15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Bir odada boş bir duvar nasıl dekore edilir?

Onarım? Evinizi dönüştürmek mi istiyorsunuz? Biraz özgünlük eklemek ister misiniz? İç mekanı dekore edin, yenileyin, güncelleyin? Evin duvarlarının dekoru bu sorunları çözmeye yardımcı olacaktır. Modern dünyada, dekore etmenin ve süslemenin birçok yolu vardır. Bunların arasında banal olanlar var – yeni duvar kağıtlarını yapıştırma, fotoğraflı çerçeveler, paneller, resimler. Ve daha karmaşık seçenekler – testere ile kesilmiş ahşap, metal, tekstil, dokulu sıva, dekoratif taş, tuğla. İç mekanın genel tarzına, boyutlarına, alanına, aydınlatmasına, odanın amacına bağlı olarak her zevke ve bütçeye uygun duvar dekoru seçebilirsiniz. Alışılmadık, özgün bir şekilde bir duvar nasıl dekore edilir? Bu makale anlamanıza yardımcı olacaktır..

Renkli kağıtlı beyaz bir duvarın orijinal dekorasyonu

Basit ve etkili fikir – pürüzsüz bir renk geçişine sahip bir gökkuşağı kağıt parçası

Favori fotoğraflar

Her zaman popüler olan yüz çerçeveleri. Evinizi daha bireysel, konforlu ve canlı hale getirmeye yardımcı olacaklar. Hangi fotoğrafı seçmek daha iyidir? Onları tek bir fikirle nasıl birleştirebiliriz? Açık kurallar ve koşullar yoktur. Ana şey, iç mekana uyumlu bir şekilde karışmaları ve zevkinize uymalarıdır..

Fotoğraflarla mutfak-yemek odası duvar dekoru

Yemek alanındaki duvarda parlak aile fotoğrafları

Oturma odasının duvarında aile fotoğraflarının olduğu raf

Fotoğraflar duvara asılabilir veya rafa yerleştirilebilir

Çerçeve içinde fotoğrafları kullanarak duvar dekorasyonunun ana aşamalarını analiz edelim:

 1. İlk önce çerçevelerin konumuna karar vermelisiniz. Bu bir oturma odası, yatak odası, koridor, yemek odası olabilir..
 2. Bir sonraki aşama, içine fotoğraf seçimlerimizi yerleştireceğimiz bazı sınırlar çizmektir..
 3. Bir sonraki adım, çerçevelerin stilini, tasarımını seçmektir. Resimleriniz için aynı çerçeveleri seçmek zorunda değilsiniz. Boyut, şekil, palet, renk ile biraz hayal kurduktan sonra harika bir bireysel kolaj elde edeceğiz..
 4. Kendinize bir diyagram çizin, buna göre uçaktaki bir sonraki adım fotoğrafların yerleştirileceği. Görevi kolaylaştırmak için, çerçeveleri herhangi bir malzeme üzerinde bir kalemle daire içine almanız, bu düzenleri kesmeniz, seçilen alana yerleştirmeniz gerekir. Sonuç size tamamen uyuyorsa, dekoru sabitlemeye devam etmekten çekinmeyin..

Çerçeveler ve fotoğraflarla beyaz bir duvar dekorasyonu

Ve çerçeveleri fotoğraflardan ayrı olarak asarsanız?

Panel – duvarları dekore etmenin modaya uygun bir yolu

Yaşam alanınızı dekore etmenin belki de en basit yollarından biri, sizden önemli bir zaman ve finansal maliyet gerektirmez. İç mekana parlak unsurlar ekleme işlevi mükemmel bir şekilde başa çıkacaktır..

“Panel” terimi iki türü içerir:

 1. Duvarın yüzeyi, tavan, boyama, kabartma resimlerle dolu. Genellikle süsleme ile sınırlanmıştır..
 2. Ayrıca – sürekli olarak uçağın belirli bir unsurunu işgal eden tuval üzerine bir resim..

Oturma odasının duvarına soyut çizim

Soyut desenlere sahip rengarenk panel

Birkaç çeşit panel vardır. Çeşitli malzemelerden yapılmıştır. Ana olanları düşünelim.

 • Duvar kağıdından yapılmış bir panel. Tadilattan sonra herhangi bir duvar kağıdı elemanı var mı? Bunları dekorasyon malzemesi olarak kullanmak iyi bir fikirdir..
 • Ahşaptan yapılmış panel. Bu durumda, desen doğrudan ahşap tabana uygulanacaktır. Dekor harika görünecek.
 • Tekstil paneller. Kumaştan yapılmıştır. Uçağın dekorasyonunun bağımsız bir unsuru olarak ve bir çerçeve ile simbiyozda kullanılır..
 • Duvarları süslemenizi sağlayan bir diğer tip ise aynalı panellerdir. Burada kesinlikle herhangi bir boyut, boyut ve şekil kullanılır – kabartmalı, düz, dalgalı. Daha muhafazakar bir stil elde etmek istiyorsanız – klasik kare şekli seçin.
 • “Freesize” paneli sınırsız boyutuyla dikkat çekiyor. Bu seçenek, tüm yüzey alanını dekore etmek isteyenler için mükemmeldir..

Bir bisikleti tasvir eden paneller

Ahşap tahtalarda bisiklet çizimi

Oturma odasının mavi duvarındaki dekoratif panel

Aile fotoğraflarından oluşan devasa bir panel

Çocuk odasını çizimlerimizle süslüyoruz

Çocuğunuz için özel bir şey yapmak, odasına hassasiyet, rahatlık eklemek istiyorsanız – kendi veya çocuk sanatınızı kullanmaktan çekinmeyin.

Çocuk çizimlerini kullanarak duvar dekorasyonu

Çocuğunuzun başyapıtlarını içeren ana galeri

Kız odayı kendi çizimleriyle süslüyor.

Çocuk çizimleri güzel çerçevelere yerleştirilebilir

Duvarı kendi ellerinizle süslemek için kağıda, yazıcıya, bant, makas, boya, fırçaya ihtiyacınız olacak. O zaman her şey basit – beğendiğiniz resmi seçin, yazdırın, kesin. Boyaların zarar görmemesi için düzeni bantla yapıştırabilirsiniz. Çizimlerin nerede olacağını önceden işaretlemeniz önerilir. Daha sonra fırçalar, bir sünger kullanarak şablona desenler uygularız..

Duvarı alışılmadık şekillerde başka nasıl dekore edebilirsiniz? Rafları kullanma!

Raflar iç mekana, duvar dekoruna yeni unsurlar getirecek, bazı durumlarda kitaplar, mumlar, çeşitli bardaklar, figürinler, fotoğraflar gibi depolama alanı eksikliği sorununu çözmeye yardımcı olacaklar..

Çocuk odasında ahşap raflar

Güzel rafların kendileri bir iç dekorasyon olacak.

Artık çeşitli stil, şekil ve amaçlara sahip çeşitli raflar bulmak sorun değil. Asma, ahşap, hasır, cam, metal… Listenin tamamı bu kadar değil. Bu duvar dekor elemanları, herhangi bir tasarım çözümüne organik olarak uyum sağlayabilir. Banyo, mutfak, oturma odası, yatak odası, çocuk odası gibi odanın her köşesine yerleştirilebilirler..

Ahşap raflı bir duvarda bir çıkıntıyı maskeleme

Raflar kendiniz yapılabilir

Rafların ana avantajlarını belirtelim:

 1. Boş alanları gizle.
 2. Gerekli gizmosları saklamak için büyük miktarda alan ekleyecektir.
 3. Rafların aydınlatılması yardımı ile odaya özgünlük katabilirsiniz..
 4. Kendi ellerinizle bile inşa etmek kolaydır..

Kitaplar ve Hatıra Eşyası ile beyaz açık raflar

Dekoratif işlevinin yanı sıra raflar da pratiktir.

Çeşitli boyut ve amaçlara sahip odaları dekore etmek için oldukça kolay, ucuz bir yöntem. Rafların iç mekana güzellik katması, kullanılabilir depolama alanını genişletmesi şeklinde büyük faydalar getirmesi önemlidir..

Mutfak duvar dekorasyonu

Mutfakta duvar dekoru önemlidir çünkü bu odada çok fazla zaman geçirilir. İstenen sonuca ulaşmak için ortaya çıkacak olan birkaç ilke vardır..

 • Mutfak küçükse, dekorla aşırı yüklemeyin. Çok fazla farklı dekorasyon, biblolar küçük bir odayı görsel olarak daraltır.
 • Dekorun en başarılı düzenlemesi, yemek masasının üstündeki pencereler arasındaki mesafe olacaktır..
 • Çalışma alanı hakkında konuşursak, ilginç, sıra dışı bir kiremitli önlük seçerek parlak bir vurgu eklenebilir..
 • Tüm unsurlar birbiriyle ve diğer iç detaylarla uyumlu bir şekilde birleştirilmelidir..

Bir resim ile mutfak duvarlarını dekore etmek

Bazen sadece bir resim asmak yeterlidir.

Aşağıda, mutfağın duvarlarını dekore etmek için birkaç özel seçeneği ele alacağız:

 1. Tek renkli mutfak duvar kağıdı veya fayans – vinil çıkartmalar önerilir. Yapıştırmada ve gerekirse çıkarmada sorun çıkarmazlar. Şimdi mağazalarda bu parçaların büyük bir çeşitliliği var. Bu kadar geniş bir seçenek yelpazesi ile zevkinize, bütçenize uygun bir şey bulmanız hiç de zor olmayacak..
 2. Sert değişiklikler gerektirmeyen bir sonraki seçenek, çeşitli posterler ve resimlerdir. Çerçevelendiler, kendi başlarına asıldılar.
 3. Bir başka şık, ilginç fikir, bir arduvaz duvar satın almak olacaktır. Özellikle çocuklar bundan hoşlanacak. Üzerine birbirinize mesajlar, dilekler, olumlu alıntılar, şiirler yazabilirsiniz. Öğe faydalı olacaktır – en sevdiğiniz tarifleri veya üzerine bir ürün listesi yazın.
 4. Ayrıca, mutfak için bir dekor olarak parlak duvar kağıtları kullanılır. Bu sayede alan görsel olarak genişler. Herhangi bir desen, duvar kağıdı, monoton kaplama – hayal gücünüze ve istediğiniz sonuca göre istediğinizi seçin. Alanı genişletmek istiyorsanız – hafif tek renkli duvar kağıdına, yatay çizgilere dikkat edin. Perspektifli duvar kağıdı, manzara da odaya hacim kazandırmaya ve “duvarları birbirinden ayırmaya” yardımcı olacaktır..
 5. Aynalar bir başka harika dekor öğesidir. Onların yardımıyla odaya ışık, hafiflik ekleyebilirsiniz. Kare, dikdörtgen veya yuvarlak, düz, kavisli – seçiminiz.
 6. Mekana rahatlık ve dolgunluk getirmek için duvarları çeşitli dekoratif, hatıralık tabaklar, ahşap panolar, seramik kaplar ile dekore etme şekline dikkat edilmesi önerilir. Raflara konurlar, ne yok.
 7. Dekoratif harfler mutfağın iç kısmına çok yakışacaktır. LED şerit ile onları aydınlatın. Herhangi bir komik ve hoş kelime, kötü bir ruh halini aydınlatmaya yardımcı olacak, mutfağınıza stil ve özgünlük katacaktır..

Siyah Vinil Ağaç Çıkartması

Düz renkli duvar vinil çıkartma ile dekore edilebilir

Beyaz bir duvarda turkuaz süsleme

Veya bir şablon aracılığıyla renkli bir baskı uygulayın

Sarı limonlu beyaz fincan

Mutfak duvarındaki ayna önlüğü

Duvarları başka nasıl dekore edebilirsiniz? Alçı, macun ile

Bu seçenek, karmaşık, ilginç bir tasarımı sevenlere hitap edecek..

Alçı sayesinde benzersiz bir kabartma, derin doku oluşturmak mümkün olacaktır. Yardımı ile hem tüm düzlemi hem de bireysel unsurlarını dönüştürmek kolay olacaktır. Malzeme herhangi bir tabana uygulanır – beton, tuğla ve alçıpan, ahşap. Kaplama neme dayanıklı olacaktır. Doğrudan güneş ışığından korkmuyor. Ayrıca, böyle bir kaplamanın temizlenmesi oldukça kolaydır..

Hacimsel sıva ile duvar dekorasyonu

Hacimsel sıva yardımıyla hemen hemen her tasarım fikrini uygulayabilirsiniz.

Alçı sıva ile duvar dekorasyonu

Duvarları klasik bir iç mekanda dekore ederken, alçı sıva kalıplama aktif olarak kullanılır.

Alçı pervazlar odaya lüks ve saygınlık katacaktır. Gerekli herhangi bir eleman alçıdan yapılır – pervazlar, kornişler, kaideler, prizler, braketler ve sütunlar. Malzeme ağaçları, saksıları, şömineleri, bacaları simüle etmenizi sağlar. Tasarım, herhangi bir iç stil için seçilmiştir – modernden retroya, klasiğe.

Kumaş dekor

Odayı dekore etmenin ve çeşitlendirmenin bir sonraki orijinal yolu perdelik, kumaş elemanlar, paçavralar, kordonlar olacaktır..

Klasik bir oturma odası kumaşının duvar dekoru

Kumaş, tüm duvara yapıştırmak veya tuvalin kenarlarını dekoratif pervazlarla kaplayarak tek tek alanları süslemek için kullanılabilir.

Yumuşak panellerle duvar dekorasyonu

İlginç bir çözüm, başlık döşemesine benzer yumuşak bir paneldir. Bu dekorasyonu kontrplak, tekstil ve köpük kauçuktan yapmak kolaydır.

Onların yardımıyla duvarı kendi ellerinizle dekore edebilirsiniz. Sıradışı ve şık görünecek. Ana kural, dayanıklı, güçlü, elastik kumaşı tercih etmektir. Bu tekniğin dezavantajı, gerçekleştirmenin oldukça zor olmasıdır. Kumaş, şeritler halinde değil, daha önce tüm dikişleri ütüleyerek tek bir parça halinde yapıştırılır. Başka bir yol var – döşeme. Bu durumda malzeme direk olarak gergi tavan prensibine göre çerçeveye tutturulur. Oldukça sık, perdelik oryantal, Avrupa tarzının iç mekanlarında görülür. Çok çeşitli tekstil ürünleri, eve parlaklık, stil ve zarafet katan bireysel, benzersiz bir çözüm bulma fırsatı sunar..

Dekoratif tabaklar – evinizi dekore etmenin yaratıcı bir yolu

En başarılı yer mutfak, yemek odası olacaktır. Ancak hiç kimse koridoru, koridoru, oturma odasını, yatak odasını bu tür unsurlarla dekore etmeyi yasaklamıyor..

Plakaları kullanarak kanepenin üzerindeki duvarı dekore etmek

Farklı renk ve boyutlarda plakaların dekoratif bileşimi

Birkaç basit kural, iç mekanınız için alışılmadık plakaları nasıl seçeceğinizi söyleyecektir..

 • Desenler, süs eşyaları odanın genel tarzına göre seçilmelidir. Duvar kağıdı yeterince renkliyse, monoton pastel tonları tercih etmek daha iyidir..
 • Kontrastlarla oynayın. Açık renkli duvar kağıdında parlak, koyu renkli dekorasyon öğeleri daha avantajlı görünecektir. Ve tam tersine, koyu bir arka plan üzerine gri, beyaz, bej, krem ​​​​renkli tabaklar yerleştirmelisiniz..
 • Tek bir tabak kullanabilir, farklı şekil ve boyutlardan çeşitli kompozisyonlar oluşturabilirsiniz. Ana şey aşırıya kaçmamak, her şey ölçülü olmalı.

Klasik veya orijinal, abartılı – seçersiniz, çünkü mağazalarda, çeşitli mağazalarda en cesur fantezileri bile gerçekleştirmeyi mümkün kılacak çok sayıda dekoratif plaka vardır. Bu dekorasyon yöntemi artık trend olmaya devam ediyor, neredeyse tüm stillerin iç mekanlarında bulunuyor. Çatı katı, minimalizm, retro, vintage, barok – plakalar herhangi birine uyumlu bir şekilde sığacak.

Bir duvar nasıl dekore edilir, iç mekan nasıl değiştirilir? Yenilik ve tazelik mi tanıtıyorsunuz? Bu soruları yazımızda cevaplamaya çalıştık. Gördüğünüz gibi, birçok yol var – en basitinden, en hızlısından daha karmaşık, zahmetli, zaman alıcı, finansal.

Ayrı resimlerden geyik görüntüsü

Birkaç resmin tek parça kompozisyonu

Çocuk odasının duvarındaki kağıt uçaklar

Doğru konumlandırıldığında basit nesneler ilginç bir dekor olabilir.

Odanın tasarımını biraz çeşitlendirmek istiyorsanız, bazı parlak vurgular ekleyin – paneller, plakalar, posterler, çerçeveli fotoğraflar, vinil çıkartmalar kullanın. Duvar dekorunda daha radikal değişiklikler, dönüşümler, değişiklikler istiyorsunuz – sıra dışı duvar kağıdına, dokulu sıvaya dikkat edin.

DIY oturma odası duvar dekorasyonu

Çok renkli geometrik desenler

Gri bir duvarda parlayan ampullerle çelenk

Basit bir açık rafa dayalı orijinal bir kompozisyon

Renkler, kontrastlar, dokular ve stiller ile oynayın. Sonuçta, herhangi bir odada iç mekanı dönüştürmek mümkündür – yatak odası, oturma odası, çocuk odası, yemek odası, mutfak ve hatta banyo. Geniş bir yapı malzemesi seçimi, yaratıcılık için sınırsız olanaklar sağlar. Biraz fantezi uygulamak, hayal gücü – duvar dekorunu kolayca dekore edin, değiştirin, süsleyin, böylece kendinize hoş, yeni izlenimler, duyumlar ekleyin!

Video: patchwork duvar dekoru

Duvar dekorasyonu için 50 seçenek

Oturma odası duvarında poliüretanın hacimsel bileşimi Yumuşak panellerle başlığın üzerindeki duvar dekoru Çocuk odasının duvarına ayı boyuyor. Ahşaptan kendin yap dekoratif raflar Kanepenin üstündeki fotoğrafların simetrik düzenlenmesi Sarı bir duvara zincirli raflar Çocuk odasının duvarında çocuğun adının ilk harfi Favori fotoğrafların olduğu mavi duvar Özel bir evin koridorunda asılı tablolar Aile albümünden büyük fotoğraflar Duvar kağıdı yerine fotoğraf kullanma Ahşap bir çerçeve içinde çocuk fotoğrafı Rattan sandalyede minderler Fotoğraf göndermek için ahşap plakalar Eski panolardan vintage raflar Basit bir çerçeveye dayalı dekoratif kompozisyon Duvarları dokulu sıva ile süslemek Duvar dekorasyonunda dokulu macun Bir tuğla duvarda dekoratif tabaklar Gri bir duvardaki iç dekorasyonlar Ahşap mutfak raflarında baharatlar Duvarı ayna ile dekore etmek Çeşitli şekil ve boyutlarda aynalar Kağıt toplarla kendin yap duvar dekoru Koyu gri bir duvarda dekoratif tabaklar ahşap bir bankta renkli yastıklar Beyaz tencerelerde canlı bitkilerle dolu duvar Ahşap tahta üzerinde resimlerle beyaz duvar Tuğla duvara roket çizimi Aynalı kanepenin üzerindeki duvar dekorasyonu Sarı süslemeli pembe halı Laminat parke üzerine kırmızı koltuk Bardaklar ve şarap şişeleri için dal şeklinde kolye Yatak odasında duvarın sanat resmi Yemek masasının üzerinde meyveli parlak resimler Albüm sayfalarındaki çocuk çizimleri Resimler ve fotoğraflar ile kayrak duvar Çocuk odasında kendin yap duvar dekoru Yemek alanında dekoratif panel Özel bir evde mutfakta açık raflar Çocuk çizimlerinin ana galerisi Retro tarzı mavi şifoniyer Alacalı duvar kağıdı ile duvarda beyaz raf Basit raflarla duvar dekorasyonu İç dekorasyon için siyah raflar Bir tuğla duvarda romen rakamları ile saat Açık renklerde yemek alanı Mutfak duvarında modüler boyama Duvar dekoru olarak canlı bitkiler Mutfak lavabosunun üzerindeki ayna ve açık raflar

Previous Post
Kendin yap ön bahçe: tasarıma nereden başlamalı ve ne aramalı?
Next Post
Choosing the right curtains for the interior