15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Seçmek için en iyi mutfak perdeleri nelerdir?

Bir tabanla birbirine bağlanan şeritlerden yapılmış panjurlar veya perdeler uzun zamandır popülerlik kazanmıştır. Kullanımı basit ve pratiktir, bakımı kolaydır ve kurulumu kolaydır. Başka bir artı – klasik perdelerin aksine katı ve münzevi görünüyorlar. Ayrıca, bu tür perdeler pencereyi sıkıca kapatmayabilir ve iç mekanı daha zengin bir şekilde ortaya çıkarabilir..

Bir tabanla birbirine bağlanan şeritlerden yapılmış panjurlar veya perdeler uzun zamandır popülerlik kazanmıştır.

Bir tabanla birbirine bağlanan şeritlerden yapılmış panjurlar veya perdeler uzun zamandır popülerlik kazanmıştır..

  • Güneş ışığının odaya girmesine izin verin. Bu, odanın sonarlığını iyileştirir ve karanlık ve durgun görünmez..
  • Güneş ışığı odaya dağınık bir şekilde girer, gözleri rahatsız etmez, göz kamaştırmaz ve odadaki sıcaklığı arttırmaz.
  • Ürünler pencereden görünümü engellemez. Bunları kullanırken sokakta olup bitenleri izleyebilir ve güzel manzaraya hayran kalabilirsiniz..
  • Dilerseniz pencereyi boşluk bırakmadan sıkıca kapatabilirsiniz..
  • Temizlemesi kolay, birçok malzeme kokuları emmez

Mutfak için hangi panjurların en iyisi olduğu hacimli bir sorudur. Mutfak için perde seçimi birçok faktöre bağlıdır..

  • Ürün türleri.
  • Malzemeler.
  • Mutfağın büyüklüğü ve içindeki pencereler.
  • Mutfakta balkon varlığı.

 Panjur çeşitleri

İki ana panjur türü vardır: yatay ve dikey. Her iki tip de mekanın görsel algısını etkiler. Bu nedenle, mutfak için hangi perdelerin seçileceği sorusuyla ilgili olarak, tip seçimi, alanı görsel olarak değiştirmenin nasıl gerekli olduğuna bağlı olacaktır..

İki ana panjur türü vardır: yatay ve dikey.

İki ana panjur türü vardır: yatay ve dikey..

Yatay panjurlar klasik bir görünümdür. İçinde şeritler yatay olarak bulunur. Bunlar, sırayla kornişe bağlı olan dikey parçalarla birbirine bağlanır. Işık da odaya yatay çizgiler şeklinde girer..

Yatay panjurlar klasik bir görünümdür.

Yatay panjurlar klasik bir görünüm.

Bu aydınlatma yönü, odanın hacminin ve pencerenin geniş panoramasının etkisini yaratarak alanı görsel olarak genişletir. Bu tipin dezavantajı, yatay şeritlerde tozun daha iyi birikmesidir. Bu tip kalasların yerleştirilmesi, hareketleri için minimum alan gerektirir ve dar pencere açıklıkları ve küçük odalar için idealdir..

Bu aydınlatma yönü, odanın hacminin ve pencerenin geniş panoramasının etkisini yaratarak alanı görsel olarak genişletir.

Bu aydınlatma yönü, odanın hacminin ve pencerenin geniş panoramasının etkisini yaratarak alanı görsel olarak genişletir..

Dikey tip daha modern bir versiyonu temsil eder. Çıtalar doğrudan kornişe bağlanır, alttan onları tutan bir zincirle bağlanırlar. Işık, odaya yukarıdan aşağıya dikey ışınlar şeklinde girer. Bu tür aydınlatma, odadaki tavanların yüksekliğini önemli ölçüde artırır. Çıtalar dikey olarak monte edildiğinde, üzerlerinde daha az toz birikir. Ancak bu perde tipindeki çıtalar daha fazla dönüş alanı gerektirir..

Dikey tip daha modern bir versiyonu temsil eder.

Dikey tip daha modern bir versiyonu temsil eder..

Panjur malzemesi

Perdelerin yapılabileceği malzeme çeşitliliği, geniş seçimi ve işlevselliği ile memnun. Mutfak için hangi ürünleri seçmek daha iyidir, aynı zamanda malzemeye ve takip edilen hedeflere de bağlıdır..

Perdelerin yapılabileceği malzeme çeşitliliği, geniş seçimi ve işlevselliği ile memnun.

Perdelerin yapılabileceği malzeme çeşitliliği, geniş seçimi ve işlevselliği ile memnun.

Ahşap panjur

Artıları: Ahşap panjurlar en asil, zarif ve şık görünüyor. Ancak ahşap en pahalı malzemedir. Tipik olarak kullanılan türler: bambu, çam, ıhlamur, mantar. Ahşap malzemeler çevre dostudur ve pencerelerin “nefes almasını” sağlar. Aşırı sıcaklıklara kolayca dayanır, dayanıklı ve son derece dayanıklıdır.

Ahşap panjurlar en asil, zarif ve şık görünüyor.

Ahşap panjurlar en asil, zarif ve şık görünüyor.

Ahşabı kullanmanın olumsuz yönleri: nemdeki değişikliklere, ürünün yüksek maliyetine ve sınırlı kahverengi ton renk yelpazesine karşı kararsız.

Ahşabı kullanmanın olumsuz yönleri: nemdeki değişikliklere, ürünün yüksek maliyetine ve sınırlı kahverengi ton yelpazesine karşı kararsızdır.

Ahşabı kullanmanın olumsuz yönleri: nemdeki değişikliklere, ürünün yüksek maliyetine ve sınırlı renk yelpazesine sahip kahverengi tonlara karşı kararsız.

Plastik panjur

Plastik en popüler malzemedir – kullanımı kolaydır, ucuzdur, bakımda iddiasızdır, mekanik hasara karşı dayanıklıdır ve kokuları emmez.

Plastik en popüler malzemedir - kullanımı kolaydır, ucuzdur, bakımı kolaydır, mekanik hasara karşı dayanıklıdır ve kokuları emmez.

Plastik en popüler malzemedir – kullanımı kolaydır, ucuzdur, bakımda iddiasızdır, mekanik hasara karşı dayanıklıdır ve kokuları emmez.

Plastik jaluziler, çeşitli renkleri, dokuları ve hatta şekilleri ile şaşırtıyor. Herhangi bir iç mekan için ürünler seçebilir veya sipariş verebilirsiniz ve aynı zamanda herhangi bir tasarım fikrini kolayca somutlaştırmak mümkündür..

Plastik jaluziler, çeşitli renkleri, dokuları ve hatta şekilleri ile şaşırtıyor.

Plastik jaluziler, renk, doku ve hatta şekil çeşitliliği ile şaşırtıyor.

Plastiğin dezavantajları şunlardır: kırılganlık, görünüm basitliği, çevre dostu olmayan. Plastik güneş ışığına maruz kalır ve çekici görünümünü çok çabuk kaybeder. Her durumda, plastik ürünler iç mekanda ucuz görünüyor..

Plastiğin dezavantajları şunlardır: kırılganlık, görünüm basitliği, çevre dostu olmayan. NS

Plastiğin dezavantajları şunlardır: kırılganlık, görünüm basitliği, çevre dostu olmayan. NS

Alüminyumdan yapılmış panjurlar

Alüminyum jaluziler çok çeşitli renkler, dokular ve şekiller sunar. Mat, parlak ve hatta delikli olabilirler. Ürünlerin temizlenmesi kolaydır, temizlenmesi kolaydır, aşırı sıcaklıklara, nem değişimlerine, güneş ışığına maruz kalmaya karşı dayanıklıdır ve kokuları emmez..

Alüminyum jaluziler çok çeşitli renkler, dokular ve şekiller sunar.

Alüminyum jaluziler çok çeşitli renkler, dokular ve şekiller sunar.

Alüminyum güneş ışığını iyi emer, bu nedenle ondan yapılan ürünler soğutma etkisine sahiptir. Alüminyum perdeli bir odada, güneşten gelen hava ısınmaz, bu da yaz aylarında güneye bakan pencereli odalar için önemlidir..

Alüminyum güneş ışığını iyi emer, bu nedenle ondan yapılan ürünler soğutma etkisine sahiptir.

Alüminyum güneş ışığını iyi emer, bu nedenle ondan yapılan ürünler soğutma etkisine sahiptir..

Alüminyumun olumsuz yönleri düşük aşınma direncidir: plakalar kolayca deforme olur, kırılır ve bükülür. Ayrıca plakalar dönerken yüksek ses çıkarır..

Alüminyumun olumsuz yönleri düşük aşınma direncidir: plakalar kolayca deforme olur, kırılır ve bükülür.

Alüminyumun olumsuz yönleri düşük aşınma direncidir: plakalar kolayca deforme olur, kırılır ve bükülür.

Kumaş jaluzi

Bu görünüm oturma odaları için mutfaktan daha uygundur. Aynı zamanda mutfakta sıcaklık ve rahatlık hissi yaratır. Mutfağın dinlenme ve yemek pişirme alanlarına ayrılması durumunda kumaş jaluziler dinlenme alanına canlılık ve rahatlık verecektir. Kaliteli ürünler için kumaşlar, suyu, kiri iten ve güneş ışığının etkisi altında renklerin parlaklığını koruyan özel bileşiklerle işlenir..

Bu görünüm oturma odaları için mutfaktan daha uygundur.

Bu görünüm oturma odaları için mutfaktan daha uygundur..

Kumaşın yoğunluğu farklı olabilir ve farklı şekillerde güneş ışığının geçmesine izin vererek hafif bir gölge oluşturur veya odayı tamamen karanlığa sokar. Kumaş perde şeritleri birkaç kat halinde geniş, dar olabilir – bu, farklı iç çözümler için muazzam fırsatlar doğurur..

Kumaşın yoğunluğu farklı olabilir ve farklı şekillerde güneş ışığının geçmesine izin vererek hafif bir gölge oluşturur veya odayı tamamen karanlığa sokar.

Kumaşın yoğunluğu farklı olabilir ve güneş ışığının farklı şekillerde geçmesine izin vererek hafif bir gölge oluşturabilir veya odayı tamamen karanlığa daldırabilir..

Kumaş malzemelerin dezavantajı, bakımındaki zorluktur. Kumaşlar düzenli olarak kir ve tozdan temizlenmelidir. Bu malzeme, mutfak için çok uygun olmayan kokuları kolayca emer. Ayrıca malzemenin yağdan temizlenmesi zordur..

Kumaş malzemelerin dezavantajı bakım zorluğudur.

Kumaş malzemelerinin dezavantajı, bakımın karmaşıklığıdır..

Mutfak için modern panjurlar

Klasik malzemelerden ve klasik şekillerden oluşan ürünlerin yanı sıra yeni seçenekler de karşımıza çıkıyor..

Klasik malzemelerden ve klasik şekillerden oluşan ürünlerin yanı sıra yeni seçenekler de ortaya çıkıyor.

Klasik malzemelerden ve klasik şekillerden oluşan ürünlerin yanı sıra yeni seçenekler de karşımıza çıkıyor..

Fiberglas panjur

Yeni modern malzemeden yapılmış güneşlikler – fiberglas. Kumaş ve plastiğin avantajlarını birleştirirler. Panjurlar estetik olarak hoş ve rahat görünürken, temizlenmesi kolay, kullanımı seçicidir, kirlenmez. Kokuların sınırlı emilimi.

Yeni modern malzemeden yapılmış güneşlikler - fiberglas.

Yeni modern malzemeden yapılmış güneşlikler – fiberglas.

Stor perdeler

Stor perdeler veya stor perdeler sağlam yapıları ile klasik tiplerden farklılık göstermektedir. Stor perdeler, içlerinde yarık veya şerit olmadığından ışık ve gölge oyunu vermez. Bu tür perdeler her zaman kumaştan yapılır – yoğun bir kumaş parçası kaldırıldığında rulo haline gelir veya pencereyi tamamen kapatır.

Stor perdeler veya stor perdeler sağlam yapıları ile klasik tiplerden farklılık göstermektedir.

Stor perdeler veya stor perdeler sağlam yapıları ile klasik tiplerden farklılık göstermektedir..

Perdeler, her bir pencere çerçevesi için veya tüm pencere için bir kerede yapılabilir. Bu görünüm diğerlerinden farklı olarak eğimli pencereler ve balkon kapılı pencereler için idealdir..

Perdeler, her bir pencere çerçevesi için veya tüm pencere için bir kerede yapılabilir.

Perdeler her bir pencere çerçevesi için veya tüm pencere için aynı anda yapılabilir..

Fransız panjurları

Fransız panjurları, stor perdelerin daha zarif bir analogudur. Ancak bu durumda, bir rulo halinde toplanmazlar, ancak kaldırıldığında güzel pitoresk kıvrımlara sığarlar. Ayrıca, jaluziler gibi tamamen kumaştan yapılmıştır..

Fransız panjurları, stor perdelerin daha zarif bir analogudur.

Fransız panjurları, stor perdelerin daha zarif bir analogudur..

İndirildiğinde, pencereyi tamamen kapatarak boşluk bırakmazlar. Geniş perde kıvrımları, romantizm ve asalet atmosferi yaratır.

Büyük perde kıvrımları, romantizm ve asalet atmosferi yaratır.

Geniş perde kıvrımları, romantizm ve asalet atmosferi yaratır.

Fransız jaluzi ve stor perdelerin dezavantajları, sıradan kumaş ürünlerle aynıdır – çabuk kirlenirler, temizlenmesi zordur ve kokuları emebilirler..

Fransız jaluzilerin ve stor perdelerin dezavantajları, sıradan kumaş ürünlerle aynıdır - çabuk kirlenirler, temizlenmesi zordur ve kokuları emebilirler.

Fransız jaluzi ve stor perdelerin dezavantajları, sıradan kumaş ürünlerle aynıdır – çabuk kirlenirler, temizlenmesi zordur ve kokuları emebilirler..

Mutfakta hangi panjurları asmak en iyisidir?

Malzemelere ve türlere ek olarak, mutfak için hangi panjurları seçmenin daha iyi olduğu sorusunda, mutfağın içi, şekli ve boyutu önemli bir rol oynamaktadır..

Malzemelere ve türlere ek olarak, mutfak için hangi panjurları seçmenin daha iyi olduğu sorusunda mutfağın içi, şekli ve boyutu önemli bir rol oynamaktadır.

Malzemelere ve türlere ek olarak, mutfak için hangi panjurları seçmenin daha iyi olduğu sorusunda, mutfağın içi, şekli ve boyutu önemli bir rol oynamaktadır..

Büyük mutfak

Mutfak büyükse ve birkaç penceresi varsa, stor perde seçmek daha iyi olur. Her pencere çerçevesine takılabilirler ve her pencere açıklığı için gölgelemeyi ayrı ayrı ayarlayabilirler. Fransız jaluziler ve sıradan kumaş jaluziler de burada uygundur..

Mutfak büyükse ve birkaç penceresi varsa, stor perde seçmek daha iyi olur.

Mutfak odası büyükse ve içinde birkaç pencere varsa, stor perde seçmek daha iyi olur..

Seçim dikey panjurlara düşerse, tüm pencereye tamamen bağlanmalıdırlar. Büyük odalar için kumaş veya fiberglastan yapılmış dikey ürünler mükemmeldir. Geniş odalarda, rahatlık ve sıcaklık yaratırken kumaş çabuk kirlenmez..

Seçim dikey panjurlara düşerse, tüm pencereye tamamen bağlanmalıdırlar.

Seçim dikey panjurlara düşerse, tüm pencereye tamamen bağlanmalıdırlar..

Plastik veya alüminyum perdeler ise tam tersine soğukluk ve aşırı sertlik verir. Ayrıca kumaş perdeler ve diğer dekorlar yardımıyla dinlenme alanını ayırabilir ve görsel olarak pişirme alanından ayırabilirsiniz..

Plastik veya alüminyum perdeler ise tam tersine soğukluk ve aşırı sertlik verir.

Plastik veya alüminyum perdeler ise tam tersine soğukluk ve aşırı sertlik verir..

Küçük mutfak

Küçük bir mutfakta, tüm pencereye aynı anda panjur yerleştirmek mantıklıdır. Klasik görünümleri kullanmak daha iyidir – dikey veya yatay şeritlerle. Çıtalar odayı görsel olarak genişletecek ve büyütecek.

Küçük bir mutfakta, tüm pencereye aynı anda panjur yerleştirmek mantıklıdır.

Küçük bir mutfakta, tüm pencereye aynı anda panjur yerleştirmek mantıklıdır..

Panjurlar veya Fransız panjurları, aksine, izolasyonunu vurgulayarak alanı görsel olarak sınırlar. Malzemelerden ahşap, plastik veya alüminyum tercih edilmektedir. Onlardan yapılan ürünler daha az kirli olacak ve küçük bir odada çok hızlı yayılan kokuları emmeyecektir..

Malzemelerden ahşap, plastik veya alüminyum tercih edilmektedir.

Malzemelerden ahşap, plastik veya alüminyum tercih edilmektedir.

Balkonlu mutfak.

Balkon kapılı bir mutfak için panjur, Fransız veya klasik yatay panjurlar uygun olacaktır. Bu durumda, bunları her pencereye ayrı ayrı ve balkon kapısına takmak uygundur. Böylece perdeler karışmaz, balkon kapısı ise alçaltılmış perdeler kullanılarak ayrı ayrı ayırt edilebilir..

Balkon kapılı bir mutfak için panjur, Fransız veya klasik yatay panjurlar uygun olacaktır.

Balkon kapılı bir mutfak için panjur, Fransız veya klasik yatay panjurlar uygun olacaktır..

Kurulum kuralları

Panjurlar iki ana şekilde monte edilir – tam pencere açıklığında tavana kadar veya her pencere açıklığında ayrı. İlk yöntem, metal ve plastik panjurların yanı sıra dikey olanlar için de uygundur. Her pencereye ayrı ayrı panjur, fransız perde veya yatay panjur monte edilir..

Panjurlar iki ana şekilde monte edilir - tam pencere açıklığında tavana kadar veya her pencere açıklığında ayrı.

Panjurlar iki ana şekilde monte edilir – tam pencere açıklığında tavana yüksek veya her pencere açıklığında ayrı.

Hangi kurulum yöntemi seçilirse seçilsin – asıl mesele, panjurların işlevsellik ve odanın genel tarzı açısından sahiplerine uygun olmasıdır – sonuçta, konfor yaratacak ve eve neşe getireceklerdir..

Hangi kurulum yöntemi seçilirse seçilsin - asıl mesele, panjurların işlevsellik ve odanın genel tarzı açısından sahiplerine uygun olmasıdır - çünkü o zaman rahatlık yaratacak ve eve neşe getireceklerdir.

Hangi kurulum yöntemi seçilirse seçilsin – asıl mesele, panjurların işlevsellik ve odanın genel tarzı açısından sahiplerine uygun olmasıdır – sonuçta, konfor yaratacak ve eve neşe getireceklerdir..

Video: Mutfak için panjur nasıl seçilir?

Mutfağın iç kısmındaki panjurlar için 50 fotoğraf fikri

Previous Post
Bir ayna nasıl seçilir ve odanın iç kısmındaki yeri nasıl bulunur
Next Post
DIY Christmas wreath ideas