15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Mutfak için yeşil duvar kağıdının özellikleri

Bir iç mekan seçerken, bu oda için hangi renk düzeninin en uygun olacağı sorusu her zaman ortaya çıkar. Böyle bir çözüm için seçeneklerden biri, mutfağı yeşil tonlarda duvar kağıdı ile dekore etmek olacaktır..

Yeşil duvar kağıdı ile mutfak.

Yeşil duvar kağıdı ile mutfak tasarımı.

Bilim adamları tarafından yapılan çok sayıda çalışma, yeşilin ruh hali, sağlık, iştah ve beyin aktivitesi için iyi olduğunu kanıtlamıştır..

Yeşil tonları – tüm yıl boyunca iç mekana parlaklık, sıcaklık, bahar ve yaz hissi getirin.

Mutfak için yeşil duvar kağıdı nasıl seçilir:

 • Duvar kağıdındaki akılda kalıcı yeşil unsurlar, odanın tasarımını yenileyecektir. Örneğin, yeşil vinyetlere sahip sütlü bir duvar kağıdı asil ve aristokrat görünecek. Bol yeşilli çiçekli bir duvar kağıdı, country tarzında harika görünecek..
 • Büyük bir mutfak için bu renk şeması çok taze görünecek. Mutfak mobilyaları yeşil ise, duvarlar farklı renkte yapılmalıdır..
 • Tatlı, parlak bir duvar kağıdı planlıyorsanız, kulaklıklı mikrofon seti yumuşak pastel renkler almak daha iyidir..
 • Yeşilin pastel tonları ve sarı sıçramaları gri mobilyalar için uygundur..
 • İç kısımdaki yeşil-turuncu unsurların kombinasyonları modern ve rahat görünecek.
 • Yeşil duvar kağıdı, dövme ve krom unsurlarla iyi görünecek.
 • Neoklasik, barok, klasisizm, klasik tarzlarda bir mutfak yapmak istiyorsanız malakit, zümrüt, turmalin gibi taşların renklerine yakın koyu yeşil tonları kullanmanız gerekir..
 • Açık yeşil duvar kağıtları iç mekanda evrenseldir, hemen hemen her stil için seçilebilirler, hem ana dekorasyon hem de ek unsurlar olabilirler..
 • Soluk yeşil duvar kağıdı, ülke stilleri, Provence, eski püskü şık için uygundur. Beyaz ile birlikte aydınlık ve havadar iç mekanlar yaratacaklar..
 • Ana yüzey hacmini bitirmek için parlak ve doygun renkler kullanmamak daha iyidir, tasarımda parlak portallar ve vurgular oluşturmak için idealdirler..

Mutfakta yeşil.

Psikologlar yeşilin sakinleştirici bir etkisi olduğunu söylüyor.

Duvar kağıdı seçimi, yalnızca mutfağın tasarımı için tasarım çözümüne değil, aynı zamanda odanın belirli özelliklerine de bağlıdır:

 1. Odanın boyutu ve şekli, pencere açıklığının boyutu – oda doğal ışık eksikliği ile küçükse, gölgeler mümkün olduğunca hafif olmalıdır..
 2. Ana noktalara göre konum. Güney tarafında, kuzey odaları için yeşilin soğuk tonları iyi görünecek – zeytin, koyu sarı, haki tonları uygundur. Veya sarı tonlarda gölgeler.
 3. Amaç – mutfak bir rekreasyon alanı olarak kullanılacaksa veya diğer odalarla birleştirilecekse, farklı bölgeler için farklı tasarımların dikkate alınması gerekir..
 4. Odanın diğer odalara göre konumu. Bir geçit ise veya koridor alanında bulunuyorsa, diğer odaları tamamlayan tonları seçmek daha iyidir..

Mutfakta yeşilin tonları.

Küçük mutfaklar için yeşilin daha koyu tonları tercih edilmelidir..

İç mekanda yeşilin avantajları

Yeşil, ana doğal tonlardan biridir, bu nedenle herhangi bir iç mekanda mümkün olduğunca organik olarak algılanır. Soğuk veya sıcak olabilir ve rahatlatıcı ve uyarıcı bir etkiye sahiptir. Bu renklerde yapılmış bir oda taze ve rahat olacaktır..

Yeşile mavi bir renk tonu hakimse, soğuk aralığa, sarı ise – sıcak aralığa aittir..

İç kısımda yeşil renk.

Yeşil rengin herhangi bir iç stile uyması kolaydır.

Mutfak, yeşil duvar kağıdının ana renk olarak hareket edebileceği birkaç alandan biridir:

 • Açık tonlar açlığı azaltacaktır.
 • Ruh halini iyileştir.
 • Stres seviyelerini azaltın.

Mutfak tasarımında yeşil.

Yeşil iştahı artırır, stresi azaltır.

Yeşil renk özellikleri

Biyoenerjiye göre, bir kişinin zihinsel enerjisi üzerinde en olumlu etkiye sahiptir. Psikoloji açısından, aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 1. Yaratıcılığı geliştirir.
 2. Büyüme, ilerleme, beklentiler anlamına gelir – kendinize inanmanıza, enerji almanıza yardımcı olur ve aynı zamanda kesinlikle agresif değildir..
 3. Huzur getirir ve konsantrasyonu artırır ve dolayısıyla performansı etkiler. Çok sayıda alacalı eleman içeren aydınlık iç mekanlarda uyum getirecek ve görsel gerilimi azaltacaktır..
 4. İnsanları her küçük şeye püskürtülmektense tavizsiz olmaya ve tutarlı davranmaya zorlar.
 5. Yeşil tonların sarı gamını kullanırken, bir iyilik ve pozitiflik duygusu yaratılacaktır, bu, mutfakta genellikle müzakereler veya bir tür toplantılar yapılırsa uygundur..
 6. Zengin yeşil tonlar, odaya bir istikrar ve güvenilirlik hissi verecektir..

Yeşil duvar kağıdı ile mutfak.

zengin yeşil duvar kağıdı ile mutfak tasarımı.

Bitkisel renklerden olumlu etkilenen organlar:

 • sinirler.
 • Gözler.
 • bronşlar.
 • Kaslar ve kemikler.
 • Enzimler ve hormonlar.

Vücut üzerinde ferahlatıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve ayrıca antiseptik ve antibakteriyel özellikler sergiler..

Açık yeşil mutfak.

Açık yeşil duvar kağıdı ile mutfak tasarımı.

Ancak bunun yanı sıra, yeşilin başka özellikleri de var, yani bunlar uygulamasında tasarım püf noktaları:

 1. Mavi-yeşil renklerin kullanımı. Bu renk yelpazesi, serinlik ve tazelik hissi yaratmak için gerekli olan her yerde kullanılır. İç mekanda bu çözüm, güney tarafında geniş pencereli bir mutfak için uygundur. Turkuaz ve masmavi tonları asil ve steril görünecek, bu da mutfak odasının sürekli temizlik ve düzen görünümü yaratması için çok faydalı olacaktır..
 2. Sarı-yeşil paletler – bu renklerde bitirme gerginliği giderir ve ayrıca ek rahatlamaya katkıda bulunur. Çözüm, ısı eksikliği olan kuzey mutfakları için uygundur. Sarımsı tonlar görsel olarak daha sıcak yapacaktır, ancak bu renkler güney taraflara uygulanırsa oda çok havasız görünür ve içinde kalmak baş ağrısına neden olabilir..
 3. Yeşil-kahverengi – bunlar zeytin, koyu sarı, haki renkleri. Mutfak alanlarında bu renkler rahatlık ve rahatlama hissi yaratacaktır. Bu seri, tam bir duygusal ve fiziksel yeniden başlatmaya katkıda bulunduğundan, oturma odasıyla eşleştirilmiş mutfaklar için mükemmeldir..

İç mekanda yeşilin kombinasyonu.

Yeşil, diğer paletlerle kolayca karışır.

Renk paleti

İç mekanı dekore ederken, yeşile eşlik eden renkleri doğru seçmek önemlidir. Ana kombinasyonlar beyaz, kırmızı, mor, mavi, sarı, gri, kahverengi olacaktır..

Beyaz-yeşil kombinasyonu

Yanında muhafazakarlık ve titizlik taşır. İç mekan serin ve etkileyici görünecek. Kombinasyonu kullanmanın sırları:

 • Aşırı aydınlatma ve ısıya sahip (güney veya sadece güneşli taraf) sıcak odalar için en iyi çözüm olacaktır..
 • Rahat bir mutfak için yeşil duvar dekorasyonu ve mutfak önlüğü ile beyaz veya sütlü mobilyalar bir arada olmalıdır..
 • Beyaz ve yeşil aralığı canlandırmak için şeftali, kayısı, pembenin pudralı ve pastel tonlarını kullanmak daha iyidir. Ve kırmızı, turuncu, altın aksanların eklenmesi, böyle bir kombinasyonun aşırı muhafazakarlığını ortadan kaldırabilir..
 • Aşırı sertliği azaltmak için beyaz desenli duvar kağıdındaki mavi-yeşil tonları gri veya çelik mobilyalarla seyreltmek önemlidir..
 • Açık yeşil, beyazla birlikte hafiflik ve tazelik hissi verir ve ayrıca odayı görsel olarak genişletir ve içine olumlu bir tutum getirir..
 • Beyaz-yeşil gamı ​​tamamlamak için mor, leylak, mavi tonlarını kullanmamak daha iyidir – mutfağa aşırı melankoli ve pasiflik katacaklar.

Beyaz ve yeşil mutfak.

Yeşil duvar kağıdı ile beyaz mutfak tasarımı.

Yeşil ve kırmızı kombinasyonu

Bu kombinasyon, iç mekanı doğal motiflere yaklaştırır..

Kırmızı noktalı unsurlarla birlikte koyu yeşil, çiçekli bitkilerin yanılsamasını verecektir. Ayrıca iç mekanı daha ilginç ve daha derin hale getirecek..

Bu kombinasyon, görsel olarak alanı kapladığı için büyük mutfaklarda en iyi şekilde kullanılır. Gündüzleri odada aydınlatma eksikliği varsa, kırmızı-yeşil gamın başka bir fikirle değiştirilmesi gerekecektir, örneğin daha az agresif görüntüler oluşturmak için koyu yeşil tonların soluk kırmızı tonlarla birleştirilmesi gerekir..

Yeşil ve kırmızı mutfak.

yeşil ve kırmızı mutfak tasarımı.

Bu iki rengin pastel tonlarını kullanarak algı için en rahat tasarımı elde edebilirsiniz. Bu, mutfakta başka parlak renk vurguları yaratma fırsatı sağlayacaktır..

Mor ile kombinasyon

Avrupa tarzı mutfak tasarımının temeli. Kendi başına, asil ve sakin görünüyor..

Duvar dekorasyonu için yeşil ve mor kullanıldığında, oda akromatik renklerle (siyah, gri) seyreltilmelidir, aksi takdirde çok sakin ve karanlık görünecektir. Bu tür kombinasyonlar kendinden şüphe uyandırabilir ve kafa karışıklığına neden olabilir..

Yeşil ve mor mutfak.

Yeşil ve mor tonlarda mutfak.

Mor, yeşil ve sarı neşeli görünecek, ancak alanı görsel olarak azaltacaktır. Bu kombinasyon için ideal oranlar %50 yeşil, %30 sarı ve sadece %20 mordur..

Özel tasarımlar oluşturmadan duvar kağıdı aracılığıyla odanın farklı derinliklerini yapmak isteyenler için bu kombin iyi bir seçim olacaktır..

Bu iki tonun çok koyu seçimlerinde, onları sütlü veya gümüş bir tonla seyreltmeniz önerilir, bu odayı rahatlatacak ve renk çatışmasını ortadan kaldıracaktır..

Sarı veya mavi ile kombinasyon

Kombinasyonun kendisi çok uyumludur çünkü sarı ve mavi, yeşili oluşturan malzemelerdir. Ancak burada olası renk aşırı doygunluğu nedeniyle doğru tonları seçmek çok önemlidir..

Mutfak yeşil ve sarı.

Sarı set ile mutfak iç tasarımı.

Bu kombinasyon için ana kural, aksine oynamaktır. Aydınlık, hoş, sıcak bir iç mekan ve olumlu bir ruh hali yaratırlar. Bu durumda, mobilya için gri kullanılır. Bej, grafit, gri, kahverengi elemanlar diğer yüzeyleri bitirmek için mükemmeldir..

Böyle bir iç mekanda, hafif şeritler veya noktalar eklemek önemlidir, bu, böyle bir kombinasyonun aşırı derinliğinin üstesinden gelecektir..

Gri-yeşil mutfaklar

Modern, İskandinav ve Avrupa stilleri için popüler kombinasyon.

Gri-yeşil kombinasyonlarda doğru renk doygunluğunu bulmak önemlidir. Yeşil ne kadar parlaksa, gri o kadar sönük.

Gri-yeşil mutfak.

Gri-yeşil tonlarda modern mutfak.

Bu kombinasyon tamamen bağımsızdır ve ek renk vurguları veya lekeleri gerektirmez..

Sıcak mutfaklar için serinlik hissi yaratacak ve doğru aydınlatma ile odayı görsel olarak önemli ölçüde genişletecek ve görsel olarak daha geniş hale getirecektir..

kahverengi ve yeşil

Esas olarak klasik tarzdaki odalar için kullanılır. Düetin sırrı kombinin doğallığında. Huzur, güvenilirlik, dayanıklılık ve güven duygusu yaratacaklar..

Odanın tasarımı eko tarzda veya etnik motiflerde ise, açık kahverengi tonları ve yeşilin açık yeşil tonları iç mekanı doğaya yaklaştırır..

Kahverengi-yeşil mutfak.

Mutfağın iç kısmında yeşilin kahverengi ile kombinasyonu.

Kombinasyon, görsel olarak odanın tam bütünlüğü hissi yarattığı için net imarlı fikirler için uygun değildir..

Mutfak tasarımı için daha fazla ipucu

Yeşil bir mutfak projesi için bir tasarım oluştururken, birkaç ana kural dikkate alınmalıdır:

 1. İlk adım bir mutfak seti seçmektir. Büyük boy mobilyalarla, alanı görsel olarak genişletmek için iç mekanda açık tonlar kullanmak uygun olacaktır..
 2. Parlak renkler, geniş alanlar için değil, yalnızca küçük yüzeyler için kullanılır..
 3. Güney odalar için, içlerine serinlik getirmek için büyük oranda mavi olan renkler kullanılmalı ve kuzey odalar için tam tersine sarı renk hakim olmalıdır..
 4. Renk ne kadar koyu olursa, iç kısımda o kadar titizlik olur..
 5. Küçük bir odada, bu tür duvar kağıtlarında çok sayıda desen kabul edilemez, açık yeşil bir arka plan üzerinde küçük narin çiçek desenleri mükemmel görünecek.

Doymuş mutfağı.

Zengin renklerde mutfak tasarımı.

Mutfak alanı diğer odalarla birleştirilirse, odadaki doğal aydınlatma miktarına göre yeşil gölge seçilmelidir. Daha fazla ışık, daha parlak duvarlar ve yeşil kombinasyonlar olabilir..

Video: Yeşil mutfaklar

Yeşil duvarlı mutfak tasarımı için 50 fotoğraf fikri

Previous Post
Gelin ve damat şeklinde bir düğün için şampanya şişeleri süsleme
Next Post
How to choose the right picture for the interior of the room