15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Tavanda dekoratif kirişlere ne zaman ve neden ihtiyacınız var?

Tavan kirişleri, bir zamanlar birçok halkın geleneğinde gerekli bir mimari unsurdu. Geniş köy evlerinin, tapınak kubbelerinin, tiyatro tonozlarının ve uzun kapalı galerilerin inşası onlarsız olamazdı. Günümüzde iç mekandaki tavan kirişleri daha çok belirli bir stili yansıtan dekoratif bir unsurdur. Genellikle çok işlevli ve pratiktirler, ancak sahte kirişlerin tasarımın öne çıkması için uzmanların tavsiyelerine uymak önemlidir..

dekoratif kirişler ile dairenin orijinal iç varyantı

Ahşap kirişli çocuk odası tasarımı

dekoratif kirişlerle güzel bir oturma odası tasarımı fikri

İç tavanda dekoratif kirişler

dekoratif kirişler ile parlak bir yatak odası dekoru fikri

Çiçekler ve dekoratif kirişler ile mutfak tasarımı

Dekoratif ve fonksiyonel kirişler: fark nedir?

Ahşap ve metal lentolar, karmaşık şekillere sahip bir çatı, tavan veya çatı yapısının bir parçasıdır. Bir çatı katı, geniş bir teras veya bir uzantı yapımında onlarsız yapamazsınız. Bu durumda önemli bir fonksiyonel yük taşırlar..

Tavan kirişli bir ev düzenlerken asıl görev, kaba kütüklere en “yaşanabilir” görünümü vermektir. Oturma odasının, koridorun veya merdiven basamaklarıyla rekreasyon ortamının sade ve misafirperver gibi görünmesi önemlidir..

İç mekandaki modern dekoratif tavan kirişleri, kompozit ve polimer malzemelerden üretilmelerine rağmen ahşaba benzer. Çoğu zaman içleri oyuktur ve bu, kabloları ve boruları gizlemek, asma yapılar için armatürleri veya braketleri sabitlemek için iyi bir fırsattır. Bu durumda fonksiyonelden daha fazla uygulanan yükü taşırlar ve günümüzde iç mekanda sahte ahşap çok önemlidir..

Ahşap lentolar tavana bitişik olabilir, ayrı bir kafes oluşturabilir veya orijinal tasarımın kirişleriyle tavanın fotoğrafında olduğu gibi eğimli düzlemleri bağlamak için bir destek olabilir..

dekoratif kirişlere sahip parlak bir mutfak tasarımı seçeneği

Köşe kanepeli oturma odası tasarımı, duvardaki tablolar ve dekoratif kirişler

dekoratif kirişli güzel bir mutfak iç seçeneği

Dekoratif kirişli daire tasarımı

Kiriş Yapılarının En Uygun Olduğu İç Mekan Stilleri

Bugün, belirli bir stile estetik bir referansla evler inşa etmek gelenekseldir, böylece eski “aile mülkü” gibi görünürler ve yeni bir yerleşim yeri gibi değiller..

En popüler olanları, zeminlerin hafif ahşaptan yapıldığı veya badana ile kaplandığı Provence ruhundaki binalardır. Provence tarzı bir mutfakta, kuru lavanta ve baharat buketleri ile kirişlerden sarkan sarımsak ve soğan çelenkleriyle süslemek uygundur..

Koyu ahşabın doğal rengi, İsviçre Alpleri’nden bir dağ evi dağ evi tarzında kullanılmıştır. Bu tarz, özellikle yaşanabilir bir çatı alanına sahip çatı katı tipi binalarda geçerlidir. Ve burada tavanlar çatının temeli olmasına rağmen, mümkün olan her şekilde yalıtılmış ve dekore edilmiştir..

Japon tarzı başlangıçta katlanabilir evlere odaklandı, çünkü unsurlar genellikle en doğudaki sırtın fakir ve zengin adalılarının binalarını tahrip etti. Tsunami ve depremden sonra kirişlerin dikilmesi ve sökülmesi kolaydı. Bu tarz tüm dünyada kök salmıştır ve dekoratif tavan kirişleri, Japonya kültürüne dikkat çekici bir övgünün olduğu, tanınabilir minimalist bir iç mekanın vazgeçilmez bir özelliği olmaya devam etmektedir..

dekoratif kirişler ile orijinal apartman dekoru fikri

Bir avize ile ortasında kirişler ile gergi tavan

dekoratif kirişli yatak odasının özgün tasarımının bir çeşidi

Dekoratif kirişli birleşik oturma odası ve mutfağın parlak beyaz tasarımı

dekoratif kirişlere sahip aydınlık bir oturma odası dekoru fikri

Krem rengi balkon tasarımı

Loft, geniş bir alanın kentsel konutları için konut dışı binaların yeniden biçimlendirilmesidir. Metal veya beton zeminler, açık iletişim, kabaca boyanmış veya kılıflı alüminyum oluklu kirişler burada uygundur..

Klasik bir iç mekanda yalnızca iyi işlenmiş ahşap kullanılır, oyulur, verniklenir veya boyanır. Klasik veya geleneksel iç mekanlarda tavandaki düzgün kirişler hafif ve zarif görünüyor. Ahşabın rengi, mobilya ve doğramaların gölgesine uygun olmalıdır..

Başka bir klasik seçenek, beyaz duvarlara karşı aynı malzemeden tavan kirişleri ve zeminlerdir. Böyle bir çözüm genellikle retro veya ülke tarzının taklitinde uygulanır..

Kiriş yapıları, mutfak veya oturma odasında orijinal aydınlatmanın temeli olarak yüksek teknoloji tarzında yaygın olarak kullanılmaktadır..

Tavanda dekoratif kirişlerin kullanılması yapısal olarak haklıysa, herhangi bir tarihi stil için dekorda benzersiz bir tasarım oluşturulabilir..

Lütfen dikkat: Bazı binaların sahipleri, yapısal kiriş tabanını asma veya germe tavanlarla gizlemeye çalışır. Bu pratik değildir, çünkü tavan yüksekliğinin önemli bir kısmından vazgeçmeniz gerekecektir. Yatak odasındaki boyalı ahşap kirişler arasındaki kumaş döşemeye kadar dekorlarını düşünmek veya başka bir seçenek bulmak daha iyidir..

dekoratif kirişler ile güzel bir yatak odası iç fikri

Gergi tavan ve TV ile oturma odası tasarımı

dekoratif kirişlere sahip aydınlık bir oturma odası tasarımı seçeneği

Mutfağın iç kısmındaki ahşap bölmeler

Ev bir gardırop için yapılmışsa, deniz tarzı kiriş yapılarını gizlemenin bir anlamı yoktur. Bungalov, eko ve etno tarzlara mükemmel uyum sağlarlar..

İngiliz tarzı evler, nişli karelere bölünmüş tavanlar da dahil olmak üzere doğal ahşapla doludur. Böyle bir çözüm, aristokrat dekorasyonun karmaşıklığını vurgulayacaktır. Eski yüzeylerin yenilenmesi ve cilalanması gerekebilir.

dekoratif kirişler ile orijinal mutfak iç varyantı

Mutfakta dekoratif bölme

dekoratif kirişler ile güzel bir apartman dekoru fikri

Tuğla duvarlı hafif mutfak tasarımı

dekoratif kirişlere sahip aydınlık bir yatak odası dekoru seçeneği

Ahşap kirişler ile parlak beyaz mutfak

Ahşap kirişlerin taklidi

Doğal ahşap bugün pahalı bir zevktir ve doğal malzemeden yapılmış devasa yapılar çok ağırdır. Temelde ve duvarlarda ek bir yük oluştururlar, etkileyici ağırlık nedeniyle kurulum ve teslimatta sorunlar vardır. Ek olarak, yüksek nemden “yönlendirilebilirler”.

Yapı malzemesi üreticileri, polimer malzemelerden yapılmış uygun bir bütçe alternatifi bulmuşlardır. İçi boş sahte kirişler, nemi azaltmak için birkaç ay dayanması gereken doğal ahşaptan yapılmış ürünlere göre tasarım açısından daha düşük değildir..

Tavandaki dekoratif polimer kirişlerin avantajları:

 • nem direnci;
 • yangına dayanıklılık;
 • cazip fiyat;
 • nispeten düşük ağırlık;
 • geniş doku ve gölge seçimi.

Mukavemet ve diğer bazı göstergeler açısından, dekoratif kirişler ahşabı bile geride bırakıyor. İnkar edilemez bir avantajı var – her türlü ahşabı, her türlü tonda doğal bir doku ile taklit etme yeteneği. Örneğin, eko kaplama kapılar, mobilyalar ve kırmızımsı bir renk tonu ile aynı lüks çikolata rengindeki laminat ile uyumlu iç mekanda wenge renginde sahte bir ahşap.

dekoratif kirişli oturma odasının özgün tasarımı fikri

Hardallı banyo tasarımı

dekoratif kirişler ile güzel bir daire iç seçeneği

Ahşap kirişli hardal rengi oda tasarımı

Üreticilerin kataloglarına göz atarak, tavanlar için farklı dekoratif kirişler olduğunu fark etmek kolaydır:

 • vernikleme ve boyama etkisi ile;
 • çatlaklar ve yaşlanma taklidi ile;
 • pürüzsüz (zımparalanmış) ve “kaba” işleme.

Bu tür ürünler için, sabitleme kolaylığı için her şey düşünülür ve doğal ahşabın gizli bir şekilde monte edilmesi zordur. U şeklindeki sahte kirişler, banyo veya saunada, çatı katında, kır tarzı yaşam alanlarında veya klasik binalarda iletişimi gizlemenin en iyi yoludur..

Tavanın çevresine uyan L şeklinde sözde kirişler de üretilir, amaç aynıdır – boruları ve telleri, yüzeylerin eklemlenmesindeki kusurları gizlemek. Bir apartman dairesinde zemin plakalarının derzlerindeki kusurları gizlemek için kendi ellerinizle dikdörtgen bir taklit de yapılabilir..

Sahte alçıpan kirişler, ahşabı taklit eden film malzemeleriyle kaplanmıştır. Bu tasarım, fotoğraftaki gibi görsel olarak orijinalinden farklı değildir..

Doğal çevre dostu malzemelerden yapılan evlerde doğal ahşap tercih edilmektedir. Gerçek şu ki, evdeki her şey ahşaptan yapıldığında, sıcaklık değişikliklerine veya nem göstergelerindeki değişikliklere eşit şekilde tepki verir – “nefes alır”. Yapıların bir kısmı doğal ahşap gibi plastik olmayan yapı malzemelerinden yapılmışsa, özellikle birincil büzülme sırasında veya küçük sismik faktörler sırasında ek bir yük oluşur..

dekoratif kirişlere sahip özgün bir mutfak iç fikri

Oturma odasının iç kısmındaki taş duvar

dekoratif kirişlerle aydınlık bir yatak odası tasarımı fikri

Rustik oda tasarımı

dekoratif kirişli güzel bir apartman dekoru seçeneği

İç mekanda ahşap bölmeler

Renk seçimi

Yüksek dekoratif niteliklere sahip ahşap, iç dekorasyon için en çok talep edilen olarak kabul edilir:

 • gül ağacı (venge);
 • ceviz;
 • Kiraz;
 • abanoz;
 • meşe (ağartılmış ve lekeli);
 • kül;
 • tik;
 • kayın;
 • karaağaç.

Sentetik muadillerinde imitasyon ahşap kesimi kullanıldığında, doğal gölgeyi veya “ağartıcıyı” geliştirebilirsiniz..

İç mekanda tavandaki ahşap kirişlerin rengi, genel tasarım konseptiyle uyumludur..

TABLO (Klasik seçenekler)

1.

hafif tavan

Koyu (zıt) veya açık ışık huzmeleri

2.

karanlık tavan

Açık (kontrast) veya koyu renkli ahşap

3.

Parlak streç kumaş

Serbest biçimli dekoratif kiriş yapıları

4.

Ahşap taban

Benzer bir ahşap gölgesinin üst üste binmesi

5.

Badana

Kahverengi tonlarda beyaz boyalı kirişler veya doğal ahşap

6.

Poskrska

Gölgeye göre tasarımlar, arka plan veya kontrastla birleşir (ana renk)

dekoratif kirişlerle güzel bir mutfak dekoru seçeneği

Ahşap bölmeli ev tasarımı

dekoratif kirişler ile aydınlık bir yatak odası iç fikri

Beyaz koridor tasarımı

Fotoğraftaki güzel bir örnek, beyaz bir kır evindeki tasarımdır..

Tavsiye. Bir renk seçerken, koyu ahşabın daha ağır, beyaz göründüğünü unutmayın – neredeyse ağırlıksız.

Renkli zeminler, iç mekandaki temel tonla uyumlu olmalıdır. Kontrast tasarımlar, yüksek tavanlı geniş odalar için iyi olan alanı “parçalıyor” gibi görünüyor..

İç tasarımın maliyetli olduğu, ancak biraz sıradan ve kişiliksiz olduğu ortaya çıktıysa, tüm dikkatinizi fotoğraftaki gibi dekorun “vurgusu” olacak olan üst düzleme aktarabilirsiniz..

dekoratif kirişli dairenin orijinal dekorunun çeşidi

Evin iç kısmındaki dekoratif kirişler

dekoratif kirişli orijinal mutfak tasarımının çeşidi

Tavan için dekoratif kirişlerin kullanımı

dekoratif kirişlere sahip aydınlık bir daire dekoru seçeneği

Dekoratif kirişler ile oturma odası iç

Tavan yapılarının dekoru ve estetiği

İyi işlenmiş ahşabı tavanların altına saklamanın bir anlamı yoktur, tasarım konseptinde kirişli iç mekanlara daha fazla önem vermek daha iyidir:

 1. Sütunlar veya pilastrlar arasındaki lentolar, tavan yapılarını mükemmel şekilde tutar. Eski binanın eksikliklerini etkisiz hale getirmek için, imar tekniklerini kullanarak binaları yeniden düzenlemek daha iyidir. Üst kısımdaki dekoratif kirişler, fotoğraftaki gibi büyük bir odayı mutfak bloğu, yemek alanı ve resepsiyon alanına ayırmaya yardımcı olacaktır..
 2. Piramidal veya kubbeli tavanlı bir oda için, arka plan açık mavi ise dekoratif yapılar “açık gökyüzü” efektinin elde edilmesine yardımcı olacaktır..
 3. Tavanların arkasına gerilmiş parlak kanvas, mekana derinlik katacak.
 4. Eşsiz bir iç mekan, farklı desenlere sahip kiriş yapıları oluşturmanıza yardımcı olacaktır – balıksırtı, kafes, üçgenler, altıgenler.
 5. Örtüşmeler, asma yapıların güvenilir şekilde sabitlenmesi için temel teşkil edecektir:
 • aydınlatma tasarımında karmaşık sistemler;
 • kanepe salıncak;
 • parantez üzerindeki TV panelleri;
 • koza sandalyesi;
 • Hawaii hamak;
 • yatağın üzerinde gölgelik;
 • bebek beşiği vb.. dekoratif kirişler ile aydınlık bir oturma odası iç fikri

  İç mekanda dekoratif kirişli bir odanın tasarımı

  dekoratif kirişlerle güzel bir mutfak dekoru fikri

  Dekoratif kirişli daire tasarımı

 1. Tavan dekorunun arkasındaki artikülasyon kusurlarını gizlemek kolaydır. Lentolu sofistike bir tasarım, her zamanki gibi tamir edilemeyen sızdıran bir tavanı gizleyecektir..
 2. Mutfaktaki alçak tavan, tavan kirişleri, bar tezgahı ve asma modülleri ve bulaşıkları ve mutfak gereçlerini yerleştirmek için diğer elemanlarla etkili bir şekilde dövülebilir. Kır evlerinde olduğu gibi doğal görünecek..
 3. Tavan arasının içi, lentoların dekoratif bir yük taşıdığı en organik görünüyor. Oda geniş olduğunda ahşap kirişlerin periyodikliği belli bir düzen ve anlam katar. Tüm ahşap dekorların aynı renkte olması daha iyidir.
 4. Bir kır evinde kirişli tavanın karmaşık tasarımı her zaman çok pratik görünüyor. Bu, mutfak eşyaları ve küçük eşyalar için birçok ek depolama ve yerleştirme seçeneğidir. Çevre boyunca, herhangi bir şeyin geçici ve kalıcı olarak saklanması için geleneksel olarak çeşitli süpürgeler ve demetler, çantalar ve düğümler, kancalar ve çiviler asıldı..
 5. Yatak odasındaki dekoratif kirişler her tarza uygun değildir. Ancak kanopiler ve diğer tekstil dekorları uzun zamandır onlara bağlı. Yatak odasında siyah lake kütüklere sahip aynalı tavanlar abartılı ve sofistike görünüyor.
 6. Kiriş lentoları ayrıca bir mini havuzu, geniş bir banyoyu veya banyoyu dekore etmek için kullanılır. Bu durumda, ahşabı taklit eden polimerik malzemelerden yapılmış sahte kirişler önerilir. Yüksek nemden korkmazlar, ancak iç kısımdaki sahte ahşabın arkasında boruları ve elektrik kablolarını gizlemek uygundur. İstenirse iç oluklar hava geçirmez hale getirilebilir..
 7. Bir genç odasında, ahşap kirişli iç kısım, diyot bant veya çelenklerle avantajlı bir şekilde dekore edilebilir. Daha büyük öğrenciler yapay aydınlatmayı ve titreyen ışıkları sever. Böyle bir dekor, özel bir gurur meselesi olabilir, gençler, orijinal mobilyaları isteyerek arkadaşlarına gösterir..

Dekoratif kirişlerin kendiliğinden montajı hakkında bir video sunuyoruz.

Video: Dekoratif kirişlerin montajı

İç mekanda dekoratif kirişlerin kullanımına ilişkin 50 ilginç fotoğraf örneği:

dekoratif kirişler resmi ile oturma odasının orijinal iç versiyonu dekoratif kirişler ile parlak bir apartman dekoru fikri photo dekoratif kirişli güzel bir yatak odası tasarımı seçeneği photo dekoratif kirişler resimli güzel bir mutfak dekoru fikri dekoratif kirişler ile aydınlık bir oturma odası iç fikri photo dekoratif kirişler resmi ile orijinal mutfak tasarımının versiyonu dekoratif kirişler ile güzel bir yatak odası dekoru fikri photo dekoratif kirişler resmi ile dairenin orijinal iç versiyonu dekoratif kirişler ile parlak bir yatak odası tasarımı fikri photo dekoratif kirişler resmi ile aydınlık bir oturma odası tasarımı için seçenek dekoratif kirişler resimli güzel bir apartman dekoru fikri dekoratif kirişli orijinal mutfak iç versiyonu photo dekoratif kirişler resmi ile yatak odasının orijinal iç fikri dekoratif kirişli aydınlık bir daire dekoru seçeneği photo dekoratif kirişli güzel bir oturma odası tasarımı seçeneği photo dekoratif kirişli bir yatak odasının orijinal iç tasarımı fikri photo dekoratif kirişli bir dairenin parlak tasarım seçeneği resim dekoratif kirişli güzel bir mutfak tasarımı seçeneği resmi dekoratif kirişli oturma odasının orijinal dekorunun versiyonu resim dekoratif kirişler ile güzel bir mutfak tasarımı fikri photo dekoratif kirişli parlak bir daire dekoru seçeneği resim dekoratif kirişler resmi ile aydınlık bir oturma odası tasarımı fikri dekoratif kirişler ile güzel bir yatak odası iç seçeneği photo dekoratif kirişli orijinal mutfak dekorunun versiyonu photo dekoratif kirişler resimli güzel bir apartman tasarımı fikri dekoratif kirişli oturma odasının orijinal dekoru fikri photo dekoratif kirişler resmi ile aydınlık bir yatak odası iç seçeneği dekoratif kirişler resmi ile parlak bir mutfak dekoru fikri dekoratif kirişli dairenin özgün tasarımının versiyonu photo dekoratif kirişler resimli güzel bir yatak odası iç seçeneği dekoratif kirişler ile oturma odasının orijinal iç fikri photo dekoratif kirişler ile parlak bir mutfak tasarımı fikri photo dekoratif kirişler resimli güzel bir apartman dekoru seçeneği dekoratif kirişli parlak bir yatak odası dekoru seçeneği resim dekoratif kirişli güzel bir oturma odası tasarımı fikri photo dekoratif kirişler resmi ile mutfağın orijinal iç fikri dekoratif kirişli güzel bir apartman tasarımı seçeneği photo dekoratif kirişlere sahip bir dairenin aydınlık bir iç mekanı fikri photo dekoratif kirişler resmi ile orijinal yatak odası dekorunun versiyonu dekoratif kirişli oturma odasının orijinal iç versiyonu fotoğraf dekoratif kirişler resmi ile güzel bir mutfak tasarımı fikri dekoratif kirişler ile aydınlık bir oturma odası dekoru fikri photo dekoratif kirişli güzel bir mutfak tasarımı seçeneği photo dekoratif kirişli bir dairenin orijinal dekoru fikri dekoratif kirişler ile güzel bir apartman dekoru fikri photo dekoratif kirişler resmi ile oturma odasının özgün tasarımı fikri dekoratif kirişli parlak bir mutfak dekoru seçeneği photo dekoratif kirişli bir oturma odasının güzel bir tasarımı fikri resim dekoratif kirişler resimli güzel bir yatak odası dekoru fikri dekoratif kirişli bir dairenin aydınlık iç mekanı seçeneği photo

Previous Post
Modern bir yorumla iç mekanda Japon tarzı
Next Post
Caractéristiques de la conception et de la conception d’une petite pièce