15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

İndüksiyon ve Cam Seramik Ocak Arasındaki Fark Nedir?

Mağazalarda artık çok sayıda elektrikli ocak görebilirsiniz, bunların büyük bir kısmı cam-seramik ve indüksiyonlu. Hangisinin size en uygun olduğunu anlamak için indüksiyonlu ocakların seramikten nasıl farklı olduğunu bilmeniz gerekir. Bu makalenin konusu bu..

Hangisinin size en uygun olduğunu anlamak için indüksiyonlu ocakların seramikten nasıl farklı olduğunu bilmeniz gerekir.

Hangisinin sizin için daha uygun olduğunu anlamak için, bir indüksiyonlu ocağın seramikten nasıl farklı olduğunu bilmeniz gerekir..

Genel özellikleri

Seramik ocak ile indüksiyon ocak arasındaki farklar ne olursa olsun, aralarında yeterince ortak nokta da vardır. Bu faktörler aşağıdakileri içerir.

 • Ocak boyutu. Çok fazla ve hacimli yemekler pişirirseniz, ocak ne kadar büyükse o kadar iyidir..
 • Isıtma bölgelerinin sayısı. Ne kadar çok olursa, aynı anda o kadar çok yemek hazırlanır..
 • Elektrik tüketimi. Hem indüksiyon hem de seramik ocaklar nispeten az elektrik enerjisi tüketir. Bununla birlikte, bir cam-seramik üzerinde yemek pişirmek daha fazla zaman alır, sırasıyla daha fazla elektrik harcanır..
 • Ekstra seçenekler. Öncelikle dokunmatik kontrol, kaynatma kontrolü, hafıza ve programlama fonksiyonlarını içerirler. Çoğu durumda, yukarıdakilerin hepsini onsuz yapmak kolaydır. Ancak, isterseniz satın alın, kesinlikle daha kötü olmayacak.
 • Sobalar portatif, ankastre ve ayaklıdır. Hangisinin daha uygun olduğu yalnızca ihtiyaçlarınıza ve mutfak odasının alanına bağlıdır. Aile büyükse ve mutfak büyükse, ayrı duran ocağı tercih etmek daha iyidir. Mini mutfak küçükse, dairede en fazla 2-3 kişi yaşıyorsa, ankastre satın almak daha doğru olacaktır..

Önemli! Koruyucu işlevlere özellikle dikkat edin. Bunlar arasında zaman röleleri, sıcaklık kontrolü, indüksiyon cihazlarında yüzeydeki metal tabakların tanınması yer alır..

Peki, seramik veya indüksiyon ocak – hangisi daha iyi? Bu soruyu cevaplamak için özelliklerini, avantajlarını ve dezavantajlarını, nasıl farklı olduklarını düşünün..

İndüksiyon ocaklarının özellikleri

Bir indüksiyonlu ocak ile benzer bir seramik ocak arasındaki temel fark, ısıtma prensibidir. Sıcaklık artışı, yüksek frekanslı bir manyetik alan kullanılarak gerçekleşir. Ayrıca ocakta sadece metal tabaklar ısıtılır. Ocak gözünün kendisi sadece biraz ısınır. Üzerine şeker serpseniz, tereyağ vs koysanız da hiçbir şey yapışmaz, erimez..

Bir indüksiyonlu ocak ile benzer bir seramik ocak arasındaki temel fark, ısıtma prensibidir.

Bir indüksiyonlu ocak ile benzer bir seramik ocak arasındaki temel fark, ısıtma prensibidir..

Önemli! Alternatif bir manyetik alan, çevredeki modern elektronikler üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Her şeyden önce, bu kalp pilleri, çeşitli araçlar ve cep telefonları için geçerlidir. dikkat olmak.

Bir indüksiyon ocağının artıları

Birçoğu var, en önemlilerini listeleyeceğiz..

 1. Minimum güç tüketimi. Seramik muadillerine göre fark %30-50.
 2. Çok yüksek güvenlik. Kendinizi hiçbir şekilde yakmayacaksınız. Ana şey, yemeğin yeni pişirildiği yemeklerin dibine dokunmamaktır..
 3. Bakım kolaylığı. Yüzey sadece zaman zaman silinmelidir, hiçbir şey yapışmaz veya yapışmaz. Sadece bir metresin rüyası.
 4. Bulaşıkları çıkardıktan sonra yüzeyin soğumasını beklemenize gerek yoktur..
 5. Çok sayıda pişirme modu ve ek seçenekler. Hepsiyle aynı anda başa çıkamayacaksınız ama onlara hakim olduğunuzda asla pes etmeyeceksiniz..

Bir indüksiyon ocağının eksileri

Ne yazık ki, onlar da mevcuttur..

 1. Fiyat. Bu tür cihazlar çok pahalıdır..
 2. Hiçbir şekilde ucuz yemekler değil, sadece özel olarak pişirebilirsiniz. Mükemmel pürüzsüz ve manyetik olmalıdır..
 3. Cihazın zorla soğutulması için ek ses çıkaran özel bir fan kullanılır..
 4. Gevrek yüzey. Üzerine ağır bir tencereyi aniden indirirseniz zarar görebilir..
 5. Tencerenin minimum çapı en az 6 cm’dir İndüksiyonlu elektrikli ocakta bir tencerede kahve yapmak işe yaramaz. Öte yandan ocakta çatal veya kepçe bırakırsanız ısınmaz. Dezavantajı çok şartlı, ek bir güvenlik garantisi olarak kabul edilebilir..

Önemli! Satın alırken güç regülatörüne bakın. Ne kadar çok pozisyon alırsa o kadar iyi..

Seramik brülörlü elektrikli ocaklar

Cam-seramik, içine yerleştirilmiş bir ısıtma elemanından ısınır ve ardından üzerindeki tabaklara ısı aktarır. Bu malzemenin termal iletkenliği yöne bağlıdır. Dikey eksen boyunca yatay eksenden çok daha yüksektir. Bu, çalışma sırasında ısınan esas olarak tavanın altındaki yüzey olduğu anlamına gelir. Yanlarda ve yanlarda soğuk kalır.

Cam-seramik, içine yerleştirilmiş bir ısıtma elemanından ısınır ve daha sonra üzerindeki tabaklara ısı aktarır.

Cam-seramik, içine yerleştirilmiş bir ısıtma elemanından ısınır ve daha sonra üzerindeki tabaklara ısı aktarır.

Cam seramik ocağın avantajları

Cam seramik ocaklar aşağıdaki nedenlerle popülerlik kazanmıştır:.

 1. Fiyat, indüksiyon muadillerinden daha düşük.
 2. Sıcaklıktaki ani değişikliklere karşı mükemmel direnç. Seramiklerin termal genleşme katsayısı çok düşük olduğundan, ısıtılmış bir yüzeye soğuk su dökülürse hiçbir şey olmaz..
 3. Geleneksel elektrikli sobalara (harici ısıtma elemanlarına sahip) kıyasla, cam seramik daha hızlı ısınır ve soğur.
 4. Cam seramikler zaman içinde zaten test edilmiştir. Çoğu model için çok fazla inceleme ve yorum bulmak zor değil..

Önemli! Brülörden daha küçük çaplı pişirme kapları koyarsanız, soba aşırı ısınabilir, daha büyükse alt kısmı ısınmaz..

Cam seramik ocağın dezavantajları

Bu tür cihazların dezavantajları da vardır. Her şeyden önce, bunlar aşağıdaki faktörleri içerir.

 1. Daha fazla zaman alan bakım. Yüzey pürüzsüz ve düzgün olmasına rağmen, yapışan şeker ve yiyecek artıklarını kazımak acı verici olacaktır..
 2. Pişirme kapları, yüzeye uygun bir tabana sahip olmalıdır, yani. en ufak pürüzler olmadan.
 3. Noktasal darbeler ve şiddetli statik yükler kabul edilemez.

Artık seramik ocağın indüksiyonlu ocaktan ne kadar farklı olduğunu anladığınızı umuyoruz. Tamamen değilse, makaleyi sonuna kadar okuduktan sonra anlayacaksınız..

ev için en iyisi nedir

Yani bir seramik elektrikli ocak veya bir indüksiyon ocak – hangisini seçmeli? Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Aşağıdakilere odaklanmanız gerekir.

 • Ne sıklıkta ve ne kadar süre pişirirseniz, indüksiyonlu bir ocak almak daha iyidir. Daha az elektrik kullanır. Cam seramikten daha pahalıya mal olsa bile, ancak sık kullanımda çabucak amorti edecektir..
 • Cihazın bakımına ne kadar zaman ayırmaya hazırsınız? Yeterli değilse, hiçbir şey yanmadığından bir indüksiyon satın almak daha doğrudur..
 • Fiyatın senin için ne önemi var? Seramik ocak daha ucuz olacak.
 • Yemek pişirirken sessizlik için önemli mi? İndüksiyon daha gürültülü.

Önemli! Seramik veya indüksiyon ocakla ilgili olumlu bir deneyiminiz varsa. Zaten alışmış olduğunuz çeşitliliği alın.

Hangi ocakların indüksiyon veya seramikten daha iyi olduğu konusunda kesin bir cevap vermek imkansızdır. Her ikisi de kendi açılarından iyidir ve kesinlikle basit elektrikli sobalardan daha iyidir, çalıştırması ve bakımı daha kolaydır, daha hızlı pişirirler. Gazlı olanlardan farklı olarak, daha güvenlidirler. Ne seçeceğiniz ve satın alacağınız konusunda son karar sizin. İyi şanslar ve afiyet olsun.

Video: Ev için bir ocak nasıl seçilir

Previous Post
Fotoğraf duvar kağıdı ile yatak odası tasarımının özellikleri
Next Post
How to decorate the interior of a small private house