15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Desenli mutfak için kendin yap perdeler

Bir mutfak perdesi odayı dekore etmeli ve aynı zamanda rahat olmalıdır. Bu nedenle, bir kumaş seçerken, mutfak için perdeleri kendi elinizle dikmeden önce birçok faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Bu, kumaşın bakım kolaylığı ve yangın güvenliğidir. Ancak asıl amacı unutmamalıyız – güzel perdelerin yardımıyla iç tasarımı tamamlamak..

Bir mutfak perdesi odayı dekore etmeli ve aynı zamanda rahat olmalıdır.

Mutfak perdesi odayı dekore etmeli ve aynı zamanda rahat olmalı.

Dikiş için orijinal fikirler

Bir odayı dekore etmek ve iç mekanı perdelerle tamamlamak için birçok fikir var. Tasarımcılar aşağıdakileri tavsiye eder:.

 • Düz perdelerin önemsiz görünmemesi için zıt bir astar yapabilirsiniz. Koyu veya açık, tek renkli ve desenli olabilir. Bu tür perdeler çok orijinal görünüyor..
 • Perde takımı dikerken de kontrast oluşturan kumaşları kullanabilirsiniz. Büyük bir pencereniz varsa, geniş bir perde yerine, iki veya dört zıt renkte kumaş (örneğin, bej ve koyu kırmızı veya koyu gri ve beyaz) yapabilirsiniz..
 • Farklı kumaş türlerinden veya renklerinden oluşan kombine yatay şeritlerden perdeler dikin. Birbirleriyle birleştirilmeleri gereklidir. Ayrıca biraz beceri gerektirir, çünkü düz bir çizgiye ihtiyaç vardır..

Bunlar, mutfak için orijinal perde dikmek için ipuçlarından sadece birkaçı. Gerisi hostesin hayal gücüne bağlıdır..

Malzeme seçimi

Önemli! Mutfağınız için perde dikmek için kendi elinizle bir malzeme seçerken, mutfakta ne tür bir ocak olduğunu göz önünde bulundurmalı ve perde malzemesinin yanıcılığını değerlendirmelisiniz. Gaz sobasının yanına sentetik perde asmayın..

Perde dikmek için malzemeler iki büyük gruba ayrılır..

 • Doğal kumaşlar.
 • Pamuk. Pamuğun yanmaz özellikleri ve bileşiminde sentetik bulunmaması nedeniyle en güvenli malzeme olarak kabul edilmektedir. Bir maliyetle, doğal kumaşların en uygun fiyatlısı. Eksi – güneşte hızla solabilir.
 • Keten. Keten perdeler güzel bir dokuya sahiptir ve kesinlikle güvenlidir. Tıpkı pamuk gibi, güneşte soluyor.
 • İpek. Mutfakta perde dikilmesi tavsiye edilmez. Sonuçta, tüm dekoratif niteliklere rağmen ipek, bakımı çok zor bir kumaştır. Kolay kırışıyor ve çok çabuk kirleniyor..
 • Yün. Doğal yün kumaş da mutfak için pek uygun değildir. Bunun nedeni, yünün tüm kokuları çok çabuk emmesidir. Bu nedenle, yemeğin hazırlandığı bir oda için bu en iyi seçenek değildir..

 • Sentetik materyaller.
 • Viskon. Genellikle saf halde değil, pamuk ilavesiyle kullanılır. Viskon perdeler doku olarak pamuğa benzer, ancak aynı zamanda karakteristik bir parlaklığa sahiptirler ve uzun süre parlak kalırlar..
 • Bambu veya bambu viskon. Yumuşaklık ve nefes alabilirlik bakımından farklılık gösterir. Ancak ucuz bambu kumaşlar, sentetiklerin eklenmesi nedeniyle yanıcı olabilir..
 • Asetat. Başka bir isim “suni ipek” dir. İpek kumaşla aynı parlaklığa ve yumuşaklığa sahiptir, ancak bu kumaştan yapılmış perdelerin bakımı ipekten yapılmış perdelere göre çok daha kolaydır..
 • Modal. Kumaşı oldukça pahalıdır. Ondan yapılan perdeler dışarıdan ipek veya kadifeye benzer, ancak onları yıkamak çok daha kolaydır..

Mutfağa kendi elinizle perde dikmek için bir kumaş seçerken, bu perdelerin iç mekana nasıl sığacağını değerlendirmeniz gerekir. Örneğin, çiçek desenli perdeler Provence veya kır mutfağı için iyidir. Genel olarak Provence için maksimum ışık veren kumaşları tercih etmeniz gerekiyor..

Mutfağa kendi elinizle perde dikmek için bir kumaş seçerken, bu perdelerin iç mekana nasıl sığacağını değerlendirmeniz gerekir.

Mutfağa kendi elinizle perde dikmek için bir kumaş seçerken, bu perdelerin iç mekana nasıl sığacağını değerlendirmeniz gerekir..

Bu hafif bir tül, minimum desenli organze, tergalette. Ağır jakar, klasik bir mutfak için daha uygundur. Ve yüksek teknoloji ürünü bir mutfak için panjurlar veya bunların yokluğu en uygunudur..

Bu hafif bir tül, minimum desenli organze, tergalette.

Bu hafif bir tül, minimum desenli organze, tergalette.

Bir desen oluşturmak için adım adım talimatlar

Desenli mutfak için kendin yap perdeleri, “gözle” dikilmiş perdelerden çok daha doğru ve düzgün bir şekilde yapılacaktır. Her şeyden önce, ölçümler yapmanız gerekir..

Desenli mutfak için kendin yap perdeleri,

Desenli mutfak için kendin yap perdeleri, “gözle” dikilmiş perdelerden çok daha doğru ve düzgün bir şekilde yapılacaktır..

Mutfağınıza perde dikmeden önce yapmanız gerekenler:.

 • Gelecekteki perdelerin modeline karar verin.
 • Gerekli tüm parametreler (uzunluk, genişlik, yükseklik) için doğru ölçümler yapın. Klasik perdeler için ölçümler daha zordur – gelecekteki kornişin genişliğini, pencereden tavana olan mesafeyi ve duvarların boyutlarını (pencereden pencerenin köşesine olan mesafeyi) hesaba katmak gerekir. oda).
 • Uygun bir desen bulun veya kendiniz icat edin.

Daha sonra kalıp yapımına ve perde dikmeye geçerler..

 1. Desen kalın kağıda aktarılır (bunun için gereksiz duvar kağıdı iyidir). Ölçeklendirmenin doğru olması önemlidir..
 2. Desenin detayları kumaşa tebeşirle veya yıkanabilir bir işaretleyici ile ana hatlarıyla kumaşa sabitlenir. Bu durumda, dikişler için ödenek bırakmayı unutmamalısınız (kenarları işleme yöntemini dikkate alın).
 3. Gelecekteki perdenin parçaları (veya bir kısmı) kesilir. Bundan önce, bozulma ve katlanma olmaması için kumaşı ütülediğinizden emin olun..
 4. Dikişe devam edebilirsiniz. Bu süreçte, perdeleri kornişe takmanın en uygun yolunu düşünmeniz gerekir. Kıvrımlar halinde toplama için bir perde bandı diker misiniz, yoksa perdenin genel fikrine ve içinde yer alacağı iç mekana bağlı olarak perdeler menteşelenir..
 5. Kenarların bitirilmesi gerekiyor. Bu özgün bir tasarım hareketi değilse, çıkıntılı dişlere sahip kenarlar özensizden daha fazla görünecektir. Yöntemler de farklı olabilir – hem kenarlı hem de yan bantlı normal bir dikiş.

İlk defa, kendi elinizle mutfak için ideal perdeler çalışmayabilir. Ancak her şey deneyimle geleceği için umutsuzluğa gerek yok..

İlk defa, kendi elinizle mutfak için ideal perdeler çalışmayabilir. Ancak her şey deneyimle geleceği için umutsuzluğa gerek yok.

İlk defa, kendi elinizle mutfak için ideal perdeler çalışmayabilir. Ancak her şey deneyimle geleceği için umutsuzluğa gerek yok..

Eşsiz bir dekorun yaratılması

Perdeler, özgün ve benzersiz bir oda dekoru yaratmanın araçlarından biridir. Perdelerin yardımıyla alanı görsel olarak “genişletebilir” veya daraltabilir, karartabilir veya tam tersi şekilde daha fazla ışık verebilirsiniz. Ama üzerine inşa etmeniz gereken şey, iç mekanın genel fikridir..

Perdeler, özgün ve benzersiz bir oda dekoru yaratmanın araçlarından biridir.

Perdeler, özgün ve benzersiz bir oda dekoru yaratmanın araçlarından biridir..

Yüksek teknoloji ürünü veya çatı katı mutfağında ağır kadife perdeler gülünç görünecek. Ve bol dekorlu klasik bir mutfakta, geometrik desenli minimalist panjurlar gözü kesecek.

Yüksek teknoloji ürünü veya çatı katı mutfağında ağır kadife perdeler gülünç görünecek.

Yüksek teknoloji ürünü veya çatı katı mutfağında ağır kadife perdeler gülünç görünecek..

 • Kırsal tarzda bir mutfak yaratmak için perdeler ve diğer tekstiller için aynı kumaş tonunu kullanın. Bir çizim gereklidir. En popüler olanları bir kafes, şeritler, bir çiçek, köy yaşamı konulu resimler (meyveler, sebzeler, evler vb.).
 • Minimalist mutfaklar, minimum tekstil ile karakterize edilir. Bu nedenle perdeler kullanılıyorsa merdane şeklindedir..
 • Yüksek teknoloji tarzı için soğuk renklerde düz perdeler en uygunudur..
 • Provence tarzı mutfak, sıcak, pastel renkleri vurgular. Hafif kumaşlar kullanılır, ancak perdeler desenle “aşırı yüklenmemelidir”. Burada yaldızlı süsleme uygun değildir.
 • Klasik bir mutfakta Roma tonları iyi görünecek. Bu durumda, vurgu çizim üzerindedir. Burada hem yaldız hem de karmaşık bir süsleme uygundur. Jakarlı perdeler ve tül de iyi görünecek..

Ayrıca dikişe hazırlanırken pencerenin boyutunu da değerlendirmeniz gerekir. Küçük ve dar bir pencereye lambrequin ile hacimsel bir yapı asmaya değmez. Ve büyük bir pencerede, tam olarak pencere açıklığının boyutuna kesilmiş kısa perdeler kaybolacak.

 Roma panjurlarının oluşturulması

Klasik bir perdeden kendi elinizle bir Roma perdesi yapmak biraz daha kolaydır. Bir model oluşturmak için, bu tür perde tam olarak pencere açıklığına takıldığından, sadece pencerenin boyutları dikkate alınır..

Klasik bir perdeden kendi elinizle bir Roma perdesi yapmak biraz daha kolaydır.

Klasik bir perdeden kendi elinizle bir Roma perdesi yapmak biraz daha kolaydır..

Ek türüne karar vermeniz gerekir. Evdeki pencere pervazları genişse, perdeler pencere açıklığının içine sabitlenir. Pencerenin dışında, kornişte sabitleme türünü seçerseniz, pencerenin dışında yaklaşık 10 cm küçük bir örtüşme bırakmanız gerekir..

Ek türüne karar vermeniz gerekir.

Ek türüne karar vermelisiniz.

Bir Roma perdesi dikmek için ihtiyacınız olan:

 • kumaş ve astar;
 • yapışkan bant (uzunluk, perdenin genişliği ile aynıdır);
 • gelecekteki her büzme ipi için iki plastik halka.
 • perdeleri kaldırmak için kablo;
 • tahta ve ağırlık.

Dikiş sırası basittir.

 1. Kıvrımın geçeceği çizginin yanlış tarafında, gelecekteki kıvrımların ve halkaların yerlerini eşit mesafede belirtmek gerekir..
 2. Gelecekteki perdelerin kenarlarını işleyin.
 3. Yapışkan bandı ahşap tahtaya yapıştırın (bunu bir mobilya zımbasıyla yapabilirsiniz). Üzerine perde çekilecek.
 4. Perdenin üstünü tedavi edin ve üzerine Velcro bandı sabitleyin.
 5. Perdenin altında, ağırlık çubuğu için bir kat yapın.
 6. Bitirme kenarlığını yanlış tarafa gerekli yerlere dikin. Ortaya çıkan ceplere baz ve ağırlıklandırma ajanını yerleştirebilirsiniz..
 7. Halkaları dikin.
 8. Yapışkan bant kullanarak perdenin üst kısmını ahşap bir kirişe yapıştırın..
 9. Kordonun tutulacağı kısmı çerçeveye veya pencerenin yanına sabitlenmelidir. Kabloyu alttan başlayarak halkalardan geçirin. İlk halkada dantel sabitlenmelidir.
 10. Oluşan kıvrımları bir bantla sabitleyin..

Ardından, ahşap tahtayı çerçeveye bağlayabilirsiniz. Örgüyü çözerseniz perde düşer. Gerginliğin kablolar boyunca aynı olduğundan emin olun. Son halkadan sonra, tüm kordonların uçlarını çekmeniz ve bir düğüm halinde bağlamanız gerekir. Düğümden dışarı çıkan uçlar kesilir. Sadece kabloyu penceredeki montajın etrafına sabitlemek için kalır.

Örgüyü çözerseniz perde düşer.

Örgüyü çözerseniz perde düşer.

Sürecin uzun açıklamasına rağmen, pratikte kendi başınıza bir Roma körü yapmak oldukça basittir..

Perde klipsi çeşitleri

Perdeler için klipsler ve kancalar her zevke göre seçilebilir. Her şey ne tür bir dekoratif etki elde etmek istediğinize bağlıdır..

Perdeler için klipsler ve kancalar her zevke göre seçilebilir.

Panjurlar için klipsler ve kancalar her zevke göre seçilebilir.

 • Metal mandallar en dayanıklı olanlardır ancak her kumaşta kullanılmamalıdır (tül veya organzeye zarar verebilirler)
 • Plastikten klipsler – genellikle farklı renklerde ve dekoratif şekillerde yapılırlar;
 • Kancalar – perde bandındaki halkalardan geçirilir.
 • Manyetik kelepçeler. Kornişe bağlantı gerektirmez ve perdeleri birbirine bağlar.

Ayrıca dekorasyon yaparken perde kancaları da önemli bir rol oynamaktadır. Çeşitli malzemelerden ve çok çeşitli renk ve şekillerde yapılırlar. Penceredeki kompozisyonu tamamlayacak herhangi bir alıcıyı kesinlikle seçebilirsiniz..

Ayrıca dekorasyon yaparken perde kancaları da önemli bir rol oynamaktadır.

Ayrıca dekorasyon yaparken perde kancaları da önemli bir rol oynamaktadır..

Deneyimsiz terziler için modeller

 • Kemerli perde – Böyle bir perde dikmek için minimum dikiş becerisine sahip olmak yeterlidir. Desensiz de dikebilirsiniz. Ana şey, pencerenin doğru ölçümlerini yapmak ve genişliğe yaklaşık 10 cm eklemek (güzel kıvrımlar elde etmek için).
 • “Kafe” perdeleri “anneanne penceresi” adı verilen perdelerdir. Oluşturması en kolay perdelerden biri. Bu perdeler kısa ve mutfak perdeleri olarak desensiz el yapımıdır. Genellikle bir perde çubuğuna ihtiyaç duymazlar (basit bir kablo kullanabilirsiniz).
 • İpli perdeler. Genellikle üç parça kumaştan oluşurlar, daha sık olarak orta kısım yan kısımlarla zıt renktedir. Bu tür perdelerin dikilmesi de minimum dikiş ve ölçü becerisi gerektirir..
 • Avusturya perdeleri. Farklı kumaşlardan dikilebilirler, ancak mutfak için tül önerilir. Bunları dikerken ve Roma jaluzilerini dikerken, kancalar arasındaki mesafenin tekdüzeliğini gözlemlemek önemlidir..

Bu nedenle, mutfak için tüm stil ve perde çeşitlerinde, iç mekanınızda uyumlu görünecek seçeneğe tam olarak karar vermek ve seçmek önemlidir. Buradaki anahtar hostesin hayal gücü ve hünerli elleridir..

Bu nedenle, mutfak için tüm stil ve perde çeşitlerinde, iç mekanınızda uyumlu görünecek seçeneğe tam olarak karar vermek ve seçmek önemlidir.

Mutfak için tüm stil ve perde çeşitlerinde, iç mekanınızda uyumlu görünecek seçeneğe tam olarak karar vermek ve seçmek önemlidir..

Video: Mutfakta perde dikiyoruz

Previous Post
Kelebekli orijinal dekor: fotoğraflar, ipuçları, malzemeler
Next Post
Choosing a suitable design for a bathroom in a wooden house