15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Yüksek kaliteli bir dondurucu seçmenin özellikleri: ipuçları, en iyinin derecesi

Bazen buzdolabının işlevleri tek başına yeterli olmaz ve daha güçlü bir dondurma işlemi gerekir. Sonuçta, buzdolabı, odadaki optimum sıcaklığı sıfırın üzerinde tutar, böylece içindeki su donmaz ve ürünler birkaç gün boyunca saklanır. Dondurucu, donma noktasının altındaki sıcaklıklar sayesinde yiyecekleri donmuş halde tutmanıza olanak tanır. Böylece raf ömrü birkaç aya kadar uzar. Sarf malzemeleri yapmanız gerekiyorsa bu çok uygundur, ayrıca, buzdolabına yerleştirilmiş dondurucuda yeterli alan olmayabilir ve en iyi seçenek ek ekipman satın almak olacaktır. Bu yazıda, ev için bir dondurucunun nasıl seçileceğini analiz edeceğiz: türleri, parametreleri, faydalı ipuçları, en popülerlerin derecelendirmesi.

Mutfakta dondurucu.

Dondurucu bölmesi daha güçlü dondurma sağlar.

Dondurucu türleri

Dondurucu türleri:

 • dikey;
 • yatay;
 • gömülü.

Dikey dondurucular, görünüş olarak geleneksel buzdolaplarına benzer. Daha az yer kapladığından küçük odalar için uygundurlar. Ana kapıyı açarken daha az sıcak havanın girmesine izin veren ve duvarlarda yoğuşma oluşumunu önleyen plastik veya cam kaplarla donatılmıştır..

Dikey dondurucu.

Dik dondurucu.

Yatay dondurucular sandık veya sandık şeklindedir. Üstlerine bir kapak açılır, içlerinde yiyeceklerin istiflendiği sepetler olabilir. Çoğu zaman, bu tür dondurucular süpermarketlerde bulunabilir, çünkü alıcının ürünü incelemesine ve gerekli olanı almasına izin verir ve yüksek dondurucu çeşitlerini görüntülerken, bir kişinin eğilmesi veya başını kaldırması gerekir. Bu seçenek orta, geniş alana sahip odalar için uygundur ve ihtiyaç yoksa, istenen ürünü aşağıdan çekerek gerisini kaydırarak.

Yatay dondurucu.

Yatay dondurucu.

Ankastre dondurucular, dolaplarda bulunmaları dışında, dikey olanlardan pratik olarak farklı değildir. Dondurucuyu mobilya olarak gizleyecek şekilde yapılırlar. Daha pahalıdırlar ve iç mekana stil eklemek için kullanılırlar..

Dahili dondurucu.

Entegre dondurucu seçeneği.

Önemli özellikler

Dondurucuların kendine has özellikleri vardır. Sınıf, hacim, güç – her birinin neye ihtiyacı olduğunu netleştiren ana kategoriler. Her birini ayrı ayrı ele alalım.

dondurma sınıfı

Dondurucunun yiyecek saklama özelliğiyle başlayalım. Muhtemelen tanıştığınız genel kabul görmüş atama ile belirlenir – bunlar yıldız işaretleridir (*). Sayıları, ürünlerin maksimum raf ömrünü gösterir..

 1. * -6 derecelik bir sıcaklığa karşılık gelir, ürünler bir hafta süreyle saklanır;
 2. ** -12 derecelik bir sıcaklık rejimi anlamına gelir ve yiyecekleri bir ay boyunca saklamanıza izin verir;
 3. *** bize -18 derecelik bir sıcaklıktan bahseder, içeriğin raf ömrü 3 aya kadar olacaktır;
 4. **** en düşük sıcaklıkları varsayar ve donma süresi 1 yıla kadar olabilir.

Ses

Gelelim dondurucuların boyutlarına ve kapasitelerine. Ekipman seçerken, bölmeye koymanız gereken yiyecek miktarını dikkate almanız gerekir. Kural olarak, mağazalardaki dondurucuların hacmi 100 ila 500 litre arasında değişmektedir. “Faydalı hacim” ve “toplam hacim” kavramları da vardır. İkincisi, dondurucunun gerçek hacmi anlamına gelir ve kullanışlı olanı, yiyecekleri saklamak için kullanılacak alanı karakterize eder. Ortalama 2-4 kişilik bir aile için standart hacim 150-200 litredir..

dondurucu hacmi.

Dondurucunun standart hacmi 150-200 litredir..

Güç

Dondurucuların eşit derecede önemli bir parametresi güçtür. Ürünlerinizin kalitesi ve raf ömrü, ürünlerinizin dondurulması için ne kadar enerji üretileceğine bağlıdır. Bu gösterge iki miktarda hesaplanır – kilogram ve saat. Yani belirli bir hücrede 24 saatte kaç kilogram depolanabilir. Bu rakam günde 5 kilogram ile 25 kilogram arasında değişmektedir. 2-4 kişilik bir aile için 5-10 kg/gün kapasite yeterlidir..

Enerji tüketimi

Dondurucu çalışma sırasında nn miktarda elektrik tüketir, bu nedenle şu veya bu ekipmanın ne kadar tükettiğini bilmek de bizim için önemlidir. Ekipman satın alırken, elektrik tüketimini belirtmek için gerekli olan “A” – “E” etiketlerini görebilirsiniz. En ekonomik sınıf “A” olarak kabul edilir ve bitişik “+” bu göstergede bir artışı gösterir. Yani, işaretin yanındaki “+” ne kadar fazlaysa, o kadar ekonomiktir, örneğin “A ++”.

Ekstra seçenekler

Yukarıda sayılan özellikler dondurucu seçiminde önemli rol oynar, alıcının en çok dikkat ettiği temel özelliklerdir. Türüne zaten karar verdiyseniz, ne kadar hacme ve güce ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz, o zaman diğer parametrelere geçme zamanı. Daha spesifiktirler ve çeşitli modeller arasında gezinmenize yardımcı olurlar..

Ekonomi açısından en uygun seçenek “A” sınıfı dondurucudur..

iklim sınıfı

Bu parametre, dondurucunun bulunduğu odadaki sıcaklığa bağlıdır. Dondurucuların tanımında N veya T gibi pozisyonları gözlemlemiş olabilirsiniz, bunlar iklim sınıfını gösterir:

 • N – normal (+ 16 ° С ila + 32 ° С arası).
 • SN – normal altı (+ 10 ° С ila + 32 ° С arası).
 • ST – subtropikal (+ 18 ° С ila + 38 ° С arası).
 • T – tropikal (+ 18 ° С’den + 43 ° С’ye kadar).

Ortalama olarak, Rusya topraklarında N sınıfına karşılık gelen ılıman bir iklim hakimdir. Kuzey için SN sınıfı uygundur ve Güney için subtropikal ve tropikal.

İklim sınıfı dondurucu.

iklim sınıfı, dondurucunun kurulacağı odanın iklimine bağlı olarak seçilir..

Kontrol sistemi

Kamera kontrol sistemi üç ana tipte sınıflandırılır:

 • mekanik;
 • elektromekanik;
 • duyusal.

Mekanik kontrol sistemi, dönen kanatların ve soğutulmuş havanın bir açıklıktan geçirildiği bir havalandırma sistemine benzer. Bu durumda sadece ürünlerin depolandığı odaya hava besleme seviyesini sağlayan mekanizma düzenlenir ve soğutma cihazının kendisi aynı güçle çalışır..

Dondurucu kontrolü.

Kontrol tipine göre, dondurucular üç kategoriye ayrılır.

Elektromekanik sistem, ayarlanan sıcaklığa tepki veren, soğutulmuş hava beslemesini açıp kapatan bir termostat içerir..

Dokunmatik kontrol sistemi, dondurucunun dahili mekanize sistemine bağlı bir ekrana sahip olduğundan ve sadece dış panelde gerekli ayarları yapmanız gerektiğinden, sunulanlardan en uygunudur..

ek bilgi

Dondurucu kapısını açarak mekanik ve elektromekanik kontrol sisteminde soğutulmuş hava seviyesini değiştirebilirsiniz. Dokunmatik sistemde ayar dokunmatik panel üzerinden yapılmaktadır..

Ekstra dondurma

Dondurucudaki yiyecekleri hızlı bir şekilde dondurmanızı sağlayan oldukça kullanışlı bir özellik. Vitaminlerin ve besinlerin, örneğin sebzelerde, etlerde, meyvelerde korunmasında faydalıdır. Yiyecekleri hazneye koymadan önce bu işlevi açabilirsiniz ve kompresör hava sıcaklığını önceden düşürmeye başlayacaktır. Yiyecekler hızla donar ve ısılarını birbirine aktarmaz..

dondurucuda ekstra dondurma.

Ekstra dondurma işlevi, dondurucudaki yiyecekleri hızlı bir şekilde dondurmanızı sağlar.

Önemli! Ekstra dondurmanın kullanışlılığı ve avantajlarına rağmen kompresörün hızlı aşınması ve servis ömrünün azalması nedeniyle çok sık kullanmamalısınız..

Otomatik kaydetme soğuk

Elektrik şebekeniz sık sık kesintilere ve ani kesintilere meyilliyse bu özellik tam size göre. Dondurucu içindeki sıcaklığı 2 güne kadar korumanıza izin verir, bu gibi durumlarda yiyecekleri hasardan kurtarabilir.

buz çözme

Başka bir şekilde No Frost veya otomatik buz çözme olarak da adlandırılır. Bu işleve sahip dondurucular, mekanik kontrol sistemli ekipman gibi manuel buz çözme gerektirmez. Bu kadar uzun bir süre boyunca biriken tüm buzu duvarlardan çıkarmak için önce güç sisteminden ayrılmaları ve yılda 1-2 kez defrost olmaları gerekir. Otomatik defrost modu olan odalar kendi kendine defrost yapar, ancak daha pahalıya mal olurlar..

Not! No Frost işlevine sahip bir dondurucuda, otomatik buz çözme sırasında nem buharlaşabileceğinden yiyecekler kapatılmalıdır..

Dondurucu ama don.

Dondurucu Dondurma sistemi ile donatılmış dondurucu, buz çözme gerektirmez.

Gösterge ışığı

Dondurucu bölmesindeki bir gösterge, soğutma sisteminin mevcut durumunu belirlemenize yardımcı olur. Bu çok uygundur, çünkü ekipmanınızın nasıl çalıştığını anlayabilir ve bir şeyler ters gittiğinde herhangi bir işlem yapabilirsiniz..

Gösterge kırmızı renkte yanarsa, kapı uzun süre açık kaldığında veya bölmelerde ısısını veren çok fazla taze yiyecek varsa, hazne içindeki sıcaklık ayarlanan sıcaklıktan daha yüksektir..

“Dondur” modu etkinleştirildiğinde göstergenin sarı rengi yanar. “Depolama” modunu kullanırken veya kamera kapatıldığında söner.

Yeşil gösterge ışığı, her şeyin yolunda olduğunu ve dondurucu bölmesi çalışır durumdaysa sürekli yandığını gösterir..

Güvenlik kilidi

Bu ayar, dondurucu ayarlarında planlanmayan değişiklikleri önler. Çocuklarınız varsa, dokunmatik yüzeye basarak ayarları değiştirebilirler. Ancak bu sorunu engelleme işleviyle çözebilirsiniz..

Yatay dondurucular.

Yatay dondurucular mağazalar için daha uygundur.

Fiyat

Yukarıdaki dondurucu türleri ve ana parametreleri seçim yaparken çok yardımcı olabilir, ancak diğer şeylerin yanı sıra fiyat da önemlidir. Şimdi çok çeşitli modeller sunuluyor, ancak neye dikkat edeceğimi seçerken bilmek istiyorum. Bu liste şunları içerebilir:

 • bir çeşit;
 • Ses;
 • boyutlar;
 • işlevsellik ve kullanışlı seçenekler;
 • Enerji tüketimi;
 • üretici firma.

Sizin için en uygun seçeneği seçerken bu parametreler dikkate alınmalıdır..

15-20 bin rubleye mal olan dondurucular, küçük bir aile olan bir kişi için uygundur. Bu kategoride genellikle mekanik, elektromekanik kontrol sistemine sahip dondurucular bulunur, ancak aynı zamanda duyusal.

20 ila 40 bin ruble arasında, daha yüksek sınıftaki dondurucuların maliyeti değişir. Oldukça genişler, çeşitli işlevsellik, güç ve ek parametrelere sahipler..

40 bin ve üzeri en lüks ve güçlü donanıma sahiptir. Genellikle finansal yetenekleri iyi olan kişiler tarafından satın alınır ve girişimciler arasında da talep görmektedir..

Bir dondurucu seçmenin özellikleri

Eviniz için doğru dondurucu nasıl seçilir? Bir dondurucu satın almayı hedefliyorsanız, muhtemelen neye ihtiyacınız olduğuna kendiniz karar vermişsinizdir. Bir teknik seçerken bundan başlamaya değer ve satın almanın uygunluğu önemli bir faktör olacaktır. Kural olarak, dondurucular yaz sakinleri, balıkçılar, bahçıvanlar, çiftçiler veya girişimciler gibi belirli insan kategorileri tarafından satın alınır. Ayrıca büyük bir aileniz veya evcil hayvanınız varsa. Öyle ki, yiyecekleri dondurmak için ek bir yere ihtiyaç duyulur, böylece malzemeleri kavanozlara koymamak için onları bir dondurucuya yerleştirmek daha iyidir. Özellikleri nedeniyle, bu teknik, şüphesiz bir avantaj olan vitaminleri ve besinleri korumanıza izin verir..

Dondurucu gücü.

Bir dondurucu seçerken, ekipmanın gücüne dikkat edilmelidir..

Bir dondurucu satın almadan önce, uzmanların incelemelerini, derecelendirmelerini ve tavsiyelerini inceleyin. Yorumlar, bu arada derecelendirmelerin de eklendiği çeşitli forumlarda veya özel sitelerde okunabilir. Geri bildirimle birleştirilen derecelendirme, özellikle birçoğu varsa, hangi modeli seçeceğinizi gösterebilir. Ayrıca, olumsuz yorumları inceleyin, her üründe her zaman vardır, ancak minimum sayıda olmalıdır. Tematik forumlarda uzmanların tavsiyelerini okuyabilir, donanım mağazalarındaki danışmanlara sorabilir veya belki bu konuyu anlayan bir arkadaşınız vardır..

Yararlı ve yararsız işlevler

Çoğu zaman, üreticiler, genel olarak yararlı işlevler taşımayan, ancak alıcıların dikkatini çeken çeşitli araçlarla dondurucular sağlar. Bu da maliyeti etkileyebilir, bu nedenle ekipmanı ana parametrelere ve gerekli işlevselliğe göre değerlendirmek önemlidir. Örneğin, çeşitli tatlar, hava temizleyiciler olabilir. Yararsız ayrıca çeşitli ışık, ses modları, uzaktan kumanda, ek bölmeler veya hiç ihtiyacınız olmayan işlevleri içerebilir..

Dondurucu özellikleri.

Dondurucunun yiyecekleri ne kadar süre saklayabileceğini anlamak için yıldızlara dikkat etmeniz gerekir..

Kullanışlı olanlar arasında, çocuklarınızın ayarları değiştirmesini engelleme veya örneğin, içinde az sayıda ürün varsa kamerayı enerji tasarrufu moduna geçirme özelliği bulunur..

TOP-5 dondurucu derecelendirmesi

Ürünün markasına dikkat edin. Olumlu incelemeleri, derecelendirmeleri olan ve uzun süredir pazarda lider konumda olan bir marka en iyi seçenektir. Bu makale, en popüler 5 dondurucu üreticisini listeler:

 1. ATLANT М 7184–003.
 2. Biryusa 200NK.
 3. Gorenje F 6181 AW.
 4. Liebherr GP 1476.
 5. BEKO RFNK 290E23.

ATLANT М 7184–003

En çok tercih edilen seçenek. Kullanım kolaylığı, düzgün görünüm, sessiz çalışma, ekonomikliği bir araya getirir. 240 litre hacme sahip, enerji tüketimi “A” sınıfı, iç mekanda 6 bölmeli, mekanik kontrollü tip.

ATLANT М 7184-003.

Dondurucu ATLANT М 7184-003.

Biryusa 200NK

Göğüs dondurucu. İşlevleriyle iyi başa çıkıyor, iyi kapasiteye sahip, manuel kontrol tipi, oldukça ekonomik, “A” sınıfı ile kanıtlandığı gibi, hızlı dondurma işlevi var.

Biryusa 200NK

Dondurucu Biryusa 200NK.

Gorenje F 6181 AW

Bu modelin fiyatı, ilk iki kameradan biraz daha yüksek olan işlevselliğe karşılık geliyor. “A +” sınıfı, gıda depolamak için 6 kutu, mekanik kontrol sistemi, ekstra dondurma işlevi vardır. Ek seçenekler arasında 28 saat soğukluğu otomatik kaydetme ve kapıyı yeniden asabilme özelliği bulunur..

Gorenje F 6181 AW

Dondurucu Gorenje F 6181 AW.

Liebherr GP 1476

Bölmenin duvarlarında daha az don ve buz oluşması sayesinde SmartFrost fonksiyonlu kompakt dondurucu sınıfı “A ++”. Hızlı dondurma modu, çocuk kilidi işlevi ve otomatik kaydetme soğukluğu vardır. Bu modelin avantajı da kapların yeterince kolay çekilebilmesidir. Elektromekanik kontrol tipi.

Liebherr GP 1476 H3.

Dondurucu Liebherr GP 1476 H3.

BEKO RFNK 290E23

Model, onu diğerlerinden ayıran bir dokunmatik panel ile donatılmıştır. Oldukça prezentabl görünüyor. 290 litre için makul fiyat, sessiz, bir NoFrost sistemi ve otomatik olarak soğuk tasarrufu sağlayan bir sistem var. Yüksek kaliteli plastikten yapılmış şeffaf kutular, “A +” enerji tüketimi sınıfına karşılık gelir..

BEKO RFNK 290E23.

Dondurucu BEKO RFNK 290E23.

Gördüğümüz gibi, iyi bir buzdolabı seçmek için, birkaç temel parametre ve özelliğin yanı sıra yararlı ek işlevler, maliyet, en iyi modellerin derecelendirmesini dikkate almanız gerekir. Ayrıca çevrimiçi mağazaların web sitelerinde modellerin her birini görüntüleyebilir, birkaçını karşılaştırabilir ve satın alabilirsiniz. Buradaki belirleyici faktör, satın almanın amacı olacaktır, bu yüzden zaman ayırın, düşünün, yorumları okuyun, tavsiye alın ve ardından dondurucunuz size birçok fayda sağlayacaktır..

Video: Bir dondurucu nasıl seçilir

Previous Post
Banyo İpuçları
Next Post
The interior of the “odnushka” in the best design projects