15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Böyle farklı bir Sovyet tarzı iç mekan

Duvarlardaki kaba, sert duvar kağıtları, gıcırdayan parke zeminler ve basit mobilya takımları – bunlar çoğu insanın geri dönülmez bir şekilde evden atmaya çalıştığı iç detaylardır. Ancak bu tarihsel dönemde ev geliştirme ile ilgilenen insanlar var. Hatta o zamanki dairelerin fotoğraflarına bakarak çağdaş mobilyalar için ilham alıyorlar..

Sovyet tarzında bir odanın aydınlık bir iç mekanı fikri

Bazı insanlar bu tasarımı sever.

Sovyet tarzında bir dairenin alışılmadık bir dekorunun çeşidi

Sovyet iç mekanı çok popüler değil

Sovyet tarzında ilginç bir daire tasarımı fikri

Çoğu insan sadece yıllardır var olan şeylerden kurtulmanın hayalini kurar.

Rus tarzı. SSCB’nin varlığının ilk yıllarında iç ve günlük yaşam

Barok, modern, ülke gibi popüler iç stiller ile eşit olarak, SSCB’nin varoluş dönemine tekabül eden Rus stilini koyabilirsiniz. Tasarımcılar genellikle Sovyet iç stiline, kelimenin tam anlamıyla “karbon kopyası ile damgalanmış düşük standartlı bir üretim tesisi” anlamına gelen iddialı “kitsch” kelimesi diyorlar. Binalarda böyle bir durumun oluşumunun başlangıcı yirminci yüzyılın 20’li yıllarında başladı ve şu ana kadar basit bir nedenden dolayı sona ermedi: Birlik içinde doğup hayatlarının çoğunu yaşayan insanlar değişiklikleri kabul edemez ve donatamazlar. Brejnev, Kruşçev zamanlarının kültürünü taklit eden evleri (değişikliklerden kaçının).

Gücün imparatorluktan Sovyete geçişinden sonraki ilk yıllarda, insanlar duvar kağıdını yeniden yapıştırmaya ve mobilyaları yeniden düzenlemeye hazır değildi. Toplu halde kentleşme yaşanmaya ve konut sıkıntısı hissedilmeye başlandı. Ancak yeni evler inşa etmek için fonları olmayan yetkililer, farklı bir şekilde karar verdiler – burjuvazinin eski zengin evlerini, bugüne kadar “ortak apartmanlar” olarak adlandırılan yatakhanelere dönüştürmek için. Başlıca özelliği, ortak bir banyo, mutfak ve koridorun varlığıydı. Oturma odalarının her birinde bazen 5-7 kişi vardı..

Sovyet tarzında bir odanın ilginç bir tarzının çeşidi

Bu tasarım sorunsuz bir şekilde modernize edilebilir.

Sovyet tarzında bir dairenin parlak dekorunun bir çeşidi

Sovyet döneminde yaşayan bazı insanlar bir şekilde evlerini değiştirmeye cesaret edemediler.

40’ların savaş sonrası Sovyet iç mekanı

Eski SSCB topraklarındaki askeri eylemler, sadece insanların hafızasında değil, aynı zamanda günlük yaşamlarında da bir iz bıraktı. Parasızlık, açlık, insanları aşırılıklardan vazgeçmeye zorladı, savaş sonrası dönemin dairelerinin içi mütevazi olmaktan öte..

Sovyet tarzında bir odanın olağandışı iç mekanı fikri

Bu tür dairelerde çoğunlukla ucuz mobilyalar kullandılar.

Sovyet tarzında bir dairenin olağandışı tasarımı fikri

Bazılarının bir daire döşemek için yeterli parası yoktu.

Sovyet tarzında odanın parlak tarzının bir çeşidi

Tasarım yavaş yavaş değişti

Sovyet iç 50-60’lar

50-60’ların Sovyet dairelerinin iç tasarımındaki tarzı, önceki on yılların durumundan çarpıcı biçimde farklıdır: askeri yıkım ve sonuçlarından sonra nüfus toparlandı. Modern tasarımcılar bu dönemi Sovyet minimalizminden çarpıcı bir şekilde farklı olan “çok yönlü retro” olarak sınıflandırır. Aşağıdaki unsurlar ve çözümler bu dönemin mobilyaları için tipiktir..

  • Çok sayıda hafif – büyük, hacimli ve ürkütücü karanlık perdelerin yerini hafif, yarı saydam perdeler aldı. Yapay aydınlatma “tavan altındaki bir lambanın” ötesine geçti, klasik kademeli avizeler duvar aplikleri, zemin lambaları, masa lambaları ile tamamlanmaya başladı..
  • Renklerin parlaklığı – zengin yeşil yumuşak köşeler, limon sarısı perdeler ve sıra dışı tonların diğer orijinal dekorları, Sovyet konutunu mini tasarım stüdyosuna dönüştürdü.
  • Çok işlevli mobilyalar (kanepe-kanepe, sandalye-yatak, katlanır masa) yaşam alanı olmaması nedeniyle o dönemin iç mekanlarını tamamlıyordu..

50-60’ların Sovyet iç mekanını modernin arka planına karşı ifade etmeyen tek şey, şerit veya çiçekli banal duvar kağıdıydı. Parlak bir renk dışında mobilya döşemesi, genel arka plana karşı hiçbir şekilde ifade edilmedi. Tekstil, iç mekanı çeşitlendirmeye ve dekore etmeye yardımcı oldu. Tek renkli tuvaller ve süslü kumaşlar o zamanlar modaydı. Bugün bile, geçen yüzyılın 60’larında gençliği geçen insanların dairelerinde, bu tür süslemeli yatak örtüleri bulabilirsiniz: bitki motifleri, geometrik desenler, satranç tahtası şeklinde basit kanvas süslemeler, Noel ağaçları, kareler.

ilginç bir Sovyet tarzı daire iç fikri

O zamanlar tasarım sıkıcı ve monotondu.

Sovyet tarzında sıra dışı bir oda dekoru seçeneği

Bazı kişilerin daireleri henüz yenilenmedi.

70’lerin Sovyet iç mekanı

SSCB’de, on yıldan (40’lar, 50’ler, 70’ler) bağımsız olarak, genç nesile, evlerdeki her şeyin aynı olduğu görünebilir. Ancak Sovyet döneminde yaşayan insanlar, iç mekanın en küçük ayrıntılarını iyi hatırlıyorlar. Geçen yüzyılın 70’lerinde, mimaride bir atılım oldu – şehirlerde, en az 9 katlı, konforlu yeniliklerle donatılmış “Brezhnevka” evleri inşa etmeye başladı – bir çöp oluğu ve bir asansör. Bu fikrin yazarları, bu tür binalardaki daireleri “Kruşçev” in geliştirilmiş bir versiyonu olarak adlandırdılar..

70’lerde inşa edilen daireler 1 ila 5 odalı, alçak tavanlı ve sıkışık bir mutfağa (7-9 m2) sahiptir. “Moskova Gözyaşlarına İnanmıyor” filmini izlerken Brezhnevka’nın içini kısmen tanıyabilirsiniz: ağartılmış tavanlar, duvarlarda geometrik desenler veya açık kahverengi çizgili duvar kağıtları, zeminde huş parke. Oturma odasının durması basittir – bir duvara karşı bir sunta “duvar”, bir kanepe ve karşısında iki koltuk vardır, yanında bir sehpa veya tatillerde düzenlenmiş cilalı bir masa vardır. Yatak odasında ayrıca bir kanepe, tuvalet masası ve büyük bir gardırop vardı..

Sovyet tarzında parlak bir daire fikri

70’lerde evler inşa etmeye başladılar

Sovyet tarzında bir odanın ilginç tasarımının bir çeşidi

Oturma odası karmaşık değil – bir duvarda sunta “duvar”, önünde bir kanepe var

Sovyet tarzında ilginç bir oda tarzı fikri

Yatak odasında ayrıca bir kanepe, tuvalet masası ve büyük bir gardırop vardı.

70’lerin iç mekanlarında duvarlarda halı olmalı, büfede balıklar (bazılarının hala sakladığı çok mavi olanlar) ve “kristal gibi” (banal plastikten yapılmış) üç katmanlı bir avize olmalı. ) tavanın altında parıldıyor … 70’li ve 80’li yılların dairelerindeki duvarlar, Sovyet sanatçılarını tasvir eden takvimler, posterler ile dekore edilmiştir..

Sovyet tarzında sıra dışı bir daire tasarımının çeşidi

O günlerde her şey monoton ve sıkıcıydı.

Sovyet tarzında aydınlık bir oda dekoru seçeneği

Duvarlara genellikle takvimler ve posterler asılırdı.

Sovyet iç mekanında şok edici

Sovyet döneminde üretilen birçok ürün, yalnızca terk edilmiş çatı katlarında veya nadir koleksiyonlarda bulunabilir. Ancak 21. yüzyılda yaşayan gençlerin yüzlerinde sadece ev eşyaları değil, şaşkınlık ya da kahkahalar da yer alıyor. İnsanlara bir zamanlar moda ve güzel görünen birçok şeye şimdi popüler kelime “çirkin” deniyor. Genç neslin yüzünde en büyük sürprizi yaratan 5 nesne var..

SSCB dönemine ait fotoğraflara baktığınızda gözünüze ilk çarpan şey, “Sovyet şok edici” reytinginde haklı olarak lider olan duvarlardaki halılardır. Geyik, natürmort görüntüsüne sahip tuval, dekoratif amaçlarla ve duvar kağıdını kurtarmak için kullanıldı. Ayrıca, orijinal dekorasyonun nedeni soğuk duvarlar (bir ısı yalıtkanının rolü) ve gürültülü komşular (ses yalıtkanının rolü) idi..

Sovyet tarzında alışılmadık bir daire tarzı fikri

Sovyet tasarımı gençleri güldürüyor veya şaşırtıyor

Sovyet tarzında bir odanın aydınlık iç mekanı seçeneği

Sovyet tasarımı modernize edilebilir

Sovyet tarzında bir odanın ilginç bir dekorunun bir çeşidi

Bu tasarımla ilgili birçok kafa karıştırıcı şey var.

Sovyet döneminin şok edici öğelerinin derecelendirilmesinde ikinci onur yeri, iğne işinde “yardımcı” ve ayakkabı depolamak için bir yer olarak hizmet veren ayak tahrikli bir dikiş makinesiydi. Üzerine genellikle bir masa örtüsü örtülür, ardından cihaz bir çalışma masasına dönüşür. Bugünün okul çocuklarını şaşırtabilecek üçüncü nesne, ayakları üzerinde bir TV veya radyo (dışkı gibi).

Derecelendirmedeki dördüncü pozisyon, sadece masayı, sandalyeleri değil, aynı zamanda daha önce bahsedilen TV ve radyoyu da kaplamak için kullanılan ajur peçetelerine hak ediyor. Geçen yüzyılın 30’lu yıllarından beri, genellikle ev yapımı olan ajur, yastıklar, dolap üstleri ve büfeler için bir dekor olarak kullanılmıştır. Bir büfe veya diğer adıyla “büfe” ilk beşi kapatır. Bu mobilya parçası, Leningrad Porselen Fabrikası (veya diğer şenlikli sofra takımları) tarafından üretilen setler, aile fotoğrafları ve bazen para için bir depolama yeri olarak hizmet etti. Bu tür şeyler büfenin üst kısmına kapılara cam ekler ile yerleştirildi – herkesin ailenin “zenginliğini” görebilmesi için, büfenin alt kısmına, ahşap kapıların arkasına, havlular, giysiler ve diğer değerli eşyalar vardı. gizli (örneğin, yasaklanmış bir İncil veya bir kavanoz salatalık).

Sovyet tarzında bir dairenin parlak tasarımı fikri

Duvarlar genellikle tablolar, takvimler veya posterlerle süslenirdi.

Sovyet tarzında bir dairenin ilginç tasarımının bir çeşidi

Duvar kağıdı genellikle çizgili veya çiçekliydi.

Yerdeki halılar

“SSCB’de halı” denilince akla hemen duvar elbisesi gelir, ancak Sovyet döneminde yer halıları daha az popüler değildi. Popülerlikleri neden geçen yüzyılın 50’li ve 80’li yıllarında zirvedeydi? Evet, sırf pahalı oldukları için ve eğer bir aile bir halı alacak paraya sahipse, bu onun müreffeh olduğu ve bolluk içinde yaşadığı anlamına gelir..

Genellikle bu tür halıları satın aldı.

  • Türkmenistan’da üretilen yün hav. Türkmen halılarının süslemesinin temeli “jel”dir (eşkenar dörtgenler, kareler, çokgenler).
  • Ermeni üretimi tüysüz veya tüy bırakmayan ürünler. Bu tür halıların ana nedeni, katlanmamış yaprakları olan bir nilüfer çiçeğidir..
  • Azerbaycan’da yapılan ipeksi havlı halılar. Eşsiz geometrik süslemelerle ayırt edilirler, en popüler türleri “Kazak”, “Şirvan”, “Küba”.

Orta Asya üretiminin ürünlerine ek olarak, SSCB’de Vneshposyltorg fabrikasında (yarım yünlü jakarlı ürünler), Obukhov halı fabrikasında (iki tüylü halılar), Almatı halı fabrikasında (4 renkli çubuk) yapılan halılar kilimler, düz çubuk raylar) popülerdi..

Sovyet tarzında bir odanın olağandışı tarzı fikri

Duvar dolapları genellikle fotoğraf tuttu

Sovyet tarzında bir dairenin ilginç bir dekorunun bir çeşidi

Ailenin ana cazibe merkezleri genellikle büfelere ve gardıroplara yerleştirildi.

Sovyet tarzında bir dairenin parlak tasarımının bir çeşidi

Genellikle Sovyet tasarımı sıkıcı ve tek renkliydi.

Sovyet tarzında modern bir dairenin tasarımı

Ülke, Provence, Art Nouveau – bu stiller olağandışı deneyleri seven insanlardan bıktı. Modern bir yorumda Sovyet iç mekanı iddialı ve orijinaldir. Odalardan birinde veya tüm evde, farklı yıllarda SSCB döneminin atmosferini yaratabilirsiniz. Bir renk kombinasyonu tablosu bu konuda yardımcı olacaktır..

Ana renk

Tamamlayıcı renkler

Zıtlık

Yeşil

Kahverengi beyaz

Pembe kırmızı

Mavi

Beyaz kırmızı

Turuncu sarı

Açık kahverengi

Zeytin, kırmızı, yeşil, bordo

Mavi

Beyaz

Mor, altın

Mor

Gri

Açık mavi, mavi, beyaz, bej

kırmızı yeşil

Sovyet tarzında bir dairenin sıra dışı iç mekanı fikri

Sovyet tasarımı sorunsuz bir şekilde modernize edilebilir

Sovyet tarzında bir odanın olağandışı tasarımının bir çeşidi

Halılar genellikle duvarlara asılırdı.

Çözüm

Tarih, ne olursa olsun, bugünün temelidir. SSCB’de insanlar evlerini maddi imkânları ölçüsünde dekore ettiler, o zaman moda. Bugün, Sovyet iç mekanları geçmişin bir kalıntısı olarak kabul ediliyor, ancak duvarlardaki çiçekli duvar kağıtları, parlak kanepeler ve renkli halıların modası geri dönecek gibi görünüyor..

Video: Sovyet tasarımı

Sovyet tarzı apartman tasarımı örneklerinin 50 fotoğrafı:

Sovyet tarzı resimde bir odanın olağandışı tarzı fikri Sovyet tarzı fotoğrafta bir dairenin ilginç bir iç mekanı seçeneği Sovyet tarzı resimde aydınlık bir oda tasarımı fikri Sovyet tarzı fotoğrafta bir dairenin ilginç bir dekorunun bir çeşidi Sovyet tarzı fotoğrafta bir odanın parlak tasarım seçeneği Sovyet tarzı resimde bir dairenin alışılmadık tarzı fikri Sovyet tarzı resimdeki bir dairenin aydınlık iç mekanının versiyonu Sovyet tarzı fotoğrafta ilginç bir oda dekoru fikri Sovyet tarzı resimde bir dairenin sıra dışı tasarımının versiyonu Sovyet tarzı fotoğrafta bir odanın olağandışı iç mekanı fikri Sovyet tarzı fotoğrafta ilginç bir daire tarzı seçeneği Sovyet tarzı resimde aydınlık bir oda dekoru fikri Sovyet tarzı fotoğrafta ilginç bir daire tarzı fikri Sovyet tarzı resimde sıra dışı bir oda dekoru seçeneği Sovyet tarzı fotoğraftaki bir dairenin aydınlık iç mekanının versiyonu Sovyet tarzı fotoğrafta bir odanın ilginç bir iç mekanı fikri sovyet tarzı resimde bir odanın parlak bir tarzı fikri Sovyet tarzı fotoğrafta bir dairenin alışılmadık bir dekorunun çeşidi Sovyet tarzı fotoğrafta bir odanın ilginç bir iç mekanı seçeneği Sovyet tarzı resimde bir dairenin parlak tasarımı fikri Sovyet tarzı resimde bir dairenin ilginç bir dekorunun bir çeşidi Sovyet tarzı bir fotoğrafta alışılmadık bir oda tarzı fikri Sovyet tarzı resimde bir dairenin olağandışı dekoru fikri Sovyet tarzı resimdeki odanın parlak tasarımının versiyonu Sovyet tarzı fotoğrafta alışılmadık bir daire tarzı fikri Sovyet tarzı resimdeki bir dairenin parlak dekorunun versiyonu Sovyet tarzı fotoğrafta ilginç bir oda tasarımı fikri Sovyet tarzı fotoğraftaki bir dairenin parlak tasarımının versiyonu Sovyet tarzı fotoğrafta ilginç bir oda dekoru seçeneği Sovyet tarzı resimde bir dairenin aydınlık bir iç mekanı fikri Sovyet tarzı resimde bir odanın ilginç bir iç mekanı seçeneği Sovyet tarzı fotoğrafta bir odanın parlak tasarımı fikri Sovyet tarzı fotoğrafta aydınlık bir oda dekoru seçeneği Sovyet tarzı fotoğraftaki bir dairenin alışılmadık tarzının versiyonu Sovyet tarzı resimde bir odanın aydınlık bir iç mekanı fikri Sovyet tarzı fotoğrafta bir odanın olağandışı tasarımı fikri Sovyet tarzı resimde bir dairenin ilginç bir iç mekanının bir çeşidi Sovyet tarzı resimde bir dairenin parlak bir dekoru fikri Sovyet tarzı fotoğraftaki odanın parlak tarzının versiyonu ilginç bir Sovyet tarzı daire dekor resmi fikri Sovyet tarzı fotoğraftaki bir odanın olağandışı iç mekanının versiyonu Sovyet tarzı fotoğrafta ilginç bir oda tarzı seçeneği Sovyet tarzı resimde bir dairenin olağandışı tasarımı fikri Sovyet tarzı resimde ilginç bir daire tarzı fikri Sovyet tarzı resimdeki bir dairenin olağandışı iç mekanının versiyonu Sovyet tarzı fotoğrafta bir dairenin aydınlık bir iç mekanı fikri Sovyet tarzı resimde ilginç bir oda tarzı seçeneği Sovyet tarzı fotoğrafta bir dairenin olağandışı tasarımı fikri Sovyet tarzı fotoğrafta parlak bir daire fikri Sovyet tarzı resimde bir odanın olağandışı tasarımının bir çeşidi

Previous Post
İskandinav tarzı kreş – modada yeni bir trend
Next Post
How to transport it correctly and after what time you can turn on the refrigerator after transportation.