15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Küçük bir mutfak için tasarım ilkeleri 5 metrekare. m.

Rahat ve fonksiyonel bir mutfak iç mekanı yaratmak 5 metrekare. m., geniş deneyime sahip tasarımcılar için bile kolay bir iş değildir. Ancak durum ilk bakışta göründüğü kadar düzeltilemez değil. Alanın doğru yerleşimi ve her santimetrenin kullanımı, dekorun güzelliğini, konforlu mobilyaları ve ultra modern ev aletlerini birleştirmenize izin verecektir. Belirli kurallara uyarsanız ve hayal gücünü uygularsanız, 5 m2’lik bir mutfağın tasarımı hem profesyonellerin hem de dairelerini kendi başlarına dekore edenlerin gücündedir..

ahşap tezgahlı beyaz mutfak

Bu kadar küçük bir alana çalışma ve yemek alanı sığdırmak oldukça zor ama oldukça mümkün..

Küçük mutfak düzeni kuralları

Küçük Kruşçev mutfakları genellikle mobilya ve ev aletleri ile o kadar çok dağınıktır ki, odanın tam ortasında sadece küçük bir boş alan vardır. Bir mutfak tasarlarken birkaç basit kural dikkate alınırsa, bu tür karışıklıklardan kolayca kaçınılabilir:

 • Çalışma ve yemek alanları için katı imar;
 • Lineer (tek sıra) veya L şeklinde mutfak takımları tercih edilirken, ikinci durumda lavabo kısa kenarda olmalıdır;
 • Mümkünse, bir kapı, niş veya balkona bağlantı ile alan genişletilir..

L şeklinde setli mutfak

Yerleşim seçimi büyük ölçüde mutfağın mimari özelliklerine bağlıdır..

Pencerelerin, kapıların, sıhhi tesisat ve gaz borularının konumu, nişlerin varlığı veya yokluğu, tasarımcılara kendi koşullarını belirler. Bu nedenle, en makul seçeneklerden birkaçından birini seçebilirsiniz..

Köşe düzeni

Tüm mobilyaları yerleştirmenin en uygun yolu L şeklinde olduğunda kullanılır. Sınırlar, bir kapı veya pencere açıklığı ve bir buzdolabı ile belirlenir. Bu durumda, genellikle ev aletlerini yerleştirmek için kullanılabilecek boş bir köşe vardır. Kapıda bulunan kulaklığın kenarı yuvarlak bir şekil seçmek daha iyidir. 

mutfak tasarımı 5 m2 buzdolabı ile

Bu çözüm, mutfağa serbest geçişi engellemeyeceği için hem estetik açıdan hem de pratik açıdan daha başarılıdır..

Buzdolabı ve fırın genellikle mutfak ünitesinin uzun tarafında, lavabo ise kısa tarafında bulunur. Mutfağın karşı tarafında bir yemek grubu oluşturabilir – birkaç sandalyeli bir masa veya duvar dolapları ve raflar kurabilirsiniz..

beyaz mutfak 5 m2

Böylece mutfak 5 metrekare. hem çalışma hem de yemek alanına sığacak metre, mobilya düzenlemesini L şeklinde veya doğrusal bir şekilde planlamaktan başka bir çıkış yolu yoktur..

Bir mutfak ünitesinin köşesi, en sık olarak, nadir durumlarda bir ocak olan bir lavabo kurmak için kullanılır. Cepheler yarıçaplı yapılabilir ve kısa kenar biraz daraltılabilir, bu da boş alanı artıracaktır. Ek olarak, uzun taraftaki çalışma üçgeninin nesnelerinden birinin bu düzenlemesi ile sadece bir buzdolabı kurmak değil, aynı zamanda bir çalışma yüzeyi donatmak da mümkün olacaktır..

ahşap görünümlü köşe mutfak tasarımı

Mutfağınızı tasarlarken mobilyalar arasındaki koridorun en az 90 cm olması gerektiğini unutmayın..

Odadaki en büyük şey buzdolabıdır, bu yüzden genellikle başka bir odaya kurulur. Bu inkar edilemez bir şekilde alanı arttırır. Bu teknik cihaz olmadan köşe düzeni, oturma alanı olsa bile rahat bir yemek grubu için yer açmanıza olanak tanır..

Tek sıra düzeni

Bu seçenek, küçük bir mutfağın tasarımı için idealdir. Böyle minimalist bir çözüm, dağınıklığı ve tıkanıklığı önleyecektir. Buzdolabını başka bir odaya “taşımak” veya en azından karşı köşeye taşımak için en ufak bir fırsat varsa, kullanın. Soba ve lavabonun rahat yerleştirilmesi için daha fazla boş alana sahip olacaksınız. Buzdolabı aynı sırada kalırsa, bir ocak seçin ve tüm dolaplar 45-50 cm’den daha geniş değildir.Ayrıca, sobaya erişim kesinlikle duvarlardan biriyle sınırlı olacaktır..

doğrusal bir düzen ile mutfak 5 m2

Küçük boyutlu bir mutfağın tek sıra düzeni, doğru mobilya ve ev aletlerini seçerseniz, gerçekleştirmesi en kolay olanıdır ve çok zarif görünür..

Diğer düzen seçenekleri

Cesaret gösterdikten sonra, küçük bir mutfağın içinin yaratıcıları diğer düzen türlerini deneyebilir..

 • U şeklinde düzenleme. Üç duvarın kullanılması, en rahat üçgen “buzdolabı-lavabo-soba” oluşturmak için ideal bir fırsattır. P harfi ile mobilya öğelerinin düzenlenmesinin alanı büyük ölçüde daralttığı akılda tutulmalıdır, bu nedenle çalışma alanına yerleştirilen tüm öğelerin genişliğini dikkatlice hesaplamanız gerekir. En az 1.2-1.5 metre serbest kalmalıdır, aksi takdirde mutfakta iki kişi bile dağılamaz. Avantajı, karşı tarafta kimsenin sıkışık olmayacağı oldukça rahat bir yemek alanı yapabilmenizdir..

mutfak tasarımı 5 m2 yerleşim planı

U şeklindeki yerleşim en uygunudur, çünkü yemek pişirmek için ihtiyacınız olan her şey elinizin altındadır..

 • İki sıralı mutfak. Bu düzenleme ile kulaklık, çalışma üçgenine çok uygun bir şekilde yerleştirilebilir. Ve basit çizgiler ve şekillerde mobilyalar ve ev aletleri seçerseniz, lambaları oda tam anlamıyla ışıkla dolu olacak şekilde yerleştirin, karşılıklı büyük aynalar asın, küçük bir mutfak bile geniş görünecek.

mutfakta çalışma yüzeyi 5 m2

İki sıralı bir mobilya düzenlemesi, dar bir oda için mükemmel bir seçenektir..

Alanı ve işlevselliği artırmak için küçük hileler

Standart “Kruşçev” evlerinin tüm hostesleri gizlice büyük bir mutfak hayal eder, çünkü iki kişinin rahatça mutfak lezzetleri yaratamadığı durum her birine aşinadır. Ancak bundan kaçınmanın, geniş, rahat bir mutfak, hatta 5 metrekarelik bir mutfak yaratmanın yolları var. m. alan.

 • Bir oturma odası veya sundurma ile kombinasyon (bu durumlarda, pencere pervazını veya duvarın alt kısmını yıkamazsınız, ancak kalan parçaları bir bar tezgahına dönüştürebilirsiniz).
 • Tavanın altına yerleştirilmiş, gerekli ancak nadiren kullanılan eşyaları saklayabileceğiniz asma dolaplar veya raflar.
 • Daha küçük boyutlu komodinler koyun (60 değil, 50 veya 40 cm).
 • Kapıyı çıkarın ve kemeri düzenleyin.

mutfakta alan kullanımı 5 metrekare

İç mekanda 3’ten fazla renk kullanmamaya çalışın, aksi takdirde iç mekanın “aşırı yüklenmesi” riski vardır..

Bir yemek grubu için, kolayca katlanabilen ve demonte edilebilen bir dönüştürme masası edinin, böylece mutfak başyapıtları üzerindeki yaratıcı çalışmalara müdahale etmeyecek ve tüm aile akşam yemeği için toplanabilir..

Genel olarak, katlanır mobilyalar böyle küçük mutfaklar için gerçek bir keşif, masa katlanabilir, katlanabilir veya çekilebilir. Katlanabilir bir masa en iyi, kullanışlı küçük şeyleri saklamak için bir üst çekmece ve yan raflarla bulunur..

açılır kapanır ahşap tezgahlı mutfak

5 metrekarelik rahat ve pratik bir mutfak iç mekanı yaratmanın tek yolu yetkili mobilya düzenlemesidir..

Dönüştürme masasının sahiplerinin başka bir sorunu daha var: sandalyeler için yer yok. Normal durumda bile tezgah altına itildiğinde bu eşyalar çok fazla yer kaplıyor. Mobilyalarla dolu olmayan bir köşe varsa, üst üste istiflenerek saklanabilen istiflenebilir tabureler veya sandalyeler satın alın..

katlanır sandalyeli mutfak

Tasarımı duvara asmanıza izin veren katlanır sandalyeler satın almak iyi bir çözüm olacaktır..

Sadece alanı artırmanıza izin veren tasarım sırları değil, aynı zamanda odayı daha işlevsel hale getiren püf noktaları da var. Bu, kelimenin tam anlamıyla çeşitli teknik araçlarla apartmandaki diğer odalardan çok daha fazla “doldurulmuş” modern mutfakta özellikle önemlidir..

 • Pencere pervazı yeterince genişse, çok büyük olmayan şeyleri saklamak için altındaki nişi raflarla doldurun..
 • Mutfak setini mümkün olan tüm aksesuarlar, farklı boyutlarda çekmeceler, raylar ile donatın.
 • Ankastre cihazları tercih edin, böylece küçük bir mutfak aşırı yüklenmeyecek, ancak işlevsel özelliklerini koruyacaktır..

ankastre mutfak mobilyaları 5 m2

Mutfak mobilya elemanlarının genel düzeni 5 kare olarak düşünülmeli ki yemek pişirirken ocak, lavabo ve buzdolabı arasındaki mesafe azaltılmalıdır..

Katlanır raflar, çekmecelerdeki karuseller, depolama sistemleri olarak mükemmeldir, bu tür cihazlar çekmecelerin yanı sıra yerden tasarruf etmeye yardımcı olur. Bu tür depolama yöntemlerinin normal raflardan daha geniş olduğu uzun zamandır bilinmektedir.. 

tavan rayları ile beyaz mutfak 5 m2

Açık raflar ve tavan rayları iç mekanı aşırı yüklemez, ancak her zaman elinizin altında.

Ev aletleri iç mekana nasıl sığdırılır?

Yüz yıl önce, mutfağın tasarımı üzerinde çalışmak daha basitti, çünkü modern bir insanın hayatına sıkı sıkıya giren bu kadar çok sayıda cihaz kurmaya gerek yoktu. Çok sayıda mikrodalga fırın, multicooker, blender ve tost makinesi, ev sakinlerinin günlük işlerini kolaylaştırırken, bir tasarım projesi üzerinde çalışırken ek sıkıntılar da yaratıyor.. 

mutfak aletleri ile 5 m2

Tüm kullanışlı ekipmanların depolanması ve yerleştirilmesi sorunları, mutfak alanı küçük olduğunda özellikle akuttur..

Bu sorunu çözmenin birkaç yolu vardır..

 • Çok fonksiyonlu ekipman alımı. Bir cihaz birkaç kullanışlı işlevi birleştirirse, bu şüphesiz küçük bir mutfakta ek boş alan yaratır. Bu tür ekipmanın en büyük dezavantajı oldukça yüksek maliyettir, bu nedenle her aile bu tür satın alımları karşılayamaz..
 • Ankastre cihazlar. Ankastre bulaşık makinesi, fırın veya mikrodalga fırının boyutları normalden daha küçüktür, ancak bu, işlevlerini başarıyla yerine getirmelerini engellemez..
 • İki veya üç gözlü ocak. Özellikle birçok kişinin elektrikli su ısıtıcısı veya kahve makinesi kullandığı göz önüne alındığında, ailelerin önemli bir bölümünün daha fazlasına ihtiyacı yoktur. Bu daha küçük panel, fazladan bir çalışma yüzeyi için yer açar.

mor kulaklık

Çalışma yüzeyinin ocak ile lavabo arasında olması zorunludur. Genişliği 80 ile 120 cm arasında olmalıdır..

Mobilya seçimi için 7 önemli ipucu

“Kruşçev” binalarının sıkışık koşulları, birçok açıdan tasarım hayal gücünün uçuşunu sınırlar. Örneğin, tüm mobilyalar küçük odalar için uygun değildir..

mutfak tasarımı 5 m2 takım

Soba pencereye çok yakın kurulmamalıdır, pencereden gelen hava akımı yangını söndürür..

Bu nedenle, seçim yaparken bazı önemli detayları dikkate almaya değer..

 1. Masif döşemeli mobilyalardan vazgeçmeye değer. Kompakt köşe kanepeleri bile özenle seçin. Kuşkusuz avantajları, ek depolama alanı olmasıdır..
 2. Duvar raflarını açmayı tercih edin. Mutfağı aşırı yüklemeyecekler.
 3. Finişe bağlı olarak mobilya satın alın. Renkler eşleşmelidir. Örneğin, koyu veya aydınlık bir mutfak takımı, açık renkli bir arka plana karşı uyumlu görünecektir..
 4. En iyi seçenek, uzun asma dolaplar veya üç katlı mobilyalardır. Tavan daha yüksek görünecek.
 5. Ağır ahşap mobilyalar seçmeye gerek yok. Plastik, cam veya metal tercih edin. Şeffaf masa ve sandalyeler, hafiflik ve ferahlık atmosferi yaratmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, çok modern görünüyorlar..
 6. Keskin köşelerden kaçının. Örneğin, yuvarlak bir yemek masası koyun, böylece yalnızca sürekli keskin köşelere çarpmakla kalmaz, aynı zamanda yerden tasarruf edersiniz..
 7. Menteşeli kapılı değil, tercihen parlak veya camlı, sürgülü veya sürgülü kapaklı dolapları ve dolapları seçin..

mor beyaz mutfak iç

Küçük bir mutfak seti satın almanız önerilir. Yukarıda kapılı dolaplar, altta çekmeceli dolaplar kurulmalıdır..

Olası mutfak dekorasyon stilleri 5 metrekare. m.

Bu kadar küçük bir mutfakta bile hayal gücünüzü gösterebilir ve neredeyse her tarzda bir iç mekan yaratabilirsiniz. Belki de sadece Rokoko ve Barok uygulanamaz, çünkü bunlar büyük mobilya parçalarının ve parlak, zengin renklerin (bordo, altın) bir kombinasyonuna dayanıyorlar. Diğer tüm stilistik yönler oldukça uygundur.

mutfak tasarımı 5 m2

Böyle bir mutfağın boyutları sadelik gerektirir ve ortamın minimalizmini belirler..

Mutfak tasarımının en popüler ve başarılı stilleri 5 metrekare. m.

üslup yönü Temel izlenim Iç özellikler
minimalizm Ferahlık Minimum mobilya, ankastre cihazlar, az miktarda dekoratif unsur, modern kaplama malzemeleri
Yüksek teknoloji işlevsellik Ultramodern, çok işlevli cihazlar, modüler mobilyalar
Klasik rahatlık Doğal malzemeler: ahşap, taş veya cam, dekorasyonda orijinal renkler mümkündür

mutfak 5 m2 eklektik

Bu dekoratif unsurların çoğu bir mutfak backsplash içine yerleştirilirse, birçok aksesuara sahip eklektik bir tarz bile küçük bir mutfakta uygun görünecektir..

yemek grubu tasarım fikirleri

Küçük bir mutfak için en popüler imar yöntemlerinden biri duvar dekorasyonudur. Yemek alanını çalışma alanından ayırmak için aşağıdaki gibi malzemeleri kullanabilirsiniz.

 • Parlak ve geniş bir desene sahip fotoğraf duvar kağıdı veya sıradan duvar kağıdı;
 • Mantar kapağı;
 • 3D paneller;
 • Dekoratif kaplama taşı;
 • Mozaikler ve fayanslar;
 • Duvar dekor elemanları: fotoğraflar, duvar resimleri, tablolar vb..

mutfak dekoru 5 m2

Ana şey, küçük iç detaylarla aşırıya kaçmamaktır..

İmar için malzeme seçimi, her şeyden önce seçilen üslup yönüne bağlıdır..

Bir başka iyi seçenek de yemek odası ve çalışma grubu için farklı aydınlatmalar kullanmak olacaktır. Örneğin, mutfak önlüğü boyunca LED şeritler takabilir ve yemek masasının üzerine güzel bir avize asabilirsiniz..

mutfağa ışık yerleştirmek

Masanın üzerindeki lambalar aynı şekle sahip olmalıdır ve çalışma yüzeyi için halojen lambalar mutfak dolaplarının alt kısmına gömülebilir..

Sandalye ve masanın rengi, koltuk döşemeleri, dekoratif yastıklar da yemek alanını öne çıkarabilir..

Ailede 3-4 kişiden fazla kişi varsa, sabit yemek grubunu terk etmeye değer olduğuna dikkat etmek gerekir. Büyük bir masa ve bol miktarda sandalye, mutfağı karıştıracaktır. Kalabalık ailelerin sadece iki seçeneği vardır: ya oturma odasında bir yemek alanı yaratın ya da dönüştürülebilir masalar ve katlanır veya istiflenebilir sandalyeler satın alın. Diğer tüm durumlarda, bir kişi bile mutfakta yürümekte zorlanacaktır..

Renkler ve dekoratif öğeler

Alanı daha geniş göstermek için beyaz idealdir. Ancak mutfak için bu şüpheli bir seçimdir, çünkü temizliği ve düzeni sağlamak çok zor olacaktır. Ve akşamları bütün ailenin toplandığı bir yerden çok cerrahi bölümündeki bir koğuşa benzeyecek. Bu nedenle duvarları ve tavanları süslerken açık pastel tonları tercih etmek daha iyidir.. 

bordo mutfak mobilyası 5 m2

Kulaklık rengi nötr (açık veya koyu) veya parlak ve doygun olabilir.

Hala cesaretinizi topladıysanız ve ana renk olarak beyazı seçtiyseniz, o zaman kesinlikle herhangi bir tonla birleştiği için hayal gücü için büyük bir kapsamınız var..

Küçük bir mutfağın iç kısmında beyazla en iyi şekilde birleşen renkler:

 • İnci grisi;
 • Açık mavi;
 • Bahar yeşili veya açık yeşil;
 • Sarı.

Böyle bir iç mekanda, pencere pervazına yerleştirilen beyaz saksılardaki çiçekler mükemmel dekoratif unsurlar olacaktır. Narin çiçek desenli veya parlak baskılı bir mutfak önlüğü takarak ilkbahar-yaz temasını geliştirebilirsiniz..

mutfak önlüğü 5 m2

Göründüğü kadar pahalı değil ama mutfağınızın tasarımının 5 metrekare olduğundan emin olacaksınız. m, hayal gücünüz sayesinde benzersizdir.

Ana gölge olarak krem, bej veya açık gri seçtiyseniz, bunları parlak vurgularla seyreltebilirsiniz: koltuk minderleri, renkli perdeler veya bir köşe kanepenin döşemesi..

Mutfağın büyüklüğünü göz önünde bulundurarak, sadece güzel değil, aynı zamanda kullanışlı olmaları için dekoratif unsurları seçmek daha iyidir. Her ayrıntı belirli işlevleri yerine getirmelidir. Bu nedenle aksesuar olarak kullanın:

 • Yemekler: orijinal tabaklar veya bardaklar açık raflara yerleştirilebilir;
 • Kış boşlukları ile alışılmadık şekilde dekore edilmiş kavanozlar;
 • Çalışma kısmına baharatlar için bir raf asın;
 • Tüm mobilyaların cephelerindeki süslemeler de dekorun ilginç bir unsuru olabilir;
 • Düzgün saksılarda taze çiçekler;
 • Tutacaklar, havlular ve eldivenler.

mutfak dekorlu 5 metrekare

Ana kural: Zaten gerekli eşyalarla dolu olan mutfağı gereksiz önemsiz şeylerle kirletmeyin..

Sevimli olabilirler, hoş anılar uyandırabilirler, ancak küçük bir odada rahatlık ve sıcaklık atmosferi yerine kaos ve düzensizlik yaratırlar..

Tasarım hileleri

Gerçekten başarılı ve konforlu bir iç mekan yaratmanıza yardımcı olacak birkaç faydalı ipucu.

 • Aynalardan, camdan ve parlak yüzeylerden en iyi şekilde yararlanın – küçük mutfaklar daha büyük görünür.
 • Zıt renklerle oynamayın. Bir gölgeden diğerine yumuşak geçişleri tercih edin.
 • Nişler varsa, açık rafları tam olarak oraya asın..

aydınlık mutfak 5 m2

Küçük mutfaklar için modern tasarımlar oldukça demokratiktir, klasikten İskandinavya, country ve yüksek teknolojiye kadar dilediğiniz stili kullanabilirsiniz..

Laconic mobilyalar, ankastre cihazlar, minimum parça ve aksesuar, özenle seçilmiş aydınlatma ve her santimetrenin yetkin kullanımı, küçük bir mutfağı fonksiyonel gereksinimlerin güzellik ve konforla uyumlu bir şekilde birleştirildiği bir odaya dönüştürecektir..

Mutfak tasarımı ve dekorasyonu 5 m2. – 50 fotoğraf fikri:

beyaz mutfak 5 metrekare mutfak 5 metrekare beyaz mobilyalı mutfak 5 metrekare beyaz leylak mutfak 5 metrekare bej mutfak 5 metrekare odun kesme mutfak 5 metrekare gri-yeşil mutfak 5 metrekare mutfak tasarımı 5 metrekare mutfak tasarımı 5 metrekare photo mutfak tasarımı 5 metrekare fikirler mutfak tasarımı 5 metrekare photo mutfak tasarımı 5 metrekare fotoğraf fikirleri mutfak tasarımı 5 metrekare fikirler mutfak tasarımı 5 metrekare fotoğraf fikirleri mutfak tasarımı Kruşçev'de 5 metrekare mutfak tasarımı 5 metrekare küçük bir mutfak tasarımı 5 metrekare mutfak çalışma alanı tasarımı 5 metrekare köşe küçük mutfak tasarımı 5 metrekare mutfak tasarımı için açılış 5 metrekare mutfak tasarımı için fotoğraf baskılı önlük 5 metrekare fotoğraf mutfak tasarımı 5 metrekare L şeklinde tasarım mutfak 5 metrekare iç tasarım mutfak 5 metrekare iç küçük mutfak tasarımı 5 metrekare bir mutfak tasarımı nasıl donatılır 5 metrekare mutfak tasarımı için seramik önlük 5 metrekare mutfak tasarım tasarımı 5 metrekare mutfak tasarımı için iç 5 metrekare beyaz mutfak ahşap tezgahlı beyaz mutfak tasarım mutfak takımı 5 m2 mor mutfak takımı 5 m2 mor takımlı mutfak 5 metrekare mutfak 5 metrekare tasarım mutfak 5 metrekare fotoğraf mutfak 5 metrekare beyaz mutfak 5 metrekare karanlık takım mutfak 5 metrekare yerleşim düzeni mutfak 5 metrekare parlak set ahşap bir tezgah ile beyaz mutfak 5 metrekare mutfak 5 metrekare Kruşçev mutfak 5 metrekare aranjman mutfak 5 metrekare orijinal mutfakta çalışma yüzeyi 5 m2 pencereli mutfak 5 metrekare parlak bir önlük ile mutfak 5 metrekare mutfak 5 metrekare beyaz mutfak 5 metrekare tasarım parlak mutfak 5 metrekare

Previous Post
İç kısımdaki kırmızı renk
Next Post
Stylish children’s room in 2021: fashionable novelties in the interior