15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Peyzaj tasarımında küçük mimari formlar kullanıyoruz

Peyzaj ile ilgileniyor musunuz? Tüm arkadaşlarınızı ağırlayacak ve bir çiçeklik için yer bırakacak orijinal bir avlu çardağı mı arıyorsunuz? Sonra aradığınızı buldunuz. Makalemizi okuyun ve bahçeniz ve bahçeniz için yeni tasarım olanaklarını keşfedin.

Çakıl bir yolla birbirine bağlanan aynı tarzda pergola ve tezgah

Küçük mimari formlar olmadan modern bir bahçe hayal etmek zordur, çünkü bir banliyö bölgesine bütünlük ve bütünlük verirler.

Bir kır evinin tasarımında peyzaj, önem açısından haklı olarak ilk sırada yer almaktadır. Planlarken ve düzenlerken belirli bir yaklaşım gerektirir. Bu, sitenizin yüzü ve gelecekte siz ve misafirleriniz için sıcak ve samimi bir yaz akşamları atmosferi yaratacak, ayrıca günlük endişelerden ve kibirden ruh ve beden rahatlaması yaratacak ana nesnedir. Gerçekten de, doğanın, çiçeklerin, ağaçların, kuşların cıvıltılarının ve derelerin uğultusunun doğal güzelliği uğruna insanlar banliyö bölgelerini satın alırlar. Peyzaj tasarımında küçük mimari formlar büyük önem taşımaktadır. MAF’ın farklı unsurlarının yaygın kullanımı, bahçe arsasını veya evin etrafındaki tüm arazi alanını çeşitli hayal edilemez şekillerde iyileştirmenize olanak tanır..

Küçük mimari formlar – tanımı ve çeşitleri

Küçük mimari formlar, şehir, avlu ve bahçe alanlarında elverişli koşullar yaratmak için kullanılan sokak dekorunun (dış cephe) unsurlarıdır. Bazılarınız zaten biliyor ve modern hayata antik çağlardan ve Rönesans’tan gelenlerle birlikte daha fazla bilgi ediniyorsunuz..

Bir bahçe arsasında küçük bir mimari form olarak Antik Rus tarzında çocuk kaydırağı

Bir bahçe arsasının peyzaj tasarımı, birçok küçük mimari formdan oluşur – estetik ve pratik işlevleri yerine getiren kompozisyonlar ve yapılar

Özel bir bahçenin yeşil çimenliğinde ahşap salıncak

MAF’ın bir bahçe arsasında kullanılması, bölgeye belirli bir üslup yönelimi verir.

Mimari formların unsurları:

 1. Çitler ve çitler.
 2. çardaklar.
 3. Çiçek tarhları ve çiçek tarhları.
 4. Şehir ve bahçe bankları.
 5. Heykeller.
 6. çeşmeler.
 7. Anıtlar.
 8. rotunda.
 9. Çitler ve tenteler (pergolalar, kafesler ve bersotlar).
 10. Anıtlar.
 11. Köprüler.

Yazlık bir kulübede yapay bir rezervuarın kıyısında bir su rezervuarı heykelciği

Doğru seçilmiş bahçe heykeli zarif ve alakalı görünüyor

Bahçeyi süslemek için kendin yap ahşap heykeller

Ahşap, küçük mimari formların üretimi için en uygun malzemedir, buradaki her şey sadece hayal gücünüz ve arzunuzla sınırlıdır.

Küçük mimari formlar (bundan sonra LFA olarak anılacaktır), yalnızca sitenin avlu alanını süsleyen unsurları içermez. Ayrıca, aşağıdakileri içeren şehir LFA’ları vardır:

 • temelsiz kiosklar;
 • pavyonlar;
 • telefon kulübeleri;
 • aydınlatma direkleri;
 • banklar;
 • Çiçek yatakları;
 • meydanlar ve parklar.

Şehir parkında yapay bir rezervuar ile rahat dinlenme köşesi

Herhangi bir bakımlı rekreasyon parkında birçok küçük mimari form vardır.

Çağdaş sanat, sıradan şeylerden iç ve dış öğeler yaratabilir. Farklı ülkelerin şehirlerinde sokaklarda ve meydanlarda, yalnızca bu mekana özgü benzersiz ve benzersiz maf unsurlarını bulabilirsiniz. Bu özel şehri karakterize ediyorlar, ayırt edici özellikleri tüm dünyanın her köşesinde tanınıyor..

Ünlü İngiliz telefon kulübesi kırmızı renkte. Eşsiz tasarımı nedeniyle büyük popülerlik kazandı. Öğeleri ve görüntüleri, fotoğraf duvar kağıdı, seramik karolar, giysiler ve gereçler için baskıda kullanılır..

Peyzaj tasarımında kırmızı İngiliz telefon kulübeleri

Telefon kulübesinin kırmızı rengi, İngiltere’deki iklimin özelliğinden kaynaklanmaktadır. Parlak tonlar en iyi Londra sisinde görülür

Küçük mimari formların sınıflandırılması

Tanımlama ile, küçük mimari formlar faydacı ve dekoratif olabilir. Bir kişinin kentsel bir ortamda ihtiyaçlarını karşılamaya ve konforlu bir konaklama yaratmaya hizmet eden tüm unsurlar faydacı olarak kabul edilir. Bunlar oyun alanları, banklar, plaj ekipmanları, çitler ve çiçek tarhları, büfeler ve köşkler vb..

Bir rekreasyon parkında ahşap bir bankta dinlenen yaşlılar

Bir park bankı, faydacı bir LFA’nın tipik bir örneğidir.

Dekoratif bir bankta oturan kurbağa figürleri

Ayrıca bir tezgah, ancak bu daha çok MAF’ın dekoratif bir versiyonu.

Dekoratif unsurlar, yüksek sanata ait olmaları ile ayırt edilir. Farklı çiçek ve bitki aranjmanlarını bir araya getiren her çeşit çiçeklik; çiçek bahçesinde ortak bir desende düzenlenmiş farklı renkteki taşlar, oyuncak kurbağalı minyatür rezervuarlar – bunların hepsi dekoratif mimari formların unsurlarıdır..

Bahçenin çevre düzenlemesi

Bahçe, bir kır evinin sitesinde muhteşem ve harika bir yer. Sadece tüm dünyada olabilecek en sakin ve huzurlu yerlerden biri. Rüzgarda gelişen yaprakların hışırtısı, çiçek açan ağaçların taze ve tatlı kokusu – bu duygular için bir kişi bahçeye borçludur. Rus yazarlar burayı en saf ve en masum ve aynı zamanda – gizemli ve gizemli olarak övüyorlar..

Eski bir Rus mülkü tarzında bahçe

Rus bahçesi basit ve kullanışlıdır, meyve ağaçları önemli unsurlardır.

Bahçenin peyzaj tasarımı, bir tür bölünme (imar) anlamına gelir. Burada aşağıdaki yerleştirme mümkündür:

 1. Çardaklar veya yarı çardaklar. Bu yapının iç odasında birkaç bölge düzenlemek mümkündür: yemek odası; barbekü veya ızgaralı pişirme bölgeleri; şezlong veya hamak bulunan dinlenme alanları.
 2. Bir çeşme veya küçük bir dekoratif gölet düzenlemesi.
 3. Çeşitli bitkilerle (çiçekler, eğrelti otları ve diğer egzotik çeşitler) yoğun bir şekilde dikilmiş yuvarlak bir gölet, çevresinde yarım daire şeklinde bir monopter vardır, bunların başında lüks bir şekilde asılı surfinia vardır..
 4. Dövme elemanları ve ahşap bir geçiş güvertesi ile metalden yapılmış birleşik bir köprüye sahip uzun bir gölet.

Bitki örtüsü ile taş, çelik ve çiçek tarhlarının bir kombinasyonunu ima eden genel site peyzaj tasarımı. Çok çeşitli doğal ve mermer parke taşları, özel boya bileşimlerinin kullanımı, metal işleme sayesinde, çitlerin, aydınlatma direklerinin, çiçek tarhlarının ve saksıların dekorasyon parçalarına sanatsal bir yaklaşım kullanmak mümkün hale geliyor..

Bir yazlık tasarımında eski ahşap çit

Görkemli mimari formlar oluşturmak çok fazla yatırım gerektirir, ancak orijinal bir pergola, küçük bir köprü veya basit bir dekoratif çit gibi bütçe seçenekleri de bulabilirsiniz.

Banliyö bölgesinin peyzajında ​​ahşaptan yapılmış bahçe kemeri

Çiçekli loaches ile dolanmış ahşap kemer

Bahçenin meyve ağaçlarının kendileri çeşitli şekillerde dekore edilebilir. Bagajın yanına kuşlar veya bahçe cüceleri için ev yapımı dekoratif kuş evleri kurmak, bir peri masalı atmosferi yaratacaktır. Ayrıca, her bir ağacı, dövme desenli yuvarlak metal bir kafesle çerçeveleyebilir ve kıvırcık çiçekler dikebilirsiniz..

Bahçenin gölgesinde dinlenmek için kendin yap köşesi

Rahatlamak için rahat tezgah

Ahşaptan yapılmış bir kara orman tavuğunun bahçe heykeli

Hazırlanmış dekoratif kara orman tavuğu

Bahçe dükkanlarında birçok farklı hayvan ve kuş figürü bulunur. Ahşaptan yapılmış ve doğal renklerinde boyanmış büyük bir dekoratif kapari alın. Hem elma ağacında hem de bahçe köprüsünün çitinde harika görünecek..

Yazlık evler için küçük mimari formların tasarım örnekleri

Bir kulübe, kendi konforuna ve sıcaklığına sahip olacak şekilde tasarlanmış bir yerdir. Sadelik ve misafirperverlik burada her binadan ve tesisten gelmelidir. Yazlık peyzaj tasarımındaki küçük mimari formlar, şehrin gürültüsünden kaçmanıza izin veren bir atmosfer yaratılmasına katkıda bulunur. Peyzajı düzenlemek için birçok seçenek var. Tıpkı mekanın içi gibi, benzer stilistik trendleri ve bunların unsurlarını kullanmak mümkündür. Makalede ayrıca bir yazlık konut için bir arsa düzenlemenin ilginç yolları var..

Yazlık sitenin eski Rus tasarımı

Atalarımız, zihinsel sadelikte farklılık gösterseler de, bu sadelikte belli bir tat görülür. O günlerde, bol malzeme seçeneği yoktu. Odun, Rusya’nın orijinal sakinlerinin evrensel bir kaynağıdır. Ahşabın işlenmesi, pişirilmesi ve oyulması yoluyla belirli bir görsel etki elde edildi. Temel olarak – yuvarlak ahşaptı, pürüzsüz bir yüzeye cilalanmış ve keskilerle kesilmiş desenler.

Modern çağda, ahşap işçiliği her şekilde yaşlanmak demektir. Bu malzemeden bir çardak veya dekoratif bir kuyu yapılabilir..

Kaba kesilmiş kütüklerden çardak tasarımı

Eski Rus tarzında çardak

Taş ve ahşaptan yapılmış dekoratif bir kuyu şeklinde bir bahçe için küçük mimari form

Dekoratif iyi çiçek bahçesi

Tavsiye. Sitede bir kuyu varsa, soğuk suyla gerçek bir kuyu yapmak ilginç bir çözüm olacaktır..

Bahçede iyi oturum açın

Bölgenizdeki su basıncı katmanları yeryüzünün yüzeyine yakın geçerse, gerçek bir kuyu da yapabilirsiniz.

Bir yazlık için, böyle bir peyzaj tasarımı, yaklaşımların ve yolların atlanabilmesi (yani, gerekli değildir) nedeniyle mükemmel bir şekilde uyar. Bu, kaldırım döşemelerinde veya doğal taşlarda size makul miktarda para kazandıracaktır..

Bu tasarım için dallardan veya rattandan yapılmış bir hasır çit uygundur. O zamanın günlük yaşamının her türlü unsuru – at arabaları, küçük değirmenler ve mahzenler.

Ülke bahçe köşesi

Rustik tarzda küçük bir gölet tasarlama

Bahçede küçük bir mimari form olarak modern kiler

Geçen yıl tarzında taş mahzen

Bir mahzen, tıpkı bir kuyu gibi, gerçek bir bodrum ile yapılabilir. Bodruma giriş, Rus antik unsurları (sürahiler, vazolar vb.) İle eski bir Yunan tolos şeklinde yapılabilir. Böyle bir çözüm, benzersiz bir peyzaj tasarımı yaratacak ve sahibini özgünlük ve özgünlük uzmanı olarak nitelendirecektir. (peyzaj tasarımında eklektizm).

Bahçe bankları, önceden kesilmiş oturak ile tek parça gövdeden yapılmıştır. Pergolalar meşe ağacından yapılmıştır.

Bir kır evinin çevre düzenlemesi

Özel bir ev, buradaki insanların daimi ikametgahı ve ayrıca sık sık misafir ziyareti anlamına gelir. Bu nedenle, peyzaj, stilistik vurguya ek olarak, sakinlerin işlevsel ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Çiçek tarhları ve tarhlar arasındaki yollar, doğal taştan yapıldığında güzel görünecektir. Bu malzemenin doğal deseni, ayrıcalıklı bir dokunuş katacaktır. Kaldırımlarda mücadele etmek kolay değil, karmaşık dönüşler ve yumuşak virajlarla. Koridorların böyle bir dökümü kendi içinde peyzaj tasarımınıza benzersizlik getirecektir..

Ahşap bir pergolaya giden doğal taştan bahçe yolu

Yassı taştan yapılmış bahçe yolu

Islak klinker yolu bahçe yüzeyi

Dayanıklı klinker tuğla geçit

Kalın tahtalardan yapılmış kendin yap bahçe yolu

Vahşi bahçede ahşap yol

Örtüşen maflar oluşturmak için bir ön tasarım fikri oluşturmak ve onu titizlikle takip etmek gerekir. Düzgün yollarımıza uygulandı: Tüm maf öğelerinde düzgünlüğü ifade edin. Bir bahçe mağazasından özel yuvarlak şekilli çalılar satın alın (yuvarlaklık vermek için genellikle bahçe makaslarıyla çalışmanız gerekir). Ayrıca biraz dalgalı banklar alın.

Burç hayranları, altındaki fayanslarda on iki zodyak işareti bulunan yuvarlak bir bankın cihazıyla ilgilenecekler. Ayrıca oraya bir kadran koyabilir ve bir güneş saati kullanabilirsiniz..

Özel bir bahçe manzarasında güneş saati

Bir güneş saati oluşturmak için çeşitli malzemeler kullanılabilir.

Yapay göletler veya akarsular üzerindeki köprüler, peyzaj tasarımına bir peri masalı unsuru katacaktır. Sahil doğal parke taşları ile döşenmelidir. Derenin dibinde daha küçük çakıl taşları da vardır. Küçük mimari formlardan oluşan bu sütun dizisinin ana nesnesi, ünlü bir antik Yunan heykeli veya güzel bir çeşme olabilir..

Yapay bir rezervuar üzerinde kendin yap bahçe köprüsü

Bir bahçe göleti üzerinde ahşap köprü

Bir bahçe göletinin dekorasyonunda yüzen bir kızın heykeli

Çıplak bir yüzücünün zarif bir heykeli, küçük bir su kütlesine mükemmel bir şekilde uyacaktır.

Çok çeşitli yapı malzemeleri, ahşap ve metal kullanımı sayesinde çok çeşitli peyzaj tasarım seçenekleri oluşturmak mümkündür. Her ev sahibi için sitenin küçük mimari formlarla yetkin ve organize düzenlemesi mevcuttur..

Video: bahçe düzenlemek için yeni fikirler

Güzel bahçe kompozisyonlarının fotoğrafları

Bir dolambaçlı tuğla bahçe yolu Ahşaptan yapılmış yuvarlak pergola Ağaç kesimlerinden bahçe yolu Bir bahçe dere üzerinde bir taş köprü Bahçe dekorasyonu için salyangoz heykelcik Bir köprüden ve dekoratif bir kuyudan bahçe kompozisyonu Rekreasyon alanında ahşap tezgah Bahçedeki dere üzerinde sahte köprü Uzun ağaçların gölgesinde dinlenmek için rahat bir yer Bir bahçe manzarasında ahşap çardak Birkaç malzemenin kombinasyonundan orijinal bir bahçe yolu Bahçe arsasını dekore etmek için besleyicili tavşan figürleri Bahçe heykel Eski bir yataktan çiçeklerle orijinal çiçeklik Bahçe tasarımında dev amfora Bir bahçe arsasının çiçek yatağında bir top söğüt dalı Bahçe düzenlemesinde ahşap çardak Yapay bir rezervuarın kıyısında Japon çardak Bahçe göletinin kıyısında oryantal tarzda çardak Bahçe köprüsünün karşısındaki kaldırım taşları Bir bahçe için küçük bir mimari form olarak güneş saati Bahçe manzarasında küçük gölet Dinlenmek için tezgahlı beyaz pergola Bir bahçe arsasının peyzajında ​​​​gabyonlar DIY bahçe gölet dekorasyonu Bir banliyö bölgesinde dinlenmek için bir yer Bir bahçe havuzunda su bitkileri Bahçede kaldırım taşı basamakları Özel bir bahçede parlak boyalı bank Dere üzerinde köprü şeklinde çiçek aranjmanı Devrilmiş bir varilden orijinal çiçeklik Eski bir ağaç kütüğünden oyuncak kale Nehir boyunca doğal ahşap köprü Dinlenme alanında döşemeli mobilyalar Bir bahçe pergolasında asılı sandalyeler Bahçe dekorasyonu için metal kompozisyon Bir banliyö bölgesinde taş bahçesi Bir bahçe peyzajında ​​​​insan figürleri Geometrik şekillerin bahçe kompozisyonu Bahçedeki taş şelale Art Nouveau bahçesinde oturma alanı Küçük bir mimari form olarak bahçedeki araba Bahçe manzarasında beyaz Bir banliyö bölgesinde evin önünde çeşme Bir bahçe manzarasında antika sütunlar Bahçede bir kuğu şeklinde tezgah Bir bahçe akışı boyunca tahtalardan oluşan bir köprü Özel bahçe aydınlatması Bahçedeki doğal taş yolu Bahçe arsasının peyzajında ​​​​antika dövme sandalye

Previous Post
Oturma odası için bir dönüşüm masası nasıl seçilir
Next Post
Interior design with modular living room systems