15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Oda tasarımı 18 metrekare M: yatak odası-oturma odasının işlevselliği ve düzeni

Sınırlı bir yaşam alanında mekanın yetkin organizasyonu, özellikle iki odanın işlevselliğini birleştirmeniz gerektiğinde, neredeyse bir sanattır. 18 metrekarelik bir odanın düşünceli tasarımı. bir yatak odası-oturma odası için çeşitli çözümler önerir. Uzmanlar tarafından önerilen orijinal gelişmeler sitede sistematik hale getirilmiştir. Her şeyin önceden düşünüldüğü, renovasyon için ilham veren hazır fikirleri kullanmanızı öneriyoruz..

oturma odası yatak odasının olağandışı tasarımı fikri

Bir oda tasarımı oluşturmak için tasarımcıların hazır çözümlerini kullanabilirsiniz.

oturma odası yatak odasının güzel iç versiyonu

Yatağı bir bölme ile ayırmak daha iyidir

oturma odası yatak odasının ışık stili seçeneği

Odada imar, filaman perdelerle yapılabilir.

18 metrekarelik odanın düzeninin özellikleri

Birçoğu, Sovyet döneminin kentsel gelişiminde “altın standart” olan 18-19 “kare” bir salonun veya oturma odasının standart düzenine alışkındır. Projenin ne olduğuna bakılmaksızın, tasarım yaparken norm olarak kabul edildi – her aile üyesi için 6 “kare” (en az 3 kişi, orası 18 metrekare M.).

Bu, bu görüntülerin rahat bir yaşam için yeterli olduğu anlamına gelmiyor ama herkes bunlara alıştı. Eski klişeler nedeniyle, bir odayı dönüştürmek için yeni yaklaşımlar bulmak tamamen psikolojik olarak zordur. Ancak esas olarak böyle bir standartla çalışan tasarımcılar, alanın her santimetresini kullanışlı hale getirmek için 18 metrekarelik bir yatak odası-oturma odasının içini düşünmüşler. Yeni bir görünüm seçimi, ailenin bileşimi ve dönüştürülmüş dairede yaşayanların yaşam tarzı dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır..

parlak oturma odası yatak odası dekor fikri

Odanın düzeni, ailedeki kişi sayısına bağlıdır.

hafif yatak odası oturma odası dekor fikri

Yatağı kemerler veya bölmeler kullanarak ayırabilirsiniz.

Küçük boyutlu eski tarz bir dairede, gerçekten geri dönemezsiniz. Bu nedenle, “Brezhnevkas” ve “Kruşçevkas” da modernizasyon ile yenileme sırasında ana tasarım teknikleri kullanılır:

 • yeniden geliştirme;
 • uzayın görsel genişlemesi;
 • geçiş odalarına girişin onları izole etmek için yeniden konumlandırılması;
 • ikincil bölümlerin yıkılması;
 • balkon veya sundurma alanını bitişik odalara bağlamak;
 • görsel ve fonksiyonel imar.

Eski salonunuza farklı bir bakış atmak, konforlu ve fonksiyonel bir yatak odası-oturma odası olarak yeniden düzenlemek için eski eşyalardan ve kaplamalardan kurtulun. İç mekanın muhteşem ve şık görünmesini sağlamak için radikal değişikliklere karar verin.

oturma odası yatak odasının aydınlık iç varyantı

Düzeni doğru yapmak için tasarımcıların önerilerini kullanabilirsiniz.

oturma odası yatak odasının alışılmadık tarzının bir çeşidi

Uyku yerini bölmeler veya gardırop kullanarak ayırabilirsiniz.

güzel bir oturma odası yatak odası tasarımı fikri

Küçük odalarda açık tonların kullanılması tavsiye edilir.

Tavsiye

 1. Örnek olarak fotoğraflarla hazır çözümleri kullanın. Ancak odanızın düzenine mümkün olduğunca yakın olanı seçmelisiniz..
 2. Bu bir stüdyo daire ise ve standart bir salondan dönüştürülmüş 18 m2’lik ikisi bir arada oturma odasına sahip bir yatak odası tasarımına ihtiyacınız varsa, odanıza benzer örnekleri seçin..
 3. Birkaç orijinal fikri birleştirmek istiyorsanız, sonunda nasıl görüneceğini hayal edin. Kötü tat, haksız dekor veya uygunsuz eklektizmden kaçınmak için genel bir tarzda yapılmış iç mekan resimlerinden örnekler almak daha iyidir..
 4. İmar sınırlarını düşünmek, alanı nasıl dağıtacağınıza karar vermek önemlidir – daha çok yatak odası veya misafir alanı için.

Dikkat: Ana görev, sıradan ziyaretçilerin, arkadaşların veya misafirlerin başka birinin yatak odasının ortasında oturmak gibi hissetmemeleri için yetkin bir ayrımdır. Dinlenmek için uzanırken, kapının yanındaki koridorda değil, izole bir kişisel alanda hissetmek önemlidir..

Ana hatlarıyla verilen problem çemberi, farklı fonksiyonel yüklere sahip 2 odayı 18 “kare” küçük bir odada birleştirmenin o kadar kolay olmadığını göstermektedir. Aksesuarlar ve yatak odasının amaçlandığı mobilya türü ile vurgu yapmak da aynı derecede önemlidir..

Örneğin, oturma odasında yetişkin bir erkek veya genç kız yatacaksa, çalışma alanındaki bilgisayar masası için çekyat podyumun altına gizlenebilir. Akşam olduğunda, uyumak için gerekli pozisyona getirilir ve gün boyunca, birinin mini yatak odasının burada olduğunu gösteren hiçbir şey yoktur..

oturma odası yatak odasının güzel tarzı için seçenek

Küçük odalarda çok işlevli mobilyalar kullanmak daha iyidir.

oturma odası yatak odasının parlak tasarımı fikri

Tasarım önceden düşünülmelidir

18 metrekarelik bir odanın içi olması gerekiyorsa. m., yaşlı bir kişinin dinlenmesi için bir oturma odası-yatak odasıdır, daha sonra geri çekilebilir ve katlanır uçaklar uygun değildir. Bu, sık sık torunlarına bakmaya gelen bir büyükanne olsa bile, bir perdenin veya bölmenin arkasında uyumak için rahat bir yeri çitle çevirmek daha iyidir. Yatak, ışığın göze düşmemesi için olmalıdır..

Herhangi bir düzende basit kurallara uyulmalıdır:

 • odada yeterli ışık olmalıdır (doğal ve yapay);
 • koridorlar için boş alan ve hareketli mobilyalar için alan ve katlanır bir çekyatın dönüştürülmesi;
 • kompakt çok işlevli mobilyalar daha fazla özgürlük hissi verecektir; alanı görsel olarak genişletmenin bir yolu olarak aynaların kullanılması;
 • 18 m2’lik bir odanın muhteşem tasarımıyla tadilat yapın, balkonlu bir oturma odası yatak odasını minimum maliyetle yapın, ancak genel atmosfer benzersiz bir görünümden daha önemlidir.

oturma odası yatak odasının hafif dekor seçeneği

Aydınlatmaya dikkat etmeye değer, yeterli olmalı

sıradışı bir oturma odası yatak odası iç fikri

Çok işlevli mobilyaların kullanılması tavsiye edilir.

sıradışı bir iç oturma odası yatak odası için seçenek

Bir odayı uygun şekilde düzenlemek için genel kabul görmüş kurallara uymalısınız.

Bir stil ve tasarım nasıl seçilir

Dinlenecekleri ve periyodik olarak misafir alacakları oda rahat ve konforlu olmalıdır. 18 metrekarelik bir odada oturma odası ve yatak odasının iç kısmının ayrıntılı bir çalışması ile. aşırı uçlara gitmemek ve altın ortalamaya bağlı kalmamak önemlidir.

Art deco veya modern bir apartman dairesi bile olsa, çok parlak renkler, uygunsuz yerleştirmeler veya sanat objeleri ile algıyı aşırı yüklemeyin. Küçük eşyalar en iyi şekilde imar için bölmeler olarak kullanılması önerilen cam raflara veya açık çift taraflı raflara yerleştirilir..

Birçok küçük hediyelik eşya veya el yapımı gizmos, başlangıçta burada el yapımı ürünlerin sergilenmesi planlanmış olsa bile, bir odayı dağıtabilir. Her yere yerleştirildiğinde salon-yatak odası 18 “kare”nin iç tasarımından ziyade darmadağın bir depoyu andırıyor. Minimalizm herhangi bir dekoru kabul etmez, ancak ücretsiz bir duvarda büyük bir tablonun kullanılmasına izin verilir..

Çerçevelere resim veya portre asmak kaotik olmamalı, simetri yoksa belirli bir geometriye bağlı kalmalıdır. Bu dekor klasik, tarihi ve retro tarzlar için uygundur..

Küçük bir alanda karanlık bir tavan kullanmak istenmez, sarkıyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, bazı modern tarzlarda, ayna etkisi olan parlak (laklı) siyah kanvaslı bir germe tavan kabul edilebilir. Spot diyotlarla “yıldızlı gökyüzünün” etkisi, yatak odası alanını imar ederken geçerlidir. Bu, özellikle beyaz mobilyalar ve güzel bir şekilde dekore edilmiş bir pencere açıklığı ile birleştirildiğinde güzeldir..

güzel bir oturma odası yatak odası iç fikri

Oda herhangi bir tarzda dekore edilebilir

oturma odası yatak odası ışık dekor fikri

Minimalizm küçük bir oda için en iyisidir.

Alanı görsel olarak genişletmek için pencerelerin şekli ve boyutu önemlidir. Düşük pencere pervazları veya yokluğu – sözde “Fransız pencereleri”, oturma odası-yatak odası gibi modern bir oda iç mekanında (18 metreye kadar) iyi görünür. Ancak arkalarında pitoresk bir panorama varsa – bakımlı mahalleler veya banliyö ormanı – mantıklı. Perdeli veya diğer karmaşık tarzlara sahip çok katmanlı perdelerle sanayi bölgesini pencerelerin arkasına gizlemek daha iyidir..

Daha fazla boş alan istiyorsanız, hantal mobilyalardan ve odanın ortasındaki büyük bir avizeden vazgeçmeniz gerekiyor. Düzleştirilmiş bir tavan lambası, yerel bölgelerin spot aydınlatması, tavana yakın bir diyot bandı ve bir zemin lambası – bu, oturma odasının modern bir tarzda iyi aydınlatılması için oldukça yeterlidir. Kol mesafesinde rahatça kapatılabilen yatağın veya çekyatın üzerine güvenli bir lamba veya “gece lambası” takılması önerilir..

oturma odası yatak odasının parlak tasarımı için seçenek

Parlak renkler odanın sınırlarını görsel olarak genişletebilir

güzel bir oturma odası yatak odası tarzı fikri

Küçük odalarda kompakt mobilyalar kullanmak daha iyidir.

oturma odası yatak odasının aydınlık iç versiyonu

Modern bir tarz, oturma odası-yatak odası için çok uygundur.

Oturma odası-yatak odasının görsel olarak genişletilmesi için birçok tasarım yöntemi uygundur..

TABLO

1.

Büyük ayna

Odanın alanını “ikiye katlama” özelliği, başka bir ayna ve pencerenin önüne yerleştirilmezler.

2.

parlak tonlar

Ana arka plan ne kadar hafif olursa, oda o kadar geniş görünür, beyaz mobilyalar uygundur

3.

Dolabın ön tarafında aynalı sürgülü kapı

Sürgülü kapılı ve aynalı gömme mobilyalar yer kaplamaz, ancak daha geniş görünür

4.

Çizgiler ve kontrastların geometrisi

Tavanın yatay çizgileri, duvar kağıdındaki dikey çizgiler duvarları “genişletecek”

5.

Parlak kaplama etkisi

Yüksek ışık yansımasına sahip yüzeyler, ancak çok fazla olmamalıdır

6.

Ayna duvar veya paneller

Fonksiyonel, etkili, yansıyan ışığı dağıtır, odayı iki katına çıkarır

7.

Duvara yakın çekim çizimi

Büyük bir çizim uzayda çok yer kaplar, duvarı görsel olarak büyütür

sekiz.

İllüzyonlar ve 3D efektli fotoğraf duvar kağıdı

Bir şehrin gerçekçi bir panoramasıyla veya bir doğa fotoğrafıyla çalışır – duvarı “üfler”

oturma odası yatak odasının olağandışı tasarımı fikri

Açık renklerde bir oda daha büyük görünecektir.

oturma odası yatak odasının parlak bir dekoru için seçenek

Spot ışıkları, diyot bandı ve avize, odada özel bir atmosfer yaratacaktır.

Oturma odası yatak odasında mobilya seçenekleri

18 metrekarelik bir yatak odası-oturma odası tasarımında, mobilya alımı genel fikir ve işlevsel alanlara tabi olmalıdır..

 1. Yatak odası + oturma odası. Bu versiyonda, genellikle mobilya, net bir alan organizasyonu, bir bölme veya bir tekstil perde ile sınırlanan 2 belirgin bölge vardır. Genellikle oda yaklaşık olarak eşit 2 parçaya bölünür. Yatak odası, tam bir yatak, belki bir çekmeceli dolap veya aynalı bir tuvalet masası, küçük bir gömme dolap koydukları kapıdan (iç ve balkon) çıkarılır. Oturma odası geleneksel tarzda döşenmiştir – sehpalı bir oturma alanı. Misafir alanının karşısında – plazma ekran, raflar veya ekipmanlı dolap.
 2. Çoğunlukla odanın tasarımının 18 metrekare olduğu bir oturma odası. m. yatak odası alanı olmayan balkonlu ve 1 pencereli. Katlanır kanepenin dönüştürülmesinden sonra oluşur. Her gün uyumak için düzenlenmesi gerekiyorsa, yerleşim mekanizmasına dikkat etmelisiniz. Yorgun insanlar, her akşam bir uyku yeri düzenlemekle gerçekten uğraşmak istemezler, ki bu pek uygun değildir. Makaralı ahşap bir kutuda veya elektrikli tahrikte (uzaktan kumandadan dönüşüm) güvenilir bir açılır model lehine katlanır yataklı bir kanepeden vazgeçmek daha iyidir. Misafir alanı, çekyat açılırken hareket kolaylığı sağlamak için geniş bir masa veya bacaklarda makaralı bir tezgah ile tamamlanmaktadır. Misafir kabul köşesi, tercihen genel tasarımlı veya aynı döşemeli koltuklar, sedirler, şezlong veya kanepe ile tamamlanmaktadır. Karşısında – modern bir TV, antika koleksiyonu olan bir cam vitrin, bir piyano veya bir akvaryum (ilgi alanlarına bağlı olarak). güzel bir iç oturma odası yatak odası fikri

  Herhangi bir oda güzel ve rahat bir şekilde dekore edilebilir

  oturma odası yatak odasının parlak bir dekoru için seçenek

  Açık tonlar odayı daha büyük gösterebilir

  oturma odası yatak odasının ışık stili seçeneği

  Konukların bunun bir yatak odası olduğundan şüphelenmemesi için odanın dekore edilmesi gerekir.

 3. Yataklı oturma odası-çalışma. Bu seçenek ile mobilyalar, misafirlerin veya ziyaretçilerin çalışma odasında bir yatak odasının işaretlerini görmemesi için seçilir. Tüm birimlerin uyumak için düzenlendiği koltuklu saygın bir deri kanepe olabilir, ancak ilk konumda sıradan döşemeli mobilyalardır. Zorunlu bir özellik, raflar ve asma raflarla tamamlanan bir bilgisayar masasıdır. Katlanabilir uyku alanı, üzerinde çalışma masası veya diğer çalışma aksesuarlarının bulunduğu podyumun altına gizlenebilir. Evden çalışanlar ve sık sık misafir ağırlamak zorunda olanlar için idealdir. Oda boş görünüyorsa, 18 metrelik yatak odası-oturma odasının tasarımı, bir yemek alanı veya ücretsiz bir duvara karşı ikinci bir kanepe ile desteklenebilir. Gömme gardırobun sürgülü kapılarının arkasındaki giyinme odasını uygun şekilde düzenleyin.
 4. Oturma odası + iki çocuk için çocuk yatak odası. Bu, ikinci oturma odası evlilik yatak odası olduğunda, iki odalı dairelerde yaygın bir çözümdür. Çocuk mobilyaları arasında 2 katlı kompakt bir kompleks hakimdir. Bugün ranzalar ve loft yataklı mobilyalar çok çeşitli kataloglarda sunulmaktadır. Oturma odası için tamamen prezentabl bir seçenek seçmek mümkündür. Oyun alanı için bolca alan ve öğrencilerin derslerini öğrenecekleri bir yer veya masa olması önemlidir. Geleneksel yumuşak mobilyalara sahip konuklar için daha küçük bir alan ayrılmıştır. Algıyı aşırı yüklememesi gereken renk şemasına dikkat etmek önemlidir. Renkli mobilya döşemesi varsa, düz duvarlar ve tersi.
 5. Tek odalı bir dairede sıcak bir sundurmayı oturma odasıyla birleştirirken, yatak odası metrekarelik “artış” yerine taşınabilir. Orada sıcak olacağına dair herhangi bir şüphe varsa, “sıcak zemin” sistemini ve balkonun çift yalıtımını (dış ve iç) dikkate alarak onarım yapın. Yatak, tahsis edilen alanın büyüklüğüne göre hazır olarak seçilebilir ve uygun bir yatak seçilerek gömme sipariş edilebilir. Oturma odası geleneksel olarak döşenmiştir, ancak giyinme odasının yerine geniş bir gardırop için yer ayırabilirsiniz..

oturma odası yatak odası ışık tasarım fikri

Bölmeli bir odayı bölgeleyebilirsiniz.

parlak dekor fikri oturma odası yatak odası

Doğru tasarımı seçmek için internetteki seçeneklere bakabilirsiniz.

Aynı önerilere göre, yatak bir bölmenin arkasındaki bir niş içine alınırsa mobilya seçebilirsiniz. Diğer mobilya seçenekleri de mümkündür. 18 metrekarelik bir odanın daha özgün tasarımı için. m. galerimizdeki örneklerde yatak odası-oturma odasının fotoğrafını görün.

Video: Bir odada uyumlu bir yatak odası, oturma odası ve atölye nasıl oluşturulur

Yatak odası-oturma odası tasarım fikirlerinin 50 fotoğrafı:

sıradışı bir dekor için seçenek oturma odası yatak odası fotoğrafı aydınlık bir iç yatak odası oturma odası resmi fikri parlak bir tarz yatak odası oturma odası fikri photo oturma odası yatak odası resminin güzel tasarımının versiyonu sıradışı tasarım yatak odası oturma odası resmi fikri aydınlık bir iç oturma odası yatak odası seçeneği photo ışık tarzı yatak odası oturma odası resmi seçeneği güzel bir dekor fikri oturma odası yatak odası photo aydınlık bir iç yatak odası oturma odası fikri photo oturma odası yatak odası resminin alışılmadık tarzının bir çeşidi güzel bir dekor fikri oturma odası yatak odası resmi hafif tasarım yatak odası oturma odası seçeneği photo alışılmadık bir iç oturma odası yatak odası fikri fikri parlak bir dekor seçeneği yatak odası oturma odası resmi hafif tasarım seçeneği oturma odası yatak odası photo güzel bir tarz yatak odası oturma odası resmi fikri güzel bir yatak odası oturma odası tarzı fikri photo oturma odası yatak odası resminin parlak tasarımının versiyonu aydınlık bir iç oturma odası yatak odası fikri photo sıradışı bir yatak odası oturma odası dekor resmi için seçenek parlak bir tasarım yatak odası oturma odası resmi fikri güzel bir iç oturma odası yatak odası seçeneği photo hafif dekor seçeneği oturma odası yatak odası photo yatak odası oturma odası resminin alışılmadık tarzı fikri ışık tarzı yatak odası oturma odası seçeneği photo sıradışı dekor fikri oturma odası yatak odası resmi güzel bir iç oturma odası yatak odası resmi fikri parlak tasarım yatak odası oturma odası seçeneği photo ışık dekoru seçeneği yatak odası oturma odası resmi parlak bir tasarım fikri oturma odası yatak odası photo güzel bir iç yatak odası oturma odası resmi fikri oturma odası yatak odası fotoğrafının alışılmadık tarzının bir çeşidi yatak odası oturma odası resminin güzel tarzının versiyonu oturma odası yatak odası fotoğrafının olağandışı tasarımı fikri ışık dekoru seçeneği oturma odası yatak odası resmi parlak bir dekor seçeneği oturma odası yatak odası photo bir yatak odası oturma odasının olağandışı tasarımı fikri photo oturma odası yatak odası resminin ışık stilinin versiyonu oturma odası yatak odası resminin olağandışı tarzı fikri güzel bir iç yatak odası oturma odası seçeneği photo ışık dekor fikri oturma odası yatak odası resmi hafif tasarım yatak odası oturma odası resmi fikri olağandışı dekor fikri yatak odası oturma odası resmi oturma odası yatak odası fotoğrafının aydınlık iç versiyonu ışık dekoru fikri yatak odası oturma odası resmi oturma odası yatak odası fotoğrafının güzel tasarım seçeneği yatak odası oturma odası ışık tasarım fikri photo alışılmadık bir iç yatak odası oturma odası resmi için seçenek oturma odası yatak odası fotoğrafının güzel tarzının seçeneği parlak bir dekor fikri yatak odası oturma odası resmi

Previous Post
Çocuk odasının içini dekore ediyoruz
Next Post
Red color in the interior of the kitchen: meaning, influence, who suits