15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Salon dekorasyonunun püf noktaları

Oturma odası, birçok insanın zor bir günün ardından rahatladığı, ailesi ve arkadaşlarıyla vakit geçirdiği önemli bir yerdir. Bu nedenle, iç mekana özel dikkat gösterilmesi önemlidir. Oturma odasının tasarımı, rahatlık ve rahatlık atmosferini somutlaştırmayı amaçlamaktadır. Alan, düzen, oda nüansları nihai sonucu etkiler. Bu nedenle, uygun bir tasarım oluşturmak için odanın mevcut artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurmalısınız..

Kendi elinizle mavi tonlarda bir oturma odası yapmak

Oturma odası alanı tek yönde tasarlanabilir veya farklı tarzların bir karışımı olarak birleştirilebilir. Tüm yöntemler iyidir, asıl şey en uygun seçeneği bulmaktır.

Bir apartman dairesinde oturma odası nasıl dekore edilir

Bir oturma odasının nasıl tasarlanacağını düşünerek, bu konuya dikkatlice yaklaşmalısınız. Her aile üyesinin rahat etmesi için her şeyi organize etmek önemlidir. Kullanılabilir alanı düşünün. Bir tür dağınıklık, dağınıklık yaratmamak önemlidir. İlk önce stile karar vermelisin. Bu, uygun renk paleti, aksesuarlar, mobilya düzenlemesi yelpazesini daraltmaya yardımcı olacaktır..

Pastel renklerde şık oturma odası dekorasyonu

Oturma odası şık görünüyor, iki veya üç renkte dekore edilmiş

Birkaç kural var

Bir oturma odasını dekore ederken belirli kurallar vardır. Onları gözlemleyerek, uyumlu bir görünüm yaratacaktır..

 • Merkezin zorunlu varlığı. Bu, insanların toplanacağı alandır. Aile üyelerinin ve arkadaşların rahat edebileceği bir şömine olabilir. TV, merkezin rolünü oynayabilir. Mobilya yarım daire şeklinde, U şeklinde veya belirli bir açıyla yerleştirilmelidir. Ardından TV arka plan haline gelecektir. Mobilyaları karşısına yerleştirirseniz, tüm dikkatler ona yönlendirilecektir. Merkez için bir masa, bir akvaryum, bir kurulum uygundur.
 • Aydınlatma özel dikkat gerektirir. Bir alanı dönüştürebilir veya mükemmel bir şekilde dekore edilmiş bir odayı bile mahvedebilir. Bu nedenle, aydınlatmayı dikkatlice düşünmelisiniz. Yeterli doğal ve yapay ışık olmalı.

Oturma odasının iç kısmındaki sarkıt lambalar

Oturma odasındaki belirli alanları belirlemek için ana aydınlatmaya ek olarak yön lambaları kullanılır.

Bir oturma odasını dekore etmek için bir stil seçme

Daha fazla tasarımın bağlı olduğu önemli bir aşama. Odanın boyutlarına, doğal ışık seviyesine göre bir seçim yapılması önerilir. Bazı stiller küçük alanlar için uygun değildir. Alanı en üst düzeye çıkaran ve serbest bırakan bir tasarım var. İlk durumda, minimalizm, yüksek teknoloji düşünülmesi önerilir. Ayna, metal, cam yüzeylerin varlığı ile ayırt edilirler. Çok fazla mobilya gerekli değildir. Birkaç çok işlevli ürün yeterlidir. Minimum aksesuar, oturma odasının geniş ve özgür görünmesini sağlar. Çatı katı, modern tasarım sevenler için uygundur. Gereksiz mobilya ve dekorasyon kullanımının dışlanmasını içerir. Sadece gerekli unsurlar ve çizgiler katı, net.

Yüksek teknoloji oturma odası iç dekorasyonu

Sıkı yüksek teknoloji oturma odası

Bir oturma odasını dekore ederken retro bir tasarım kullanabilirsiniz. Siyah ve pembe, sarı ve yeşil dahil olmak üzere öngörülemeyen renk kombinasyonları kullanılmalıdır. Retro tarzında saçaklı lambalar, abajurlar, zemin lambaları ekleyerek yüksek kaliteli aydınlatma düzenlemek gerekir. Antik çağın etkisini arttırmak için bir gramofon takmaya, siyah beyaz fotoğrafları asmaya ve bir sallanan sandalyeye değer. Aksesuarlar genel iç mekanı vurgulamalıdır.

Kendi elinizle retro tarzda bir oturma odası yapmak

Retro tarzında, geçmiş on yılların tarzında antikalar veya mobilyalar mevcut olmalıdır.

Modernliği somutlaştırmak için maksimum miktarda boş alana ihtiyacınız var. Bu nedenle, yalnızca gerekli, çok işlevli mobilyalarla donatmalı ve aksesuarları en aza indirmelisiniz. Palet, altın, kırmızı, kahverengi tonlarının eklenmesiyle ağırlıklı olarak hafiftir. Esas olarak ahşap, cam parçalar kullanmaya değer. Dekor basit, doğal ve rahat görünmelidir..

Modern tarzda oturma odasının iç dekorasyonu

Modern, doygun parlak renklerdir, ancak gereksiz saldırganlık olmadan

Küçük bir oda için, örneğin Afrika gibi etnik bir tarz uygundur. Minimalizm, alanı gereksiz ayrıntılarla aşırı yüklemez. Hafiflik, ışık bolluğu farklıdır. Klasik, özellikle oturma odası yemek odasına bağlıysa, geniş odalar için mükemmeldir. Lüks, pahalı, doğal malzemeler, incelik doğasında var.

Eko-stil nadiren dairelerde somutlaşır. Uygun bir kır evi, genişliği ve geniş pencere açıklıklarının varlığı ile karakterize edilir. Eco, doğayı ve yaşam alanını birleştiriyor.

Eko tarzda bir oturma odasının güzel iç mekanı

Bir eko tarzı oluştururken, canlı bitkiler de dahil olmak üzere doğal malzemeler kullanılır.

Listelenen stil yönlerinden birini seçerek, kendi detaylarınızı ekleyerek oturma odası dekorasyonunu daha özgün hale getirebilirsiniz. Bu, odanızı öne çıkaracak ve benzersiz bir dokunuş katacaktır..

oturma odası düzeni

Rasyonel ve işlevsel bir alan düzenlemek için düzeni doğru düşünmek önemlidir. Yemek odasına bağlanmayı planlıyorsanız, masanın yerini dikkatlice düşünmeniz önerilir. Yumuşak alan ile yemek alanı arasındaki sınırların görsel olarak nasıl işaretleneceği belirlenmelidir. Alanın görsel olarak bölünmesi tavsiye edilir, bu da birkaç kare segment oluşturacaktır. Sınırlama yaparken yalnızca dar bir kalem kutusu görünür.

Oturma odası alanını halı ile imar etmek

Oturma odasını imar etmek için mobilya, renk veya halı kullanabilirsiniz.

Oturma odasını modern bir şekilde tasarlamadan önce, çalışma alanının organizasyonunun organize edilmesi gerekip gerekmediğini düşünmekte fayda var. Onun için mükemmel bir yer, çok fazla doğal ışığın olduğu pencerenin yanındaki alan olacaktır. Veya yüksek kaliteli aydınlatma düzenlemeniz gerekiyor. Çocukların oynaması için bir alan ayırmak istiyorsanız, zeminin yalıtılması ve bir çok gelişim unsurunun yerleştirilmesinde fayda vardır. Bir podyum yaparak bir karaoke segmenti düzenleyebilirsiniz. Birçok farklı düzen var. İlk olarak, tam olarak neyin donatılmasının planlandığını belirlemeniz gerekir..

Oturma odasının iç kısmındaki dekor

Bir dekor seçerken, ılımlılığı hatırlamalısınız. Dekorasyonla aşırıya kaçarsanız, dağınıklık, tatsızlık hissi olacaktır. Geniş bir alan için çeşitli dekoratif unsurlar alabilirsiniz. Aynı tarzda tasarlanmalı ve genel iç mekanla birleştirilmelidirler. Dekor, tablolar, figürinler, duvarlardaki ve şifonyerlerdeki fotoğraflar, heykeller içerir..

Oturma odasını şık aksesuarlarla dekore etmek

Çeşitli aksesuarlar iç mekana sıcaklık ve rahatlık katar

Dekorasyon, özgün bir formun, benzersiz tasarımın bir lambası olabilir. Kaliteli aydınlatma için bazen avizeler yeterli olmayabilir. Bu nedenle odanın tarzına uygun zemin lambaları, aplikler yerleştirirler. Dinlenme ve dinlenme yerlerini müzeye çevirmeyin. Rahat bir atmosfer düzenlemek önemlidir.

Oturma odası dekorunda şık ahşap masa

Dekorasyon detayı olarak yastık, battaniye, sepet, tablo vb.

Mutfak ve oturma odası alanlarının uyumlu bir kombinasyonunu elde etmek için bir iç mekan nasıl tasarlanır? Yemek alanını ana odaya uyumlu bir şekilde nasıl bağlayacağınız konusunda farklı seçenekler var..

 1. Bar tezgahı. En yaygın seçenek. Yarı bölme görevi görebilir, bir duvarın parçası olarak çerçevelenebilir. Bar tezgahı düzenlemek için doğal ahşap paneller, mozaikler, dekoratif taş veya sıva kullanılması tavsiye edilir..
 2. Zemin seviyesinde duvar. Böyle bir fikri uygulamak için zemin seviyesi 10-15 cm yükseltilmelidir, bunun sonucunda bir podyum oluşur. Avantaj, bu yoldan geçen boruları, kabloları, iletişimleri gizleme yeteneğinde yatmaktadır..
 3. Aydınlatma ve asma tavan. Doğru aydınlatmayı kullanmak, birden fazla alanı göze batmadan ayırmanıza yardımcı olacaktır..
 4. Tavan, duvar dekorasyonu. Renk paleti, farklı amaçlar için segmentler arasında mükemmel bir ayrım yapar. Geçişler pürüzsüz olmalıdır. Tek tip bir paleti koruyun, keskin kontrastlar yok.
 5. Mobilya kullanımı. Bir sınır görevi görecektir. Tavana kadar plastik, ahşap veya camdan yapılmış raflar, bir kanepe.
 6. Kombine döşeme. Her bölge için farklı bir zemin tasarımı kullanmanın bir yolu vardır. Yemek bölümü için fayans uygundur ve dinlenme alanı için halı, laminat, parke seçmeye değer. İlk durumda, kaymayan özel bir kaplama satın almak önemlidir..
 7. Adalet. Birkaç bölgenin sınırında bulunan bir yemek masası, onun gibi davranabilir. Siparişin etkisini elde etmenizi sağlar.
 8. Tanımlama için özel ayrıntılar. Çok fazla alan varsa nişler, sütunlar kullanabilirsiniz. Dekorasyon olarak iç mekanın bir parçası haline gelen özel bölümler var. Tamamen sağır, kısmen, deliksiz ve pencere, kapı açıklıkları dahil olmak üzere farklı türleri vardır..

Oturma odası tasarımında şık nişler

Nişler, duvarların kusurlarını mükemmel bir şekilde gizler, düzendeki kusurları düzeltir ve oturma odasını daha pratik ve işlevsel hale getirir.

Oturma odasının iç kısmındaki şömineler: fotoğrafta birkaç öneri ve orijinal örnekler

Şömine, odanın önemli bir unsuru olacak. Bu nedenle, her detayı ve genel stili önceden düşünmelisiniz. Duvarlardaki bir niş veya sundurma, şömine için uygun bir yer olacaktır. Yanına bir TV yerleştirmekten kaçının. Çok dikkat çekiyor. Bu nedenle, birkaç önemli öğeyi birbirine bağlamanız önerilmez. Aralarında biraz mesafe bırakmak daha iyidir..

Oturma odasının iç kısmında şömine

Şömineli oturma odası daha özgün ve çekici görünüyor

Şık, etkili bir atmosferi somutlaştırmak için sadece temalı tasarım kullanmalısınız. Bu, tüm öğelerin tek bir resmi temsil etmesine izin verecek ve odayı tutarsız parçalardan oluşan bir koleksiyona dönüştürmeyecektir. Kaliteli aydınlatmaya dikkat edin. Karanlık olmamalı. Hafif bir arka plan üzerinde, şömine daha muhteşem görünüyor ve alanı görsel olarak daha geniş hale getiriyor..

Oturma odasının merkezi bir dekorasyon unsuru olarak şömine

Şömine, oturma odasının merkezi unsuru olabilir veya doğrudan açıldığında “görünür” olabilir.

Şömineyi çevreleyen alanı aşırı süslemeyin. Aksi takdirde, dekorun arka planına karşı kaybolacaktır. Mantel üzerindeki stantlara detaylar ekleyin. Ayrı bir unsur gibi görünmemesi için genel stili takip edin. Fotoğraflı çerçevelerin yerleştirilmesi, hediyelik eşyalar uygundur. Ocağın bulunduğu duvara şık bir resim asmaya değer. Uygun ve güzel görünecek..

Oturma odasının iç kısmında hangi duvar kağıdı en iyi görünecek??

Doğru seçimi yapmak için mevcut tüm duvar kağıdı türlerini incelemeniz önerilir. Bu, her türün olumlu ve olumsuz niteliklerini anlamanıza yardımcı olacaktır. Standart duvar kağıtlarının kağıt desteği vardır. Kısa süreli dekorasyon için kullanılabilirler. Çalıştırma kurallarına uyarsanız ve bunları dikkatli bir şekilde ele alırsanız, çekici bir görünüm koruyarak birkaç yıl sürecekler. Yüksek nemli ve açık ateş olan alanlar için uygun değildir. Düşük maliyetli.

Duvarda geometrik duvar kağıdı olan oturma odası iç

Geometrik desenli duvar kağıdı odaya dinamizm katacak, odanın konfigürasyonunu görsel olarak değiştirecek ve hatta bazı kusurları gizleyebilecektir.

Dokunmamış duvar kağıdı daha dayanıklıdır. Çizilmeler ve kir dahil olmak üzere mekanik strese karşı dayanıklıdırlar. Yüksek nemli odalar için uygundur, uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz kalabilir..

Vinil duvar kağıdı, kağıt veya dokuma olmayan bir desteğe sahip olabilir. Daha önce listelenen türlere iyi bir alternatiftirler. Yüksek mukavemete, aşınma direncine, uzun servis ömrüne sahiptirler. Bakımı kolaydır, deterjan kullanabilirsiniz, ürünün kalitesi bozulmaz. Yapıştırma sırasında göze çarpan derzlerin olmaması nedeniyle duvar dekorasyonu için mükemmeldir..

Çizgili duvar kağıdı ile klasik oturma odası iç

Çizgili duvar kağıdı klasik, modern ve avangart iç mekanlar için uygundur, asıl şey doğru renk kombinasyonunu ve desen genişliğini seçmektir.

Cam elyafın tek tonu vardır ve hafif kabartmalı bir desene sahiptir. Uzayda bir arka plan rolünü mükemmel bir şekilde oynuyorlar. Yangına dayanıklılık, mukavemet, esneklik ve yüksek kalite ile ayırt edilirler. Bazı modeller yıkanabilir, yeniden boyanabilir.

Bambu duvar kağıdı, doğallığı, doğal bitişi vurgulamanıza olanak tanır. Belirli bir iç mekan için uygundur. Ayrılırken kaprisli değil.

Oturma odası tasarımında çiçek desenli duvar kağıdı

Çiçek baskısı, rahatlık, sıcaklık ve rahatlık atmosferi yaratır

Tekstil duvar kağıtları çevre dostudur, bileşimlerinde toksik maddeler yoktur, yapıştırılması kolaydır, bakımı kolaydır. Orijinal görünüm sofistike bir atmosfer yaratır. Yüksek maliyetleri ile ayırt edilirler. Genellikle vurgulu bir duvara yapıştırılırlar veya ekler için kullanılırlar. Mobilya döşemeleri, perdeler ile uyumlu bir şekilde bir araya gelerek eksiksiz bir görünüm yaratırlar..

Odanın merkezini belirleyin

Tüm nesneleri doğru bir şekilde konumlandırmak için odanın merkezi belirlenmelidir. Seçim odanın büyüklüğüne bağlıdır. Çevresine döşemeli mobilyalar yerleştirmeyin. Modern iç mekan kategorik olarak böyle bir yerleşime karşıdır. Böyle bir dağıtım, alanı yalnızca dinlenme için öğelerle karıştırır, boş alan yoktur veya diğer işlevsel öğeleri kurma yeteneği azalır..

Oturma odasının merkezinin tasarımında döşemeli mobilyalar

Oturma odasının merkezi, konukların en çok toplandığı yerdir.

Bu nedenle, geri kalan ayrıntıların oluşturulacağı bir merkez seçmeye değer. Genellikle orta kısım, döşemeli mobilyaların ve TV’nin bulunduğu alandır. Bekleniyorsa, anahtar alan olarak bir şömine seçilebilir. Standart oturma odası elemanları:

 • koltuklar, kanepe dahil döşemeli mobilyalar;
 • küçük masa;
 • kitapların, dekor eşyalarının yerleştirileceği raflar.

Oturma odası iç kompozisyonunun ortasındaki sehpa

Alçak bir masa, oturma odasının merkezi olabilir. Arkasında sohbet etmek uygundur ve misafir olmadığında masa taze çiçekler veya başka dekorlarla süslenebilir.

Boyutlar izin veriyorsa, listelenen liste genişletilebilir. İşlevsel alanlara bölünürken, dolaplar, dizüstü bilgisayar veya bilgisayar içeren bir masa, kitap rafları yerleştirmeye değer..

Oda küçükse, birkaç işlevi birleştirmenize ve önemsiz unsurlardan kurtulmanıza izin veren transformatör modellerini seçin..

İç mekanda hangi mobilyalar kullanılmalı?

Birkaç on yıl önce, neredeyse her evde bulunabilen mobilya duvarları popülerdi. Tasarımcılar böyle bir öğeden vazgeçmeyi önermezler. Çekici, çeşitli görünümlere sahip birçok modern model var. Bu, herhangi bir iç mekan için bir duvar seçmenizi sağlar. Avantajlarından biri işlevsellik ve ferahlıktır. Doğru seçilmiş bir model, minimum mobilyayı işgal etmenize, ancak maksimum eşya yerleştirmenize izin verir..

Oturma odasının iç kısmındaki deri mobilyalar

Oturma odası için, alanı dağıtmayan fonksiyonel mobilyalar seçmelisiniz. Boş dolapları terk etmek, açık raflar veya raflarla değiştirmek daha iyidir.

Modüler bir duvar seçerek yığından kaçınılabilir. Gerekli öğeleri seçerek bağımsız olarak bir yapı oluşturmanıza olanak tanır. Bunları periyodik olarak yeniden düzenleyerek alanın görünümünü güncelleyebilirsiniz. Mobilyalar arasında bir kanepe, koltuklar, bir masa olabilir. Odanın büyüklüğüne, işlevselliğine bağlı olarak başka öğeler eklenebilir..

Oturma odası için perde tasarımı

Perdelerin son seçimi genel stile bağlıdır. Klasikler için, boyama ile koyu veya açık renkli ürünler, süslemeler uygundur. Zemin uzunluğu ve açıklığın tam genişliği. Ek olarak, özel kepçelerle lambrequinleri asmaya değer.

Oturma odası tasarımında ışık perdeleri

Işık perdeleri güneş ışığını iyi içeri alır, böylece iyi bir ruh hali ekler

Oturma odası için klasik tarz perdeler

Perdelerin klasik tasarımı, dikey kıvrımlarda toplanan düz tuvalleri içerir.

Modern bir iç mekan için, Roman, stor perdeler dahil olmak üzere özlü perde modellerini seçin. Rahatlık eklemek için hafif, neredeyse şeffaf perdeler satın alın. Rengi dekoratif öğelerin veya duvar kağıdının gölgesiyle eşleştirin.

Ülke, göze batmayan çiçek baskılı pamuklu ürünlerin kullanılması anlamına gelir. Onları dekorla birleştirmek daha iyidir..

Bej perdeli Provence tarzı oturma odası tasarımı

Provence ve ülke tarzlarındaki oturma odaları için keten perdeler daha uygundur

Soğuk ve sıcak renkleri aynı mekanda karıştırmayın. Kontrast olmadan tek bir ölçekte birkaç ton seçmek daha iyidir..

Modern bir oturma odası dekorasyonu

Oturma odasını dekore etmek için bir stil seçmelisiniz. Modern iç mekan, çeşitli tasarım seçenekleri sunar. Tabloya yansıyorlar.

Çağdaş stiller Açıklama
çatı katı Ek bitirmeyi reddetmeniz önerilir. Odanın bir kısmı yenileme devam ediyormuş gibi görünmelidir. Duvar tuğla ile bırakılabilir. Duvar kağıdı atılmalıdır. Alan ve çok fazla ışık alır.
Yüksek teknoloji Her büyüklükteki oda için mükemmeldir. Çizgilerin netliğinde, cam, metal, ayna yüzeylerinin varlığında farklılık gösterir. Dekor minimumda tutulmalıdır.
minimalizm Mümkün olduğunca yer açmanıza, evi daha geniş, daha özgür hale getirmenize izin verir. Süslemeler, çizimler şeklinde süslemelerin asgari detayı, titizliği ve hariç tutulması. Dekorasyon için doğal malzemeler kullanılır, duvar kağıdı kullanımı hariçtir..

Loft tarzı oturma odası tasarımı

Loft tarzı endüstriyel oturma odası iç

Minimalizm tarzında oturma odası iç

Minimalizm, gereksiz ayrıntılar olmadan iç dekorasyonu üstlenir

DIY yüksek teknoloji oturma odası dekorasyonu

Hi-tech, minimalizme benzer, ancak çok daha fazla yapay malzeme ve parlak yüzeylere sahiptir.

Modern tarz, küçük odalar için uygun olan büyük miktarda alan boşaltmayı içerir. Ev hafif görünecek, görsel olarak daha geniş.

Video: oryantal tarzda oturma odası iç

Oturma odalarının başarılı iç mekanlarının fotoğrafları

Bir konut binasının oturma odasının iç kısmında panoramik cam Oturma odası tasarımında tavan aydınlatması Minimalist tarzda modern oturma odası Modern bir oturma odasının tasarımcı dekorasyonu Oturma odası tasarımında minimalist tarz Resimlerle kanepenin üzerindeki duvar dekorasyonu Geniş bir oturma odasının modern tasarımı Oturma odasının ortasındaki tasarım ahşap masa Oturma odasında klasik tarzda şömine Oturma odasının iç dekorasyonunda kabartmalı tavan Oturma odasında mor döşemeli döşemeli mobilyalar Oturma odasının iç tasarımında gri tonlar Oturma odası tasarımında parlak kırmızı ve mavi vurgular Oturma odasının iç kısmında bej tonları Oturma odasının iç kısmında açık raflar Modern oturma odasının merkezi olarak TV Oturma odasının iç kısmındaki fotoğraf kağıdı Modern bir oturma odası tasarımında mavi vurgular Oturma odası tasarımında doğal malzemeler Eko tarzda oturma odası iç tasarımı Doğal ışıkla oturma odası aydınlatması Oturma odası tasarımında duvarlarda grafiti Oturma odası tasarımında siyah ve bej renkler Oturma odasının iç kısmında dekoratif şömine Oturma odasının iç kısmında renkli vurgular Modern bir oturma odası tasarımında klasik sandalyeler Oturma odasının ortasındaki deri kanepe Oturma odasının tasarımında karanlık duvarlar hafif tavan Oturma odasının iç kısmında aynalar ve şifonyer Aynalı oturma odasının orijinal duvar dekorasyonu Açık terasa erişimi olan oturma odası Oturma odasında duvarın dekorasyonunda ayna paneli Oturma odası duvarında büyük bir kelebek Şömineli oturma odası iç Oturma odasının iç dekorasyonunda taze çiçekler Oturma odası tavanında mumlar olan siyah avize Rustik oturma odası dekorasyonu Oturma odasında kırmızı duvar ve mozaik paneller Oturma odasının tasarımında mor ve beyazın kombinasyonu Oturma odasının ortasındaki yarım daire şeklindeki kanepeler Oturma odasındaki şöminenin üzerinde modüler boyama Oturma odasının duvarlarını dekore etmede fotoğraf kağıdı Mor oturma odasında soyut resim Oturma odası tasarımında ışıklı nişler Rustik tarzda rahat oturma odası Oturma odası tasarımındaki ağaçların görüntüleri Oturma odasının iç tasarımında spor tarzı Oturma odasındaki fotomurallarda gece şehri Oturma odasının iç dekorasyonunda posterler ve posterler Eko tarzda bir oturma odasını dekore etmek için dekoratif unsurlar

Previous Post
Tavan arası yatak odası tasarımı: düzenlemenin özellikleri
Next Post
Wedding glasses decoration: choice of materials, techniques, master classes