15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Japon tarzı bir mutfak nasıl dekore edilir

Japon yaşam tarzı modern dünyada yaygındır. Japon yemek severlerin sayısı, gençlerin anime ve Japon idollerine aşık olmasıyla arttı. Kelimenin tam anlamıyla, her modern insan aktif olarak Japon yapımı araçlar kullanır ve Japon arabaları tüm dünyada modadır. Bu nedenle, Japon tarzı mutfak ve tüm odanın bir bütün olarak tasarımı doğal olarak çok popüler..

Japon tarzı mutfak ve tüm odanın bir bütün olarak tasarımı doğal olarak çok popüler.

Japon tarzı mutfak ve tüm odanın bir bütün olarak tasarımı doğal olarak çok popüler..

Japon tarzının yaratılış tarihi

Tasarım tipik olarak Japon tarzındadır ve sükuneti özetler. Dahası, o hiçbir şekilde fakir ve fakir değildir. Tasarımdaki Japon trendi 18. yüzyılda Avrupa’ya geldi. O zamandan beri alaka düzeyini kaybetmedi ve hala çok popüler..

Tasarım tipik olarak Japon tarzındadır ve sükuneti özetler.

Tipik Japon tarzı tasarım, huzuru temsil eder.

İlk başta, bu tarz egzotizmiyle hayranları fethetti. Ardından aristokratlar Doğu’nun inceliğine kapılmaya başladılar. Zarif Japon gerçeklerine uygun olarak bireysel odaların dekorasyonunu ve tasarımını taklit etmeyi tercih ettiler. Yavaş yavaş, yönetici seçkinler de bu tarzı beğendi. Uzak doğu kıyılarının çizgileri ve şekilleri zamanla tüm dünyada sevilmeye başlandı..

Yavaş yavaş, yönetici seçkinler de bu tarzı beğendi.

Yavaş yavaş, bu tarz yönetici seçkinlerin beğenisine geldi..

Temel tasarım ilkeleri

Mutfağın tarzını oluşturan tasarımcının görevi, müşterinin tüm isteklerini zevk ve yaşam koşullarına uygun olarak dikkate almaktır. Avrupalıların ve Doğuluların dünya algısı ve manevi durumu önemli ölçüde farklıdır. Kıtanın Avrupa kısmında yaşam, sürekli koşuşturma, işteki koşuşturma, sonsuz trafik sıkışıklığı ve akut zaman kaynağı sıkıntısından oluşur..

Mutfağın tarzını oluşturan tasarımcının görevi, müşterinin tüm isteklerini zevk ve yaşam koşullarına uygun olarak dikkate almaktır.

Mutfağın tarzını yaratan tasarımcının görevi, müşterinin tüm isteklerini zevk ve yaşam koşullarına uygun olarak dikkate almaktır..

Bu modda sürekli yaşamak ve stres izlerini bırakır, bir kişi gerginleşir. Durumu hafifletmek ve ortaya çıkan gerilimi azaltmak için Japonlar gibi hareket ederek kendi evlerinde rahatlık ve sessizlik yaratmaları önerilir. Rahatlayın ve sakin tefekkür ve estetik zevk dünyasına dalın.

Durumu hafifletmek ve ortaya çıkan gerilimi azaltmak için Japonlar gibi hareket ederek kendi evlerinde rahatlık ve sessizlik yaratmaları önerilir.

Durumu hafifletmek ve ortaya çıkan gerilimi azaltmak için Japonlar gibi hareket ederek kendi evlerinde rahatlık ve sessizlik yaratmaları önerilir.

Japon tarzı mutfak tasarımı, pratiklik, alçakgönüllülük ve dinginliğin bir kombinasyonunu içerir. Lüksün övülmesi için çaba göstermeyen mobilyalar, doğru geometrik çizgiler, yumuşak, sağduyulu renklerin uyumlu bir kombinasyonu ve hacimli mobilyaların yokluğu ile elde edilir..

Japon tarzı mutfak tasarımı, pratiklik, alçakgönüllülük ve huzurun bir kombinasyonunu içerir.

Japon tarzı mutfak tasarımı, pratiklik, alçakgönüllülük ve huzurun bir kombinasyonunu içerir.

Yükselen güneşin ülkesinde, mutfakların boyutları birçok yönden evdekilere benzer. Küçükler, bu nedenle stil çoğunlukla minimalist. Aynı nedenle, Japon tasarımcılar odaların görsel olarak genişletilmesi tekniklerini yaygın olarak kullanırlar..

Yükselen güneşin ülkesinde, mutfakların boyutları birçok yönden evdekilere benzer.

Yükselen güneşin ülkesinde, mutfakların boyutları birçok yönden evdekilere benzer..

Mutfağın Japon geleneklerinin tüm kanonlarına uyması için bir tasarım geliştirirken birkaç kurala uymak gerekir:

 • parça karmaşası yok, boş alan;
 • doğal malzemelerden yapılmış mobilyalar;
 • doğru aydınlatma.

İdeal bir Japon tarzı oda şöyle görünür:

 • yerde – bir hasır bambu hasır;
 • pencere kenarlarında – bonsai ile kaplar veya ikebana ile vazolar;
 • duvarlarda – hiyeroglif şeklinde ahşap raflar, geleneksel Japon konularına sahip resimler;
 • aydınlatma – çiçek şeklinde minyatür aplikler, yapraklı dallar veya bir Japon kağıt feneri şeklinde kullanmak daha iyidir.

Böyle bir odanın zorunlu bir özelliği, küçük bir çay masası, oturmak için yumuşak minderler ve tabii ki hareketli ekranların varlığıdır..

Mutfağın rengini seçmek

Japon mutfağının iç kısmı öncelikle doğaldır, doğal renk tonlarına yakındır. Kontrast ve parlak renkler burada gereksizdir. Japonların mutfakta en sevdiği ve sıklıkla kullandığı renk siyahtır. Tasarım ve stilde vazgeçilmez bir unsurdur. Çizimler ve hiyeroglifler kumaş, kağıt ve ahşap üzerine siyah olarak çizilir. Her yerde bulunur: ekranlarda, mobilyalarda, lamba tasarımlarında ve hatta sandalye koltuklarında yatan minderlerde..

Japon mutfağının iç mekanı, her şeyden önce, doğal tonlara yakın doğal renklerdir.

Japon mutfağının iç mekanı, her şeyden önce, doğal tonlara yakın doğal renklerdir.

Bej ve kahverengi paletin renkleri sarı ve turuncu hariç Japon mutfağına çok uygundur..

Kırmızı, vatanseverlik ve güneşle biraz ilişkilidir. İç kısımda çok fazla yok, ama her zaman mevcut. En azından hasır peçeteler, lambalar şeklinde.

Bej ve kahverengi paletin renkleri, sarı ve turuncu hariç Japon mutfağına çok uygundur.

Bej ve kahverengi paletin renkleri, sarı ve turuncu hariç Japon mutfağına çok uygundur..

Büyüyen yeşilliklerin rengi en doğal olanıdır. Tıpkı Provence’ta olduğu gibi, Japon mutfağında da yeşil renk biraz yumuşatılmış. En sık tonlarda kullanılır: zeytin, iğne yapraklı, soluk yeşil çiçekler. Yeşil çay rengi de dahil edilebilir.

En sık tonlarda kullanılır: zeytin, iğne yapraklı, soluk yeşil çiçekler.

En sık tonlarda kullanılır: zeytin, iğne yapraklı, soluk yeşil çiçekler.

Çok popüler olan bir diğer renk şeması ise pembe ve lila renklerinin kullanılmasıdır. Yükselen güneşin ülkesinin sembolü olan çiçek açan sakura, siyahla birleştiğinde Japon mutfağının tasarımında mükemmel bir seçim.

Çevre dostu malzemeler

Mobilya seçerken veya bir odayı dekore ederken, doğal malzemeleri tercih etmek daha iyidir: ahşap, bambu, pirinç kağıdı, saman, taş, cam. Ayrıca doğal kumaşları da seçmelisiniz: keten, pamuk, ipek, jüt, bambu hasır, işlenmemiş iplikli kumaşlar.

Mobilya seçerken veya bir odayı dekore ederken, doğal malzemeleri tercih etmek daha iyidir: ahşap, bambu, pirinç kağıdı, saman, taş, cam.

Mobilya seçerken veya bir odayı dekore ederken, doğal malzemeleri tercih etmek daha iyidir: ahşap, bambu, pirinç kağıdı, saman, taş, cam.

Japon tarzı mobilyalar

Japon tarzı mutfak, yalnızca minimum mobilya ile gelir. Kesin geometrik çizgilerin formları. Kıvrımlı bacaklar, iddialı, oymalı detaylar böyle bir ortama uygun değil..

Mutfağın gereksinimleri karşılaması için kotatsu’yu odanın ortasına yerleştirmek gerekli değildir..

Japon tarzı mutfak, yalnızca minimum mobilya ile birlikte gelir.

Japon tarzı bir mutfak, mobilyalardan sadece en gerekli minimumlarla donatılmıştır..

Ek bilgi! Kotatsu, altına battaniye katlanmış küçük bir masadır. Japonya’da böyle bir masanın etrafında yere oturmak gelenekseldir..

Avrupalıların küçük Japon alçak masalarına alışması zordur, bu nedenle çoğu durumda mutfağı donatırken iç mekanın şık uyarlamasına başvurabilirsiniz. Seçilen mobilyalar basitçe Japon stiline uyacak şekilde tasarlanabilir. Bunu yapmak için, mutfak için mobilya seçerken birkaç ipucu izlemeniz gerekir:

 • açık tonlarda boyasız ahşaptan mobilya seçmek daha iyidir;
 • dolap kapılarının aksine tezgahı seçin;
 • dolaplar oymalı süslemeler ve monogramlar olmadan ince, hafif olmalıdır;
 • kenarları boyunca girintili kulpsuz mobilya satın alınması tavsiye edilir;
 • düz sırtlı sandalyeler, dörtgen koltuklar, kare masalar;
 • ev aletleri, opak kapıların ve sürgülü panellerin arkasındaki dolaplarda gizlenmiştir;
 • kesme tahtaları, bıçak takımları veya kurutucularla dolu olmayan ücretsiz bir işyeri olmalıdır;
 • perdeler fırfırsız seçilir;
 • ocak pürüzsüz olmalı.

Japonya’da, tüm mobilya teknolojileri gibi modern mutfaklar da öne çıktı. Japonya’nın “geleceğin mutfağı”, şeffaf kapılı buzdolapları – dokunmatik paneller, yüksek teknolojili büfeler, camları tam boyutlu ekranlara dönüşüyor. Japon akıllı mutfağı harika ve yine de tamamen geleneksel bir tasarımın iç kısmına kusursuz bir şekilde uyuyor..

Japonya'da, tüm mobilya teknolojileri gibi modern mutfaklar da öne çıktı.

Japonya’da, tüm mobilya teknolojileri gibi modern mutfaklar da öne çıktı..

Doğal ve yapay aydınlatma

Aydınlatmadaki ana vurgu, ayrı, bölgelere ayrılmış, bireysel ışıktır. Pişirme alanı, yemek alanı – her şey ayrı ayrı aydınlatılır. Zemin, tavan ve duvar aydınlatması birleştirilmelidir..

Tavan aydınlatmasını, ışık akısını yayan hafif abajurlarla emanet etmek daha iyidir..

Aydınlatmadaki ana vurgu, ayrı, bölgelere ayrılmış, bireysel ışıktır.

Aydınlatmada ana odak noktası ayrı, bölgelere ayrılmış, bireysel ışıktır..

Zemin lambaları, stilize bir desen veya sadece beyaz olan pirinç kağıdı abajurlarla eşleştirilir.

Pencerelerdeki perdeler ve perdeler genellikle doğal ışığı engeller. Perdeleri tamamen terk etmek mümkün değilse, bambu gölgeli eşyaların seçilmesi veya şeffaf tül asılması tavsiye edilir..

Mutfaktaki Japon perde sorununu stor perde veya ahşap panjur ile değiştirerek çözebilirsiniz..

Perdeleri tamamen terk etmek mümkün değilse, bambu gölgeli eşyaların seçilmesi veya şeffaf tül asılması tavsiye edilir.

Perdeleri tamamen terk etmek mümkün değilse, bambu gölgeli eşyaların seçilmesi veya şeffaf tül asılması tavsiye edilir..

Doğru döşeme

Japon evlerinde zemin ahşaptır. Yerden belirli bir yüksekliğe kadar yükselir ve alt kısmı oyuktur. Bu, deprem sırasında tayfun ve sel mevsiminde evde nemi önlemek için yapılır..

Modern dairelerde zemin için ahşabın renginin açık renklerde seçilmesi tavsiye edilir. Geleneksel olarak Japon evlerinde zemin tatami ile kaplanır..

Japon evlerinde zemin ahşaptır. Yerden belirli bir yüksekliğe kadar yükselir ve alt kısmı oyuktur.

Japon evlerinde zemin ahşaptır. Yerden belirli bir yüksekliğe kadar yükselir ve altı oyuktur..

Önemli! Tatami kaplama igus kamışından yapılmıştır. Özel bir esnekliğe ve hoş bir kokuya sahiptir. Oturmak ve yatmak rahattır. Ayrıca kamışın iç yapısı iç mekan havasının sirkülasyonunu sağlar..

Japon mutfağının stilize tasarımında, zemine el dokuması paspaslar yerleştirilebilir, bu da bir tasarım geliştirirken gerekirse ince kilim veya kısa tüylü halılarla değiştirilebilir..

Stilize Japon mutfak tasarımlarında, bir tasarım geliştirilirken gerektiğinde ince kilim veya kısa tüylü halılarla değiştirilebilen zemine el dokuması paspaslar yerleştirilebilir.

Japon mutfağının stilize tasarımında, zemine el dokuması paspaslar yerleştirilebilir, bu da bir tasarım geliştirirken gerekirse ince kilim veya kısa tüylü halılarla değiştirilebilir..

mutfak duvarları

Japon tarzı mutfaklardaki duvarlar ahşap panellerle kaplıdır veya sıvalı ve nötr renk ve desenlerde kağıt duvar kağıdı ile yapıştırılmıştır..

Japon tarzı mutfaklardaki duvarlar ahşap panellerle kaplanır veya sıvalı ve nötr renk ve desenlerde kağıt duvar kağıdı ile yapıştırılır.

Japon tarzı mutfaklardaki duvarlar ahşap panellerle kaplıdır veya sıvalı ve nötr renk ve desenlerde kağıt duvar kağıdı ile yapıştırılmıştır..

Mutfak duvarları yatıştırıcı renklerde boyanabilir. Bir Japon evinin atmosferini iletmek için ince bir dikdörtgen çerçevede mürekkepli tablolar, büyük boyalı yelpazeler ve tören silahları üzerlerine asılabilir. Burada, sofistike ve tatsızlık arasındaki ince çizgiyi aşmamak için iç mekanı dekorla aşırı yüklememek önemlidir..

Mutfak duvarları yatıştırıcı renklerde boyanabilir.

Mutfak duvarları yatıştırıcı renklerde boyanabilir.

Yemek alanı dekorasyonu

Japon mutfağının minimalizmi, çilecilikle karıştırılmamalıdır. Böyle bir mutfağın iç kısmında her zaman sevimli biblolar, figürinler, vazolar, tablolar, ev bitkileri vardır. Küçük bir bonsai ağacı olmadan Japon tarzı bir tasarım hayal etmek zor. Bu nedenle, normal iç mekan çiçekleriyle birlikte, mutfak pencere pervazını onlarla süslemeniz önerilir..

Raflarda, Japon geleneksel tasarımları ile zarif vazolar, narin figürinler ve bambudan oyulmuş ve kimono giymiş bir adam şeklinde hediyelik eşyalar düzenleyebilirsiniz..

Japon mutfağının minimalizmi, çilecilikle karıştırılmamalıdır. Böyle bir mutfağın iç kısmında her zaman sevimli biblolar, figürinler, vazolar, tablolar, ev bitkileri vardır.

Japon mutfağının minimalizmi, çilecilikle karıştırılmamalıdır. Böyle bir mutfağın iç kısmında her zaman sevimli biblolar, figürinler, vazolar, tablolar, ev bitkileri vardır..

Bir notta! Mırıldanan su veya ayna da gerekli dekoratif unsurlardır, ancak bir mutfak söz konusu olduğunda, deniz manzaralı bir resim veya su ile bir heykel ile başarılı bir şekilde değiştirilebilirler. Dalgalı desen şeklinde deniz motifli perdeler de tercih edebilirsiniz..

Pirinç kağıdı ekranlar, imar ve oda dekorasyonuna yardımcı olmak için mükemmeldir. Çok işlevlidirler, fazla yer kaplamazlar ve hem bir bölme duvarı hem de aynı zamanda kolayca değiştirilebilen bir dekoratif unsur olarak hizmet edebilirler. Gerekirse, onu hareket ettirebilir ve odayı genişletebilirsiniz. Ekran, mutfak alanını oturma odasından mükemmel bir şekilde ayırır ve şunları sağlar:

 • küçük bir oda kullanma olanaklarını genişletmek;
 • tasarımı zaman zaman değiştirmek ve yenilemek;
 • bütçeyi duvarların inşası için gereksiz harcamalardan kurtaracak;
 • görünür alanı görsel olarak kolaylaştırmak.

Yatıştırıcı resimler veya doğa fotoğrafları içeren ekranlar odaya rahatlık getirir.

Konforla döşenmiş ve bu tarzda dekore edilmiş harika bir mutfak, yetkin tasarım kararlarının sonucudur. Bir mutfak tasarlarken, her detayın gelecekteki yerini önceden düşünmek ve hesaplamak gerekir ki, emeğin sonucu uzun yıllar ruhu ve gözleri memnun etsin..

Konforla döşenmiş ve bu tarzda dekore edilmiş harika bir mutfak, yetkin tasarım kararlarının sonucudur.

Konforla döşenmiş ve bu tarzda dekore edilmiş harika bir mutfak – yetkin tasarım kararlarının bir sonucu.

Video: Japon tarzı mutfak

Japon tarzı mutfak tasarımı için 50 fotoğraf fikri

Previous Post
Tezgahtan mutfak için kendin yap bar tezgahı: seçenekler, boyutlar, adım adım talimatlar
Next Post
Kitchen design 10 sqm: concept, functionality and ergonomics