15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Bir salonda tavan tasarımı kritik öneme sahiptir

Tavan, yaşam alanının önemli bir parçasıdır. Bir odayı tamir ederken, tasarımına özellikle dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde, iç bitmemiş olacaktır. Bugün bunu düzenlemenin birçok yolu var. Gerilebilir, asılabilir, boyanabilir, tek ve çok katmanlı olabilir.

İki seviyeli tavanlı salonun uyumlu iç kısmı

Tavan, mevcut iç mekanı uyumlu bir şekilde tamamlamalıdır.

Bir salonda tavan tasarımı seçerken birçok faktör dikkate alınır. Ana olanlar, sahiplerin finansal yetenekleri ve tercihleridir. Aynı zamanda, odanın genel tarzı tasarımını da unutmayın. Sonuç, konforla dolu uyumlu bir iç mekan olacaktır..

Modern tasarım çözümü

Üst bölgenin tasarımını seçerken, yaşam alanının boyutlarını ve işlevsel amacını dikkate alın. Küçükse, alanı kaydetmeniz veya görsel olarak artırmanız gerekir. Bu durumda karmaşık çok katmanlı binalar uygun değildir..

Oturma odasında ışıklı aynalı tavan

Aynalı tavan alanı görsel olarak genişletir

Salondaki tavanların tasarımı, yaşam alanındaki kusurları gizlemelidir. Parlak bir yüzey işi mükemmel bir şekilde yapacak. Yüzeyi mükemmel bir şekilde pürüzsüz hale getirecektir. Açık tonda boyanırsa, oda görsel olarak daha uzun görünecektir. Gökyüzü ile duvar kağıdı aynı etkiye sahiptir..

Asma tavan oluşturarak salon imar

Tavan, odanın imarına katılabilir

Salonun iç kısmında mor bir renk tonu ile parlak tavan

Tavan sadece açık ve beyaz değil, aynı zamanda karanlık da olabilir. Ana şey, salonun iç kısmına uymasıdır.

Geniş salonda çeşitli fikirler gerçekleştirilebilir. Düz katı üst ilgi çekici görünmüyor. Bu durumda, arkadan aydınlatmalı birkaç seviyeden oluşan bir alçıpan yapı kullanarak hayal gücünü göstermeye değer. Orijinaldir, klimaların ve diğer ekipmanların hava kanallarını gizlemenizi sağlar..

Alçıpan tavan

İç mekanın genel resmi, oturma odasındaki tavan alanının nasıl düzenlendiğine bağlıdır. Diğer unsurlarla uyumlu olmalıdır. Bu, odaya stil katacak, rahatlık ile dolduracaktır. Tasarlamaya başlayarak, yüzey tipine karar vermeniz gerekir. Son zamanlarda, alçıpan yapılar popüler olmuştur. Bu tasarım çözümü uygun fiyatlı, modern ve güzel görünüyor.

Bir kır evinin salonunun iç kısmında kemerli alçıpan kirişler

Karmaşık mimari şekillerle güzel bir tavan yapmak istiyorsanız alçıpan ideal bir malzemedir.

Geniş bir oturma odasında kombine tavan

Alçıpan, gergi tavana ek olarak veya bağımsız bir yapı olarak kullanılabilir.

Alçıpan seçimi çok büyük. Renk, güç, doku ve diğer özelliklerde farklılık gösterir. Bu nedenle çeşitli konutların onarımında kullanılmaktadır. Alçıpanın kullanımı kolaydır ve standart dışı fikirleri uygulamanıza olanak tanır. Sonuç olarak, oturma odası sıra dışı ve şık hale gelir..

Tavanda alçı kalıplı bir kır evinin salonunun içi

Alçı sıva ile dekore edilmiş alçıpan tavanlı lüks salon iç

Asma tavanın birçok avantajı vardır. Ana olanlar, herhangi bir tasarım çözümünü uygulama olasılığı ile ilgilidir. Son kat olarak dekoratif sıva, sıva vb. Kullanabilirsiniz. Aynalı elemanlar yüzeyi önemli ölçüde değiştirecek.

Beyaz bir tavanda pervazlı geniş bir salonun tasarımı

Pervazlarla tavan dekorasyonu

Asma tavan dekorasyonu

Asma tavanın birçok avantajı vardır, bu nedenle modern dairelerde sıklıkla bulunur..

 • Basit ve kullanışlı kurulum.
 • Güvenlik. Düzenleme için çevre dostu malzeme kullanılmıştır. Yapı, alçı kenarları boyunca merkezde bulunan üç kat özel kartondan oluşur. Tüm odalarda kullanılabilir, ancak banyoda kullanılamaz. İkincisinde, üste monte edilen malzemenin durumunu olumsuz yönde etkileyecek yüksek bir nem göstergesi.
 • Herhangi bir tasarım fikrini uygulamanıza izin verir. Buna, çok seviyeli yapıların düzenlenmesi için modern teknolojiler yardımcı olur..
 • pratiklik. Yüzey kusurlarını, iletişimi gizler.
 • Çeşitli yüzeyler. Boya, duvar kağıdı, dekoratif elemanlar yapacak.
 • Gerilim analogu ile iyi gider.
 • Odayı bölgelere ayırır.
 • Alanı görsel olarak büyütür.
 • Nokta ışık kaynakları ile tamamlanır.

Mor desenli beyaz tavan

Askıya alınmış yapılar, herhangi bir tasarım fikrini uygulamanıza izin verir

Diğerleri gibi, bu türün de dezavantajları vardır. Asma yapının alçak bir yüksekliğe sahip salonlarda donatılması tavsiye edilmez, çünkü daha da alçalacaktır. Tavan yapısı 50 mm alacak.

Salonun iç kısmında ışıklı alçıpan tavan

Spot ışıkları, odanın alanını görsel olarak arttırır ve çok katmanlı yapılar, aksine, azaltır

Klasik tarzda oturma odasının tavanında kristal avize

Tavan yüksekliği aydınlatma armatürlerinin seçimini etkiler

Oturma odasının tasarımında karmaşık şekilli alçıpan tavan

Alçak tavanlı bir odada duvar aplikleri, gömme ışıklar veya ince tavan avizeleri kullanmak daha iyidir.

Böyle bir yüzeyin nem direnci göstergesi düşüktür, bu nedenle su ile doğrudan temasın olduğu bir banyoda kullanılmamalıdır. Bu, yapıyı kullanılamaz hale getirecektir..

Düzenleme süreci çok zaman alıyor. Özellikle bir gergi tavan montajı ile karşılaştırıldığında. Çalışma sırasında çok fazla toz ve kir oluşur.

Tasarım seçenekleri

Alçıpan yapıları çeşitli tiplerdedir: pürüzsüz ve karmaşık. Aralarındaki temel fark, katman sayısındadır. İlkinde bir tane varken, ikincisinde iki veya daha fazla var. İkincisi çok seviyeli olarak adlandırılır ve en az 2,5 metre yüksekliğe sahip bir salon için çok uygundur. Bu, çerçevenin kendisinin boyutunu dikkate alır..

Alçıpan tavan üzerinde vantilatörlü avize

Tek seviyeli tavan – küçük bir oda için en iyi seçenek

Üst iç kaplamanın yüksekliği belirtilen değerden az ise uzmanlar tek seviyeli basit yapıların kullanılmasını önermektedir. Alanı görsel olarak artıran bir konfigürasyon uygundur. Bu durumda, ikinci seviye salonun çevresi boyunca yer almaktadır. Üzerine noktasal ışık kaynakları kurulur..

Oturma odasında çok seviyeli bir tavanın aydınlatılması

Çok seviyeli tasarımlar, özellikle arkadan aydınlatma ile birleştirildiğinde lüks görünüyor

Çok seviyeli yapılar, üst konut alanının tasarımı için bir dizi olanak sunar. Odadaki bölgeleri vurgulamanıza, herhangi bir aydınlatma armatürü, kaplama ve renk kullanmanıza izin verir. Tek seviyeli yapının kurulumu kolaydır. Orijinal hale getirmek için tasarımı doğru düşünmeniz ve yüksek kaliteli malzemeler kullanmanız gerekir. Dekoratif elemanlar çeşitlendirmeye yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, konutun üst iç kaplaması sadece temiz olmakla kalmayacak, aynı zamanda salonu özel bir çekicilikle dolduracaktır..

Dekorasyon Malzemeleri

Alçıpan yapıları bitirmek için farklı malzemeler kullanılır. En genel:

 • dekoratif sıva;
 • alçı sıva kalıplama;
 • boya;
 • ayna elemanları;
 • duvar kağıdı.

Tavan kirişinin su bazlı boya ile boyanması

Tavan boyama dikkatli yüzey hazırlığı gerektirir

Oturma odasının tavanını vinil duvar kağıdı ile yapıştırma

Duvar kağıdı, tavandaki küçük kusurları gizlemenizi sağlar

Tek seviyeli parçalar için köpükten yapılmış parçalar mükemmeldir. Böylece, ahşap kirişler taklit edilerek tavan yüzeyi iki seviyeli bir yüzeye dönüştürülür. Son kat olarak dekoratif sıva kullanılır..

Polistiren köpük karolar ile oturma odası için kendin yap duvar sticker

Kabartma yüzeyi oluşturmak için köpük karolar kullanılır.

Üst iç kapağın rengi herhangi bir renkte olabilir. Beyaz veya çok açık renklerde süslemek gerekli değildir. Kırmızı ve diğer tonlar orijinal görünüyor. Ana koşul, iç mekanın genel renk tasarımı ile uyumlu olmaktır..

Germe tavan: tasarım özellikleri

Birkaç çeşit germe tavan vardır:

 1. Kumaş türü. Polyester kanvas olarak sunulmaktadır. Malzeme, neme karşı direnç göstergesini artıran poliüretan ile emprenye edilmiştir..
 2. Polivinil klorür tipi. Yüksek elastikiyette farklılık gösterir, neme dayanıklıdır, ciddi bir sızıntıya dayanabilir.

Bir şehir dairesi salonunun tasarımında siyah germe tavan

Germe tavan genellikle alçıpan yapılarla birlikte kullanılır, örneğin, burada yerleşik lambaları olan bir kutunun içine siyah bir tuval gerilir

Ek olarak, renkleri farklıdır: düz ve desenli. İkincisinin kalitesi oldukça yüksektir. Modern teknolojiler, tuval üzerinde herhangi bir çizimin görüntülenmesini mümkün kılar. Bu, oturma odasının özgünlüğünü vurgular, tüm unsurları uyumlu bir şekilde birleştirilir..

Üç tür tuval vardır:

 • saten;
 • mat;
 • parlak.

İkinci tuval türü, küçük oturma odaları için mükemmeldir. Işığı yansıtma ve ayna efekti oluşturma özelliği nedeniyle, odanın yüksekliğini görsel olarak artırır, daha derin, daha hacimli hale getirir. Zengin bir renk paletinde sunulan parlak tavan alanı.

Parlak gergi tavanlı özel bir evin küçük bir salonunun içi

Parlak tavan odayı hava ve ışıkla dolduracak

Aynalı tavan ile salon alanının genişletilmesi

Ayna kaplama özel bakım gerektirmez, kararmaz ve orijinal görünümünü uzun süre korur

çok seviyeli cihaz

Çok seviyeli bir yapı, bölgeyi bölgelere ayırma yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, genellikle bu amaçlar için kullanılır. Üniversal, birçok odada tavan yüzeyinin düzenlenmesinde kullanılır. İç mekan orijinal hale geliyor ve sıradışı görünüyor. İçinde modüllerin yüksekliğinin, renginin ve aydınlatmasının oyununu gözlemleyebilirsiniz..

Özel bir evin salonunda parlak aydınlatmalı güzel tavan yapısı

Tavan için kullanılan tüm malzemelerden çok seviyeli yapılar yapılabilir.

Bu tür tasarımlar için birçok tasarım seçeneği vardır. Bu, yaratıcı olmak için harika bir fırsat. Konutun içi klasik ise, o zaman ideal bir şekle sahip dik açılara sahip bir gerilim yapısı uygundur. Bu, odanın çevresinde bir çerçeve oluşturur. Ayrıca, merkez bir adım daha yüksektir, bu da oturma odasını görsel olarak daha geniş hale getirmenizi sağlar..

Çok seviyeli bir tavan kullanarak salon alanını imar etmek

Çok seviyeli bir tavanın bireysel elemanları, fonksiyonel alana göre tasarlanabilir.

Bulutlarla yıldızlı bir gökyüzü gibi dekore edilmiş üst kısım, özgürlük atmosferini vurgular. Yapımı oldukça basit ve herkes yapabilir. Gökyüzü çizimi gösterir, yıldızlar nokta ışıkları kullanılarak oluşturulur. Böyle bir tavan alanı, oturma odasını önemli ölçüde değiştirecek, iç mekanın özgünlüğünü vurgulayacaktır..

Kayıt işleminin son aşaması

Oda, aydınlatmasından sorumlu bir cihaza sahip olmalıdır. Bir veya daha fazla olabilir. Alçıpan yapılar ikinci seçeneğin kullanılmasını önerir. Böylece fonksiyonel alanlar kolaylıkla tespit edilir. Oda ışıkla doldurulur, daha rahat hale gelir. Çevre çevresinde veya başka bir şekilde bulunan nokta elemanlarının kullanılması uygundur..

Top şeklindeki lambalarla tavan dekorasyonu

Tavan dekorasyon unsurları, gömme ve sarkıt lambaları içerir – metal, tekstil detaylı, renkli cam ekler, basit şekiller ve karmaşık konfigürasyonlar

Modern bir oturma odasında germe ve alçıpan tavanın güzel bir kombinasyonu

Dekor seçimi, iç mekanın genel konseptine bağlı olarak yapılır.

Dekor hakkında unutma. Bu, oturma odasının iç dekorasyonunun önemli bir yönüdür. İç mekanı tamamlar ve bireyselliği vurgular. Tavan yüzeyini süslemek için kumaş, kağıt, polistiren, sanat boyama kullanılır..

Rustik tarzda salonun tavanının dekorasyonunda ahşap kirişler

Ahşap kirişler, tavanı ülke veya eko tarzda dekore etmek için uygundur.

Salondaki tavanın tasarımı özel dikkat gerektirir ve sadece sahipleri memnun etmekle kalmamalı, güzel olmalı, aynı zamanda oturma odasının içi ile uyumlu olmalıdır. Doğru malzemeyi, yapı tipini seçerseniz, üst kaplama odadaki ana vurgu olacaktır. Gözü memnun edecek, dikkat çekecek ve evi dekore edecek.

Video: kendi elinizle alçıpan tavan nasıl yapılır

Fotoğraf: Salondaki tavan için 50 tasarım seçeneği

Endüstriyel tarzda salonda siyah mat tavan Pastel renklerde salonun içi Krem tonlarında oda dekorasyonu Özel bir evin oturma odasında aydınlatma Salonun modern iç dekorasyonu Çatı katı tarzında bir oturma odasında ahşap tavan Duvara geçiş ile tavanda alçıpan konstrüksiyon Germe tavanlı küçük bir salonun tasarım projesi İki seviyeli bir tavanın LED aydınlatması Siyah tavanda kristal avize Dekoratif ekler ile kombine tavan tasarımı Koyu renklerde salon iç Germe tavanlı bir salonda fotoğraf kağıdı Salondaki tavanı süslemek için alçıpan kullanma Salonda karanlık germe tavan Bir kır evinin salonunda ahşap tavan Yıldızlı gökyüzünün görüntüsü ile germe tavan Oturma odası tavanında gömme spotlar Endüstriyel tarzda salon tavan tasarımı Salonun tavanında top lamba Salonun iç kısmında pürüzsüz beyaz tavan Özel bir evin salonunda ahşap ve alçıpan tavan Tavanlı oturma odası imar Geniş bir oturma odasında bilardo masası Bir şehir dairesinin oturma odasının tavanında fotoğraf kağıdı Mor tonlarda oturma odası tasarımı Oturma odasında 3D baskılı gergi tavan Alçıpan tavana ayna eki Salonun tavanının dekorasyonunda alçı kalıplama Salonun iç kısmında yaldızlı alçı sıva kalıplama Salon Tavan LED Aydınlatma Orijinal gergi tavan aydınlatması Oturma odasında bir germe tavanda yıldızlar Oturma odasının iç kısmındaki modern avize Özel bir evin geniş salonunu aydınlatmak Çok seviyeli tavanlı salon tasarımı Alçıpan tavan duvar kağıdı Alçıpan tavanlı klasik oturma odası tasarımı Germe tavandaki koyu kirişler Kır evi oturma odası aydınlatması Salonun içi pembe tonlarda Oturma odasının tasarımında gri tonlar Pastel renklerde Provence tarzında oda Büyük bir kır evinin salonunda kabartmalı tavan Aydınlık bir oturma odasının tavanındaki beyaz kirişler Klasik tarzda oturma odasında sütunlar Oturma odası tavanında poliüretan kirişler Alçıpan tavanlı salon Özel bir evin salonunda dinlenmek için bir yer Hafif bir tavanda karanlık kirişler

Previous Post
Fotoğraf örnekleri ile yatak odasına aynalı bir tuvalet masasının stilistik dökülmesi
Next Post
Living room and bedroom in one room 18 sq m – zoning, design, photo with bed