15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Kendi elinizle bir çardak nasıl yapılır ve dekore edilir

dize (0) "" dize (0) ""

Bir çardak nasıl dekore edeceğinizi bilmek ister misiniz? Teras ve çardak arasındaki seçim konusunda şüpheniz mi var? O halde yazımız tam size göre. Bir yazlık ev inşa etme ve dekore etme yolunda hangi özelliklerle karşılaşılabileceğini size söyleyecek ve ayrıca terasların düzenlenmesi için çeşitli orijinal fikirler sunacaktır..

Bir ülke bahçesi tasarımında şömineli çardak

Çardak, bahçe arsasının en popüler ve işlevsel dekorasyonudur.

Her şeyin uyumlu bir şekilde düzenlendiği bakımlı bir teras, bir kişinin konaklaması için harika bir yerdir. Sevdiğiniz şeyi yapmak, kitap okumak ve ılık yaz güneşinin altında bir öğleden sonra siesta yapmak için fırsatlar sunar. Böyle bir yerde şömineler ve barbeküler düzenlenir. Saksılar ve yoğun kıvırcık yeşil pergolalar, sakin bir Japon hissi uyandırır. Fantezi sınırsızdır. Biraz boş zaman ayırın ve onu harika bir rekreasyon alanı oluşturmaya adayın..

Konut binasının girişinin önünde cam çatılı teras

Genel anlamda teras, evin girişinin önündeki açık bir alandır.

Yazlık evlerin ve terasların dekorasyonu

Çardak ve teras arasındaki temel fark, işlevsel alan üzerinde bir kanopinin varlığıdır. Ayrıca, teraslar çoğunlukla doğrudan erişime sahip bir konut binasının yakınında düzenlenir..

İdeal seçenek, her iki rekreasyon alanına da sahip olmak olacaktır. Bir gölgelik olmaması nedeniyle teras her zaman üzerinde zaman geçirmenize izin vermez (yağmur veya yoğun ısı).

Klasik tarzda ahşaptan yapılmış bir bahçe çardak fotoğrafı

Klasik ahşap çardak

Bir kır evinin terasında çardak

Açık terası bir çardak ile birleştirme seçeneği

Çardak tasarımı, evin ve bahçe arsasının genel tarzına uygun olmalıdır. Çit ahşaptan yapılmış ve doğal bir yapıda boyanmışsa, çardak da ahşap elemanlardan veya türevlerinden yapılmalıdır..

Çardak cihazını kendi elinizle düşünürsek, iç mekanın üç ana işlevsel alanı vardır:

 • banklı yemek masası;
 • mangal, barbekü ve sebze kesmek için küçük bir masa içeren bir mutfak alanı;
 • şezlong, kanepe, TV veya radyo yayını olan dinlenme alanı (burada şömine de olabilir).

Barbekü ve oturma alanı bulunan açık hava çardağı

Yemek masası çardağın yanına yerleştirilebilir.

Paradan tasarruf etmenin ve aynı zamanda bir yazlık evde hoş bir atmosfer yaratmanın en kolay yolu, dekoratif unsurlarla bağımsız olarak bitirmektir. Bunu yapmak için, minimum beceri ve araçlara sahip olmalısınız. Böyle bir çardağın cephesi, çevresine kıvırcık çiçekler dikerek yapılabilir; bu, zamanla, sıcak yaz günlerinde gölge ve tazelik katacak olan korkulukları ve korkulukları tamamen çevreleyecektir. Ek olarak, çardağın en güneşli kısmında, zemine vurgu yaparak eğimli bir çatıyı kapatabilirsiniz. Bu çözüm özellikle ülkemizin çok sıcak iklim bölgelerinde sıklıkla kullanılmaktadır..

Arka bahçede dağ evi tarzı çardak

Güzel perdelerle çardak dekorasyonu

Japon tarzı çardak dekorasyonu

Bu tarz, sürekli huzur ve doğa ile uyum ile karakterizedir. Bu teknikleri uygulayarak çardak tasarımı aşağıdaki gibi yapılır. Sırtında bir tür dekoratif hava bulunan altıgen bir çatı şekli seçilmiştir. En tepede bir yeşil alan dikmek güzel olacak.

Yazlık evin avlusunda Japon tarzında ahşap çardak

Çatı, Japon tarzı çardak tasarımında önemli bir rol oynamaktadır.

Bu ekimi yapay bir tasarımda satın almak daha iyidir, çünkü canlı bir bitkinin sık sık sulanması gerekecek ve doğrudan güneş ışığı onu hızla müstehcen bir forma götürecektir..

Japon tarzı için ahşap yapılar belirli şekillerde seçilmelidir. Belirgin özellikleri, üste yükseltilmiş kenarlar ve parlak, ancak nadir vurgulardır. Bu tarzdaki çiçekler sakura rengiyle eşleşir..

Rezervuarın kıyısında Japon tarzında kirişlerden yapılmış açık bir çardak

İç tasarımdaki minimalizm, Japon çardaklarının karakteristik bir özelliğidir.

Aydınlatmaya özellikle dikkat edilir. Yani, Japon fenerleri. İçinde yanan mumlar olan sarı büyük kare şekiller.

Japonya’nın karakteristik bir özelliği ahşaptan yapılmış kemerlerdir. Rastgele formları, Doğu felsefesinin bu üslubunun ve tarzının tüm özünü ortaya koymaktadır..

Bir bahçe göletinin kıyısında ahşap çardak

Japon tarzı bir çardak için en iyi yer bir kaya bahçesi veya bir göletin kıyısı olacaktır.

Çardak çevresine bambu veya saz dikebilirsiniz. Yaprak dökmeyen bir bitki, bahçenizde Japonya’nın atmosferini yaratacaktır..

Evin çatısında çardak

Orijinal seçenek, kulübenin çatısında bir rekreasyon alanı düzenlemektir. Ancak böyle bir düzenleme bir fikir önerir – bir evin çatısında bir çardak nasıl düzenlenir? Hangi stil seçilir? Doğru cevap birdir – böyle bir çözümün tarzı evin genel tasarımı ile birleştirilmelidir..

Bir konut binasının çatısında gri çelik çardak

Hafif çelik çardak inanılmaz derecede organik görünüyor ve şenlikli atmosfer, küvetlerdeki çiçekli bitkiler tarafından yaratılıyor.

Bir konut binasının çatısında ahşaptan yapılmış bir çardak

Oryantal tarzda oyulmuş unsurlara sahip ahşap bir çardak, dinlenmek için rahat bir yer olacak

Mümkünse, bir yazlık ev tasarlama aşamasında, çatı katında geniş bir balkon sağlamanız gerekir. Burası bir gölgelik ile donatılmış ve mobilyalarla döşenmiştir..

Saksılar dekoratif zincirlerle tutturularak evin duvarlarına asılabilir..

Ayrıca aynı mimari çözümle ikinci katta bir teras düzenlemek mümkündür. Dinlenmek ve güneşlenmek için harika bir yer olarak hizmet edecek. Terasın altındaki alan da oturma alanı ile düzenlenmiştir. Şömine, şezlonglar ve içecekler için masalar bulunmaktadır. TV’yi destekleyici sütunlardan birine de asabilirsiniz. Bu ek bir eğlence alanı yaratacaktır..

Hafif yapılardan yapılmış çardaklar

Sitenin küçük boyutu ile hafif malzemelerden yapılmış bir çardak tasarlamaya ihtiyaç vardır. Bu, çadır kumaşının giyildiği, sakinlerin kafalarının üzerinde bir yapı ağı oluşturan alüminyum raflar olabilir. Böyle bir iyileştirmenin avantajları, çardağı uygun başka bir yere taşıma yeteneğidir..

Tırmanma tesisleri olan hafif metal çardak

Bu “yaşayan” çardak çerçevesi metal elemanlardan yapılmıştır ve bir çakıl alanına yerleştirilmiştir. Çevresine dikilen tırmanıcı bitkiler canlı duvar etkisi yarattı.

Ayrıca çadırın altına küçük bir havuz yerleştirme imkanı da yaratır. Oluşturulan gölge sayesinde en sıcak yaz günlerinde serinletici bir banyo yapabilirsiniz..

Ahşap katlanır raflar veya çiçeklerle iç içe bir pergola düzenlemek de mümkündür. Bir bahçe çardakını mobilyalarla dekore ederken, bambu veya rattandan bükülmüş koltuk ve kanepeler (sallanan sandalyeler) kullanmak harika bir fikir olacaktır..

Çardak tasarımında çiçekler

Çeşitli çiçek çeşitleri, çok çeşitli renk ve şekiller, bir yaz çardağının tasarımını değiştirebilir..

Konteynerlerde çiçeklerle ahşap bir çardak dekorasyonu

Güzel saksı çiçekleri herhangi bir çardağı süsleyecek

Çardak iç mekanını çiçekli bitkilerle dekore etmek

Böyle bir çardakta dinlenmek bir zevktir.

Japon stiline uygulanan ideal kombinasyon, saksılara dicentra çiçekleri dikmek olacaktır. Çiçek salkımları, oryantal tasarımda çok değerli olan küçük kırmızı fenerlere benziyor. Brindle rengindeki zambaklar da uygundur..

Asma yapılarda, kadife çiçeği, aster ve dahlia çeşitlerinin bitkileriyle birlikte saksı basamakları düzenlenir. Renklerinin geniş bir seçimi, gün boyunca harika bir atmosfer yaratmanıza izin verecek ve geceleri aydınlatma cihazı ile bir yazlık atmosferinin gizemini ve gizemini getirecektir..

çiçek açan güller ile metal açık çardak

Tırmanma gülleri ile açık bir çardak dekorasyonu

Çiçeklerle bir yazlık ev dekore ederken, aşağıdaki çeşitler idealdir:

 • Muscari. 5 yıla kadar tek bir yerde yetişen uzun vadeli bir bitki. Mavi, mor ve beyaz var.
 • Çiğdemler. Çiçeklenmenin erken başlaması nedeniyle iyi. Bitki 15 santimetreye kadar uzunluktadır, bu nedenle onları küçük saksılara dikmek uygundur..
 • Şakayık. Tanınmış bir çiçek. Beyaz, pembe ve kırmızı olabilir. Hacimli, kabarık bir tomurcuk ve taze bir kokuya sahiptir..
 • Düşük büyüyen lobelia. Düşük filizi nedeniyle saksılara dikim için mükemmeldir. Bu bitki hem gölgeli alanlarda hem de güneşin açık ışınlarında güzelce çiçek açar..

Ahşap bir çardak duvarına karşı çiçekli bir kutu

Çardak duvarına yakın ahşap bir çiçek yatağına yerleştirilmiş çiçek aranjmanı iyi görünüyor

Kendi elinizle bir bahçe çardağı için cılız çiçekleri seçmelisiniz. Bu, tencerelere ve süspansiyonlara yerleştirilmeleri ilkesinden kaynaklanmaktadır..

Çiçek dikerken, tencerelerde drenaj cihazının yanı sıra yem kullanımını da unutmayın..

Çiçekli bitkilerle bahçe çardağı yapmak

Çiçek açan akasma ile rahat çardak

Ülkede bir çardak inşaatı için teknoloji

Bir yazlık evin inşaatına başlamadan önce, aşağıdakileri içeren bir dizi hazırlık çalışması yapmak gerekir:

 1. Hakim rüzgar yönleri dikkate alınarak şantiye seçimi (rüzgar gülü).
 2. Yerdeki destek noktalarının belirlenmesi ve işaretlenmesi.
 3. Yapının zeminlerinin altındaki zeminin hazırlanması.
 4. Şap veya ahşap zeminin altında drenaj cihazı ve kum yastığı.
 5. Çatıdan akan suyun, fırtına kanalları ve olukları döşenerek drenajının sağlanması.
 6. Çardak güvenliğini ve uzun hizmet ömrünü sağlayacak inşaat malzemesinin yanı sıra boya ve vernik seçimi.

Bir çardak inşa etmek için dünya yüzeyinin kendin yap işaretlemesi

Çardak inşaatı siteyi işaretlemekle başlar

Sütunlu bir temel üzerinde çardak tabanı

Hafif ahşap bir çardak için sütunlu bir temel yapmak yeterlidir.

Doğru yaklaşımla, çıkışta, akşamları vakit geçirmenin keyifli olacağı bina kodları açısından doğru şekilde yürütülen bir çardak alacaksınız..

Çardağın tepesi meşe kütüklerinden veya mevcut herhangi bir malzemeden yapılabilir. Buradaki ana gereksinim, güç ve nem direnci olacaktır. Ek olarak, ahşap taç, temelden çatı kaplama malzemesi tabakaları ile kapatılmalıdır. Kolonlar ahşap veya taştan dikilir (tercihe göre).

Kendin yap ahşap çardak çerçevesi montajı

Ahşap çerçeve köşebentlerle sabitlenir

Boyamadan sonra ahşap bir çardak çerçevesi

Tüm ahşap elemanlar üç kat antiseptik ile kaplanmıştır.

Ev yapımı bir çardak çatısında Litas OSB

Yumuşak çatının altındaki çatı ilk önce kontrplak veya OSB levhalarla kaplanır.

Ayrıca, inşaata başlamadan önce, yolların bölgesel konumunu ve hareket ederken rahatlığı (yapının iç dekorasyon elemanlarının ergonomisi) dikkate almanız gerekir..

Çatı malzemesi daha önce seçilen tasarıma göre seçilir. Çardak çatısını bir tahta ile kaplarken, tahtaların çatlakları arasına su sızmasını önlemek için ahşabın alt kısmının altına çatı kaplama malzemesi tabakaları döşemek de gereklidir. Ağacın güneş ışınlarının yanı sıra yağışla doğrudan temas edecek olan üst kısmının, ağacın doğal yapısını korumanıza izin veren uygun bir bileşim ile emprenye edilmesi gerekecektir..

Yumuşak çatılı basit ahşap çardak

Yumuşak fayanslar çivi ve mastik ile sabitlenir

Ahşap çardaklar için süslemeler

Ek dekoratif unsurlarla ahşaptan yapılmış bir çardak süslemek zor olmayacak. Ahşap yapıların parçaları satın alınabilir veya oymalı elemanlarla kendiniz yapılabilir. Bir tornada korkuluk dikmek.

Rus tarzında ahşap bir çardağın güzel tasarımı

Ahşap oyma elemanları ile güzel bir çardak yapmak, belirli beceriler veya önemli fonlar gerektirecektir.

Tavsiye. Kraliyet mahkemelerini içeren eski filmleri tekrar ziyaret edin ve eski oymalara bir göz atın. Gazebo’nuz aynı şeyi alabilir.

Ayrıca giriş kemeri tamamen işlenmiş küçük ağaçlardan yapılabilir. Geceleri böyle bir kompozisyon çok ürkütücü görünecek. Ayrıca perakende mağazalarında çeşitli dekoratif figürler, hayvan figürleri vb. satın alabilirsiniz. Çardağın çatısına fındıklı küçük bir sincap veya kırmızı göğüslü bir şakrak kuşu yerleştirin. Modern boya ve verniklerin kullanımıyla, bir şaft parçasını canlı bir kuştan ayırt edemezsiniz..

Çam ağacı gövdelerinden ev yapımı çardak

Kabaca işlenmiş ağaç gövdelerinden yapılmış çardak

Bugün, yapı malzemeleri mağazaları çok çeşitli Rus Sibirya kerestesi sunmaktadır. Ayrıca, yapı ve yoğunlukları bakımından farklılık gösteren egzotik ağaç türleri ülkemize getirilmektedir. Bu, benzersiz bir kır bahçesi terası oluşturmanıza, verandayı iyileştirmenize ve çardakta unutulmaz bir yaz akşamı atmosferi yaratmanıza olanak tanır..

Uzman görüşü Alina Kvileva.

Video: kendi elinizle bir çardak nasıl yapılır

Her zevke uygun bahçe pavyonlarının fotoğrafları

Çiçekli çoprabalığı ile bir yazlık ev dekorasyonu Yaz kulübesinin köşesinde tuğla fırınlı bahçe çardağı Modern tarzda bir yazlık ev tasarımı Bahçe tasarımında tahtalardan yapılmış yuvarlak çardak Yumuşak kiremit çatılı ahşap çardak Açık çatı teraslı çardak Barbekü ve fırınlı şık çardak Bir kır evinin çatısında metal çardak Çok katlı bir binanın çatısında oturma alanına sahip çardak Porselen taş zeminli büyük çardak Bir kır evinin bahçesinde ahşap çardak Bahçe çardak dekorasyonunda tül Doğal taştan yapılmış bir platformda çardak arabası Bahçe çardağında çakıl zemin Polikarbonat çatılı kütüklerden yapılmış küçük çardak Rustik çardak tasarımı kendin yap açık çardak Bir banliyö bölgesinde kır tarzı çardak Kubbeli çardak içinde şenlik ateşi Hafif yapılı dövme çardak Bir kır evinin çatısında pergola Ahşap bir çardakta hasır bahçe mobilyaları Sazdan çatı çardak çatı Bahçe çardağının dekorunda rahat yastıklar Özel bir evin çatısında hafif çelik çardak Tüm aile için açık teras Havuz kenarında çağdaş tarzda çardak Kapalı bahçe çardak tasarımı Başkent yazlık bir kulübede bar tezgahı Küçük bir çardak bulunan bir kır bahçesinde dinlenme köşesi Sürgülü cam portalları olan tuğla çardak Uzun ağaçların arasında şeffaf çatılı çardak Art Nouveau çardaklı kır havuzu Yazlık evde çok fonksiyonlu rekreasyon alanı Misafirleri ağırlamak için geniş çardak Kapalı ahşap çardak Bahçe tasarımında podyumda beyaz çardak Oryantal tarzda kapalı bir bahçe çardak tasarımı Güzel bir çardak ve yapay bir rezervuar üzerinde bir köprü Peyzaj tasarımında ahşap çardak Rahat bir çardak bulunan dinlenme alanı Kırsal alanda çardaklı açık havuz Kır evinin açık terasında küçük çardak Klasik tarzda bir çardak önünde konaklar ve mazılar Modern tarzda bir rekreasyon alanı tasarımı Çam ormanında ahşaptan yapılmış çardak Sitenin yamacında ahşaptan yapılmış çardak Eski bahçenin derinliklerinde sekizgen çardak Rezervuarın kıyısındaki çardakta aydınlatma Yemek pişirmek için ocaklı çardak

Previous Post
Buzdolabının içini ve dışını nasıl ve ne ile yıkamalı?
Next Post
Curtains in the nursery for a boy modern photo ideas