15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Bir ayna nasıl seçilir ve odanın iç kısmındaki yeri nasıl bulunur

Çocukluğumuzdan beri aynalar hakkında birçok mistik hikaye duyduk: sözde talihsizlik getirebilir, ruhu veya zihni alabilirler. Bu hikayelerin ne kadar doğru olduğunu yargılamayı taahhüt etmiyoruz, ancak çeşitli binaların içlerindeki aynalar bugüne kadar kullanılıyor ve henüz herhangi bir talihsizlik getirmedi. Aksine, oda tasarımı ile çalışmak için değerli bir aksesuar ve iyi bir araçtır..

Kırık bir aynada bakır lambaların çoklu yansıması

Açıkçası, bir ayna en büyülü mobilya parçası olabilir.

Ne için ihtiyaç duyuyorlar

Doğal bir soru ortaya çıkıyor: Bir oturma odasının veya başka bir odanın iç kısmında ayna kullanmaya değer mi??

Oturma odası duvarına karşı neredeyse aynı iki ayna

Boşlukla oynamak aynanın ana işlevidir.

Bu nesneyi yalnızca banyo ve koridorda işlevlerini düzenli olarak yerine getiren pratik bir bakış açısıyla algılamaya alışkınız. Ama biz onu bir tasarım öğesi olarak görmeye alışık değiliz. Bununla birlikte, bu eleman odanın tasarımında önemli işlevleri yerine getirir:

 1. Alanı görsel olarak genişletir. Bu öğe genellikle alanı görsel olarak büyütmek için kullanılır, bu nedenle bu seçenek küçük bir oda için mükemmeldir..
 2. Aydınlatmayı iyileştirir. Odaya doğru yerleştirilirse, içeri giren ışığı eşit olarak dağıtır ve odanın uzak ve karanlık köşelerini bile aydınlatır..
 3. Oranları ayarlar. Yardımı ile bir odanın veya mobilyaların oranlarını ayarlamak veya tersine düzensiz bir şekli vurgulamakta fayda var..
 4. Aksanları ayarlar. Odadaki bir nesneye dikkat çekmek istiyorsanız, yansıtıcı öğeyi onu yansıtacak veya ışığı ona yönlendirecek şekilde ayarlayın..

Ahşap bir duvardaki aynaların dekorasyonu

Ayna yüzeylerinin dekorasyon olanakları muazzamdır.

Bu nedenle, bir ayna sadece banyoda veya koridorda kullanışlı değildir. Herhangi bir odada tasarım oluşturmak ve alan kusurlarını düzeltmek için iyi bir araç olabilir..

Model çeşitliliği

Modern pazar, çok çeşitli farklı modeller sunar. Artık herkes istediğini bulabilir. Ancak burada yine de odanın genel havasıyla uyumlu olacak bir ürün seçmek gerekiyor..

Klasik tarz kare ayna

Güzel bir çerçevedeki ayna, en mütevazı odanın içini bile kolayca değiştirecektir.

Çok uygun oldukları çeşitli modelleri ve stil yönergelerini kullanmak için mevcut seçenekleri değerlendirmeyi öneriyoruz:

modeli Uygun stil
Çerçeveli Provence, Barok, İngilizce, Gzhel
Çerçevesiz minimalizm, tekno
Kompozisyonlar bağbozumu, bohem
Mozaik İmparatorluk, Gotik
zemin yerine Art deco, modern
Bir tavan yerine Yüksek teknoloji, çağdaş, neoklasik
Bir duvar yerine Biyonikler, klasik
Mobilya içine yerleştirilmiş Bauhaus, yapılandırmacılık

Parlak yüzeyli kabinin üzerinde standart olmayan bir şekle sahip ayna

Böyle sıra dışı bir ayna, modern bir iç mekanın vurgusu olacak.

Bu nedenle, hangi ruh halini yaratmak istediğinize bağlı olarak uygun tasarımı seçin. Avantajlarını, dezavantajlarını ve kullanım yollarını daha ayrıntılı olarak ele alalım..

Çerçeveli

Modern tasarımda, iç mekanda ayna kullanmak için birçok seçenek var, ancak en popüler olanı hala geleneksel olanı – bir çerçevede. Ancak mevcut tüm model çeşitliliği göz önüne alındığında geleneksel olarak adlandırılabilir mi?.

Kanepenin üstündeki duvarı ayna ile dekore etmek

Büyük aynalar oturma odasında iyi görünüyor

Burada, çerçeve seçimine en çok dikkat edilir: şekli, rengi, malzemesi, dokusu. Çerçeve seçimi, satın alınan ürünü hangi tarzda kullanabileceğinizi belirler..

Bu nedenle, antika stiller için alçı kalıplı bir çerçeve, ağır sıva dekoru uygundur. İngilizce, Rönesans, Maniyerizm, doğal ahşaptan ağır oyma çerçeveleri kabul eder. Doğal malzeme yapay ahşapla değiştirilebilir, doğal bir görünüm veren ahşap lekesi kullanın.

Siyah çerçeveli yuvarlak aynalar

Bir çerçeve içinde yan yana yerleştirilmiş iki yuvarlak ayna lomboz gibi görünüyor

Yeni stiller çerçeve kullanımını da kabul ediyor, ancak görünümleri zaten biraz değişiyor. Burada diğer malzemelerin yanı sıra daha basit seçeneklerimiz var. Sadelik ve pratiklik, mevcut stilin ana ilkeleridir. Buna göre, aksesuarlar tarafından benimsendiler. Daire ve kare en yaygın şekillerdir. Basit, sade, süslenmemiş çerçeveler yeni yönlere gitmenin yoludur.

Çerçevesiz

Modern trendler önceki versiyonu kabul ediyor, ancak bazıları minimalizm kavramına tamamen uyarak daha da ileri gitti ve çerçeveleri tamamen kaldırdı..

Mutfak-yemek odasının duvarında çerçevesiz üç ayna

Çerçevesiz modelleri seçerken kenarlara dikkat edin – yüksek kalitede işlenmeleri gerekir.

Bu tür modellerin boş ve rahatsız edici görünmediğini belirtmek gerekir. Odaya yenilik ve fütürizm notları getiriyorlar. Genellikle bu tür modeller alışılmadık bir şekle sahiptir, ancak çerçevesiz yuvarlak veya dikdörtgen bir ayna da bulunur..

Kompozisyonlar

Modern tasarımın bir başka ilginç çözümü de kompozisyonların oluşturulmasıdır. Burada hem ilginç bir şekle sahip modelleri hem de sıradan olanları kullanabilirsiniz..

Oturma odası duvarındaki ayna kompozisyonu

Çeşitli şekillerdeki aynaların orijinal bileşimi, mükemmel bir duvar dekorasyonu olacaktır.

Askı yerine küçük yuvarlak aynalar

Aynalar, örneğin giysiler için kancalarla ek işlevlere sahip olabilir.

Farklı şekillerdeki sıradan bardakları kullanarak ilginç bir kurulum oluşturabilirsiniz. Resmi çeşitlendiren aile fotoğrafları da ekleyebilirsiniz. Bu durumda, herhangi bir modeli alıp ortak bir geçmişe bağlama hakkınız vardır. Ana şey, birbirleriyle ve odanın genel tarzıyla eşleşmeleridir..

Mozaik

Bir sonraki sıra dışı fikir bir mozaik. Bu teknik uzun zamandır var. Renkli cam, kilise ve eski tarz ile ilişkilendirilir. Aynalı mozaiklerin yardımıyla hem iç mekanlarda antika stiller hem de modern tarzlar yaratabilirsiniz..

Oturma odasındaki kanepenin üzerinde ayna mozaik

Aynalı mozaikler, küçük bir alanı düzenlemek veya tüm duvarı süslemek için kullanılabilir.

Mozaik tamamen farklı olabilir. Yardımı ile küçük detaylardan çeşitli “kırık figürler”, desenler ve kompozisyonlar oluşturmak mümkün olacak. Sıradan bir aynayı mozaikle süslemek iyi bir çözüm olacaktır..

Masa aynası için DIY mozaik çerçeve

Kendi elinizle bir ayna için böyle bir çerçeve yapabilirsiniz.

Bu tekniği başkalarıyla birleştirin ve buna çeşitli malzemeler (renkli cam, metal, ahşap) ekleyin. Mozaik elemanların alıştığımız gibi sadece kırık ve keskin olmadığını lütfen unutmayın. Modern tarzda yuvarlak veya diğer ilginç şekiller olabilirler. Seçilen tasarım temasına bağlı olarak bu teknik her stile uygundur..

zemin yerine

Bu olağandışı çözüm, burada birçok nüans olduğu için yalnızca cesurlar için uygundur:

 • model sadece odanın belirli bölümleri için uygundur;
 • dekor en küçük ayrıntısına kadar düşünülmelidir;
 • döşeme için tek parça bir panel yapmak sadece siparişe göre yapılmalıdır;
 • burada özel bakım ve nazik kullanım gereklidir;
 • böyle bir fikrin maliyeti oldukça yüksek.

Bu çözüm nasıl uygulanır? Böyle sıra dışı bir tasarım için birkaç seçenek var..

Koruyucu malzeme ile kaplı zeminin tüm çevresine tamamen ayna takabilirsiniz. Böylece alanı en üst düzeye çıkarabilecek, şeffaf bir zemin yanılsaması yaratabileceksiniz. Bu fikir, yalnızca konut dışı bazı odalar için ilginçtir, çünkü her gün böyle bir odada olmak rahat olmayabilir..

Özel bir evin salonunun zemininde ayna karoları

Aynalı zemin – çok sıra dışı ve pahalı bir çözüm

İkinci seçenek dikkati odaklamaktır. Aynalı zemin yardımıyla odadaki herhangi bir alanı veya nesneyi kolayca vurgulayabilirsiniz. Sadece zeminin belirli bir alanını bu şekilde düzeltin ve istediğiniz öğeyi üstüne yerleştirin..

Bir tavan yerine

Tersine geçelim – tavan. Bu seçenek daha yaygındır. Bu fikir, alçak tavanlı odalar için mükemmeldir ve fütüristik odaklı minimalist tarzları destekler..

Küçük bir koridorun iç kısmında aynalı tavan

Aynalı tavan döşemeleri, koridoru görsel olarak daha yüksek hale getirecek

Bir notta! Bu fikri uygulamak için odadaki zeminlerin hafif olması gerekir..

Tüm tavan için bir panel, odada bir dolgunluk hissi yaratacak, görsel olarak alanı artıracak ve tavan lambalarının ustaca kullanılmasıyla aydınlatmanın şekillenmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Düzgün yerleştirildiğinde, aynalar ışığı dağıtacak ve ayrıca ışıkları yansıtarak daha da fazla ışık yaratacaktır..

Bir duvar yerine

Bu, önceki ikisinden daha yaygın bir fikirdir. Aynalı duvarlar dans dersleri ve aerobik salonlarında kullanılmaktadır. Bu, öğrencinin tüm unsurları kendi kendine düzeltmesine ve uygulamalarının doğruluğunu izlemesine yardımcı olur. Oturma odasının iç kısmındaki duvardan duvara ayna bu kadar pratik bir öneme sahip değildir, ancak kullanışlı ve iyi bir tasarım olacaktır..

Aynalı duvarlı dar bir koridorun içi

Yerden tavana ayna – dar koridorlar için ideal

Aynalı duvarlar, alanı genişletmeye ve odaya daha fazla ışık getirmeye yardımcı olacaktır. Ek olarak, duruşun kendi kendini düzeltmesi için faydalı olacaktır..

Bu fikir, yalnızca sağlam bir panel kullanmanıza değil, aynaları diğer öğelerle birleştirmenize, kumlama çizimleri uygulamanıza veya katı bir yapıyı kırarak çeşitli tiplerde bölmeler kullanmanıza olanak tanır..

Mobilyaya entegre modeller

Bu seçenek, büyük modelleri seven ancak aynalı bir duvar, zemin veya tavan alamayanlar için uygundur. Çoğu zaman, böyle bir kapıya sahip sürgülü dolaplar kullanılır. Bir yatak odasına, oturma odasına veya koridora monte edilebilirler. Bu tür zemin standları veya bir masa ile ilginç bir etki yaratılacaktır..

Özel bir evin koridorunda aynalı askı

En yaygın seçenek, kulaklığın parçası olarak bir aynadır.

Yatağa aynalı bantla bakma

Yatağınızın havada yüzmesini ister misiniz? Çevresini aynalı bir şeritle hizalayın.

Bu tür mobilyaları kullanırken, sergileyeceği unsurlara dikkat edin. Bir büfeye veya masaya yansımada olağandışı görünen ilginç bir vazo veya başka bir öğe yerleştirin.

Stiller hakkında birkaç söz

Modern iç tasarımda en çok kullanılan stillerin ana varsayımlarını kısaca özetlemeye değer. Bu, doğru modeli seçmenize, doğru renkleri seçmenize ve uyumlu bir görünüm oluşturmanıza yardımcı olacaktır. En genel anlamda mevcut stilleri modern ve eski olarak ayırabiliriz..

Koridorun iç kısmında süspansiyonlu yuvarlak ayna

Nötr ince çerçeveli aynalar neredeyse her stile uyar

Modern yönler

Fütüristik stilleri bu kategoriye dahil ediyoruz. Bunlara minimalizm, dağ evleri, art deco, loft, tekno, çağdaş, biyonik, yüksek teknoloji dahildir. Minimalizm varsayımını kabul eden, tasarımda modern teknolojileri kullanan yönlerden bahsediyoruz..

Art Nouveau tarzında modern iç mekan

Ayna ekleri ile mermer duvar kaplaması – gerçek modern

Loft tarzı bir odanın duvarındaki aynalı gözlükler

Standart olmayan çözümleri sevenler için sıra dışı aynalar var.

Modern stiller için tercih edilen malzemeler: metal, cam, plastik ve ahşap. Renk yelpazesi hem açık hem de koyu tüm tonları kapsar. Yüzeylerin rengi ağırlıklı olarak tek renklidir. Bu tür tarzlarda bir ayna çerçevesi, hantal değil, mümkün olduğunca basit seçilmelidir. Süslü dekor için yer yoktur. Sadelik ve pratiklik, modern trendlerin tüm unsurlarının temel kurallarıdır..

Eski yönler

Eski yönlere, tasarımda yenilikleri kullanmayan stiller diyoruz. Buna klasikler, antika stiller, Provence, İngilizce ve tüm ulusal trendler dahildir. Eski ve alakasız değiller. Bizi zamanda geriye götürüyorlar ve bize eski moda lüksü veriyorlar..

Şöminenin üzerinde altın çerçeveli yuvarlak ayna

Klasik bir görünüm için altın kaplama ayna

Burada bol miktarda parlak yüzey, soğuk ışık, katı çizgiler ve minimalizm bulamayacaksınız. Basit ve zevkli – bu bu operadan değil. Bu grubun destinasyonları lüks ve muhteşem. Belki de modern yaşam için bazıları aşırı yüklenmiştir. Ancak günümüzde lüks ve eski şıklığı sevenler de var..

Beyaz bir koridorun zemininde geniş siyah bir çerçeve içinde ayna

İskandinav iç mekanlarında aynalar genellikle yerdedir.

Bu durumda aynalar stile uymalı ve gerçekten lüks olmalıdır. Çoğu güzel masif çerçevelerde. Oyulmuş veya sıva elemanları ile olabilirler. Büyük zemin modelleri iyi çalışıyor.

Kurulumun önemli yönleri

Sonunda aynaları oda dekoru olarak kullanma kararına gelmeden önce, bu elemanın kurulum ve çalışma prensiplerini öğrenmeniz gerekir:

 1. Takarken, ışık kaynaklarının doğru konumuna dikkat edin. Doğru aydınlatmanın oluşumunda yardımcı olmalı ve buna müdahale etmemelidir..
 2. Ayna yüzeyli birden fazla ürünü kurarken, birbirlerini görünmeyecek şekilde konumlandırmak daha iyidir..
 3. Dairede çocuklar varsa ürünü çocukların erişemeyeceği bir yere kurun..
 4. Önerilen fikirleri aydınlık odalarda kullanmak daha iyidir..

Oturma odasının zemininde çerçeveli ayna

Aynanın boyutu ne kadar büyük olursa, alanı artırmanın etkisi o kadar güçlü olur

Ayrıca uygun bakıma dikkat etmeye değer. Bu, özellikle ürün sürekli kullanımdayken (mobilya, duvar, zemin) gereklidir. Bu yüzeyleri temizlemek için özel bir temizleyici alın ve düzenli olarak temiz tutun. Doğru çalışma modunu seçin. En kabul edilebilir olanı, bu tür yüzeylerin sık kullanılan yerlerden uzağa yerleştirildiği nazik mod olacaktır..

Koridorun duvarında bukleler olan bir çerçevede ayna

Büyük aynalar profesyoneller tarafından asılmalıdır.

Gördüğünüz gibi iç mekanda ayna kullanımı geleneksel yöntemlerle sınırlı değil. Bu eleman, küçük bir oda için gerçek bir kurtuluş olabilir ve aynı zamanda mükemmel bir dekor görevi görebilir..

Oturma odasının zemininde büyük yuvarlak ayna

Bir ayna için yer ararken, her zaman ona neyin yansıyacağını düşünün.

Odanın iç kısmına bir aynanın nasıl seçileceğine dair video

Fotoğraf: İç aynalar

Ahşap çerçeveli bir pencere şeklinde ayna Merdivenli bir koridor tasarımında ayna Fayans lavabo için ahşap dolap İki lavabolu banyo iç Oyma desenleri ile ahşap bir çerçeve içinde ayna Minimalist bir iç mekanda büyük ayna Farklı boyutlarda yuvarlak aynaların bileşimi Beton zemin üzerinde çizgili halı İnce çerçeveli bir aynanın önünde yer vazosu Siyah tonlu orijinal lambalar Kırmızı şifonyer ile koridor tasarımı Koridor için bir mobilya setinin parçası olarak ayna Koridorda ışıklı ayna Ahşap bir masa üzerinde ayna resmi Koridor tavanında ayna karoları Banyoda aynalı tavan Özel bir evin salonunda zemin aynası Büyük yuvarlak ayna Küçük bir stand üzerinde bir yığın kitap Panel evde koridorun duvarında dar ayna Özel siyah çerçevede yuvarlak aynalar Olağandışı şekle sahip aynalı masa Güzel bir çerçevede küçük ayna Yemek masasının üzerinde bir vazoda laleler Üç eşkenar dörtgen aynanın bileşimi Ayna kullanarak duvardaki bir nişin özgün tasarımı Bir kır evinin oturma odasında şık ayna kompozisyonu Siyah bir duvarda büyük ayna Banyo duvarında cam çerçeveli ayna Aynalı kapaklı sürgülü gardırop Ayna karoları üzerinde İngilizce yazı Bir ağaç resmi ile ayna resmi Retro tarzı şifonyer Dar bir koridorun tavanındaki ayna Siyah koltuklu sallanan sandalye Çatı katı tarzında banyonun iç kısmındaki ayna Özel bir evin koridorunda parke zemin Bir kır evinin koridorunda ayna askıları Dolaplarda aynalı oturma odası tasarımı Aynalı yüzeylere sahip sürgülü gardırop Aynalı kapılı asma dolap Koridor duvarında geniş formatlı ayna karoları Klasik bir oturma odasının iç kısmındaki zemin aynası Bir zeytin pufu üzerinde mavi yastık Mavi bir kanepede renkli yastıklar Minimalizm tarzında küçük masa Yuvarlak ayna grubu İskandinav tarzı koridor iç altın kaplama dikdörtgen ayna Çatı katı tarzı stüdyo dairenin iç kısmında büyük ayna

Previous Post
Modern bir koridorun iç kısmındaki sürgülü gardırop: mobilyaları doğru seçiyoruz
Next Post
Table decor: techniques for transforming countertops and methods of decorating a feast