15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Özel ev avlu tasarımı. Stilistik bir yön seçme

dize (0) "" dize (0) ""

Şehir içinde bir kır evi veya özel bir ev, sahiplerinin gurur kaynağıdır. Bir zamanlar, bu tür konutlar kesinlikle yataklar, sebze bahçesi ve seralarla ilişkilendirildi. Ancak zaman değişiyor ve avlunun işlevsel kullanımı uzun zamandır arka planda kalıyor. Peyzaj yavaş yavaş en ücra köylere bile ulaştı; müstakil evler artık minyatürde gerçek eğlence parkları. Patateslerin yetiştiği yerde şimdi dekoratif bir gölet var, seraların yerine çardaklar yükseliyor ve yatakların yerini çiçek tarhları ve çeşmeler aldı..

Evin bitişiğindeki bölgeyi dekore etmek çok çaba gerektirir ve düzeni sağlamak çok zaman alır. Ancak tüm çalışma, karşılığında sessizlik içinde dinlenmek veya gürültülü bir şirketle bir araya gelmek için lüks bir yer edinmeniz gerçeğiyle ödüllendirilir..

özel bir evin avlusunun sıra dışı dekorasyonu için seçenek

Özel bir evin avlusu birkaç seviyede yapılır.

modern bahçe dekorasyonu fikri

Arka bahçede yemek alanı düzenlenebilir.

güzel bir avlu tasarımı için seçenek

Özel bir evin avlusunda küçük köprü

Avlu tasarımının tasarımındaki ilk aşama, stilistik yön seçimidir. Bu seçim, tasarımcının hangi yönde ilerlemesi gerektiğini belirlediğinden büyük bir rol oynar. Burada sadece kişisel tercihlere göre değil, aynı zamanda aşağıdaki faktörleri de dikkate alarak belirlemeye değer:

 • sahip olduğunuz alan;
 • bahçenin düzgün görünümünü korumak için harcayabileceğiniz zamanın sınırı;
 • iklim ve toprak tipi.

Özel bir evin avlusunun tasarımı için uzmanların sunduğu en popüler seçeneklerden birkaçı var..

İngiliz tarzında

Bu tarz, ev sitenin arka tarafında yer alıyorsa ve açık bir cephe sergiliyorsa idealdir. Ardından, avluda ön kapıya giden bir sokak düzenleyebilir ve arka bahçede bir dinlenme alanı düzenleyebilirsiniz..

İngiliz stili maksimum doğallığı varsayar. Alan, kişinin eli hiç dokunmamış gibi görünmelidir. Bu, düz çizgiler, asimetri eksikliği, kıvrımlı yollar ve peyzaj düzensizlikleri anlamına gelir. Bitkiler genellikle katmanlara yerleştirilir: önce çimenler ve çiçekler, sonra çalılar ve ağaçlar.

Küçük bir gölet şeklinde yapay bir rezervuar buraya mükemmel bir şekilde uyacaktır..

özel bir evin avlusu için parlak bir tasarım fikri

Odun kesimlerinden orijinal yol

bahçenin güzel bir dekorasyonu için seçenek

Çalılarla bir rekreasyon alanının tahsisi

Japon stili

Burada rezervuar sadece arzu edilen bir unsur değil, aynı zamanda zorunlu bir unsurdur. Genellikle ana nesnedir ve diğer her şey zaten onun etrafında inşa edilmiştir. Gölet köprülerle süslenmiş, taşlar, kıyılarına çardaklar yerleştirilmiş. Floranın ana temsilcileri ormangülü, ardıç ve bodur çamdır..

Japon tarzı tasarım ve algı açısından oldukça karmaşıktır, güzelliği daha derindir ve yavaş yavaş ortaya çıkar..

Böyle bir avlu, felsefi akıl yürütmeye uyum sağlar, rahatlatır ve kişiye huzur verir..

özel bir evin avlusunun modern dekorasyonu fikri

Yollar sitedeki tüm işlevsel alanları birbirine bağlar

bahçenin parlak dekorasyon seçeneği

Yemek alanı bulunan arka bahçe

özel bir evin avlusunun olağandışı dekorasyonu fikri

Özel bir evin bahçesinde rekreasyon alanı

Akdeniz tarzı

Antik Yunan ve Roma stillerinin uyumlu bir kombinasyonu olan bu Akdeniz stili, peyzaj tasarımcılarının gözdesi ve güney doğasının harika güzelliğini hatırlatıyor..

Ayırt edici özelliği, tüm tezahürlerinde taş bolluğudur: bunlar mermer yongaları, deniz çakılları ve basitçe işlenmemiş kayalardır..

Akdeniz tarzı bir avlu, dağlık bir kıyı şeridi ile ilişkilendirilmelidir, bu nedenle üzerinde çeşitli yüksekliklere sahip olmak gelenekseldir. Bu bir merdiven, istinat duvarı veya üzerinde teras bulunan bir eğim olabilir..

Bitkiler burada çok önemli. Bu tür bahçelerde, budama sanatı yaygındır – bitkilerin kıvırcık saç kesimi ve onlara tuhaf şekiller verir. Buna ek olarak, Akdeniz’in florası lezzetli meyvelerle sevinir: turunçgiller, antep fıstığı ve zeytin. Ayrıca küçük avuç içi, güllerle dikilmiş çiçek tarhları veya alacalı çok yıllık çiçekler, bitki çimleri de kullanılır..

Mimari unsurlara gelince, burada yeterince var. İç kısımda bir veranda bulunur, bölge kemerler, teraslar ve çitler ve tabii ki çeşmelerle dekore edilmiştir..

parlak avlu tasarım fikri

Arka bahçede küçük bir çeşme düzenleyebilir ve yemek masası koyabilirsiniz.

özel bir evin avlusunun alışılmadık bir dekorasyonu için seçenek

Bahçede bir çardak düzenleyebilirsiniz.

Bahçenin tasarımını planlıyoruz

Güzel bir avlu çok önemli bir rol oynar, çünkü evin ve sahiplerinin ilk izlenimi ondan başlar. Bu nedenle, kişisel arsaya kulübenin kendisinden daha az dikkat edilmelidir..

Zamandan ve paradan tasarruf etmek, değişiklik ve yeniden yapılanmalardan kaçınmak için planlamaya başlarken birkaç soruyu yanıtlamaya değer..

Sizin için daha önemli olan – güzellik veya pratiklik?

Pratik kullanım ihtiyacı hakimse, önce en gerekli şeyleri bahçeye yerleştirin ve ancak bundan sonra boş alanı dekoratif unsurlarla doldurun..

Bahçeyi hangi amaçlar için kullanacaksınız? Ne sıklıkla arkadaşlarınızla bir araya gelir ve temiz havada toplantılar düzenlersiniz??

Yalnız rahatlamayı mı planlıyorsun? Gölgeli bir köşeye dikkat edin, bir çeşme veya gölet kurun. Arkadaş grupları toplamak mı? Bir çardak inşa edin, alanı yemek pişirmek için bir yerle donatın.

Çocuğunuz ve evcil hayvanınız var mı??

Güvenliklerine dikkat edin. Derin su kütlelerinden kaçının, yangına ve elektrik kablolarına dikkat edin.

Nasıl güzel bir avlu hayal ediyorsun??

Kendi tercihlerinize göre bir stil seçin, dekoratif öğeler ekleyin, bitki bitkileri.

özel bir evin avlusunun güzel dekorasyonu için seçenek

Avluda temalı köşeler

modern avlu tasarım fikri

Bahçenin farklı bölümlerinin imar edilmesi

bitkiler tarafından yapılabilir

güzel bir bahçe dekorasyonu için seçenek

Özel bir evin sitesinde dinlenme alanı

Sonraki tüm kararlarınız bu soruların cevaplarına bağlıdır. Bu, özellikle her şeyi aynı anda düzenlemenin mümkün olmadığı ve öncelik vermeniz gereken küçük bahçeler için geçerlidir..

Peyzaj tasarımı oluşturmak için bazı planları göz önünde bulundurarak, nesneleri yere yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Alanı zihinsel olarak farklı fonksiyonel alanlardan sorumlu karelere bölmeniz önerilir. Her bölge bir anahtar figüre karşılık gelir – bir çardak, kaya bahçesi, gölet, çiçeklik veya veranda. Böylece tüm nesneler avlu boyunca eşit ve dengeli bir şekilde dağıtılacaktır..

Doğrudan inşaata geçmeden önce bölgenin durumunu kontrol edin. Su birikmesi bulursanız, bir tahliye kurun. Aynı aşamada, sulama tesisleri ve rezervuarların çalışması için gerekli tüm iletişim kurulur..

modern bahçe dekorasyonu için seçenek

Özel bir evin avlusu birkaç seviyede yapılır.

özel bir evin avlusunun olağandışı tasarımı fikri

Arka bahçeye yemek masası konulabilir.

rayları döşeriz

Bölgeyi bölgelere ayırdıktan sonra, aralarında kolayca hareket edebileceğinizden emin olmanız gerekiyor. Bunu yapmak için bahçede özel yollar donatmaya değer. Tamamen farklı olabilirler: biri dolambaçlı yolları sevecek, biri düz yörüngeleri tercih edecek ve bazıları aradaki bir şeyi sevecek..

Ray malzemesi ayrıca büyük bir seçim sunar:

 • büyük yassı taşlar;
 • tuğla;
 • çakıl;
 • beton plakalar;
 • parke taşı.

Yollar çitsiz bırakılabilir veya küçük bir çit veya dekoratif kenarlık ile vurgulanabilir.

Bölge düz değilse, bitişik bölümleri merdiven kullanarak bağlayarak farklı düzlemlerde düzenlenebilir..

Dikim bitkileri

İlk bakışta, ekimin özellikle zor olamayacak bir konu olduğu görünebilir. Bununla birlikte, birçok bahçe mahsulü oldukça kaprislidir ve burada aşırı özgüven, bir süre sonra yapılan tüm işlerin tekrar yapılması gerekeceği gerçeğine yol açabilir. Bunun olmasını önlemek için, bahçeyi düzenlerken bir takım kurallara uymanız önerilir..

 1. Kapalı alanlara kozalaklı ağaçlar ve çalılar yerleştirmeyin. Burada oldukça etkileyici görünseler de, her sabah terastan iğnelerini çıkarmak, yapılacak en iyi şey olmaktan çok uzak..
 2. Sürekli bakım gerektiren gereksiz tuhaf bitkilerle kendinizi yormayın. Ruhunuzda bahçecilik için özel bir istek duymuyorsanız, daha mütevazı çalılar ve ağaçlar tercih edin..
 3. Gölet zarif bir dekora işaret ediyor, ancak içinde yapraklarını durulayan bitkiler değil. Bu nedenle, yaprak döken bitkiler ondan çıkarılmalıdır..
 4. Çitleri çitlerle değiştirmek için büyüyen bir eğilim var. Aynı zamanda, kullanılan bitkiler yeterince yoğun olmalı ve ortalama bir yüksekliğe sahip olmalıdır, çünkü çok uzunlar özensiz görünecek ve düşük olanlar alanı meraklı gözlerden gizleyemeyecektir..
 5. Çiçeklerle güzel bir çiçeklik ile süslenmeyecek böyle bir alan yoktur. Hem bir büyük hem de birkaç küçük olanı bölebilirsiniz. Ancak, aynı anda birkaç tane ekerseniz, birbirleriyle birleştirilmelerinin önemli olduğunu unutmayın..
 6. Küçük bir alan, çevre düzenlemesinden vazgeçmek için bir neden değildir. Alp kaydırakları, çıkıntılar ve basamaklarla dikey konumu kullanın.

bahçenin parlak bir dekorasyonu fikri

Bahçeye dekoratif bir kuyu koyabilirsiniz.

özel bir evin avlusu için güzel bir tasarım fikri

Orman arka planında Japon tarzı ev tasarımı

modern avlu tasarım seçeneği

Avlunun ortasındaki taş şadırvan çok güzel görünüyor

Dekor elemanları düzenliyoruz

Kişisel arsa görünümünün eksiksiz olması ve profesyonellerin elini buraya koyduğunu açıkça ortaya koyması için peyzaj tasarımına birkaç dekoratif unsur eklemelisiniz..

Türün klasikleri bahçe heykelleridir. Sadece sitenin değil, aynı zamanda evin genel tasarımıyla da örtüşmelidirler. Bunlar hem klasik heykeller hem de soyut enstalasyonlar olabilir. Sahip olduğunuz boş alana bağlı olarak seçilen boyutları büyük önem taşımaktadır. Büyük bir avlunun boş alanını karlı bir şekilde doldurabilirler ve onlarla küçük bir alanı karıştırmamak daha iyidir..

Dekoratif kemerler hemen hemen her sitede iyi görünür. Ek bir etki yaratmak için sarmaşık veya diğer bitkilerle kaplanır ve onlar için özel aydınlatma seçilir. Bunları tek tek, arka arkaya veya tek sıra halinde düzenleyebilirsiniz..

Genel stili dekorla koruduğunuzdan emin olun. Burası Provence ise, o zaman kil çömlekler ve hasır çitler yerinde olacak, Akdeniz tarzına uygun farklı boyutlarda amforalar olacak ve hayvan, cüce ve diğer figürlerin yardımıyla bahçeye bir damla sihir eklenebilir. masal karakterleri. Son seçenek kesinlikle çocuklarınız tarafından takdir edilecektir..

parlak bir bahçe dekorasyonu fikri

Çiçeklerle birlikte taşlar, bahçenin tasarımını mükemmel bir şekilde tamamlayacak

modern bir bahçe dekorasyonu fikri

Taşlardan yol yapıp yanına çiçek dikebilirsin.

Rezervuarlar yaratıyoruz

Boğucu bir yaz öğleden sonra bahçenizin gölgeli bir köşesinde temiz bir göletin serinliğinin tadını çıkarmanın ne kadar keyifli olduğunu hayal edin. Bir rezervuarın inşası oldukça zahmetli ama değerli bir süreçtir..

Yapay bir rezervuar tamamen farklı varyasyonlarda gerçekleştirilebilir..

 • Gölet. Balıkla doldurun, taşlar ve nilüferlerle süsleyin ve burası misafirler için büyük ilgi görecek ve genç nesil için favori bir oyun alanı olacak..
 • Zarif bir çeşme. Bu yapı çok az yer kaplayabilir ve küçük avlular için uygundur. Ancak hoş sıçramaları yaz sıcağından gerçek bir kurtuluş olacak..
 • Yaramaz bir dere veya minyatür şelale. Mırıltıları gevşer ve doğayla baş başa eşsiz bir rahatlama atmosferi yaratır..

özel bir evin avlusunun güzel bir dekorasyonu için seçenek

Bahçede hoş olmak için temiz tutmanız gerekir.

güzel bir bahçe dekorasyonu fikri

Bakımlı çiçekler ve ağaçlar bahçede harika görünecek

özel bir evin avlusunun sıra dışı tasarımının bir çeşidi

Yolun yanına çiçekler ekilebilir

Bölgeyi aydınlatmak

Yapay avlu aydınlatması aynı anda birkaç önemli işlevi yerine getirir..

 • Doğal ışığın yokluğunda hareketlilik sağlar.
 • Dekoratif elemanları avantajlı bir şekilde aydınlatarak estetik görünümlerini yaratır.

Işıklar, karanlık köşeler bırakmadan tüm çevreyi kaplayacak ve tüm merdivenleri ve yolları donatacak şekilde kurulmalıdır..

Zorunlu aydınlatma programı ayrıca aşağıdaki unsurları içerir:

 • evin cephesi;
 • müştemilatlar;
 • otopark;
 • ana giriş;
 • dinlenme bölgesi.

Bundan sonra dekoratif unsurlara geçiyoruz. Bütün bu güzelliğin tadını sadece gündüz saatlerinde çıkarmak ayıp olur. Bu nedenle tüm çeşmelere, alpin kaydıraklara, heykellere ve çiçek tarhlarına da ışık tutuyoruz..

LED şeritler, bir gece bahçesini dekore etmek için gerçek bir keşif olacak. Ağaçların güzelliğini vurgulayabilir veya onları merdivenlerin kenarına yerleştirebilirler..

Ekonomi ve rahatlık için bahçede güneş enerjili armatürlerin kullanılması tavsiye edilir. Elektriğinizi boşa harcamazlar ve bu nedenle kendilerine elektrik verilmesini gerektirmezler..

özel bir evin avlusunu parlak bir şekilde dekore etme fikri

Bahçeyi çiçeklerle süsleyebilirsiniz.

özel bir evin avlusunun modern dekorasyonu için seçenek

Çardaklı özel bir evin avlusunun tasarımı

Ocaklı bir dinlenme yeri düzenliyoruz

Kişisel arsa bölgesi sadece açık ateşte yemek pişirmek için bir yer ister. Böyle bir yer için en yaygın seçenekler barbekü ve barbeküdür, ancak daha standart dışı bir yaklaşım bulabilirsiniz..

 • Tandır. Bu Asya fırını oldukça hantaldır, bu yüzden kurarken seçeneklerinizi göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Bu fırını hem kendi elinizle katlayabilir hem de hazır bir fırın satın alabilirsiniz..
 • Açık şömine. Oturma odasında oturduğunuz ve sihirli bir şekilde bahçeye taşındığınız gibi inanılmaz bir izlenim yaratıyor. Yanına döşemeli mobilyalar koyun ve hem doğanın güzelliğini hem de ocağın sıcaklığını hissederek kendinizi rahat ettirin..

Bitişik bölgelere sahip özel evlerin sahipleri gerçekten şanslı – peyzaj tasarımı, estetik ve işlevsel düzenlemeleri için birçok fırsat sunuyor. Kendi evinizin avlusunda yürüyüş yapmak için bir bahçe, bir dinlenme alanı ve hatta yemek pişirmek için bir yer bulacaksınız..

Uzman görüşü Alina Kvileva.

Video: Özel bir evin avlusunu donatıyoruz

Özel bir evin avlusu için 50 tasarım fikri fotoğrafı:

bahçe fotoğrafının parlak dekorasyon seçeneği özel bir ev resminin avlusunun modern tasarımı fikri özel bir ev resminin avlusunun güzel dekorasyonu fikri bahçe fotoğrafının olağandışı dekorasyonu için seçenek bahçe fotoğrafının parlak bir tasarımı fikri özel bir ev resminin avlusunun alışılmadık bir dekorasyonunun bir çeşidi modern bahçe dekorasyonu resminin versiyonu özel bir evin avlusunun güzel dekorasyonu fikri avlu resminin sıra dışı tasarımının bir çeşidi özel bir evin avlusunun modern tasarımı fikri photo özel bir evin avlusunun parlak dekorasyon seçeneği photo güzel bir bahçe dekorasyon resmi fikri özel bir ev resminin avlusunun güzel bir dekorasyonu için seçenek bahçe fotoğrafının parlak bir dekorasyon fikri özel bir ev fotoğrafının avlusunun sıra dışı tasarımı fikri avlu resminin modern tasarımının versiyonu özel bir evin avlusunu modern bir şekilde dekore etme fikri photo bahçe resminin parlak dekorasyon seçeneği avlu resminin güzel tasarımının versiyonu özel bir evin avlusunun olağandışı dekorasyonu fikri bahçenin parlak dekorasyonu fikri photo özel bir ev resminin avlusunun modern dekorasyonunun versiyonu özel bir evin avlusunun modern dekorasyonu için seçenek photo avlu resminin sıra dışı tasarımı fikri özel bir ev resminin avlusunun güzel dekorasyonu fikri avlu fotoğrafının parlak tasarımının bir çeşidi özel bir ev resminin avlusunu modern bir şekilde dekore etme fikri avlu fotoğrafının sıra dışı tasarımının bir çeşidi özel bir evin avlusunun olağandışı dekorasyonu fikri avlu fotoğrafının modern tasarımının versiyonu özel bir ev resminin avlusunun olağandışı dekorasyonu fikri bahçe fotoğrafının güzel bir dekorasyon seçeneği özel bir ev resminin avlusu için parlak bir tasarım fikri bahçe fotoğrafının modern dekorasyonu için seçenek bahçe resminin güzel bir dekorasyon seçeneği özel bir evin avlusunun güzel dekorasyonu için seçenek photo özel bir ev resminin avlusunun parlak bir dekorasyonu fikri modern bahçe dekorasyonunun versiyonu photo bahçe resminin parlak dekorasyonu için seçenek özel bir evin avlusunun modern dekorasyonu fikri photo avlu fotoğrafının güzel bir tasarım seçeneği özel bir ev resminin avlusunun sıra dışı tasarımı fikri bahçe resminin parlak bir dekorasyonu fikri özel bir evin avlusunun güzel bir dekorasyon seçeneği photo bahçe fotoğrafının olağandışı tasarımı fikri bahçenin olağandışı dekorasyonu fikri photo özel bir ev resminin avlusunun modern dekorasyonu için seçenek özel bir ev resminin avlusunun modern dekorasyonu fikri bahçe fotoğrafının güzel bir dekorasyon seçeneği özel bir ev resminin avlusunun modern tasarımının versiyonu

Previous Post
Açık renklerde mutfak tasarımı
Next Post
How to choose the right curtains for the living room interior