15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Yamaçta bir sitenin çevre düzenlemesi

dize (0) "" dize (0) ""

Yamaçtaki birçok arsa sahibi mutluluklarını anlamıyor. Sadece, daha da özel bir şeye dönüştürülebilecek, doğanın ustalığının eşsiz bir örneğine sahip olduklarını fark etmeden, bölgenin standart olmayan düzenlemesiyle ilgili sorunlardan şikayet ediyorlar..

Yüksek taş terasta kır evi

Yamaçtaki sitenin peyzaj tasarımı tuhaf, genellikle muhteşem görünüyor. Dolambaçlı yollar, taş teraslar, yükseklik değişiklikleri – tüm bunlar sadece engebeli alanı süslüyor

Bir yamaçta bir arsa, bir yazlık evi dönüştürmek istemeyen şanssız amatörleri de korkutan belirli çabalar ve maliyetler gerektirir. Bu makale, benzer bir sitede peyzaj çalışmalarının yöntem ve teknikleri hakkında bir fikir vermeye yardımcı olacaktır..

Bir yamaçta arsa: peyzaj tasarımının özellikleri

Tahkimatlar kendi ellerinizle yapılabilir, ancak bu, bölgenin ayrıntılı bir şekilde incelenmesini gerektirir..

Yazlık yamacında çimenli teraslar

Eğimli bir bölümün tasarımındaki ana teknik, yükseklik farklarını görsel olarak düzeltmeye yardımcı olan ve peyzajın genel görünümüne incelik katan teraslardır.

Öncelikli sorular:

 1. yokuşun eğimi nedir?
 2. Yeraltı suyu ne kadar yakın?
 3. toprağın özellikleri nelerdir?
 4. Yakınlarda bir su kütlesi varsa, alanın erozyon riski var mı??
 5. Yamaçtaki zemin basıncı nedir??
 6. Güçlendirme için hangi malzeme en uygunudur?
 7. En çok hangi alanların güçlendirilmesi gerekiyor??

Tüm bu soruları kendiniz cevaplayabileceğiniz gibi, alanın profesyonel bir analizini yapacak ve önerilerde bulunacak bir uzmandan yardım alabilirsiniz..

Bir banliyö bölgesinin yamacında göletli taş teraslar

Sonuç olarak, eğimli sorunlu bir alanda, zeminde yatay bir yüzey elde edilemeyen çok etkili bir tasarım organize edilebilir.

Tahkimatlar ve süslemeler

Bu nedenle, yeterince iyi hazırlanmışsanız, siteyi yamaçta güçlendirmek için en iyi seçeneği seçmeniz gerekir..

 • Toprağı güçlendirmek için, yeterince güçlü bir kök sistemine sahip bitkiler dikebilirsiniz. Bu yöntem, düşük eğimler için idealdir. Bunun için bitkilerin ekildiği özel kalıplar satın alınır; kök sistemi ankraj formları ile iç içe geçecek ve sağlam bir toprak oluşturarak heyelan veya heyelan tehlikesini önleyecektir. Güçlü bir kök sistemine sahip bitkiler şunlardır: ardıç, Çin böğürtlen, alıç ve leylak.

  Çalılarla yazlık eğimin güçlendirilmesi

  Eğimin doğal olarak güçlendirilmesi, güçlü kök sistemlerine sahip çalılar ekilerek gerçekleştirilir.

 • Bir çitin inşası, uzun bir hizmet ömrü sağladığı, bitkilerin gelişmesine müdahale etmediği ve dikkatli bakım gerektirmediği için toprağı güçlendirmenin kabul edilebilir bir yolu haline gelir. Çitlerin genellikle bir yamaçta yapıldığı malzemeler: kumtaşı, beton levhalar, kireçtaşı, tuğla. Bir çit inşa ederken, bazı nüansları dikkate almak önemlidir. Kaidenin sağlamlığından emin olmalısınız, çitin yüksekliği en az bir metre olmalı ve kalınlığı çitin 1/3’ü kadar olmalıdır. Kademeli bir tasarım ekleyerek en ufak bir bozulma olasılığını ortadan kaldırmak önemlidir. Site eğimli olduğu için çit için de aynı eğimin sağlanması gerekmektedir..

  Yazlık kulübenin yamacında ahşap çit

  Eğimli çit, kademeli olarak azalan yatay basamaklar veya eğimli bölümler şeklinde yapılabilir.

 • Taşlar ve kütükler sadelik ve kalitenin simgesi olacak. Daha önce sitenin yüzeyini inceledikten sonra, zemine yeterince derin kazıyorlar. Klasik drenaj sitenin estetiğini sağlayabilir..

  Kendi elinizle bir terasın istinat duvarı oluşturmak

  Alçak istinat duvarları temelsiz döşenmiştir.

 • Polyester ve polipropilen içeren rulo halindeki jeotekstil ürünler iyi bir seçim olabilir. Bu seçenek su girişlerine, donmaya, kaza sonucu oluşan hasarlara karşı koruma sağlar. Avantajlardan biri, geotekstil ruloların kullanımını kolaylaştıran plastisitedir..

  Yazlık bir kulübenin eğimini güçlendirirken jeotekstil kullanımı

  Geotekstil, suyun ölçülü bir hacimde geçmesine izin verir ve yüzeyinde çeşitli dökme malzemeleri tutar

 • Geomat malzemeler, tam su geçirmezlik sağlayan polipropilen ızgaralar oluşturur. Menfezler toksik madde içermez, güneş ışınlarından zarar görmez, doğal olarak estetiktir, ısıya dayanıklıdır, montaj için özel beceri gerektirmez..

  Bir bahçe arsasının peyzaj tasarımında geogrid kullanımı

  Bir geogrid ile yazlık eğimin güçlendirilmesi

Çoğu durumda malzeme seçimi şev açısına ve şev üzerindeki alanın toprak analizine bağlıdır. Bu konuyu tüm bilgiçlikle düşünmeniz gerekir..

Bir banliyö bölgesinin dik bir yamacında taş merdiven

Asla dik bir yokuşta uzun ağaçlar dikmeyin; kuvvetli rüzgarlar onları kökünden sökebilir.

Yüzen bahçeler ve doğa manzaraları

Sitenin yamaçtaki peyzaj tasarımı, birçok tasarım çözümünü uygulamanıza olanak tanır. Yamaçta sitenin estetik bileşenini oluşturmak bazı maliyetler alacaktır. Tasarım seçimi binaların konumuna, dinlenme yerlerine, teraslara, merdivenlere ve hatta ana noktalara bağlı olarak yapılır..

Terasların inşası, yazlık evde pitoresk ve canlı bir resim yaratıyor. Uzmanlar, terasları rastgele yerleştirerek simetriyi terk etmeyi tavsiye ediyor. Tutarlılık olmaması, manzaraya doğal bir görünüm vererek, onu tamamen doğal bir yaratıma benzetiyor..

Bir bahçe arsasının yamacında dinlenmek için bir yer

Güzel bir panoramik manzaraya sahip bir yamaçta yer alan bir site, dinlenmek için ideal bir yer olacaktır.

Yazlık kulübenin yamacında yapay şelale

Şelale bahçe arsasının eğimini süsleyecek ve taş ve bitkilerle iyi bir dekorasyon ile doğal bir kaynak izlenimi yaratacaktır.

Teras herhangi bir zemine yerleştirilebilir. Sitenin ıslak yüzeyi için çakıl drenaj dolgusu kullanılır, yapıya stabilite kazandırır. Terasların düzenlenmesi, yeraltı suyunun yüzeye salınmasını sağlayacak ve yapı altında birikmesini önleyecek boruların kesilmiş kısımları ile tamamlanmaktadır..

Teras inşaatı her zaman yolların ve patikaların varlığını ima eder. Bazı yerlerde adımlar atılıyor. Terasların istinat duvarları için çeşitli malzemeler mevcuttur:

 • tuğla;
 • Odun;
 • beton;
 • çimento.

Eğim çok dik ise istinat duvarları için çimento harcı kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca terasların inşası için geceleri bu mekanları aydınlatmak için elektriği iletmek gerekir..

Ahşap teraslı bahçe eğimi

Küçük bir eğim ahşap desteklerle güçlendirilebilir

Doğal taş kaplamalı beton istinat duvarı

Önemli yükseklik farkları somut çalışma gerektirecektir

Tuğla ile birleştirilmiş ahşaptan yapılmış istinat duvarı

İstinat duvarı malzemeleri birleştirilebilir

Bir yazlık evi dekore ederken, biriken tüm fikirleri serbest bırakabilirsiniz. Asimetrik çizgiler kullanarak sitenin benzersiz bir görüntüsünü oluşturun. Olağandışı rölyef unsurlarıyla çevrelenmiş çiçek tarhları, rafine tada tanıklık edecek..

Bir adım, iki adım

Ana özelliği olmayan bir yazlık hayal etmek imkansızdır – adımlar. Ana merdiven, terasın bir parçası olabilir veya yamaçta bir yere yerleştirilebilir. Basamaklar belli bir genişlikte olmalı ki bacak kasları bir kez daha gerilmesin ve aynı zamanda yokuşta banliyö bölgesinin genel tarzına da uysun..

Bir banliyö bölgesinin yamacında tırabzanlı merdiven

Dik yokuşlarda merdivenler korkuluklarla donatılmıştır.

Serpantinlerden her türlü yol oluşturulmakta olup, zamanı çok uzun olan hareketler için bankların üzerine oturtulduğu geçişler sağlanmaktadır. Büstler, heykeller, çeşmeler veya egzotik balıklarla küçük göletler ile geçişlerden dinlenme yerlerini süsleyebilirsiniz..

Rekreasyon alanına giden arsanın yamacında adım adım yol

Düz bir yol, kabartmadaki keskin damlaları yumuşatır

Merdivenler genellikle aşağıdaki gibi malzemelerden yapılır:

 • beton;
 • tuğla;
 • taş;
 • Odun.

Arsadan aşağı inen bahçe merdiveninin ahşap basamakları

Merdiven taş, tuğla veya ahşap olabilir

Bir yamaçta peyzaj tasarımı oluştururken, arazideki terasların yapıldığı aynı, tercihen açık renkli malzemenin seçilmesi önerilir. Çiçekçilere göre, yolların estetiği büyük dekoratif unsurlarla destekleniyor – bu, sitenin yeşil bitki örtüsüne daha fazla kontrast veriyor..

Yamaçta bir yazlık için bahçe kuralları

Saksıların ve çalıların uyumlu kombinasyonu, bitkilerin güzelliğini düşünerek zaman geçirebileceğiniz şaşırtıcı ve özgün bir köşeye dönüşüyor. Maksimum konfor elde etmek için böyle bir yere bir tezgah kurulması tavsiye edilir..

Bahçe arsasının eğimini kendi elinizle yapmak

Taşlar arasında kekik, sedum, sabun otu ve phlox iyi yetişir.

DIY bahçe eğimi dekorasyonu

Kozalaklı ağaçlar kuzey yamacı için idealdir.

Bir kuyunun yanında bir çiçek tarhında çiçek açan yıllıklar

Rockeries ve çiçek tarhları güney yamacında iyi olacak

Bahçe merdivenleri boyunca süs çalıları

Batı tarafı, ılıman büyüme koşullarını seven çiçekler ve çalılar için uygundur.

Birbirini tamamlayan dekoratif kemerler ve çimenler, yamaçta tek bir manzara görüntüsüne dönüşür, bu nedenle belirli bir arazi alanı için en uygun olanı incelikle hissetmeniz gerekir. Bitki seçiminden en çok aşağıdakiler önerilir:

 • Kekik;
 • pamukçuk;
 • çanlar;
 • tüy otu;
 • sardunya;
 • floksa;
 • güller;
 • kuşburnu.

Cotoneaster’ın koyu yeşil veya mersin rengi, geceleri düşük ışıkta koyu maviye dönerken, mavi, kobalt rengi phlox sahte bir yeşil gibi davranır. Güllerin kırmızı, saf rengi sadece güneş ışığında hayatla dolar, ancak ay ışığında koyu kırmızıya dönüşerek ölür. Tersine, gündüz kekiğin soluk yeşil renginden hafif bir mavilik atılır ve geriye sadece bulanık bir tat kalır..

Bahçenin yamacında Alp kaydırağı

Toprağı güçlendiren ve estetik zevk veren iddiasız yer örtücü bitkileri seçin

Bahçe düzenlemesi, gölgelerle özenli çalışmayı içerir. Mizaçınıza, kişisel tercihinize ve aydınlatmanıza bağlı olarak doğru renk kombinasyonu seçilir. Baskın bir renk seçin ve ardından yardımcı tonlara karar verin.

Yıllık bitkilerin ekimi, ön toprak hazırlığını içerir. Büyük fiziksel çaba gerektirecek.

Vahşi stil banliyö eğimi

Doğal tarzı sevenler için eğimin “vahşi” tasarımı uygundur

Bahçe bitkileri dikmek için, daha fazla güneş ışığına sahip olduklarından, toprağın daha hızlı ısındığı ve verimi artıran güney yamaçları seçilir. Parselin üst kısmına üzüm, elma ağaçları, kayısı ve şeftali ağaçları dikilmiştir. Soğuktan korkan bitkiler için sitenin alt kısmı en iyisidir..

Eğimli alanlarda domates, salatalık, biber ve soğan yatakları rahattır. Ancak, olası tuzaklar hakkında endişelenmeye değer. Yeterince yüksek bir çit, bahçeyi kuvvetli rüzgarlardan koruyabilir.

Arsanın yamacında sebze yetiştirmek için ahşap yatak

Bahçe tarafında temiz bahçe kutuları

Bir yazlık evin dik bir yamacında ev yapımı tahta yatakları

Yataklar için daha ekonomik bir seçenek, üstelik dik yokuşlar için uygun

Uzman görüşü Alina Kvileva.

Video: yamaç bahçesi

Fotoğraf: Tasarımda eğim kullanmak için en iyi fikirler

Taş bölmeli gölgeli köşe Bir banliyö bölgesinin yamacında ahşap teras Yazlık kulübenin yamacında tahta kaldırımlı rekreasyon alanı Yamaçta bahçe kapısı yapmak Arnavut kaldırımlı istinat duvarlı teraslar Eğimli bir arsanın terasında pergola Taş bir tepede kır evi Beton terasların gece aydınlatması Yazlık kulübenin yamacının taş dekorasyonu Akşam rahatlamak için sitede ateş Yazlık hacienda'nın yamacında bahçe yatakları Banliyö bölgesinin güney yamacı Bir banliyö bölgesinde yeşil çimenli tepe Asfalt bir alanda dinlenmek için bir yer İki katlı bir eve taş merdiven Yassı bir taşla sitenin eğiminin dekorasyonu Dağın yamacındaki bahçenin derinliklerine giden uzun yol Ana giriş önü doğal taş merdiven Doğal bir rezervuarın yüksek kıyısında kır evi Bir tepedeki evin taş yolu Eğimli bir arsa üzerinde ahşap teras Bahçe arsasının terasında çiçek tarhları Doğal taştan yapılmış istinat duvarı Bardan bahçe çardağına merdiven Sitenin yamacında taş basamaklar Yassı taştan yapılmış istinat duvarı Bahçenin eğimini bitki ve çiçeklerle süslemek Bir yamaçta kayalardan taş teraslar Bir yazlık yamacında kır evi Eve giden taş merdiven boyunca çalılar Kaplama tuğlalarından yapılmış istinat duvarı Yazlık kulübenin yamacındaki yol Bahçe arsasının pitoresk eğimi Rekreasyon alanında ahşap tezgah Bir banliyö bölgesinin eğiminin çevre düzenlemesi Bahçe arsasının eğimini süsleyen kır çiçekleri Dik taş basamaklı merdiven Bir ülke arazisinin yamacında dağ deresi Eğimli bir alanda ahşaptan yapılmış istinat duvarları Eğimli bir bahçe bölümünün tasarımında doğal taşlar Bir yamaçta taş teraslar Bir bahçe yolunun önünde taştan bir çiçeklik Bir kır bahçesini saksılarla dekore etmek Ahşap basamaklı basit merdiven Bahçe arsasının yamacında dar bir yeşil çim şeridi Sıcak denizin kıyısında yazlık yazlık Bahçe ağaçlarının gölgesinde bir çiçek tarhında hosta Sitenin eğiminin kendi elinizle düzenlenmesi Yazlık yamacında çalılar ve ağaçlar Bir banliyö bölgesinin yamacında profesyonel bir levhadan çit

Previous Post
Bir yatak odası çalışmasının tasarımı ne olmalı
Next Post
Shoe cabinet with seat in the hallway: convenient and practical