15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Klasik tarzda bir oturma odası nasıl tasarlanır

İnsanlar, daireleri ve evleri için benzersiz ve güzel bir tasarım elde etmek için giderek daha fazla tasarım alanında uzmanlara yönelmeye başladılar. İç mekan modasındaki modern trendler genellikle olağanüstü çözümlerle ifade edilir. Salon, insanların misafir aldığı, geniş bir masada yemek yediği ve aynı zamanda sıcak bir aile çemberinde vakit geçirdiği ana odalardan biridir. Klasik tarzda oturma odasının içi giderek daha az talep görüyor. Ve boşuna, çünkü aristokrat İngiltere veya gizemli Mısır, geniş bir şehir dairesine tamamen yerleşebiliyor. Klasik tarz yeni biçimler kazanıyor.

Klasik tarzda beyaz oturma odası

Klasik tarzda oturma odasının içi rahat bir atmosfer yaratacak ve ev sahiplerinin harika zevkini vurgulayacaktır.

Ortak özellikler

Klasiklerin doğasında bulunan ana karakteristik özellikler, dekorasyonun gösterişli zenginliği ve elbette her yöne özgü özel özelliklerdir. Bu kayıt türü, menşe ülkelere göre alt bölümlere ayrılmıştır..

Beyaz duvarlı aydınlık oturma odası

Klasik tasarım, odayı aydınlık ve ferah kılan beyaza mükemmel şekilde uyar.

Daha önce dile getirilenlere ek olarak, klasikler şunlar olabilir:

 • Roma;
 • gotik;
 • Yunan;
 • Romanesk;
 • barok;
 • Rönesans;
 • rokoko;
 • imparatorluk tarzı;
 • modern klasik.

Böyle kapsamlı bir liste, her yönün kendi özelliklerini ve özelliklerini gizler. Bazıları benzer, diğerleri ilkinden kökten farklıdır. Ama ortak noktaları var. Saflığın bir göstergesi olan beyaz rengin varlığı ile birleşirler. Örneğin, “Barok” mobilya, duvar ve tavanların sütlü tonlarına sahiptir, “Rönesans”, altın çerçeveli cephelerle ifade edilen sarımsı beyaz bir kaplama ile karakterize edilir. “Gotik” bile bir istisna değildir. Elemanları ayrıca beyaz tonlarda yapılmıştır ve gözlemcinin eskimeyen klasiklere ait olduğunu belirtmesine izin verir..

Klasik bir oturma odasında bej duvar dekorasyonu

Yumuşak bej rengi oturma odasına rahatlık ve sıcaklık katar

Klasik tarzdaki oturma odasının tasarımı, böyle bir odaya mükemmel uyum sağlar. Zengin dekorasyon, kraliyet, aristokrat nitelikler burada yaygın olarak kullanılır. Kemerli açıklığın görkemli direği olan Yunan sütunlarıyla geniş salonun belirsizliğini misafirleriniz takdir edecek..

Salonları Roma veya Yunan tarzında dekore edilmiş kır evleri, sahiplerini kayıtsız bırakmıyor. Geniş, ferah odalar, bu alanların özelliklerini tam olarak ifade ederek iç dekorasyonu düzenlemenize olanak tanır. Salonda balkon veya cumbalı pencere bulunması gerekli şıklığı katacaktır..

Klasik bir oturma odasının iç kısmındaki leylak perdeler

Morun pastel tonları – leylak, leylak ve lavanta sevimli ve sofistike görünüyor

Pahalı kaplama malzemelerinin yaygın kullanımı, odanın atmosferi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Asil ahşap, seramik karolar, doğal taş, pahalı tekstillerle birleştiğinde, her tür klasiğin belirgin özellikleridir..

Farklı türlerden ödünç alınan mücevherlerin kombinasyonu, neoklasizmi hayata geçirebilir. Geniş pencere açıklıkları parlak ışık sağlar. Duvarların duvar kağıdında, güneşteki parlak noktaları yansıtan altın kaplama desenler. Hafif zarif kıvrımlarla taçlandırılmış, zengin işlemeli döşemeli mobilyalar eksantriklik katacaktır. Tavandan zemine inen, muhteşem kepçelerle çevrili pahalı, lüks perdeler sizi parlak ışıktan koruyacaktır. Yunan ve Romalı mimarların soyundan gelenlerin en iyi geleneklerinde yapılmış, odanın içinden cumbalı pencereyi tutan yüksek ışıklı sütunlar, ideal olarak böyle bir tasarımın aidiyetini vurgulayacaktır..

Gri duvarlı ve tavanlı oturma odası

Gri, klasik iç mekanlarda sıklıkla bulunmaz, ancak oldukça etkileyici görünüyor.

Özel bir evde klasik bir oturma odasının içi

Kahverenginin tüm tonları klasik stile en yakın olanıdır.

Doğru düzenlenmiş dekoratif aydınlatma, sütunları birkaç kez süsleyecektir. Roma tipine özgü monolitik heykeller, salonun boşluğuna organik olarak sığacak.

Pencerelerin gotik keskin tonozları burada benzersiz kullanımlar bulacaktır. Vitray pencereler, iç dekorasyona biraz çekicilik ve benzersizlik katacaktır. “Gotik” tavan, keskin köşelerle aynı şekilde yapılmıştır. Uzatılmış şekiller, sivri nesneler, koyu renk tonları – bunlar “Gotik” in doğasında bulunan ana özelliklerdir..

Mobilya ve aksesuarlar

Aşağıdakiler, türüne bağlı olarak klasik tarzın aksesuarları olarak hizmet edebilir:

 1. Ferforje metalden özenle seçilmiş güzel avize, bohem kristali ile asıldı.
 2. İç dekorasyonun farklı unsurlarının aynı renkleri. Her türlü gözlük, yastık, saat kılıfı, kitap ciltleri. Her mobilya parçası tarafından tekrarlanan aynı renk tonu seçilir..
 3. Oyma mobilya cepheleri: bir yatak, ayrı bir ayna, terbiyeli koltuklar, ranzanın hemen arkasında uyumlu bir şekilde asılı perde.
 4. Antik Yunanistan’a özgü mimari formların ilginç bir bileşimi ile tepesinde dekore edilmiş şömine. Şöminenin kemerlerini süsleyen beyaz pilastrlar, oturma odasında göz alıcı bir vurgu olacak..
 5. Geçen yüzyılın İngiliz avcılarının, öldürülen bir kupanın arka planına karşı soy köpekleriyle birlikte yakalanan stilistik resimleri.
 6. Dekorasyonun çeşitli aksesuarlarının yaldız unsurları. Mobilya parçaları, tablolar, avizeler zengin bir görünüm kazanıyor.
 7. Güzel ciltli kitaplarla aydınlatılmış duvar nişleri.
 8. Yunan İyonik sütunlarıyla çerçevelenmiş geniş bir kemer, çarpıcı bir etki yaratacaktır..

Klasik tasarım stilinin salonunda döşemeli koltuk

Mobilya ürünleri büyük veya sofistike olabilir, ancak her zaman zariftir.

Mavi duvarlı klasik oturma odası iç

Gizli tonlarda ipek, pamuk veya saten döşemeler için uygundur

Klasik tarz oturma odası dekorasyonu

Klasikler pahalı ve güzel dekor öğeleri gerektirir

Klasik tarzlar geniş süsleme ve dekorasyon olanaklarına sahiptir. Tarihsel köken, ortaya çıkan temeller ve her birinin tavırları sayesinde, dekorasyonu tamamlayan birçok olası unsur ortaya çıkıyor. Doğru yerleştirilmiş aydınlatma ile odadaki en değerli yerleri vurgulayarak geçmişe dalacak, yasalarını tanıyacak, atmosferini hissedeceksiniz..

neoklasik

Bu tip salon dekorasyonu, geçmişin ve modern zamanların tüm avantajlarını özümsemiştir. İç mekanın sade, zarif mobilya unsurları, modern renk tonlarıyla ideal bir şekilde birleştirilmiştir. Aristokrat sınıfın masa ve sandalyeleri, tuhaf soyutlama resimleriyle bir arada bulunur. Pürüzsüz tekstillerden yapılmış şık koltuklarla dolu, kesinlikle açık renklerle dekore edilmiş oda, şık duvar “Loft” ile döşenmiş şömine ile uyumludur. Uyumsuz kombinasyonu.

Neoklasik tarzda aydınlık oturma odası

Mobilya minimumda seçilir, iç mekanı aşırı yükleyemezsiniz

Neoklasik tarzda oturma odasında ahşap duvar dekorasyonu

Oturma odası kompozisyonunun merkezi, odanın iç kısmında bir tür ada oluşturan kanepedir.

Örneğin, “Modern” ile dekore edilmiş bir salon, “Yüksek teknoloji” duvarlarından birinin dekorasyonuyla iyi bir kontrast oluşturabilir. Beyaz sıva ile kaplanmış koyu kahverengi bir halıya sahip seramik yer karoları, çevresi neon aydınlatma ile donatılmış çok seviyeli bir tavan, PVC elemanlardan yapılmış dekoratif sütunlardan oluşan bir duvar kompozisyonu, ortada altın duvar kağıdı ile bitmiş plastik ile iyi gider karşı duvarı paneller. Neoklasizmin bütün amacı budur..

Oturma odası tavanında poliüretan süpürgelik

Tavanda, lüks antika iç mekanlarda olduğu gibi geniş bir kaide

Önemli. Başka bir oda tasarımı türünden ödünç alınan bir elemanın seçimi, maksimum uyumluluk ilkesine dayanmalıdır. Çok gösterişli vurgular, parlak renkler almaya gerek yok. Öncelikle tasarım birbirini tamamlamalı, uyum sağlamalı.

Neoklasik bir oturma odasında nadir bulunan büyükbaba saati

Pahalı ahşap türlerinden ve antika iç eşyalardan yapılmış mobilyalar neoklasisizm için uygundur.

Mısır tasarımı

Oturma odasının klasik iç mekanının Mısır tasarımı çok güzel görünüyor.

Taklit taş kaplamalı oturma odasında duvar

Modern bir oturma odası tasarımında Mısır tarzı

Referans. İlk sütunlar Mısır’da ortaya çıktı. O zamanlar, MÖ 30. yüzyılda Imhotep adında yerel bir mimar, firavun için bir mezar dikti ve inşaatı sırasında sütun gibi bir mimari öğeyi ilk kez kullandı. Daha sonra Yunanistan halkları, bugün hala kullanılan bu mimari topluluğu benimsemiştir..

Mısır tarzı bir oturma odasında altın kaplamalı mobilyalar

Stil için tipik olan, altın mobilyaların veya benzer bir tasarıma sahip iç eşyaların kullanılmasıdır.

Oturma odanıza gizemli, gizemli bir atmosfer verin. Bunu yapmak için Mısır duvar resminin belirgin özelliklerini kullanmak gerekir. Tabii ki, onları taştan oymak zorunda değilsiniz. Eski Mısır tanrılarının ve ritüellerinin resimleriyle temalı duvar kağıtları satın almak yeterlidir..

Mısır tarzı oturma odasında yemek grubu

Bir firavunu betimleyen bir tablo, Mısır yönünde iç dekorasyon için iyi bir çözümdür.

Buradaki sütunlar, normal beyaz kompozisyonlardan biraz farklıdır. Esas olarak pürüzsüz bir doku, altın-siyah tonlarla gerçekleştirilirler. Başlıklar, düzgün akan konturlarla tavana doğru uzatılmıştır. Başkentten çevre boyunca duvarda, tüm uzunluk boyunca benzer bir desen düzenlenir..

Spot ışıkları çok uygun olacaktır. Onlar için sıcak parlayan ampuller satın aldığınızdan emin olun. Dekorasyonun altın rengi ile birlikte salonu uyumlu bir şekilde tamamlayacaklar..

Mısır tarzında oturma odası duvar dekorasyonu

Tarza tam olarak uyması için şifonyerleri ve gardıropları antika sandıklarla değiştirin

Dekoratif kabartmalı sıva kullanımı seçeneği çok ilginç görünüyor. Duvarlardan birini tanrı ve firavun heykelleriyle kolayca süsleyebilecek bir ustayı davet edin. Mısır’a özgü küçük kaya sanatı unsurları, klasik tarzdaki bir oturma odası iç mekanının özel bir aksanı olacak..

Gotik

Gotik, klasik bir oturma odası için çok özel bir tasarım seçeneğidir. Gizem, uygunsuz karanlık ve saf lüks, bu iç mekanın ayırt edici özellikleridir..

Gotik tarzda karanlık bir oturma odasının içi

Geleneksel Gotik iç mekanlar aşırı kasvetli görünebilir

Renk paleti burada koyu tonlarda kapsamlı bir şekilde temsil edilmektedir. Siyah, mor, bordo tonları kullanın. Örneğin, döşeme mor halı ile yapılır. Burada mat bir doku uygun olacaktır. Aynı zamanda duvarlar siyaha boyanmıştır. Duvar alanının monotonluğunu çeşitlendirmek için dekoratif sıva veya sıra dışı kabartmalı yerlerde dekore edilebilir..

Gotik bir oturma odasında oyma desenli ahşap mobilyalar

Modern bir versiyonda, Gotik tarz yavaş yavaş kasvetli görünümden uzaklaşıyor.

Bagetlere özellikle dikkat edin. Tasarımı sütunların Yunan kısımlarını andıran geniş dokulu ürünler, “Gotik” in görkemini mükemmel bir şekilde vurgulayacak..

Tavan bu tarzın önemli bir aksanıdır. Eski kaleler, karmaşık tavan boşluklarına sahipti. Dik tonozlar ve keskin köşeler onu her yerde süsledi. Bir şehir dairesi için bu etkiyi elde etmek de mümkündür. Tavanı koyu bir gölgeyle, örneğin kahverengiyle bitiriyorum. Ayrıca çıkıntılı desenler uygulanır. İkincisi, garip girdaplarla kemerli şekillerde seçilir..

Gotik bir oturma odasının iç kısmındaki cam süslemeler

Gotik tarzdaki iç mekanlar ucuz değil çünkü doğal malzemeler pahalı.

Mobilyaya çok dikkat edilir. Ahşap dolap cepheleri siyah renklerde satın alınmaktadır. Her türlü desen, Gotik iç mekanın karakterini uyumlu bir şekilde ifade edecektir. Salonun görsele tam olarak entegre olabilmesi için dolapların iç kısımları bordo tekstillerle çerçevelenmiştir..

Koyu yeşil gotik oturma odası duvarları

Mobilya eşyaları, Orta Çağ’da kullanılanlara mümkün olduğunca benzer olmalıdır.

Oturma odasının aydınlatmasına özel önem verilir. Kasvetli bir odaya çok fazla ışık verilmelidir. Duvar aplikleri tasarıma göre seçilir. Mumluklar mükemmel uyum sağlayacaktır. Merkezi avize dövme olmalı, üç boyutlu.

Barok

Bu klasik oturma odası stili, Gotik tarzın tam tersidir. Parlak, hafif, farklı renklerle göz kamaştırıcı. Renk aralığı ağırlıklı olarak beyazdır. Yaldız burada oldukça uygundur..

Barok tarzı oturma odasında güzel tavan

Barok tarzı oturma odasına girdiğinizde, hayal ile gerçeğin eşiğinde olduğunuz izlenimi edinirsiniz.

Döşeme, parke, parke levhaları veya seramik karolardan yapılmıştır. Daha ucuz kaplama malzemeleri burada çalışmaz. Seçiminiz parke ise, bir çeşit pürüzsüz desenle satın aldığınızdan emin olun. Seramik karolar burada karmaşık bir desenle uygundur. Zeminin çevresi bir çerçeve ile çerçevelenmiştir. Ayrıca parke desenli tekstil halı ile kaplanmıştır..

Kapının sökülmesi ve yanlarında Roma sütunlarının düzenlendiği bir kemer ile değiştirilmesi gerekir. Bitişik duvarlar, üstleri yumuşak ışıklı lambalarla taçlandırılmış ahşap panellerle dekore edilmiştir..

Barok tarzı oturma odasında zengin duvar dekorasyonu

Barok tarzında bir oturma odası elde etmek için tüm nesnelerin birbirini tamamlayacağı tek bir kompozisyon oluşturmak gerekir.

Barok tarzında oturma odası aydınlatması

Renk paleti çok zengindir, ancak tüm renkler doğaldır – gümüş, altın, beyaz, zümrüt ve sarı

Tavan iki seviyeli bir tasarımda iyi görünecek. Seviye sınırı düz olmak zorunda değildir. Yarım daire, karmaşık düz çizgiler kullanarak yapın..

Burada satın alınan mobilyalar çok pahalı, lüks, oymalı, ağartılmış yaldızlı ahşaptan yapılmıştır. Yumuşak tekstil döşeme parlak bir şekilde öne çıkmalı.

Barok tarzı oturma odasında koltuk grubu

Mobilya, düz çizgiler ve oymalar ile masif, iddialı olmalıdır.

“Barok” un vurgulayıcı nesnesi güzel bir şömine olabilir. Dikkat çekmesi için duvarlardan farklı bir renk tonu ile dekore edilmiştir. Tabii burada doğal bir şömine yapmak mümkün değil. Bu nedenle çözüm, bir kukla yapmak veya bir biyo-şömine satın almak olacaktır..

İyi dekore edilmiş, klasik tarzda bir oturma odası, uzun kış akşamlarını geçirmek için harika bir yerdir. Yazımızı tekrar okuyun. Söylediği ana noktaları anlayın. Yaratıcı ev tadilatlarını kendiniz yaratın ve gelecek yıllarda onlarla gurur duyacaksınız. Bizimle oluşturun!

Video: klasik tarzda oturma odaları

Fotoğraf: Klasik tarzda bir oturma odasını dekore etmek için 50 fikir

Oturma odasının tavanındaki ahşap yapılar Klasik bir oturma odasının iç kısmındaki kanepe Özel bir evde salon-oturma odası Klasiklerin ruhunda güzel bir oturma odası tasarımı Kıvırcık bacaklarda oymalı elemanlara sahip dar şifonyerler Oturma odasının kapısında sütunlu kemer Klasik gelenekte modern oturma odası dekorasyonu Özel bir evin oturma odasının iç kısmında Gotik tarzın unsurları Ahşap bir masa üzerinde çerçeveli fotoğraflar Bir kır evinin oturma odasının tasarımında dekoratif sütunlar Oturma odası pencerelerinde bard perdeler Oyma ahşap elemanlarla oturma odası tavanı Beyaz tavanda ahşap kirişler Oturma odasının taş duvarındaki dekoratif nişler Klasik bir oturma odasını koyu renklerde dekore etmek Oturma odasının iç kısmındaki heykeller Bir şehir dairesinin oturma odasında aynalı tavan Yüksek tavanlı oturma odasının duvarında beyaz tül Kıvırcık bir bacak üzerinde yemek masası Oturma odasında şöminenin üstünde büyük ayna Geniş bir oturma odasında kitap rafları Oturma odası dekorunda modüler tablolar Kırsal bir oturma odasının rahat atmosferi Hakiki deri döşemeli döşemeli mobilyalar Özel bir evin ana odasında mavi koltuklar Oturma odasının iç kısmında parke zemin Poliüretan alçı kalıplı beyaz tavan Şömine portalında yuvarlak ayna Rahat kanepeler ile dinlenme alanı Poliüretan pervazlı dekoratif şömine Leylak döşemeli klasik kanepe Beyaz tavanda cam avize Uzun oturma odası dekorasyonu Spot ışıklarla bir odayı aydınlatmak Bir oturma odasının iç kısmındaki kükürt duvarlar Oturma odasının tavanında mumlar olan bir avize Oturma odasında ahşap alt zemin Beyaz odada siyah piyano doğal taştan şömine dekorasyonu Bir kır evinin salonunda büyük cam avize Kanepenin üzerinde dört oval ayna Modern bir oturma odasının iç kısmındaki eski mobilyalar LED şeritli tavan çevre aydınlatması Klasik bir oturma odasında koltuk grubu Özel bir ev odasında mermer şömine Pürüzsüz krem ​​renkli duvarlar Panel evde oturma odası tasarımında gri renk Yumuşak sandalyeli yemek grubu Yaldızlı ayaklı döşemeli mobilyalar Neoklasik tarzda özel bir evin oturma odasının tasarımı

Previous Post
Mükemmel mutfak için yeşil
Next Post
Bathroom design in beige tones: design nuances, furniture and plumbing