15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

15 dönümlük bir kır evi arsasının tasarımı

dize (0) "" dize (0) ""

Sıcaklığın gelmesiyle birlikte, çoğu şehir sakini kır evlerini giderek daha fazla ziyaret ediyor ve hatta bazıları yaz için oraya taşınıyor. Bir kır evi, hayal gücünüz için bir alandır; site, aktif rekreasyon için bir yer, bir barbekü alanı veya yapay bir göl ile pitoresk bir tasarım barındırabilir. 15 dönümlük araziyi kendi başınıza yüceltebilir veya alanında uzman kişileri davet ederek arzularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu iki seçeneği uygulamak için bir peyzaj tasarım projesi geliştirmek gerekiyor..

15 dönümlük bir bahçe arsasının güzel tasarımı

Bir banliyö bölgesi, rastgele bir dizi kaotik unsur değil, tek bir tutarlı kompozisyon gibi görünmelidir.

Bir kır evi site düzeni ve proje geliştirme

15 dönümlük bir araziye sahip bir kır evi, dikdörtgen şeklindeki bir arazi parçasının oldukça etkileyici bir boyutudur. Hem kendi elinizle hem de uzmanların yardımıyla herhangi bir projeyi planlamak için, bölgenin işlevsel alanlarını belirlemek, dağıtmak gerekir, bunlar:

 • yardımcı binalara sahip konut binası (hamam, garaj veya carport, yardımcı blok);
 • bahçenin / sebze bahçesinin alanı (sitede bir sebze bahçesi bulmanın artılarını ve eksilerini daha fazla analiz edeceğiz);
 • dinlenme bölgesi.

Bir ev ve bir garaj ile 15 dönümlük bir banliyö bölgesinin tasarım projesi

İnşaata başlamadan önce, her bir nesnenin yerini düşünün

15 dönümlük bir banliyö bölgesi için planlama şeması

15 dönüm alana sahip vaziyet planı

Tasarım uzmanları, ana noktaları dikkate alarak, yerden tasarruf ve tüm bölgelerin uygun iletişimini dikkate alarak, bu veya bu nesnenin nereye yerleştirileceğini anında belirler. Proje, mülk sahibi için gerekli olan tüm nesneleri, konumlarını, yerel alanın çevre düzenlemesini, (varsa) yapay dikimlerin yerini içerir. Proje seçeneklerinden biri, bir şirket veya aile tatili için bir kır evi, tam bir sebze bahçesi eksikliği, rekreasyon alanlarına çok dikkat ediliyor. İkinci yaygın seçenek, bir sebze bahçesinin bakımı için bir kır evidir. Sitenin birçok hazır peyzaj tasarımı var, bunlardan birini seçin ve ardından mekanınıza uygulayın..

Bahçeli ve sebze bahçesi olan bir banliyö bölgesi projesi

Sebze bahçesi olan bir arsa tasarımı

15 dönümlük yüzme havuzlu arsa tasarım projesi

Yüzme havuzlu bir arsa tasarımı

Ancak yine de, her proje bölgenin özellikleri, ana noktalara göre konum dikkate alınarak geliştirilir, bu nedenle kendi başınıza yeni bir şey yaratmak daha iyi olur. 15 dönümlük sitenizi tasarlamaya başlamak için tüm nesneleri bir kağıda çizmeniz gerekir:

 • yaşam alanları;
 • izler;
 • ağaçlar;
 • binalar üstten görünüm.

Üçgen şekilli bir banliyö bölgesinin iyileştirilmesi projesi

Üçgen bir bölümün tasarımı

Bir ev ve müştemilatlarla banliyö bölgesi projesi

Düzensiz şekilli site tasarımı

Dünyanın aydınlatmasıyla başa çıkmak için çiziminizde ana noktaları belirtin. Tasarım yaparken bir takım kurallara uymanız gerekir. Evin cephesi güneye bakmalıdır. Bölge bir sebze bahçesi veya bahçesi içerecekse, su kaynaklarına yakın bir yere yerleştirilmelidirler, ayrıca yağmurlardan kaynaklanan kirlerin siteye yayılmaması için toprağın yapay olarak doldurulması hakkında düşünmeye değer. Dahil edebileceğiniz bir rekreasyon alanını bölmek mantıklı değil: bir barbekü alanı, bir çardak.

Sitedeki nesneler nasıl doğru şekilde konumlandırılır?

Bölgedeki nesnelerin doğru konumu için, siteye dikkatlice aşina olmalısınız. Birincisi, standart güneşlenme süresini dikkate alarak kardinal noktalar üzerinde durmaktır. Güneş ışığı bir odaya güneş ışığının girmesidir ve net aydınlatma gereksinimleri yalnızca oturma odaları için geçerlidir. Ayrıca sitede evin doğru seçilmiş konumu, aydınlatma ve ısıtmadan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Eviniz her zaman güneye bakması gerektiği için oturma odaları doğu ve batı taraflarına yerleştirilmelidir. 15 dönümlük bir alanda nesnelerin daha fazla konumunu düşünün.

15 dönümlük bir alana sahip bir yazlık evdeki nesnelerin düzeni ve aralarındaki mesafe

Bahçedeki nesneler arasında izin verilen minimum mesafe

Binaları uzayda dağıtırken, standartlara göre yönlendirilmesi gerekir, proje elemanlarının konumu için birçok seçenek vardır, ancak hepsinin normlara uygun olması gerekir..

Açık teraslı bir taş kaide üzerinde kütük ev

Bir yazlık evin ana nesnesi bir konut binasıdır, bu nedenle ondan planlamaya başlamanız gerekir.

Bir konut binasının yerini belirledikten sonra, kalan nesneler ona, yollara, komşuların binalarına göre dağıtılır. Bir kır evinin bir sonraki önemli yapısı bir hamamdır. Yangın yönetmelikleri dikkate alınarak konumlandırılmalıdır, 15 hektarlık bir sitenin tasarımı bunun zorlanmadan yapılmasına izin verecektir. Komşulardan banyoya gerekli mesafe 3 ila 8 metredir (banyo tipine ve komşuların evinin konumuna bağlı olarak), bu yangın tehlikesini önleyecektir. Hamamın yeri yönetmeliklere göre belirlenmelidir, yani: konuttan 4 ila 10 metre. Sitenin iki ana bölgesi tahsis edildikten sonra, çok az kalıntı var..

Bahçe alanının köşesindeki verandada küçük sauna

Banyo için en iyi yer bahçenin arkası olacaktır.

Yazlık köşesinde tahtalardan yapılmış Hozblok

Ek binaları konut binasından uzağa yerleştirmek daha iyidir.

Ön tuğla misafirhane

15 dönümlük bir arsa üzerinde misafirhane için bir yer var.

Şehirden arabayla geliyorsanız, bir garaj tesisine ihtiyacınız var. Egzoz gazlarını solumamak için sitenin girişine yakın, aynı zamanda çocuk alanından, rekreasyon alanından uzağa yerleştirmek daha iyidir. Daha önce de belirtildiği gibi, sebze bahçesini ve bahçeyi su kaynağının veya su kaynaklarının yakınına yerleştirmek daha iyidir..

Dünyanın köşenizi güzelleştirin ve çiçek kokularıyla doldurun, ağaçlar ve çiçek tarhları yerleştirmeniz gerekiyor. Çiçekleri seviyorsanız ve bahçenizin mümkün olduğunca uzun süre çiçek açmasını istiyorsanız, sadece farklı çiçeklenme dönemlerinde çiçek dikin, o zaman kesinlikle ilkbahardan sonbaharın sonlarına kadar bir koku alacaksınız..

Kır evinin önünde dekoratif uzun ömürlü ve çiçeklerden oluşan bir çiçeklik

Çiçekler, çalılar ve otsu uzun ömürlü bitkilerle yoğun bir şekilde dikilmiş küçük banliyö avlusu

Bahçe dekorasyonu olarak yapay gölet

Nilüferler ile dekoratif gölet

Siteye meyve ağaçları yerleştirirken, sitenin aydınlatmasını hatırlamakta fayda var. Uzmanlar, sitenin kapısından güzel bir alana ağaçların yerleştirilmesini tavsiye ediyor. İçinde, 15 dönümlük bir arsanın tasarımına sığacak, kalbinizin arzu ettiği her şeyi düzenleyebilirsiniz, şunlar olabilir:

 • küçük yapay gölet;
 • Çeşme;
 • Çiçek yatakları;
 • tasarımcı heykelleri;
 • doğaçlama dağlar, vb..

Yazlık rekreasyon alanı yakınındaki uzun ağaçlar

Rekreasyon alanı önüne dikilen bahçe ağaçları, sıcak havalarda serinlik ve gölge sağlar.

Sitenizin tüm unsurları hazır, alanlar dolduruldu, sebze bahçesi olup olmayacağına karar vermek size kalıyor. Bölgeleri ilginç, orijinal parçalarla birbirine bağlayabilirsiniz..

Farklı malzemelerin birleşiminden yapılmış dolambaçlı bir bahçe yolu

Bahçe yolları, alanı görsel olarak uzatmaya veya kısaltmaya yardımcı olur

Sitede bir sebze bahçesine ihtiyacım var mı?

Bir sebze bahçesine ihtiyacınız var mı – herkes kendisi için karar verir. Sebze dikmeyi, ürünlerinizin büyümesini, yabani otları izlemeyi ve işinizin tadını çıkarmayı seviyorsanız, şüphesiz bir sebze bahçesine ihtiyacınız var, ayrıca arazinizi kullanırken kendi güçlerinizle yetiştirilen çevre dostu ürünleri de unutmayın..

Yazlık evlerinde sebze yataklarının güzel tasarımı

Düzenli yataklar bahçe alanını daha düzenli ve çekici hale getirecektir.

Bahçe yataklarının tasarımına modern bir yaklaşım

Modern bir sebze bahçesi güzeldir!

Şehir ritminden, gazla kirlenmiş havadan, bitmeyen gürültüden bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirmek için bir kır evi kullanıyorsanız, o zaman yüz metrekarelik bir bahçe işgal etmemelisiniz, sıcak akşamları güzel bir alanda dinlenmek daha iyidir. veya barbekü alanında arkadaşlarınız ve ailenizle konuşun. Bir bahçe bile tasarlamamalı ve yüzlerce kişiyi işgal etmemelisiniz, fikirlerinizi ve hayallerinizi uygulamak için boş alan harcamak daha iyidir..

Hangi tasarımı kullanmak en iyisidir ve ne olacak??

15 dönümlük bir arsanın tasarımı bir konsepte sahip olmalıdır. Konsept, birbirine bağlı çeşitli formların bir kombinasyonuna dayanabilir. Tasarım konsepti, bölgenizi diğerlerinden farklı kılacak olan şeydir. Uzmanlar, sitenin türünü önceden düşünmenizi tavsiye ediyor. Çoğu zaman karışık bir stil kullanırlar. Peyzaj tasarımında karma stil, birkaç stili birleştirmeyi ve birleştirmeyi içerir. Giriş lobisi normal bir tarzda dekore edilebilir. Ayrıca sitede antik stil uygulanabilir: heykeller, yapay olarak yaşlandırılmış tabaklar, rezervuarlar. Hacim ve tatsızlıktan kaçınmak için karışık stil çok dikkatli ve gizli bir şekilde uygulanmalıdır..

Klasik tarzda bahçe tasarımı

Simetrik kompozisyonlar, doğal taş ve dövme mobilyalar klasik tarz için tipiktir.

Peyzaj tarzında bir banliyö bölgesinin çevre düzenlemesi

Peyzaj stili, doğal bitki yerleşimine sahiptir

Rustik tarzda ülke avlusu

Rustik tarz, iddiasız çiçekler, ahşap mobilyalar ve eski şeyler kullanır.

Alp tarzı kır bahçesi tasarımı

Bir yamaçta bir arsa düzenlemenin en kolay yolu Alp tarzındadır.

Standart tasarım projesi, projenin daha fazla uygulanması için gerekli belgeleri içerir. Kural olarak, bu belgeler şunları içerir:

 • ilk veri;
 • sitenin ilk eskizleri;
 • bölge iyileştirme planı (üstten görünüm);
 • Kapak notu (genellikle proje hakkında açıklamalar içerir);
 • bölge yerleşim çizimleri;
 • maliyet ve maliyet tahminleri.

Serbest tarzda bir bahçe arsasında modern bir dinlenme alanı tasarımı

Serbest stil kurallarla sınırlı değildir ve hayal gücünüzü göstermenize olanak tanır. Ana şey, sitede uyum ve gönül rahatlığı olmasıdır.

15 dönümlük bir arsanın tasarımını kendi başınıza geliştirmek oldukça zordur, çünkü yönetmelikleri, bölgedeki nesnelerin konumuyla ilgili kuralları, maliyetleri tahmin etmek ve benzerlerini dikkate almak gerekir. Peyzaj tasarımında bir uzman bunu daha hızlı yapacak, ancak hiç kimse bu planın hazırlanmasına aktif olarak katılmanızı, isteklerinizi ve fikirlerinizi ifade etmenizi yasaklamıyor. Standart bir tasarım projesi aldıktan sonra, tasarladığınız her şeyi uygulayabileceksiniz ve gelecekte hayallerinizdeki kır evinde dinleneceksiniz..

Bahçe için kendin yap dekoratif lambalar

Dekoratif lambalar akşamları bahçe alanını süslüyor

Seçilen çiçek tohumları uygun bir atmosfer yaratmaya yardımcı olur, tasarlanmış bir plana göre veya kaotik bir şekilde ekilebilirler. Bağlantı yolları, fikrinize göre çakıl taşları veya avlu tuğlaları ile yapılabilir. Yanlarına güzel çalılar veya çiçekler dikin. Ağaç yetiştirmek sabır ve zaman ister, ancak o zaman muhteşem dikimlerle kendi bahçenize sahip olursunuz..

Bahçeye giden yolun üzerinde güzel bir kemer

Güzel bir bahçe kompozisyonu oluşturmak için, vurgulamak istediğiniz bir bitki almanız ve bunun için bir “süit” seçmeniz gerekir.

Uzman görüşü Alina Kvileva.

Video: bahçe planlama kuralları

Fotoğraf: ilginç bahçe tasarım fikirleri

Oluklu tahtalardan yapılmış hafif misafirhane Kişisel bir arsada bir grup rezervuar Yazlık evin oyun alanında salıncaklı bir kaydırak Kendi elleriyle çiçeklik özgün tasarımı Yamaçta kendin yap bahçesi Bahçe tasarımında saksı çiçekleri Yazlık evlerinde ahşaptan yapılmış çocuk oyun alanı Kır evinin önünde güzel sebze bahçesi Bahçeyi ahşap duvarlarla dekore etmek Yazlık evin rahat bir köşesinde dinlenme alanı Modern bir bahçe arsasının tasarımı Ek binaların dikey bahçe düzenlemesi Kır evinin önünde yeşil çim Yükseltilmiş bir banliyö bölgesinde modern ev Bahçe yatakları arasında ahşap yol Kendin yap günlük sauna Rezervuarın kıyısında ahşap çardak Yazlık evlerinde ahşap seralar DIY sitesi dekorasyonu Banliyö bölgesinin peyzajında ​​​​sebze yatağı Sebze yetiştirmek için spiral yatak Bahçe yataklarının güzel tasarımı Bahçe binalarına giden beton yollar Bir bahçe arsasının tasarımında bir ağaç Yazlık evin dar kesiminde rekreasyon alanı Kişisel bir arsa üzerinde sebze yetiştirmek için bir yer Bir banliyö bölgesinde misafirhane Bahçe arsasının ön girişinin güzel tasarımı Polikarbonat bir çardak önünde kazıklı çiçeklik Yazlık evlerinde çiçek açan ortanca ile çiçek tarhı Ülke hamamına adım adım yol Yazlık evin merkezinde tuğla çardak Bir banliyö bölgesinin rekreasyon alanında pergola Yaz mutfağında dikey bahçecilik Rekreasyon alanında tahta kaldırım Ahşap köprülü yuvarlak yüzme havuzu Bahçe cenneti Bir yaz çardak üzerinde sod çatı Ülkede bir gölet üzerinde ahşap köprü Bir banliyö bölgesinde yemek pişirme alanı Bahçe arsasının peyzajındaki güney bitkileri Eski galoşlarda turuncu kadife çiçeği Eski çam ağaçları arasında kır evi Canlı bir ateşin yanında bir akşam eğlencesi için rahat bir yer Küçük bahçeli ev tasarımı Ahşaptan kendin yap çiçeklik Bir kır evinin verandasının önünde parlak çiçekli bir çiçeklik. Peyzaj tasarımında çit Bahçe tasarımında dekoratif salıncak Bir kır bahçesinin parlak renkleri

Previous Post
Gazlı su ısıtıcılı mutfak tasarımı: yenilemeye nereden başlamalı ve yerden nasıl tasarruf edilir?
Next Post
Room design for a young man. What to look for when decorating an interior?