15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Bir yazlık evin peyzaj tasarımında kozalaklı ağaçlar

dize (0) "" dize (0) ""

Çiçek tarhları, yeşil çimenler, çitler ve büyük tek çalılar peyzaj tasarımının temelini oluşturur. Ancak herkes, bitkilerin çoğunun solup yeşilliklerini kaybedeceği kışın, yeşil alanın canlı ve çekici kalmasının önemli olmasını ister. Bu işlev, peyzaj tasarımında iğne yapraklı kompozisyonlar ve tek yaprak dökmeyen bitkiler tarafından gerçekleştirilir. Ancak bazı kozalaklı ağaçlar, yaprak döken ağaçlarla yan yana yaşamaz. Can sıkıcı hatalardan kaçınmak için profesyoneller sırlarını bahçe meraklılarıyla paylaşıyor.

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük orta boy kozalaklı ağaçlar

Yazlık evlerinde iğne yapraklı kompozisyon

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel uzun kozalaklı ağaçlar

Kozalaklı bir yazlık ev dekorasyonu

Peyzaj tasarımında iğne yapraklı kompozisyonlar hakkında bilinmesi gerekenler

Çiçek tarhları ve dekoratif uzun ömürlü bitkiler, bahçıvanlar tarafından uzun süredir şehir bahçeleri ve banliyö alanlarında peyzaj düzenlemelerinde kullanılmaktadır. Yurtdışında, dekoratif baharatlı yeşilliklerin ve kompakt sebze mahsullerinin temiz yatakları lehine uzun süredir terk edilmiş bahçeler ve sebze bahçeleri var. Doğu’da, Japonlar yüzyıllardır sakura, kırmızı akçaağaç, yabani üzüm ve cüce kozalaklı ağaçlardan oluşan bir “kaya bahçesi” uyguluyorlar. Bahçe avluları kültürü ve düşünceli peyzaj tasarımı ülkemizde aktif olarak kök salmaktadır..

Rusya’nın orta bölgesi, birçok çam, karaçam, sedir ve ardıç türünün doğal ortamıdır. Biraz güneyde, Akdeniz selvileri, mazı ve diğer termofilik yaprak dökmeyen ağaç kozalaklı ağaçlar mükemmel bir şekilde ekilir. Şaşırtıcı bir şekilde, bu iğne yapraklı ağacın mavi köknarları ve diğer bazı piramidal formları dışında, ilgili başka hiçbir bitki kullanılmamıştır. Bunun istisnası, Sovyet döneminde parkların ve sokakların nadir bulunan yaprak dökmeyen formlarla süslendiği Kırım ve Kuzey Kafkasya tatil yerleriydi..

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük cılız iğne yapraklı çiçekler

Kozalaklı ağaçlarla çevre düzenlemesi

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel sürünen kozalaklı ağaçlar

İğne yapraklı bir kompozisyonda peyzaj tasarımı

Günümüzde, dekoratif kozalaklı formlar, peyzaj tasarımında ve kişisel arazilerin bahçeciliğinde giderek daha fazla kullanılmaktadır. Yerli ve Hollandalı yetiştiricilerin çabalarıyla Asya ve Akdeniz formları iklim koşullarımıza uyarlanmıştır. Yaprak dökmeyen termofilik bitkiler arazilerimizi giderek daha fazla dekore etse de, aslen İtalya, Kore ve Japonya’dan gelen birçok kozalaklı ağaç, fotoğrafta olduğu gibi kökleri talaşla toz haline getirmeli ve tacı kış için sarmalıdır..

Kataloglar ve özel bir ticaret ağı aracılığıyla iğne yapraklı kompozisyonlarla peyzaj tasarımı için ekili kompakt formlar satın almak çok uygundur. Bu karmaşık çevre düzenlemesinde pahalı olmasına rağmen, avantajları vardır:

 • bir tencerede veya küvette bir fide, korumalı bir kök sistemine sahiptir;
 • her bitkinin bir “pasaportu” veya kısa bakım talimatları vardır;
 • sulama ve yetiştirme önerilerine tabi olarak, genç efedranın %100 köklenmesi garanti edilir.

Dikkat! Bir satış noktası, birkaç özdeş bitkiden hafif sararmış bitkiler sunuyorsa, satın almayın – bu, fidelerin ölmesinin ilk işaretidir! Bereketli topraklara dikildiğinde ve yoğun sulama yapıldığında bile, nadir istisnalar dışında onu yeniden canlandırmak mümkün olmayacaktır. Bu tür malzemeler yalnızca ücretsiz olarak alınabilir – kenara yakın bir yere dikilecek bir dizi başka bitkiye ek olarak.

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel orta boy iğne yapraklı çiçekler

Kozalaklı yazlık tasarımı

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük, düşük büyüyen kozalaklı ağaçlar

Yazlık evlerinde iğne yapraklı kompozisyon

Edinilen bahçe formlarının kök salacağından emin değilseniz, ilk yılda “genç” ile ilgilenecek profesyonel bir bahçıvan kiralayabilirsiniz. Köklü mazı, ardıç ve süs ladin kışı geçirdiğinde ve ilkbaharda genç, zayıf renkli dallar bırakırlar – kozalaklı ağaçların yeni bir yerde kendilerini iyi hissettiklerinin ve dikkatli bakıma ihtiyaç duymadıklarının bir işareti.

Tavsiye. Aktif büyüme döneminde ağaç benzeri herhangi bir bitkinin ek sulamaya (özellikle kuru yazlarda), donlarda üst pansuman ve tacı sarmaya ihtiyacı olduğunu unutmayın..

Kozalaklı ağaçlar kullanılarak peyzaj tasarımında genç yaprak dökmeyen fidelerin yetkin bakımı ve düşünceli dikimi, sitenin yılın herhangi bir zamanında güzel olacağının garantisidir. Ana şey, birbirlerini gölgelememeleri ve fitocidleriyle daha az canlı formları baskılamamalarıdır. Örneğin, tek bir karaçamın yakınında, diğer kozalaklı ağaçlar geçinemez veya yavaş yavaş bozulur..

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük sürünen kozalaklı ağaçlar

Kozalaklı bir yazlık ev dekorasyonu

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel uzun kozalaklı ağaçlar

Kozalaklı ağaçlarla çevre düzenlemesi

Kompozisyonun temelinin, 2-3 iğne yapraklı kontrast formları ile çevrili tek bir uzun veya orta boy bitki olması arzu edilir. Yeşil bir çim veya küçük çakıl, böyle bir dikim için harika bir zemindir. Budama ile yıllık olarak ayarlanabilen kompakt çiçekli uzun ömürlü bitkiler veya süs meyve çalıları ile desteklenebilir..

Dikkat! Sitenin ortasına ve binanın pencerelerinin altına büyük kozalaklı ağaçlar, hızlı büyüyen ve yayılan formlar dikmeyin. Aksi takdirde, 5-6 yıl sonra bir çiçeklik veya ön bahçe yakınında aşırı gölge oluşturarak orman ormanlarına dönüşeceklerdir..

Birkaç özdeş kozalaklı ağaç rastgele ekilmemelidir, onları sokak boyunca veya bir çit olarak yerleştirmek daha iyidir. Kompakt ladin veya benzeri bitkiler, fotoğraftaki gibi bahçenin kenarındaki yapay bir rezervuarın yakınında ağlayan yaprak döken ağaçlarla mükemmel bir şekilde birleştirilir..

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük orta boy iğne yapraklı çiçekler

İğne yapraklı bir kompozisyonda peyzaj tasarımı

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel cılız kozalaklı ağaçlar

Kozalaklı yazlık tasarımı

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel orta boy kozalaklı ağaçlar

Kozalaklı yazlık tasarımı

İğne yapraklı formların çeşitleri

Çoğu insan için kozalaklı ağaçlar, genellikle Yeni Yıl tatillerinde süslenen Noel ağaçları ve çamlardır. Ayrıca Sibirya ve Lübnan sedirlerini de içerirler ve nasıl farklı oldukları bölge sakinleri tarafından bilinmemektedir. Karaçam, mazı, selvi veya ardıç dallarının neye benzediği varsayımda kaybolur.

Bu ilginç. Her kozalaklı ağaç türünün kendi alt türleri vardır; kozalakların veya meyvelerin renginde, taç şeklinde ve iğnelerin uzunluğunda büyük farklılıklar vardır. İtalyan ağlayan çamlar da aynı çamlardır ancak iğneler 20-30 cm uzunluğa ulaşabilir. Ve büyük mor kozalakları ve küçük kırmızı, gül benzeri kozalakları olan iğne yapraklı formlar vardır. Peyzaj arboretumları için, yenilebilir mavi meyveleri olan bir ardıç kullanılır ve parlak kırmızı meyvelere sahip çeşitlilik zehirlidir. Dekoratif köknar ağaçlarının genç dalları açık yeşil, altın ve mavi renk tonuna sahip olabilir, örnekler fotoğrafta.

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük uzun kozalaklı ağaçlar

Yazlık evlerinde iğne yapraklı kompozisyon

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel sürünen iğne yapraklı çiçekler

Kozalaklı bir yazlık ev dekorasyonu

Peyzaj tasarımında iğne yapraklı kompozisyonlar seçerken, bu kalıntı bitkilerin tür çeşitliliği hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmanız önerilir. Botanikçiler, dinozorlar zamanında, ağaç benzeri atkuyruğu ve eğrelti otlarının yerini alarak kozalaklı ağaçların veya açık tohumluların hüküm sürdüğünü iddia ediyorlar. Ancak, flora ve fauna krallığının bu temsilcilerinin kaç tane doğal çeşidi ve alt türü olduğunu cevaplamayı da zor buluyorlar..

Bilim adamları her yıl, yetiştiriciler tarafından dekoratif alt türler yetiştirmek için kullanılan aşılmaz bakir ormanlarda yeni endemikler keşfederler..

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel sürünen iğne yapraklı çiçekler

Kozalaklı ağaçlarla çevre düzenlemesi

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük, düşük büyüyen kozalaklı ağaçlar

İğne yapraklı bir kompozisyonda peyzaj tasarımı

Fidanlıklardaki kozalaklı ağaçların ana sınıflandırması, taç şekline göredir:

 • küresel;
 • oval,
 • sarmal;
 • düz tepeli yayılma;
 • ağlayan;
 • piramidal;
 • sütunlu;
 • oval;
 • sürünen (düz);
 • çömelme;
 • nadir taç.

Aşağıdaki formlar da vardır:

 • uzun boylu;
 • orta boy;
 • cılız;
 • sürünen.

Dikkat! Zamanla, cılız bitkiler orta boy gibi görünecek, cüce ve kompakt kozalaklı ağaçlar daha fazla yer kaplayacak. Peyzaj tasarımında orijinal konsepti bozmamak için onları yoğun bir şekilde dikmeyin..

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel orta boy kozalaklı ağaçlar

Kozalaklı yazlık tasarımı

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük uzun iğne yapraklı çiçekler

Yazlık evlerinde iğne yapraklı kompozisyon

Kompozisyonlar nasıl oluşturulur?

Kozalaklı ağaçlar, birçok yönden oldukça benzersiz bitkilerdir. Nadiren hastalanırlar ve zararlılar tarafından saldırıya uğrarlar, havanın kaprislerine katlanırlar. Her türün kendi tercihleri ​​​​var olsa da, çoğu verimli toprak gerektirmez. Bazıları karaçam gibi iğnelerini döker, diğerleri Kırım mazı gibi peyzaj tasarımında pembe açar. Tüm bu formlar yaprak dökmeyen olarak sınıflandırılır ve çoğu havayı patojenik mikrofloraya zararlı fitocidlerle doldurarak arındırır. Yoğun iğnelerle kaplı kompakt ağaçlar, hem tek dikimlerde hem de fotoğraftaki gibi diğer “komşularla” genel bir kompozisyonda oldukça etkileyicidir..

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel orta boy kozalaklı ağaçlar

Kozalaklı bir yazlık ev dekorasyonu

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük, düşük büyüyen kozalaklı ağaçlar

Kozalaklı ağaçlarla çevre düzenlemesi

Sitenin tasarımı genellikle, belirli bitki türlerinin kompozisyonun merkezinde olacağı birkaç bölgeye ayrılır. Amaca bağlı olarak, kataloğa göre veya bahçe süpermarkette farklı kozalaklı ağaçlar seçebilir veya sipariş edebilirsiniz. Çoğu zaman kompakt, cüce ve cılız formlar sunarlar..

Dikkat! Damak zevkinize göre her türlü çam, ladin, köknar, sedir, karaçam, mazı, selvi veya ardıç seçebilirsiniz. Ancak bir koşul var – belirli bir bölgeye uyarlanmaları ve iklimlendirilmeleri gerekiyor. Hepsi dekoratif ve meyve veren ağaçların ve çalıların çevresinde organik olarak algılanmaz..

Yaprak dökmeyen orman güzelliklerinin çoğu, genellikle vahşi doğada bulunan ağaçlar ve çalılar ile uyumludur. Bunlar meşe ve huş ağacı, akçaağaç ve üvez, alıç ve yabani gül..

Dikkat! Yakınlardaki farklı coğrafi bölgelerden birkaç kozalaklı ağaç dikmeyin, genellikle doğal görünmüyor.

“Kuzeyliler”, fitocidleri ile Akdeniz ve Uzak Doğu bölgesinden cılız ve cüce formları ezebilir. Seçici ve melez formlar ise doğal akrabaları tarafından ezilecektir. Lübnan sedirleri ve Sibirya karaçamları en “kavgacı” olarak kabul edilir.

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük sürünen iğne yapraklı çiçekler

Kozalaklı yazlık tasarımı

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel cılız kozalaklı ağaçlar

Yazlık evlerinde iğne yapraklı kompozisyon

Bahçıvanlar, çoğu yaprak dökmeyen bitkinin gölgede harika hissettiğini fark ettiler, bu yüzden kuzey tarafındaki evin arkasına ekilirler. Ancak bu, Akdeniz endemikleri ve gölgede solan hafif iğneli Noel ağaçları çeşitleri için geçerli değildir..

Koniler, kışın ve sonbaharın sonlarında sahaya isteyerek akın eden ve avluyu neşeli cıvıltılarla dolduran birçok yabani kuş için doğal bir yemek odasıdır. Bununla birlikte, tohumlarla muamele edildikten sonra doğal gübreleme, peyzaj tasarımında bakımlı bir iğne yapraklı kompozisyonun görünümünü bozabilir..

Ekili formların çoğu “saç kesimi” için uygundur, fillerden hassas spirallere kadar en tuhaf şekiller verilebilir. Ancak bazı kozalaklı ağaçlar, bir dalı kırsanız bile hastalanır..

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük orta boy kozalaklı ağaçlar

Kozalaklı bir yazlık ev dekorasyonu

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel uzun iğne yapraklı çiçekler

Kozalaklı ağaçlarla çevre düzenlemesi

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel sürünen kozalaklı ağaçlar

İğne yapraklı bir kompozisyonda peyzaj tasarımı

Bahçenizi yaprak dökmeyen heykellerle donatmak istiyorsanız, küçük dallar ve kısa iğneler ile doğru yoğun formları seçmeniz gerekir. Ayrıca gerçek şaheserler yaratan uzmanlar aramaya başlamamız gerekecek. Bu tür “kreasyonların” elinizde olduğundan emin değilseniz, canlı bitkilerle deney yapmamalısınız..

Fotoğraf galerimizdeki örneklere yakından bakın. Belki de bu fikirler ilham verecek ve siteniz için yeni bir tasarım konsepti önerecektir..

Uzman görüşü Alina Kvileva.

Video: Peyzaj tasarımında kozalaklı ağaçlar nasıl kullanılır

Peyzaj tasarımında 50 kozalaklı fikir fotoğrafı:

banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük sürünen iğne yapraklı çiçekler photo yazlık resmin peyzaj tasarımında güzel orta boy kozalaklı ağaçlar banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel uzun kozalaklı ağaçlar photo banliyö bölgesi resminin peyzaj tasarımında büyük, düşük büyüyen kozalaklı ağaçlar banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük orta boy kozalaklı ağaçlar photo banliyö bölgesi resminin peyzaj tasarımında güzel cılız iğne yapraklı çiçekler banliyö bölgesi resminin peyzaj tasarımında güzel uzun kozalaklı ağaçlar banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük sürünen kozalaklı ağaçlar photo banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük orta boy iğne yapraklı çiçekler photo banliyö bölgesi resminin peyzaj tasarımında güzel uzun iğne yapraklı çiçekler banliyö bölgesi resminin peyzaj tasarımında güzel sürünen kozalaklı ağaçlar banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük, düşük büyüyen kozalaklı ağaçlar photo banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük cılız iğne yapraklı çiçekler photo banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel sürünen kozalaklı ağaçlar photo yazlık resmin peyzaj tasarımında büyük orta boy kozalaklı ağaçlar banliyö bölgesi resminin peyzaj tasarımında büyük orta boy iğne yapraklı çiçekler banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel cılız kozalaklı ağaçlar photo banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük sürünen kozalaklı ağaçlar photo banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel sürünen kozalaklı ağaçlar photo banliyö bölgesi resminin peyzaj tasarımında büyük uzun kozalaklı ağaçlar banliyö bölgesi resminin peyzaj tasarımında güzel orta boy kozalaklı ağaçlar banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük cılız iğne yapraklı çiçekler photo banliyö bölgesi resminin peyzaj tasarımında güzel uzun kozalaklı ağaçlar banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel orta boy kozalaklı ağaçlar photo banliyö bölgesi resminin peyzaj tasarımında büyük sürünen kozalaklı ağaçlar bir yazlık resmin peyzaj tasarımında büyük, cılız kozalaklı ağaçlar banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel orta boy iğne yapraklı çiçekler photo banliyö bölgesi resminin peyzaj tasarımında güzel sürünen kozalaklı ağaçlar banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük uzun kozalaklı ağaçlar photo banliyö bölgesi resminin peyzaj tasarımında büyük uzun iğne yapraklı çiçekler banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel orta boy iğne yapraklı çiçekler photo banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük, düşük büyüyen kozalaklı ağaçlar photo banliyö bölgesi resminin peyzaj tasarımında güzel sürünen kozalaklı ağaçlar yazlık bir resmin peyzaj tasarımında güzel orta boy kozalaklı ağaçlar banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel orta boy kozalaklı ağaçlar photo banliyö bölgesi resminin peyzaj tasarımında büyük cılız iğne yapraklı çiçekler banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel uzun kozalaklı ağaçlar photo banliyö bölgesi resminin peyzaj tasarımında güzel orta boy iğne yapraklı çiçekler banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük, düşük büyüyen kozalaklı ağaçlar photo banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel sürünen kozalaklı ağaçlar photo banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel orta boy kozalaklı ağaçlar photo banliyö bölgesi resminin peyzaj tasarımında büyük cılız iğne yapraklı çiçekler banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük uzun iğne yapraklı çiçekler photo bir yazlık resmin peyzaj tasarımında büyük, cılız kozalaklı ağaçlar banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel sürünen iğne yapraklı çiçekler photo banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında büyük, düşük büyüyen kozalaklı ağaçlar photo banliyö bölgesi resminin peyzaj tasarımında büyük sürünen iğne yapraklı çiçekler banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında güzel cılız kozalaklı ağaçlar photo yazlık bir resmin peyzaj tasarımında büyük sürünen kozalaklı ağaçlar yazlık fotoğrafın peyzaj tasarımında büyük orta boy kozalaklı ağaçlar

Previous Post
Bir odada boş bir duvar nasıl dekore edilir?
Next Post
We create a room decor with our own hands from scrap materials