15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Çocuk odasının içini dekore ediyoruz

Bir çocuk odasının tasarımı sadece pratik, işlevsel olmamalı, aynı zamanda çocuğa kendi çizgi film ve masal dünyasına dalma fırsatı vermelidir. Bir dekor seçerken, diğer şeylerin yanı sıra, bebeğin tercihlerine göre yönlendirilmek önemlidir – ne isterdi, hangi favori karakterleri görmek isterdi. Gerçekten de, çoğu zaman bu odada harcanacak – dinlenme, oyunlar, çalışma için.

Genç Kız Odası

Bir çocuk odasını dekore ederken, fikriniz ile odanın küçük sahibinin zevkleri arasında bir denge aramanız gerekecek.

Her işlem için ayrı bir alan tahsis edilmelidir, bu nedenle alan imarına başvurmak gerekir. Malzemelerin kalitesi de bir diğer önemli unsurdur. Güvenli, çevre dostu, güvenilir olmalılar.

Bir çocuk odasının etkili ve pratik tasarımı için ana önerileri göz önünde bulundurun.

Çocuk odası imar

Ana kural, imar alanı ihtiyacıdır. Uyku ve dinlenme, çalışma, yaratıcılık, oyun alanı, çocuğun eşyalarını saklayacak bir yer arasında ayrım yapmak gerekir. En yaygın olanı, bir odayı mobilya düzenleyerek bölme ilkesidir. Daha az sıklıkla, ebeveynler perdeler, tekstiller, her türlü sütun, kemer, duvar dekorasyonu, farklı malzemelerle zeminler, ekranlar ve bölmeler ile imar yoluna başvururlar..

Çocuk odasında boşluk ayırıcı olarak yarı kemer

Oda imar, çocuğa sipariş vermeyi öğretmeye yardımcı olur.

Üç ana alan vardır:

  1. “Çalışma alanı”, dikkatinizin dağılmasına değil, konsantre olmanıza izin vermelidir. Başlangıç ​​için, daha sonra küçük bir masa olabilir – tam teşekküllü bir işyeri. Gün ışığının doğrudan üzerine düşmesi için pencerenin yanına yerleştirmek en iyisidir. Bu alanda defterler, kitaplar, ofis malzemeleri için birkaç raf yerleştirmeniz gerekir..
  2. “Uyku alanı” bir yatak veya katlanır sandalyeyi barındırabilmelidir. Genellikle merkeze veya duvara karşı yerleştirilir. İki çocuğunuz varsa, yatak iki kademeli olabilir..
  3. Erken dönemde “oyun alanı”, odadaki çocuk için ana rolü üstlenir. Çocuklar yerde çok zaman harcadıkları için halıya dikkat edin. Oyuncakları saklamak için özel raflar kullanabilir, sepetler, yumuşak puflar satın alabilirsiniz..

Okul çocukları için bir odada iki işyeri

Alanın geri kalanından ayrılan öğrenme alanı, çocukların konsantre olmalarını ve bağımsız olarak çalışmalarını sağlar.

Çocuk odasının renk paleti seçimi için kurallar

Renklerin bir şekilde çocuğun ruhunu etkilediğine inanılıyor. Sıcak sarı tonlar aktivite, hareketlilik ekleyebilir. Yeşiller sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bir çocuk için bir oda düzenlerken, mavi, mavi tonları sıklıkla kullanılır – masmavi, turkuaz, derin, doygun.

Çocuk odasında yeşil duvarlar

Sulu yeşil bir gölge, çocuğun düşünmesini harekete geçirir ve yeni maceralara iter.

Bej renkli bir çocuk odasının içi

Bej rengi odada sıcak ve rahat bir atmosfer yaratacaktır, çocuk odası pencereleri bile kuzeye bakmaktadır.

Kızlar için pastel pembe, bej tonlarının kullanılması tercih edilir. Bunları nötr gri ile seyreltebilir veya biraz krema, kahve, portakal lekeleri ekleyebilirsiniz. Havuç, ahududu, mercan tonları ile parlak vurgular ekleyin.

Yumuşak başlıklı çocuk yatağı

Pastel renklerde çocuk odası iç

Aynı anda 3’ten fazla renk kullanmak istenmez, aksi takdirde kaos ve düzensizlik hissi yaratacaktır. Ana aralığı seçerken çocuğun yaşı önemlidir – bebek ne kadar küçükse, etrafındaki atmosfer o kadar sakin olmalıdır..

Son işlem özellikleri

Parke, laminat, muşamba, halı en çok döşeme olarak kullanılır. İkincisinin avantajı, çeşitli “çocukça” bir dekordadır. Favori çizgi film karakterleri, hayvanlar, peri prensesler, yollar, çeşitli oyunlar, yapbozlar halının üzerine resmedilebilir. Laminat, takılması kolay, oldukça dayanıklı bir malzemedir. Eksileri – oldukça soğuk, ayak seslerini söndürmez. Mantar döşeme de bir çocuk odasına çok yakışacaktır. Oldukça yumuşak, sıcak, döşerken önemli çaba, beceri gerektirmez. Doğal linolyum, 15 yıla kadar dayanabilen dayanıklı, dayanıklı bir malzemedir. Çevre dostu.

Çocuk odasındaki tahtalardan ahşap zemin

Her durumda, zemin yüzeyi düz, esnek ve kaygan olmamalıdır.

Okul öncesi bir çocuk için bir oyun alanı tasarlama

Küçükler için oyun alanında halı sermeniz gerekiyor çünkü zamanlarının çoğunu yerde oturarak geçiriyorlar.

Dikkat! Kaplama malzemeleri sağlık için güvenli, dayanıklı, güvenilir olmalıdır.

Çocuk odasının duvarındaki hayvan çizimleri

Bebek odasındaki duvarları basitçe boyayabilir ve üzerlerine masallardan veya çizgi filmlerden en sevdiğiniz karakterleri çizebilirsiniz.

Duvarlar çoğunlukla duvar kağıdı, boya, ahşap ile dekore edilmiştir. Boya seçerseniz, bileşimde zararlı çözücü olmadığından emin olun. Onun sayesinde duvarlara yazı yazmak, arduvaz tahtası gibi çizmek mümkün olacak çünkü artık yıkanabilir kaplamalar var. Yaygınlık açısından, duvar kağıdı boyadan daha düşük değildir. Çocuğun sağlığı için kesinlikle güvenlidirler, nem ve buhar geçirgendirler. Çocuğun fantezilerine, tercihlerine bağlı olarak, beğendiğiniz bir tasarıma sahip bir duvar kağıdı seçebilirsiniz. Bir çocuk odasının içini dekore etmek için en bütçe seçeneklerinden biri. Dezavantajlar arasında mekanik hasara karşı yetersiz direnç vardır. Vinil kaplı duvar kağıdı bir istisnadır, dayanıklılığı çok daha yüksektir. Yıkanabilir duvar kağıdına da dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzun boyaması durumunda, sanatı kolayca yıkayabilirsiniz. Göze batmayan, sakin kalıpları seçmeye değer, parlak bir tasarım çabucak sıkılabilir.

Aydınlatma

Çocuk odalarının iç kısmında aydınlatma önemli bir rol oynar. Burada birkaç ışık kaynağı bulunmalıdır. Merkezi olan bir tavan lambasıdır – standart avizeler veya stilize lambalar – bir uçak, bir bulut, bir çiçek. Çocuğunuz için bir gece lambası hazırlamanız tavsiye edilir. Mobilya diyot şeritleri ile dekore edilebilir. Bir duvar apliği, akşamları bastırılmış, yumuşak bir ışık verecektir. Zorunlu bir unsur bir masa lambasıdır. Sararma olmadan doğru renk tonu ile parlak bir ışığa sahip olmalıdır..

Çocuk masasının üstündeki parlak lambalar

Çocuk odasının her alanında iyi bir aydınlatma olmalıdır.

Özel oyun alanı olan çocuk odası

Mat yarı şeffaf abajurlu armatürler ışığı daha eşit dağıtır

Mobilya seçimi

Mobilya, çocuğun cinsiyetine ve yaşına göre eşleştirilir. Yenidoğan odasında gerekli unsurlar bir oyun parkı, alt değiştirme masası, mama sandalyesi, gardırop, şifonyer olacaktır. Zamanla, burada sandalyeli alçak bir masa görünecek, beşik tam teşekküllü bir uyku yeri ile değiştirilecek.

Mavi duvarlı bir odada yeni doğan beşik

Bebek kreşinde, çocuk büyüyene kadar anne için yetişkin bir yatak koymak uygundur.

Erkek ve kız kardeşin odasında iki çok renkli sandalye

Üç yaşından küçük çocuklar için çizim veya masa oyunları için küçük bir masa yeterlidir.

Bir masanın önünde mavi sandalye

Okula ne kadar yakınsa, masaüstü o kadar büyük olmalıdır.

Okul çağındaki bir çocuk için bir masaya, kitaplar için birkaç rafa ihtiyacınız olacak. Kişisel eşyalarınızı, yatak takımlarınızı, oyuncaklarınızı koyacağınız yeterli sayıda gardırop, raf, şifonyer bulundurun. Ancak çocuk odasının içini ağır, masif mobilyalarla aşırı yüklemeyin. Merkezde, oyun, eğlence için alan boş kalmalıdır..

Araba şeklinde bir yatak, bir masal evi, bir balon odayı çeşitlendirmeye yardımcı olacak ve bebeğe birçok olumlu izlenim verecektir. Çeşitli sedirler, sepetler, sandıklar, depolama alanı miktarını önemli ölçüde artıracaktır..

Bir ev şeklinde bebek karyolası

Bir bebek için kendin için böyle bir ev yapabilirsin

Önemli. Çocuk odasının tasarımı sadece odanın büyüklüğüne, düzenine göre değil, aynı zamanda çocuğun tercihleri ​​ve ilgi alanları da dikkate alınarak seçilir..

Katlanır çocuk karyolalı mobilya takımı

Yerleşik mobilyalar, küçük bir odada depolama sorununu çözmeye yardımcı olacaktır.

Çoğu zaman, bir kız için bir oda dekore ederken pembe tonlar kullanılır. Bu klişeden uzaklaşmanızı ve pastel renkler olan mor, zeytin, portakal, şeftali, altın arasından seçim yapmanızı öneririz. Küçük zıt lekeler parlaklık katacaktır. Küçük hanım rengi beğenmiş olmalı. Ana odak yatağa yerleştirilebilir. Boş alanınız varsa, çizgi film prensesi gibi bir sürü yastıkla dolu bir yatak alın. Başlık tekstil, kadife olabilir. Fazla yer yoksa, bir ranza, bir kanepe.

Odaya yeterli sayıda dolap yerleştirilmelidir..

Bir erkek çocuk odasının mavi renklerde dekore edilmesi gerekmez. Yeşil, mor, kahverengi, bej tonları uygundur.

Deniz tarzında kreş

Bir erkek çocuk odasını düzenlemek için iyi bir fikir, onu deniz tarzında stilize etmektir. Duvar dekorasyonu için deniz manzaralı duvar resimleri, vinil çıkartmalar, kağıt, mavi, turkuaz tonlarında renkli duvar kağıtları uygundur. Yerde parke, laminat, mantar uygun olacaktır..

Direksiyon simidi olan çocuk yatağı

Kreş yeniden çalışmasının ölçeği, konuya ne kadar derinlemesine dalmak istediğinize bağlıdır. Bir gemi yatağı, gardırop yerine sandıklar, kaptanın kabini için dekorasyon – tüm bunlar önemli miktarda yatırım gerektirecektir.

Deniz tarzında bebek yatağı yapmak

Kolay şekillendirme çok pahalı değildir ve duvarların temalı dekorasyonunu, uygun tekstil ve dekorasyon seçimini içerir.

Belirli bir temadaki lambaları seçin – deniz kabukları, taşlar, lombozlar, çapalar. Palet deniz, gökyüzü, kum renklerine dayanmaktadır. Geniş odaya bir hamak asabilirsiniz. Duvarları tablolar, paneller, dekoratif resifler, mercanlar, yat maketleri ile süsleyin.

Mavi duvarlı çocuk odası iç

Ana renkler – beyaz, açık gri ve mavinin tüm tonları

Çocukların kendi ihtiyaçları, ilgi alanları olan bireyler olduğunu, her birinin kendi alanına sahip olmak istediğini unutmayın..

Ortak salonda mavi bebek yatakları

Aynı yaştaki iki erkek çocuk odası

Ahşaptan yapılmış çocuk ranzası

Küçük bir odaya bir ranza koymak ve boş alanı bir spor köşesi için kullanmak daha iyidir.

İki çocuğunuz varsa, odayı iki ayrı bölüme ayırmaya çalışın. Bu, her birinin kendi dünyasında yaşamasını sağlayacaktır. Yataklar simetrik olarak birbirine yakın yerleştirildiğinde portatif bir paravan, komodin ile ayırın. Kızlar için perde ile ayırma perde uygundur. Bir erkek ve bir kız için, uyku yerleri arasındaki boşluğu arttırmak gerekir, her birine kişisel bir dolap sağlanmalıdır. Bir ranza, küçük bir odada yerden tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Çocuklar yer konusunda anlaşamazlarsa, periyodik olarak yer değiştirmeyi önerin. İki çocuk için iç mekanda benzer malzemeleri, kaplamaları, dekoru seçmek önemlidir..

Spor iç

Bir çocuk odasının iç tasarımının sportif bir tarzda yapılmasına izin verilir. Bu, çocuklara spor sevgisini aşılamaya yardımcı olacaktır. Çocuğun zevkine bağlı olarak futbol, ​​​​basketbol, ​​​​yarış stilleri seçin.

Genç bir basketbolcu için oda dekorasyonu

Toplar ve sepet, basketbol tarzı bir iç mekanın ana özellikleridir.

Sportif tarzda bir çocuk odasının içi

Genç bir futbolcunun odasındaki zemini yeşil halıyla kaplamak uygundur.

İki oğlunuz varsa, oda onların ilgi alanlarını birleştirebilecek, alanı bölmeyi mümkün kılacaktır. Biri futbolu sever, diğeri basketbolu sever. Yeşil, turuncu kaplamayı taklit eden farklı tonlarda halı kullanın. Her spor için ayrı ayrı dekoratif öğeler seçin. Sonra çocukların kendi kişisel köşeleri olacak. Duvarlar, gol düzenlerini ve top sepetlerini barındırabilir.

İç mekan ve yaş

Kreşin içi doğrudan çocuğun yaşı ile ilgilidir. 9 – 12 yaş arası okul çocukları için oda çok işlevli olmalıdır – oyunlar, çalışma, dinlenme, uyku, arkadaşlarla buluşma – tüm işlemler için bir köşe bulmanız gerekir. İmar yoluyla işyerini oyun alanından görsel olarak ayırmak önemlidir. Sarı, turuncu, kahverengi ile vurgulayın – bu tonlar konsantrasyona katkıda bulunur. Kalan alanın duvarlarını nötr renklerde dekore etmeniz önerilir. Rahatsız etmeyecekler, gerekirse yeni perdeler, mobilya elemanları, dekor yenilik getirecek. Çok yönlü bej, krem, gri, zeytin renkleri kullanın.

Çocuk odasının iç kısmında yeşil renk

Her çocuğun kendi masası olmalı

Çocuğun boyuna göre mobilya seçimi önemlidir. Klasik tablonun bir transformatör ile değiştirilmesine izin verilir – öğrenci ile birlikte “büyüyecektir”. Masa tablasının doğru yerleşimi göğüs seviyesinin 2-3 cm altındadır. Sandalye sırtlığının konumu, koltuğun yüksekliği ayarlanmalıdır..

Bu yaştaki çocukların ilgi alanları farklıdır. Eğlence, arduvaz, manyetik tahta, çizim için bir şövale, satranç oynamak için bir masa, katlanır inşaatçılar, bulmacalar uygun olduğundan – tek bir kural yoktur, iç mekan çocuğun hobisine bağlıdır. En iyi dekor küreler, duvar haritaları, güneş sisteminin görüntüleri, botanik bahçeleri, okyanuslar olacaktır. Ödüller, kupalar için özel bir yer düzenleyin – kutularda yatmamalı, göze çarpan bir yere koymalısınız. Okul çocukları, ergenler kişisel eşyalarını saklamak için çok fazla alana ihtiyaç duyacaklar – kapalı dolaplar, şifonyerler, raflar, eşyalar – her öğe yerinde ve erişilebilir olmalıdır.

Çocuk odasının duvarındaki vintage coğrafi harita

Genç bir gezgin için oda dekorasyonu

Çocuk odasının iç seçiminde ana kural, bebeğin zevklerini ve ilgi alanlarını takip etmektir. Bu odada çocuk sakin, rahat hissetmelidir. Renkler, eşyalar, mobilyalar, tekstiller, dekoratif unsurlar çocuğunuza olumlu duygular ve izlenimler vermekle yükümlüdür. Sonuçta, bir çocuk odası, bir çocuğun tüm görevleri tamamlamasına, oynamasına, rahatlamasına ve bazen hayaller ve fanteziler dünyasına girmesine izin veren özel bir dünyadır..

Çocuk odası planlamanın ana kuralları hakkında video

Çocuk odası için çeşitli iç mekan çözümlerinin fotoğrafları

Kırmızı küçük yuvarlak kilimler Pembe tonlarda iki kız için oda Provence tarzı çocuk odası Kardeş odasında tekerlekli gri sandalyeler Modern tarzda çocuk odası tasarımı Pembe asma dolaplar Kombine sundurmalı çocuk odası Çocuk odasının duvarındaki karton kelebekler Çekmeceli çocuk yatağı Çocuk çizimleri ile kanepenin üzerindeki duvar dekorasyonu Fidanlık tasarımında sarı renk Deniz tarzında bir çocuk odası tasarımı Çocuk yatak odasında rattan koltuk Erkek çocuklar için iki katlı lacivert yatak Çocuk kanepesinde dekoratif yastıklar Çocuk yatak odasında asılı yataklar Yastık kılıflarında çapa bulunan beyaz yastıklar Çiçek süslemeli kağıt duvar kağıdı Antik country tarzı yatak odası mobilyaları Klasik tarzda bir kız için oda dekorasyonu Ahşap zemin üzerinde hafif halı Coğrafi harita şeklinde modüler resim Gri duvarda siyah beyaz bayraklar İskandinav minimalizmi tarzında çocuk odası Sevgili kızınızın odasında bebek karyolası Çocuk yatağının ikinci katı için ahşaptan yapılmış bir merdiven Mavi kalın perdeler Özel bir evin çatı katında çatı katı tarzı kreş Beyaz harflerle siyah duvarlar Orijinal tonları ile çocuk odasında avize Pencere açıklığının kenarlarında açık kitap rafları Çocuk odasında çekmeceli podyum Beyaz duvarlı kreş iç Çocuk odasının penceresinin önündeki çekyat Açık raflı küçük bir çocuk odasının içi Çocuk odasında asılı sandalye Kahverengi zemin üzerinde gri halı Bir gencin odasında işyeri Çocuk odasının duvarındaki kağıt duvar kağıdı Kızın yatak odasında kırmızı mobilyalar Çocuk odasının duvarındaki kafeste duvar kağıdı Modern tarzda iki erkek için bir oda tasarımı okul öncesi bir çocuk için ahşaptan yapılmış muhteşem ev Kızların yatak odasında iki yatak Çocuk odasında oyuncak masa Çocuk odasının ikinci katına merdivende çekmeceler Çocuk odasının duvarında gözlüklü akıllı tavşan Kardeş odasında turuncu mobilyalar Çocuk yatağının alt katındaki yazı masası

Previous Post
Dekoratif harfler: nasıl seçilir ve ne için
Next Post
Room design 18 sq. M: functionality and arrangement of the bedroom-living room