15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Mutfak tasarımı 10 m2: konsept, işlevsellik ve ergonomi

Herhangi bir dairede mutfak özel bir yerdir. Sadece lezzetli ev yapımı yemekler açısından çekici olmamalı. Mutfak, bir fincan kahve veya çay eşliğinde mahrem bir sohbet için tenha bir köşedir. Ve kimin yanında veya karşısında oturduğu önemli değil – aile, arkadaşlar veya sıradan ziyaretçiler. Bugün, gerçek lüksten bahseden kaplama malzemelerinin yüksek maliyeti değil, mutfak ekipmanı ve 10 metrekarelik mutfağın düşünceli tasarımı. Bu oda, ocağın kişileşmesi, rahatlığın, istikrarın ve güvenliğin ebedi sembolüdür..

10 metrekare alana sahip mutfak iç

Mutfak mümkün olduğunca rahat, şık ve kullanışlı olmalıdır.

Mutfağın tasarım konsepti ne olmalı?

Büyük bir revizyona veya radikal modernizasyona başlamadan önce, odanın nasıl görünmesi gerektiğine dair net bir fikre sahip olmak önemlidir. Katılıyorum, her şeyin elle yapıldığı nadir evlerde, her oda yatırım, onarım ve stilistik çözümler açısından eşdeğerdir. Yemek pişirme bloğunda, 10 metrekarelik bir mutfak içi olsa bile, ana vurgu işlevsellik üzerinedir. fazla dekor olmadan. Ancak, fotoğraftaki gibi, sahiplerin ve aile refahı hakkındaki fikrini de yansıtmalıdır..

Mutfağın iç kısmında alacalı seramik karolar

Pencere pervazı da dahil olmak üzere her metre boş alanı rasyonel olarak kullanmak gerekir.

Katılıyorum, bekar bir erkek ve kadının dairesindeki durum farklı olmalı. Pencerelerdeki çiçekli perdelerde veya cimri panjurlarda bile konuşma olmuyor. Diğer odalar gibi 10 metrekarelik modern bir mutfağın tasarımı, sahibinin yaşam tarzını ve dünya görüşünü somutlaştırmalıdır. Burada da bireyin yetenek ve tercihlerinin yansıtılabileceği üslup deneyleri için bir yer var..

10 “kare” için bir mutfak büyük sayılmaz, ancak bir şehir dairesindeki en küçük yardımcı bina biçimi değildir. Bu görüntü bir tür altın ortalama olarak kabul edilir – pişirme kolaylığı için ihtiyacınız olan her şeyi yerleştirme fırsatı vardır.

10 metrekare alana sahip mutfakta sarı takım

Kompakt ve kullanışlı mutfak düzeni

Mobilya ve fonksiyonel ekipmandan sonra çok fazla boş alan kalmamasına rağmen, her şey uyuyor:

 • buzdolabı;
 • bir bordür taşı ile lavabo;
 • davlumbazlı ocak;
 • sandalyeli veya tabureli yemek masası (katlanır masa üstü);
 • dolap mobilyaları (ankastre veya modüler).

Duvarda menteşeli raflı eklektik mutfak tasarımı

Eklektik bir mutfakta açık bir raf

Alanın yeniden geliştirilmesi, radikal modernizasyonu veya yeniden düzenlenmesinden sonra mutfağın içi 10 metrekaredir. sundurma, koridor veya oturma odasından “kareler” in artması nedeniyle metre ek alanla zenginleştirilebilir.

10 metrelik bir mutfakta alan dağıtmak için ipuçları

Yenilemeye başlamadan önce, 10 metrekarelik mutfağın düzenini ve tasarımına yeniden yaklaşmak için tüm eski ekipman ve dolap mobilyalarını çıkarmaya değer..

Bu, stilistik çözüm ve tasarım konseptine karşılık geliyorsa, oda bir bar tezgahı, küçük bir katlanır kanepe ve bir plazma panel ile donatılabilir..

Mavi parlak cepheli mutfak takımı

Bir proje geliştirirken mutfağın geometrik şeklini oluşturmanız gerekir.

Klasik mobilyalardan bazılarından vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak tam olarak ilk aşamada, mutfak alanını planlarken tüm bu noktaları dikkate almak önemlidir. Örneğin, yemekler ve mutfak eşyaları için geleneksel bir dolabı, aynı zamanda imar alanlarına hizmet eden çift taraflı raflarla değiştirebilirsiniz..

Mutfağın içi 10 m2’dir. TV karşısında (başka bir odada) nadiren yemek pişiren ve yemek yiyen yalnız bir kişinin dairesinde balkona erişimi olan büyük bir sobaya gerek yoktur. Kompakt bir ocak gözü veya fırınsız 2 gözlü ocak yeterlidir. Mutfağın bir köşesine sığacak bir elektrikli su ısıtıcısı ve mikrodalga fırın ile tamamlanacaktır..

Bir çalışma yüzeyi ile birleştirilmiş bar tezgahı

2-3 kişilik bir aile için yemek masası bir bar tezgahı ile değiştirilebilir.

İki aile üyesi için kahvaltı için kompakt yer

Sokağa bakan küçük masa

Her türlü mutfak aletinin hayranları, her ünite için bir yer, ayrıca onlar için prizler ve aktif kullanım için bir yer hakkında önceden düşünmek zorunda kalacaklar:

 • Elektrikli ızgara;
 • ekmek yapıcı;
 • mutfak robotu;
 • elektrikli semaver (su ısıtıcısı);
 • kahve makinesi;
 • karıştırıcı veya karıştırıcı;
 • elektrikli kıyma makinesi vb..

Bu cihazların her biri kompakttır, ancak birlikte, mutfak mobilyalarında tam bir kalem kutusu veya duvar dolabı olan bir bölme önerirler..

10 metrekarelik ergonomik bir mutfak tasarımı planlıyorsanız. metre kare bir odada, sonra duvarların kısa olduğunu öğretin. Soba, buzdolabı ve lavaboyu kurduktan sonra geleneksel mutfak mobilyalarına (köşe veya lineer) fazla yer kalmaz..

Modern tarzda modern mutfak iç

Modern mutfakta küçük yemek masası

Tavsiye. Hazır “mutfağı” terk etmek ve her şeyi bir santimetreye kadar planlayacak yerleşik teknolojide bir uzmanı davet etmek daha iyidir..

Beyaz bir süit ve balkona açılan bir kapı ile mutfak tasarımı

Şık çözüm – beyaz cephelerin arka planına karşı siyah bir önlük

Bireysel modüller ve mutfak aletleri arasındaki boş alan, 15-25 cm’lik bir niş olsa bile, tekerlekli uygun kargo ile doldurulacaktır.Çok seviyeli çekmece rafları, dökme ürünler, ev kimyasalları, kuru ürünler için birçok kutuyu “kabul edecektir”. evcil hayvan maması ve diğer küçük şeyler.

Modern mutfak tasarım seçenekleri 10 m2. – bu az miktarda dolap mobilyasıdır, ancak hepsi kompakt, işlevsel ve ferahtır. Yenilemeden önce eski “mutfak duvarından” kurtulmak daha iyidir. Boş alanda, dolaplı yumuşak bir köşe koymak daha iyidir (geniş çekmecelerin üzerine katlanır koltuklar). Büyük bir masaya ihtiyaç yoksa, masa üstü boyutuna genişletilmiş bir pencere pervazıyla başarıyla değiştirilebilir..

Bazı insanlar, yalnız olsalar bile, evde büyük miktarda hazır ve hazır yiyecek, meyve ve tatlı, bira ve diğer içecekler bulundurmayı sever. Odayı gereksiz dolap mobilyalarıyla karıştırmazsanız, etkileyici iki bölümlü bir buzdolabı, 10 metrelik bir mutfağın modern tasarımına mükemmel uyum sağlar..

Mutfağın iç kısmında iki bölmeli buzdolabı

Çalışma alanını düzenlemenin temel prensibi, her şeyin elinizin altında olması gerektiğidir.

Açıklanan tüm noktalar göz önüne alındığında, modern bir yemek odasının ne kadar çok yönlü olduğu ortaya çıkıyor. Kolaylık ve işlevsellik hakimdir, 10 metrekarelik mutfağın tasarımını belirleyen onlardır..

Bir tasarım projesi hazırlarken “çalışma üçgenini” unutmayın. Bu, buzdolabından lavaboya ve sobaya (belirli bir sırayla) geleneksel olarak özetlenen bir harekettir. Ne kadar yakınlarsa, bacaklarda o kadar az stres, pişirme işlemi o kadar hızlı olur..

Bir mutfak alanında çalışan bir üçgenin şeması

Çalışma üçgeni kuralı

Kapıdan pencereye veya balkona geçiş serbest ve yeterince geniş olmalıdır. Zemin kaplamaları – yıkanabilir, ancak kaygan olmayan, pratik malzemeler.

Mobilya düzenleme yöntemleri

Şehir dairelerinde, kare olan daha az yaygındır, genellikle 10 metrekarelik dikdörtgen bir mutfak, mobilya düzenlemesinin tasarımı ve düzeni bu standartları karşılamalıdır..

10 metrekarelik bir alanda mutfak alanının yerleşim düzeni

Mutfak düzeni seçenekleri

Kare bir mutfakta, duvarların kısalığı dışında her şey yolundadır, bu nedenle standart mutfak mobilyaları iyi oturmaz. U şeklinde veya U şeklinde gömme dolap mobilyaları en uygunudur. Merkeze küçük bir yemek masası yerleştirilebilir veya modüllerden birine bir yarımada ile tutturulmuş katlanır bir masa tablası ile değiştirilebilir..

U şeklindeki mutfak setinin beyaz cepheleri

U şeklindeki düzen, kare bir mutfak için idealdir

Köşe mutfak ünitesi önü yemek masası

Köşe düzeni, uzun mutfaklar için idealdir

L şeklinde veya köşe düzeni, 10 karelik dar bir mutfağın iç tasarımı için uygundur. Boş bir duvar dekoratif paneller veya mozaiklerle dekore edilebilir. Bu seçenek için standart mutfak mobilyaları tüm kataloglarda sunulmaktadır, ancak satın alırken setin boyutlarını ve tahsis edilen alanın boyutlarını “kaçırmamak” önemlidir. Yeterince fazla alan varsa, geri çekilebilir kargo ile doldurabilir veya marketten veya süpermarketten getirdiğiniz sebzeler için küçük bir boş köşe bırakabilirsiniz..

Ada düzenlemesi – kare bir mutfağın ortasında, yan masaları olan bir çalışma yüzeyi veya tavanın altında davlumbaz bulunan büyük bir soba olduğunda. Tek dezavantajı, balkona veya pencereye ücretsiz geçiş için çok az yer olmasıdır. Karşı duvarların yakınında gömme mobilyalar yapmanız veya kendinizi soba ve lavabo ile aynı hizada olan kaidelerle sınırlamanız önerilir..

Küçük mutfakta mutfak ada ocak

Mutfak adası bir bar tezgahı ile birleştirilebilir.

Tavsiye. Birkaç duvar dolabı olabilir, ancak açık rafları veya traversleri tercih etmek daha iyidir. Bu, 10 metrekarelik bir köşe kanepe ile favori bir mutfak tasarımı hilesidir. veya başka bir şekilde.

Bir şehir dairesinde mutfak penceresinde kombine perdeler

Tek sıra düzende yemek alanı genellikle mutfak ünitesinin karşısında yer alır.

Mutfak mobilyalarının tek sıralı düzenlenmesi klasiktir, ancak sete bir lavabo ve fayans yerleştirmek her zaman mümkün değildir. İdeal olarak, gömme mobilyalar sipariş edilir ve buzdolabı karşı duvara yerleştirilir. Pencere kenarındaki köşede, yıkanabilir malzemelerden yapılmış oturma alanına sahip bir yemek alanı vardır..

Kare veya kareye yakın bir yerleşim için iki sıralı veya paralel mutfak mobilyası düzenlemesi en iyi seçenektir. Uzmanlar, mutfak tasarımında yaratıcı deneyleri sever 10 metrekare. balkona erişimi olan, en avantajlı olduğu düşünülen.

Mutfak alanının paralel yerleşimi

Pencere pervazına değil, rahat bir kanepeye sahip iki sıralı düzen

Yarımada düzenlemesi – bir mobilya parçası mutfağın ortasına çıktığında, uçaklardan birine katılır. Daha önce belirtildiği gibi, bu bir yemek masası veya katlanır bir masa üstü olabilir, ancak modern bir mutfak iç kısmında genellikle bir bar tezgahı seçilir..

Spot ışıklarla mutfak alanının doğru aydınlatılması

Genel aydınlatmayı ve çalışma alanlarının yerel aydınlatmasını yetkin bir şekilde organize etmek önemlidir.

Yerden tasarruf etmek için, yerleşim ve yerleşimden bağımsız olarak uzmanlar, kompakt mobilyalar için modern çözümler kullanmanızı önerir:

1. Sığ dolaplar ve duvar dolapları Paralel bir düzenleme ile dolap mobilyalarının derinliğinin biraz kısaltılması, koridorda daha fazla alan sağlayacaktır.
2. katlanır masalar Mutfak nadiren ortak bir yemek için kullanılıyorsa harika bir seçenek, katlandığında biraz alana ihtiyacınız var  
3. Katlanır masa ve koltuklar Her açıdan rahat, gerektiğinde çalışma pozisyonuna getiriliyor
4. İstiflenebilir sandalyeler Plastik veya krom kaplı ayaklar, kolayca çıkarılabilmeleri için özel şekilli yumuşak koltuklar
5. Yığılmış Tabureler İstiflenebilir koltuk seçeneği (sırtlık yok), yemekten sonra katlanmış bir tabure yığını için her zaman bir yer bulabilirsiniz.
6. Açık raflar, raflar ve raflar Geçirgenlik ve boş alan yanılsaması yaratırlar, eksiklik – kapalı olanlardan daha fazla temizleme çabası  
7. Cam raflar, köşeler ve tezgahlar Taban, braketler ve krom tutturucular, yokluk yanılsaması, daha fazla ışık ve hava ile harici olarak iyi uyum sağlar
sekiz. Katlanabilir, modüler ve dönüştürülebilir raflar Belirli öğeler, tabaklar veya mutfak aletleri için yeniden düzenleme olasılığı nedeniyle kullanışlıdır

Açık kapılı köşe mutfak takımı

Mutfak takımı geniş olmalı

Ekli balkon veya sundurma alanı ile mutfağın modernizasyonu

Genellikle, sundurma veya balkona çıkış mutfaktan planlanır. Bir daireyi yeniden inşa ederken veya yeniden geliştirirken, bu alan bu odaya eklenir ve bir misafir veya yemek alanını fotoğrafta olduğu gibi ek sayaçlarla donatır..

Balkonla birleştirdikten sonra mutfak tasarımı

Pencere pervazı yerine depolama sistemli bar tezgahı

Mutfağa katıldıktan sonra sundurmadaki bar tezgahı

Aile kahvaltıları için rahat bir yer

Bağlanacak alanın işlevselliği ne olursa olsun balkon alanının bu amaca uygun olması önemlidir. Bunu yüksek kalitede yapmak önemlidir:

 • yalıtım (dış, iç, zemin);
 • aydınlatma;
 • sızdırmazlık;
 • ses yalıtımı (çift cam, gözenekli kaplama malzemeleri).

Bir sundurma döşerken, standart mutfak mobilyaları veya yemek takımı ile yaz kafeleri için hafif bahçe takımları ve modelleri uygundur. Doğal ve yapay rattandan yapılmış hasır mobilyalar, asmaların yanı sıra çeşitli hasır taklitlerinden ekler ile mükemmel bir dekorasyon olacaktır..

Mutfakla birlikte balkonda aile yemekleri için masa

Ekli balkon alanında yemek alanının düzenlenmesi

Çok fazla ışığın olduğu yerlerde, balkon serası, sera veya kış bahçesine kadar çevre düzenlemesi uygundur. Ancak tropik egzotiklerin özel fitolamplarla ek aydınlatma gerektirdiğini unutmayın..

Bağlanacak balkon alanının yan duvarlarına sığ dolaplar yerleştirilmesi tavsiye edilir. Dekoratif kapıların arkasında, koruma ve boşlukların yanı sıra “tüm esnafların krikosu” için çalışma aracını gizlemek kolaydır. Aynı yatar koltuklar ve eşik tablası yerden tasarruf etmenize yardımcı olur.

Tüm bu yöntemler, pişirme alanınızı ayarlamanıza yardımcı olacaktır. Ardından, mobilya için minimum alan ile estetik, modern ve işlevsel olacaktır..

Mutfağın stilini seçmek

10 metrekarelik mutfağın tarzına ve genel iç tasarımına karar vermek için kalır. Her hostes, kendisi için ne tür bir ortamın rahat olduğuna kendisi karar vermelidir. Bu olabilir:

 • klasikler (geleneksel veya İngilizce);
 • modern (yirminci yüzyılın başlarındaki stil veya modern postmodernizm);
 • art deco (çağdaş sanatın kullanıldığı diğer alanlar);
 • retro (vintage, grunge, eski püskü şık);
 • tarihi yankılar (Rönesans, Barok, Rokoko, İmparatorluk, saray üslubu);
 • minimalizm (klasik çilecilik veya etnik çeşitler);
 • Doğu etnik kökeni (Hint, Japon, Arap veya Çin stili);
 • modern tarz (yüksek teknoloji, çatı katı, füzyon, çağdaş) veya orijinal bir şey;
 • ülke (provence, dağ evi, çiftlik, Rus kulübe tarzı);
 • fütürizm veya avangard.

10 m2 siyah tezgahlı mutfak takımı

Gizli bir klasik tarzda mutfak seti

Pencere pervazına yerine lavabolu çatı katı tarzı mutfak tasarımı

Endüstriyel mutfak iç

Büyük pencereli country tarzı mutfak tasarımı

Panoramik pencereli mutfakta şık country tarzı

Herhangi bir yön, mutfağın tasarımında yaşama hakkına sahiptir. Tasarım büroları genellikle yüksek teknoloji, provence veya klasikler için projeler sipariş eder. Birçok insan, başta doğal ahşap ve taş (veya taklit) olmak üzere eko-malzemelerden bitirmeyi tercih eder. Doğal ışığı dikkate alarak renk paleti seçiminde önemli bir rol oynar..

Pencere dekoru, duvar, tavan ve zemin dekorasyonu pratiklik esas alınarak, ancak “güzel hale getirmek için” ve stil içinde seçilir. Fotoğraf galerimizdeki ilginç örnekleri görün.

Fotoğraf: 10 metrekarelik mutfak düzenlemesinin 50 gerçek örneği..

Orta Mutfakta Beyaz Modifiye Kontrplak Seti İç mekanda kahverengi renk ile mutfak tasarımı Ekli balkonlu mutfak aydınlatması Kahverengi Mozaik Mutfak Önlüğü Mutfağın iç kısmında siyah köşe kanepe Beyaz mobilyalı mutfakta seramik önlük Mutfakta kendin yap pencere dekorasyonu Parlak cepheli mutfakta akrilik önlük Doğal taş ile duvar dekorasyonu İki yüzeyli bar tezgahı Mor döşemeli döşemeli bar tabureleri Retro siyah mikser musluğu Sıra dışı mutfak aydınlatma armatürleri Yuvarlak masa ile beyaz mutfak Yaklaşık 10 metrekare alana sahip bir mutfağın fotoğrafı Akrilik taş köşe lavabo Modüler tablolarla duvar dekorasyonu Bir kır evinde mutfak aydınlatması Koyu tonlarda Dmzain mutfakları Mutfak alanının paralel yerleşimi Mutfak ünitesinin köşesinde lavabo Kırmızı kapılı mutfak takımı Özel bir evin mutfağında yuvarlak yemek masası Yemek alanında ahşap masa LED çalışma yüzeyi aydınlatması Mutfak masasında bir saksı taze çiçek Mutfak alanının doğrusal düzeni Mutfak penceresinin yanında beyaz iki bölmeli buzdolabı Sundurmaya erişimi olan mutfak iç tasarımı Beyaz modern mutfak iç Balkon kapısı olan bir pencerede kırmızı perdeler Mutfağın iç kısmında siyah beyaz set Mutfak önlüğü üzerinde seramik mozaik Çok katlı bir binanın dairesinde mutfak penceresindeki tül Mutfak tasarımında yeşil renk Mutfağın iç kısmındaki cam avize Siyah mutfak kapıları Yemek masasında sarı laleler Mutfak alanının tasarımında kırmızı renk Özel bir evin mutfağında pencere pervazı yerine yıkama Üstü yuvarlak mutfak takımı Bir mutfak backsplash üzerinde siyah beyaz seramik mozaik Balkona açılan bir kapı ile modern mutfak Mutfak tavanında spot ışıkları Mutfak tasarımında krem ​​duvarlar Balkonlu dar bir mutfak tasarımı Deniz tarzında mutfağın içi Bir şehir dairesinde modern mutfak iç mutfak penceresinin yanında küçük yemek masası Pembe mutfak iç

Previous Post
Diseño de dormitorio en tonos lilas: características de color en el interior.
Next Post
French style in the interior: tips, photos