15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Mutfak ve oturma odasının imarının özellikleri: avantajlar ve dezavantajlar, ilginç seçenekler

Mutfak ve oturma odasını birleştirmek, iki oda arasındaki duvarı yıkarak alanı artırmanıza ve şık bir iç stüdyo oluşturmanıza olanak tanıyan popüler bir tasarım tekniğidir. Bugün, birleşik mutfak-oturma odası modanın zirvesindedir, ancak iç tasarımın daha modern ve kullanışlı olması için her iki odanın bölgelerini doğru bir şekilde sınırlamak önemlidir. Bunun nasıl yapılacağına dair birkaç alakalı fikir var..

Mutfak ve oturma odasını birleştirmek, iki oda arasındaki duvarı yıkarak alanı artırmanıza ve şık bir iç stüdyo oluşturmanıza olanak tanıyan popüler bir tasarım tekniğidir.

Mutfağı ve oturma odasını birleştirmek, iki oda arasındaki duvarı yıkarak alanı artırmanıza ve şık bir iç stüdyo oluşturmanıza olanak tanıyan popüler bir tasarım tekniğidir..

Mutfak oturma odasından nasıl ayrılır?

Bugün tasarımcılar, maksimum yerden tasarruf etmek ve odayı daha konforlu hale getirmek için mutfağı ve oturma odasını bölmenin birkaç yolunu sunuyor..

En yaygın seçenekler şunlardır:

 • dekoratif bölmeler kullanarak;
 • çubuk aracılığıyla;
 • yemek alanını kullanmak;
 • mobilya aracılığıyla;
 • görsel teknikler;
 • dekor ve aksesuarlar;
 • aydınlatma ile.

Bu yöntemlerden bazıları gerçek ayırma, bazıları ise görsel bölgeleme içerir..

Her yöntem, iç mekanın belirli bir düzeni ve stili için uygundur; bazı durumlarda, bir oda içinde iki veya daha fazla tekniğin bir kombinasyonu uygundur..

Her yöntem, iç mekanın belirli bir düzeni ve stili için uygundur; bazı durumlarda, bir oda içinde iki veya daha fazla tekniğin bir kombinasyonu uygundur.

Her yöntem, iç mekanın belirli bir düzeni ve stili için uygundur; bazı durumlarda, bir oda içinde iki veya daha fazla tekniğin bir kombinasyonu uygundur..

Oda imarının avantajları ve dezavantajları

Modaya uygun stüdyo dairelerin, iki oda için birleşik bir tasarım seçerken dikkate alınması gereken artıları ve eksileri vardır..

Artan alana ek olarak, aşağıdaki avantajlar not edilebilir:

 • şık iç tasarım;
 • odanın rahatlığı ve işlevselliği;
 • yemek pişirirken bile ailenizle daha sık birlikte olma fırsatı;
 • geniş bir yemek alanı donatma fırsatı.

İki odayı birleştirmenin dezavantajları da vardır:

 • her daire birleştirilemez;
 • mutfak için tüm kir, yağ ve kokuları gidermek için güçlü bir davlumbaz gerekir;
 • yemek pişirirken ve yemek yerken yalnızlığı tercih edenler için uygun değil;
 • her iki odanın temizliğini daha dikkatli izlemeniz gerekecek;
 • oturma odasındaki tekstillerin (perdeler, mobilya örtüleri, battaniyeler) daha sık yıkanması gerekecek.

Önemli eksikliklere rağmen, birleşik tasarım, gerçekten modaya uygun ve modern bir iç mekan yaratmanıza izin verdiği için bugün inanılmaz derecede popüler..

Bir odayı mutfak ve oturma odasına nasıl bölersiniz

Mutfak alanını oturma odasından ayırmak için mobilyalar, bölmeler, bar tezgahları ve hatta aksesuarlar kullanabilirsiniz. Bazı teknikler, daha da büyük bir ayırma etkisi elde etmek için birbirleriyle birleştirilebilir..

Mutfak alanını oturma odasından ayırmak için mobilyalar, bölmeler, bar tezgahları ve hatta aksesuarlar kullanabilirsiniz.

Mutfak alanını oturma odasından ayırmak için mobilyalar, bölmeler, bar tezgahları ve hatta aksesuarlar kullanabilirsiniz..

Mobilya

Bir odanın mutfak ve oturma odasına imar edilmesi için, mobilya genellikle örneğin sandalyeli veya kanepeli bir yemek masası, bir mutfak adası veya oturma odasından döşemeli mobilyalar kullanılır..

Genellikle yemek masası rolünü oynayan bir bar tezgahı olan seçenekler vardır..

Yemek alanı, ayrı bir yemek odası alanı gibi yarattığı için, sınırlama için iyi bir seçenektir..

Genellikle yemek masası rolünü oynayan bir bar tezgahı olan seçenekler vardır.

Genellikle yemek masası rolünü oynayan bir bar tezgahı olan seçenekler vardır..

Önemli! Kanepeyi arkası mutfağa gelecek şekilde oturma odasına koyarsanız, başka bir popüler imar seçeneği elde edersiniz..

Aydınlatma

Işıkla ayırma, görsel bölgeleme tekniklerini ifade eder. Bu, oturma odası için merkezi bir avize, yemek alanı için bir sarkıt lamba ve çalışma alanı için spot aydınlatma seçerek yapılabilir. Oda küçükse, oturma odasının merkezi aydınlatmasını yerel lambalar lehine bırakabilirsiniz..

Bu, oturma odası için merkezi bir avize, yemek alanı için bir sarkıt lamba ve çalışma alanı için spot aydınlatma seçerek yapılabilir.

Bu, oturma odası için merkezi bir avize, yemek alanı için bir sarkıt lamba ve çalışma için spot aydınlatma seçerek yapılabilir..

Çok seviyeli zemin

Podyum, mutfak alanını vurgulayarak ve bir tür niş içine yerleştirerek görsel farklılaşma yaratmanıza olanak tanır. Podyum tasarımı çerçeve veya jöle olabilir, hepsi odanın özelliklerine bağlıdır. Monolitik bir podyum, kalıbın tasarımı ve beton harcı ile doldurulması anlamına gelir..

Çerçeve podyum, çürümeye karşı özel bir çözelti ile muamele edilen ahşap bir kirişten yapılmıştır..

Podyum, mutfak alanını vurgulayarak ve bir tür niş içine yerleştirerek görsel farklılaşma yaratmanıza olanak tanır.

Podyum, mutfak alanını vurgulayarak ve onu bir tür niş içine yerleştirerek görsel bir sınır oluşturmanıza olanak tanır..

Önemli! Podyum herhangi bir iç mekan tarzında iyi görünüyor, ancak kendi tasarımı nedeniyle mutfak alanını biraz azaltıyor..

bölümler

Çeşitli bölmeleri kullanarak mutfağı oturma odasından güzel bir şekilde çitle çevirebilirsiniz..

Bugün hem hareketli hem de statik özel ekranlar, sürgülü kapılar, cam bölmeler, yarı kemerler ve diğer iç yapılar var..

Bugün hem hareketli hem de statik özel ekranlar, sürgülü kapılar, cam bölmeler, yarı kemerler ve diğer iç yapılar var.

Bugün hem hareketli hem de statik özel ekranlar, sürgülü kapılar, cam bölmeler, yarı kemerler ve diğer iç yapılar var..

Minimalist bir mutfak için bir Japon ekranı ve yüksek teknoloji ürünü bir mutfak için şeffaf bir cam bölme uygundur..

Bir çatı katı için cam çerçeveli bir bölme kullanabilirsiniz ve Provence, klasikler ve diğer stiller için altta çubuklu bir yarı kemer uygundur.

Bir çatı katı için cam çerçeveli bir bölme kullanabilirsiniz ve Provence, klasikler ve diğer stiller için altta çubuklu bir yarı kemer uygundur.

Bir çatı katı için cam çerçeveli bir bölme kullanabilirsiniz ve Provence, klasikler ve diğer stiller için altta çubuklu bir yarı kemer uygundur.

Dekor ve aksesuarlar

Mutfağı ve oturma odasını imar etmek için fikirler arasında, dekor ve aksesuarların yardımıyla özgün yöntemler öne çıkıyor..

Mutfak alanı, lambrequinler üzerinde bir ışık perdesi veya boncuk veya ipliklerden yapılmış özel bir perde ile ayrılabilir. Perdeler ve perdeler, bir odayı romantik, ülke veya Provence tarzında bölmenin harika bir yoludur..

Büyük vazolar veya küvetlerdeki çiçekler gibi büyük aksesuarlar imar için bir seçenek haline gelebilir. Bu çözüm, geleneksel iç stiller için en uygun olacaktır..

Mutfağı ve oturma odasını imar etmek için fikirler arasında, dekor ve aksesuarların yardımıyla özgün yollar öne çıkıyor.

Mutfağı ve oturma odasını imar etmek için fikirler arasında, dekor ve aksesuarların yardımıyla özgün yöntemler öne çıkıyor..

Önemli! Tasarımcılar bazen dinlenme alanını çalışma alanından ayırmak için kilim kullanırlar..

Oturma odasından mutfak için stil

Bugün, oturma odası ile birleşik bir mutfak, gelenekselden moderne herhangi bir iç tarzda dekore edilebilir..

Modern mutfak-oturma odaları

Modern bir iç mekanda işlevsellik ve pratiklik ön plana çıkıyor ve bu nedenle basit ve kompakt mobilyalar, nötr yüzeyler ve minimum aksesuar tercih ediliyor..

Modern mutfaklarda genellikle bir ada kullanılır ve oda bir bar tezgahı ile bölünebilir..

Modern stiller arasında en popüler olanları:

 • minimalizm;
 • yüksek teknoloji;
 • eko;
 • İskandinav;
 • neoklasizm.

Tüm bu stiller ortak bir nötr renk şemasına, maksimum boş alana ve minimum işlevsel olmayan şeylere sahiptir..

Klasik mutfak-oturma odası

Klasik tarzda, mutfak ve oturma odası çoğunlukla sandalyeli bir yemek masası ile ayrılır. Mobilya ağırlıklı olarak ahşaptan seçilmiştir, renkler asil, zengin, doğaldır..

Klasiklerde dekoratif tavan dekorasyonu, güzel aksesuarlar, bol miktarda tekstil, çerçeveli mobilyalar, oymalar ve süslemeler kabul edilebilir..

Klasiklerde dekoratif tavan dekorasyonu, güzel aksesuarlar, bol miktarda tekstil, çerçeveli mobilyalar, oymalar ve süslemeler kabul edilebilir.

Klasiklerde dekoratif tavan dekorasyonu, güzel aksesuarlar, bol miktarda tekstil, çerçeveli mobilyalar, oymalar ve süslemeler kabul edilebilir..

Önemli! Klasik, geniş odalar için uygundur, çünkü böyle bir iç mekanda, sıkışıklık etkisi yaratmaması gereken birçok mobilya kullanılır..

Provence stili

Fransız eyaletinin tarzı, neoklasizm ile mükemmel bir şekilde birleştirilmiştir. Bu kombinasyon, birleşik bir iç mekan tasarlamak için kullanılabilir. Mutfak alanı için Provence estetiği çok uygundur ve oturma odası için – sadeliği ve işlevselliği ile neoklasizm.

Fransız eyaletinin tarzı, neoklasizm ile mükemmel bir şekilde birleştirilmiştir.

Fransız eyaletinin tarzı, neoklasizm ile mükemmel bir şekilde birleştirilmiştir..

Bölgeleri sınırlamanın bir yolu olarak zarif bir ekran veya dekoratif bir bölme seçebilirsiniz..

Provence’ı neoklasik estetikle birleştirmek için, aynı renk şemasında bitirme için tonların seçilmesi önerilir. Örneğin pastel pembe, krem, bej ve hatta sarı ile iyi birleşir. Mutfağın tasarımında soluk mavi, oturma odasının dekorasyonunda gri, beyaz ve kahverengi ile birleştirilebilir..

Provence'ı neoklasik estetikle birleştirmek için, aynı renk şemasında bitirme için tonların seçilmesi önerilir.

Provence’ı neoklasizmin estetiği ile birleştirmek için, aynı renk şemasında bitirme için tonların seçilmesi önerilir..

çatı katı tarzı

Şehircilik modası geçmez ve birleşik iç tasarım da dahil olmak üzere tüm modern fikirlerin somutlaştırılması için harikadır..

Loft tarzı bir mutfak, oturma odasının mantıklı bir devamı olabilir, çünkü bu tarz bu odaların her biri için mükemmeldir..

Loft tarzı bir mutfak, oturma odasının mantıklı bir devamı olabilir, çünkü bu tarz bu odaların her biri için mükemmeldir.

Loft tarzı bir mutfak, oturma odasının mantıklı bir devamı olabilir, çünkü bu tarz bu odaların her biri için mükemmeldir..

Önemli! Metal, cam, deri ve kaba ahşabın kombinasyonu, geniş bir stüdyo daire için mükemmel bir kombinasyondur..

Pop sanat tarzı

Parlak, modern, avangard bir tarz, temiz, sulu ve taze renklerin, yuvarlak veya net geometrik şekillerdeki mobilyaların yanı sıra naif baskıların kullanılmasını içerir..

Parlak bir pop art tasarımında yüksek sandalyeli bir bar tezgahı, çizgi roman tarzı resimlerle dekor ve örneğin siyah ve beyaz kırmızı, puantiyeli pembe vb. Gibi koyu renk kombinasyonları böyle bir odaya uyacaktır..

Parlak, modern, avangard bir tarz, temiz, sulu ve taze renklerin, yuvarlak veya net geometrik şekillere sahip mobilyaların yanı sıra naif baskıların kullanılmasını içerir.

Parlak, modern, avangard bir tarz, temiz, sulu ve taze renklerin, yuvarlak veya net geometrik şekillerdeki mobilyaların yanı sıra naif baskıların kullanılmasını içerir..

Oturma odası ile birlikte mutfağı bitirmek

Tasarımın bütünlüğünü kaybetmemek için birleşik iç mekanın tek tip bir tarzda bitirilmesi gerekir..

duvarlar

Odanın farklı duvar kaplamaları olabilir, ancak renk şeması birleştirilmelidir. Aynı kaplama malzemelerinin kullanılması gerekli değildir. Mutfakta boya, oturma odasında duvar kağıdı kullanılabilir..

Odanın farklı duvar kaplamaları olabilir, ancak renk şeması birleştirilmelidir.

Oda farklı duvar kaplamalarına sahip olabilir, ancak renk şeması birleştirilmelidir..

Tavan

Tavan iki oda için ortaktır ve bu nedenle aynı tarzda dekore edilmelidir. Çok seviyeli bir tavan, spot aydınlatma yapmanıza izin verdiği ve çoğu iç stile uyduğu için mükemmeldir. Tasarımı aşırı yüklememek için tavan için hafif bir yüzey seçmeniz önerilir..

Tavan iki oda için ortaktır ve bu nedenle aynı tarzda dekore edilmelidir.

Tavan iki oda için ortaktır ve bu nedenle aynı tarzda dekore edilmelidir..

Zemin

Odayı görsel olarak daha fazla bölgelemek için mutfak ve oturma odası için farklı bir zemin kaplaması seçmeniz önerilir. Örneğin, seramik ve parke, porselen seramik ve laminat. Kaplamalar aynı renkte olmak zorunda değil, aynı tarzda olmalıdır..

Odayı görsel olarak daha fazla bölgelemek için mutfak ve oturma odası için farklı bir zemin kaplaması seçmeniz önerilir.

Odayı görsel olarak daha fazla bölgelemek için mutfak ve oturma odası için farklı bir zemin kaplaması seçmeniz önerilir..

Mutfak ve oturma odasını imar etmek için ilginç seçenekler

Farklılaştırmanın en şık yolları arasında şunlar yer alır:

 • mutfak oturma odasının aksine olduğunda renk;
 • zarif ve romantik görünen bir kemerle;
 • bölme görevi gören cam;
 • şık tasarımlı bir ekran.

Bugün, birleşik bir mutfağı oturma odasıyla güzelce dekore etmenin birçok yolu var. Tasarım fikirleriyle donanmış olarak, en uygun seçeneği hayata geçirmek çok kolay.

Video: Mutfağı oturma odasıyla birleştirmek için fikirler

Mutfağı oturma odasıyla birleştirmek için 50 fotoğraf fikri

Previous Post
Beşik ile yatak odası tasarımı
Next Post
Rococo style in the interior: history, features