15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Oturma odasında modern pencere dekorasyonu stilleri

Oturma odasının yenilenmesi büyük önem taşımaktadır, çünkü burası ailenin misafirleri aldığı, tüm akrabaların ve arkadaşların toplandığı odadır. Ve içinde her şey mükemmel olmalı. Ancak çoğu zaman büyük resmi düşünerek dekorasyon detaylarını unuturlar. Ve küçük unsurlar çok önemlidir çünkü resmin tamamını oluştururlar..

İki pencereli oturma odasında köşe kanepe

İyi seçilmiş bir pencere dekorasyonu, oturma odasının içini tamamlayacaktır.

Oturma odasındaki pencerenin dekorasyonuna çok dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Sonuçta, bu kısım tam bir resim ve rahatlık yaratıyor. Bugün, doğru tasarımla kusurları nasıl gizleyeceğinizi ve bu alanın ve odanın bir bütün olarak avantajlarını vurgulamayı öğreneceksiniz. Gitmek!

Temel kurallar

Pencereleri dekore ederken, hatırlanması gereken birkaç önemli kural vardır. Birkaç tane var, ancak bunlar temel ve süreçte büyük hatalardan kaçınmaya yardımcı olacak..

 1. Odanın genel tarzına uyan bir tasarım seçin.
 2. Tasarım türü, açılış konfigürasyonunun özelliklerine uygun olmalı ve kusurları gizlemelidir..
 3. Tasarım ve işlevsel yüke sahip olacak bir dekor seçin.

  Oturma odasındaki büyük bir pencerede sarı perdeler

  Perdeler oturma odasının tasarımı ile uyumlu olmalıdır.

İşte temel ilkeler. Her birini aşağıda daha ayrıntılı olarak analiz edeceğiz..

Çeşitli tasarım yöntemleri

Modern tarzda en yaygın pencere dekorasyonu seçeneği perdelerdir. Bu yöntem uzun yıllardır kullanılmaktadır. Ancak bu aşamada tanınmaz bir boyuta ulaşmıştır..

Oturma odası duvarının tüm genişliği boyunca perdeler

Tüm duvar perdelerle kaplanarak özgün bir tasarım efekti elde edilebilir.

Bilinen tüm stil yönlerinde farklı malzemelerden yapılmış çok çeşitli perdelere sahipsiniz..

Oturma odasındaki pencerede kombine perdeler

Modern oturma odalarında, pencereleri süslemek için çeşitli perdeler kullanıldığında genellikle karmaşık seçenekler bulunur.

En sık kullanılan kumaş perdeler. Ve burada birkaç varyasyonumuz var:

 • Roma perdeleri. Basit bir şekilde kumaş panjur olarak tanımlanabilirler. Dikey olarak yükselen ve çeşitli şekillerde kıvrımlar oluşturan yatay şeritlere sahip bir tuvali temsil ederler. Kalın kumaştan yapılmışlardır, bu nedenle TV’ye karşı bir pencere için harikadırlar. Pencere açıklığına uyacak şekilde yapılmıştır, böylece diğer perdelerle kombine edilebilirler..

  Oturma odasının penceresindeki siyah beyaz roma perdeleri

  Roma panjurları, özlü tasarım çözümlerinde uyumlu görünüyor

 • Japonca. Bunlar, duvarın tüm uzunluğu boyunca bulunan kumaş kanvaslardır. Boyutları büyüktür. Kırışmazlar ve çoğu zaman katlanmazlar. Salonda hoş bir atmosfer yaratırken güneş ışınlarının odaya serbestçe girmesine izin veren yarı saydam bir malzemeden yapılmış kumaş perdelerdir. Genellikle diğer perde biçimleriyle birleştirilir.

  Japon perdeli oturma odası penceresi

  Panoramik pencereleri dekore ederken Japon perdeleri vazgeçilmezdir

 • İngilizce. İngiliz perdeli pencere dekorasyonu, sınırlı sayıda yönde popüler olmaya devam ediyor. Dikey olarak dikilmiş bir veya daha fazla bağcığı olan tek parça bir kumaştır. Kaldırma türünü ifade eder. Belirli yerlere dikilmiş bağcıklar nedeniyle yanlardan kaldırırken kıvrımlar oluştururlar..

  Oturma odasının penceresinde yükseltilmiş İngiliz perdeleri

  İngiliz perdeleri, oturma odasında sofistike bir aristokrat atmosfer yaratır.

 • Lambrequin ile. Hem modern hem de antika stiller için popüler. Genellikle İngilizce ile birleştirilir. Lambrequin, kornişin genişliği boyunca perdenin üzerinde bulunan 30-70 santimetre uzunluğunda bir kumaş kumaştır. Ana tuval ile birlikte seçilirler, ayrıca temelin bir lambrequin varlığı anlamına gelmemesi durumunda sipariş üzerine de yapılabilir..

  Oturma odasındaki pencerelerde İngiliz tarzında ışık perdeleri

  Lambrequinli perdeler, özel bir pencere dekoru oluşturmanıza ve eğimlerin kusurlarını gizlemenize izin verir.

 • grometler üzerinde. Grommet, kumaşta dairesel bir deliği sabitlemek için tasarlanmış flanşlı bir halkadır. Kuşgözü perdeler yeni tarzlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Onlar için bir ön koşul, bagetin tavandan en az 5 cm uzakta olmasıdır, çünkü delikler kanvasın kenarından biraz uzakta bulunur..

  Oturma odasındaki delikli koyu perdeler

  Kuşgözü perdeler korniş boyunca kolayca kayar

 • yüzüklerde. Çok uygun ve çok yaygın bir seçenek. Çeşitli iç tasarım türleri için uygundur. Halkalar ahşap, kumaş, metal olabilir, perdenin kenarına takılırlar, bu nedenle bu tip kullanımı kolaydır..

  Halka perdeli oturma odası pencereleri

  Halkaların kendileri, perdeler için ek bir dekorasyon görevi gören dekoratif bir unsurdur.

 • panjur. Modern minimalist tarzlarda yaygın olarak kullanılırlar. Şu anda, seçimleri çok büyük. Metal, ahşap, kumaş, plastik ürünleri bulabilirsiniz. Çıtalar yatay veya dikey olarak düzenlenebilir. Renk seçimi de geniş bir yelpazede temsil edilmektedir. Modern pazarda her zevke uygun panjurlar bulacaksınız..

  Oturma odasının iç kısmındaki dikey panjurlar

  Panjurlar kesinlikle herhangi bir iç mekana uyarlanabilir

Pencereleri dekore etmenin farklı yollarını düşündükten sonra, neyi tercih edeceğimize daha kolay karar vermek için seçim kriterlerine geçebiliriz..

Perdeler kusurları gizlemeye yardımcı olur

2 numaralı seçimin temel kuralı, perdelerin kusurları gizlemesi ve pencerenin avantajlarını vurgulaması, odada rahatlık yaratması gerektiğini söylüyor. Bunu oldukça iyi yapabilirler. Açıklığın konfigürasyonuna, tavan yüksekliğine, oda boyutlarına göre bir tasarım yöntemi seçmeye değer..

Dar bir açıklık için

Bu özelliği bir dezavantaj olarak görüyorsanız perde kullanarak ortadan kaldırabilirsiniz..

Oturma odasındaki dar bir pencerede perdeler

Dar bir pencerenin tasarımı, oturma odasının genel tarzıyla örtüşmelidir.

İlk olarak, kornişi büyütün. Pencere açıklığından 15-25 cm daha büyük olmalı, yani duvarlara biraz gitmeli. Şimdi pencereyi daha geniş göstermek ve kapladıkları duvarı göstermemek için ağır perdeler kullanın. Uzunluğa gelince: kumaş eşiğin biraz altında kalmalıdır. Bu seçenek en uygun olarak kabul edilir..

Uzun perdeli oturma odasında dar pencere

Uzun, zemine kadar uzanan perdeler, dar pencerenin standart olmayan konfigürasyonunu vurgular

Bu özelliği bir avantaj olarak görürseniz ve seçilen iç tasarım fikrine göre bu gerçeği vurgulamak gerekir, bu durumda perdeler de kurtarmaya gelecektir. Açıklığın genişliği boyunca kesinlikle bir korniş yapın ve zemine ışık perdeleri seçin.

düşük için

Alçak bir pencerenin kusurlarını dikey bir yükselişe sahip stor perdeler kullanarak gizleyebilirsiniz. Yani, İngilizce versiyonu yapacak. Lambrequin, pencere alanını “uzatmaya” yardımcı olacak.

Oturma odasının iç kısmında lambrequinli perdeler

Lambrequinli perdeler sadece pencerenin üzerindeki boşluğu kapatmakla kalmaz, aynı zamanda gerekirse büyük bir pencereyi görsel olarak azaltır.

Kornişi, kaldırma perdeleri ve bir lambrequin ile birlikte açıklıktan çok daha yükseğe yerleştirin. Böylece perde kalktıktan sonra odaya yeterli miktarda güneş ışığı girecektir. Şu anda, lambrequin camın bir kısmını kaplayacak ve daha yüksek görünecektir..

Oturma odasında alçak bir pencerede lambrequinli karartma perdeleri

Güzel bir lambrequin, oturma odası atmosferini daha ciddi hale getirecek

Bu durumda, tek renkli bir versiyon veya geniş dikey şeritler seçmek daha iyidir. Küçük süsler, yatay çizgiler veya kafes tabu.

küçük olan için

Küçük pencere olumlu bir şekilde vurgulanabilir. Onun için, doğrudan açıklığın boyutunda bulunan Roma panjurları çok uygundur. Böylece küçüklüğünü vurgulayabilecek, sevimli ve rahat bir tasarım yaratabileceksiniz..

Oturma odasının iç kısmında Roma panjurları ve şömine

Roma panjurlu küçük pencerelerin uyumlu tasarımı

Bu alanı görsel olarak büyütmeniz gerekiyorsa, bunu duvarların renginde perdelerle yapabilirsiniz. Küçük bir desene sahip şeffaf hafif bir tül seçerek aynı etkiyi elde edebilirsiniz..

büyük için

Büyük pencereler her zaman bir avantaj değildir. Böyle olabilmeleri için uygun şekilde biçimlendirilmeleri gerekir. Yanlış dekor ile oda rahatsız olacaktır. Bu nedenle, oturma odasında büyük bir pencereyi dekore etmenin asıl görevi, onu küçük değil, rahat hale getirmektir..

Oturma odasındaki panoramik pencerede devasa uzun perdeler

Uzun düz perdeler, büyük bir panoramik pencere için uygundur

Bir çok bardağa yumuşaklık katmak için bu alanı parlak veya koyu renkli perdelerle süsleyin. İdeal seçenek, istediğiniz renkte ışıltılı bir tül ve bu ışıltıya uygun perdeler kombinasyonudur..

Büyük pencereli bir oturma odasında grometlerde şeffaf perdeler

Popüler bir seçenek, hafif düz kuşgözü perdelerdir.

Ayrıca, büyük bir pencere, ağır tasarım için mükemmel bir alandır. Lambrequins, büyük kıvrımlar, fırfırlar, saçaklar burada uygun olacaktır. Aynısı kumaşlar için de geçerlidir: kadife, goblen, şam, brokar, tüvit vb. Bütün bunlar oturma odasına kraliyet lüksü verecek, aynı zamanda konfor ve sıcaklık katacak.

Fransız perdeli oturma odasında panoramik pencere

Oturma odasında büyük bir pencerede Fransız perdeler

Gördüğünüz gibi, önerilen dekorun yardımıyla herhangi bir kusuru gizleyebilir ve avantajları vurgulayabilirsiniz. Özetlemek gerekirse!

pencere perdeler renk tayfı
Dar Geniş alçak pürüzsüz Açık renkler, yatay çizgilerle basılmıştır
Düşük Zemine uzun, lambrequin ve pileli, kaldırma tipi Şeffaf tül, düz kumaşlar
Küçük Roma tonları, ışık perdeleri Parlak veya açık renkler
Büyük Uzun ve geniş, kıvrımlı; izin verilen ağır elementler Şeffaf perdelerle birlikte koyu veya parlak renkler

Oturma odasının penceresinde tavana kadar yarı saydam stor perdeler

Perdeleri çok tavana asarsanız, odanın yüksekliğinde görsel bir artış elde edebilirsiniz.

Oturma odasında perde ve pencere dekorasyonu seçimi için temel kuralları biliyoruz. Şimdi odanın tarzına uygun bir dekor seçme kurallarını düşünmeye geçebiliriz..

perde stili

Genel olarak, perdeler tasarımdaki mevcut trendlerden herhangi biriyle eşleştirilebilir..

Geniş pencereli ve düz perdeli oturma odası

Soyut perdeler, oturma odasının iç kısmına renk çeşitliliği eklemek için mükemmel bir seçenek olacaktır.

Aslında belirli kriterlere göre stillere ayrılmazlar (klasik olanlar hariç). Ancak seçim kurallarını bilerek, iç mekanın genel trendini mükemmel şekilde yansıtan perdeleri seçebiliriz. en popülerini düşünelim.

Klasik

Burada belirgin özelliklerimiz var. Tek tip dalgalı dikey kıvrımlara sahip uzun düz perdeler klasiklerin standardıdır..

Oturma odasındaki pencerelerde klasik perdeler

Klasik tarz perdeler yoğun bir ağır kumaş ve hafif düz bir perdedir.

Diğer bir ayırt edici özelliği ise düz renkleridir. Bu eğilim için birçok perde modifikasyonu bulacaksınız, ancak bu yönde tekstillerde bulunan iki ana özelliği unutmayın. Klasikler için en popüler perdeler – halkalarda ve halkalarda.

Antik

Klasikleri ve antikliği karıştırmayın. Klasikler tükenmez bir örnektir. Perdelerde çok sayıda kıvrım, fırfır, fırfır, lambrequin ve püsküllü dekorasyon ile antika trendler sunulmaktadır..

Oturma odası penceresinde lambrequin ile antika perdeler

Antika perdeler, çok sayıda dekoratif unsur ile ayırt edilir.

Altın iplik veya taş ekleri ile yoğun ağır kumaşlardan yapılırlar. Genel olarak, bu seçenek tüm eski pompaları içerir..

Çağdaş stiller

Minimalizm için tekno, loft, panjur veya stor perdeler en iyisidir. Burada, sunulan türlerin sağlayabileceği kısalık ve basitlik gereklidir..

Yüksek teknoloji perdeli oturma odasındaki pencere

Yüksek teknoloji tarzı, net çizgiler ve düz geometri ile karakterize edilir

Yüksek teknoloji, modern, art deco daha çeşitli dekorları kabul eder. Burada sadece düz tuvalleri kullanamazsınız. Ancak dış tezahürde aşırılıkları reddetmek daha iyidir: kıvrımlar, fırfırlar vb. gereksiz olacaktır..

Oturma odasında siyah bir korniş üzerinde ışık perdeleri

Karanlık bir korniş ve bağlantı parçaları ile ışık perdelerinin başarılı bir kombinasyonu

Gördüğünüz gibi, eğilim basitleştirme yönündedir, bu nedenle, modern stiller için zeminde düz perdeler seçmek daha iyidir, ancak pencere açıklığının ve bir bütün olarak odanın eksikliklerine bağlı olarak seçim kurallarını dikkate almak daha iyidir..

Bu nedenle, oturma odasında en yaygın pencere tasarımı perdelerdir. Modern pazarda, bu ürün büyük miktarlarda sunulmaktadır. Artık seçim kurallarını bilerek, bu alanı uyumlu bir şekilde dekore edebilir, rahat ve keyifli bir atmosfer yaratabilirsiniz..

Video: oturma odası için tasarımcı perdeleri için güzel fikirler

Modern oturma odalarındaki pencereler: 50 fotoğraf

Modern bir oturma odasında pencerelerde Roma perdeleri Provence tarzında oturma odasındaki penceredeki perdeler Oturma odasında orijinal perdeler Geniş bir oturma odasında pencereleri dekore etme fikri Aydınlık bir oturma odasında halkalarda perdeler Oturma odasının panoramik penceresi için perdeler Oturma odasındaki perdelerde zıt desenler Geniş bir oturma odasında tavana kadar perdeler Oturma odasında özel bir pencere yapmak Oturma odasının penceresinde halkalı yeşil perdeler Oturma odasında hafif tül ve karartma perdeleri Oturma odasının iç kısmında açık kahverengi perdeler Salonda pencere dekorasyonu enker Oturma odası pencerelerinde ışık perdeleri Modern bir oturma odasındaki pencerede çizgili perdeler Yarı saydam perdeli rahat oturma odası Oturma odasında metal bir korniş üzerinde bej perdeler Oturma odasında pencere dekorasyonu seçeneği Aydınlık bir oturma odasında hava perdeleri Krem perdeli panoramik oturma odası pencereleri Oturma odasında uzun pencereler tasarlama fikri Düz perdeli modern oturma odası Geniş bir oturma odasında yere kadar uzanan perdeler Perdesiz oturma odası pencere tasarımı seçeneği Oturma odasında kemerli pencere dekorasyonu Oturma odasındaki pencerelerin özgün tasarımı Klasik bir oturma odasında lambrequinli perdeler Oturma odasında gizli bir korniş üzerinde perdeler Oturma odasındaki pencerede klasik tarzda perdeler Rahat oturma odası ve pencerelerde perdeler Modern oturma odası penceresindeki koyu ve düz perdeler Oturma odası penceresinin perdelerinde şakayık Oturma odasının perdelerine dantel çizimi Oturma odasındaki pencerelerde panjur Rustik tarzda oturma odasında perdeli pencere dekorasyonu Oturma odasında perdelerin üzerinde aydınlatma Oturma odası penceresinde klasik tarzda perdeler Oturma odasındaki pencerede kombine perdeler Dar oturma odası pencerelerinde perdeler Beyaz bir oturma odasındaki pencerelerde tül Oturma odası penceresinde siyah beyaz perdeler Geniş bir oturma odasında parlak kırmızı perdeler Oturma odasında modern pencere dekorasyonu Oturma odası için Provence tarzı perdeler Şömineli ve pencereli rahat oturma odası Büyük pencereli oturma odasında tasarımcı perdeleri Yüksek tavanlı oturma odasında uzun perdeler Basit perdeli oturma odasında iki pencere Oturma odasının tüm duvarındaki perdeler Oturma odasındaki pencerelerde lambrequinli güzel perdeler

Previous Post
Pros y contras de una cabina de ducha en el baño: foto de interiores.
Next Post
High-tech kitchen: technological interior