15 49.0138 8.38624 1 1 5000 http://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Salon tasarımı: apartmanda ve evde iç fikirler

Salon, sahiplerin tercihlerini göstermek ve konukları etkilemek için tasarlanmış diğer odaların en kamusal alanıdır. Bu nedenle, salonun iç tasarımının seçimi özel dikkat gerektirir. Tasarım hem işlevsel hem de estetik bir bileşen taşımalı, ailenizle geçirdiğiniz bir iş gününden sonra rahatlamanıza veya misafir ağırlamanıza yardımcı olmalıdır. Dairede salonun iç kısmının doğru seçilmiş bir versiyonu, avantajları vurgulamaya ve odanın kusurlarını gizlemeye yardımcı olacaktır..

Bir şehir dairesinin aydınlık bir salonunun içi

Salon, abartısız, evin en önemli odası olarak adlandırılabilir.

Bir stil seçmek

Çeşitli yönler, her zevke uygun bir tasarım elde etmenizi sağlar. Minimalizm, küçük bir oda için uygundur ve bazı gelişmiş sahipler için yüksek teknoloji. Ancak geniş bir alana sahip bir apartman dairesinde veya kendi evinizde bir oturma odasının içi klasik ve büyük ölçekte dekore edilebilir..

Klasik

Salonun klasik tarzda tasarımı, lüks mobilyalar, dekor ve iç dekorasyonda açıkça ifade edilir. Yaldızlı unsurlar, akıcı şekiller ve doğal ahşaptan yapılmış Barok tarzındaki ürünler iyi uyum sağlar.

Klasik tarzdaki salonda uzun pencereler

Klasik iç mekan, büyük pencereli geniş odalar için idealdir.

Her dekor ve dekorasyon parçası lüksü vurgulamalıdır. Dekoratif sıva kalıplı gerçek veya sahte şömine, yaldızlı çerçevelerde klasik tablolar. Mobilya ve perde tekstilleri asil kumaşlardan yapılmalıdır: perdeler için kadife ve saten; döşeme için jakar, kadife, brokar.

Zorunlu bir özellik, yarı antika bir sarkıt avizedir. Dekoratif kalıplama ile birlikte odaya efekt katacaktır..

Modern

Modern, sıra dışı tasarım çözümleri, asimetrik dekorasyon ve dekorasyon seçenekleri, zıt renk kombinasyonları, diğer stillerden unsurlar ekleyerek hakimdir..

Art Nouveau salon tasarımı

Modern, pratikliği ve işlevselliği ideal bir şekilde birleştirir

Art Nouveau, mobilya ve dekor öğelerinin işlevselliğinde bir önyargı ile karakterizedir. Ana vurgu, basit şekillerde yapılmış geniş ve konforlu bir kanepe tarafından yaratılmıştır. Ana özellikler kolaylık ve işlevselliktir. Tasarımın benzersizliği, standart dışı aksesuar ve dekorasyon uygulamasıyla verilir..

Art Nouveau tarzında modern bir salonun içi

Tarz gereksiz süslemelerden hoşlanmaz, ancak ev bitkileri kabul edilir.

Modern, geniş ve küçük oturma odaları için eşit derecede uygundur. Mevcut alana bağlı olarak, alanı görsel olarak artırmak veya azaltmak için farklı tasarım hileleri uygulanabilir..

Yüksek teknoloji

Yüksek teknoloji tarzı, özellikle ileri düzey gençler arasında popülerdir. Alanın en işlevsel kullanımını ifade eder. Odada gereksiz dekordan vazgeçmelisiniz. Modern akıllı teknolojinin kullanımı zımni.

Modern bir yüksek teknoloji tarzında aydınlık bir salon

Belki yüksek teknoloji, duygusallıktan yoksundur, ancak burada kesinlikle gereksiz bir şey yoktur.

Mobilya genellikle ankastredir, metal ve cam ana malzemelerdir. Renk şemasına beyaz, gri ve siyah renkler ve tonları hakim olmalıdır. Tüm yüksek teknolojili tasarımlarda katı düz çizgilerin hakimiyeti izlenebilir..

Yüksek teknoloji tarzı bir salonda köşe gri kanepe

zemin kaplaması, herhangi bir süs ve çizim olmadan tek renkli olmalıdır

Yüksek teknoloji, modern iş adamlarına uyacak. Alanın optimum kullanımı, sınırlı alan için ideal hale getirir.

minimalizm

Minimalist oturma odası tasarımı, küçük alanlar için idealdir. Minimum mobilya, minimal dekor, iç mekanda orantılılık, düz çizgiler ve açılar, çoğunlukla açık renkler anlamına gelir. Bütün bunlar, alanı mümkün olduğunca verimli kullanmaya ve mekanın görsel olarak genişlemesinin etkisini yaratmaya yardımcı olur..

Minimalizm tarzında salonun içi

Minimalizm, dekoratifliği pratiklik lehine feda eder, sonuç bir tür “sessiz” şekil ve çizgi estetiğidir.

Minimalist bir oturma odasındaki mobilyalar basit, geometrik olarak doğru, tek renkli olarak seçilmiştir. Pencerelerdeki perdeler öne çıkmamalı, bu yüzden duvarlardan birkaç ton farklı alıyorlar. Roll-up modeller çok yakışıyor.

Minimalizm tarzında salonun iç kısmında koyu ahşap zemin

Minimalizmin renk paleti – çoğunlukla doğal kökenli birkaç nötr renk

Son işlem tek renkte yapılmalıdır. Düz sıva, ahşap, duvar kağıdı bunun için uygundur. Gereksiz süslemelerin yerleştirilmesi önerilmez. Vurgu, zıt bir resim veya fotoğrafla yapılabilir..

çatı katı

Çatı katı, sınırlı hacimli odalar için uygun değildir, gereksiz bölmeler, yüksek tavanlar, büyük pencereler olmadan alana ihtiyaç duyar. Çatı katının içi rahat ve konforlu bir çatı katı atmosferi yaratır:

 • kaba sıva veya tuğladan yapılmış duvarlar;
 • dekoratif bir unsur olarak ahşap kirişler;
 • ahşap veya laminat zemin.

Çatı katı, eski şeyleri, mobilyaları yeni cihazlarla birleştirmenizi sağlar. Genellikle yaratıcı insanlar tarafından seçilir. Odada yastıklar ve battaniyeler bulunan geniş, yumuşak ve rahat bir kanepe olmalıdır. Resimler de modern tekniklerde iyi görünüyor. Avizeler bu tarza pek uymuyor, spotlar veya tellerden sarkan sıradan lambalar çok daha uygun.

Gri yüzeyli beton duvarlar ve tavan

Loft tarzı bir salon, zamana ayak uyduranlar ve moda haberlerini takip edenler için bir iç mekandır.

Çatı katı tarzında iki pencereli salon

Stil görünüşte uyumsuz öğeler içeriyor

Tekstiller deri, keçe, süet içerebilir. Pencereler mümkün olduğunca açık tutulmalıdır. Bunu yapmak için kısa pamuklu perdeler veya panjurlar kullanın..

Provence

Provence, klasik tasarımın bir tür taşra versiyonudur. Açık pastel renkler, doğal motifli duvar kağıtları, zarif antika veya eski mobilyalar, el sanatları ile karakterizedir..

Provence tarzı bir salonda dekoratif bir şöminenin yanında mumlar

Provence klasiklere benzer, ancak manzara sadeliği ve taşra cazibesi bakımından farklılık gösterir.

Açık renkler odayı görsel olarak büyütür, bu nedenle Provence küçük bir oda için de uygundur. Provence, deniz kenarında bir Fransız kır evinin rahat ve hafif atmosferini yaratır. Aile veya arkadaşlar eşliğinde rahatlamayı ve dinlenmeyi teşvik eden bu ortamdır..

Son işlem sıva, boya, taklit tuğla (her zaman hafif) ile yapılabilir. Çiçek motifli hafif duvar kağıtları da uygulanabilir. Zemin için doğal malzemeler kullanılır: ahşap veya parke. Ahşabı taklit eden ucuz bir kaplama, tüm tasarımı mahvedebilir. Mobilya ve süs eşyaları oymalarla süslenebilir.

Rustik tarzda salonun duvarında duvar kağıdı

Stil doğal olan her şeye yöneliyor, bu yüzden burada daha doğal malzemeler olmalı.

Dekorasyon için çeşitli hasır sepetler, örgü peçeteler veya pelerinler kullanılır. Perdeler için nakış veya desenlerle süslenmiş doğal kumaşlar alırlar. Renk tasarımında ana kural iki veya en fazla üç ana renk seçmektir ve çoğu yüzey sadece bu renkler ve tonlarında yapılmalıdır. Aile fotoğrafları dekorasyonu mükemmel bir şekilde tamamlıyor.

Salon dekorasyonu ve dekorasyonu

Bir stil seçtikten sonra, salonun dekorasyonuna ve sonraki dekorasyonuna odaklanmalısınız. İşin en önemli kısmı bu olduğu için karmaşık bitirme işini ustalara emanet etmek daha iyidir. Tecrübe veya bilgi eksikliği ile planlanmış oturma odası dekorunu kolayca bozabilirsiniz..

Duvar dekorasyonu için malzemeler

Bir bitirme seçeneği seçerken, her şeyden önce, seçilen stilin özelliklerini dikkate almanız gerekir..

Koyu gri kanepeli bir salonda beyaz duvarlar

Hafif boyalı duvarlar minimalist iç mekanlar için uygundur.

Ayrıca, başarılı kombinasyonları için malzemelerin olumlu ve olumsuz yönlerini dikkate almaya değer:

Malzeme profesyoneller eksiler
Boya su geçirmez;

temizlemesi kolay;

yeniden renklendirmek zor değil.

yüksek boya maliyetleri;
duvar kağıdı sadece tutun;

çok çeşitli renkler, dokular;

kusurları gizlemek;

çoğunlukla ucuz.

nispeten kısa hizmet ömrü;
Dekoratif sıva benzersiz görünüm;

aşınmaya dayanıklı kaplama;

duvarların kusurlarını gizler;

ek beceriler veya bir ustanın katılımını gerektirir;

sıva veya vernik ile ilave sıva kaplama maliyetleri.

Odun Çevre dostu;

iyi ses yalıtımı;

kirden temizlenmesi kolay.

yüksek fiyat;

nemi kötü tolere eder;

Dekoratif tuğla veya taş doğallık;

şık görünüyor;

nemden korkma.

yüksek fiyat;

kurulumun karmaşıklığı;

ayna yüzeyi salonu görsel olarak büyütmeye yardımcı olur; çabuk kirlenir.

Kanepenin üstündeki duvar resimleriyle dekorasyon

Klasik ve rustik iç mekanlarda duvar kağıdı olmadan yapmak neredeyse imkansızdır.

Zemin bitirme

Salondaki zemin için hemen hemen her malzeme uygundur. Burada tercihlerinizi, stil özelliklerinizi ve elbette finansal yeteneklerinizi dikkate almak zorunludur..

Özel bir evin salonunun zemininde koyu muşamba prod ağacı

En bütçe seçeneği, herhangi bir zemin kaplamasını taklit eden muşamba.

En yaygın döşeme seçenekleri şunlardır:

 1. Laminat. Ahşabı taklit eden harika görünüyor, ayrıca kurulumu kolay ve hızlı. Ancak, kurulum mükemmel seviyede bir zemin gerektirir..
 2. Parke. İyi sıcak tutuyor ve harika görünüyor, ancak daha pahalı olacak ve bir uzman kiralamanız gerekecek..
 3. Seramik karo. İyi bir görünüme ve pratikliğe sahiptir. Dezavantajlar, kurulumun karmaşıklığını, soğuk ve kaygan zemini içerir..
 4. Linolyum. Düşük fiyat onun lehine konuşuyor, ancak birçok düşük kaliteli ürün olduğu için üreticiyi dikkatlice seçmelisiniz. Ayrıca kurulumu kolay.
 5. Halı. Kurulumu çok kolaydır, zemini iyi yalıtır ve aynı zamanda nispeten ucuzdur. Ancak yoğun toz topladığı için sürekli temizlik gerektirir..
 6. Kendinden yayılan zemin. Pratiklik ve benzersiz tasarımda farklılık gösterir. Ancak, herkes için uygun değildir ve fiyatı artmıştır..

Tavan tasarımı

Doğru malzemenin seçimi, odanın olumlu yönlerini vurgulamaya ve kusurları gizlemeye yardımcı olacaktır. Örneğin, küçük bir oturma odası için, odanın boyutunu yanıltıcı bir şekilde artırma özelliği nedeniyle, genellikle streç parlak bir tavan kullanılır. Büyük bir salon için, odayı görsel olarak bölgelere ayırabileceğiniz çok seviyeli yapılar uygundur..

Salonun iç kısmında geyik boynuzu avize

Tavanın yüksekliğine çok bağlıdır, eğer düşükse, hafif bir kaplama yeterlidir

Alçı kalıplama ve sanatsal boyama gibi daha pahalı ve teknik olarak sofistike unsurlar, lüks bir klasik iç mekanla iyi gidecektir. Bu seçenek, büyük bir kristal avizeyi mükemmel bir şekilde tamamlayacaktır..

Tavan malzemeleri:

Malzeme Avantajlar Dezavantajları
Alçıpan ekolojik olarak temiz;

kolayca bükülür, bu nedenle çeşitli kavisli şekiller oluşturmak için uygundur;

kabloları, klima sistemini yapının altına gizlemenizi sağlar.

düşük daireler için uygun değildir;
gergi tavan aşınmaya dayanıklı;

bakımı kolay;

tavan ve iletişimdeki kusurları kapatmaya da yardımcı olacaktır..

yüksek fiyat;

kurulum için bir uzman gereklidir;

Boya çok çeşitli renk seçenekleri;

sorunsuz uygulanır;

düz bir yüzey gerektirir;

kusurları ve düzensizlikleri artırır.

duvar kağıdı geniş ürün yelpazesi;

uygun fiyat aralığı;

yapıştırma kolaylığı.

düşük hizmet ömrü;
Polistiren karolar monte etmek için uygun;

geniş aralığında;

Uygun Fiyat;

alçı, sıva taklit edebilir.

yüksek sıcaklıktan korkmak (örneğin, yakındaki bir lambadan);

güneş ışığından renk kaybeder;

Alçı zarif görünüm;

kusurları gizler;

işi yapmak için bir uzman gereklidir.
Zar çatı katı tarzında harika görünüyor;

düşük kurulum karmaşıklığı;

doğal ahşap;

sürekli bakım gerektirir.

Salonun tasarımında streç parlak tavan

3 metre ve üzeri yükseklik, çok seviyeli yapıların kurulmasını mümkün kılar

Mobilya seçimi

Kulaklığı oturma odasına yerleştirirken, bir kuralı hatırlamak önemlidir: çevresine koymayın. Köklü geleneklere rağmen, böyle bir düzenleme büyük bir odayı boş yapacak ve küçük olanı daha da kısıtlayacaktır..

Geniş bir oturma odası için kanepe ve koltuklar merkeze daha yakın konumlandırılabilir. Aynı zamanda, odada varsa, kimsenin sırtını TV’ye vermediğinden emin olmanız gerekir..

Oturma odasının tavanında vantilatörlü iki avize

Mobilya seçimi salonun büyüklüğü, sakinlerin sayısı ve ihtiyaçları ile ilgilidir.

Küçük apartmanlarda koltukları pencere kenarına yerleştirmek daha iyidir. Hatta bir köşe kanepe bile satın alabilirsiniz. İşlevselliği vardır ve pencerenin arka planına karşı büyük görünmez.

Mobilya seçerken, salonun tarzını ve mobilyalarını dikkate almak zorunludur. Bu nedenle klasik bir tasarım için basit ve düzenli bir şekle sahip tek renkli bir kanepe uygun değildir. Ve oymalı ayakları ve sırtları olan eski bir ahşap set, modern veya yüksek teknolojiye uymaz..

Tekstil tasarımının özellikleri

Dinlenmek için rahat bir atmosfer yaratacak ve hafiflik verecek açık renkli perdeler ve tekstiller oturma odası için uygundur. Kumaşın türü ve rengi dekorun geri kalanıyla eşleşmelidir..

Oturma odası penceresinde ankrajlı karartma perdeleri

Perde seçimi doğrudan iç mekanın tarzı ile ilgilidir.

Ayrıca, bir kumaş seçerken, tekstilin sadece dekoratif işlevini değil, aynı zamanda pratik olanı da dikkate almak gerekir. Aşırı aydınlık bir odada perdeler aşırı güneş ışığına karşı korunmaya yardımcı olacaktır. Ancak gölgeli bir dairede, yeterli ışık olması için daha şeffaf perdelere ihtiyaç vardır..

Salondaki kanepede parlak yastıklar

Parlak dekoratif yastıklar, alanın geri kalanının tek renkli ölçeğinin arka planına karşı her zaman şık görünür.

Oturma odası tekstilleri, benzersiz ve egzotik oryantal tasarımlar yaratmak için kullanılabilir. Bunun için sadece pencereleri değil, aynı zamanda tavan ve duvarları da süsleyen parlak kumaşlar kullanılır..

Kruşçev’de oturma odası

Küçük odalar Kruşçev için tipiktir, salon istisna değildir. Bu durumda, minimalizm veya yüksek teknoloji kullanmak daha iyidir. Arzunuz ve paranız varsa, Provence’ı kullanabilirsiniz..

Odanın daha aydınlık ve ferah görünmesi için renk şeması açık tonlarda olmalıdır. Kruşçev salonu için mobilyalar en kompakt seçilmelidir. Aynı zamanda, katlanır bir kanepe, işlevselliği açısından en karlı olanıdır..

Küçük bir salonun duvarında asılı raflar

Bir kanepe, birkaç koltuk, bir sehpa ve bir duvar veya raflar, Kruşçev’deki salon için geleneksel bir mobilya setidir.

Düzen ve fonlar izin veriyorsa, salon, bitişik mutfak ile birleştirilerek genişletilebilir. Böylece mutfak ile birleştirerek salon-stüdyo elde edebilirsiniz. Ancak bu durumda, kokuların daireye yayılmaması için sobanın üzerine güçlü bir davlumbaz takılması gerekir..

Özel bir evde salon iç

Kendi büyük evinizin büyük bir avantajı, odaların boyutunu ve düzenini bağımsız olarak planlama yeteneğidir. Bu nedenle, bir tasarımcının hayal gücü uçuşu için çok yer var..

Özel bir evde eğimli tavanlı salon

Etnik tarzda salon dekorasyonu

Salonun birkaç pratik işlevi birleştirdiğini düşünmeye değer:

 • aile istirahati için bir yer;
 • aile veya misafirlerle yemek yemek için bir oda;
 • resepsiyon.

Alan tam bir özgürlük sağladığından, salon yemek alanı ve dinlenme yeri olarak ayrılmalıdır. Bu, dekorasyonda küçük bir değişiklikle, bir podyum oluşturarak, aydınlatmayı değiştirerek veya mobilyalarla bir bölüm oluşturarak başarılabilir..

Kır evi salonu dekorasyonu

Ülke tarzı salon iç

Evde geniş bir salon için dikkat çekecek ve aynı zamanda sahiplerinin tasarım ve tercihlerine uygun bir vurgu nesnesine ihtiyaç vardır. Büyük bir kitaplık, egzotik dekor, büyük bir ev bitkisi, özel bir tablo böyle bir unsur olarak hareket edebilir..

Kişisel bir evin bir diğer avantajı, sadece rahat bir atmosfer yaratmayacak, aynı zamanda uzun kış akşamlarında herkesi ısıtacak bir şömine kurma yeteneğidir..

İç mekanda şömine

Bir şömine, herhangi bir alana rahatlık ve sade bir atmosfer katar. Soğuk bir akşamda ahşabın hafif çıtırtısı hiçbir şeye benzemez.

Şu anda, çeşitli malzeme ve renklerde çok çeşitli şömineler var. Odaya baskı yapmaması için hafif bir gölge almak en iyisidir. Şöminenin üzerinde bir resim mükemmel görünecek, ancak tam tersine, bir sehpa ve birkaç koltuk veya bir kanepe düzenlemek zorunludur..

Klasik tarzda oturma odasında lüks koltuklar

Şömine neredeyse her zaman klasik iç mekanlarda bulunur.

Kurulum, tesisten bazı koşullar gerektirir:

 • zemin dayanıklı olmalıdır;
 • 20 metrekare alan.

Bu nedenle şehir dairelerinde şömine çok nadirdir..

Özel bir evin salonunda taş süslemeli şömine

Gerçek bir şömine oldukça pahalı bir zevktir.

Şömine çeşitlerine de dikkat etmelisiniz:

 1. Geleneksel. Bacaya ihtiyacı var, bitmiş bir odaya montajı zor. Ama tam olarak şöminede yanan odunun eşsiz hissini veriyor..
 2. Gaz. Kurulumu daha kolaydır, gaz kaynağı gerektirir. Standartla aynı görünüyor, ancak daha yüksek ısı dağılımı.
 3. Elektrik. Gerçek bir şömineyi taklit eder ve bir prizden çalışır. Ama hiçbir şey odun ateşinin yerini tutamaz.
 4. Sahte şömine. Sadece dışını taklit eden iç mekan dekoratif unsuru. Birçok tasarımda iyi görünüyor. Ateşi simüle etmez ve ısıtmaz.

Video: salonların şık iç mekanları

Fotoğraf: 50 salon tasarım fikri

Minimalizm tarzında aydınlık oda Modern tarzda geniş oda Kanepenin üzerindeki yemlikte saat Minimalist salon tasarımı Oturma odasının iç kısmında açık raflar Sehpa yerine antika sandık Oturma odası duvarında karahindiba resmi Özel bir evin oturma odasında panoramik pencereler Oturma odasını iç mekan bitkileriyle dekore etmek Modern tarzda bir oturma odasında tavanın çevresini vurgulamak Torna ile dubleks tavan Beyaz uzun dolaplar Farklı boyutlarda iki yuvarlak masa Özel bir evin salonunda ahşap sütunlar Lake ahşap zemin yüzeyi Üstü camlı ahşap sehpa Balkona erişimi olan oturma odası Dolaplar için salonun duvarındaki nişler Oturma odasında duvarın iki renkli boyaması Oturma odası tasarımında mor kullanımı İskandinav tarzında aydınlık oda Dört bitişik pencereli salon Oturma odası dekorunda parlak yastıklar Ünlülerin portreleri ile İngiliz tarzında oturma odası Çok katlı bir binanın oturma odasındaki panoramik pencere Oturma odası duvarındaki vinil duvar kağıdı Salonun mavi duvarındaki tablolar Modern oturma odası aydınlatması Oturma odasının iç kısmındaki masa lambaları İskandinav minimalizmi ruhunda oturma odası Sehpanın yerine retro sandık Panoramik camlı salonda yeşil kanepeler Minimum mobilyalı oturma odasında gri duvar Kahverengi deri döşemeli döşemeli mobilyalar Ahşap panellerle duvar kaplaması Oturma odasının iç kısmında askı yerine merdiven Aydınlık bir odada beyaz kanepeler Özel bir evde beyaz bir oturma odası tasarımı Karmaşık beyaz tavan Yüksek tavanlı oturma odası tasarımı Bir şehir dairesinde küçük salon Doğal taş kaplamalı gerçek şömine Oryantal tarzda salonun tasarımı Beyaz kanepede sarı yastıklar Siyah döşemeli döşemeli mobilyalar Bir panel evin oturma odasında kahverengi perdeler Uzun kollu zemin lambası Kare pencereli küçük salon iç Kuyruklu piyanolu özel bir evin salonu Sehpa yerine kare sandık

Previous Post
Senderos de jardín de bricolaje: dibujos y opciones de diseño.
Next Post
What is needed for a site landscape design project