15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Peyzajda çalılar nasıl uygulanır

Süs çalıları bahçenin peyzaj tasarımında önemli bir rol oynamaktadır. Bazen kompozisyonun merkezi ekseni haline gelen “iskelet inişleri” oluştururlar. Bazı durumlarda, bahçe dikimlerinin fonunda parlak bir vurgu olarak kullanılırlar. Bir çit oluşturmak için kullanılırlar veya onlardan geometrik şekiller kesilir. Bugün artık tüm dekoratif yaprak döken ve çiçekli çalılar olmadan bahçelerin ve parkların modern tasarımını hayal etmek artık mümkün değil..

Bahçe tasarımında yemyeşil mixborder

Çalılar, ağaçlar ve otsu bitkiler arasındaki bağlantıdır.

Çeşit çeşitliliği: kişisel bir arsayı dekore etmek için ne seçilir?

Peyzaj tasarımında kullanılan çok sayıda çalı çeşidi ve çeşidi vardır. Bahçe dükkanları çok çeşitli benzer ürünler sunar. Satın alma işleminin uzun yıllar başarılı ve keyifli olması için önce amacına karar vermelisiniz..

Pergoladan kır evine çakıllı yol

Çalılar bahçedeki çeşitli alanları süslemek için kullanılabilir.

Peyzajdaki çalılar birkaç farklı işleve hizmet edebilir:

 1. Site dekorasyonu. Dikimlerin asıl amacı budur. Özel evlerin, parkların, şehir binalarının yakınındaki alanların avlularını süslemek için uzun yıllar kullanılmıştır..
 2. Bir rekreasyon alanının düzenlenmesi. Rahat ve serin bir çardak oluşturmak için mükemmel bir seçenek, çevreyi yaprak dökmeyen mazı veya ardıçla dikmektir. O zaman bu tür dikimler sağlık yararları getirecektir. Sonuçta, selvi ağaçları antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile ünlüdür..
 3. Ağaçların değiştirilmesi. Ağaçlar çok yer kaplar. Yayılan bir taçları ve derin kökleri vardır. Gölgeleme yaratırlar ve bahçenin diğer “yeşil sakinlerinin” normal şekilde gelişmesine izin vermezler. Çalıların böyle olumsuz nitelikleri yoktur. Düşük ve orta boy türler, sitedeki floranın geri kalanına zarar vermeden güzel peyzaj kompozisyonları oluşturmanıza olanak tanır..
 4. Eskrim. Süs çalıları genellikle çit görevi görür. Arazi sınırlarını belirlemek için mükemmel bir iş çıkarıyorlar. Kesilirler ve genellikle geometrik veya süslü şekillerde şekillendirilirler..
 5. Düzendeki bağlantı bağlantısı. Çok bileşenli peyzaj düzenlerinde çalılar bahçe elemanlarını birbirine bağlayabilir. Genellikle ağaçların arasına ekilirler. Aynı zamanda organik bir bahçe kompozisyonu oluşturmaya yardımcı olurlar..
 6. Parlak vurgu. Yemyeşil çiçek salkımları ile bahçe manzarasının monoton yapısını canlandıracak birçok dekoratif çiçekli çeşit vardır..

Çimento kaldırım taşları geçidi boyunca çalılar

Çalılar, bahçe yollarının çatallarına ve kıvrımlarına iyi bakar

Ancak tabi ki peyzaj tasarımında çalıların asıl amacı bahçeyi süslemektir..

Süs çalıları seçerken nelere dikkat edilmelidir??

Süs çalıları satın alırken, her birinin kendine has özellikleri olduğunu hatırlamak önemlidir. Çeşitlerin her birinin bakımı farklıdır – kaprisli ve iddiasız ürünler vardır. Bu nedenle, bahçenize sanatsal içerik vermeye karar verirseniz, aşağıdaki nüansları göz önünde bulundurmanız gerekir..

İşlev. Her şeyden önce, hangi süs ağaçlarının veya çalıların satın alındığına karar vermelisiniz. Bazı çeşitler siteyi imar etmek için, diğerleri ise bir pergola veya çardak süslemek için seçilmiştir..

Bir yazlık evde ahşap bir çit boyunca batı mazı dikimi

Sitenin sınırına dikilen çalılar, taslaklardan ve meraklı gözlerden koruyacak

Diğer kültürlerle uyumluluk. Sitede zaten ağaçlar varsa, orta boy çalıların kullanılması daha tavsiye edilir. Genel resme uyumlu bir şekilde uyacaklar..

Boyutlar (düzenle). Bir seçime karar verirken, bitkinin boy ve genişlik olarak ne kadar büyüdüğünü sorgulamayı unutmayın. Bazı çeşitler ağaçların boyunu bile aşabilir. Devlerin antipodları da vardır – cüce ve orta boy çeşitler. Nana etiketi ile işaretlenirler. Arsa alanında kaybolmamaları için onları gruplar halinde yerleştirmek daha iyidir..

Bordo yapraklı küçük bir kızamık çalısı

Küçük bir bahçe için, sıra dışı yeşilliklere sahip kompakt çeşitler, örneğin Thunberg kızamık için uygundur.

Büyüme yönü. Bir çeşit seçerken, büyüme yönüne bağlı olarak süs çalılarının üç büyük gruba ayrıldığı akılda tutulmalıdır:

 • Dikey. Ağaçlara benziyorlar, yukarı doğru büyüyorlar. İyi tanımlanmış gövdeleri ve yüksek bir taçları var. Bir örnek alıç.
 • Yatay. Taç genişliği, gövdenin yüksekliğinden çok daha fazladır. Konum yere göre yataydır. Bazen yatay ardıç gibi toprakla neredeyse eşit bir paralel oluşturur..
 • Küresel. Bu sınıf, leylak veya kartopu gibi yuvarlak taçlı tüm çeşitleri içerir..

Banliyö bölgesinin peyzajında ​​kırmızı kartopu çalısı

Kalina, reçel için toplanmazlarsa kışın kalacak olan kırmızı meyveler ile sonbaharda keyif alacak.

Peyzaj tasarımında, kişisel arsa alanını oynamak ve gerçek sanatsal şaheserler yaratmak için farklı büyüme yönlerine sahip çeşitler kullanılır..

Klasik bir çimenliğin çevresinde çiçek açan gül çalıları

Gül çalıları, bir çim çimenliğinin monotonluğunu seyreltmenin harika bir yoludur.

Bahçe düzenlemesinde ağaçlar ve çalılar

Çalılar ayrı adalar olarak ekilebilir. Ancak çeşitli çalılar ve ağaçlar kullanan gruplar çok daha ilginç görünüyor. Mini gruplar özellikle etkileyici görünüyor.

Bir dağ çamının yaprak dökmeyen dalları altında büyüyen bir hosta çalısı

İğne yapraklı ve yaprak döken çalıların karışık bahçe bileşimi

Onların özelliği nedir:

 1. Kompaktlık. Az miktarda alan söz konusudur. 2-4’ten fazla mahsul türü kullanılmaz.
 2. Bahçenin dikey yapısı. Bu tür inişler, etrafına daha fazla kompozisyonun inşa edildiği bir dikey oluşturur..
 3. Diğer bitki toplulukları için arka plan. Mini dikimler, diğer dikimler ve kompozisyonlar için mükemmel bir arka plan olacaktır..

Bir bahçe manzarasında leylak çiçekleri olan bitkiler

Herhangi bir bahçe kompozisyonu, sitenin farklı noktalarından iyi görünmelidir.

Bahçedeki ağaç ve çalı kompozisyonları

Peyzaj tasarımcılarının dilinde böyle bir kompleks, “iskelet dikimleri” gibi geliyor. Bunlara “bitki içeriğinin” geri kalanının oluşturulduğu bahçenin “omurgasını” oluşturdukları için denir. “İskelet dikimleri”, uzun ömürlü ve yıllıklar için dayanıklı bir “tuval” görevi görür. Ve eğer tek bitkiler kompozisyonda akılda kalıcı bir aksansa, topluluklar stili belirler ve arboretumun yapısını oluşturur..

Farklı taç şekillerine sahip düşük büyüyen çalıların bileşimi

Her grup farklı şekil ve boyutlarda bitkiler içermelidir.

Bahçede ağaçlar ve çalılar nasıl düzenlenir?

Karmaşık dikimlerde bitki seçimi ve düzenlenmesi ilk bakışta göründüğü kadar kolay değildir. Bunu yapmak için birkaç faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Dikim materyalinin boyutları.
 • Tacın büyüklüğü ve genel boyutlar.
 • Belirli bir bahçe kültürünü oluşturan siluet.
 • Tek bir dikim veya dikim grubunun sahip olacağı görsel etki.

Peyzaj tasarımında çalıların kombinasyonu

Muhteşem şirket – farklı renklerde yeşillik ve çiçekli bitkilere sahip çalılar

Ağaçların ve çalıların katıldığı peyzaj kompozisyonları hazırlama kuralları:

 1. Büyüme şekli farklı olan türleri seçin. Ağaçlar bodur çalılarla iyi uyum sağlar. Başarılı tandem – selvi veya orman güllerinin temsilcilerinden biriyle dekoratif kiraz.
 2. Renklerde kontrast oluşturun. Ağaçların etrafına sarılmış koyu yeşil yaprakların arka planına karşı, parlak veya alacalı renkte birkaç vuruş yapmanız gerekir. Benekli, benekli, benekli veya çizgili yapraklı çalı çeşitleri bu konuda yardımcı olacaktır..
 3. Bir düette yoğun ve açık bir taç birleştirin. Böylece masif ve yoğun ladin dalları, küçük yapraklı ağaçlarla harika bir şekilde birleştirilecektir..
 4. Ağaçları ve çalıları sıralar halinde düzenleyin. Tüm dikim öğelerini tek bir sıraya yerleştiremezsiniz. Bunları birkaç sıra halinde düzenlemeniz önerilir. İlk sıranın bir sonrakinin tepesiyle %30’dan fazla örtüşmemesi gerektiğini dikkate almak önemlidir..

Yaprak döken ve iğne yapraklı bitkilerle karışık yatak

Kışın bahçenizi sıkıcı göstermeyecek kozalaklı ağaçlar diktiğinizden emin olun.

Bahçe tasarımındaki ağaçlar ve çalılar, peyzaj kompozisyonları için en iyi “adaylardır”

Bahçede karmaşık dikimler oluşturmak için ideal seçenekler ortanca ve ormangülüdür. Peyzaj tasarımında böyle bir kombinasyon klasik ve en başarılı olarak kabul edilir. İlk olarak, her ikisinin de tartışılmaz iki avantajı vardır – yoğun bir yaprak tacı ve yemyeşil çiçek salkımları. İkincisi, çiçek açarlar, birbirlerini değiştirirler ve neredeyse tüm sıcak mevsim için güzel çiçek kapakları sağlarlar. Ön planda diğer “komşular” ile desteklenebilirler: kerria, weigela, spirea, eylem. Daha sonra ilkbahardan sonbahara ekim yapmak sizi bir renk cümbüşü ve inanılmaz güzellikle memnun edecek..

Bir arka bahçede çiçek açan ortanca çalıları

Ortanca, büyük, yoğun küresel veya koni şeklinde çiçek salkımına sahip çiçek açar.

Bir kır evinin ön bahçesinde çiçek açan orman gülleri

Özel bir evin ana girişinin önünde açelya ve orman gülleri

Bahçedeki ağaçların ve çalıların orijinal düzenlemesi

Alışılmadık bir tasarım stili seçerseniz, bahçe çok daha orijinal hale gelecektir. Düzenli bir tarzda bir peyzaj tasarımı oluşturmaya çalışabilirsiniz..

Düzenli bir tarzda bir peyzaj kompozisyonu örneği

Geometrik olarak doğru şekiller, düzenli bir tarzda bir bahçe arasındaki temel farktır.

Başlıca özellikleri:

 • Geometrik şekiller. İnişler katı geometrik kurallara göre düzenlenir.
 • Pürüzsüz taç. Mükemmel düz bir yüzey elde etmek için yapraklar ve dallar budanır.
 • Budamaya uygun çeşitler. Budama sanatı tasarımına kolayca uyan çeşitler seçilir: batı mazı, küçük yapraklı ıhlamur, irga, alıç, ortak ardıç, porsuk meyvesi, şimşir, kurtbağrı. Ancak o zaman düzenli bahçelerin ünlü olduğu dikdörtgen, kare ve küresel silüetler olabilir..

Düzenli bir tarzda küçük özel bahçe arsası

Düzenli stil her şeyde düzeni sever, yollar düz olmalı ve çiçek tarhları simetrik olmalıdır.

Formların ciddiyeti beğeninize göre değilse, sıra dışı bir seçenek daha var – bir peyzaj bahçesi. Düz çizgiler ve net geometri ona yabancıdır. Ormanın vahşi köşelerinin doğasını taklit eder.

Peyzaj tarzı bir bahçede gölet

Peyzaj stili vahşi doğada olduğu kadar basit ve doğaldır.

Ayırt edici özellikleri:

 • Doğallık ve hafif ihmal. Bahçe uzaktan bir orman kenarına benzemelidir.
 • Farklı bitki türlerinin kombinasyonu – iğne yapraklılar ve yaprak döken.
 • Tam olarak kesilmiş kron eksikliği. Doğaya olabildiğince yakındırlar..
 • İğne yapraklı ve çalı çeşitlerinin çeşitli kombinasyonları. Bir dikimde, ladin, ardıç ve mazı, alıç, kar tanesi ve mesane ile dikkat çekici bir şekilde birleştirilir..

Peyzajda yaprak döken çalıların düşük büyüyen kozalaklı ağaçlarla kombinasyonu

Ardıcın koyu yeşil iğneleri, kızamıkların hafif yapraklarını başarıyla vurgular.

Popüler dekoratif yaprak döken çalılar ve topiary kesme sanatı

Bazı çalılar, doğa tarafından inanılmaz güzellikteki yeşilliklerle donatılmıştır. Bahçıvanlar arasında çiçekli çeşitlerden daha az değerli değildirler. Yaprakları çeşitli şekil ve renklerde dikkat çekicidir. Peyzaj tasarımcıları harika bir fiyata, dekoratif ve yaprak döken çeşitlere sahiptir:

 • Japon akçaağaç;
 • aralia;
 • kızamık;
 • mesane kurdu;
 • stephanandra.

Yapay bir rezervuarın kıyısında Japon akçaağaç çalısı

Alışılmadık bir kırmızı gölge tacı olan Japon akçaağaç, tüm sıcak dönem boyunca bahçeyi alışılmadık şekilde pitoresk hale getirecek.

Ayrıca, bu gruptan birçok örnek çit oluşturmak için kullanılır. Privet, Avrupa euonymus, Karagana, beyaz kızılcık, Tatar hanımeli, gümüş kaz – hepsi de bir siteyi imar etmek için harika.

Oluklu sac çit boyunca düşük çit

Privet çitler için harika

Çitlere uygun tüm çeşitler, budama sanatı veya kıvırcık saç kesimi için harika malzemelerdir. Taçtan bahçe figürleri oluşturmak için iğne yapraklı türler de kullanılır – ardıç, batı mazı. Karmaşık spiraller, üçgenler, toplar onlardan kesilebilir. Veya kuşların ve hayvanların siluetlerini yaratın. Ancak bunun için dallarla büyümüş özel bir çerçeveye ihtiyacınız var. Ardından, çerçevenin konturu boyunca istenen şekil kesilir..

Peyzaj tasarımında orta boy puzerenik çalılar

Mesane çalıları saç kesimini kolayca tolere eder

Bahçenizdeki çiçekli çalılar: fotoğraflar, çeşitler, uygulama

Çiçekli çeşitler, yetiştirici için çifte ikramiyedir. Sadece dekoratif bitki örtüsünden zevk almakla kalmaz, aynı zamanda çiçek salkımına da hayran kalırlar..

Bahçe arsasının yamacında çiçek açan orman gülleri

Orman gülleri dikmek için ideal yer – büyük, yaşlı ağaçların altında kısmi gölge

En popüler çiçekli türler:

 1. Ormangülü. En güzel, aynı zamanda en zorlu ve bakımı zor olarak kabul edilir. Ancak bakım kurallarını öğrenirseniz, bahçenin merkezi dekorasyonu haline gelecektir. Çiçek salkımları farklı tonlarda olabilir – beyaz ve pembeden mor ve leylak rengine.
 2. Ortanca. Bahçecilikte, ağaç benzeri ortanca en değerlidir – bakımı çok seçici değil, çiçeklenme sırasında çok güzel. Küresel çiçek salkımlarının tonları çok farklıdır. Beyaz ve bejden leylak ve maviye. Ayrıca, renk genellikle toprağın bileşimine bağlıdır..
 3. Spirea. Gösterişsiz, dayanıklı, çiçekli dallarla cömertçe dekore edilmiştir. İlkbahar veya yaz aylarında çiçek açan çeşitleri vardır. Kar beyazından parlak pembeye çiçeklenme rengi.
 4. Yasemin. Sadece kar beyazı çiçekleri ile değil, aynı zamanda hoş bir aroma ile de etkileyebilir. Bölgenin iklimine bağlı olarak doğru çeşidi seçerseniz, ekim sırasında herhangi bir özel sorun olmamalıdır..

Ahşap bir çitin yanında genç bahçe yasemin çalısı

Yasemin ekim alanı için oldukça iddiasız ve hem güneşte hem de gölgede büyüyecek

Aşağıdaki “bahçe sakinleri”, daha az lüks çiçek açan çeşitler olarak sıralanabilir:

 • Fieldfare üvez;
 • alıç;
 • leylak;
 • hor çiçeği;
 • kuşburnu;
 • kartopu çiçeği;
 • chubushnik;
 • park gülleri;
 • buddleya.

Yazlık evin çitinin yanında sarı hor çiçeği çalıları

Metal bir çit boyunca dikilen hor çiçeği çalıları

Bitkiler için nasıl düzgün bir şekilde dikilir ve bakım yapılır?

Dikim yaparken, birkaç kurala uymak önemlidir:

 1. Sonbaharda bir fide dikmek tavsiye edilir..
 2. Çalı çukuru geniştir, ekim sırasında kökler sıkılmamalıdır..
 3. Çukurun dibi hafifçe gevşetilir, biraz kompost dökülür ve uzun süreli bir etki ile gübre yerleştirilir..
 4. Dikimden sonra bir fidenin bağlandığı çukurun ortasında bir dübel bulunur..
 5. Katmanlamanın kökleri düzleştirilmeli ve fossa tabanı boyunca yayılmalıdır..
 6. Dikim sırasında toprak dikkatlice ezilmelidir..
 7. Suyun yayılmaması için fidenin etrafına yuvarlak bir oluk yapılır..
 8. Dikimden sonra çalı bol sulanır..

İlkbaharda kalıcı bir yere süs çalı dikmek

Dikim yaparken, çalının sonraki büyümesini ve yetişkin boyutlarını hesaba katmak önemlidir, böylece daha sonra bitkiyi başka bir yere nakletmek zorunda kalmazsınız.

Daha fazla bakım çeşitliliğe bağlıdır. Ancak bazı genel öneriler var: Dalların etrafındaki toprak periyodik olarak gevşetilmeli ve sulanmalıdır. Sürgünler zaman zaman budanır ve eski dallar çıkarılır. Çalı dekoratif etkisini kaybetmemesi için solmuş çiçek salkımları kesilir.

Bir uzmandan video incelemesi: Bütün yaz çiçek açan süs çalıları

Fotoğraf: Bahçe peyzajındaki çalılar

Çeşitli şekil ve boyutlarda bir grup karışık çalı Peyzaj tasarımında dekoratif yongalardan gelen yollar Bahçe arsasının arkasındaki metal çatıda bir çardak Yeşil bir çimin arka planına karşı güzel çiçekli çalı İngiliz çim ile peyzaj bahçesi Küresel bir taç ile standart çalı Peyzaj tasarımında doğal taş Bir tuğla çitin arka planında standart çalılar Parlak kırmızı-turuncu bir taç ile büyük bir Japon akçaağaç çalı Kaldırım levhalarının ıslak yüzeyi Ahşap banklı bahçede dinlenmek için rahat bir yer Bahçenin arkasında klasik tarzda bir çardak kıpkırmızı yaprakları ile cılız çalı Beyaz çiçekli yemyeşil çalı Ahşap bir sundurma önünde çalılar ile mixborder Kır evinin önünde çalılarla güzel kompozisyon Bir banliyö bölgesinin yamacında küresel çalılar Spirea'nın uzun dallarında kırmızı yapraklar Düşük büyüyen çalıların düzgün bordürleri Asfalt yol boyunca çit Farklı yaprak tonlarına sahip çalıların bir kombinasyonu Çalı dikimleri arasında kil sürahi Sonbaharın ortasında peyzaj bahçesi Bir bahçe manzarasında ardıçlar Özel bir bahçede piramit ardıç Beton direkler üzerinde ahşap çit Bahçe yolunun kenarlarında iki piramidal ardıç Gri kireçtaşı bahçe yolu Turuncu yapraklı süs çalıları Bir banliyö bölgesinin yamacında çiçek açan çalılar Bahçe peyzajında ​​taş kayalar Çiçek açan ortancalar arasında ahşap bank Ortanca leylak çiçekli arka planda bahçe heykeli Kır evinin girişinin önünde güzel bir çiçekli çalı çalısı Kuru bir akışın yanında beyaz spirea Ahşap bir çit boyunca bir grup çalılık Dış cephe kaplamalı özel bir evin duvarı Bahçe yolu üzerinde sarmaşıklar ile kemer Peyzaj tarzı bir bahçede ağaçlar ve çalılar Bir tuğla evin önünde bir grup bitki Ahşap ve ince taştan yapılmış bahçe merdiveni Doğal taştan yapılmış istinat duvarı klasik bir bahçe rekreasyon alanında küçük bir gölet Küresel çit İlginç salkımları ile güzel çalı Sonbahar ortasında bordo yaprakları olan Spirea çalısı Kır evinin pencerelerinin önünde ortanca çalıları Peyzaj tasarımında uzun çalı Yumuşak kiremitli bir kır evinin çatısı Doğal taştan bahçe merdiveni

Previous Post
Teras dekorasyonu için tasarım fikirleri
Next Post
Living room design 19-20 sq.m. with one window for different layouts