15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Yeni Başlayanlar İçin Peyzaj İpuçları

dize (0) "" dize (0) ""

Peyzaj harikalar yaratabilir. Muhtemelen bir sorunuz var, bitkilerle dikilmiş, taşlarla ve dekoratif unsurlarla dolu cansız bir arsa nasıl bir şey yapabilir? Çok basit. Bir şehir parkına gidin veya bir şehrin ana cazibe merkezini ziyaret edin. Orada ne hoş bir atmosfer. Burası size nasıl hissettiriyor? Büyük olasılıkla çok hoş ve sıcak. Bu bir mucize değil mi? Yer, şekiller, renkler pek çok duygu ve duyguyu aktarabilir, yaratıcılarını, hayatını ve ilgi alanlarını anlatabilir. Ünlü ve aranan tasarımcılar, peyzaj sanatının gerçekten etkileyici nesneleri yaratabilecekleri fikriyle o kadar iç içeler ki.

Kişisel arsanın avlu alanının uyumlu tasarımı

Sitenin çevre düzenlemesi, evinizin çevresinde güzellik ve uyumun yaratılmasıdır.

Yeni başlayanlar için ipuçları

Rus üniversiteleri sertifikalı tasarım uzmanları yetiştiriyor. Ama tasarım bilim değil, yaratıcılıktır. Herkesin bildiği gibi yaratıcılık, tezahürlerinde benzersiz ve benzersizdir. Başka bir deyişle, peyzaj objeleri yaratan her insan, kendi benzersiz ve eşsiz ruhundan bir damla getirir. Ünlü tasarımcılar ancak bilinçaltındaki ipuçlarını dinleyerek günümüze kadar gelen tarihi mimari kompozisyonlar oluşturmuşlar. Ancak hemen tanınmadılar, çünkü bu sürenin geçmesi gerekiyordu. Bu nedenle sitenizi düzenlerken inisiyatif almaktan korkmanıza gerek yok. Bazen en olağanüstü ve tuhaf kararlar, bölgenin eşsiz bir atmosferini yaratır ve insan ruhunun gerçek güzelliğini ortaya çıkarır..

Bir ülke tatili için sitede ahşap pergola

Tüm aile için pratik bir tatil yeri yaratmak için çok çalışmak gerekir.

Peyzaj tasarımının temel derslerini öğrenmek için ön hazırlık gereklidir. Bu aşamada, banliyö alanlarının ve bahçelerinin tasarımına adanmış kılavuzları, el kitaplarını ve dergileri incelemek için zaman ayırmanız gerekir. Neyse ki, İnternet her zamanki gibi cömert. Bu kitaplarda, sizinle sırları paylaşacak, yeni başlayanların yaptığı en yaygın hataları gösterecek ve hedefinizi doğru yönde belirleyecek tasarımcılardan ipuçları bulacaksınız..

Yazlık bir kulübede iyi bir dinlenme için açık alan

Her zaman küçük başlayın ve fikirlerinizi yavaş yavaş uygulayın, sadece sonuçtan değil, sürecin kendisinden zevk alın

Tabii ki, hiçbir şey canlı iletişimin bir insanla yerini alamaz. Ancak yetkin bir yazar tarafından yazılmış uygun bir kitap bulursanız, gerçek bir peyzaj ustasının eserlerini özümseyeceksiniz..

Eski ağaçların olduğu bir bahçede rekreasyon alanı dekorasyonu

İyi bir bahçe tasarımı, dikkat çekici birkaç kompozisyon merkezine sahiptir. Herhangi bir şey olabilir – bir ağaç, bir çalı, bir gölet veya bir bank.

Genellikle, hafta boyunca okunan iki veya üç kitap, yeni yaratılan yaratıcıya o kadar ilham verir ki, aynı saatte en yakın bahçıvanlık dükkânına koşar ve ihtiyacı olduğunu düşündüğü her şeyi satın alır. Dekoratif unsurlardan başlayıp çiçekler ve ağaçlarla biten. Bunu yapmak kesinlikle yasaktır. Acele başarıya götürmeyecek, sadece öğrendiğiniz küçük şeyleri unutacaksınız. Öncelikle, çit ve çardak için doğru malzemeyi seçebileceğinizi gözlemleyerek sırayı bulmanız gerekir. Küçük mimari formların, ağaçların, çiçeklerin ve bitkilerin daha fazla seçimi buna bağlıdır..

Uzun ağaçların gölgesinde çalılarla dolu bir çiçeklik

Küçük bir çiçeklik veya mixborder ile hayalinizdeki bahçeye yolculuğunuza başlayın

Bir kır evinin bahçesinde yeşil çim

Vaktiniz ve isteğiniz olduğunda bahçeye çıkın, çalışın ve her şeyi bir anda ve bir günde yapmaya çalışmayın.

Peyzaj tasarımının temel ilkeleri

 1. İlk adım, arka bahçe alanını analiz etmek ve sitenin rahatlamasını bulmaktır. Daha fazla düzenleme büyük ölçüde buna bağlıdır..
 2. Araziyi bölgelere ayırmak. Bu, rekreasyon alanı, bahçe (sebze bahçesi) ve küçük mimari formların planındaki işaretlemeyi içerir..
 3. Arka bahçe yollarının işaretlenmesi. Koridorların genişliğini dikkate alarak bölgeler arasında hareket kolaylığı sağlamalıdır..
 4. Bölgelerin genel kompozisyonunun ve mimari formların belirlenmesi. Bu aşamada, yapı malzemesinin seçimi, rengi ve şekli ile rayların rengi ve imalat malzemesi ile belirlenmesi gerçekleşir..
 5. Yeşil alan ve çiçek seçimi. Bu aşamada, ağaç çeşitleri (şekilleri) ve çiçekler ile mixborders, alpin slaytların bölgesel konumu seçilir..

Bahçe ağaçları arasında yeşil çim

Bitki büyümesini göz önünde bulundurarak ölçeklendirmeyi ve işlemeyi düşünün

Peyzaj tasarımında önemli bir nokta, kişisel arsanın büyüklüğüdür. Çiçek aranjmanlarının düzenlenmesi ve ağaç dikmek için yer seçimi onlara bağlıdır. Küçük bir alanda, görsel olarak büyütmek gerekli hale gelir. Bu etki farklı şekillerde elde edilebilir. Bunlardan biri, çitin renginin doğru seçimi ve bunun boyunca kozalaklı ağaçların asimetrik ekimidir. Burada, çitin kare veya dikdörtgen şeklinin belirli çerçeveler oluşturduğunu anlamanız gerekir. Bunları çıkarmak için çit açık renklerde boyanır ve ağaçlar arka arkaya 4-5 adetlik gruplar halinde dikilir..

Boş bir çit boyunca orijinal bir budak dükkanı

Bahçenin her bir unsuru, genel peyzaj kompozisyonuna organik olarak uymalıdır.

Ağaçlar çitin en az yarım metre yukarısından satın alınmalıdır. Bu nedenle, görsel bir uzantı oluşturulur..

Çiti uzun kozalaklı ağaçlarla süslemek

iğne yapraklı çit

Bahçe tasarımında uzun kozalaklı ağaçlar

Çitinize derinlik katmak istiyorsanız, ağaçları dama tahtası deseninde dikin.

Çok renkli taşlarla tamamlanabilen Alp slaytları da düzenlenmiştir. Alanı genişletmek için iyi bir fikir, bir dere ile orta yükseklikte bir kaydırak kurmaktır. Ve derenin dibinde, kıyı boyunca nemi seven bir eğrelti otu dikebileceğiniz küçük bir gölet kazılır. Evin arkasındaki rekreasyon alanı hakkında konuşursak, böyle bir nesne en iyi çitin yanına yerleştirilir. Çitin üzerine kıvırcık sarmaşık bir halı serilir. Böyle bir mimari formlar dizisi, perspektifin etkisini yaratacaktır, yani dış gözlemci, bu güzelliği düşünürken, mekanın derinliğini, doygunluğu ve hacmi hissedecektir..

Çakıllı beton yol

Mükemmel biçilmiş bir çimin arka planına karşı, etrafı küçük çakıl taşlarıyla kaplı bir beton levha yolu iyi görünüyor.

Makale küçük mimari formlardan bahseder. İnternette, MAF kısaltılmış adı altında da bulunabilirler. Bu konsepte aşina olmayan bir kişi için, aşağıdakiler peyzaj tasarımında yer alan LFA’nın ana unsurlarıdır..

 • Teraslar, verandalar ve çardaklar.
 • Kafesler, pergolalar ve kemerler.
 • Bahçe çitleri, mixborders, çeşmeler ve heykeller.
 • Üzerindeki rezervuarlar, nehirler ve köprüler.
 • Ayaklı çiçek vazolarından bahçe cücelerine kadar uzanan diğer süslemeler.

Bir çiçek tarhının etrafından geçen kuru bir dere yatağı

“Kuru” bir dere üzerinde ahşap köprü

Çiçeklerle bir ülke çit tencere dekorasyonu

Boş bir çitin güzel dekorasyonu

Ayrıca şehirde yaşayan her insan, her gün LFA ile buluşmaktadır. Bunlar otobüs durakları, telefon kulübeleri, şehir ve park bankları ve daha birçok unsurdur..

Teraslar, çardaklar ve pergolalar

Bu yapılar, bir arsanın peyzaj tasarımında aynı rolü oynar. Bir rekreasyon alanı oluşturmak, en sevdiğiniz şeyleri yapmak ve sadece hoş bir eğlence geçirmek için inşa edilmiştir. Ayırt edici özellikleri, kır evine göre konumu ve tasarımıdır..

Bir kır evinin birleşik terası

Gazebo ve barbekü alanı bulunan açık teras

Pergola ülkemize yurt dışından gelmiştir. İtalya tarihi vatanıdır. Bu tesisin yapısı basittir: dört veya altı destek kirişi, yatay çatı bölücülerle kaplanmıştır. Çoğu zaman ahşaptan, daha az sıklıkla metalden yapılır..

Ahşap bir pergola altında dinlenme yeri

Tenha bir rahatlama için bir kanepe ile ahşaptan köşe pergola

Güneşte çok ısındığı ve elementlerini birbirine bağlayan bitkileri mahvedebileceği için metal kullanmak istenmez..

Tırmanma bitkileri, pergola altında gölge oluşturmak için kullanılır. Yoğun sürünen üzümlerin seçilmesi tercih edilir. Çiçeklenmeden büyür, ancak muntazam olmayan bir yaprak tonuna sahiptir (koyu yeşilden bordoya ve hatta kırmızıya). Pergolanın altındaki boşluk yağmura dayanıklı bahçe mobilyaları ile donatılmıştır. Ayrıca bazı durumlarda altına havuz da yerleştirebilirsiniz. Bu çözüm, çok sıcak iklim bölgelerinde uygundur..

Bahçeyi tırmanma bitkileri ile dekore etmek

Tırmanan bitkiler her şeyi her yerde saklayabilir

Bir kır evinin açık hava terasının döşenmesi

Açık terasta, çıkarılabilir kırlentleri ile rattan mobilya kullanımı pratiktir.

Çimento kiremit açık oturma alanı

Dinlenme yeri hem döşemeli taş bir platformda hem de ahşap bir platformda düzenlenebilir.

Terasın cihazı, evin yakınındaki konumunu ima eder veya daha doğrusu ona bağlıdır. Böyle bir yapı ile bir veranda arasındaki temel fark, açık yerleşimdir. Yani, gölgelik veya tek duvar yoktur. Bu, binayı tamamen yaz tatili seçeneği olarak nitelendiriyor. Terasın kışın kullanılması planlanıyorsa, çok uygun olan sürgülü cam kapılarla yapılır. Ama o zaman artık bir teras değil, birleşik bir veranda olacak..

Yuvarlak şekilli güzel yaz terası

İçerisinde oturma alanı bulunan özgün bir teras

Yıl boyunca kullanım için kapalı günlük çardak

Kış eğlencesi için kapalı çardak

Çardak cihazı, bahçe mobilyalarının, şöminenin ve barbekünün varlığını ima eder..

Çardak kurarken, rüzgar altı tarafının varlığına dikkat etmek gerekir. Varsa, duvarlardan birinin sağır edilmesi veya çoprabalığı dikilmesi gerekir..

Barbekü fırınlı yarı açık yaz çardağı

Çardağın boş duvarı rüzgarsız soronadan yerleştirildi.

Yeni Başlayanlar İçin Yedi İpucu

 1. Genel bir peyzaj stili düzenlerken, tüm bölgeler birbiriyle örtüşmelidir. Pürüzsüz yol çizgileri ve ağaç taçları, bir çardak veya diğer binaların dikdörtgen şekilleri ile tamamlanmaktadır..
 2. Nispeten küçük bir alan için, alanı görsel olarak artırma yöntemlerini kullanın..
 3. Saksıları birkaç seviyede kurmak yerden tasarruf edecek ve çiçeklerin ve bitkilerin günlük bakımını basitleştirecektir..
 4. Ev arsası, büyük miktarda arazi çalışması anlamına gelen bir yamaçta bulunuyorsa, bunu tasarım lehine kullanabilirsiniz. Doğal taş kullanarak dekoratif istinat duvarları düzenleyin. Ayrıca bu durumda, dünyanın en düşük kotlarında alpin kaydıraklar, bir havuz veya bir gölet düzenlenir..
 5. Zemin seviyesindeki özellikle büyük farklılıklar ile, bir siteyi istinat duvarlarıyla ayrılmış birkaç seviyede düzenlemek gerekir. Peyzaj tasarımı açısından, bu tür sitelerde olağanüstü ve çok güzel mimari kompozisyonların düzenlendiği ortaya çıkıyor. Tek dezavantajı iyi bir nakit yatırımdır..
 6. Büyük arazilerde, bir çeşme ve büyük çiçek aranjmanları kurma imkanı açılır. Finansman bir çeşme satın almanıza izin vermiyorsa, tekneler, değirmenler veya çok katlı çiçek aranjmanları gibi dekoratif unsurları kendi ellerinizle yapabilirsiniz. Ayrıca, büyük bir alpin kaydırağı düzenlemek mükemmel bir çözüm olacaktır..
 7. Bir veya başka bir tasarım seçeneğini seçmeden önce, mimari elemanların farklı kombinasyonlarını ve kombinasyonlarını yeniden gözden geçirmeniz gerekir. Kompozisyon çözümlerinin görsel bir sunumu için, LFA’ları birleştirmenize ve performansınızı önceden değerlendirmenize izin veren bilgisayar programlarını kullanın. Bu yazılımın avantajı, istemlerin ve hazır görüntülerin ve çözümlerin varlığıdır..

Özel bir bahçenin peyzajında ​​​​büyük taşlar

Çeşitli boyut ve şekillerdeki taşlar bir dağ manzarası etkisi yaratır.

Bir dere ve ahşap bir köprü ile bahçe çim

Peyzajdaki renk, istenen etkiyi yaratmak için en önemli kuraldır. Ana olan her zaman yeşildir, ancak diğer tonlardaki lekeler daha fazla ifade verir.

Çiçekli bitkilerin bahçe düzenlemesi

Çok yıllık çiçekler ve çalılar, yıllıklardan daha az bakım gerektirir ve çevre düzenlemesi için temel olarak kullanılmalıdır.

Peyzaj çok ilginç ve ödüllendirici bir iştir. Bir sürü olumlu duygu alacak ve ailenizle harika zaman geçireceksiniz..

Bir çiçek yatağında kırmızı ve beyaz çiçeklerin kombinasyonu

Çiçek yatağının kenarları boyunca düşük büyüyen çiçekler ekilir ve büyük çiçekler çiçek bahçesinin merkezine daha yakın dikilir.

Kır evinin önünde geometrik çiçek tarhları

Bir banliyö bölgesinin iyileştirilmesi birkaç yıl süren uzun bir süreçtir.

Uzman görüşü Alina Kvileva.

Video: dar bir bölümün tasarımı nasıl değiştirilir

Peyzaj tasarımı ve bahçe dekorasyonu fotoğrafları

Bir bahçe arsasının peyzaj tasarımında kuru dere Yassı taştan yapılmış istinat duvarı Tahta zeminli bir kır evinin açık terası Yazlık evin arka bahçesinde ahşap teras Bir konut binasının avlusunda orijinal heykel Banliyö bölgesinin girişinde kemerli taş çit Bir ülke bahçesinin kendin yap peyzaj tasarımı Rezervuarın önündeki sitede dövme bahçe mobilyaları Bahçe tasarımında şelale Yazlık evin ön bahçesinde beyaz çit Gölet boyunca rekreasyon alanına giden ahşap yaya köprüsü Çiçekler ve çalılar ile evin önünde çiçeklik Yazlık evin yamacına çalı dikimi Bir banliyö bölgesinin yamacında ahşaptan yapılmış istinat duvarı dinlenme yeri çiçekli bitkiler ile dekorasyon Çiçek açan bir bahçede taş merdiven Bir kır evinin verandasına yakın bir çiçeklik Bir tuğla çit boyunca doğal taş geçit Ev Yapımı Beton Kiremit Bahçe Köşe Oyun Alanı Moloz taştan Alp slayt Bir dağ slaydının sprinklerden sulanması Orijinal ahşap köprü Kır bahçesinin arkasındaki ahşap çardak Doğal taş kaplamalı beton istinat duvarı Kapalı ahşap çardak Tuğla sütunlar üzerinde geniş çardak Ahşap bir çitin gece aydınlatması Çalılar ve ağaçlarla eski bir çitin dekorasyonu Bahçe tasarımında piramidal bitkiler Peyzaj tasarımında çit Dekoratif kuş evleri ile bir ülke çitinin dekorasyonu Yeşil çim ve ahşap çit Yazlık kulübenin köşesinde küçük şelale Çiti kendin yap çizimleriyle süslemek Ahşap bir çit boyunca ev sahipleri ile mixborder Bir kır evinin önünde çiçek açan avlu Modern tarzda camlı veranda Bir yazlık çiçek yatağında mavi çiçekler Banliyö bölgesinin peyzaj tasarımının fotoğrafı Bahçe tasarımında vahşi tarz Bir banliyö bölgesinin arka bahçesinde bir taş platformlu teras Bir yazlık tasarımında kozalaklı ağaçlar Ülkede çit tasarımı Ülkede su bitkileri bulunan gölet Bir banliyö bölgesinde yapay rezervuar Ön girişi çiçekli yıllıklarla süslemek Japon tarzı kır bahçesi Bir kır evinin açık terasında rattan mobilyalar Bir kır evinin çok katlı terasını açın Tuğla sütunlu ve ferforje korkuluklu açık teras

Previous Post
İndüksiyon ocakları için hangi tencere uygundur
Next Post
Roller blinds for the kitchen: everything you need to know before buying