15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Küçük mutfak: düzen ve tasarım

Küçük bir mutfağı yenilemeye gelince birçok ev hanımı kayboluyor. Mekanın güzel, rahat ve ferah olmasını istiyorum. Çok az metrekare olsa bile tasarlanan fikri uygulamak mümkündür. Sadece planlamanın tüm nüanslarını incelemeniz gerekiyor.

Küçük mutfak tasarımı.

Küçük bir mutfak bir cümle değildir, yetkin bir düzen sayesinde görsel olarak büyütülebilir..

Küçük bir mutfakta hangi tasarım stili mümkündür??

Tasarımcılar, evde küçük bir mutfak düzenlemek için uygun olan bir dizi stil belirler..

Küçük bir alanın özelliği, bol miktarda koyu renk ve büyük dekor detayları ima etmeyen stil yönlerinin tercih edilmesinin tavsiye edilmesidir:

 1. Minimalizm. Bu tarz minimum ayrıntı ile karakterizedir. Mutfak alanında her şey sadece en gerekli ve çok işlevli olarak bulunur. Küçük renk vurguları yapılabilir, ancak seçilen şekiller özlü olmalıdır..
 2. Provence. Doğal (veya doğal ile dekore edilmiş) malzemelerin kullanımı, pastel renkler, çiçek desenleri ve baskılar, açık raflar. Böyle bir tasarım hassas, havadar, hafif ve ferah olmalıdır..
 3. Yüksek teknoloji. Bu modern tarzda, plastik unsurları metalik ve parlak olanlarla birleştirebilirsiniz. Tüm mobilya ve teknik eşyaların çok pratik olması ve minimum dekora sahip olması önemlidir..
 4. Oryantal. Modern ekipmanlarla birleştirilmiş basit şekillerdeki alçak mobilyalar, böyle bir tasarıma yerleştirmek için çok uygundur. Rulo perdeler, pencere dekorasyonu için ideal bir seçenek olacaktır. Böyle bir mutfaktaki atmosfer şık ve sakin olacak..

Yüksek teknoloji mutfak.

Yüksek teknolojili küçük mutfak tasarımı.

Mini mutfağın düzenini seçme

Küçük bir mutfağın yerleşimi ve tasarımı mümkün olduğunca düşünülmelidir, çünkü odanın her cm’sini etkin bir şekilde kullanmak önemlidir. Küçük bir mutfak için mutfak mobilyalarının nasıl düzenleneceğini düşünmeniz gerekir. Tasarımcılar, en yaygın yerleşim çözümlerinden birkaçını kullanmayı tercih eder. Bunlar arasında açısal, U şeklinde, doğrusaldır. Bu makalede, seçeneklerin her birinin özelliklerini tanıyabilirsiniz..

Küçük bir mutfağın düzeni.

Küçük bir mutfak planlamanın 3 yolu var.

Köşe

Bu, küçük bir mutfak için bir tasarım projesi oluşturmak için en uygun ve bu nedenle en popüler seçenektir. Bu durumda, mobilya, en küçük alanın bile en iyi şekilde kullanılmasına izin veren iki bitişik duvar boyunca kurulur..

Yerleşik yapılar, çekmeceler, çekmeceler, kancalar, manyetik kapılar kurtarmaya gelir. Bu tür elemanlar sayesinde mutfak eşyalarını doğru bir şekilde yerleştirebilirsiniz..

Köşe mutfak.

Küçük bir mutfağın köşe düzeni.

Bu düzenin avantajları şunları içerir:

 • çalışma alanı kuralına uygunluk (gaz veya elektrikli soba, lavabo, çalışma yüzeyi);
 • kompaktlık ve ferahlık;
 • imarda kolaylık (yemek alanını düzenlemek için ücretsiz bir köşe belirir).

Ancak aynı zamanda dar ve uzun mutfaklar için köşe seçeneği pek uygun değildir ve dikdörtgen bir mutfakta bile böyle bir düzenleme yapmak sorunlu olacaktır..

Köşe mutfak.

köşe mutfak kırmızı.

U-şekilli

Böyle bir mutfak, birçok ev hanımının hayalidir, çünkü üç duvar ve iki köşe kullanır, bu da geniş bir çalışma yüzeyi alanına ve geniş bir depolama alanına sahip olduğu anlamına gelir. Bu, herhangi bir mutfak işi için harika. Ayrıca, böyle bir çözüm çok yönlüdür, çünkü odanın özellikleri, kenarlar arasındaki mesafeyi, boyutlarını, şeklini değiştirerek veya hatta bir tanesini bir bar tezgahı veya bir yarımada ile değiştirerek planlanabilir. Ancak bunun en hantal seçenek olduğu ve uygulanması için minimum 5 metrekare alana ihtiyacınız olduğu unutulmamalıdır. Alan hiç büyük değilse, yemek alanını çok küçük yapmanız veya hatta “P” harfinin bir parçası olacak bir bar tezgahı ile değiştirmeyi düşünmeniz gerekecek..

U şeklinde mutfak.

U şeklinde küçük mutfak.

Ayrıca, dar bir alanda böyle bir yerleşim yapmak imkansız olacak, aksi takdirde çok dar geçitler ortaya çıkacaktır. Bu sadece uygunsuz olmakla kalmaz, aynı zamanda yangın güvenliği kurallarını da ihlal eder..

Başka bir dezavantaj – böyle bir mini mutfakta, iki veya üç ev hanımının aynı anda konaklaması pek mümkün değil – çok kalabalık olacak.

Doğrusal

Çoğu durum için bu en iyi seçenektir. Özellikle dar bir oda söz konusu olduğunda. Bu çözümde mutfak bir duvar boyunca yer almaktadır..

Doğrusal mutfak.

Küçük bir mutfağın doğrusal düzeni.

Bununla birlikte, böyle bir düzenlemenin üçgen çalışma alanı ilkesini ihlal ettiğini anlamak önemlidir, bu nedenle alan izin veriyorsa, bir yarımada veya bir ada eklemek daha iyidir..

Doğrusal bir proje ne zaman en iyi seçenek olur:

 • küçük bir aile için;
 • dar mutfaklar için;
 • stüdyolar için.

Doğrusal mutfak.

Küçük bir oda için doğrusal bir düzen en uygun olarak kabul edilir..

Herhangi bir düzende olduğu gibi, çizgi düzeninin de avantajları ve dezavantajları vardır. Açık avantajlar şunları içerir:

 1. Uygun Fiyat;
 2. daha fazla boş alan;
 3. mutfak daha hafif ve daha az dağınık görünüyor.

Doğrusal küçük mutfak.

Küçük bir mutfakta mobilyaların doğrusal düzenlenmesi.

Küçük bir mutfak için doğru tasarım nasıl seçilir

Mutfak için bir tasarım seçerken aşağıdaki kuralları izleyin:

 1. Seçilen stile uygun.
 2. Büyük öğelerin atılması.

Fonksiyonel detaylar için tercih.

bar tezgahı olan mutfaklar.

Barlı küçük bir mutfağın tasarım projesi.

renk tayfı

En uygun renk şemasını seçmek için kurallara ve uzmanlardan gelen tavsiyelere uymak önemlidir..

 1. En uygun nötr renkler, sakin tonlar olacaktır. Işığı iyi yansıtırlar ve alanı görsel olarak genişletirler. Koyu ve zıt renkler vurgu olarak kullanılabilir.
 2. Görsel bir resepsiyon kullanarak bir mutfağı bitişik bir oda veya koridorla birleştirmek mümkündür. Bu iki odanın duvarlarını benzer renklere boyayabilir veya aynı duvar kağıdı ile yapıştırabilirsiniz. Böyle bir çözüm, bunların iki farklı oda değil, geniş bir alan olduğu hissini yaratacaktır. Özellikle aralarında kapı yoksa.
 3. Tekstiller de hafif olmalıdır. Pastel tonlar ve parlak olmayan baskılar.
 4. Renk kombinasyonu kurallarına bağlı kalın. Kontrast eksikliği, ferahlık izlenimi yaratır. 2-3 tondan fazla kullanmamaya değer..
 5. Tasarım ve desen çeşitliliği hem duvarlarda hem de zeminde veya tavanda geniş olmamalıdır. En uygun seçenek, tüm mutfakla aynı renkte bir kabartma süsleme olacaktır..

Hafif küçük mutfak.

Hafif mobilyalar ve parlak cepheler, küçük bir mutfağın alanını görsel olarak artıracaktır..

Aydınlatma

Küçük bir mutfakta, yetkin aydınlatma basitçe gereklidir, odayı daha geniş hale getirecek ve rahatlık yaratacaktır. Mutfak alanının büyüklüğünden bağımsız olarak, üç ışık bölgesini vurgulamak önemlidir. Genel olarak mutfak, ayrı aydınlatmaya ihtiyaç duyan çalışma alanı ve yemek masası aydınlatması.

Birçok insan, bir ışık kaynağının yeterli olacağına inanarak ana hatayı yapar, ancak bu hiç de böyle değildir. Tek bir merkezi aydınlatma, odanın tüm alanını eşit şekilde aydınlatmaz ve köşeler yeterli ışıktan yoksun bırakılır. Bu, alanı görsel olarak küçültür. Çalışma alanına daha az ışık girer, çünkü duvar dolapları girişe müdahale eder, ayrıca çalışma sürecinde kişinin kendisi ışığı engeller. Genel olarak, eksileri açıktır..

Küçük bir mutfakta aydınlatma.

Mutfağın büyüklüğünden bağımsız olarak, üç ışık bölgesini vurgulamanız gerekir..

Odaların tüm alanlarının yeterince aydınlatılabilmesi için, birbirinden eşit mesafede birkaç lamba yerleştirmek gerekir. Birkaç ışık kaynağı kurmak mümkün değilse, ışığın yönü ayarlanabilen birkaç tonlu bir avize seçeneğini düşünebilirsiniz..

Küçük bir mutfağı dekore etmenin püf noktaları.

Küçük bir mutfak iyi aydınlatılmalıdır..

Küçük bir mutfak için mobilyalar

Tasarımcılar, küçük bir mutfak için en başarılı mobilya seçeneğini seçebileceğiniz bir dizi kural tanımlar..

 1. Öncelik, lezzet tercihleri ​​değil, rahatlıktır. Mağazada kesinlikle sevdiğiniz hantal bir masif ahşap büfe bile tamamen işlevsiz olacaktır..
 2. Öncelikle mevcut tüm düzen türlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Burada kağıt üzerinde odanın bir planına ihtiyacınız olabilir..
 3. Asma dolaplar, raflar ve diğer mobilyalar özellikle küçük bir oda için geçerlidir. Tavana kadar yüksek raflar da iyi bir seçimdir..
 4. Boş köşeleri, kulaklık elemanlarını, aletleri ve diğer ev aksesuarlarını kurarak mümkün olduğunca verimli kullanmak önemlidir..

Küçük mutfak tasarımı.

Küçük bir mutfakta aydınlatmalı köşe takımı tasarımı.

Çalışma alanı mobilya tasarımı:

 • Mutfak takımı hafif olmalı, bu yüzden hacimli görünmeyecektir..
 • En az bir mobilya parçası yüksek (ideal olarak tavana kadar) olmalıdır, böylece alan görsel olarak gerilir.
 • Çalışma alanının mobilyaları sadece görsel göstergeler için değil aynı zamanda neme dayanıklılık, sıcaklık, temizlik maddeleri vb. kriterler için de uygun olmalıdır..

Küçük bir mutfağın düzeni.

Küçük bir mutfakta pencereli U şeklinde düzen.

Yemek alanının düzenlenmesi

Dairedeki yemek alanı organik olarak iç mekana sığar ve fazla yer kaplamaz:

 1. şeffaf mobilya seçeneklerini düşünmeye değer, “yer yemezler”;
 2. ek saklama bölmeli masalar, dolaplar ve kanepeler çok uygundur;
 3. mobilyalar hareketli ve taşınması kolay olmalıdır.

Mor mutfak.

Mor köşe mutfak düzeni.

Küçük bir mutfak için tasarım püf noktaları

Alanı olabildiğince işlevsel ve kullanışlı hale getirmek için bir dizi özel numara kullanabilirsiniz. En popüler olanları düşünelim:

 1. Katlanır masa üstü. Bu seçenek çok işlevsel olabilir: yemek pişirmek veya yemek yapmak için kullanılır. Gerekmediğinde, yer açmak için tezgah çıkarılabilir.
 2. Katlanır masa. Katlandığında, yapı yer kaplamaz ve pişirme işlemine müdahale etmez..
 3. Geniş pencere pervazına. Bir çalışma alanı, bazı ev aletlerinin saklandığı bir yer olarak kullanılabilir (tüm cihazlar pencerenin yanında saklanamaz). Veya çalışma yüzeyinin veya mutfak masasının bir parçası haline getirerek pencere pervazının alanını genişletin..
 4. Kompakt masa. Neyse ki, üreticiler bu tür çok çeşitli modeller sunmaktadır. Ana şey, sandalyelerin altına sığabilmesidir..
 5. Konsol-trafo. Böyle bir yapı monte edildiğinde çok az yer kaplar, ancak kullanıldığında 4 kişiye kadar misafir ağırlayabilir..

Mutfakta pencere pervazına tezgah.

Küçük bir mutfakta bir pencere pervazı bile kullanılabilir..

Çözüm

Küçük bir mutfak planlamak karmaşık bir süreçtir, ancak ilginçtir. Herkes hayallerinin içini küçük bir alanda bile donatabilir, asıl mesele bu makaledeki tavsiyeleri kullanmaktır..

Video: 6 metrekarelik küçük bir mutfağın tasarımı ve yenilenmesi m ve 5.4 metrekare m

Küçük mutfakların tasarımı için 50 fotoğraf fikri

Mor mutfak. Mor köşe mutfak düzeni.

Previous Post
İki pencereli oturma odası: tasarım projeleri için seçenekler
Next Post
Sliding wardrobe in a children’s room – the solution to many problems