15 49.0138 8.38624 1 1 5000 http://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Fayans tezgahı. Fayansların özellikleri ve çeşitleri. Kendin nasıl yapılır.

Mutfaktaki tezgah, hostesin ana çalışma yeridir. Bu nedenle tezgah imalatında sağlamlık, güvenilirlik, güvenlik ve estetik görünüm gibi ihtiyaçların dikkate alınması gerekmektedir..

Mutfak tezgahı çeşitleri.

Modern mutfak tezgahı.

Fayans tezgahının özellikleri

Tezgahı döşemek, yeni moda bir tasarım çözümüdür. Tezgahı bitireceğiniz malzeme seçiminde sorumlu bir şekilde yaklaşırsanız, böyle bir yüzey uzun yıllar hizmet edecektir. Çalışma yüzeyini bitirmek için taş veya seramik karolar kullanılır..

Taş mutfak tezgahının özellikleri.

Taştan yapılmış mutfak tezgahı.

Taş tezgahlar genellikle mermer veya granitten yapılır. Böyle bir yüzey prezentabl ve pratik görünüyor. Ancak çoğu zaman mutfaktaki çalışma yüzeyi seramik veya fayanslardan yapılır, bu malzemeler çok daha ucuzdur. Tezgah imalatında fayans kullanmak daha iyidir, daha uygun gözenekli bir yapıya sahiptir. Mutfak yüzeyini kaplamak için 30 × 30 veya 46 × 46 çapında kareler kullanılır..

ÖNEMLİ! Fayanslar, dikişlerin maskelenebilmesi için mümkün olduğunca birbirine yakın döşenmelidir (yüksek kaliteli harç).

Fayanslı mutfak tezgahına bakmaktadır.

Mutfak tezgahı fayansları için en pratik malzeme.

Fayans döşemenin avantajları

Fayans kaplamaların tezgahlar için en uygun olmasının birkaç nedeni vardır. Birincisi, pratikliği budur, fayanslarda çizik yoktur. İkincisi – seramik bir mutfak yüzeyine bakan uygun bir fiyat, doğal taş veya masif ahşaptan daha ucuza mal olacaktır. Fayans kaplama konusunda eksik etmeyin. Fayansların kalitesi, masanızın yüzeyinin ne kadar güçlü ve dayanıklı olacağını belirler. Mutfak tezgahı, fayanslı, kolay temizlenebilir, neme dayanıklı. Asidik veya alkali maddelere maruz kalmayı sakince tolere eder. Ayrıca fayans tezgahı solmaz. Tek dezavantajı, fayanslar arasındaki derzlerin temizlenmesidir. Derzleri doldururken, karoları kontaminasyondan korumak için maskeleme bandı ile yapıştırabilirsiniz..

Mutfak yüzeyini seramikle kaplamak daha ucuz olacaktır.

Fayans mutfak tezgahı bir takım avantajlara sahiptir.

ÖNEMLİ! Mutfak önlüğüne bakmak için tezgahla aynı fayansları seçebilirsiniz. Bu, mutfaktaki alanı görsel olarak artırmanın yanı sıra, uyum ve tek bir bütün etkisi yaratacaktır..

Fayans türleri

Mutfak yüzeyini kaplamak için 5. sınıf korumaya sahip sırlı karoları seçmeniz gerekir. Mutfak karoları yağdan, sıcak ve soğuk nesnelerden korkmamalı, nemi emmemeli ve temizlenmesi kolaydır. Çok çeşitli mutfak karoları var, en ilginç seçenekleri göz önünde bulundurun:

 1. Tuğla taklit eden kiremit. İtalyan ve Provence tarzında olan bu karo, mutfağı sıcaklık ve konforla dolduracak..
 2. Taş efektli karolar. Mutfağı Country ve Classics tarzında dekore edecek, mutfağa özgünlük, yenilik kazandıracak..
 3. Fayanslardaki deriyi taklit ediyorum. Mutfağı şık ve çekici bir atmosferle dolduracak. Yılan ve timsah derisinin taklidi etkileyici görünüyor.
 4. Kristal, boyama veya el dekorlu karolar. Bu lüks ürünler mutfağın zengin dekorasyonu için yaratılmıştır. İç mekana benzersizlik katacaklar..
 5. Süslü fayanslar. En renkli ve sıra dışı tasarım fikirlerini barındırıyorlar. Mutfağı desenler, baskılar, süslemeler, çizimler, soyutlama ile dekore edin.
 6. Mozaik fayans. Oryantal ve Arap iç notaları verir. Çok pratik, ancak bir çizim seçmek için bir kenar boşluğu ile almanız gerekiyor..
 7. Fotoğraf baskılı fayanslar. Herhangi bir resmi veya fotoğrafı resim olarak çekebilirsiniz. Özel bir teknoloji sayesinde karodaki resim silinmez, solmaz veya damlamaz.
 8. 3D fayans. Mutfağın sakin iç kısmına dinamikler ekleyin ve tasarımı olabildiğince ilginç hale getirin.
 9. Dokulu kiremit. Sezonun trendi: mat bir yüzeye parlak bir desen uygulanır, harika ve zevkli görünür.
 10. Figürlü fayanslar. Fayanslar çokgen, yamuk, yuvarlak şekiller şeklinde üretilmektedir. Bu tür karolar duvarları güzel bir dekorasyona dönüştürecektir..

Fayanslardan mutfak tezgahı çeşitleri.

Mutfak tezgahının kıvırcık fayanslarla süslenmesi.

ÖNEMLİ! Pencere pervazını mutfak için fayanslarla kaplayarak çalışma alanını artırabilirsiniz. Yemek masasını fayanslarla kaplarsanız, orijinal ve parlak, özgün bir tasarım çözümü elde edersiniz..

Seramik çeşidi

Tezgahı seramik karolarla kaplamak için sırlı karoların seçilmesi gerekir. 10 × 10 cm’lik küçük boyutlara tercih edilmelidir – böyle bir yüzey düzgün ve zarif görünecektir. Mutfak yüzeyinin kenarı ve sonu için plastik veya metal süpürgelikler, köşeler ve bordürler satın alın. Çeşitli renkler, en cesur tasarım kararlarını somutlaştırmayı mümkün kılar.

Seramik karodan yapılmış mutfak tezgahı.

Seramik karolarla mutfak tezgahı kaplama.

ÖNEMLİ! Kenar boşluğu olan seramik karolar satın alın, zamanla bazı karoların kırılması veya değiştirilmesi gerektiğinde kullanışlı olabilir..

mozaik zenginlik

Mozaik – 2,5 cm’ye kadar çok küçük boyutlu karolar Porselen taş veya mermer, malakit veya oniks ve diğer doğal taşlardan yapılmıştır. Mozaiğin parçaları çok farklı şekillerde olabilir. Mozaik tezgahı aynı anda mükemmel ve muhteşem görünüyor. Akdeniz veya Mağribi stilleri çok uyumlu görünecek.

Mozaik mutfak masası.

Mozaik karolarla yüzeye bakan.

Kaplama mozaikleri aşağıdaki tiplere ayrılır:

 • Cam en yaygın mozaik türüdür, çeşitli tonlarda ve ilavelerle mat, şeffaf, cam olabilir;
 • Metal mozaik;
 • Smaltovaya en pahalı ama aynı zamanda en güvenilir olanıdır;
 • Traverten, mermer, lapis lazuli’den taş.

Mozaik mutfak tezgahı çeşitleri.

Tezgah kaplaması için 3 çeşit mozaik karo vardır..

Güvenilirlik ve sıra dışı görünüm mozaiğin özellikleridir. Resimleri ve desenleri katlamak için küçük fayanslar kullanılabilir.

ÖNEMLİ! Mozaik masa tablasının çok fazla ağırlığı vardır, bu nedenle bir taban seçerken bu gerçeği dikkate almayı unutmayın..

sonsuz granit

Granit tezgahlar çok popülerdir, ancak oldukça pahalıdırlar. Granit, fayans ve seramik karolara göre büyük bir avantaja sahiptir. Mutfak yüzeyi cilalı granitten yapılmıştır, mükemmel su itici özelliklere sahiptir – bu, bakterilerin böyle bir yüzeyde birikmesine izin vermez. Artan mekanik mukavemette farklılık gösterir – sadece elmas granitten daha güçlüdür. Böyle bir masa üstü size çok uzun süre hizmet edecektir. Granit, birçok benzersiz desen ve renge sahip harika bir taştır..

Granit tezgah.

Cilalı Granit Mutfak Üstü.

ÖNEMLİ! Granit tezgah üzerinde aniden çizikler belirirse. Özel bir mum boya ile kolayca gizlenebilirler. Kalem çiziğe uygulanır ve yün veya flanel malzeme ile zımparalanır..

porselen taş

Porselen taş eşya, kuvars kumu, kil, kaolin, feldispat karışımıdır. Bu karışım ısıl işleme tabi tutulur ve yüksek basınçlı işleme tabi tutulur. Görünüm olarak granitten ayırt etmek zordur. Porselen seramik karolar son derece dayanıklıdır. Ve bir takım avantajları vardır:

 • Porselen taş eşyalar taştan çok daha ucuzdur;
 • Artan mukavemet, keskin nesneler bundan korkmaz, üzerinde çizik ve talaş kalmaz, tüm deterjanları tolere eder;
 • Aşınma direnci, uzun yüzey kullanımı;
 • Isı direnci, porselen kumtaşın sıcaklık düşüşleri ile deforme olmaz;
 • Artan hijyen, kir tezgaha emilmez, çıkarmak için bir bezle silmek yeterlidir;
 • Gözenek eksikliği, porselen kumtaşın tezgahlarının küften korunması;
 • Doğal granite benzerlik;
 • Sınırsız ürün uzunluğu, derzsiz bir masa üstü yapmanızı sağlar;
 • Çeşitli renk paleti.

Mutfakta porselen taş tezgah.

Porselen kumtaşın masa tablası ses yalıtımı özelliğine sahiptir..

ÖNEMLİ! Porselen taş mutfak tezgahı mutfaktaki gürültüyü azaltır.

kendin nasıl yapılır

Adım adım kendin yap tezgahı yapabilirsin:

 • Malzemeleri seçiyoruz;
 • Temel hazırlığı;
 • Fayans döşemek;
 • Dikişleri ovuyoruz.

Fayanslardan mutfak tezgahı döşemek.

Şimdi noktaların her birine daha yakından bakalım..

Malzemeyi seçiyoruz

Mutfak tezgahı, düz veya kabartmalı bir yüzeye sahip karolardan yapılabilir, uzmanlar ilk tipe daha fazla eğilme eğilimindedir. Mozaik masa üstü de orijinal görünecek..

ÖNEMLİ! Fayans seçerken mutfağın boyutunu göz önünde bulundurmalısınız. Mutfağın boyutu ne kadar küçük olursa, fayansları aldığımız çap o kadar küçük olur.

Fayanslardan yapılmış mutfak tezgahı.

Bir karo boyutu seçerken, odanın boyutu önemli bir rol oynar..

Baz hazırlanması

Tezgah tabanı için en uygun malzeme yumuşak ağaçtan yapılmış FSF veya FB kontrplaktır. Kontrplakların gerekli boyutlarını ölçüyoruz. Kullanım sırasında masanın nemden pul pul dökülmemesi için kontrplak emprenye ve su yalıtımı ile işlenir. Bu nedenle, masa tablasının oluşumunda yer alan tüm ahşap parçaları emprenye etmek gerekir..

Fayans döşemek için alt tabakanın hazırlanması.

Kontrplak genellikle mutfak tezgahının tabanı için kullanılır..

Ardından masa çerçevesini monte ediyoruz, çerçeveyi bordür taşlarına yan bağlarla sabitliyoruz. Sonra kendinden kılavuzlu vidalarla sabitliyoruz. Ayrıca yan duvarları kontrplağa çekerek metal köşelerle kendinden kılavuzlu vidalara bağlarız..

Su geçirmez PVA tutkalı veya ahşap için marangozluk, tamamen güçlendirilmiş bir çerçeveye uygulanır. Ve ikinci kontrplak tabakasını üstüne koyduk ve kendinden kılavuzlu vidalarla sabitledik. Kendinden kılavuzlu vidaları tüm çevre boyunca 10-15 cm mesafeye yerleştiriyoruz. Kenarlara 4 cm çapında kontrplak yapıştırıyoruz.

Tabana yapıştırıcı uygulanması.

Fayans için su geçirmez yapıştırıcı kullanılır.

İkinci kat ile 6 cm uzunluğunda çentikler yapıyoruz.Çentiklerin üzerine bir boya filesi uygulanıyor, kontrplak kenarlarından iyice çekip zımba ile sabitliyoruz..

Son aşama ise sıvı cam uygulaması ve yapının su yalıtımı ile kaplanması olacaktır. Fayans döşemeye başlayabilirsiniz.

Fayans döşemek

Bozulmaları önlemek için, bir işaretleme yapmanız ve karoyu tabana bağlayacak bir çimento tabakası uygulamanız gerekir. Ortadaki kenarlar boyunca iki nokta işaretleyin ve bunları bir çizgiyle birleştirin. Masa tablasının orta çizgisini alıyoruz. Aynı şekilde, merkezi genişlik olarak işaretleyin. Sonuç olarak, iki dik çizgi elde ediyoruz, bunlar tezgahla yüzleşmek için rehberimiz olacaklar..

Yapıştırıcıyı sulandırıyoruz. Güvenilirlik için yapıştırıcıya biraz astar ekleyebilirsiniz (yaklaşık 1/3 oranında).

Tutkalı yaymak için bir astar kullanabilirsiniz.

Fayans yapıştırıcısı yayma.

Görünecek taraftan döşemeye başlıyoruz. Tezgahın dışından başlayabilirsiniz. Çentikli mala ile çimento tabanına bir tutkal tabakası uygulayın. İlk döşemeyi tezgahın köşesine yerleştiriyoruz, ilk sırayı yerleştiriyoruz, 90 ° ‘lik bir açı gözlemlediğinizden emin olun, dış ve yatay çizgileri bir seviye ile kontrol edin. Karo, daha önce üretilen işaretlerle birleşmelidir..

Lavabonun altındaki fayansları ayarlayarak yarım santimetrelik bir hatayı tolere edebilirsiniz. Ana şey, lavabonun tamamen kiremitli yüzeye dayanmasıdır..

ÖNEMLİ! Fayans, bir kaldıraçlı fayans kesici ile kolayca kesilir, bu nedenle, bir lavabo veya buzdolabının altındaki fayansları keserken işi kolaylaştırmak için kartondan boşluklar yapabilir ve ardından bunları işaretleyebilirsiniz..

İlk sırayı döşerken işi kolaylaştırmak için son kaplamayı düzenleyeceğiz..

Tezgahın üzerine fayans döşemek.

Fayansların döşenmesi tezgahın ortasından başlar..

Ardından, karoları sıralar halinde döşeyin, dikişlere haçlar eklemeyi ve fazla yapıştırıcıyı çıkarmayı unutmayın. Uçağı bir seviye ile kontrol ettiğinizden emin olun..

Tezgah üzerindeki fayanslar bitince tezgahın ucunu kapatmaya başlayabilirsiniz..

ÖNEMLİ! Fayansları mümkün olduğunca birbirine yakın yerleştirin.

Fayans tezgahı.

Döşeme tezgahın ortasından başlar..

Tezgahın sonu nasıl kapatılır

Masa tablasının altına çıtalar takıyoruz, masa tablası için bir destek görevi görecekler. Ön taraftan köşe dış profilini sabitliyoruz. Bir çimento tabakası ile iyice astarlayın, kurumasını bekleyin.

Fayans döşerken, ilk karo tabakası, karo kalınlığına kadar bir çıkıntı ile döşenmelidir. Daha sonra fayanslar kesilir ve tezgahın ucuna yapıştırılır. Kesilen karo veya dekoratif kenarlık dik açılarda yapıştırılır. Ve mahsulün alt tarafı profilde maskelenir.

Tezgahın ucunu kapatıyoruz.

Tezgahın ucu fayans veya dekoratif bordürlerle kaplanabilir..

Sonuca bakma işi bittiğinde, karo biraz kurudu, derz doldurmaya başlayabilirsiniz..

Üç tip tezgah üstü kapatma vardır:

 •        böylece döşemenin kenarı asılı kalır;
 •        böylece karonun kenarı çıkıntı yapar;
 •        en zor seçenek (genellikle ustaya güvenirler) ucu 45 derecelik bir açıyla kapatmaktır..

Masa üstü ucunun kapatılması.

Tezgahın ucunu fayanslarla kapatmanın birkaç türü vardır..

derz dolgu

Tezgah döşendiğinde, dikişlerin düzgün şekilde taşlanması önemlidir. İş için ihtiyacımız var: harç, köpük sünger, tahta çubuklar, kauçuk spatula, karıştırıcı. Derz dolgu karışımı seçerken önerilen derz genişliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu çalışma birkaç aşamada gerçekleşir:

 1. Fayans yapıştırıcısının kalıntılarını çıkarıyoruz, masaya zarar vermemek için köpük kauçuk sünger veya tahta çubuklar kullanmanız gerekiyor..
 2. Döşemeyi çimento kalıntılarından temizliyoruz.
 3. Harcı paketteki talimatlara göre hazırlıyoruz. Harcı küçük porsiyonlarda pişirmeyi unutmayın. çabuk kurur.
 4. Hazır bir çözümle (gözle çok kalın ekşi krema gibi olmalıdır), kauçuk bir spatula kullanarak tüm çatlakları boşluk bırakmadan doldurun
 5. Kuruduktan sonra, fayansı bir süngerle siliyoruz, genellikle suyla ıslatıyoruz..

Fayanslardaki yapıştırıcının temizlenmesi.

Özel mala ile derz dolgu.

Fayans tezgahı kullanıma hazır.

ÖNEMLİ! Mutfak tezgahı için bir epoksi harç seçin. Kimyasal ve asit ajanların yanı sıra sıcaklık değişimlerine karşı dayanıklıdırlar..

Gerekli alet ve malzemeler

1600 × 560 cm ölçülerinde masa üstü için üç dolap (lavabo dolabı, çekmeceli dolap, iki kapılı dolap) alıyoruz.

Tezgahın tabanı için, iğne yapraklı türlerden iki yaprak kontrplak FSF veya FB alıyoruz.

FSF – fenolik reçine ile yapıştırılmış kontrplak. FB – bakalize kontrplak, bakalit vernik ile emprenye edilmiştir (bu kontrplak sıcak ve nemli bir odada kullanılabilir).

Ayrıca şunlara da ihtiyacımız var:

 • Kuru kesim için karo üzeri diskli kömür öğütücü;
 • spatula – kesilmiş karoları döndürmek için;
 • spatula – 60 cm ve 12 cm;
 • fayanslar için yüksek tutuşlu yapıştırıcı;
 • seviye;
 • 3 cm fayans için haçlar;
 • silikon dolgu macunu;
 • ahşap için koruyucu bileşik;
 • lateks veya astar;
 • ahşap tutkalı;
 • elektrikli matkap;
 • muşamba, temizlik için eski paçavralar;
 • keçeli kalem, kurşun kalem;
 • sıvı cam ve su yalıtım bileşimi;
 • paslanmaz vidalar – 3.5 -3.8 cm – 400 adet;
 • yapboz;
 • karıştırıcı;
 • ahşap için matkap;
 • harç kovası.

Fayansları monte etmek için bir takım araçlar gereklidir.

Döşeme araçları.

Kaplama tezgahı için fayans seçimi

Tezgah için bir karo seçerken, üç kriter dikkate alınmalıdır..

 • Üst katmanın görünümü. Mutfak için fayansların mümkün olduğunca ön yüzü ile düz seçilmesi gerekmektedir. Kir sürekli olarak gözenekli karolara girer ve aynalı yüzeyler sık ​​sık temizlik gerektirir..
 • Masa tablası yoğun kullanıma sahip bir çalışma yüzeyi olduğu için malzeme mümkün olduğunca sağlam olmalıdır. En iyi seçenek porselen seramik karolardır, sıcaklık dalgalanmalarına, mekanik hasara dayanabilir, nem geçmez.
 • Parametreler doğrudan çalışma yüzeyinin boyutuna bağlıdır. Kaplama için mozaikten fantezilerinize kadar çeşitli ebatlarda fayans alabilirsiniz. İşlemde daha az atık olması için karoların seçilmesi gerektiğini hatırlamak önemlidir..

Bir tezgah için bir karo nasıl seçilir.

Tezgah için maksimum düz yüzeye sahip bir karo seçmeniz gerekir..

İlginç çözüm örnekleri

Mutfağı fayanslarla bitirmek için mükemmel bir seçenek. Fayansların bakımı çok kolaydır, temizlenmesi kolaydır, dış etkenlere karşı dayanıklıdır ve şık bir görünüme sahiptir. En ilginç tasarım çözümlerini düşünün.

Küçük mutfaklar için mozaik veya küçük karo uygundur..

Aydınlık bir mutfak hostesin hayalidir. Fayanslar, mobilyalarla aynı tonda, duvarlarla eşleştirilebilir. Duvarlar, tezgahlar, mutfak cepheleri aynı tonda olabilir..

Çalışma alanının üzerindeki duvar kaplaması için daha ilginç tonlar kullanabilirsiniz, ardından masa tablasının rengi önlüğün tonuyla örtüşecek ve yumuşak bir renk oyunu elde edeceksiniz..

Fayansların boyutunu ve tonunu seçerken mutfağın boyutunu göz önünde bulundurmayı unutmayın. Açık renkler mutfağı daha büyük gösterecek ve akılda kalıcı renkler şık görünecek.

Mükemmel bir tasarım çözümü, iç mekana cam karolar eklemektir..

Mutfak için cam tezgah.

Cam yüzey herhangi bir tasarıma mükemmel uyum sağlar.

Piyasada çok çeşitli taş ve suni taş karolar bulunmaktadır, ayrıca suni ahşap ve metal karolar da bulabilirsiniz..

Fayanslar sadece farklı boyut ve renklerde değil, dokulu veya pürüzsüz, parlak veya aynalı da olabilir..

Bir karo rengi seçerken, mutfaktaki aydınlatma derecesini dikkate almayı unutmayın..

Fayans “Loft” stiline mükemmel uyum sağlar, fayanslar herhangi bir tasarım yönünde kullanılabilir.

Loft tarzı mutfak.

“Loft” tarzında bir mutfak için karo tezgahı mükemmel bir çözüm olacaktır..

Birkaç Bakım İpuçları

Yapay taş tezgahın özel bir bakıma ihtiyacı yoktur, ancak bazı öneriler hala takip edilmeye değerdir. Doğal veya yapay taştan yapılmış tezgahın yüzeyi yılda bir kez özel bir emprenye ile muamele edilmelidir. Bu emprenye, nemin nüfuz etmesini önleyerek servis ömrünü uzatır. Fayans derzleri periyodik olarak bir dolgu macunu ile kaplanmalıdır..

Taş tezgah yılda bir kez bir dolgu macunu ile kaplanmalıdır. Sıcak ve soğuk için özel bardak altlıkları kullanın. Yiyecekleri tezgahta kesmemelisiniz, bunun için kesme tahtaları kullanmalısınız. Doğal taş yüzeylerin zaman zaman cilalanması gerekir. Fayans tezgahı özel bakım gerektirmez, ılık su ile yıkamak ve sabun eklemek yeterlidir.

Fayanslardan kendin yap mutfak tezgahı

Fayans tezgahı için 50 fotoğraf fikri

Previous Post
Ev ve iç mekan için kendi ellerimizle güzel şeyler yaratıyoruz
Next Post
Stylish design of a small kitchen in 2021