15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Sessiz buzdolapları: özellikler, seçim için ipuçları, en sessiz buzdolaplarının TOP-5’i

Yiyecekleri soğutmak için bir ev cihazının gürültü seviyesi, gücü, haznelerin boyutları ve buz çözme türü ile aynı seviyeye getirilir. İnsanlar sessiz ekipman satın almak istiyor. Bu özellikle soğutma üniteleri için geçerlidir. Sessiz buzdolapları çoğu insanın hayalidir. Ve bu anlaşılabilir. Sonuçta, ev için gerekli olan soğutma cihazı uğultu, tıkırdama, uğultu vb. Gündüz fark edilmeyebilir, ancak geceleri bu tür “kükremeler” evlerde uykusuzluğa neden olabilir..

Sessiz buzdolabı.

Bugün sessiz buzdolapları artık bir hayal değil..

Soğutma ünitesi nasıl düzenlenir, içinde gürültüye neden olan nedir? Sonuçta, “gürültülü çalışıyor” öznel bir kavramdır. Sessiz bir buzdolabı nasıl seçilir ve gıda koruma cihazının ne kadar gürültülü olduğunu kontrol eder misiniz? En sessiz dereceli buzdolapları – materyalimizdeki tüm bilgiler.

Gıdaların korunması için cihaz

Yüksek fiyatlara ve sorumlu “işe” rağmen, bu tür cihazlar oldukça basit bir şekilde düzenlenmiştir. Bu birimin nasıl çalıştığını neden biliyorsunuz? En azından nasıl doğru kullanılacağını anlamak için. Aksine, çalışmasını uzatacak olan cihazın bozulmasına neyin yol açtığını anlamak önemlidir. Diğer şeylerin yanı sıra, bir ev aletinin genel cihazı hakkında bilgi, belirli arızalar meydana geldiğinde hızlı bir şekilde gezinmenizi sağlayacaktır: usta zamanında aranacaktır. Evde ihtiyaç duyulan cihazın neden ses çıkardığını anlamak da önemlidir..

Buzdolabı kompresörü.

Kompresör çalışırken buzdolabı gürültüsü oluşur.

Herhangi bir modern soğutma ekipmanı aşağıdaki parçalardan oluşur:

 • kompresör – soğutucuyu dolaştırır; motor çalışır, freon özel tüplerden geçer: ünite içinde soğutma bu şekilde sağlanır.
 • Evaporatör, hazneden ısı alan soğutma ünitesinin içinde bulunur; freon kaynar ve gaza dönüşür. Bu, çok fazla ısı bırakır, tüpler, bölmenin içindeki hava ile birlikte haznede soğutulur..
 • Soğutucu – cihazın yan veya arka duvarında bulunur, bu da çevreye ısıyı giderir; böylece ünite aşırı ısınmaz.
 • Soğutucu akışkan (genellikle freon, izobütan olabilir) boru hatlarında dolaşır, haznelerde soğutmaya yardımcı olur, evaporatörden soğutucuya ısı taşır..
 • Valf-termostat – soğutucunun hareketi için gerekli basıncı korumak için gerekli.

EK BİLGİ! Buzdolabını merkezi ısıtma radyatörlerinin, sobaların veya radyatörlerin yanına yerleştirmeyin. Bu durumda aşırı ısınma önlenemez ve motor hızla bozulur..

Buzdolabının nereye kurulacağı.

Buzdolabını ısıtma cihazlarının yanına kurmak kesinlikle önerilmez..

Gürültülü çalışmanın nedenleri

Ürünlerin soğutulması ve dondurulması için aparat devresinin ana elemanı, bir elektrik motoru tarafından tahrik edilen kompresördür. İkincisinin çalışması, kompresördeki soğutucunun sıkıştırılması kadar gürültülü değildir. Buzdolabının çıkardığı sesin sırrı budur..

Kompresörün kendisine ek olarak, buzdolabının çalışması sırasında keskin sesler de yayılabilir:

 • elektrik rölesi: karakteristik olarak tıklatarak elektrik motorunu çalıştırır;
 • soğutucu akışkanın kendisinde yoğuşma ve diğer maddelerin kabarcıkları, daha sonra kompresör kapalıyken, karakteristik bir şırıltı duyulur;
 • düşük yapı kalitesi, bu durumda buzdolabının yaydığı gürültü seviyesini azaltmak zordur;
 • kötü bitişik raflar veya yanlış tasarımları, çoğu durumda bu sorun çözülebilir.

Sessiz buzdolabı.

Sessiz bir buzdolabı bulmak kolay bir iş değil.

Sessiz bir buzdolabı seçimi

Tamamen sessiz bir soğutma ünitesi bulmak zordur. Tasarımı, çalışma sırasında farklı sesler yayan öğelerin varlığını varsayar. Rahatsızlığa neden olmayacak bir soğutma cihazı satın almak için, izin verilen standartları aşamayan özelliklerini, gürültü derecesini dikkate alın..

Buzdolabı gücü.

Buzdolabının gücü 53 dB’yi aşarsa, çalışma sırasında ses çıkarmamalıdır..

Buzdolabının gürültü seviyesi nasıl kontrol edilir

Birçok alıcı, en sessiz buzdolabının nasıl seçileceği konusuyla ilgileniyor?

Her şeyden önce, satın alırken, cihazın olası gürültü seviyesini dikkate almalısınız: ilgili rakam, kullanım talimatlarında veya enerji etiketinde belirtilmiştir. Değer dB (desibel) olarak ifade edilir.

GOST’a göre, çalışma sırasında, soğutma cihazı, gücü 53 dB’yi aşan sesler çıkarmamalıdır..

Modern soğutma cihazlarının ve popüler modellerin gürültü seviyesi 44 dB’den fazla değildir (duvar saatleri de ses çıkarır).

Bu göstergeyi azaltmak için yüksek kaliteli yalıtım malzemeleri kullanılır. Bu tür önlemler hala sessizce çalışan bir soğutma ünitesi elde etmenize izin vermese de.

buzdolabının gürültü seviyesi.

Sessiz bir buzdolabı seçerken cihazın olası gürültü seviyesine dikkat etmelisiniz..

ÖNEMLİ! Cihaz seçimi, teknik pasaport göstergelerinin normal şartlar altında çalışacak şekilde tasarlandığı gerçeği dikkate alınarak yapılır. Eve bir ev aleti takarken, gürültü seviyesi genellikle artar..

Seçtiğiniz modelin ne kadar sessiz çalıştığını öğrenmek için bir danışmandan bir ev cihazını bağlamasını isteyin..

Bir buzdolabı seçerken, kullanıcı incelemelerine “güvenin”..

dB seviyesi nasıl düşürülür

Soğutma cihazı tarafından yayılan gürültünün hacmini aşağıdaki şekilde etkileyebilirsiniz:

 • ünitenin düz bir yüzeye yerleştirildiğinden emin olun;
 • soğutma ünitesi düz olmayan bir zemindeyse, bacakların yüksekliğini ayarlayın, kasaya doğru konumu verin (bu, hem bir ev aletinden yayılan seslerin seviyesini azaltmaya hem de sistemin önemli elemanlarının arızalanmasını önlemeye yardımcı olacaktır;
 • duvar ile soğutma ünitesi arasında gerekli mesafeyi gözlemleyin;
 • normal aktivite için, onunla etrafındaki nesneler arasında yeterli boşluk olması gerekir;
 • yiyeceklerin buzdolabının içine doğru yerleştirilmesine dikkat edin, tabaklar ve kaplar, çalışma sırasında nesnelerin birbirine değmeyecek şekilde yerleştirilmelidir, çünkü kompresör açıldığında ünitenin içinde titreşim meydana gelir, bu nedenle yakındaki nesneler çalmaya veya çınlamaya başla.

Seçim için faydalı ipuçları

Herkes sessiz çalışan bir buzdolabı satın almak ister. Soğutma cihazlarının gürültü seviyesinde nasıl farklılık gösterdiğini anlayalım.

GOST’a göre, buzdolabının yaydığı gürültü seviyesi 53 dB’yi geçmemelidir. Bu tür tüm ekipmanlar belirli bir ölçeğe göre sınıflandırılır ve buna göre soğutma cihazlarının gürültü seviyesi 3 seviyeye ayrılır:

 • yüksek – 45 dB’yi aşıyor;
 • orta – 44 dB’ye kadar;
 • düşük – 34 dB’ye kadar.

Gürültü göstergeleri ayrıca cihazın soğutma sistemine de bağlıdır: “donmayan” sisteme sahip cihazlar için norm 47 dB’den yüksek değildir; damlama üniteleri 42 dB’ye kadar gürültü seviyesi ile çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Gıda güvenliği için bir cihaz seçerken yukarıdaki rakamları göz önünde bulundurun..

Birçok buzdolabı modeli, 17 dB’ye kadar yayılan gürültü değeri için tasarlanmıştır. Ancak, aynı işlevselliğe ve ortalama gürültü seviyesine sahip soğutma ünitelerine kıyasla onlar için fazla ödemenin neredeyse iki katı olacağı göz önüne alındığında, bu tür göstergelere ihtiyacınız var mı? Bu, ev aletinin dinlendiğiniz odada veya stüdyo tipi bir dairede olması durumunda haklıdır. Soğutma ünitesi mutfakta bulunuyorsa ve orta veya düşük bir gürültü seviyesine sahipse, oda duyulmayacaktır..

Genel öneriler:

 • Ucuzluk peşinde koşmayın! Çoğu zaman, üreticiler yapı kalitesini etkileyen bileşen parçalarından tasarruf sağlar. Diğer buzdolapları toksik maddeler içerdiklerinden hiç güvenli değildir..
 • Cam raflı bir buzdolabı seçmek daha iyidir – plastik olanlardan daha hijyeniktir, temizlenmesi daha kolaydır.
 • Ünitenin “doldurulmasına” dikkat edin. Kullanılmaması gereken ek bir bölme için fazla ödeme yapmayın;
 • Kauçuk katmanla donatılmış modelleri seçmeye değer – bu, bölmelerin içinde sabit t sağlamanıza ve buzun çözülmesini önlemenize olanak tanır..
 • Soğutma için cihazın kapıları duvara sıkıca oturmalı ve içindeki boşluğu sıkıca kapatmalıdır..
 • Birçok buzdolabı modelinde kapıyı diğer tarafa taşımak mümkündür; mutfağınız küçükse – bir ünite seçerken, onları durdurun, böylece kullanılabilir alandan tasarruf edersiniz ve cihazı çalıştırmak daha uygun olur.
 • Yalnızca hizmet veren büyük ev aletleri mağazaları ile iletişime geçin. Garanti kapsamında hizmet verme yeteneği, bir kez tasarruf edebileceğiniz gerçeğinden daha önemlidir – bu tür şüpheli tasarruflar nedeniyle daha sonra birçok kez fazla ödeme yapmanız gerekecektir..

“No frost” sistemine sahip en sessiz soğutma cihazlarının TOP-5 derecesi

Hangi buzdolapları en güvenilir ve en sessiz? Yiyecekleri soğutmak, dondurmak ve saklamak için bir cihaz seçmekte zorlanıyorsanız, lüksten bütçeye kadar farklı fiyat kategorilerindeki modelleri içeren aşağıdaki derecelendirmeye aşina olmanızı öneririz. Eviniz için kesinlikle güvenilir ve kullanışlı bir soğutma ünitesi bulacaksınız.!

Samsung RL46

Zarif çift odacıklı soğutma ünitesi, zarafet ve stilin özüdür. Geniş bir soğutma odasına sahiptir, gerekli işlevselliğe sahip çok akışlı bir soğutma sistemi ile donatılmıştır. Geniş, ancak mutfak alanının herhangi bir köşesine kolayca sığar ve rahat, sade bir atmosfer yaratır. Ünitenin ücretsiz ve kolay bakımı için donmayan sistem.

Cephaneliğinde, böyle bir buzdolabının Süper Dondurma modu da vardır: ürünlerin şokla soğutulması, faydalı maddeleri korumanıza ve içlerindeki tadı korumanıza izin verir. Soğutucu bölmesi dört cam rafla donatılmıştır.

Soğutucu bölmesi hacimlidir (208 l), 3’ü yüksekliği ayarlanabilen temperli camdan yapılmış 4 raf vardır..

Ek kolaylık – kapıları istenen yönde yeniden asabilme özelliği.

Elektronik sistem ve LED ekran (buzdolabının dışında) tam soğutma modunu ayarlamanıza izin verir. Bu soğutma ünitesinin her odasındaki sıcaklık ayrı ayrı gösterilir.

Dondurucu haznesi (92 l) 3 adet çekilebilir kap (şeffaftırlar) ve buz yapmak için bir kalıba sahiptir..

Dondurucunun soğutma derecesi ayarlanabilir.

Gürültü seviyesi 41 dB.

Samsung RL46.

Buzdolabı Samsung RL46.

Samsung RB33J3301WW

Tek tip soğutma teknolojisi, gıdaların raf ömrünü uzatacak olan optimum t modunu korur.

Hem küçük hem de büyük stoklar için “no frost” sistemli, geniş bir dondurma odasına sahiptir.İçindeki ürünleri ayırmak uygundur. Meyve ve sebzeler için geniş bir çekmeceye sahiptir.

Burada taze bir bölge var – üst bölme ile dondurucu arasında bir şey – yerleştirmeye uygun, soğutulmuş.

Geniş, hafif ve işlevsel bir kapı herhangi bir derecede açılır – hem açık hem de düz.

Bir kontrol paneli vardır (kapı üzerinde bulunur, her bir odayı ve taze bölgeyi kontrol etmek için kullanılabilir..

Gürültü seviyesi 37 dB’dir. Mutfak alanı dışında, soğutma ünitesinin çalışıyor olması hiçbir şey vermiyor..

Kabul edilebilir fiyat.

Samsung RB33J3301WW.

Buzdolabı Samsung RB33J3301WW.

LG GA-B489 YVQZ

Yapı ayrı odalardan oluşur: dondurma (ünitenin altında bulunur) ve soğutma (yukarıda). Her birinin kendi kapısı vardır. Gerekirse, farklı taraflara ağır basabilirler. Cihaz yüksek enerji verimliliğine sahiptir

Bölmede 4 adet sağlam cam raf bulunmaktadır. Sebzeleri saklamak için özel bir kutu sağlanmıştır..

Kapılarda 4 adet “balkon” bulunmaktadır. Hazne, çok akışlı hava sirkülasyonu sağlar, bir koku gidericinin varlığı, farklı kokulara sahip yiyecekleri buzdolabına yerleştirmeyi mümkün kılar.

Özel bir kapak, meyve ve sebzelerin korunması için bölme içinde gerekli hava nemini korur.

Gerekli modu t seçmek mümkündür. Ekranda ilgili düğmenin ayarlanmasına yardımcı olunacaktır..

Soğutma ünitesi günde 14 kg’a kadar gıda dondurma kapasitesine sahiptir. Daha fazla ürünü dondurmanız gerekirse, “Süper Dondur” işlevini açın.

Bu modelde buz yapıcı yoktur. Numara.

Soğutma cihazının hacmi 360 l’dir..

Gürültü seviyesi ortalaması, 40dB.

LG GA-B489 YVQZ.

Buzdolabı LG GA-B489 YVQZ.

Bosch VitaFresh Seri 4 KGN39XL2AR

İşlevsellikte farklılık gösterir, duvarlarda buz görünümünü ortadan kaldıran “donma yok” teknolojisini tanıttı. Böyle bir birim az enerji tüketir. Gerekli nem seviyesini korur ve t.

Cihazın bir “taze yaşam” bölmesi vardır: İçinde ürünler tazeliğini normalden 2 – 3 kat daha uzun süre korur. Böyle bir bölgenin varlığı, büyük miktarlarda ve aynı zamanda daha az yiyecek satın almanızı sağlar. Bu, altta bulunan bir dondurma odasına sahip geniş bir buzdolabıdır..

Soğutma cihazının özlü tasarımı, bir mutfak veya stüdyo alanına sığmasını sağlar. Modelin tasarımı, hem mobilyalara hem de duvarlara sıkıca yerleştirilebilecek şekildedir: yanlarda veya arkada boşluk olmayacaktır. Bu, ekipmanı kurarken önemli ölçüde yerden tasarruf sağlar.

Bölmelerde çekmeceli raflar vardır, bu alanlar filtreleme sistemi ile donatılmıştır..

Hızlı dondurma işlevi, ürünleri uzun süreli saklama için hazırlamanıza olanak tanır: görünüm ve tat korunurken.

Cihazdaki kontrol, elektronik modlu kontrol tipinde gerçekleştirilir, sıcaklık kontrol ve çalışma fonksiyonu desteklenir..

Modelin tasarımı, istenen yönde açılan bir kapı takma olasılığını varsayar..

Böyle bir buzdolabının gürültü seviyesi 41 dB’dir..

EK BİLGİ Bu soğutma ünitesinde, hücrelerdeki sıcaklık yüksek ise kapılar açıldığında sesli alarm çalacaktır..

Bosch VitaFresh Seri 4 KGN39XL2AR.

Buzdolabı Bosch VitaFresh Seri 4 KGN39XL2AR.

Hotpoint-Ariston HFP 7200 WO

Çevrimdışı soğuk tutar.

Özellikler açısından moderndir, süper dondurma ve süper soğutma fonksiyonlarının yanı sıra bakteri oluşumunu engelleyen bir fonksiyona sahiptir..

Geniş (hacim 322 l), bir tazelik bölgesi vardır, işlevsellik açısından maksimum ile donatılmıştır..

Gürültü seviyesi 40 dB.

Hotpoint-Ariston HFP 7200 WO

Buzdolabı Hotpoint-Ariston HFP 7200 WO.

Çözüm

Soğutma için aparatın gürültü derecesinin, aynı zamanda, düzgün ve doğru bir şekilde kurulup kurulmadığına, tabakların ve çeşitli kapların doğru yerleştirilip yerleştirilmediğine de bağlı olduğunu dikkate almak önemlidir..

Satın alınan buzdolabını çalıştırmaya ilişkin önerileri ihmal etmemelisiniz: teslimattan sonra yaklaşık dörtte bir gün boyunca yerleşme fırsatı verin. Dikkatlice okuyun ve kullanım kılavuzunun gerekliliklerine uyun..

Video: Hangi buzdolabını satın almak daha iyidir?

Previous Post
Peyzajda çalılar nasıl uygulanır
Next Post
Layout of the kitchen as a dining-living room