15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Peyzaj: Temel nedir

dize (0) "" dize (0) ""

Doğa bize bir bahçenin üç temel doğal bileşenini verir – toprak, su, bitkiler. Arazinin sadece niceliği ve kalitesi değil, aynı zamanda peyzajın doğası da anlaşılır. Bu nedenle, kabartma peyzaj bahçeciliğinin temelidir. Tasarımcıya peyzaj tasarımının hangi ilkelerini uygulayacağını, nasıl bir kompozisyon oluşturacağını ve hangi stil çözümünü seçeceğini söyleyen kabartma şeklidir..

Bahçe arsasına kendin yap ön girişi

Sitenizi ancak gerçekten “yanıyorsanız” dekore etmeye başlayın. Teorik bilgi, fikirlerinizi gerçekleştirmek için büyük bir istek olana kadar çok az şey ifade eder.

Kabartma, bahçe peyzajının en istikrarlı öğesidir. Olduğu gibi, bileşenlerin geri kalanı inşa edilecek. Sitemizde peyzaj tasarımının somutlaştırılmasıyla meşgul olarak, kasıtlı olarak yapay değişiklikler yaptığımız doğal peyzajın bir parçası ile uğraşıyoruz..

Rölyefin karakteristik özelliklerini, mevcut ekimleri ve toprak kalitesini dikkate alarak, görünümünü oluşturduğumuz belirli boyutlarla sınırlı doğal bir bölge alıyoruz. Bir yamaçta yer alan bahçelerde, yamacın içine kayalık bir yüzeyi taklit eden büyük taşlar, kayalar inşa edilmiştir. Güçlü bir kök sistemine sahip çok yıllık bitkiler dikilir.

Bahçe arsasının ön alanında çeşme

Peyzaj tasarımında, uyumlu bir görüntü oluşturmak için her şeyin birbirine uyması gerekir. Bir ana fikir seçin ve sadece ona odaklanın

Yapay bir rezervuarın önünde bir aile tatili için rahat köşe

Ailenizin gerçek ihtiyaçları üzerine inşa edin. İhtiyacınız yoksa, komşunuzunki gibi antika sütunlar yapmamalısınız.

Bu eylemler sayesinde bahçe, etkileyici bir sanatsal görüntü ve harika bir görünüm kazanıyor. Bu durumda, tasarımcının işlevsellik ve dış güzelliğin başarılı bir kombinasyonunu bulduğu açıktır..

Peyzaj tasarımında sanatın somutlaşmışı. Ana unsurlar

Her sanat formunun yaratıcı niyeti ifade etmek için kendi araçları vardır. Bu resim ise, o zaman bir görüntü bulmanın ana yolu, heykel biçiminde renktir. Doğanın ve insanın ortak yaratımından oluşan peyzaj tasarımının temellerinin atıldığı bahçe sanatında, sanatsal bir görüntü oluşturmaya yönelik öğelerin yelpazesi daha geniştir. Bu unsurlar şunlardır:

  • yaban hayatı nesneleri – ağaçlar ve çalılar, çiçekler, rezervuarlar;
  • yapılı çevrenin nesneleri – küçük mimari formlar (bahçe heykelleri, yollar, kemerler, çardaklar).

Bu unsurların sitede bulunması, sanatsal bir görüntünün yaratılmasını sağlamayacaktır. Bütünsel, uyumlu bir resim elde etmek için, peyzaj tasarımı kuralı kullanılarak her şey yapılmalı ve düzenlemesinin belirli sanatsal yolları bulunmalıdır..

Bir kır evinin sundurmasını taş ve ahşapla dekore etmek

Kendinizi doğaya mümkün olduğunca yakın hissettirmek için doğal malzemelere güvenin

İngiliz bahçesinin ortasındaki bahçe arsasında dinlenecek bir yer

Önce bir oturma alanı tasarlayın, ardından alanı yeşil alanla doldurun. Bu size daha sonra güzel bir bahçe haline gelen rahat bir yapı verecektir.

Peyzaj tasarımının temel ilkeleri

Düzen ve kompozisyon anlarına karar vermeden önce, bölgenin özelliklerini ayrıntılı olarak tanımalısınız. Siteniz karmaşık bir şekle sahipse, işinizi birkaç basit bölgeye bölmek için tek bir yaklaşım kullanarak önemli ölçüde kolaylaştırabilirsiniz. Dikdörtgen, yarım daire, üçgen veya başka şekillerde olabilirler..

Peyzaj tasarımında kaldırım taşlarından bahçe yolları

Bir bahçe, bazı net çizgileri varsa en iyi şekilde görünür. Örneğin, budanmış çalıları olan bir yol veya sokak

Bir konut binasının verandasının önünde çiçek açan bahçe

Tarz birliği – ev kırsal motiflerle dekore edilmişse, bahçe buna uygun olmalıdır.

Bu yaklaşım, bölgenin her bir bölgesinin özelliklerini analiz etmeye ve sonuçlar çıkardıktan sonra nesneleri uyumlu bir şekilde düzenlemeye yardımcı olur. Her şeyi bir araya getirmek, peyzaj tasarımının belirli tasarım ve sanatsal ilkelerine bağlı kalmalıdır..

Simetri ilkesi, ritmik karşıtlık ilkesiyle birlikte. Bu durumda, bahçedeki büyük ve daha küçük nesneler, tasarımcı tarafından katı bir sırayla belirlenen geometrik bir şekilde birbiriyle dönüşümlü olarak değişir. Tasarımcı bir tasarım yaratırken her zaman kompozisyonun “çekirdeği”ni, kompozisyon merkezini ve “baskın noktalarını” arar. Bu prensibe dayanarak, örneğin, aşağıdaki çözüm ortaya çıkıyor – dikdörtgen bir bölümün uzunlamasına ekseni boyunca yerleştirilmiş bir sokak, bir çekirdek haline geliyor. Kompozisyonun merkezi, dekoratif unsurlara sahip yuvarlak bir çardaktır. Bahçenin köşelerinde dört tane ince servi vardır. Kompozisyonu kapatan baskın noktalar olacaklar..
Ritim. Ritmin basit bir tezahürü, düzenli aralıklarla tekrarlanan doğrusal bir çalı ve ağaç dikimidir. Bahçe kompozisyonunun algılanmasının hafifliği, eksiksizliği, ustalıkla bulunan ritim ve aksanların yerleşimine bağlıdır. Bahçenin çizimini daha ilginç hale getirmek için, bir kaya bahçesi, teraslar, çardaklar inşa ederek dinamik bir kaldırım yolu deseni oluşturabilirsiniz..
Pürüzsüz şekiller. Kentsel yapıların doğrusal formlarından sıkılanlar için sitenizi tasarlarken bu prensibi kullanın. Ona göre oyun alanları, çiçek tarhları, patikalar, çitler, doğada var olan yumuşak ana hatlara ve kıvrımlara sahiptir..
nüans, kontrast. Bunlar tezahür biçiminde zıt ilkelerdir. Nüans ilkesinden hareketle, tasarımcının oluşturduğu formlardan doğal peyzaja sorunsuz, göze batmayan bir geçiş sağlanır. Kontrastları kullanırken, bunun tersi doğrudur. Formlardaki farklılıklar vurgulanır, silüetler ve ana hatlar karşılaştırılır. Nüanstan farklı olarak, kontrastın kendi ifade özellikleri vardır..

Peyzaj tasarımında bahçe yolu

Ihlamur sokağına giden bahçe yolunun yumuşak kıvrımı

Bir bahçe arsasının bahçesinde bir mixborder yapmak

Çimlerin üzerinde yemyeşil çok yönlü mixborder

Hepsi bu kadar değil, sadece peyzaj tasarımının temel ilkeleri. Ölçek ilkesine dikkat etmek önemlidir – aynı mimari form, bulunduğu bahçeye bağlı olarak farklı görünecektir. Sitenin mevcut boyutları ile planlanan binaların ölçeğini, ağaçların, çalıların ve çiçek tarhlarının yüksekliğini ve şeklini ölçün.

Banliyö bölgesinin peyzajında ​​yaprak döken ve iğne yapraklı ağaçlar

Alanı rüzgardan korumak için uzun ağaçların karışık dikimi

Bahçe tasarımında kuru dere

Kompozisyonun merkezi kuru bir taş akışıdır.

Özel bahçede dar çim bant ve doğal taş

Bahçeye her zaman yeni ve ilginç bir şey ekleyebilirsiniz. Ne kadar farklı köşeler ve orijinal fikirler olursa, o kadar iyi görünür

Giriş alanı nasıl dekore edilir

Geleneksel olarak, site 3 bölgeye ayrılmıştır:

  • ön kısım (giriş alanı ve ön bahçe);
  • yanal;
  • arka (avlu dahil).

Evin ana girişinin önünde yeşil çim

Alanı bölgelere ayırmak, bir evdeki odalar gibi bir düzen ve aristokrasi duygusu yaratır.

Doğal taştan eve giden yol

Giriş alanı gereksiz ayrıntılarla aşırı yüklenmemelidir.

Giriş bölgesi, konut sakinlerinin zevklerinin ve yaşam tarzlarının değerlendirildiği evin yüzüdür. Bahçenin bu bölümünün temel işlevleri dekoratif bir etki yaratmak, bahçenin içini ve evi tozdan, sokaktan gelen gürültüden korumaktır..

Bu bölgede, genellikle çeşitli fonksiyonel yapılar yerleştirilir: bir carport, bir garaja giden yol, trafo kutuları, kanalizasyon kuyuları ve diğer iletişim cihazları. Uygun şekilde yerleştirildiğinde ve gerekli olduğunda, bu elemanlar bir çit, tırmanma bitkileri ile bir kafes ile dekore edilmiştir..

Sitenin ön alanında beyaz ahşap çit

Bahçe arsa girişinin önünde basit ama çok güzel bir çit

Kendi elleriyle ön alanda doğu bahçesi

Oryantal tarzda ön alanın zarif dekorasyonu

Mazı batısı, kır evinin ana girişinin önünde

Evin girişinin önündeki kozalaklı ağaçlar sabittir, karmaşık bakım gerektirmez, yılın herhangi bir zamanında sağlam görünür

Ön kısımda süs çalıları, kozalaklı ağaçlar dikmek gelenekseldir. İnişler, güneş ışığının evin pencerelerine girmesini engellemeyecek şekilde düzenlenmiştir. Simetrik olarak dikilmiş ladin veya köknar bahçeye girişi çerçeveleyebilir ve dokulu kayalar kompozisyonu tamamlayacaktır..

Ayrıca giriş alanının yılın herhangi bir zamanında güzelce dekore edildiğinden emin olmanız gerekir. Bunun için gölge ve çiçeklenme döneminde birbirini tamamlayan bitki ve çiçeklerle dolu bir ön bahçe kırılır. Şimşirden yapılmış bir çit, doğal taşla döşenmiş yol ve garaj girişi için mükemmel bir çerçeve görevi görecektir..

Polikarbonat gölgelikli açık teras

Gerçekten çarpıcı bir manzara yaratmanın anahtarı için ilhamınızı çizin

Bir eğim ile arsa. Dezavantajı itibara dönüştürün

Bahçe içinde seviye farklılıkları yaygındır, ancak bu bir dezavantaj değildir. Peyzaj tasarımcıları, bir bahçenin rölyefi ne kadar çeşitli olursa, o kadar çekici göründüğüne inanır. Tasarımcılar, farklı seviyeleri birbirine bağlamaya, mevcut kabartmayı değiştirmeye (eğimi kaldırma veya artırma), teraslar oluşturmaya yardımcı olacak.

Teraslı eğimli bir bahçe tasarımı

Teraslar, bir eğime kademeli bir görünüm vermenin popüler bir yoludur, ancak eğim çok dik olmadığı sürece çalışır.

Dönüşümleri uygularken dikkate alınması gereken birkaç önemli nokta vardır:

  1. Oluşturulan dikey ve eğimli merdivenler, eğimler, istinat duvarları ile doğal geçişlere uyumlu bir şekilde uyum sağlar..
  2. Kontur çizgileri oluştururken, verimli toprak katmanlarının yıkanmayacağı yüzeylerin böyle bir eğimini sağlamaya çalışın. Eğimin yeterli olması, fazla yağmur suyunun uzaklaştırılmasını kolaylaştırması, bahçe ortasında su birikintilerinde birikmesine izin vermemesi önemlidir..
  3. Kazı – bir temel oluşturun. Alanın bir yerleşimini yapmak, toprağın dolgusu veya kazısı için ana katmanı oluşturmak, delik ve hendek kazmaya başlamak, eğimler oluşturmak, toprağı doldurmak veya çıkarmak gerekir..

Yazlık evlerinde moloz taştan yapılmış alçak istinat duvarı

Yüksekliği yarım metreyi geçmeyen taştan yapılmış bir istinat duvarı için temel gerekmez, doğru döşeme ve harçla yapıştırma yeterlidir.

Peyzaj tasarımında beton ve taştan yapılmış istinat duvarı

Yüksekliği bir metre veya daha fazla olan istinat duvarı, inşaat işinde belirli bir yeterlilik gerektirir.

Görünümleri bahçenin estetiğini etkileyebilir. Yamaçların olduğu yerlerde inşa edilmişler, kabartmada büyük farklılıklar var, çok seviyeli teraslar oluşturulmuş. Çoğu zaman, teraslar arasına istinat duvarları dikilir..

Desteklerin yapıldığı malzeme, duvarın yüksekliği düşükse doğal taş, prekast beton elemanlar ve tuğladır. İlginç mimari kompozisyonlar oluşturmanıza izin verdiği için malzeme seçimi açıktır, güçlü ve dayanıklıdır.

Taş istinat duvarları ile yamaç bahçe tasarımı

Taş yapılar, doğal peyzaja mükemmel uyum sağlar ve onlarca yıl hizmet eder.

Peyzaj tasarımında ahşaptan yapılmış istinat duvarı

Ahşap bir istinat duvarı, tasarım açısından çok ilginçtir, ancak sert ahşap kullanıldığında bile daha az dayanıklıdır.

İstinat duvarlarına ek olarak, yamaçların toprak yüzeyini sabitlemek için çeşitli teknikler kullanılır: çim ile ekim, çim döşeme, çalı dikme. Alçak istinat duvarları bahçe banklarının yerini alabilir. Peyzaj bütünlüğünün uyumlu algısının olası ihlali ve ek maliyetlerden kaçınmak için aşırı yüksek istinat duvarlarının kurulmasından kaçınılmalıdır..

Tavsiye! Yüksek bir duvarı iki veya üç alt duvarla değiştirmek daha iyidir. Bu, seviyeler arası geçişi kolaylaştıracak ve alan kabartmasının doğallığına uyumsuzluk getirmeyecektir..

Taştan yapılmış kendin yap alp kaydırağı

Dikimleri seçerken, yamaçlarda ve taşlarda doğal olarak yetişen bitkilere öncelik verin.

Peyzaj tasarımında sitenizi doğru bir şekilde tasarlamanın birçok ilkesi ve yöntemi vardır. Bir makale tüm bilgileri yansıtamaz. Küçük bir siteniz varsa, üzerine her şeyi yerleştirmek uygun olmayacaktır. Dünya görüşünüze, para miktarınıza ve harcayabileceğiniz zamana uyan birkaç kural seçin. Bu, vahanızı yaratmanız için yeterli olacaktır.!

Bahçe arsasının peyzaj tasarımında vahşi eğim

Çimler, rockeries ve alp kaydırakları ile uğraşmak istemiyor musunuz? Toprağın çökmesini önlemek için vahşi bir kaya ve bitki eğimi oluşturun

Uzman görüşü Alina Kvileva.

Video: kendi peyzaj projenizin başarılı bir şekilde uygulanmasına bir örnek

Fotoğraf: ilham için peyzaj fikirleri

Profilli sacdan yapılmış bir çitin arka planına karşı Alp slayt Genç dikimler arasındaki bahçe yolları Bir konut binasının girişinin önündeki taşların üzerinde şelale Hurda malzemelerden kendin yap istinat duvarı Bahçe arsasının yamacında çakıl terasları Sitede ana giriş önü teraslar Özel bir bahçe peyzajında ​​​​tırmanma kemeri Yazlık kulübenin yamacında Alp kaydırağı Yazlık kulübenin yamacının üstten görünümü Bir kır evinin ahşap sundurma Doğal taştan yapılmış istinat duvarları Bahçe tasarımında taş merdiven Yazlık bir kulübenin yamacında bir dere Özel bir bahçede renkli malç Doğal taştan rekreasyon alanı Kır evinin penceresinin önünde Alp kaydırağı Ana girişin önünde konaklar ve daylilies Bahçenin tenha bir köşesinde ahşap bank Bir çiçek tarhı kullanarak gövdeye yakın bir daire yapmak Dik bir yamaçta kaya bahçesi İstinat duvarı olan bir sitede kozalaklı ağaçlar Bahçenin arka tarafında dinlenme köşesi yapmak Kır evi boyunca dolambaçlı bir yol Özel bahçe tasarımında İngiliz çimi Ön bahçe alanının tasarımında kozalaklı ağaçlar Kişisel bir arsa üzerinde iğne yapraklı bahçe Özel bir evin verandasının önündeki güzel çeşme Peyzaj tasarımında yaşayan çitler Kişisel bir arsa üzerinde Japon bahçesi Kendin yap taş barbekü alanı Oryantal tarzda çardak tasarımı Bahçe arsasının arkasındaki podyumda çardak Yapay bir rezervuar üzerinde ahşap köprü Ana girişin önündeki çiçeklikteki kozalaklı ağaçlar ve çiçekler Evin girişine giden doğal taş yolu Rustik sundurma ve yeşil çim Özel bir evin verandasında kıvırcık korkuluklar Bahçe arsasının tasarımında klasik çim Bahçe arsasının ön alanının tasarımı Bir konut binasının önünde çiçek tarhlarında çiçek açan uzun ömürlü bitkiler Bahçe yolu boyunca bitki kompozisyonları Özel bir bahçenin çiçek tarhında sarı güller Yazlık evlerinde beyaz çit ve leylak çiçekleri Taş istinat duvarının düzgün çizgisi Bahçe tasarımında bitkilerin yuvarlak kompozisyonları Bahçedeki döşeme yolları Tırmanma tesisleri olan özel bir evin sundurması Rustik tarzda konut evi Modern bir özel evin ön girişi Bahçede betondan yapılmış istinat duvarları

Previous Post
Buzdolabı neden birkaç saniye sonra açılıp kapanıyor: sebepler ve çözümler
Next Post
Renovation of a children’s room: ideas with a photo for a boy