15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Mutfak tezgahı yüksekliği: standart yükseklik, yükseklik-yükseklik: parametreler nasıl hesaplanır?

Mutfak planlaması kolay bir iş değildir. Pek çok nüansın dikkate alınması ve üreticiler tarafından sunulan çok geniş ürün yelpazesinin olması gerekiyor. Mutfak mobilyalarının en önemli unsurlarından biri tezgahtır. Seçim süreci birçokları için şaşırtıcıdır. Bu yazıda herkes mutfakta tezgahın ne kadar yüksek olması gerektiğini öğrenebilir..

Mutfak tezgahının yüksekliği.

Bir mutfak planlarken, birçoğu mutfak tezgahının en uygun yüksekliğini nasıl seçecekleriyle ilgilenir..

Zeminden mutfakta tezgahın özellikleri

Çok az insan bunu düşünür, ancak yemek hazırlarken ve yemek keserken, bir kişi çeşitli gruplardan 40’tan fazla kas kullanır. Çalışma yüzeyinin yüksekliği yanlış seçilirse, kaslar ve bir bütün olarak vücut üzerindeki yük artar. Örneğin, masa gereğinden fazla yüksekse, kolların eklemlerine ve kaslarına binen yük artar. Bu sadece uygunsuz olmakla kalmaz, aynı zamanda eylemlerin ve hareketlerin doğruluğunu da azaltır. Eller daha çabuk yorulur ve itaat etmeyi bırakır. Mutfaktaki tezgahın seviyesi normalin altındaysa sırt, boyun, bacaklar ve dizler acı çeker. Böyle bir yüzey üzerinde çalışırken, sürekli olarak eğilmeniz gerekir, bu da eklemlerde istenmeyen değişikliklere yol açar..

Mutfak ünitesinin yüksekliği.

Mutfağın çalışma alanının yüksekliği yanlış seçilirse, kaslara ek bir yük biner..

Bu nedenle, mutfak tezgahının yüksekliğinin optimal olması için böyle bir seçeneğin seçilmesi önemlidir..

Ek bilgi! Mevcut standartların pek çoğu için uygun olmadığını belirtmekte fayda var. Son bin yılda geliştirildiler ve boyu yaklaşık 160-165 cm, yani ortalama boy olan Avrupalı ​​kadınlara yöneliktiler..

Neyse ki, şimdi ayarlanabilir ayaklı mobilyalar için parametreleri kendiniz ayarlamanıza izin veren birçok seçenek var, ancak bu her zaman uygun değil. Özellikle mutfakta birden fazla kişi yemek yapıyorsa..

Tezgahın boyutunu seçme.

Mutfak tezgahının yüksekliği, evde yaşayan herkesin boyuna bağlıdır..

Optimal seviyeyi belirleme sürecinde, bireysel bölgeleri vurgulayın. İşlevsellik özellikleri nedeniyle seviyeleri farklı olmalıdır:

 • yıkama alanı;
 • ürün kesim alanı;
 • yemek pişirmek;
 • akşam yemeği bölgesi.

Çok seviyeli kulaklık.

Çok seviyeli bir mutfak tezgahı tasarımı.

Mutfak masasının doğru yüksekliği nasıl seçilir

Mutfak alanındaki mobilyaların boyutuna çok dikkat edilmesi tesadüf değildir. Bu, hostesin iş akışından yorulmaması, ancak seçilen öğelerin rahatlığı da dahil olmak üzere zevk getirmesi için gereklidir..

Daha önce de belirtildiği gibi, mutfak tezgahının standart yüksekliği herkes için uygun değildir, bu nedenle bu konuda genel kabul görmüş normlara göre yönlendirilmemelisiniz. Optimum seçim, bu alanda ve bu yüzeyle çalışacak kişinin boyuna bağlı olmalıdır. Kural olarak, hesaplama, bir kişinin yüksekliğinin ve çalışma yüzeyinin zeminden yüksekliğinin oranına dayanır. Yani kısa boylu insanlar için yaklaşık 75 cm ve uzun boylu insanlar için yaklaşık 1 metre olacaktır. Bu makalede, tüm yönleri sırayla tartışılacaktır..

Standart tezgah yüksekliği.

Standart masa tablası yüksekliği 75-100 cm’dir..

Hangi normlar ve standartlar var?

Çalışma alanı sizin için rahat bir yükseklikte olmalıdır. Bu alan üç ana nokta içerir: bir lavabo, bir ocak, ürünleri kesmek ve işlemek için bir yer..

 1. Standart olarak çalışma masaları yerden 72 cm yükseklikte olmalıdır..
 2. Masa tablasının kalınlığı 3-4 cm olmalıdır..
 3. Kişinin boyuna göre baza için farklı seçenekler seçebilirsiniz..

Çoğu zaman, imalat firmaları mutfak dolaplarını tek bir standarda göre yapar – yerden 82 cm. Buna standart 28 mm’lik bir tezgah eklenir ve sonuç toplam 85 cm’lik bir rakamdır. Elbette standartlar herkes için uygun değildir, ancak avantajları da vardır:

 • dışarıdan, tezgahın aynı seviyede bulunduğu mutfak estetik açıdan daha hoş görünüyor;
 • zamanla, alt bölümlerden biri yerine, tezgahı değiştirmeden herhangi bir ev aleti elemanını koyabilirsiniz;
 • standart kopyalar daha popüler oldukları için daha ucuza mal olacak.

Kulaklık yüksekliği seçimi.

Kişinin boyuna göre kulaklığın yüksekliğini seçme.

Bir kişinin boyu ve yüksekliği arasındaki ilişki

Mutfakta pişirme işleminin sadece uygun değil, aynı zamanda sağlık için de güvenli olması için, bir kulaklık planlarken aşağıdaki parametreler dikkate alınmalıdır:

 • 76 cm – bir kişinin boyu 150 cm’den az ise (bu yükseklik engelliler için de uygundur);
 • 82 cm – 150-165 cm yüksekliğe sahip insanlar için;
 • 88-91 cm – 165-186 cm yüksekliğe sahip kişiler için;
 • 94-100 cm – boyu 186 cm’den fazla olanlar için.

Zorluk, her aile üyesine uyum sağlamanın neredeyse imkansız olmasıdır ve bu nedenle, en sık yemek pişirmekle uğraşan kişinin büyümesine odaklanmak daha iyidir..

Mutfakta tezgahın yüksekliği.

Engelliler için 75 cm yüksekliğinde bir tezgah uygundur..

Hesaplamalar yeterince basit. Dirsekte bükülmüş koldan dik açıyla 15 cm ölçmeniz gerekir. Bu, çalışma yüzeyi için en uygun yükseklik olacaktır. Ayrıca tezgah ve lavabonun 2-5 cm daha yüksek yapılması gereken farklı seviyelerde olması gerektiğini dikkate almak önemlidir..

İşlevselliğe bağımlılık

Bir mutfakta bir tezgahın hizmet ettiği çeşitli işlevler vardır. Hepsi çok önemli:

 1. kulaklığın tüm unsurlarını birleştirir;
 2. kesme, pişirme, yıkama, dilimleme vb. işlemlere katılır;
 3. dekoratif işlev
 4. Tablo işlevi.

Mutfak tezgahının işlevselliği.

Mutfak tezgahı birçok kullanışlı fonksiyona sahiptir..

Bilim adamları, her işlevin belirli görevler için optimum yüksekliğe sahip ayrı bir masa üstü gerektirdiğini uzun zamandır belirlediler. Yükseklik doğru seçilirse, kişi uzun süre çalışsa bile kaslarda ve eklemlerde yorgunluk hissetmeyecektir. Bu performans, konfor ve hatta sağlık için önemlidir:

 1. Bulaşıkları yıkamak. Mutfakta bu aktivite için standart tezgah yüksekliği yaklaşık 85 cm’dir, ancak yine de her insanın bireysel özelliklerini unutmamak önemlidir. Bulaşıkları rahat yıkamak için uzun boylu insanların 90-95 cm boyuna uyması daha olasıdır..
 2. Kesme ürünleri. Bu tür işler için tezgah, mutfaktaki herkesten daha yüksek olmalıdır. Ancak, bu, işi yapmak için fiziksel güç kullanmanın gerekli olduğu durumlar için geçerli değildir. Bu durumda, aksine, standart olandan biraz daha düşük bir örnek seçmek daha iyidir..
 3. Yemek pişirmek. Bu, ocağın monte edildiği yüzeydir. Aşağıdaki şekilde doğru seçilip seçilmediğini kontrol edebilirsiniz:
 • en yüksek tencereyi ocağa koymalısınız;
 • biraz geri çekil ve içine bak;
 • eğilmeye veya parmak uçlarında durmaya gerek yoksa, yükseklik doğru seçilmiştir.

Mutfak lavabosu yüksekliği.

Standart mutfak lavabosu yüksekliği yaklaşık 85 cm’dir..

Boyut nasıl belirlenir

Daha önce açıklandığı gibi, genel bir optimum yükseklik yoktur. Kabul edilen standartlar herkes için uygun olmayabilir. Bilgileri pekiştirmek için boyutu belirlemeye yardımcı olacak üç ana noktayı vurgulayacağız:

 1. Standart modeller orta boylu ev hanımları için uygundur. Çelik için uygunsuz ve hatta sağlığa zararlı olabilirler. Ancak, bu seçenek biraz daha ucuza mal olacak..
 2. Farklı işlevlere sahip bölgeler farklı seviyelerde yer almalıdır..
 3. Optimal seviye, kişinin boyu dikkate alınarak belirlenir..

Tezgah yüksekliği.

Ortalama boydaki ev hanımları için standart boydaki modeller uygundur.

Parametrelerin hesaplanması

Yükseklik, seçim yaparken son derece önemli bir parametredir, ancak tek parametre değildir. Bir mutfak alanı planlarken dikkate alınması gereken bir takım önemli ölçümler de vardır..

Öncelikle derinlik önemlidir. Piyasadaki parçaların çoğu 3 veya 5 metre genişliğinde ve 60 cm genişliğinde şeritler halinde üretilmektedir. Avrupalı ​​üreticilerde yaklaşık 70 cm daha geniş versiyonlarını bulabilirsiniz..

Tezgah derinliği.

Yüksekliğin yanı sıra mutfak tezgahının derinliği de önemlidir..

Uzmanlara göre, kalınlık farklı olabilir, ancak pazar iki standart sunuyor – 28 ve 38 mm. Bu göstergeler tasarım için daha önemlidir, çünkü masa üstü ne kadar genişse, o kadar büyük ve pürüzlü görünür..

Özellikle mutfak hostesi standart olmayan bir yüksekliğe sahipse, tezgah ile duvar dolaplarının alt kenarı arasındaki mesafeyi de hesaba katmak gerekir. Kural olarak, bu rakam yaklaşık 50-60 cm’dir..

Standart tezgah kalınlığı.

Çoğunlukla 28 ve 38 mm kalınlığında masa tablaları vardır..

Kendinizi nasıl artırabilirsiniz

Yeni mobilya almayı planlamayanlar için kendini genişletme seçeneği uygundur. Bunu yapmak için bacaklara dikkat edin. Belki de üretici, ayarlanabilir olanları kurarak bu sorunu çözmüştür ve yüksekliği kendiniz ayarlamanız yeterlidir..

Ayarlanabilir ayaklı masa üstleri

Ayarlanabilir ayaklı tezgahlar her mutfak için en iyi seçenektir.

Değilse, kurtarmaya başka bir seçenek gelecektir. Çok çaba ve para gerektirir. Tezgahı değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Doğru, bu yöntem yalnızca 3-5 cm eklemenize izin verir, ancak bazen bu, durumu kaydetmenize de izin verir..

Ev Aletleri Standartları

Genellikle tezgahın parametreleri doğrudan mutfakta bulunan ev aletlerinin yüksekliğine bağlıdır. Tüm ev aletlerinin standart boyutları vardır. Yanlış hesaplamamak için onları tanımak önemlidir. Ayrıntılara girmeyeceğiz ve hangi GOST standart boyutlarının yazıldığını açıklamayacağız, ancak yalnızca sayıları listeleyeceğiz..

Mutfak tezgahı boyutu.

Tezgahın yüksekliği ayrıca mutfaktaki ev aletlerinin boyutuna da bağlıdır..

Bir soba için aşağıdaki boyutlar standart olarak kabul edilir:

 • Yükseklik 85-87 cm.
 • Derinlik 60 cm.
 • Genişlik 50 ve 59 cm, ancak mağazalarda 30’dan 100 cm’ye kadar seçenekler bulabilirsiniz..
 • Brülör sayısı – 2’den 6’ya.

En popüler boyutlar 40×58 cm ve 50×58 cm’dir..

Tek katlı mutfaklar

Tek seviyeli tezgahlı mutfaklar daha estetik görünüyor.

Buzdolabının standart boyutları aşağıdaki gibidir:

 • derinlik 60 cm (daha az sıklıkla 50 cm);
 • genişlik 50-60 cm;
 • Yan yana modeller bazen 110 cm genişliğe kadar bulunur.
 • mini buzdolaplarının yüksekliği – 50 – 110 cm, orta – 130 – 180 cm, Avrupa – 170 – 210 cm.

Çamaşır makinesi standartları, belirli türe bağlıdır:

 • Tam boy: 85-90 cm yükseklik, 60-85 cm genişlik, 60 cm derinlik.
 • Dar. genişlik 60 cm, yükseklik 85 cm, derinlik 35-40 cm.
 • Gömülü. Yükseklik 82-85 cm, genişlik 60 cm, derinlik 55-60 cm.
 • Kompakt. Yükseklik 65-70 cm, genişlik 47-60 cm, derinlik 43-45 cm.

Çok seviyeli masa üstü.

Çok seviyeli tezgahlı mutfak tasarımı.

Tasarım ipuçları ve püf noktaları

Tasarımcılar, mutfak mobilyalarını kullanırken konforu etkileyebilecek birçok gösterge olduğundan, tezgah seçimine tam bir ciddiyetle yaklaşmanızı tavsiye ediyor. Bu yazıda en önemli parametrelerden biri ele alındı ​​- yükseklik. Hem iş konforunu hem de sağlığı etkiler. Bununla birlikte, mutfak için mobilya seçerken, malzemenin birkaç kuralı karşılamasını sağlamak önemlidir:

 1. yüksek sıcaklıklara direnç;
 2. nem direnci;
 3. doğrudan güneş ışığına karşı direnç;
 4. temizlik kolaylığı;
 5. dayanıklılık (mümkün olduğunca uzun süre dayanacak ve orijinal görünümünü kaybetmeyecek yüksek kaliteli malzemeler).

Yemek masası yüksekliği.

Mutfaktaki yemek masası ve tezgah aynı yükseklikte olmalıdır..

Çözüm

Bu makaleden edinilen bilgilerle donanmış olan herkes, kendileri için sadece güzel değil, aynı zamanda pratik olacak en iyi seçeneği seçebilecek. Sayma yöntemi oldukça basittir. Herkes kullanabilir ve uzun sürmez. Ancak kaslar ve eklemler, doğru uygun seçim için büyük bir “teşekkür ederim” diyecektir..

Video: Mutfak dolaplarının standart yüksekliği ve derinliği

Previous Post
Farklı cinsiyetten iki çocuk için çocuk odası tasarımının özellikleri
Next Post
Creating a modern kitchen design with a corner layout