöyle görünür:

 1. Duvarlar sıcak, doğal renklerde boyanmıştır..
 2. Tavanlarda koyu ahşap kirişler.
 3. Zemin kahverengi tonlarından herhangi birinde yapılır.
 4. Mobilya – basit şekiller ve konfigürasyonlar. Kural olarak, parlak renkli koltuk döşemesi ile oldukça düşüktür..
 5. Hindistan tadında aksesuarlar ve tekstiller – zengin renkler ve yemyeşil süslemelerle.
 6. Avize – dövme, pencereler – panoramik, genellikle kapılar gibi kemerler şeklinde dekore edilmiştir..

Hint sömürge tarzında mutfak iç

Hint sömürge tarzı mutfakta kabaca bitmiş tavan kirişleri

Yemek alanı ile sömürge tarzı modern mutfak iç

Sarı duvarlı mutfakta basit ahşap masa

Kolonyal tarz kimler için uygundur??

Bazen yanlış seçim yapmak ve uygun olmayan oda tasarımını tercih etmek çok kolaydır. Böyle bir sıkıntının olmasını önlemek için, kimin hala sömürge tarzına uygun olduğuna hemen karar vermek gerekir:

 1. Seyahat severler. Turist gezileri sizin öğenizse ve ziyaret ettiğiniz ülkelerin lezzetleriyle sürekli hediyelik eşyalar getiriyorsanız, o zaman böyle bir iç mekanda onlara her zaman yer olacaktır. En “çeşitli” olsalar bile bir süre sonra özel bir atmosfer yaratacaklar..
 2. Ortalamanın üzerinde bir gelire sahip insanlar. Avrupa lüksünün iç mekanın tonunu belirlediğini ve malzemelerin yalnızca doğal, bazen çok egzotik kullanıldığını unutmayın. Bütün bunlar, iç mekanın maliyetini önemli ölçüde artırır, bu nedenle çok pahalı olduğu ortaya çıkarsa şaşırmayın..
 3. Geniş özel ev sahipleri için. Fikri tam olarak hayata geçirmek için yüksek tavanlı geniş odalara, bol miktarda pencereye ve boş alana ihtiyacınız var..
 4. Eklektizm hayranları için. Bazen farklı kültürlerin özellikleri, farklı dekor ve mobilya seçenekleri bir odada karıştırılır. Bu tür “karışımların” hayranlarından biriyseniz, bu tasarım kesinlikle sizin öğenizdir..
 5. Klasiklerin destekçileri için. Bir ev için belirli bir dekorasyon seçmek zor olduğunda, çözüm basittir – klasikleri (İngilizce, Fransızca veya İspanyolca) durdurun ve Afrika, Hint veya Fas lezzetinin ayrıntılarını ekleyin. Sonra aynı kolonyal tarzı elde edersiniz..

Özel bir evin oturma odasında uzun ahşap masa

Sömürge tarzı ev dekorasyonu, üst orta gelirli insanların karşılayabileceği pahalı bir zevktir.

Sömürge tarzı küçük yatak odası iç

Büyük pencereler ve oryantal halı

İç mekanda sömürge tarzı – tasarım ipuçları

Modern tasarım dünyasında, böyle bir ev dekorasyonu o kadar popüler değil. Ve bu talep eksikliğini açıklamak kolaydır:

 • Pahalı doğal malzemelerin kullanılması nedeniyle yüksek onarım maliyetleri.
 • Tasarımın tüm lüksünü ve ihtişamını sergileyecek metrekare eksikliği.
 • Olağandışı görünüm. Herkes böyle egzotik bir deneyi kabul etmiyor..

Kolonyal tarzda oturma odasının zemininde açık gri halılar

Koyu parke döşeme için uygundur, halı ve paspaslarla çeşitlilik katılabilir.

Ancak, Avrupa lüksü ile vahşi, dizginsiz egzotizm kombinasyonu sizi baştan çıkarıyorsa, cesur bir fikri somutlaştırmak için kesinlikle bazı yararlı ipuçlarına ihtiyacınız olacak:

 1. Duvarlar ve tavanlar için hafif, pastel bir taban paleti seçin. Parlak renkler burada uygun değildir. Sadece küçük zıt lekeler.
 2. İç mekanınıza çok işlevli mobilyalar ekleyin. Sömürgeciler genellikle metadan bir yere göç ettiler. Sürekli hareketlilik ruhunu yansıtmak için katlanır mobilyalar, şifonyerin yerini alacak eski tip sandıklar ve çapraz ayaklı küçük masalar seçin..
 3. Egzotik bir vurgu ekleyin. Odaların dekorasyonunda ahşap figürinler, el yapımı kilimler, hasır mobilyalar ve farklı doğu kültürlerinin diğer unsurları bulunmalıdır..
 4. Tasarımınıza yaban hayatı ekleyin – kafeste bir papağan, küvette bir palmiye ağacı. Tabii hanenin geri kalanı böyle bir mahalleye karşı değilse.

Mutfak-oturma odasının iç kısmındaki palmiye ağacı

Egzotik bitkiler iç kısımda bulunmalıdır.

Video: kolonyal tarzda daire tasarımı

50 kolonyal tasarım örneği

Tavanda ahşap kirişli aydınlık oturma odası Mutfak-oturma odasının iç kısmında kemerli başlık Ahşap oyma ayaklı sehpa Ozan duvarlı bir yatak odasında sayvanlı yatak Geniş bir mutfağın iç kısmında taze çiçekler Koloni tarzı özel ev verandası Şöminenin üzerinde yaldızlı bir çerçevede ayna Şömineli oturma odasının beyaz duvarları Ahşap bir şömine üzerinde antika yemekler Bir kır evinin oturma odasında çizgili döşemeli puf Yüksek tavanlı aydınlık yatak odası oturma odasında halının üzerinde ahşap koltuklar Oryantal tarzda renkli yollar Klasik tarzda beyaz avize Modern bir oturma odasının iç kısmındaki palmiye ağaçları Kolonyal oturma odasında büyük kemerli pencere iki kanepe ile oturma odası iç Dekoratif minderli deri kanepe Salon duvarındaki dekoratif tabaklar Yazlık evin tavanındaki ahşap kirişler Kolonyal çocuk odası Modern bir iç mekanda tropikal bitkiler Porselen vazolarla iç dekorasyon Özel bir evin oturma odasında ahşap yazı masası Karanlık bir zemin üzerinde çizgili halı Şöminenin önündeki sehpanın üzerinde orkide Piyanolu bir odada çizgili duvar kağıdı Oyma desenli ahşap yatak Oturma odasındaki şöminenin üzerinde pahalı bir çerçevede ayna Kolonyal tarzda bir oturma odasında katlanır sandalyeler Oturma odası duvarındaki retro resimler Bir sehpa üzerinde satranç Koloni tarzı restoran salonu Üç kanepe ile oturma odası iç Üç pencereli yatak odası iç Deri döşemeli kahverengi koltuk duvarda freskler ile oturma odası iç Oturma odasındaki kanepenin üzerinde Hint motifli fotoğraf kağıdı Doğal ahşaptan yapılmış masif sehpa Koloni tarzı oturma odası aydınlatması Oturma odasının büyük penceresinde lambrequinli perdeler Oturma odasının tavanında mumlar olan fener Kumaş gölgeli zemin lambası kemerli pencere ile yatak odası iç Sömürge tarzı ev ofis iç parlak döşemeli döşemeli mobilyalar Yatak odasında ahşap mobilyalar

Previous Post
Loft tarzı mutfak tasarımı: Amerikalı geliştiricilerin en iyi geleneklerinde iç mekanlar
Next Post
How to quickly and effectively clean an electric oven from grease and carbon deposits: basic rules and cleaning methods