15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Bir oturma odası iç seçimi

Oturma odası, arkadaşların ve akrabaların toplandığı, ailenin ortak akşamlar geçirdiği, birçok insanın her zaman toplandığı bir yerdir. Burası mükemmel olmalı ve belirtilen işlevselliğe uygun olmalıdır. Oturma odası tasarımı her evde önemli bir rol oynar. Onarım sırasında buna özellikle dikkat etmeye değer..

Oturma odasının iç kısmında gömme raflar

Oturma odası haklı olarak her evin ayırt edici özelliği olarak kabul edilir.

Altta yatan faktörler

Kaliteli, konforlu ve güzel bir tasarım yapabilmek için konuya belirli bir sistem üzerinden yaklaşmanız gerekir. Bir odanın hangi istekleri karşılaması gerektiğini, hangi özelliklere sahip olması gerektiğini ve çok daha fazlasını belirlemenize yardımcı olacaktır..

Klasik tarzda modern oturma odası

Oturma odası dekorasyonu, odanın büyüklüğüne ve kişisel tercihe bağlıdır.

Bir sistem oluşturmak için, birkaç tasarım faktörünü vurgulamanız, ardından olası seçenekleri izole etmeniz ve elde edilen sonuçlara göre hareket etmeniz gerekir..

faktör Varyantlar
Meydan Bir kır evinde oturma odası;

Kruşçev’de;

Yeni panel evlerde.

işlevsellik Bir çalışma ile birlikte;

Fidanlıktan;

Bir mutfak ile;

Stüdyo dairede oturma odası.

Stiller minimalizm;

çatı katı;

Yüksek teknoloji;

Provence;

İskandinav;

Klasik.

Kaplama malzemeleri Boya;

duvar kağıdı;

Yapay tuğla ve taş;

Doğal ahşap;

Fayans.

Şimdi zevkinize uygun seçeneği seçmeniz ve ayrıntılı olarak düşünmeniz gerekiyor..

Meydan

Oturma odasının içi için alan önemlidir. Hangi renk düzeninin seçileceğini, mobilyayı, stili, odanın hangi işlevselliğe sahip olacağını belirler. Malzemelerin ve tasarım seçeneklerinin ustaca kullanılması, herhangi bir alanın oturma odasını dönüştürmenize ve olumlu yönlerini karlı bir şekilde kullanmanıza olanak tanır..

Aydınlık bir oturma odasında koyu gri kanepe

Küçük bir oturma odasını dekore etmek için, alanı görsel olarak genişleten açık renkler seçmek daha iyidir.

Bir kır evinde oturma odası

Bu hem hostes hem de tasarımcı için en iyi seçenektir. Kır evlerindeki çoğu oturma odası geniş bir alana sahiptir ve burada hayal gücünüzü serbest bırakabilirsiniz. Bu seçeneğin bir başka artısı, bu bölge için herhangi bir tasarım yöntemini seçmenize izin veren yüksek tavanlardır..

Özel bir evin oturma odasında koyu kahverengi doğal ahşap zemin

İç mekanın ruh hali ve karakteri, renk seçimine bağlıdır.

Bu durumda, herhangi bir oturma odası tasarımı yapacaktır. Ana şey, uyumlu görünmesi ve eksiksiz bir resim oluşturmasıdır..

Kruşçev’de oturma odası

Burada bazı sınırlamalarımız var. Kruşçevlerin çoğu küçük bir alana, alçak tavanlara ve standart oda konfigürasyonuna sahiptir. Bu durumda, iç dekorasyon için iki seçenek vardır:

  • yeniden geliştirme;
  • mevcut alanın ustaca kullanımı.

İlk durumda, diğer bölgelere zarar vermemesi için yeniden geliştirmenin tüm ayrıntılarını düşünmek gerekir. Genellikle, bir oturma odasını bir mutfakla birleştirerek, bir stüdyo oluşturarak yeniden geliştirme gerçekleştirilir; veya bir koridor ile oturma odası alanını arttırmak.

Panel Kruşçev'de oturma odası tasarımı

Kruşçev’de güzel ve konforlu bir oturma odasının içi

Önemli! Yeniden geliştirme, uygun kağıtları doldurarak yasallaştırılmalıdır..

Kruşçev'in oturma odasında kompakt kanepe

Ek metre eklemek mümkün değilse, alanı görsel olarak artırma yöntemleri kullanılır.

Mevcut alanın kullanımı, tasarımda açık renklerin kullanımına, hacimli süslemelerin ve ağırlık stillerinin olmamasına indirgenmiştir..

Yeni panel evler için fırsatlar

Panel evlerdeki daireler, standart Kruşçevlerden daha fazla dekorasyon fırsatı sunar..

Panel evde modern oturma odası

Oturma odası tek bir tarzda dekore edilebilir veya bir iç mekanda birkaç yönü birleştirebilir.

Bu tür dairelerin çoğu geniş bir alana ve yüksek tavanlara sahiptir, bu da oturma odası için herhangi bir tasarım seçmeyi mümkün kılar..

işlevsellik

Bazen oturma odası sadece arkadaşlar veya aile toplantıları için bir yer değildir. Bu alan bir ofis, mutfak veya yatak odası ile birleştirilmelidir. İşlevlerini doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için bazı tasarım kurallarına uymak gerekir..

Özel bir evde yaşam alanı organizasyonu

Aile ile akşam toplantıları için rahat bir yer

Oturma odası bir çalışma olduğunda

Her dairede çalışma için ayrı bir oda tahsis edilmesi caiz değildir. Yatak odasında psikologlar, uyku verimliliği üzerinde kötü bir etkisi olduğu için bir çalışma alanı düzenlemeyi önermezler. Böyle bir durumda, oturma odasında bir çalışma odası donatmanız gerekir..

Ortak bir odada çalışmak için bir yer tasarlama

Pencerenin yanında çalışma alanı olan şık oturma odası

Bu oda hala bir oturma odası olduğundan, odanın sadece bir kısmının çalışma alanına ayrılması gerekecektir. Bu amaç için hangi parçanın en iyi olduğuna karar verin. Yere dikkat edin:

  • pencere;
  • prizler;
  • ısıtma cihazları.

Çalışma alanınızı birden fazla elektrik prizi bulunan iyi aydınlatılmış bir alana kurun. Çalışırken en rahat olacağınız bir alan seçin. Ancak çalışma alanının odanın merkezi haline gelmediğinden ve tüm dikkatleri üzerine çekmediğinden emin olun..

oyun alanı

Çocukların bulunduğu bir apartman dairesinde oturma odası tasarımı, çocuk oyunları için rahat bir alan düzenlemeyi hedefleyebilir..

Tek odalı bir dairede çocuk alanının imar edilmesi

Açık raflı bir raf kullanarak çocuk alanını yetişkinlerden ayırabilirsiniz.

Bu durumda, çocuk oyuncakları için saklama sistemleri hakkında dikkatlice düşünmek gerekir. Bir cumbalı pencere uygun bir ek olacaktır. Daha sonra çocuklar için donatabilirsiniz: sıcak bir zemin yapın, yeri yumuşak bir halıyla örtün, masa ve sandalyeleri düzenleyin. Oturma odasının geri kalanı bir resepsiyon alanı olacak.

Yemek alanını dekore ediyoruz

Modern iç mekan fikirlerinde oturma odası genellikle mutfakla birleştirilir. Bu durumda, oturma odasının bir kısmı yemek alanı için kullanılır..

Tek odalı stüdyo dairede aile yemekleri için rahat yer

Klasik tarzda yemek alanı dekorasyonu

Bu alan, bir yemek masası ve sandalyeleri barındıracak şekilde mutfağa yakın olmalıdır. Pencerenin yanına yerleştirmek daha iyidir. Bu onu en rahat ve keyifli hale getirecektir..

Diğer bir seçenek ise masayı odanın ortasına yerleştirmektir. Ancak, odanın çok büyük olduğu ve çok sayıda misafirin sık sık ağırlanması için tasarlandığı istisnai durumlarda uygulanabilir..

Modern bir dairenin oturma odası mutfağında aydınlatma

Geniş bir yemek masası ile başarılı oturma odası düzeni

Yine de ana mekanı dinlenme alanı olarak tanımlayıp yemek odasını bir kenara koymak daha doğru olur..

Stüdyo dairede oturma odası

Bu durumda, dairenin tüm gerekli alanlarının (banyo hariç) işlevselliğini birleştiren tek bir odamız var. Burada tüm parçaların doğru konumu hakkında düşünmeniz gerekir..

Beyaz kulaklık doğrusal düzeni

İskandinav tarzında bir stüdyo dairenin kar beyazı iç kısmı

Tavsiye! Mobilya veya renk vurgulu tek odalı bir stüdyoda bölgeleri ayırın.

Dairede bir alan tahsis edin:

  • yeniden yaratma;
  • uyku;
  • İş;
  • yemekler.

Oturma odasının vurgulu duvarının yanında kırmızı kanepe

Fotoğraf, 3B paneller kullanarak oturma odası alanını vurgulama örneğini göstermektedir.

Bar tezgahı, mutfağı odanın geri kalanından ayırmaya yardımcı olacaktır. Yatak gardırobunu gizleyecektir. Çalışma alanını köşeye veya pencere kenarına yerleştirin. Odanın merkezini oturma alanı olarak ayarlayın: buraya küçük bir kanepe, sehpa ve TV yerleştirin.

Modern tarz yol tarifleri

Belirli bir stilistik trend seçtiğinizden emin olun. Bu, modern bir oturma odası tasarımı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Belli bir tarzı olmayan bir odaya moda denemez. İyi bir tasarım istiyorsanız – doğru ve modern stili seçin.

Modern tarzda bir oturma odasında beyaz duvarlar

Seçilen stilden bağımsız olarak, oturma odasının içi pratik ve çekici olmalıdır.

minimalizm

Bu tarz modern tasarımda en yaygın olanıdır. Evde can sıkıcı veya kafa karıştırıcı olabilecek gereksiz hiçbir şey olmaması gerektiğinde, şehir hayatının hızlı temposu için harika.

Minimalist bir oturma odasında yerleşik mobilyalar

Minimalizmde, ışık ve uzayda malzemelerin dokusu ve formların geometrisi önemlidir.

Minimalizm temizlik kültünü vaaz eder. Bu, tek renkli renklerde, gereksiz mobilya ve süslemelerin olmaması, mekanın genel imarının doğru geometrik özellikleri ile ifade edilir..

Bu tarz hem küçük hem de geniş oturma odaları için uygundur. Oturma odası içini minimalizmle donatmak için, doğru geometrik şekle sahip geniş dolaplar, geniş bir kanepe (odanın ortasına yerleştirmek daha iyidir), basit ve özlü bir çalışma masası, bir bilgisayar koltuğu ve birkaç uyumlu uyumlu seçin. duvar rafları. Burada alanı karıştırabilecek gereksiz hiçbir şey yok..

çatı katı

Çatı katı teknik bir stil olarak adlandırılabilir. Tarihi, küçük girişimcilerin şehir merkezindeki teknik binaları satıp yüksek fiyatlar nedeniyle şehri terk ettikleri Amerika’nın 50’li yıllarına kadar uzanıyor. Bu binalar zenginler tarafından çeşitli partiler için satın alındı. Çıplak tuğla veya sıvalı duvarlar, tavandaki kirişler, teknik aydınlatma cihazları aynı durumda kaldı – binada pratikte hiçbir şey değişmedi. Odanın bu görünümü beau monde’u cezbetti ve kısa sürede ayrı bir tarz haline geldi..

Çatı katı tarzında bir oturma odasında tuğla duvar

Çatı katı, kabaca bitmiş yüzeylerin taklidi ile karakterize edilir – açık tuğla ve gri beton

Bir dereceye kadar, çatı katı rahatsız edici ve rahatsız edicidir. Bununla birlikte, belirli bir uzman çevresi çekiciliğini onda bulur..

Yüksek teknoloji

Yüksek teknolojili oturma odasının içi bir tabloya ve fütüristik bir filme benziyor. Burada odak noktası modern teknolojidir. Oturma odası mümkün olduğu kadar otomatiktir: kontrol panelindeki çekilebilir duvarlar, çok işlevli mobilyalar, birçok farklı faydalı ekipman. Aydınlatmaya çok dikkat edilir: alışılmadık bir şekle sahip lambalar, tavan ve zemin mobilyalarında aydınlatma, gizli aydınlatma sistemleri bulacaksınız..

Yüksek teknoloji tarzında oturma odasının iç kısmında kırmızı renk

Yüksek teknolojide her zaman minimum dekor ve maksimum işlevsellik vardır.

Not etmekte fayda var! Yüksek teknoloji ışık sadece soğuk spektrum.

Renk paleti esas olarak soğuk tonlarda ifade edilir. En yaygın renkler beyaz, siyah, gri, koyu kahverengidir. Çoğu yüzey parlaktır, metalik bir parlaklığa sahiptir.

Provence

Bu tarz, öncekinin tam tersidir. İlk durumda vurgu modern teknolojiler üzerindeyse, Provence geçmişe dönüştür. Burada eski eşyalar, takımlı büfeler, birçok dolap ve komodin bulacaksınız. Ama Provence sadece rustik eski tarz değil. Bu lüks ve antikliğin bir birleşimidir. Provas tarzındaki oturma odasının içi kraliyet dairesine benziyor..

Provence tarzında bir panel evin oturma odasının içi

Provence klasikleri andırıyor, ancak taşra cazibesi ve daha basit dekorasyonlarda ondan farklı.

Bu destinasyon sessiz, sakin akşamları sevenler için uygundur. Yumuşak ve rahat bir atmosfer yaratma fırsatı sağlayacaktır. Mobilya ve tekstillere çok dikkat edilir. Bol miktarda yastıkla kaplı büyük yumuşak kanepeler ve koltuklar. Yerde uzun dökümlü perdeler ve yumuşak halılar. Provence konfor, sıcaklık ve lüksün vücut bulmuş halidir..

İskandinav

Bu yön, özel bir evde oturma odası için idealdir. Öne çıkan özelliği şöminedir. Çalışan bir odun yanan şömine, bir apartman dairesinden ziyade, esas olarak kendi evinizde yapılabilir..

İskandinav tarzında aydınlık oturma odası

İskandinav tarzı, bir İsveç evinin gelenekleriyle işlevsel minimalizmin birleşimidir.

İskandinav tarzı, farklı fikirlerin birleşimidir. Bir yandan sade ve soğuk, diğer yandan yumuşak, sıcak ve rahat. Modern fikirleri yenilikler ve eski etnik motiflerle birleştirir. Eko-yönelim notları var, bu yüzden burada yeşil lekeleri ve ilgili motifleri bulabilirsiniz..

Ana renkler beyaz, mavi, gri ve kahverengidir. Uyumlu ve ilginç bir tasarım yaratarak birbirleriyle mükemmel bir şekilde birleştirilirler..

Akdeniz

Büyük pencereli geniş bir oturma odası için uygundur. Yunanistan kökenlidir, bu nedenle karşılık gelen antik motiflere sahiptir. Ardından, hassasiyetini ve hafifliğini kazandığı Fransa’nın güney kıyılarına göç etti. Böylece sadelik ve hafifliğin yanı sıra zarafet ve lüksü de içinde barındırır..

Akdeniz tarzında güzel oturma odası

Akdeniz iç mekanı odayı sıcaklık ve konforla dolduracak

Tarzın bir özelliği deniz temasıdır, bu nedenle burada genellikle uygun süslemeler bulunur. Tekstil veya çizgili duvarlar da Akdeniz trendinin ayırt edici bir özelliğidir..

Sade hasır mobilyalar, geniş odalar, hafif şifon perdeler ile stil kolaylığı vurgulanmaktadır..

Tabanı bitirmek için malzemeler

İyi bir salon tasarımı yapmak için tavanı, zemini ve duvarları kaplayacak malzemelere karar vermelisiniz. Seçimleri, her şeyden önce, stili belirler. Stilin çeşitli varyasyonları olabileceğinden tercihleriniz de rol oynar..

Art Nouveau tarzında güzel misafir odası

Bitirme malzemeleri seçerken, uzmanların yardımına sahip olmak gereksiz olmayacaktır.

Duvar tasarımı

Modern iç mekan, normal duvar kağıdından ayrılıyor. En yaygın duvar tasarım yöntemi boyamadır. Çoğu modern stil, yalnızca düz renkli duvarları kabul eder. Monokromdan hoşlanmıyorsanız, bir tablo alın. Boyalar ve fırçalar, sprey boya veya şablonlar kullanılarak oluşturulabilir..

oturma odası beyaz duvar dekor resimleri

Masif duvarlar, ilginç dekoratif öğeler için mükemmel bir zemin olacaktır.

Duvar kağıdı gitmiş olsa da, hala kullanımda. Yeni türler güzel bir boya taklidi yaratıyor veya ilginç tasarım seçenekleri sunabiliyor. Sadece çiçekleri ve çok sayıda süs eşyasını unutun, aksi takdirde duvar kağıdına güvenle güvenebilirsiniz..

Tavan dekorasyonu

Boya ve duvar kağıdı birçok stil için çalışmaya devam edecektir. Dekoratif veya doğal sıva devreye giriyor.

Mükemmel bir modern çözüm, bir germe tavan olacaktır. Şu anda üreticiler, her türlü tasarım ve efektle, farklı renk ve tonlarda geniş bir PVC film yelpazesi sunabilmektedir..

Modern bir dairenin oturma odasında parlak bir yüzeye sahip germe tavan

Bir bitirme seçeneği seçerken tavanın yüksekliği belirleyicidir.

Çok seviyeli tavanlar da popülerliğini koruyor. Oturma odası için ilginç bir tasarım oluşturmanıza, iletişimi gizlemenize ve spot aydınlatma yapmanıza izin verir. Ancak bu seçenek yalnızca yüksek tavanlı bir oda için uygundur..

Zemin için en iyi seçenek

Oturma odasında döşeme için en yaygın seçenekler muşamba ve laminattır. Doğal ahşap talaşı ilavesi ile bu malzemeler, kullanım sırasında kendilerini iyi kanıtlamış ve ayrıca doğal ahşap renginde mükemmel bir görünüme sahiptir..

mutfak-oturma odasının iç kısmında açık kahverengi zemin

Döşeme için dış etkenlere dayanıklı malzemeler kullanmak daha iyidir.

Bazı stiller için karolar işe yarayacaktır. Bu durumda, daha büyük karolar seçin. Mermer de harika görünüyor, plakalar oldukça büyük olduğu için üzerinde hiçbir eklem görünmüyor ve ayrıca lüks bir parlaklıkla çarpıyor. Ancak bu seçeneğin çok yüksek bir fiyatı var..

Oturma odasının temel tasarım faktörlerini göz önünde bulundurarak ve doğru eylem planını seçerek, tüm konukların memnun kalacağı bir rüya odası yaratabileceksiniz..

Yenileme öncesi ve sonrası geçişli oturma odasının video incelemesi

50 oturma odası iç tasarım fikri

Modern tarzda dar bir oturma odasının içi Duvara karşı kanepe ile oturma odası tasarımı İki panoramik pencereli oturma odası Beyaz bir kanepede parlak yastıklar Özel bir evin bahçesine açılan bir pencerenin önündeki beyaz kanepe Mor LED Tavan Klasik bir oturma odasında tavanı boyamak Çizgili döşemeli küçük kanepe Tavanı ahşap kirişlerle süslemek Beyaz duvarlı bir oturma odasında kombine perdeler Mavi kanepeli oturma odasında Roma tonları Küçük bir stüdyo dairenin tasarımı Oturma odasında modüler döşemeli mobilyalar Provence tarzında rahat oda Salon tavanında boynuz avize Özel bir evde oturma odasının ilginç düzeni Köşe kanepenin önünde renkli halı Oturma odası duvarında boyalı ışık Tek pencereli oturma odası tasarımı Eski Kruşçev'de oturma odası dekorasyonu Oturma odasının zemininde İran halısı uzatılmış şekil Kruşçev'deki oturma odası penceresindeki ışık perdeleri Kanepenin üstündeki duvarı ayna ile dekore etmek Kanepenin üstündeki duvar resimleriyle dekorasyon Oturma odasının iç kısmında sarı renk Bir kır evinde şömineli mutfak-oturma odası Bir panel evin oturma odasında kırmızı kanepe Modern bir dairede küçük bir oturma odası tasarımı Tek pencereli bir stüdyo dairenin içi Oturma odasının iç kısmındaki tuğla duvar Klasik tarzda oturma odası dekorunda duvar resimleri Beyaz bir duvarın üç sıra halinde tabaklarla süslenmesi Oturma odası tasarımında mavi renk Duvar dekorasyonu için laminat parke kullanımı Kanepesiz modern bir oturma odasının içi Oturma odasındaki duvar kağıdındaki geometrik desenler Bir günlük duvarda siyah TV Özel bir evin oturma odasında ahşap tavan Uzun gardıroplu oturma odası tasarımı Masif ahşap yemek masası Koyu renklerde oturma odası tasarımı Alacalı desenlere sahip vinil duvar kağıdı sehpa yerine büyük bir bavul Modern bir iç mekan tasarımında siyah Koyu gri bir kanepede sarı yastıklar Oturma odası duvarının nişlerinde büyük resimler Siyah plafond zemin lambası Pencerelerde perdesiz oturma odası iç Gri halı ile oturma odası imar Klasik tarzda bir koltuk takımının dekorasyonu

Previous Post
Delantal de cocina de azulejos: diseño y nuevas ideas en 2021
Next Post
How to use a nautical style in the interior