15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

İç mekanda panjur nasıl kullanılır

Panjurlar, iç mimarın araçlarından biridir. Büyük estetik potansiyele sahip çok işlevli bir tasarımdır. Pencereler için perdelere böyle bir alternatif güzel ve kullanışlıdır..

Açık pembe panjurların arka planına karşı siyah koltuk

Modern teknolojiler, normal perdeler ve perdelerle ciddi şekilde rekabet eden panjurlar oluşturmayı mümkün kılar.

Panjurların işlevsel amacı

Panjurlar aşağıdakiler için kullanılır:

 • odanın güneş tarafından aydınlatma derecesinin düzenlenmesi;
 • meraklı gözlerden korunma;
 • odaya giren toz ve nemin sınırlandırılması;
 • ses yalıtımı.

Gri bir yatak örtüsü ile yatak odasında beyaz yatay panjur

Panjurlar, geleneksel perdelerin yoksun olduğu doğal ışık seviyesini kendi takdirinize göre ayarlamanıza izin verir.

Böylece, perdelerin böyle bir şekilde değiştirilmesi, odayı insanlar için daha konforlu ve güvenli hale getirmenizi sağlar..

Sanatsal bir araç olarak iç mekandaki panjurlar

Ayrıca pencerelerdeki panjurlar odanın tasarımını daha ilginç ve şık hale getiriyor. Uygulamalarına göre en yaygın tasarım hilelerinden bazıları şunlardır:

 1. Değişen oranlar. Dikey veya yatay çizgiler, odanın oranlarını görsel olarak ayarlayabilir. Daha uzun veya daha geniş yapın.
 2. Işık ve gölge ile oynamak. Zeminlerin, duvarların ve mobilyaların yüzeyleri boyunca hareket eden açıkça tanımlanmış ışık ve gölge şeritleri, şekillerinin özelliklerini, kullanılan malzemelerin güzelliğini, dokularını vurgulayabilir. Bu, özellikle dekoratif detaylardan yoksun modern, özlü stiller için işe yarar..
 3. Renklerin ve baskıların tanıtımı. Hemen hemen her görüntü, desen, fotoğraf baskısına sahip panjurlar var. Onların yardımıyla oturma odasının, çocuk odasının veya yatak odasının içini gözle görülür şekilde canlandırabilir, ona parlaklık ve kontrast katabilirsiniz..

Aydınlık bir oturma odasının iç kısmındaki koyu kırmızı panjurlar

İç mekanda parlak vurgu

Başka bir deyişle, panjurlar büyük potansiyele sahip güçlü bir sanatsal araçtır..

Dikey kumaş panjurların yanında elbise askısı

Canlandırıcı mavi jakarlı panjur

Piyasada bu ürünün çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Farklı örnekler fiyat, görünüm, işlevsellik ve daha pek çok açıdan büyük farklılıklar gösterebilir. Ne tür panjurların olduğunu bulmaya değer. Sunulan modellerin benzersiz özellikleri nelerdir?.

Dikey panjurların arka planında gri kanepe

Gri bir kanepenin döşemesiyle uyumlu, soyut desenli şık jaluziler

Malzeme çeşitliliği: en yaygın seçeneklerin özellikleri

Çoğu zaman metal, plastik, kumaş veya ahşap örnekler vardır. Bu malzemelerden yapılan panjurların temel özelliklerinin bir karşılaştırması tabloda gösterilmektedir:

Değerlendirme kriteri Metal Plastik Tekstil Odun
güneş ışığına karşı savunmasızlık derecesi solmaz çok soluyor çok soluyor neredeyse solmaz
nemin zararlı etkilerine direnme yeteneği yüksek çok yüksek düşük yüksek
hijyen derecesi temizlemesi kolay, kokuları emmez temizlemesi kolay, kokuları emmez temizlenmesi nispeten zor, kokuları emer temizlemesi kolay, kokuları zayıf bir şekilde emer
ağırlık büyük ortalama küçük büyük
fiyat nispeten yüksek düşük düşük nispeten yüksek
mevcut modeller yatay yatay,

dikey

yatay,

dikey,

rulo

yatay

Tablodan da görebileceğiniz gibi, seçeneklerin her birinin artıları ve eksileri vardır. Bu, birinin diğerlerinden daha iyi olduğu anlamına gelmez. Farklı panjur türleri farklı durumlar için iyidir..

Panjurlu özel ev oturma odası iç

Yaprak desenli geniş kumaş şeritlerden yapılmış dikey jaluziler

İç mekanda metal panjurlar

Böyle bir perde analogunun tüm mükemmel özellikleri, zararlı etkilere, hijyene, dayanıklılığa karşı muazzam dirençleri, hoş olmayan bir eksi ile kaplıdır. Güneşte çok ısınırlar ve sonra ısılarını odaya verirler, içinde ısınır. Bu nedenle yaşam alanlarında – oturma odaları, yatak odaları ve ofislerde nadiren kullanılırlar. Sadece konut dışı odalarda.

Yatay tip parlak alüminyum panjur

Alüminyum panjurların temizlenmesi kolaydır – nemli bir süngerle kaydırmanız yeterlidir

Panjurlu bir odada kırmızı yastık

Metal jaluziler, açılırken dokunulduğunda karakteristik bir “çıngırdama” sesi çıkarır.

Ancak bahçede açık teras, veranda, atölye için bu seçenek mükemmeldir. Alüminyum jaluziler sade ve grafik bir görünüme sahiptir, modern ve klasik tarzlarla uyumludur.

Plastiğin avantajları ve dezavantajları

Bu hafif teknolojik maddeden yapılan jaluziler, diğer türlerden daha yaygındır. En iyi mukavemet özelliklerine ve zamanla renk kaybetme eğilimine rağmen, plastik pratik ve kullanışlıdır. Ve en önemlisi, ucuz.

Plastik panjurların yanında iki masa lambası

Ucuz, kalitesiz plastik, rengini ve bütünlüğünü hızla kaybeder

Tasarım açısından, olanakları çok geniştir. Plastikler tüm tonlarda ve dokularda gelir, standart olmayan bir şekil kolayca verilebilir. Örneğin dalga benzeri öğeler çok etkileyici görünüyor..

Kaliteli plastikten yapılmış yatay panjur çıtaları

Plastik lameller, alüminyum muadillerine göre mekanik strese karşı daha dayanıklıdır

Ayrıca dikey panjurlar da plastikten yapılmıştır. Ve birçoğuna göre kısmen klasik perdelere benziyorlar. Ve bu nedenle, bir konut binasının iç kısmına daha iyi uyuyorlar. Ayrıca, gerektiğinde odanın simetrisini vurgulayan, bazı geleneksel mimari tarzlara özgü kemerli pencereler için de uygundurlar..

Çok çeşitli olanaklara sahip geleneksel malzeme: kumaş jaluziler

Ev hanımları genellikle çevre dostu pamuktan veya akıllı polyesterden yapılmış jaluzilere plastik veya dahası metalden daha fazla güvenirler. Ve yaşam alanı için haklı.

Evet, kumaş neme, kuruma, yağa daha güçlü tepki verir. Ancak, örneğin oturma odasında, tüm bunların sık sık meydana gelmesi olası değildir. Orada kumaş kullanmak oldukça mümkün. Aynısı yatak odaları, çalışma odası, kütüphane ve diğer benzer odalar için de geçerlidir..

Beyaz bir yatak odasında kumaştan yapılmış dikey panjurlar

Lamel kumaş, nem ve toz geçirmez bir bileşik ile emprenye edilmiştir.

Kumaşın avantajları arasında şunlar vardır:

 1. Çeşitli seçenekler. İç kısımdaki kumaş panjurlar her türlü olabilir. Maddenin bu anlamda bir sınırı yoktur. Ayrıca sınırsız renk ve doku yelpazesinden seçim yapmanızı mümkün kılar, üzerine fotoğraf baskısı yapabilirsiniz..
 2. Kolaylaştırmak. Kumaşa dayalı herhangi bir tasarımın perdeleri, pencere çerçevelerinin ek takviyesini gerektirmez. Buna göre, kurulumlarının gerçekleştirilmesi daha kolaydır..
 3. Karlılık. Bu, özellikle üretim için önemli ölçüde daha az malzeme gerektiren rulo seçenekleri söz konusu olduğunda geçerlidir. Sonuç olarak, nihai ürün daha ucuzdur..
 4. Rahatlık hissi. Beğensek de beğenmesek de, doğal, doğal unsurlar duygusal olarak bizim tarafımızdan daha sıcak olarak algılanır. Bu nedenle, kumaş insanlar tarafından bilinçsizce oturma odası, yemek odası, yatak odası için uygun daha “rahat” bir çözüm olarak hissedilir..
 5. Çok çeşitli stiller ile uyumludur. Hem modern hem de geleneksel stiller kumaşla harika çalışır. Klasikler daha kısıtlanmış gölgeler gerektirir, modernite parlak kontrastları ve cesur baskıları iyi kabul eder. Öyle ya da böyle, hemen hemen her tarz için doğru türde kumaş jaluzileri seçebilirsiniz..

Oturma odasının iç kısmındaki renkli panjurlar

Çok renkli kumaş şeritlerinden güzel panjurlar

Kumaş ürünler, ister segmentler halinde ister rulo halinde olsun, büyük bir potansiyele sahiptir..

Ahşap panjurların özellikleri

Ahşap panjurlar iyi performans özelliklerine sahiptir. Dayanıklı, hijyenik ve uzun süre dayanabilirler. Ek olarak, birçok insan ahşabın görünümüne, kokusuna ve çevre dostu olmasına çok değer verir. Doğal kumaşlar gibi, bilinçaltında insanlara sıcak ve sade görünüyor..

Bir kır evinin penceresindeki ahşap panjurlar

Ahşap jaluziler oldukça pahalı olmasına rağmen, oyun muma değer çünkü doğal ahşabın inceliği ve güzelliği hiçbir şeyle değiştirilemez.

Ahşap panjurlu oturma odasında iki pencere

Ahşap çıtalar herhangi bir iç mekana mükemmel uyum sağlar

Bununla birlikte, ahşap ürünleri evrensel olmayan hale getiren birkaç dezavantaj vardır:

 • Birincisi maliyet. Kumaş veya plastikten önemli ölçüde daha yüksektir.
 • İkincisi, sınırlı renk yelpazesi. Bazen odanın içi ile iyi uyum sağlayacak bir ton bulmak zordur..
 • Son olarak, ahşabı plastikle birleştirmek oldukça zordur. Bu nedenle, çoğu durumda, bu tür panjurlar ahşap pencerelere kurulur..

Tasarım, kurulum, sabitleme yöntemleri

Yapısal olarak, jaluziler, kablolar veya çıtalarla birbirine bağlanan uzun lamellerdir. Bileşen elemanlar sabit olarak sabitlenebilir veya dönebilir. Lamellerin nasıl yerleştirildiğine bağlı olarak, panjurlar dikey ve yatay olarak ayrılır..

Yatay panjurların ahşap çıtaları

Yatay lameller kenarlar boyunca bir iplikle sabitlenir ve geniş olanlar da ortadadır.

Kumaş panjurların çok renkli şeritleri

Dikey kumaş çıtaları, ağırlıklı bir tabana sahip kumaş şeritleridir.

Dikey panjur

Bu durumda, üstte ve altta dikey olarak sabitlenmiş lameller özel kornişlerle birleştirilir. Geleneksel perdeler gibi yanlarında hareket edebilirler. Yani dilerseniz onları birbirinden ayırıp hareket ettirebilirsiniz. Paneller de döndürülebilir. Bu, yandan bir zincir kullanılarak yapılır..

Tavana monte dikey panjur

Dikey jaluziler, pencerenin üzerindeki duvara veya tavana sabitlenebilir.

Pencere açıklığında açık yeşil panjurlar

Bazen pencere açıklığına sabitleme kullanılır

Yatay panjur

Bu perde alternatifinin en yaygın çeşididir. Bir merdivenin basamakları gibi üst üste yerleştirilmiş lameller, kordonlarla birbirine bağlanmıştır. Ayrıca yandan bir zincirle döndürülebilirler. Ayrıca elemanlar üstte toplanır, böylece pencere açılır..

Plastikten yapılmış siyah yatay jaluziler

Yatay panjurlar odayı görsel olarak genişletir

Yatay panjurlu apartman penceresi

Yatay jaluziler herhangi bir iç mekana uyarlanabilir

Bu tür panjurların bir özelliği, geleneksel perdelerin aksine, pencere açıklığını tamamen kapatmamasıdır. Doğrudan çerçeveye bağlanırlar.

Rulo modeller

Stor perdeler, çıtalardan oluşmasalar da bir tür panjur olarak kabul edilir. Özel bir kılavuz yardımıyla bir silindire vidalanmış, yukarıdan sabitlenmiş sağlam bir tuvali temsil ederler. Yatay modelde olduğu gibi, bu yapı doğrudan çerçeveye bağlanır..

Beyaz bir odada yeşil stor perdeler

Katı kumaştan yapılmış stor perdeler

Özellikle ilginç olan, Zebra stor perdelerin çeşitliliğidir. Değişken şeffaf ve opak şeritlerden yapılmış iki kumaş katmanına dayanmaktadır. Bu katmanları birbirine göre kaydırarak odanın aydınlatma derecesini ayarlayabilirsiniz. Bu dahiyane çözüm, çok ilginç görsel efektler sağlar..

Stor perde tipi

Kapalı konumda, panjurlar sağlam bir tuval gibi görünür, açık şeritte birbirlerini “aşarlar” ve güneş ışığı için boşluklar oluştururlar.

Bu nedenle, farklı panjur türleri oldukça farklıdır. Ve bunların kurulma şekli tamamen inşaat tipine bağlıdır..

Bir şehir dairesini dekore etmek için ipuçları

İç tasarım süreci çok bireyseldir. Bu alandaki kararlar birçok faktöre bağlı olarak alınmaktadır. Bununla birlikte, birkaç evrensel nokta da vardır..

Mutfak için özel gereksinimler

Burada daha zararlı şeyler var: kir, yağ, nem. Bu nedenle plastik kullanmak daha iyidir. Yıkamak daha kolaydır ve tek tek elemanlar hasar görürse, tüm yapı değil, yalnızca hasarlı parçalar değiştirilebilir..

Plastik panjurlu modern mutfak

Plastik, mutfak penceresini dekore etmek için en iyi seçenektir

Küçük dairelerin özellikleri

Alan eksikliği ile rulo seçenekleri gerçek bir kurtuluş gibi görünüyor. Doğrudan pencerelere kurulurlar ve alanı karıştırmazlar..

Kruşçev penceresindeki dar stor perdeler

Mini panjur sistemi, ayrı pencere kanatlarına kurulum için uygundur

Dikey panjurların faydaları

Aksine daha fazla alana ihtiyaç duyarlar ve daha etkileyici görünürler. İç mekanınıza ciddiyet ve sağlamlık vermek istiyorsanız, bu özel versiyonu tercih edin. Örneğin, klasik tarzda geniş bir oturma odasında çok iyi görünecek..

Oturma odası tasarımında kumaş jaluziler

Şık siyah panjurların kırmızı koltuk ile zıt kombinasyonu

Cesur kararlardan korkmayın, dairenizin içini ilginç ve sıradışı hale getirin!

Modern bir iç mekanda panjur kullanmanın faydaları hakkında video

Güzel fotoğraflar – odaların iç kısmındaki panjurlar

Plastik bir pencerede açık yeşil panjurlar Uzun pencerelerde siyah stor perdeler Panoramik pencerelerde beyaz panjurlar Yatay çıtalı renkli panjurlar Oturma odasının iç kısmındaki gri panjurlar Aydınlık bir oturma odasında panjurların perdelerle kombinasyonu Işık perdeli oda tasarımı Yatay çıtaların çok renkli şeritleri Kapalı dikey panjurlu yatak odası Oturma odasında cam sehpa Özel bir evin oturma odasında tabandan tavana pencereler Bej stor perde Dikey panjurlu bölmeli panjurlar Dikey panjurların mavi kurdeleleri Bir kır evinin oturma odasında büyük yemek masası Beyaz yemek grubu Sessiz renklerde modern bir oturma odasının içi Panel evin yatak odasında güneşten korunma perdeleri Aydınlık bir oturma odasının sarı duvarları Rattan sandalyeler ve ahşap panjurlar Ahşap panjurlu eş yatak odası Beyaz masada kırmızı sandalye Oturma odasında kombine pencere dekorasyonu Özel bir evin mutfağında plastik panjur Renk geçişli dikey jaluziler Gri kanepeli bir oturma odasında turkuaz perdeler Mutfağın iç kısmındaki kırmızı panjurlar Pencere montajlı beyaz panjurlar Kumaş panjurlu tavan penceresi Bir şehir dairesinin yatak odasında mavi panjurlar Yarı açık panjurlardan gece şehrinin ışıkları Yatak odası tavanında kristal avize Rustik bir yatak odasında beyaz panjur Kornişli beyaz kumaş jaluzi Yatak odası pencerelerinde Provence tarzı panjurlar Panjurlu bir pencerenin altında yatak Başlığın üstündeki duvarı bir resimle süslemek Özel bir evin kapılarında panjur Yatak odasındaki şifonyerde altın çerçeveli ayna Geniş dikey panjur şeritleri Modern bir yatak odasında parlak panjurlar Yatak odasında beyaz plastik koltuk Ahşap panjurlu pencere perdeleri Kahverengi plastik panjur Bir kır evinin oturma odasında gri köşe kanepe Karanlık bir oturma odasında ahşap pencereler Oturma odasındaki kanepede çok renkli yastıklar Genç eşlerin yatağında beyaz çarşaflar Yerden tavana kumaş jaluziler

Previous Post
İç mekanda ahşap: dekorasyon, mobilya, dekor
Next Post
Features of zoning a room using original decorative partitions