15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Standart mutfak masaları boyutları: boyut, şekil, doğru olanı nasıl seçersiniz?

Bir mutfak mobilyası mağazasına giren ziyaretçinin gözü, gördüğü çeşitlilikten kayıyor. Satıcılar farklı stiller, masa şekilleri, gölgeler ve malzemeler sağlar. Yuvarlak, kare veya dikdörtgen masalar vardır. Farklı boyutlarda gelirler ve bazen masanın mutfağa sığıp sığmayacağını bilmek çok zordur..

Siyah mutfak masası.

Mutfak masası odanın tasarımına uygun olmalıdır..

Mutfak için bir masa seçerken, ürünün odanın tarzına uygun olup olmadığı, tüm aile üyelerinin rahatça konaklayabileceği kadar büyük olup olmadığı gibi çeşitli faktörlere rehberlik edilmelidir. Tabii ki, bütçeyi de dikkate almak gerekiyor..

Bu yazımızda sizlere standart ölçülerde mutfak masaları olup olmadığını, hangi ürün şekillerinin bulunabileceğini anlatacağız ve mutfak için masa seçerken işinize yarayacak diğer nüansları göz önünde bulunduracağız..

Mutfak masası boyutu.

Mutfak masasının boyutu, aile üyelerinin sayısına bağlı olacaktır..

Mutfak masası boyutlarında ve çeşitli tezgah şekillerinde standartlar

Standart masa diye bir şey yoktur. Ancak masa başında her kişi için belirli sayıda koltuk hesaplandığı bir standart var. Bu standartları göz önünde bulundurun:

  • Belirli sayıda kişinin rahatça oturacağı bir yemek masası satın alabilmek için, her kişi için en az altmış santimetre genişlik ayrıldığını unutmamanız gerekir. Bu durumda kiracı masaya oturmak için rahattır, hareketleri kısıtlanmaz..
  • Masaya oturacak olan herkes dikkate alınarak masanın ortasında kalması gereken yer hesaplanır. Bulaşıkları yerleştirmek için masanın ortasında en az seksen santimetre olmalıdır..

Mutfak masası genişliği.

bir mutfak masası seçerken, bir kişinin 60 cm genişliğe ihtiyacı olduğunu unutmayın..

Standart masa şekli diye bir şey var – dikdörtgen masa üstü. Misafirler için maksimum konforu sağlayan dikdörtgendir ve şu anda çoğu kişi masa başında oturabilmektedir..

Mutfak masalarının yüksekliği genellikle her yerde aynıdır, tüm sakinlerin veya misafirlerin rahatsızlık hissetmeden rahatça masaya oturabilmeleri için hesaplanır..

Standart masa şekli.

Dikdörtgen bir masa standart olarak kabul edilir.

Hangi şekli seçmek daha iyidir

Masanın duracağı odanın boyutlarını dikkate almalısınız. Oda çok küçükse, bazı formları unutmanız gerekecek. Diğer seçenekler, çok fazla yer kaplamadan her milimetre boş alandan en iyi şekilde yararlanabilir. Aşağıdaki en popüler ve yaygın seçeneklerin özelliklerini göz önünde bulundurun..

Mutfakta kare masa.

Küçük bir mutfak için kare masa şekli uygundur..

Dikdörtgen ve kare masa ölçüleri

Çoğu apartman veya ev sahibi standart, dikdörtgen bir şekil seçmeyi tercih eder. Biraz daha az yaygın olanı karedir, çünkü dikdörtgenden farklı olarak çok sayıda insanı barındıramaz. Örneğin, dikdörtgen bir masa altı kişiyi ağırlayacakken, hemen hemen aynı büyüklükte ancak kare şeklindeki bir masa sadece dört kişiyi ağırlayacaktır..

Dikdörtgen masa.

Standart dikdörtgen yemek masası.

Not! Oldukça dar bir masayı beğendiyseniz, yemek yemenin rahat olmayacağından endişelenmeyin. Ana şey, masa tablasının genişliğinin yetmiş santimetreye eşit veya daha büyük olmasıdır, o zaman yerleştirme ile ilgili herhangi bir sorun olmayacaktır..

Yuvarlak ve oval masa tablalarının boyutları

Bu seçenek küçük bir oda için uygun değildir. Oval şekil tam anlamıyla boş alan gerektirir, bu nedenle oda en az orta büyüklükteyse benzer bir tezgah satın almanız önerilir..

mutfakta yuvarlak masa.

Yuvarlak ve oval tezgahlar geniş odalar için uygundur.

Oval veya yuvarlak bir masa tablası kesinlikle etkileyici ve hatta muhteşem görünüyor. Böyle bir masada oturmak rahattır ve insanların yerleşimi sınırlı değildir. Birisi, konuşmayı daha kolay hale getirmek için başka bir kişiye daha yakın olabilir..

Not! Bazı yuvarlak veya oval masalar, amaçlanan köşelere yerleştirilen ayaklar nedeniyle sakar görünüyor. Bu nedenle masa zarafetini kaybeder, çok hantal görünür. Sadece bir ayağı takılı olan bir masa seçilmesi tavsiye edilir. Bacak sabit olduğu için devrileceğinden endişelenmeyin..

oval yemek masası.

Mutfak iç tasarımında oval tezgah.

Mutfağın iç kısmındaki dönüştürülebilir masa

Küçük mutfaklar için cankurtaran. Sahiplerinin isteği üzerine kompakt modellere dönüştürülebilecek birkaç tasarım var. En popüler seçenek bir kitap masası olarak kabul edilir, ancak başka tasarımlar da vardır..

İnternette trenlerde kullanılan tablolara benzer fikirler bulabilirsiniz. Doğru zamanda, masa tablası basitçe kaldırılır ve sabit bir ayağa yerleştirilir. Masanın parçalarını her iki taraftan da çıkarmanız gereken standart masalar vardır..

mutfakta tablo dönüştürme.

Küçük mutfaklar için dönüştürme masası mükemmel bir çözüm olacaktır..

Sakinlerin ihtiyaçlarına göre dönüştürülebilen kompakt bir ürün bulmak sorun değil. Ancak, bazı seçenekler master’dan ayrı bir sipariş gerektirecektir..

Mutfak masası boyutları

Artık alıcılara aralarından seçim yapabilecekleri çok sayıda seçenek sunuluyor, ancak tüm ailenin yemek yemesi için rahat olacak olanı seçmek önemlidir. Seçim yaparken genişlik, derinlik, yükseklik gibi parametreler dikkate alınır..

Mutfak yemek masası boyutu.

Mutfak masasının boyutu, odanın büyüklüğü dikkate alınarak seçilir..

Bazen bir masa ayırtmanız gerekir, çünkü satışta uygun boyutlar yoktur. Ancak standart boyutlar nelerdir? Mutfak masalarının ölçü ve ölçülerinin nasıl seçileceği aşağıda açıklanmıştır..

standartlar

Tablonun genişliği veya uzunluğu, şekil farklılığından dolayı özellikle kontrol edilmiyorsa, zeminden masaya kadar olan yükseklik GOST tarafından kontrol edilir. Bu belgenin numarası 13025.3-85’dir. tüm insanlar için en rahat olan boyalı standartlar var. Hesaplama, ortalama yüksekliği dikkate alır; bu, çok uzun veya tam tersi, kısa bir kişinin rahat hissedemeyeceği anlamına gelir..

Mutfak masasının standart yüksekliği.

Mutfak masasının standart yüksekliği 0,72-0,78 metredir..

Boy uzunluğu

Bu parametre hesaplanabilir ve genel kabul görmüş standarda göre ortalama bir kişinin yüksekliğine göre seçilir – 1.65 metre. Bu yükseklik idealdir, çünkü boyu ortalamanın üzerinde olan bir kişiyi bile rahatça ağırlamanıza izin verir..

Genellikle masa yüksekliği 0,72-0,78 metredir. Bu yükseklik yeterli değilse ve sipariş vermek için bir ürün yapmanız gerekiyorsa, aşağıdaki formülü kullanın – B = (PCP * VGOST): PCT:

  • B yüksekliktir.
  • PCP – aile üyelerinin ortalama yüksekliği.
  • VGOST – GOST’a göre masa yüksekliği (75cm).
  • PCT – sıradan bir insanın ortalama yüksekliği 165cm’dir..

Tüm sayıları santimetre veya milimetreye çevirin, ardından aileniz için ideal yüksekliği hesaplayın.

katlanır masa.

İç tasarımda katlanır dikdörtgen masa.

Genişlik

Dikdörtgen bir masa seçerken genişliğinin en az yetmiş santimetre olması önemlidir. Tüm aile üyelerinin rahatça oturmasını sağlayan bu parametredir. Bu durumda, uzunluk herhangi bir olabilir..

mutfakta yuvarlak masa.

Yuvarlak yemek masası ile mutfak tasarımı.

Nasıl seçilir?

Masanın standart yüksekliği, oldukça uzun ve kısa aile üyeleri için yeterlidir. Bu nedenle, standart ölçülerle geçinmek ve bitmiş bir ürün satın almak oldukça mümkündür. Herkesin rahatça konaklayabileceği gerçeğine dikkat etmek önemlidir..

Lütfen masanın genişliğinin 60 santimetresinin bir kişi için ayrılması gerektiğini, ardından hiçbir şeyin hareketini engellemeyeceğini unutmayın. Yemek servisi ve düzenlenmesi için de yer olmalıdır..

Yemek masası standart.

İdeal yemek masası boyutu, tüm aile üyelerinin rahatça oturmasına izin veren boyuttur..

Başka ne düşünülmeli

Malzemeyi dikkate aldığınızdan emin olun, mutfağın iç kısmına uygun olmalıdır. Plastik bir ürün alıp mutfağa doğal taş veya ahşaptan yapılmış bir tezgahla koyarsanız, bu seçenek odanın uyumunu bozacaktır..

Mutfak masası malzemesi.

Bir masa seçerken önemli bir faktör, ürünün malzemesidir..

En iyi masa boyutu

İdeal olarak, tüm aile üyeleri bir masa seçmeye gider. Ardından, herkesin oturmakta rahat olup olmadığını pratikte kontrol edebilirsiniz. Ayrıca ideal seçenek, bir dönüştürme tablosu seçmektir. Bir kitap masası olmak zorunda değil, başka, daha ilginç seçenekler var. Ancak böyle bir ürün seçerek, sadece evin sakinlerinin değil, misafirlerin de arkasında ağırlanacağından emin olabilirsiniz..

İç mekanda oval masa.

Metal ayaklı oval açılır yemek masası.

Dikdörtgen masa.

Doğal ahşap mutfak tasarımında dikdörtgen masa.

Seçim için ek öneriler

Eski tabloyu ölçebilir ve bazı parametreleri dikkate alabilirsiniz. Örneğin, eski bir parça çok küçüktür, bu nedenle bir ölçüm bandı kullanın ve gerekli sayıda santimetre ekleyin. Bu şekilde, aile için hangi boyutun doğru olduğunu bileceksiniz..

Ahşap yemek masası.

Standart ölçülerde yemek masası tasarımı.

Video: Masanın şekli mutfağın iç tasarımını nasıl etkiler?

Mutfak masası tasarımı için 50 fotoğraf fikri

Previous Post
Bir kız için oda tasarımı. Modern tarzda bir yatak odası döşemenin ana nüansları
Next Post
We create a simple and amazing wood decor with our own hands