15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

İç mekanda ışık: modern trendler ve aydınlatma tasarımının temel kuralları

İç aydınlatma, odalarda, mutfakta veya banyoda bulunan mobilyalar üzerinde özel bir etkiye sahiptir. Aydınlatma cihazları, doğrudan amaçlarına ek olarak, iç tasarımın estetik algısını maksimum düzeyde değiştirebilir, yardımlarıyla bir kişinin duygusal durumunu oluşturmak kolaydır..

Bir kır evinin oturma odasında bastırılmış aydınlatma

Aydınlatma çeşitli bir atmosfer yaratabilir

ne tür bir ışık

Işık, bir cismin ısıtılmasıyla ortaya çıkan bir üründür. Yani, sıcaklık ne kadar yüksek olursa, aydınlatma o kadar parlak olur. İki ana türe ayrılır:

 • doğal;
 • yapay.

Doğal ışık, her ortamı konforlu hale getirir ve yüzeylerden ve aynalardan yansımaları en üst düzeye çıkarabilir. Başka bir deyişle, güneş ışığıdır. Odada daha fazla hale getirmek için pencere açıklıklarını arttırmayı düşünmeye değer..

Mükemmel doğal ışık ile oturma odası iç

Doğal ışık, odaya çatı pencerelerinden girer – pencereler veya şeffaf kapılar

Özel bir evin mutfağında tavan lambaları

Yapay aydınlatma, belirli bir lamba seti tarafından belirlenir.

Günün saatine, hava durumuna, konuma bağlı olarak değiştiğini düşünmeye değer. Kuzey ışığı daha kalıcı olarak kabul edilir. Aydınlatma cihazlarını seçerken, bir evin veya dairenin tesislerine ne kadar doğal ışığın girdiğini hesaba katmak zorunludur..

Aydınlatma armatürlerinin yaydığı şey yapay ışık olarak kabul edilir..

Yüksek tavanlı oturma odasında aydınlatma

Yapay aydınlatma fonksiyonel ve dekoratif olarak ikiye ayrılır.

Aydınlatma duyguları nasıl etkiler?

Işığın organizasyonu ve bir tasarımın renk şeması birbirinden ayrılamaz. Bir kişinin mekan algısını, psikolojik ve fizyolojik durum üzerindeki etkisini etkilerler. Örneğin, yeşilin tonları sakinleştirici bir etkiye sahip olurken, kırmızı tonları aktiviteyi artıracaktır..

Yatak odasında kırmızı ışık

Kırmızı ışık, bir kişiyi güç ve aktivite ile dolduran eylem ışığıdır.

Çoğu ofiste yaygın olan soğuk aydınlatma, iş verimliliğini artırır. Bu, insanların iç biyoritmlerini etkileyerek yapılır. Bu durumda sadece aydınlatmanın rengi değil, aydınlatma senaryoları da önemlidir. Yani, günün geç saatlerinde yoğun çalışma için bir masa lambası oldukça uygundur ve şenlikli bir atmosfer için yanıp sönen çok renkli ampuller kullanılmalıdır..

Dağınık ışık ile genç ebeveyn odası iç

Dağınık ışık, kısmi gölgeleme efekti oluşturmak için kullanılır.

Parlak aydınlatma her zaman bir kişiyi canlandırır, ancak böyle bir alanda uzun süre kalmak, tahriş ve yorgunluk hissi ortaya çıkabilir. Ancak sıcak yumuşak aydınlatma, dinlenmeyi ve rahatlamayı teşvik eder. Bu nedenle uzmanlar, evde farklı ışık kaynakları kullanarak değiştirilebilir bir aydınlatma sistemi geliştirmeyi önermektedir..

Tasarımcılar, tabloda gösterilen üç ana aydınlatma türünü ayırt eder:

P / p No. İsim Randevu
1 Genel aydınlatma Tüm odanın tek tip aydınlatması için kullanılır
2 Dekoratif Odaların iç tasarımına vurgu ekler (zemin lambası, aplikler)
3 Özel Mutfakta bir masa veya çalışma alanının aydınlatılması.

Yerleşik nişler için dekoratif aydınlatma

Dekoratif aydınlatma, düşük güçlü lambalara dayanır, ancak gölgeler ve efektler farklıdır.

Aynı zamanda aydınlatma armatürlerinde farklı tipte lambalar da kullanılabilir:

İsim Açıklama İtibar Dezavantajları
Akkor lamba En yaygın ve uygun fiyatlı ışık kaynağı. Maksimum renk oluşturma indeksi. Düşük ışık verimliliği.
Halojen lamba Ayrıca uygun fiyat aralığına aittir. Uzun hizmet ömrü. Özel ekipman gerektirir.
Güç tasarrufu lambası İki versiyonda üretilir: çok uygun olan sıcak ve soğuk ışık. Uzun hizmet ömrü, düşük güç tüketimi.
LED lamba Doğrudan aydınlatma armatürüne baktığınızda, kör edici bir etki hissi oluşur.. En yüksek enerji tasarrufu oranları Yüksek fiyat.

Karanlık bir odada LED tavan aydınlatması

İç kısımdaki daha karanlık yüzeyler, daha fazla güç lambasına ihtiyaç duyulacaktır.

Modern aydınlatma trendleri

Dairenin tasarımının yanı sıra aydınlatma modası da periyodik olarak değişir. Ve odanın tarzı büyük ölçüde aydınlatma armatürlerinin seçimine bağlıdır. Zamanımızdaki en yaygın teknik çözümleri düşünün:

 1. Çok seviyeli aydınlatma. Üst ana seviye, tavandan ve duvar armatürlerinden gelen ışıktır. Daha sonra tablolar ve masa aydınlatması gibi duvar lambaları gelir. Bu yöntem, odanın ferahlığını ve rahatlığını vurgulamanıza, belirli aydınlatma cihazlarını açtığınızda çeşitli efektler oluşturmanıza olanak tanır..

  Geniş bir oturma odasının iç kısmında çok seviyeli aydınlatma

  Çok seviyeli aydınlatma, çeşitli ışık kaynakları kullanarak verimliliği en üst düzeye çıkarır

 2. Nesne aydınlatması ve zemine gömme aydınlatma yeni bir trend. Aşağıdan gelen ışık güzel, orijinal, rahat. Ayrıca, bu şekilde ek bir aydınlatma seviyesi ekleyebilirsiniz. Ancak zemine sadece ampul takmak yeterli değildir, nihai sonucun ne olması gerektiğini, bu ışıkla neyin vurgulanması gerektiğini düşünmek önemlidir. Bu tip için, ısınmadıkları ve yeterince parlak kabul edildikleri için LED ampullerin kullanılması tavsiye edilir..

  Banyonun iç kısmında zeminin dekoratif aydınlatması

  Banyo zemininin etkili aydınlatması

 3. LED ışık kaynakları giderek daha popüler hale geliyor. Hemen hemen tüm tasarımcılar bunları projelerinde kullanmaya çalışır. Ayrıca bu tür ampuller çok az elektrik tüketir ve çok uzun süre hizmet eder. Üreticiler, tüketicilere çok çeşitli aydınlatma armatürleri sunarak bu ampullerin özelliklerini geliştirmeye devam ediyor..

  Spot ışıkları kullanarak oturma odası aydınlatmasının organizasyonu

  Gömme LED armatürler – gergi tavanlar için ideal çözüm

 4. Hareketli armatürler de bu alandaki bir diğer yeniliktir. Bu tür tasarımlar, gerekirse ışık akısının yönünü değiştirmeyi mümkün kılar. Çok uygundur, bu nedenle sarkıt döner aydınlatma armatürleri hızla moda oldu. Yön ve parlaklığı değiştirirler ve tavana veya duvarlara kolay ve hızlı bir şekilde takılırlar. Hareketli armatürler genellikle karmaşık çok seviyeli tavan tasarımlarına sahip odalarda kullanılır..

  Oturma odasının tavanında hareketli lambalar

  Lineer aydınlatmalı armatür yuvaları, genellikle ilginç iç detayları vurgulamak için kullanılan spot ışıklarına biraz benzer

 5. Nişlerin ve açıklıkların aydınlatması, düzlemlerinde spot aydınlatma düzenlenirse orijinal görünür. Böylece odaya görsel olarak ek hacim verilebilir..

  Yerleşik aydınlatma ile özgün tasarımın kapısı

  Spot ışıklı kemer aydınlatması

 6. Farklı ışık kaynaklarının kombinasyonu, aydınlatma cihazlarının üretiminin aktif gelişiminin bir sonucudur. Birkaç yıl önce daireleri dekore ederken sadece akkor lambalar kullanılıyordu, ancak şimdi seçim harika. İç kısımdaki çeşitli lamba türleri iyi bir şekilde birleştirilmiştir, birbirini tamamlar. Her şey hayal gücüne ve gerekli işlevselliğe bağlıdır.

  Özel bir evin oturma odasında yemek masasının üzerinde ferforje elemanları olan avize

  Tipik olarak duvar veya mobilya arkadan aydınlatmalı tavan ışıklarının bir kombinasyonu

 7. Gizli ışık, ilginç bir tasarım çözümüdür. Mesele şu ki, ışık var ama ışık kaynağı gözlemlenmiyor, diğer iç öğeler tarafından maskeleniyor. Yumuşak aydınlatma sayesinde ortam daha sakin ve konforlu hale getirilir.

  Bej renklerde yatak odası tasarımı

  Bir yatak odasının iç kısmında gizli aydınlatma uygulamasına bir örnek

 8. Portatif lambalar, çeşitli aydınlatma efektleriyle bir odanın dekorunu günde birkaç kez değiştirmenize olanak tanır. Ancak belirli bir dezavantaj var – odanın çevresine yerleştirilmiş önemli sayıda çıkış gerekli olacaktır. Odanın görünümünü bozan uzatma kabloları burada kategorik olarak uygun değildir..

  Şenlikli bir masada küçük taşınabilir lamba

  Kullanışlı, kendi kendine çalışan portatif lamba

 9. Dimmerlerin kullanılması, ışığın parlaklık derecesini gerektiği gibi değiştirmenize olanak tanır. Bu işlev özellikle çok seviyeli aydınlatma için kullanışlıdır. Dimmerler programlanabilir, otomatik modlar ayarlanabilir. Işığın parlaklığının yardımıyla odaya alışılmadık bir güzellik ve rahatlık verebilirsiniz. Tasarımcılar, bu cihazları akıllı bir ev düzenlemenin ilk adımı olarak görüyor..

  Aydınlatma kısma kontrol paneli

  Her modern lambanın bir dimmer ile eşleştirilemeyeceğine dikkat edilmelidir.

 10. Dekoratif aydınlatma, gelişmeye ve gelişmeye devam eden bir başka moda trendidir. Atmosfere özel bir ruh hali vermek için çeşitli ek ışık kaynakları veya arka aydınlatma olarak adlandırılanlar kullanılır. Sıra dışı özel efektler yaratabilen LED ampuller ve fiber optik sistemler özellikle popülerdir. Örneğin, yıldızlı gökyüzüne sahip bir tavan veya parıldayan bir dans pisti. Her şey sadece kişinin isteklerine bağlıdır.

  Dekoratif aydınlatmalı oturma odası duvarındaki nişler

  Herhangi bir iç öğeyi vurgulamak için vurgulu aydınlatma düzenlenir

Aydınlatma tasarımı kuralları

Bir mekanın aydınlatmasını düzenlerken hatalardan kaçınmak için birkaç kural dikkate alınmalıdır..

Romantik yatak başı aydınlatması

İçindeki kişinin ruh hali ve refahı, odanın aydınlatmasına bağlıdır.

Ana, çalışma ve dekoratif aydınlatmanın planlanması

Genel ışık, eşit, dağınık bir ışık sağlayan tavana monte armatürlerdir. Çoğu zaman bunlar birkaç ampul, tekstil veya cam abajur ve gölgeli avizelerdir..

Tavandaki lamba hiçbir durumda gölge veya parlama yapmamalıdır – bu tüm durumu mahveder, gözü tahriş eder.

Avize ile salon aydınlatması

Ana aydınlatma olarak büyük bir avize seçilirse, odanın belirli bölümlerinde ışık farklı olacaktır, ancak yine de ani değişiklikler olmayacaktır.

Çalışma alanında, yönlü ışık – zemin lambaları, aplikler veya masa lambaları sağlayan lambaların takılması daha iyidir. Bu aydınlatma ana aydınlatmadan daha parlak olmalıdır. Mutfakta çalışma alanı yemek masası ve pişirme alanıdır. Ayrıca kitap okumak için bir yer, bir yatak başlığı, ödev yapmak için bir yer veya bir çocuk eğlencesi için özel aydınlatmaya ihtiyaç duyar..

Bir ev çalışmasında ahşap bir masada masa lambası

İşyerinin aydınlatma seviyesi, gözlerin yorulmayacağı optimal bir denge sağlamalıdır.

Sadece ana aydınlatma ve çalışma aydınlatması konforlu bir şekilde donatıldığında dekoratif ışıklar üzerinde düşünebilirsiniz..

Gelişmiş aydınlatma senaryosu

Bu, bir dairenin iç tasarımının ve aydınlatmasının en önemli aşamasıdır. Ve bunun her oda için ayrı ayrı yapılması gerekiyor..

 1. Salonda, ana ışığa ek olarak, sehpa alanına veya kitap okuma yerine çalışan bir ışık eklenir. Aynı zamanda, alanı rahat hale getirmek için dekoratif aksanlara ihtiyaç vardır..
 2. Mutfakta genel aydınlatma genellikle gerekli değildir. Her alanı aydınlatma ile vurgulamak yeterlidir: yemek, yemek pişirme. Çekmeceler için fonksiyonel LED aydınlatma yapılması tavsiye edilir..
 3. Yatak odasındaki aydınlatma, oturma odasındaki ile aynı prensibe göre düzenlenmiştir. Çalışma lambaları yatağın başucuna yerleştirilmelidir. Ancak bu odadaki ışık parlak olmamalıdır, aksi takdirde iyi dinlenmeye katkıda bulunmaz..
 4. Bir banyo her zaman birkaç çeşit ışık gerektirmez. Bunun nedeni küçük alan. Ancak mümkünse aynanın alanını vurgulamaya ve dekoratif aydınlatma eklemeye değer. Dökülen suyu vurgulamak için bir nozul bile olabilir..

Özel bir evin oturma odasında iki kanepe

Işık, iç mekanı tamamlamalı ve “boğulmamalı”

Bir daire için bir aydınlatma senaryosu üzerinde çalışırken, tasarımcılar, söz konusu alanda hangi etkinliklerin gerçekleştirileceğini belirlemelerini tavsiye eder. Bu, doğru aydınlatma türünü hızlı bir şekilde seçmenize, gerekli sayıda priz, anahtar, karartıcıyı doğru bir şekilde belirlemenize olanak tanır..

Hafif duvarlarla bir odayı aydınlatmak

Açık renkli duvarlar ve yüksek oranda yansıtıcı mobilyalar, aydınlatma armatürlerine olan ihtiyacı azaltır

Mobilya hakkında unutma. Örneğin, mat bir yüzeye sahip bir yatak odası, parlak olandan daha fazla ışık gerektirecektir. Bunun nedeni yüksek yansıtmadır..

hesaplamalar

Tek bir tasarımcı, doğru hesaplamalar olmadan bir projeyi hayata geçirmeye başlamaz. Ve bu soru finansı hiç ilgilendirmiyor. Tüm cihazların aynı odada çalışıp çalışmayacağının sağlanması gerekmektedir. Hoş olmayan durumlar olacak mı.

İki dar pencereli oturma odasında aydınlatma

Bir aydınlatma planı hazırlamak, iç dekorasyon fikrini mahvedebilecek yaygın hatalardan kaçınır.

Bu aşamayı uygulamak için uzmanlarla iletişim kurmanız önerilir, çünkü tüm tasarımcılar bile bunu kendileri yapmaz..

Karakteristik seçimi

Lamba türleri, ayırt edici özellikleri dikkate alınarak yukarıda ele alınmıştır. Seçim, öncelikle armatürün kendisine, beklenen kullanım sıklığına ve apartmandaki işlevselliğine bağlıdır. Bir cihazdaki ampul neredeyse her şeye karar verir. Bazı durumlarda, yalnızca klasik akkor lambalar uygundur ve bir yerde LED lambalara ihtiyaç duyulacaktır..

Farklı tipteki lambaların parametresinin karşılaştırılması

Akkor ampuller en ucuzudur, LED ampuller en pahalıdır

Kelvin cinsinden bir ampulün sıcaklığı ne kadar yüksekse, yaydığı ışık o kadar soğuk olur. Yatak odası için 3000’e kadar (akkor lamba) ve çalışma alanı için 5000’e kadar yeterlidir.5500K’nın üzerindeki lambalar zaten ofislerde kullanılmaktadır. Yemek alanında veya aynaların yakınında soğuk ışık kullanılması önerilmez..

Video: İyi Aydınlatma İçin 7 Basit Kural

Fotoğraf galerisi: çeşitli odaların iç kısmındaki ışık

Minimalizm tarzında oturma odası aydınlatması Spot ışıklı merdiven aydınlatması Karanlık duvarlı oturma odasının orijinal aydınlatması Oturma odası için LED tavan lambası Siyah tavanlı aydınlık giriş holü Tabloları kullanarak kanepenin üzerindeki duvarı dekore etmek İki kanepeli geniş bir oturma odası tasarımı Bir sehpa üzerinde bir vazoda sarı çiçekler Loft tarzı oturma odası tasarımı Yatak odasının iç kısmında kırmızı renk Oturma odası tavanında katmanlı avize Sarı tavanda cam avize Parlak mermer zemin mutfak-oturma odasında yemek alanı tasarımı Cam yemek masası yüzeyi tekstil gölgeli masa lambası Mutfağın yemek alanında mavi duvarlar Büyük yuvarlak yemek masası Banyo tavanında cam avize Oturma odası zemininde ahşap benzeri laminat Özel bir evin oturma odasının iç kısmındaki akvaryum Bir kır evinin lobisinde merdivenlerin neon aydınlatması Tavan çevresinin turuncu aydınlatması Beyaz bir niş içinde siyah TV Dar bir koridorun parlak aydınlatması Minimalist tarzda gri bir oturma odası tasarımı Merdivenli mutfak-oturma odası tasarımı Açık gri bir halı üzerinde eski sandık Maruz kalan akkor ampullü avize Yemek masasının üstündeki kontrplak lamba Yatak odasının iç kısmında açık yeşil renk Yatak odası tasarımında gri duvar Yatak odasında LED zemin aydınlatması Ev ofisindeki pencereden parlak ışık Masanın üzerinde yanan lamba Soyunma odasındaki rafların aydınlatılması Mutfak tavanında gömme ışıklar Oturma odası tasarımında kombine aydınlatma Üç kanepeli oturma odası tasarımı Alçıpan tavan üzerinde spot Parlak zeminli yatak odası tasarımı Yatak odasında arkadan aydınlatmalı fotoğraf Oturma odasında yerde top lambası Oturma odası duvarında dekoratif aydınlatma panelleri Işıklı raflı mutfak dolapları Bir tuğla duvarda açık ampuller Eşlerin yatak odasında yatağın çevresinin aydınlatılması Kapının özgün tasarımı Oturma odasının beyaz tavanındaki kumaşlar Hayvanlar şeklinde dekoratif lambalar Doğal ışıkla tavan arası aydınlatma Geniş bir oturma odasında köşe kanepe Panoramik bir pencerenin önünde yazı masası Klasik tarzda bir şifoniyer üzerinde bir heykelcik şeklinde armatür Oturma odasında hafif bir halı üzerinde koltuk grubu

Previous Post
Mutfak ve oturma odasının imarının özellikleri: avantajlar ve dezavantajlar, ilginç seçenekler
Next Post
Cork in the interior: application in design, types of cork coverings, prices