15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Buzdolabının içini ve dışını nasıl ve ne ile yıkamalı?

Kat hizmetleri, mutfaktaki ekipmanların kontaminasyondan temizlenmesi, yıkanması için çok fazla bilgi gerektirir. Buzdolabının dışını ve içini nasıl yıkayacağınızı bilmek özellikle önemlidir. Bu tür manipülasyon düzenli olarak gereklidir. Yıkama sistematik olarak yapılmazsa, ev aletinin içinde birçok zararlı mikroorganizma ve hoş olmayan kokular birikir. Ancak, ailenizin tüm üyelerinin yediği yiyecekleri içerir, bu nedenle bilmek çok önemlidir: yıkama yapmanın nüansları nelerdir? İnatçı kokular ve kirler nasıl giderilir? Hem hazır mağaza ürünleri hem de halk tarifleri, herhangi bir kirlilik ve “aroma” ile başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Buzdolabı nasıl düzgün bir şekilde yıkanır, buzdolabının içini yıkamak için hangi araçlar sağlanır? Materyalimizde ayrıntılı öneriler.

Buzdolabının yıkanması.

Birçok ev hanımı, buzdolabını ne ve nasıl yıkayabileceğinizle ilgilenir, çünkü bu tür işlemlerin düzenli olarak yapılması gerekir..

Buzdolabını yıkamanın özellikleri

Ev aletinizin markası ve modeli ne olursa olsun, hepsi aynı yıkamayı yapar..

Buzdolabının dışı, içeriden olduğu gibi yıkanır: özel bileşikler, bulaşık deterjanı, sabunlu su veya halk tarifleri kullanılarak.

Yıkamaya yukarıdan aşağıya doğru başlanmalıdır. Aynı zamanda uzak duvarlara, girintilere, köşelere özellikle dikkat edin..

buzdolabı nasıl temizlenir

Buzdolabını iyi temizlemek için, içinde hoş olmayan kokular hissedilmez ve çıkarılması zor kirlilikler birikmez, dikkate almanızı öneririz: en iyi seçenek bir halk tarifi kullanmaktır. Onlarla odaları her türlü kontaminasyondan nazikçe temizlemek mümkündür. Aşındırıcı bileşikler, partikülleri soğutma ev asistanının yüzeyini bozduğundan tavsiye edilmez..

Buzdolabı nasıl temizlenir.

Buzdolabını temizlik maddeleri ve halk yöntemleriyle temizleyebilirsiniz..

Buzdolabını sarı lekeler, yağ ve diğer kirlerden nasıl temizlersiniz?

Bir ev aletini halk ilaçları ile yıkamak aşama aşama takip eder. Keskin kokuları, sarı lekeleri, kiri bu şekilde etkili bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz..

Sirke

Suyu sirke özü (1: 1) ile küçük bir kapta karıştırıyoruz. Sirke baskın olacak şekilde böyle bir çözüm yapmamalısınız: ev aletinin parçaları hoş olmayan bir koku alacaktır..

Küçük bir sünger veya yumuşak bir bez alın, hazırlanan solüsyona sürün ve buzdolabını temizlemeye başlayın. Önce yağ lekelerini çıkarın, ardından tüm kamerayı silin. Ev aletinde temiz alanlar varsa, bunları yine de tedavi edin: plastiği dekontamine etmek ve kokuyu gidermek gerekir..

Buzdolabını yıkamak için sirke.

Sirke buzdolabındaki kirleri ve hoş olmayan kokuları giderir.

Şimdi odayı kurumaya bırakın, bu yüzden kapıyı kapatmayın..

Plastik üzerinde kalan su damlacıklarını kuru bir bezle çıkarın. Ve kapları olan ızgaralar ayrı bir çözelti ile yıkanmalıdır. Daha sonra buzdolabının bu kısımlarını ve kısımlarını iyice kurulayın ve her zamanki yerlerine koyun..

Amonyak

Bu aletle ayda birkaç kez yıkama alıştırması yapın: daha sık – önermiyoruz, aksi takdirde plastik parçalara zarar verebilirsiniz.

Amonyağı (30 g) suyla (300 g) karıştırın, süngeri hazırlanan solüsyonla doyurun. Şimdi buzdolabının içini silin.

Buzdolabını temizlemek için amonyum.

Buzdolabında dezenfeksiyon amonyak solüsyonu ile yapılabilir..

Bu nedenle, bir ev cihazının yüzeyini dezenfekte etmek, sarılığı ve çeşitli lekeleri çıkarmak iyidir..

ÖNEMLİ! Yeni bir buzdolabı kullanmaya başlamadan önce, onu bu ürünle tedavi ettiğinizden emin olun..

Soda

Kir ve kokuları başarıyla gideren en yaygın madde.

2 yemek kaşığı karıştırın. ben. soda ve 0,5 litre su. Taneler tamamen eriyene kadar tozu iyice karıştırın. Süreci hızlandırmak için ılık su alın.

Hazırlanan sıvıya yumuşak bir bez batırın ve arka arkaya buzdolabını silin. Kapı gibi arka duvarı temizliğin en sonunda yıkayın..

Son olarak, ev aletini kuru bir bezle silin..

Buzdolabı için soda.

Soda kirleri giderir ve kullanımdan sonra koku bırakmaz.

Kabartma tozu kullandıktan sonra keskin bir koku olmadığından ve iz bırakmadığından, buzdolabını ve parçalarını sarı plak ve lekelerden temizlemek için sıklıkla kullanabilirsiniz..

Limon suyu veya asit

Çözümü bu şekilde hazırlayın.

2 yemek kaşığı almalısın. ben. meyve suyu veya asit ve yarım litre ılık su ekleyin, karıştırın.

Bir bezi solüsyonda nemlendirin (ev cihazında nem birikmemesi için iyice sıkın) ve soğutma ünitesinin tüm parçalarını sırayla silin.

Buzdolabının limon suyuyla temizlenmesi.

Hoş olmayan kokuları gidermek için ekipmanı limon suyuyla temizleyebilirsiniz..

Ardından kamerayı tamamen kuruyana kadar kuru bir bezle silin..

Koku kaybolana kadar buzdolabının açık kalmasına izin verin..

Rafa limon kabuğu rendesi olan bir bardak koyarak dezenfeksiyon etkisini uzatmak mümkündür. Ardından, özellikle genellikle “düzenli” durumdaysa, cihazın daha az yıkanması gerekecektir..

köpük

Buzdolabındaki hoş olmayan kokuları gidermek için, şu anda sahip olduğunuz herhangi bir sabunu kullanmanızı da öneririz (ama hepsinden önemlisi – ev sabunu, çünkü ne koku ne de koku içerir).

Sabun kullanarak oda sıcaklığındaki suda köpürtün..

Şimdi ortaya çıkan köpüğü buzdolabının iç kısmına uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekleyin..

Ardından, köpüğün tamamen çıkması için ev cihazının iç duvarlarını ve parçalarını nemli bir bezle silin..

Buzdolabını temizlemek için sabun çözeltisi.

Buzdolabının sabunlu bir solüsyonla temizlenmesi kolaydır.

DİKKAT! Yeni bir soğutma cihazını temizlerken bu – köpük – yöntemini kullanmak özellikle iyidir..

Buzdolabının parçalarının ve parçalarının çok kirli olması durumunda, böyle etkili bir yöntem kullanabilirsiniz: sabunu bir rende üzerine sürün, üzerine az miktarda su ekleyin – kalın bir bulamaç oluşana kadar. Alet, lastik contaları ve ayrıca ev aletinde temizlik sırasında ulaşılması kolay olmayan yerleri mükemmel şekilde işleyecektir. Yarım saat geçer ve uygulanan yulaf ezmesi çıkarılabilir. Kamerayı kuru silmeyi unutmayın.

Diş macunu

Buzdolabındaki eski kirler diş macunu ile kolayca silinebilir. Yoğun hoş olmayan kokuları “kaldırmaya” yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, bileşimde tat ve boya içermeyen bir macuna ihtiyacınız vardır. Süngere diş macunu sürün, süngerin üzerine eşit şekilde yayın ve buzdolabını temizlemeye başlayın..

Bundan hemen önce, tüm rafları ve çekmeceleri çıkardığınızdan emin olun: temizlemeyi engellerler..

Çeyrek saat geçecek ve macun çıkarılabilir. Nemli bir bezle yapın.

Soğutma ünitesinin geri kalan parçaları ve parçaları ayrı olarak temizlenir..

Bu yöntem, buzdolabındaki istenmeyen kokulardan hemen kurtulmanızı sağlar – ilk defa. Bu nedenle, yöntem hızlı hareket için şiddetle tavsiye edilir..

Buzdolabını yıkamak için diş macunu.

Hoş olmayan kokulardan hızla kurtulmak için diş macunu kullanabilirsiniz..

Elmadan yapılan bir içki

Elma şarabı, buzdolabındaki hoş olmayan kurutulmuş et kokusu veya diğer istenmeyen aromalarla niteliksel olarak “başa çıkar”. Ayrıca yapışkanı çıkartmalardan nazikçe çıkarır..

Suya (1 l) bir bardak elma şarabı dökün, her şeyi iyice karıştırın, solüsyonda yumuşak bir bezi nemlendirin.

Buzdolabınızın çekmecelerini, kapağını ve raflarını temizleyin.

Şimdi içeriden nemli bir bezle silin – “ürün” kalıntılarını gidermek için.

Buzdolabı peyniri.

Periyodik olarak, buzdolabının peynirle yıkanması gerekir..

Kurutulmuş et ve diğer ürünlerden sonra

Buzdolabını alkol, kuru et, bozuk yiyecek, turşu vb. Kokularından mükemmel bir şekilde uzaklaştıran halk ilaçlarına ek olarak, buzdolabını yıkarken modern araçları kullanabilirsiniz. Sadece bileşimlerinin saldırganlık açısından farklılık göstermemesi önemlidir. Ünitedeki bu tür ajanlar ve safsızlıklar temizlenecek ve detaylara hoş bir aroma “aktarılacaktır”..

Buzdolabını yıkamak için araçlar.

Buzdolabını yıkamak için halk ilaçlarına ek olarak, sıradan temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz..

İstenmeyen kokuları ve çeşitli kir, lekeleri hızlı bir şekilde çıkarmak için, bir bezi bulaşık deterjanına batırın ve bozulan ürünün bulunduğu yere koyun. Çeyrek saat sonra, tedavi edilen alanı bir bezle silin.

ÖNEMLİ! Ünitenin parçalarının ve bileşenlerinin sıcak suyla yıkanması yasaktır, çünkü bu şekilde yüzeyleri kolayca bozulur. Buzdolabında ıslak temizlemeden önce buzunun çözülmesi tavsiye edilir..

Buzdolabının içini ve dışını temizlemek için eylem sırası

Buzdolabında günlük temizlik kolaydır. Cihazın içi nasıl düzgün bir şekilde temizlenir? Bu adımları tutarlı bir şekilde takip etmeye çalışın ve harika bir temizlik elde edeceksiniz..

Buzdolabının buzunun çözülmesi.

Buzdolabında temizlemeye başlamadan önce cihazın buzunu çözmeniz gerekir..

Cihazı önce güç kaynağından ayırın, ardından yıkamadan önce biraz çözülebilir..

Kapıyı aç, buzdolabındaki her şeyi çıkar. Ciddi bir temizlik uzun zaman alacağından, yiyecekleri serin bir yere veya bir kaba koyun..

ÖNEMLİ! Buzdolabında böyle bir temizlik önceden yapılmışsa, bozulabilir yiyecekler almamaya çalışın..

Cihazın raflarını, paletlerini, ayaklarını ve metal parçalarını bölmelerden çıkarın. Yıkanmalı ve daha sonra ayrı olarak kurutulmalıdır. Bu bileşenlerle ev ünitesinin her köşesini iyice yıkamak çok zor olacaktır..

Kokuyu önlemek için, önce en kirli alanları yıkayın, erişilemeyen yerleri yıkayın. Kaliteli bir buzdolabı temizliği için en uygun olduğunu düşündüğünüz güvenli ve etkili bir çare seçin.

Dikkat! Halk tariflerini kullanarak yıkamak, yalnızca haznenin tabanını ve dondurucuyu yıkamakla kalmaz, aynı zamanda yüzeyleri dezenfekte etmeye de izin verir: bu şekilde zararlı mikroorganizmalar ölecek ve yemek korkusu olmadan bir ev asistanı kullanabilirsiniz..

Buzdolabının içini düzgün bir şekilde temizlemek için köşeleri ve girintileri göz ardı etmeyin. Kapıda lastik contalar var, bakterilerden kurtulmak için mutlaka orayı da yıkayın..

Buzdolabının kurutulması.

Yıkadıktan sonra buzdolabı haznesini bir bez veya peçete ile iyice kurulamalısınız..

Son olarak, parçaları nemli bir bezle, ardından bir bezle silin..

Sadece her şey kuruduktan sonra üniteyi prize açabilirsiniz..

Buzdolabının dışı sabunlu köpüklü bir bezle silinir ve ardından iyice silinir. Buzdolabının “arkası” bir fırça ile işlenir: mekanizmadaki toz bu şekilde en iyi şekilde çıkarılır. Halk ilaçları genellikle buzdolabının dışını temizlemek için kullanılmaz. Kokuları gidermek için, sadece buz çözüldükten sonra yıkama yapılır..

Buzdolabını ne sıklıkla yıkamanız gerekiyor?

İdeal seçenek, üniteyi günlük olarak silmektir. Bu, çapraz bozulmayı ve oraya yerleştirilen gıdaların kirlenmesini önlemenin ve durumu ağırlaştırmamanın tek yoludur..

Günlük yemek revizyonları ve hazne iç yüzeyinin silinmesinin yanı sıra zaman zaman büyük çaplı temizlik de yapılmalıdır..

Buzdolabı temizliği.

Günlük temizliğin yanı sıra en az ayda bir kez buzdolabında büyük çaplı temizlik yapılmalıdır..

Buzdolabının genel yıkamasının ayda en az bir kez yapılması tavsiye edilir..

Ek İpuçları

Buzdolabı, mutfaktaki en önemli ev aletlerinden biridir. Dikkatli bakıma ihtiyacı var, bu cihaz kendisiyle ilgili ihmali hoş görmez. Sistematik büyük ölçekli temizlik, soğutma ünitenizdeki istenmeyen kokuları giderecek ve pişmiş yiyecek ve yiyeceklerin korunmasına yardımcı olacaktır..

Buzdolabının dışının temizlenmesi.

Buzdolabının dış temizliği için agresif ürünlerin kullanılması önerilmez..

Video: Buzdolabı nasıl yıkanır

Previous Post
Diseño de cocina de 6 m2. metros: elección de estilo, mobiliario, iluminación.
Next Post
Showcase for dishes in the living room: a functional interior decoration