15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Elektrikli şömineyi iç mekana uyumlu bir şekilde nasıl entegre edebilirim?

Modern teknolojiler sayesinde bir apartman dairesinde veya evde konfor yaratmak daha da kolay hale geldi. Birkaç on yıl önce, evinizde bir şömineyi donatmak hayal etmek zordu ve daha da zordu. Bugün küçük bir odada bile uygun fiyatlı ve uygulanabilir..

apartmanda köşe şöminesi

Odanın iç kısmında şömine

evde çift taraflı elektrikli şömine

Şömineli bir odanın tasarımı

oturma odasında şömine asılı

Şömineli iç oda

Elektrikli şömineler, odun yakan muadillerine göre bir takım avantajlara sahip oldukları için her yıl daha popüler hale geliyor:

 • geniş model yelpazesi – küçükten geniş duvara monteli, uzaktan kumandalı ve kumandasız, ısıtmalı, sesli ve diğer tasarım ve tasarım çözümleriyle;
 • kullanım kolaylığı ve kurulum kolaylığı – gözü rahat bir ocakla memnun etmek için yeri belirlemek ve cihazın kendisini satın almak yeterlidir;
 • özen – temizliği korumak için tozu ve gerekirse ekranı silmek yeterlidir;
 • güvenlik – yangın yapay olduğu için iç eşyaların tutuşma riski yoktur, bu sadece ekrandaki bir resimdir;
 • maliyet – elektrikli ev aletleri klasik olanlardan çok daha ucuzdur.

salonda ayrı elektrikli şömine

Odanın iç kısmında şömine

yatak odasında gömme şömine

Şömineli bir odanın tasarımı

Çalışma prensipleri ve fonksiyonel özellikler

Elektrikli şöminenin temel çalışma prensibi, gerçek bir yangının taklididir..

Kütükler veya kömürler ve ateş kuklasına dayanır. Odun taklidi çok basittir, ateş taklidi ile daha zordur. Bunun için reflektörler ve projektörler, ek LED’ler ve diğer tasarım çözümleri kullanılır. Ses efektleri hoparlörler aracılığıyla iletilir, ancak tüm modellerde bulunmaz.

Üretici tarafından sağlanmışsa ısıtma elemanları altta veya üstte bulunur. Isı, bir ısıtıcının çalışmasına benzeyen kademeli ve eşit bir şekilde serbest bırakılır..

salonda menteşeli elektrikli şömine

Şömineli iç oda

yatak odasında çift taraflı şömine

Odanın iç kısmında şömine

Bazı modellerde kızılötesi ısıtma sağlanır – havayı değil nesneleri ısıtır. Sonuç olarak daha az oksijen tüketilir, ısı etkisi daha hızlı sağlanır..

Diğer bir işlevsel özellik, düşük güç tüketimidir. Çoğu model, elektrikli su ısıtıcısıyla karşılaştırılabilir 2 kW güce sahiptir..

evde ayrı elektrikli şömine

Şömineli bir odanın tasarımı

apartmanda ankastre elektrikli şömine

Odanın iç kısmında şömine

Elektrikli şömine çeşitleri

Çeşitli stiller, bir dizi gereksinim için en uygun seçeneği seçmenize olanak tanır.

Tasarım özelliklerine bağlı olarak elektrikli şömineler aşağıdaki tiplerdendir:.

 1. Ayrı duran – bir çıkışın varlığı dışında yerin hazırlanmasını gerektirmez, alev üç taraftan görülebilir.
 2. Mobilyaya veya duvara gömme. Konumları için bir niş ve dekoratif bir çerçeveye ihtiyacınız var..
 3. Köşe köşeleri – küçük ve orta büyüklükteki alanlar için ideal.
 4. Menteşeli – duvara monte edilmiş plazma panellere benzer.
 5. İki taraflı – alev iki veya daha fazla taraftan görülüyor.

Elektrikli şömineler boyutlarına göre standart (62 cm genişlik), geniş (70cm-1m) ve ekstra geniş (1-2,5m arası) olarak ikiye ayrılır..

oturma odasında köşe şömine

Şömineli bir odanın tasarımı

apartmanda ankastre şömine

Odanın iç kısmında şömine

İç mekana yerleştirme özellikleri

İç mekanda, odanın kullanım amacı ve istenen iç çözüm dikkate alınarak elektrikli şömineler yerleştirilmiştir. Herhangi bir yerleşim için akılda tutulması gereken kurallar vardır.

Kapıların yanına, diğer odaların girişinin ve pencerenin yanına yerleştirilemezler. Ocak için bir yer seçerken, ışık yansıması da dikkate alınır. Yapay ateşin algılanmasında ışık önemli bir rol oynar. Güneş ışınları ve aydınlık oda aydınlatması, yanan bir alevin etkisini bozacaktır..

Portal rengi duvar veya mobilya ile aynı renk olmamalıdır. Açık tonlar baskınsa bir ton veya iki ton daha koyu, koyu renkler baskınsa tam tersi olmalıdır..

yatak odasında çift taraflı elektrikli şömine

Şömineli bir odanın tasarımı

salonda köşe şömine

Şömineli iç oda

Oturma odasında elektrikli şömineler

Elektrikli şöminenin ana işlevi iç mekanda rahatlık yaratmak olduğundan, genellikle hanelerin, konukların toplandığı bir odaya yerleştirilir ve oturma odasında vakit geçirmek hoştur..

Kurulum için bir yer seçerken, odanın büyüklüğünü dikkate almaya değer. Küçük bir oturma odası için duvara veya köşeye yerleştirerek küçük bir şömine seçmek daha iyidir. İç mekana uyumlu bir şekilde sığacak, fazla yer kaplamayacak ve ısıtma ile iyi başa çıkacaktır..

25 m’den fazla alana sahip odalar için, çeşitli konum seçeneklerine sahip daha genel modeller zaten düşünülebilir. Büyük elektrikli şömineler, yüksek tavanlı ve geniş bir alana sahip geniş oturma odalarını mükemmel bir şekilde tamamlar..

oturma odasına monte elektrikli şömine

Odanın iç kısmında şömine

yatak odasında ayrı şömine

Şömineli bir odanın tasarımı

Stilize oturma odalarında elektrikli şömineler

Oturma odası tasarımları çok farklı olabilir, ancak her birinde şömine, tazelik ve uyum notu katacaktır..

Klasik tarz, çeşitli bukleler, desenler ve alçı kalıpların varlığını varsayar. Şekil kesinlikle dikdörtgendir. Portal, işlenmiş ahşap, alçı veya mermerden yapılmıştır..

Provence, country ya da rustik olan her şey doğal ya da bu etkiyi yaratıyor. Bu tasarım için en karlı çözüm, standart bir köşe, gömme veya duvara monte şömine olacaktır. Bu stillerin ayırt edici bir özelliği doğallık ve doğallıktır. Bir ağacın altında bir portal ile ocaklarda seçim durdurulmalı, onu doğal malzemelerle süsleyebilir veya uygun panellerle alanı vurgulayabilirsiniz..

salonda gömme şömine

Şömineli iç oda

daireye monte elektrikli şömine

Odanın iç kısmında şömine

Modern, tekno ve kentsel stiller, minimalizmi, kısıtlamayı ve çizgilerin netliğini karakterize eder. Basit bir çerçeveye sahip küçük veya standart elektrikli şömineler, bu tür oturma odaları için çok uygundur. Duvar panelleri ve şeffaf cam yapılar yalnızca dekorasyonun sadeliğini vurgulayacak ve ek işlevlerin varlığı: uzaktan kumanda, ses efektleri, ek konfor sağlayacaktır..

Pürüzsüz yumuşak çizgileri sevenler, yalnızca oturma odasının zaten doğal olan tarzını tamamlayacak olan şöminelere bayılacaklar. Bu tür iç mekanlar, sınırların bulunmadığını ve bir nesnenin diğerine düzgün bir şekilde aktığını ima eder. Çıkıntılı paneller, yuvarlak hatlar ve doğal malzemelerin varlığı veya taklitleri ile yaban hayatına maksimum yakınlık sağlanır..

Oturma odasına bir şömine yerleştirirken, dekorun bu unsurunun iç mekanda ana unsur haline geldiğini hatırlamakta fayda var. Yanına çok fazla dikkat dağıtıcı dekoratif unsur koyamazsınız..

salonda ankastre elektrikli şömine

Şömineli bir odanın tasarımı

evde çift taraflı şömine

Şömineli iç oda

TV için elektrikli şömine: hangisini seçmeli?

Çoğu oturma odasında TV hayatın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu durumda, odadaki alanı bölgelere ayırmaya değer. Örneğin, şömineyi odanın diğer tarafına veya duvarına yerleştirin, bu alanı bir sehpa ve bir veya iki koltukla ayırarak, bir vazo çiçek yerleştirin. Şömine TV’nin altına yerleştirildiğinde şömine-TV kombinasyonuna izin verilir..

oturma odasında yerleşik elektrikli şömine

Odanın iç kısmında şömine

evde menteşeli şömine

Odanın iç kısmında şömine

Bu yerleşim ile aşağıdaki faktörlerin dikkate alınması gereken özellikler vardır..

 • Odanın ve ekipmanın boyutları uyumlu olmalıdır..
 • Her iki öğe de aynı genişlik ve renkte olmalıdır. Şömine ve TV için farklı renkte ortak bir çerçeve oluşturmak mümkündür..

TV duvara monte edilebilir veya doğrudan portala yerleştirilebilir – böyle bir yük için tasarlanmıştır. Yerleştirme kolaylığı için satışta özel şömine setleri bulunmaktadır. Yalnızca TV ve DVD ekipmanı yerleştirmenize izin vermez, aynı zamanda uzaktan kumanda ve diğer önemsiz şeyler için alan önerirler..

salonda çift taraflı şömine

Odanın iç kısmında elektrikli şömine

evde köşe şömine

Elektrikli şömineli bir odanın tasarımı

Feng Shui Elektrikli Ocak

Ateş büyük bir enerji akışı taşır. Çevreyi arındırır ve iyilik ve esenlikle doldurur. Birçok insan böyle düşünüyor ve şömine için yer seçimine büyük önem veriyor..

Feng shui’ye göre şömine için en iyi yer oturma odasının güney köşesidir. Ateş kutusunun kapıya “bakmaması” gerektiğini de dikkate almak önemlidir, aksi takdirde tüm pozitif enerji evden çıkacaktır. Ateş kutusu kapının karşısındaysa, küçük bir ekran veya başka bir engel koyabilirsiniz..

oturma odasında ayrı elektrikli şömine

Odanın iç kısmında şömine

yatak odasında yerleşik elektrikli şömine

Odanın iç kısmında elektrikli şömine

Önemli bir nokta, ocağın yakınında drenaj borularının veya diğer suların bulunmasıdır. Böyle bir mahalleye izin verilmemelidir. Ateşin bir insan üzerindeki faydalı etkisi uzun zamandır bilinmektedir. Sakinleşmenize, odaklanmanıza ve düşüncelerinizi temizlemenize yardımcı olur..

Oturma odasının iç kısmındaki elektrikli şömine, piyasada dolu olan odun yakan rakibe harika bir alternatif. Sadece yukarıdaki ipuçlarına uymalısınız, o zaman kesinlikle evde favori bir yer olacak ve sıcaklık ve rahatlık verecektir..

Video: Elektrikli şömine nasıl seçilir

İç mekanda elektrikli şömine örneklerinin 50 fotoğrafı:

oturma odası resminde çift taraflı elektrikli şömine evde gömme şömine photo apartmanda köşe şöminesi photo yatak odası resmine monte edilmiş elektrikli şömine salon resminde ayrı elektrikli şömine evde monte edilmiş şömine photo oturma odası resminde ayrı elektrikli şömine yatak odası fotoğrafında yerleşik elektrikli şömine salon resminde iki taraflı şömine yatak odası resminde asılı şömine evde ankastre elektrikli şömine photo salon resimde köşe şömine apartmanda ayrı elektrikli şömine photo oturma odasında çift taraflı elektrikli şömine photo apartman resminde ayrı şömine salonda köşe elektrikli şömine photo oturma odası resminde çift taraflı şömine yatak odası resminde yerleşik şömine evde monte edilmiş elektrikli şömine photo salonda yerleşik elektrikli şömine photo apartmanda köşe elektrikli şömine photo ev resminde şömine asılı yatak odası resminde köşe elektrikli şömine oturma odasındaki gömme şömine photo ev resminde çift taraflı elektrikli şömine apartman resminde asılı şömine ev resminde iki taraflı şömine oturma odasında yerleşik elektrikli şömine photo yatak odası resminde ayrı şömine salon resimde köşe elektrikli şömine yatak odasında çift taraflı şömine photo apartman resminde gömme şömine yatak odasında köşe elektrikli şömine photo oturma odasına monte edilmiş elektrikli şömine photo salonda ayrı şömine photo yatak odası resminde yerleşik elektrikli şömine oturma odasında ayrı şömine photo salon resminde çift taraflı elektrikli şömine salon resminde ayrı şömine yatak odasında çift taraflı elektrikli şömine photo apartman resminde köşe şöminesi evde çift taraflı şömine photo oturma odası resmine monte elektrikli şömine ev resminde yerleşik şömine daireye monte edilmiş elektrikli şömine photo apartmanda gömme şömine photo salon resminde monte elektrikli şömine evde elektrikli şömine resmi apartman resminde ayrı elektrikli şömine

Previous Post
Seleccione armarios de esquina en la sala de estar de acuerdo con la foto.
Next Post
How to use kitsch in the interior