15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Şehir dairelerinin modern iç mekanlarında zeytin rengi

Oturma odası, yatak odası veya koridorun iç kısmındaki zeytin rengi, özellikle şehir dairelerinde oldukça nadirdir. Sorun şu ki, onun için değerli arkadaşlar bulması zor ve akşamları iyi bir aydınlatma yoksa oda kasvetli hale geliyor. Güney meyvelerinin doğal gölgesi sıcak kabul edilse de, uzmanlar onu “düşmanca” olarak görüyorlar, her tasarımcı rahat bir atmosfere sahip muhteşem, unutulmaz bir proje sunamaz. Ancak, periyodik olarak moda haline gelir. Favorilerinde zeytin rengine sahip olanlar, bir daire veya odalardan birinin tasarımını denemekle ilgileneceklerdir..

Zeytin rengi mobilyalı mutfak-yemek odası

Zeytin tonlarının sıcak tonları, diğer renklerle birlikte evi rahatlık ve doğal huzurla doldurabilir.

Hangi gölgeye zeytin denir

Renk sınıflandırması hakkında konuşurken, genellikle spektrumun “soğuk” ve “sıcak” kısmı ile gökkuşağını düşünürler. Ve spektral olmayan tonlar var – beyaz, gri ve siyah. Ancak liste bununla sınırlı değil, pastel, karmaşık, karışık ve geçiş tonları da var. Örneğin, leylak ve ahududu, bej ve pudra tonları nerede bulunur? Her birinin, içerdiği renklerin özelliklerine bağlı olarak kendine has özellikleri vardır..

Beyaz pencere çerçeveli zeytin renginde oturma odası

Tüm yeşil tonlar gibi, zeytin rengi de insan durumu üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir, sakinleşmeye ve rahatlamaya yardımcı olur.

Aynı şey, 3 bileşenin karışımından oluşan iç mekandaki zeytin rengi için de söylenebilir:

 • gri;
 • sarı;
 • Yeşil.

Zeytin renginin diğer tonlarla kombinasyonlarının şeması

Zeytin rengi kombinasyonu

Bu doğal ton dikkatli, dozlu uygulanmalıdır. Özellikle duvarları veya duvar kağıdını zeytin rengine boyamak şeklinde bir taban rengi veya arka plan ise. Bununla birlikte, yıkanmış gölge, Provence tarzı bir koridorda, a-la-country mutfağında veya Japon tarzı bir banyoda iyi görünüyor..

Sarılığın baskın olduğu zengin bir renk elde edilir. Tekstilde harika – yatak örtüleri ve çarşaflar, mutfak perdeleri ve masa örtüleri.

Zeytin mobilyalı ve ahşap duvarlı yatak odası tasarımı

Yatak odasında zeytin, yatak takımı veya karyola olabilir.

Gümüşi bir parlaklığa sahip gri ağırlıklı bir soluk zeytin rengi, döşemeli mobilyaların ve koltuk kılıflarının döşenmesi için mükemmel bir seçenektir. Kolay kirlenmez, inci grisi duvar kağıdının arka planına karşı iyi görünür, bu nedenle iç mekanda beyaz duvarlardan, parlak renklerden ve zengin zeytin renkli duvar kağıtlarından kaçınanlar için ilginç olacaktır. Altın tonu – daha da lüks.

Yeşil bir tabanın baskın olduğu bu renk, iki tonlu bir iç tasarım yapmak istediklerinde daha az ilginç değil – beyaz ve zeytin. Bu zarif seçenek son derece nadirdir, ancak boşuna, sakinleştirici atmosfer ve özlü düet, eko-stillerde ve bambu temalı Asya etnik kökeninde harika görünüyor..

Zeytin kumaş süslemeli şık sandalye

Böyle bir eski sandalye, iç mekanın bir parçası olabilir.

Tasarımcılar, Akdeniz iç mekanlarının bu “ziyaretçisinin” tonlarını seçme göreviyle başarılı bir şekilde başa çıkıyor. Bu işe yeni başlayanlar, güney zeytin bahçelerinin tonlarında seçkin ve sofistike bir iç mekan elde etmek için tavsiyelerine kulak vermelidir..

 1. Yeşil, doğanın kendisine huzur ve doğallık getirir.
 2. Sarı, sıcaklığı, rahatlığı, olumlu duyguları sembolize eder.
 3. Gray barış, odaklanma ve kendini tefekkür getiriyor.

Renk doygunluğuna, orantı oranına ve aydınlatmaya bağlı olarak zeytin tonlarında bir oturma odası veya yatak odası tasarımı hardal, açık yeşil veya yeşil görünebilir..

Zeytin sütunlu ve beyaz armatürlü banyo tasarımı

Fotoğraf, zeytin yeşilinin mermer bir zeminle nasıl başarılı bir şekilde birleştirildiğini ve beyazın bölgelere bölücü olarak hizmet ettiğini gösteriyor.

Tavsiye. İç kısım aşırı yüklenmişse, iç kısımdaki zeytin duvar kağıdını değiştirmek için acele etmeyin. Uzmanlar, yüzeyden ayrılmayı, ancak tekstilleri daha yüksek oranda beyazla değiştirmeyi tavsiye ediyor. Ahşap dokusunun beyaz ve yumuşak tonlarıyla zarif bir düet bırakarak bazı parlak vurguları kaldırmanız gerekebilir..

gölge psikolojisi

Sarı bileşen nedeniyle zeytin, yeşil paletin tipik bir temsilcisi olmasına rağmen, sıcak bir renk olarak sınıflandırılır. En saf haliyle yeşil bir iç mekana karşı olanlar tarafından iyi karşılanır, ancak zeytin tonlarında bir iç mekan gibi nadir ve özgün bir öneriye katılır..

Zeytin rengi ile dolap tasarımı

Zeytin iç sizi işe hazırlayacak

Bu, yaşamın, gençliğin ve sağlığın kişileştirilmesidir – bu rengin taraftarları algısını bu şekilde açıklar. Bununla birlikte, ilgili tonları askeri veya haki (askeri üniformanın rengi) tonlarıdır, bu yüzden çoğu kişiye düşmanca, düşmanca görünür. Belki, ancak bu sadece duvar kağıdı ve iç tekstillerin renginde nadiren kullanılan yüksek doygunluğun koyu tonları hakkında söylenebilir..

Bazıları için olgunluk, sağduyu, bir tür antik çağ dokunuşu ile ilişkilidir. Bu nedenle, tasarımcılar genellikle antika mobilyalar için zeytin boyası kullanır – büfeler, sandıklar, banklar. Bu, kır evlerinde ve şehir mutfaklarının iç mekanlarında retro tarzda bir “hoşgeldin misafiri”.

Oturma odası tasarımında zeytin köşe kanepe

Pastel renklerde duvarlara sahip bir oturma odasında, zeytin tonlarında kumaş döşemeli geniş bir kanepe iyi görünecek

İç kısımdaki doymuş zeytin duvarları, geçmiş bir gencin düşüncelerini ve anılarını uyandırır, ancak iç gözlem için elverişlidir, bu nedenle “bilgeliğin rengi” olarak kabul edilir. Bu tür iç mekanları daha neşeli gençlik tonları ile seyreltmek gelenekseldir – kanarya sarısı ve havuç.

Her şeye rağmen, böyle bir iç mekanda içsel benlik duygusu oldukça rahattır. Burada, özellikle fotoğraftaki gibi doğal ahşaptan yapılmış mobilyalarla birlikte, bir tür güvenilirlik, sağlamlık, güvenlik hissedebilirsiniz..

Tavsiye. Eski döşemeli mobilyalar için yeni döşeme yapmak istiyorsanız, zeytin kadife seçin veya desensiz simli bir parlaklığa sahip akın. Tasarımcılar, antika klasiklerin zarif asaletini vurgulayarak bunun en iyi seçim olduğunu iddia ediyor..

Zeytin sandalyeli oturma odası tasarımı

Bu odada zeytin sandalyeler, pastel renklerde iç mekanın arka planına karşı parlak bir vurgu görevi görür.

Doğal zeytin tonu belli bir muhafazakarlık ve güven taşır. Bu nedenle, hayatta tutulan sakin balgamlı insanlar tarafından muhafazakar görüşlerle seçilir. Ancak, bu tür insanlar diplomasi ve bilgelik ile ayırt edilir..

Aynı şekilde, oturma odasının içi, tanıdık olmayan insanları yapıcı konuşmalara, uzlaşma ve karşılıklı anlayış arayışına yönlendirir. Müzakere alanı için iç mekanda zeytin kanepeli dekorasyon genellikle büyük Japon şirketlerinin başkanları tarafından seçilir..

Dikkat! En sevdiğiniz renkle aşırıya kaçmayın! Sade bir zeytin içi, farklı tonlarda yapılsa bile biraz yorucudur. Bej ve beyaz da dahil olmak üzere iyi seçilmiş arkadaşlarla seyreltilmesi gerekecek..

Deneyimli bir tasarımcı uyumsuzluğa neden olan bir şey kullanmayacaktır – fuşya veya kıpkırmızı. Çocuk odasında pratik olarak kullanılmaz – çocuklar bu karmaşık rengi algılamıyor.

Zeytin tavanlı oda tasarımı

Zeytin rengi tavan ve açık renkli duvarlar bu odayı daha da genişletti.

Yaşam alanlarındaki gölgelerin yüzdesi doğal ışığa yönelik olmalıdır. Bu bir güney odasıysa, zeytin perdelerini karşılayabilirsiniz, kuzey odasında onları tamamen reddetmek, açık krem ​​​​rengi bir örtü ile değiştirmek daha iyidir..

Bazı insanlar zıt kombinasyonları sever, bazıları ise sakin bir paleti sever. Ve kişisel alanı düzenlerken, sadece estetik değil, atmosferin kendisi daha önemlidir. Yeni iç tasarımın şekillendireceği aurayı seçerken bunu unutmayın..

İç mekanda zeytin rengi kullanımı için kurallar

Duvar kağıdı veya perde satın almadan önce, iç mekanda zeytin renginin neyle birleştirildiğini netleştirmek daha iyidir. Bir yandan, bu doğal bir renktir, diğer yandan en iyi kombinasyonları veya geleneksel yoldaşları hızlı bir şekilde adlandırmak zordur. Modern iç mekanlarda kullanımı son zamanlarda talep görüyor, ancak bu renk popüler hale gelmedi – her stil buna layık bir uygulama bulamıyor..

Yüksek tavanlı oturma odasında zeytin duvarı

Geniş bir oturma odasında zeytin duvarını yumuşak krem ​​tavanla birleştirmek

Her renk kombinasyonunun kendi taraftarları ve rakipleri vardır. Sulu eklemeler, cesur kontrastlar ve bulanık arka planlar, iyi döşenmiş bir yaşam alanının sırrıdır. Zeytin renginin iç mekanda birleştirildiği klasik kombinasyonları hatırlamaya değer:

 • bej;
 • laktik;
 • krem;
 • hardal;
 • kabak;
 • havuç;
 • tuğla veya pişmiş toprak.

Oturma odasının duvarlarının boyanmasında siyah ve zeytin çizgilerinin kombinasyonu

Çizgili oturma odası iç

Önemli! Farklı tarzdaki odalarda, keskin kontrastlı tasarımlarda aynı renk farklı algılanacaktır. Zeytin renginin beyaz ve siyahla keskin bir kombinasyonundan daha yumuşak renk geçişlerine sahip bir aralığı tercih etmek daha iyidir..

Klasik tarzda oturma odası tasarımında zeytin rengi

Zeytin tonları klasik bir görünüm için mükemmeldir. Bej, fıstık ve çikolata çiçekleri ile uyumlu bir kombinasyon olacak.

Orijinal kombinasyonlar odaya incelik ve dinamizm katacaktır. Duygusal aksan olarak kullanabilirsiniz:

 • safir ve zümrüt;
 • turkuaz ve mavi sulu boya;
 • konyak ve bordo;
 • leylak ve lavanta;
 • turuncu ve sarı yoğun;
 • indigo (mavi-mor) ve patlıcan, ancak beyazla seyreltilmeleri gerekiyor.

Açık zeytin tonlarında yatak odası iç

Yatak örtüsü, perdeler ve duvar kağıtlarında çiçek desenli zeytin tonlarında yatak odası

Not! Tasarım algısı da armatürlere bağlıdır. Kapı kolları ve mobilya cepheleri, karartma ve seramik ekler ile altın ve gümüş, bakır ve bronz olabilir.

Seçili odalarda popüler zeytin rengi kombinasyonları

 1. Kahverengi ile zeytin – hepsi gölgeye bağlıdır, çikolataya daha yakın kahverengiyi seçmek ve “genç” almak için zeytini veya olduğu gibi sütle seyreltilmiş zeytini seçmek daha iyidir. Bu kombinasyona hardal, altın veya sarı ekleyebilirsiniz, özellikle oturma odası ise yapay aydınlatmanın arttırılması tavsiye edilir. Parlak yüzeyler yansıyan ışık ekler.

  Koyu kahverengi mobilyalarla birleştirilmiş zeytin duvarlı oturma odası tasarımı

  Oturma odası tasarımında zeytin ve kahverengi renklerin kombinasyonu

 2. Beyaz, mavi katkılı sarımsı ve kristal berraklığında olabilir, ancak zeytinlerin rengiyle birlikte kullanılmamalıdır. Sütlü veya kremsi bir gölge, karamel vurguları, tekstilleri ve dekoru mükemmel bir şekilde tamamlayacaktır. Oturma-yemek odası veya mutfak için harika bir kombinasyon. Bu arka plana karşı, vitray ekler ve kırık fayanslardan mozaik harika görünecek..

  Beyaz süit ve zeytin duvarlı mutfak iç

  Zeytin duvar süslemeli ikili beyaz kulaklık

 3. Bej, kahverengiye hafif bir alternatiftir ve bu nedenle iyi bir alternatif olarak kabul edilir. Koridorda hoş bir kombinasyon – sarı desenli, turkuaz ilaveler yatak odası için uygundur, ancak küçük bir oranda.

  Provence tarzında zeytin renginin bej ile kombinasyonu

  Provence tarzı bir oda için zeytin-bej kombinasyonu

 4. Açık renkli ahşap, iç mekanda birçok zeytin rengi tonu için harika bir arkadaştır. Provence tarlalarından gelen country stilinin doğal bir karışımıdır. Lavanta ve mavi aksan bu seçeneğe çok yakışıyor. Fransız şıklığı ile mutfak-yemek odası için mükemmel kombinasyon.

  Modern mutfak tasarımında zeytin rengi

  Zeytin gölgesinin hafif ahşap ile kombinasyonu

 5. Havuç ve zeytin ile birleştirilen açık yeşil tonlar, mutfak için mükemmel bir seçimdir. Bu “çevre dostu” kombinasyon iştahı artırır, ruh halini iyileştirir.

  Zeytin duvarlarının zıt mutfak mobilyası tonlarıyla kombinasyonu

  Zeytin ve zıt renk

 6. İş alanı ve ofiste gri, gümüş ve krom detaylarla zeytin yeşili çok zarif görünüyor. Bu arka plana karşı, İngiliz “Chesterfield” tarzındaki kahverengi deri kanepeler, kolçaklara geçen alçak sırtların bir araba dalması ile mükemmel bir şekilde algılanıyor. Döşemenin rengi değişebilir – konyaktan çikolata tonuna.

  İç mekanda gri ve zeytin renklerinin kombinasyonu

  Soğuk gri mobilya döşemesi ile duvarda sıcak zeytin yeşili uyumu

 7. Beyaz, kırmızı ve zeytin, tutkulu bir çiftin yatak odası için bir kombinasyondur, ancak beyaz hakim olmalıdır. Kırmızı, şarap-bordo veya leylak ile değiştirilebilir.

  Zeytin perdeli ve hafif duvarlı yatak odası tasarımı

  Yatak odasında, hafif duvarların arka planına karşı zeytin şeritleri kullanmak uygundur.

 8. Doğrudan sokağa açılan bir koridor için, gri ve zeytinin katı bir kombinasyonu uygundur – her gün sokak tozuyla mücadele etmeniz gerekmeyen pratik bir seçenek. Sadece dokulu sıva seçmek istenmez, ancak vurgulu duvardaki fotoğraf duvar kağıdı çekicilik katacak, alanı görsel olarak genişletecektir..

  Zeytin duvarlı koridor tasarımı

  Koridorun iç kısmında zeytin rengi

 9. Bu rengin karoları nadiren satıştadır, ancak banyoyu Japon tarzında dekore etmek için onları aramalısınız. Bu sıcak ton, soğuk mavi-mavi tonları “ısıtacak”.

  Mutfak tasarımında zeytin seramik karolar

  Zeytin yeşili fayanslardan mutfak önlüğü

Aydınlatma nasıl seçilir

Tarif edilen renk, ışık akılarını emme eğilimindedir. Ve daha önce de belirtildiği gibi, iç duvarların zeytin rengi gündüzleri iyidir ve yapay aydınlatma altında biraz kasvetlidir. Zeytin duvarlı bir oda için aydınlatma tasarımını planlarken bunu dikkate almak önemlidir..

Seçilen palete bağlı olarak, yapay sıcak ve soğuk ışık lambaları seçilir. Ancak bu durumda, gri-yeşil tonlarda bir koridor hariç, sıcak bir spektruma ihtiyaç vardır. Mat yüzeylerin ışığı emdiğini, parlak yüzeylerin ise yansıttığını hatırlayın. Bu prensibi kullanırsanız, iç kısımdaki zeytin rengi kasvetli görünmeyecektir..

Zeytin tonlarında mutfak iç

Hafif zeytin tonlarında mutfakta aydınlatma

Dairenin tüm uzak köşelerinde alacakaranlığı gidermek için kombine aydınlatma önerilir..

1. Genel ışık Tavan avizesi, abajur, geniş gölge, tavanın çevresinde diyot bandı.
2. Yerel bölgelerin aydınlatılması Masa lambaları, dönen iç mekan spotları ve gölgelikleri, spotlar.
3. Nokta ışığı Çok seviyeli tavanların diyotları, mobilya aydınlatması ve imar tasarımı.
4. Zemin lambaları Her türlü zemin lambası, iç mekan parlayan toplar ve küpler.
5. Dikey yüzeyleri vurgulama Duvar aplikleri, ışıklı nesneler (diyot bantlı yazılar, başucu lambaları), delikli dekoratif lambalar (duvardaki desenler).   

Doğal ahşap rengi ile birlikte zeytin renklerinde yatak odası iç

Oda biraz loş görünüyor ve ışık bastırılıyor, ancak bir yatak odası için bu iyi.

Tavsiye. Akvaryumlar ve hava kabarcığı panelleri, “çevre dostu” zeytin duvarlarının fonunda harika görünen ek yapay aydınlatma olarak önerilir..

Zeytin paletini sevenler için uzman ipuçları, herhangi bir odada benzersiz bir iç mekan yaratmanıza yardımcı olacaktır. Fotoğraf örneklerimizde, hangi seçeneğin size daha yakın olduğunu görün..

Video: iç mekanda avantajlı bir kombinasyonun olanakları

Odalarda zeytin renginin çeşitli amaçlarla kullanımına örnekler

Odanın iç kısmında zeytin renginde kumaş döşemeli döşemeli mobilyalar Yatak odasının dekorasyonunda zeytin tekstilleri Oturma odasındaki kanepenin arkasındaki zeytin duvarı Modern bir yatak odasının iç kısmında zeytin rengi Bir kır evinin oturma odasının iç kısmındaki zeytin tonları Zeytin tonlarında salon dekorasyonu Klasik tarzda bir yatak odası tasarımında zeytin rengi Mutfak setinin cephelerinde kahverengi ve zeytin renklerinin kombinasyonu Fidanlıkta zeytin rengi Zeytin duvarlı çocuk odası tasarımı Odanın iç kısmında zeytin renginde retro şifonyer Bir şehir dairesinde zeytin duvarlı rahat oturma odası Zeytin ile iç aksan Mutfak duvarında zeytin tonlarında duvar kağıdı Oturma odasının duvarlarını zeytin rengine boyamak Mutfak tasarımında zeytin tonlarının kullanımı Şömineli oturma odasında iki zeytin rengi koltuk Zeytin duvarlı bir odada şenlikli sofra düzeni Zeytin rengine sahip çizgili oda iç Genç bir kızın yatak odasının dekorasyonunda zeytin rengi Oturma odasının duvarlarında duvar kağıdı süslemesinde zeytin tonları Beyaz duvarlara karşı zeytin mobilyaları Dar bir mutfakta zeytin seti Odanın iç kısmında zeytin renginin baskınlığı Salonun tasarımında zeytin tonları Sıcak zeytin tonları kullanılarak banyo tasarımı Zeytin rengi cepheli mutfak adası İç mekanda zeytin tonlarında oturma odası aydınlatması Zeytin kanepe ile parlak güneşli oturma odası Koridorun iç kısmında zeytin cepheleri Oturma odasının iç tasarımında zeytin tonlarının kullanımı Oturma odasında zeytin rengi duvarlar ve çikolata kahvesi mobilyalar Zeytin renkli cephelere sahip mutfak mobilyaları Yatak odası tasarımında hafif zeytin tonları Zeytin akrilik mutfak cepheleri Zeytin gölgesinde mutfak dolaplarının parlak cepheleri Modern mutfak tasarımında zeytin rengi Zeytin tonları ile retro mutfak Mutfağın iç kısmında zeytin ve mavi renklerin kombinasyonu Bir kır evinin oturma odasının tasarımında zeytin rengi Yaşam alanı tasarımında beyaz tavan ve zeytin duvarları Odanın iç kısmındaki zeytin tonlarının bolluğu Mutfak-oturma odasında sıcak zeytin tonları Bir kır evinin oturma odasının tasarımında zeytin zemin İç mekanda zeytin tonlarının baskın olduğu banyo Geniş bir oturma odasında kahverengi mobilyalar ve zeytin duvarları Yatak odası tasarımında zeytin tonlarında tekstil ve duvarlar Yatak odası tasarımında mavi ve zeytin renkleri Yatak odasının iç kısmında zeytin, sarı ve beyaz renkler Mutfak setinin ön cephelerinde zeytin tonlu parlak

Previous Post
Erkekler için fotoğraflı deniz tarzında kreş: dekor özellikleri
Next Post
Doors in the interior: the choice of color, shape and type of construction