15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Tavan tasarımı seçme kriterleri

Modern iç tasarım, tavan dekorasyonu için bir ton seçenek sağlayabilir. Tavan tasarımı birçok faktöre bağlı olduğundan, bazen bir seçim yapmak bile zordur. Ve hepsini hesaba katmak her zaman mümkün değildir. Bu nedenle, planlama ve dikkatli hazırlık, herhangi bir tasarım çalışmasının önemli bir parçasıdır. Seçimin nüanslarını anlamanıza yardımcı olacağız.

tavan tasarımı

Tavan boşluğunun düzenlenmesi, iç tasarımda aynı önemli role sahiptir..

Belirtildiği gibi, tavan tasarımı seçimi birçok faktöre bağlıdır. Dekorasyon için renk, şekil, stil ve malzemeyi seçmeniz gerekiyor. Bu kriterler örneğin odanın işlevselliğinden, boyutlarından, teknik özelliklerinden ve odanın genel tarzından etkilenir. Seçimi etkileyen ana faktörleri dikkate alacağız: bu, odanın tarzı ve amacı, dekorun malzemesi, dekorasyonun rengidir..

stüdyoda tavan tasarımı

Tavan sadece üst alan değil, tüm dairenin mantıklı sonucu olan en önemli bileşendir.

Oda stil Kayıt yöntemi Renk
Mutfak Provence, çatı katı Doğal ahşap, tuğla tasarım unsurları Yeşil siyah
Oturma odası İskandinav, Akdeniz Duvar kağıdı, ahşap paneller kahverengi, mavi
Yatak odası Modern, minimalizm Boyama, gergi tavan Pastel renkler, kahverengi
koridor Yüksek teknoloji, art deco Duvar kağıdı, boyama Beyaz ve diğer açık renkler
Banyo Deniz odak Boyama, çıtalı, gergi tavan Beyaz mavi
Çocuklar Eklektizm, modern Alçıpan yapılar Herhangi bir uyumlu ve renkli kombinasyon

Tabii ki, genel bir tablo sağladık. Ancak, tüm faktörlerin uyumlu bir şekilde bir arada var olması gerektiğini gösterir. Şimdi, bu bilgiye dayanarak, tabloda listelenmeyen diğer kombinasyonları kullanabilirsiniz.. 

oturma odasında tavan tasarımı

Temel kuralı hatırlayın: her ayrıntıda uyum!

stil faktörü

Tüm odanın tarzıyla başlayalım. Tavan tasarımının buna uyması önemlidir. Sonuçta, bir gergi tavan, Provence tarzı mutfakta veya Empire tarzı oturma odasında gülünç görünecek. Bu nedenle, yüzeylerin dekorunu seçerken odanın genel havasını ve stil yönelimini unutmayın..

mutfakta tavan tasarımı

Tavan ana vurgu görevi görebilir veya tam tersine kendi kendine dikkat çekebilir..

Ayrıca bir stil seçerken odanın işlevselliğine ve içinde yaşayan insanların karakterlerine dikkat edin. İnan bana, çok önemli. Örneğin, kentsel tarzda sanat tasarımı veya antik stiller için süslü alçı tavan dekoru, yalnızca pragmatik, titiz bireyleri rahatsız edecektir. Öyleyse stile geçelim.

sıradışı tavan tasarımı

Tavan alanının, projenin renk şemasına ve mekansal fikrine tam olarak uyması önemlidir.

çatı katı

Bu yön enerjik ve modern insanlar için uygundur. Bu kentsel tarz biraz rahatsız edici. Yaşam için gerekli tüm detaylara sahip olmasına rağmen, renk şeması ve minimalizme olan tutkusu ve ayrıca çok sayıda kentsel unsur onu biraz soğuk ve boş kılıyor..

çatı katı tarzı tavan tasarımı

Çatı katı tarzı tavan, abartılı kişiliklerin yaşadığı bir daire için harika: sanatçılar, müzisyenler, yazarlar.

Küçük bir odaya da uymaz. Çatı katında koyu tonlar hakim olduğu için küçük bir odayı daha da küçültecektir. Ancak yüksek tavanlı geniş bir oda sahibiyseniz, dekorasyon için bu tarzı tercih edebilirsiniz..

oturma odası çatı katında tavan

Mevcut tasarım stillerinden herhangi birinde tasarlanan tavanlara her zaman özel önem verilir..

Bu tarzdaki bir tavan için, alçıpan yapılar ve boya içeren bir kompozisyonda tuğla lekeleri uygundur..

Klasik

Unutulmaz ve asla modası geçmeyen klasik bir tür sabittir. Düzgün çizgiler ve sakin renk geçişleri ile ayırt edilir. Burada zıt kombinasyonlar veya orijinal fikirler bulamazsınız. Klasikler, her dönem ve trend için modern olan bir şeydir..

klasik tarzda tavan

Geleneksel klasiklerin unsurları modern fikirlerle zarif bir şekilde birleştirilmiştir..

Bu nedenle klasik tarz, ağırlıklı olarak renk kombinasyonları kullanılarak aktarılabilir. Tüm pastel renkler, kahverengi, beyaz ile karakterizedir. Siyah ve beyaz tandem klasiklerin standardıdır. Bu arada, bu tasarımdaki odalar harika, modern görünüyor ve hiç de sıkıcı değil..

klasik tavan tasarımı

Klasik tarzdaki tavanların tasarımı, çeşitli şekil ve tonlarla şaşırtıyor..

Klasik bir tavan için, alçıpan tavan tasarımı ve duvar kağıdı en uygunudur..

Provence

Sıcak ve ev gibi, oturma odası ve mutfak için idealdir. Bu tarzın özelliği, doğallık arzusudur. Doğal renk kombinasyonlarını benimser ve terbiye malzemelerinde çevre dostu türleri kabul eder. Bu durumda, tavanı süslemek için doğal ahşap, boya, sıva, doğal taştan elementler kullanmaktan çekinmeyin..

Provence tarzı tavan

“Provence” tarzında tavan tasarımı, sadece şık bir kır konağı için değil, standart bir şehir dairesi için bile mükemmel bir çözüm olacaktır..

Malzemelere göre bu tarzdaki yüzeyler malzemenin doğal rengini alır. Böylece koyu renkli ahşap odayı daha sıcak ve daha konforlu hale getirecek ve sıvalı tavan odaya alan ve özgürlük verecektir..

tavan tasarımı kanıtı

Dekorasyonda kullanılan modern kaplamaların sadeliği ve düşük maliyeti sayesinde benzersiz ve güzel bir tasarım oluşturabilirsiniz..

Bu tarz, sessiz ve rahat akşamları seven insanlar için kanepeli patateslere uyacaktır. Misafirleri memnuniyetle kabul eden, onları leziz yemeklerle ağırlamaktan hoşlanan ve özellikle konforlu bir evin dışında vakit geçirmek istemeyen kişiler.

Modern

Önceki yönlerin unsurlarını emen tamamen yeni bir stil. Loft ve minimalizm ile birlikte klasiklere dayanmaktadır. Bununla birlikte, bu, öncekilerden farklı olan bağımsız bir akımdır. Genellikle yüksek teknoloji yönü ile karıştırılır, ancak bazı önemli farklılıkları vardır..

modern tavan tasarımı

Dekorasyon için kullanabilirsiniz: alçı, mermer, kristal, doğal taş, doğal ahşap, cam.

İlk olarak, Art Nouveau daha yumuşak çizgilerle, ancak zıt kombinasyonlarla karakterize edilir. Yüksek teknoloji, nesnelerin ve görüntülerin daha keskin hatlarını sever, ancak renklerle deneme yapmaz – uyumlu kombinasyonlarla tek bir renk şemasında çalışır..

art nouveau tarzında tavan

Art Nouveau gergi tavanlar – estetik ve işlevsellik.

Böylece Art Nouveau tavan, odanın geri kalanından önemli ölçüde farklı olabilir. Burada oldukça cesur bir karar olan siyah, yeşil ve lacivert tasarımları buluyoruz..

bitirme yöntemleri

Farklı stiller, odalar ve gerçekten insanlar için malzemeleri ve bitirme yöntemleri uygundur. Neden insanlar için? Bazı malzeme türleri alerjik reaksiyona neden olabilir. Ve psikolojik bir bakış açısından, herkes bir veya daha fazla bitirme yöntemine uygun değildir..

oturma odası tavan tasarımı

Bugün tavan alanını dekore etmek için çok sayıda seçenek var..

Yani tavandaki manzaradan birileri rahatsız olacak ve birileri gerdirme sistemlerine dayanamayacak. Burada her şey ayrı ayrı seçilir. Kendinizi dinleyin, çeşitli fotoğraflara bakın ve kalbinizin neyle ilgili olduğunu anlayın..

tavan tasarım fikirleri

Gizli LED arka aydınlatmanın maksimum varlığı teşvik edilir.

Odanın tarzı ve işlevselliği ile ilgili olarak: burada her şey daha basit. Herkesinki kendine. Belli bir stilin cephaneliğinde kendi renk ve tavan dekorasyon yöntemleri vardır. Seçenekler nedir?

duvar kağıdı

En basit ve en yaygın seçenek. Hepsinden önemlisi, klasik tarz için uygundur. Ancak, mevcut teknolojilerle birlikte piyasada giderek daha fazla orijinal model ortaya çıkıyor. Böylece herhangi bir stil için duvar kağıtları bulabilirsiniz. Ürün yelpazesine tekstil, 3-D ve herhangi bir yön dahildir. Böylece yapıştırdıktan sonra gerçek bir sanat tablosundan ayırt edilemeyecek bir model bulma şansınız oluyor.. 

tavan için duvar kağıdı

Mevcut aşamada bu türün olanakları sonsuzdur..

Ancak, başlangıçta bu, bir tavan tasarlamanın en kolay ve en ucuz yoludur. Bu seçenek, süslü bir tasarımın uygun olmayacağı alçak duvarlı küçük odalar için uygundur..

Bulaşıyor, boya, sıva yapıyoruz

Badana ve boyama da oldukça ucuz yöntemlerdir. İkincisi genellikle modern tasarımda bulunurken, birincisi oldukça nadirdir. Provence stili için kullanılır, bazen Akdeniz için ülke. Başlıca özelliği doğallığıdır, bu nedenle alerjiye yatkın kişiler tarafından kullanılabilir. Dezavantajları kırılganlığı içerir. Ayrıca, badana yüksek neme dayanmaz.

tavan boyama tasarımı

Boya – malzeme biraz daha dayanıklıdır. Ve yetenekleri de daha geniş bir yelpazeye sahiptir..

Böylece, boya yardımıyla, üzerinde sanatsal bir resim oluşturabilecek, grafiti yapabilecek veya başka herhangi bir resim oluşturabileceksiniz. Orijinal fikirler yaratma arzusu yoksa, tek renkli bir örtüşme en kolay seçenektir..

İlk bakışta, bu yöntemler basit görünüyor. Ancak, çok zaman alıcıdırlar..

Önemli! Boyama veya badana için tavan tamamen düz olmalıdır..

oturma odasının iç kısmındaki tavan

Tabanı hizalamak gerekir, aksi takdirde resmi bozacak tüm düzensizlikler ve eklemler görünür olacaktır..

Alçıpan tavanların tasarımı tüm kusurları ve düzensizlikleri gizleyecekse, işin temelini hazırlamak için boya ve badana çok çalışmak zorunda kalacaktır..

Alçıpan tavan

Bu yöntem biraz daha karmaşık ve pahalıdır. Ancak oldukça popüler ve yaygındır. Ayrıca, en sıra dışı tasarım seçeneklerini oluşturmanıza olanak tanır. Dayanıklılığı ve gücü ile ayırt edilir. Uygun malzemeyi seçerseniz, tasarım neme dayanıklı ve yanmaz çıkacaktır, bu da onu herhangi bir odada kullanmanıza izin verir..

alçıpan tavan

Alçıpan tavan montajı oldukça basittir.

Tabii ki, önceki yöntemlerden daha karmaşıktır, ancak böyle bir tasarımı kendi ellerinizle yapabilirsiniz. Kurulum için alçıpan levhalara, kılavuzlara ve destek profillerine, ankrajlara, kendinden kılavuzlu vidalara, bir matkap ve biraz işçiliğe ihtiyacınız olacak. Böylece, herhangi bir dekoru kendiniz yaratabilirsiniz. Ancak, ilk aşamalarda, yardım için usta ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz..

gergi tavan

En pahalı, ancak aynı zamanda ortak yollardan biri. Genellikle bu tip, alçıpan asma yapılarla birleştirilir. Lüks, modern bir tavan tasarımı için bu kombinasyona gizli spot aydınlatma ekleyin..

oturma odasında germe tavan

Böyle bir tandem mutfak, yatak odası, oturma odası ve hatta banyo için uygundur..

Bu malzeme daha az seçici ve özellikle neme dayanıklı olduğundan. Ama onun da bakıma ihtiyacı olacak. Gergi tavanınızı en az iki haftada bir yıkamayı unutmayın. Bu türün renk yelpazesi şaşırtıcı derecede geniştir: burada mavi, bordo, yeşil, beyaz, gri, siyah ve diğer arka planları bulacaksınız. Yüksek teknoloji, modern ve minimalizm yönüne mükemmel uyum sağlar.

Oda işlevselliği çok önemlidir

Stil, renk ve dekorasyon yöntemini etkileyen üçüncü önemli faktöre dönüyoruz – oda. Oda tipine uygun dekorasyon tipini seçerek size uzun yıllar hizmet edecek kaliteli bir tasarım elde etmiş olursunuz. Renk ve stil de büyük bir rol oynar. 

stüdyo dairede gergi tavan

Odanın işlevselliği, içindeki tavanın gelecekteki tasarımını belirler..

Yatak odası için tavan

Uyumak ve dinlenmek için uygun bir yer tasarlanmalıdır. Burada hem parlak hem de mat yüzeyler uygulayabilirsiniz. Aslında, odaya yük getirmediği sürece her türlü kaplama uygundur. Bu nedenle, bazı abartılı türlerin hariç tutulması gerekecektir. Uygun dinlenme ve iyileşmeye elverişli sakin bir tasarımı tercih etmek daha iyidir..

yatak odasında tavan tasarımı

Yatak odası için en iyi renkler gri, pastel, kahverengi ve sıcak ve soğuk renklerin açık tonlarıdır..

Bu nedenle, stil yönünde modern, klasik, Provence’ı tercih edin. Loft, minimalizm, kübizm ve diğer havalı stiller de bireysel tercihe bağlı olarak kullanılabilir. Ancak daha sıcak ve daha rahat akımlar için bir yer bırakarak onları gölgede bırakmak daha iyidir..

Mutfakta yapmak daha iyi ne

Bu oda kire daha duyarlı olduğundan, uygun malzemeleri tercih edin. Boyama ve germe tavan iyi bir seçenektir ve yıkanabilir duvar kağıdı da iyidir. Bu malzemeler temizlik için uygundur ve birden fazla işlemden sonra aynı yeni görünüme sahip olurlar..

mutfakta tavan tasarımı seçeneği

Alçıpan kaplama, mutfaktaki en cüretkar tavan tasarımını bile gerçekleştirmeyi mümkün kılar.

Germe tavanlar genellikle asma elemanlarla birleştirilir. Böylece ek gizli aydınlatma yapabilecek ve mutfaktaki alanları görsel olarak vurgulayabileceksiniz..

İdeal oturma odası

Konukların karşılandığı, tüm ailenin akşam toplantıları için toplandığı bir yer. Burada döşemeden vazodaki çiçeklere kadar her şey mükemmel olmalı. Tabii ki tavanı da unutmamak gerekiyor. Genel ruh halinin yaratılmasında önemli bir rolü vardır..

oturma odası tasarım seçeneğinde tavan

Oturma odasında, çok şey seçilen stile ve odanın boyutlarına bağlıdır..

Bu nedenle, İskandinav ve Provence için tavanı kaplamak için doğal ahşap kullanın. Çam asma kirişler, tavan panelleri, ahşap duvar kağıdı olabilir. Çok şey tercihlerinize ve yenileme bütçesine bağlıdır..

Kreş: her şey ölçülü olmalı

Çocuk odası, yetişkinlerin yaratıcılığı için büyük bir alandır. Tabii ki, çocuk için bir peri masalı yaratmak isterim. Ama aşırıya kaçmayın. Çok fazla detay birikimi sadece gerçek fikrin sunumunu engelleyecektir. Bir veya iki fikirde durun ve uygulayın. ne demek?

çocuk odasında tavan

Çocuk odasındaki tavanın tasarımı, odanın genel görünümü tasarımına bağlı olduğu için çok önemli bir sorudur..

Çocuk odasında duvarlar zaten boyanmışsa, tavanda böyle bir dekor uygunsuz olacaktır – basit ve sakin olun. Ya da tam tersi. Unutma, eklektizmde bile her şey uyumlu olmalıdır..

çocuk odasında tavan tasarımı

En iyi seçenek, çocuk odası için alçıpan tavanların tasarımı olacaktır..

Bu malzeme, sıra dışı yapılar oluşturmanıza, gece lambasının yerini alacak spot aydınlatma yapmanıza ve streç tuval şeklinde “yıldızlı gökyüzü” eklemenize olanak tanır..

Banyo tavanı: birkaç önemli detay

Bu odada artan nemi gözlemliyoruz, tasarım tipi neme dayanıklı malzemelerin kullanımını ima etmelidir. Boyama, kremayer görünümü, gergi tavan burada uygun olacaktır. İkincisi, alçıpan elemanları olmadan kullanılır ve PVC film tüm yüzeylere gerilir veya fayanslarla serpiştirilir..

banyo tavan tasarımı

Tavan tasarımı çeşitli yüzeylere ve aydınlatmaya sahip olabilir.

Fayanslar banyodaki tavan için de uygundur. Ancak bu yüzey için nadiren kullanılır. Bireysel parçalar oluşturmak için çoğunlukla diğer malzemelerle birlikte.

banyoda germe tavanlar

Banyo tavanlarında her detay önemlidir.

uyumlu koridor

Konuğun ilk gördüğü oda, iyilik ve rahatlık ile parlamalıdır. Bu oda, pencere olmadığı için doğal ışıktan yoksundur, bu nedenle koyu renkler ve karmaşık yapılar söz konusu değildir..

koridorda tavan tasarımı

Alçak tavanlı bir dairede, doğru tavan tasarımı seçimi ile giriş holü görsel olarak büyütülebilir..

Duvar kağıdı, koridor için en basit ve en başarılı seçenektir. Açık bir renk seçin ve başarı garantilidir. Biraz karmaşıklık istiyorsanız, bir germe tavan yapın veya boyayın. İkinci durumda, çizim bir ferahlık ve özgürlük hissi vermelidir. Yanlış çizimi seçerek odayı kasvetli ve sıkışık hale getirme riskini alırsınız..

koridorda germe tavan

Şimdi tavanları dekore etmenin birçok orijinal yolu var..

Gördüğünüz gibi, seçim sanatı da büyük bir görev ve karmaşık bir süreçtir. Ancak doğru seçimi yaptıktan sonra başarıya giden yolun yarısına geldiniz..

50 modern tavan tasarımı:

oturma odasının iç kısmında beyaz tavan yatak odasında beyaz tavan oturma odası tasarımı klasik modern oturma odası tasarımı oturma odasında tavan tasarımı antik oturma odası tasarımı eko tarzı tavan tasarımı tekno tarzı tavan tasarımı yatak odasında tavan tasarımı yatak odası fotoğrafında tavan tasarımı eko tarzı yatak odası tavan tasarımı yatak odası tavan tasarım fikirleri yatak odası fotoğraf fikirleri tavan tasarımı yatak odası seçeneklerinde tavan tasarımı yatak odası fotoğrafında tavan tasarımı yatak odası tavan tasarım fikirleri yatak odası seçeneklerinde tavan tasarımı yatak odasında eğimli tavan tasarımı asma tavanlı oturma odası tavana duvar kağıdı yapıştırın yatak odasında güzel tavan yatak odasında germe tavanlar yatak odasında tavana fotoğraf baskısı oturma odasında germe tavanlar şık bir oturma odasında germe tavanlar yatak odasında tavan dekorasyonu yatak odasında alçıpan tavan yatak odasında alçıpan tavan photo oturma odası tavan tasarımı oturma odasında tavan oturma odasında tavan oturma odası tavan dekoru oturma odası tasarımında tavan photo oturma odası tavan tasarım fikirleri oturma odası tavan tasarımı oturma odası tasarımında tavan photo oturma odası fotoğraf tasarımında tavan oturma odası fotoğraf fikirleri tavan oturma odası tavan tasarım fikirleri oturma odası tavan tasarım fikirleri oturma odası fotoğraf fikirleri tavan oturma odasında germe tavan oturma odasındaki tavan streç photo tavan tasarım fikirleri oturma odası tasarım seçeneklerinde tavan oturma odasının iç kısmındaki tavan yatak odası tavan duvar kağıdı yatak odası duvar kağıdındaki tavan photo yatak odası minimalizmi Akdeniz tarzında yatak odası

Previous Post
Kruşçev’de koridor tasarımı: alanı genişletmek için yüzey seçimi ve görsel teknikler
Next Post
The main types of refrigerators and their principle of operation, tips and tricks for choosing