15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Bir indüksiyon ocağının özellikleri: güç, elektrik tüketimi

Modern teknolojiler, kaynakları korumak için sürekli gelişmektedir. Bu özellikle yemek hazırlarken önemlidir. Eski sobalar, sıradan bir ailenin cüzdanına önemli bir darbe olan çok fazla gaz ve elektrik kullanır. Maliyetleri azaltmak ve performansı optimize etmek için bir indüksiyonlu ocak satın almayı düşünmeniz önerilir. İndüksiyonlu ocak, olağan işlevleri yerine getirmek için yeterli güce sahiptir, ancak aynı zamanda enerji tüketimi de azalır..

Maliyetleri azaltmak ve performansı optimize etmek için bir indüksiyonlu ocak satın almayı düşünmeniz önerilir.

Maliyetleri azaltmak ve performansı optimize etmek için bir indüksiyonlu ocak satın almayı düşünmeniz önerilir..

Yeni bir pişirme ekipmanı seçerken, yalnızca görünüm sorunu değil, aynı zamanda işlevsel özellikleri de ortaya çıkar. Cihaz, zengin işlevselliği, aylık faturalardan tasarruf etmenizi sağlayan ekonomik güç tüketimi nedeniyle birçok ülkede popüler hale geldi..

Yeni bir pişirme ekipmanı seçerken, yalnızca görünüm sorunu değil, aynı zamanda işlevsel özellikleri de ortaya çıkar.

Yeni bir pişirme ekipmanı seçerken, yalnızca görünüm sorunu değil, aynı zamanda işlevsel özellikleri de ortaya çıkar..

Aşağıda bir indüksiyon ocağının ne olduğunu, artılarını ve eksilerini, elektrik tüketimini anlayacağız. Yüksek kaliteli mutfak ekipmanı seçerken bu parametreler anahtar olacaktır..

Cihaz, zengin işlevselliği, aylık faturalardan tasarruf etmenizi sağlayan ekonomik güç tüketimi nedeniyle birçok ülkede popüler hale geldi.

Cihaz, zengin işlevselliği, aylık faturalardan tasarruf etmenizi sağlayan ekonomik güç tüketimi nedeniyle birçok ülkede popüler hale geldi..

Isıtma indüksiyonlu ocak nedir?

Sobanın indüksiyon tasarımı, normal gaz veya elektrikli sobalardan önemli ölçüde farklıdır. Fark, ısıtma elemanlarının çalışmasında yatmaktadır. Cihazın bir özelliği, elektrik veya termal enerji geçtiğinde ısıtılan bir spiralin olmamasıdır..

Sobanın indüksiyon tasarımı, normal gaz veya elektrikli sobalardan önemli ölçüde farklıdır.

Sobanın indüksiyon tasarımı, normal gaz veya elektrikli sobalardan önemli ölçüde farklıdır..

Isıtma, metal üzerinde yayılan ve ısıtma işlemlerini indükleyen güçlü bir elektromanyetik dalga demetinin oluşumu yoluyla gerçekleşir. Ortaya çıkan ısı, bulaşıklara ve yiyeceklere aktarılır. Bu yaklaşım, enerjiyi amaçlanan amacı için yetkin bir şekilde kullanmanıza olanak tanır ve bu da önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlar..

Isıtma, metal üzerinde yayılan ve ısıtma işlemlerini indükleyen güçlü bir elektromanyetik dalga demetinin oluşumu yoluyla gerçekleşir.

Isıtma, metal boyunca yayılan ve ısıtma işlemlerini indükleyen güçlü bir elektromanyetik dalga demetinin oluşumu ile gerçekleşir..

Lütfen tüm pişirme kaplarının indüksiyonlu ocakta kullanıma uygun olmadığını unutmayın. Bu tür kaplar, yüksek bir yoğunluğa sahip olmalı ve elektromanyetik dalgaları iletmelidir. Çelik tencere yaygın olarak kullanılır.

Lütfen tüm pişirme kaplarının indüksiyonlu ocakta kullanıma uygun olmadığını unutmayın.

Lütfen tüm pişirme kaplarının indüksiyonlu ocakta kullanıma uygun olmadığını unutmayın..

Cihaz ve çalışma prensibi

Bir indüksiyon ocağının ne kadar elektrik tükettiğini anlamak için yapısını ve çalışma prensiplerini anlamanız gerekir. Özel ısıtma yöntemi sayesinde cihaz oldukça kısa sürede piyasada popülerlik kazandı. Isıtma işlemi, bir elektromanyetik alan tarafından üretilen manyetik darbelerin iletilmesiyle gerçekleşir. Sırayla, bir elektrik akımı geçirerek ortaya çıkar..

Bir indüksiyon ocağının ne kadar elektrik tükettiğini anlamak için yapısını ve çalışma prensiplerini anlamanız gerekir.

Bir indüksiyon ocağının ne kadar elektrik tükettiğini anlamak için yapısını ve çalışma prensiplerini anlamanız gerekir..

Geleneksel olarak, böyle bir cihazın ısıtma yüzeyi aşağıdaki yapısal elemanlardan oluşur:

 •  Kontrol panelleri;
 • ana kısım (gövde);
 • enerji santralleri;
 • Sıcaklık sensörü.

Bu tasarımın özelliği aşağıdaki gibidir – ısıtma darbesi yönlü bir şekilde gerçekleştirilir. Bu, enerjinin dağılmadığı, sadece bulaşıklardaki yiyecekleri ısıttığı anlamına gelir. Aynı zamanda, çevreleyen nesneler soğuk kalır..

Ek bilgi. Küçük bir çocuğunuz varsa bu harika bir seçenektir. Şimdi sobanın yüzeyine dokunursa kazara yanmayacak. Artık evinizde tehlikeli kibrit bulundurmanıza gerek yok..

Not! İndüksiyonlu ocak kullanırken, yeni pişirme kapları satın almanız gerekecektir. Manyetik penetrasyon katsayısının istenen değerine sahip olmalıdırlar. En iyi seçenek ferromanyetik ürünlerdir.

Başka bir yenilikçi çözüm – bir ısıtma bobini kurmaya gerek yoktur. Bu yaklaşım, enerji miktarını azalttı ve sistemin güvenilirliğini artırdı..

Başka bir yenilikçi çözüm - bir ısıtma bobini kurmaya gerek yoktur.

Başka bir yenilikçi çözüm – ısıtma bobini kurmaya gerek yok.

Fayans, transformatör şeklinde bir ocaktır. İndüksiyon bobini hemen altında bulunur. Elektromanyetik alanın çalışması için ikinci unsur, yüzeye koyduğunuz bulaşıklar olacaktır..

Elektromanyetik alanın çalışması için ikinci unsur, yüzeye koyduğunuz bulaşıklar olacaktır.

Elektromanyetik alanın çalışması için ikinci unsur, yüzeye koyduğunuz bulaşıklar olacaktır..

Cihaz kalıcı olarak ağa bağlı. Isıtma sadece ilgili kap ocak gözü üzerine yerleştirildiğinde gerçekleşir. Çalışma prensibi aşağıdaki gibidir – alternatif bir akım bobinden geçer ve çanağın dibine iletilen bir elektromanyetik alan oluşturur. Etkisi altında, yüzey istenen sıcaklığa kadar ısınmaya başlar. Yiyecekler, bir manyetik alanın ısıtılmasıyla yayılan ısı akışlarında pişirilir..

Yiyecekler, bir manyetik alanın ısıtılmasıyla yayılan ısı akışlarında pişirilir.

Yiyecekler, bir manyetik alanın ısıtılmasıyla yayılan ısı akışlarında pişirilir..

Bu yöntem, düşük enerji tüketimi ile karakterizedir. Tüm ısı, yalnızca hedeflenen kaba yönlendirilir, bu da yiyeceklerin çok daha hızlı pişirilmesini sağlar. Aynı zamanda, endüksiyon ocaklarının kW cinsinden gücü, geleneksel gaz veya elektrikli cihazlardan çok daha düşük olan 3,5’tir..

Tüm ısı, yalnızca hedeflenen kaba yönlendirilir, bu da yiyeceklerin çok daha hızlı pişirilmesini sağlar.

Tüm ısı yalnızca hedef kaba yönlendirilir, bu da yiyeceklerin çok daha hızlı pişmesini sağlar.

Tüm pişirme sürecini kontrol etmek için üstte bir kontrol paneli vardır. Yardımı ile yüzeyde kapasitansın varlığı belirlenir ve elde edilen özelliklere göre optimum güç seviyesi de belirlenir..

Tüm pişirme sürecini kontrol etmek için üstte bir kontrol paneli vardır.

Tüm pişirme sürecini kontrol etmek için üstte bir kontrol paneli vardır..

Bir indüksiyon ocağının enerji tüketimi ve gücü

Çalışma prensibini bilerek bir indüksiyon ocağının ne kadar elektrik tükettiğini belirleyebilirsiniz. Bu gösterge, her üreticinin cihazlarının tasarım özelliklerine bağlıdır. Ortalama rakamı söylersek, bir brülör için saatte iki kW’ı geçmemelidir. Birçokları için bu rakam yeterince büyük görünebilir. Aynı zamanda, sobaların çoğunda iki ila dört brülör kurulur. Yani, ilk bakışta elektrik tüketimi oldukça yüksektir. Böyle bir cihazla nasıl tasarruf edileceğini bulalım.

Çalışma prensibini bilerek bir indüksiyon ocağının ne kadar elektrik tükettiğini belirleyebilirsiniz.

Çalışma prensibini bilerek bir indüksiyon ocağının ne kadar elektrik tükettiğini belirleyebilirsiniz..

Verimlilik açısından, bir indüksiyon ocağının verimliliği yüzde doksana ulaşır. Bu sonuç, pişirme kabının yüzeyinin hedeflenen ısıtılmasıyla elde edilir. Bu şekilde, yüksek enerji göstergelerini gösteren diğer soba türlerinden çok daha hızlı yiyecek veya su ısıtılır..

Böylece, yüksek enerji göstergelerini gösteren diğer soba türlerinden çok daha hızlı yiyecek veya su ısıtıyor.

Bu şekilde, yüksek enerji göstergelerini gösteren diğer soba türlerinden çok daha hızlı yiyecek veya su ısıtılır..

Örneğin, bir indüksiyonlu ocakta su ısıtırsanız, su üzerinde altı dakika ve normal bir ocakta otuz dakika harcarsınız. Bu önemli bir farktır. Artık indüksiyonlu ocak kullanımının ne kadar faydalı olduğunu değerlendirebilirsiniz. Pişirme süresini neredeyse beş kat azaltabilirler. Bir indüksiyon ocağının ne kadar enerji tükettiğini biliyorsanız, elektrik faturalarınızdan önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz..

Örneğin, bir indüksiyonlu ocakta su ısıtırsanız, su üzerinde altı dakika ve normal bir ocakta otuz dakika harcarsınız.

Örneğin, bir indüksiyonlu ocakta su ısıtırsanız, üzerinde altı dakika ve normal bir ocakta – otuza kadar harcarsınız..

İndüksiyon ocaklarının avantajları ve dezavantajları

Yukarıdakilere dayanarak, indüksiyon ocaklarının aşağıdaki avantajları ayırt edilebilir:

 • yüksek pişirme hızı;
 • panel, normal bir tablonun yapısına yerleştirilebilir;
 • çalışma yüzeyini ısıtmak için yüksek bir hıza sahiptir;
 • cihaza yerleştirilmiş sensörler sayesinde yüzeydeki bulaşıkların varlığı otomatik olarak algılanır;
 • ısıtma yalnızca bulaşıklara ve içindekilere yönlendirilir – yakındaki diğer tüm nesneler soğuk kalır;
 • herhangi bir indüksiyonlu ocak modeli yüksek verimlilik ile karakterize edilir, bu nedenle farklı üreticilerin ekipmanının güç göstergelerine bakmamalısınız;
 • pişirme sürecini büyük ölçüde basitleştirebilen ve birçok mutfak fikrini somutlaştırabilen çok çeşitli farklı işlevler;
 • bakım kolaylığı – özel ürünlerle yüzeyin temizlenmesi çok kolaydır;
 • güvenlik – kesinlikle yanmaz veya kendinize zarar vermezsiniz, yangın olasılığı yoktur;
 • herhangi bir iç mekana sığacak ve dekorasyonu olacak modern ve sade tasarım;
 • kurulu sensörler sayesinde oluşan otomatik modda güç artar veya azalır.

İndüksiyon ocaklarının birçok avantajı olan yenilikçi ekipmanlar olmasına rağmen, bazı dezavantajlarının farkında olmalısınız:

 • sadece ferromanyetlerden yapılmış özel tabakları kullanabilirsiniz;
 • soğutma sistemi, çalışma sırasında parazite neden olabilecek önemli bir ses çıkarır.

İndüksiyon ve elektrikli ocak arasındaki farklar

Ekipmanın ne kadar farklı olduğunu anlayalım. Cihazlar arasındaki temel fark, çalışma prensibinde yatmaktadır. Elektrikli soba önce ısınır, ardından bulaşıklar ve yiyecekler ısıtılır. İndüksiyonlu ocak sadece pişirme kaplarını ısıtır ve soğuk kalır..

İndüksiyonlu ocak sadece pişirme kaplarını ısıtır ve soğuk kalır.

İndüksiyonlu ocak sadece pişirme kaplarını ısıtır ve soğuk kalır..

Elektrikli bir cihaz için, tencere tipi önemli değildir, ancak bir indüksiyon ocak için özel mutfak gereçleri kullanmanız gerekecektir. Bu durumda, yüzey tamamen soğuk kaldığı için ikinci seçenek daha güvenlidir. Ayrıca indüksiyonlu ocak, enerjiyi boşa harcamamak için gerektiği kadar ısınır. Birçok avantajı ile daha ekonomik bir çözümdür..

Elektrikli bir cihaz için, tencere tipi önemsizdir, ancak bir indüksiyon ocak için özel mutfak gereçleri kullanmanız gerekecektir.

Elektrikli bir cihaz için, tencere tipi önemsizdir, ancak bir indüksiyon ocak için özel mutfak gereçleri kullanmanız gerekecektir..

Elektrikli ocak brülörlerinin elektrik tüketimi

Boyuta bağlı olarak, pişirme modu ve enerji tüketimi farklılık gösterir:

 • küçük – güç, yavaş pişirme için uygun olan 1 kW’ı geçmez;
 • orta – güç, çorba ve diğer yemekleri pişirmenize izin veren 2 kW’a ulaşır;
 • güçlü – güç, büyük kaplar için tasarlanmış 3 kW’a ulaşır.

En popüler indüksiyon ocakları

Modern pazarda, farklı üreticilerin indüksiyon ocakları var. Aşağıda en popüler seçeneklerin bir karşılaştırması bulunmaktadır..

Modern pazarda, farklı üreticilerin indüksiyon ocakları var.

Modern pazarda, farklı üreticilerin indüksiyon ocakları var..

Siemens

Beş brülör ile donatılmıştır. Bazıları kendilerini bulaşıkların türüne uyarlar. Uygun bir kontrol paneli ve sıcaklık sensörleri ile donatılmıştır. Isıyı uzun süre koruyan bir artık sıcaklık sensörü vardır..

Isıyı uzun süre koruyan bir artık sıcaklık sensörü vardır.

Isıyı uzun süre koruyan bir artık sıcaklık sensörü vardır..

Bosch

Dört gözlü ocak. Kullanılabilir pişirme alanını artırmak için birleştirilebilirler. Tek bir ocak gözünün gücünü yüzde elliye kadar artırmanıza izin veren bir işlev vardır..

Tek bir ocak gözünün gücünü yüzde elliye kadar artırmanıza izin veren bir işlev vardır.

Tek bir ocak gözünün gücünü yüzde elliye kadar artırmanıza izin veren bir işlev vardır..

Zanussi

Çok işlevli brülörlere sahip bir bütçe seçeneği. Basit tasarım ve kullanım özelliklerine sahiptir. Cihaz güvenilirlik ve güvenlik ile karakterizedir.

Çok işlevli brülörlere sahip bir bütçe seçeneği.

Çok işlevli brülörlerle bütçe seçeneği.

Maunfeld

Fiyat-kalite oranı açısından en iyi cihazlardan biri. İndüksiyonlu ocak zengin işlevsellik ile donatılmıştır. Su dökülmesi durumunda çocuk koruma ve otomatik kapanma vardır..

Fiyat-kalite oranı açısından en iyi cihazlardan biri.

Fiyat-kalite oranı açısından en iyi cihazlardan biri.

Hansa

Geleneksel modelleri anımsatan tam teşekküllü bir levha. Bir ocak ve bir elektrikli fırının birleşimidir. Ekipmanın yüksek verimliliği ve üretkenliği not edilir.

İndüksiyon ocakları modern pişirme çözümleridir. Mutfağın iç kısmına mükemmel uyum sağlarlar, geniş işlevselliğe ve yüksek verimliliğe sahiptirler..

Geleneksel modelleri anımsatan tam teşekküllü bir levha.

Geleneksel modelleri anımsatan tam levha.

Video: İndüksiyon ocakları hakkında her şey

İndüksiyon ocaklı bir mutfak için 50 fotoğraf fikri

Previous Post
Dar bir yatak odası için tasarım ve tasarım seçimi kuralları
Next Post
Photo wallpaper in the interior: types, photos, tips