15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Kanepenin üstündeki duvar dekorasyonu çeşitleri

Genellikle oturma odasındaki duvarların, özellikle de kanepenin üstündeki duvarın dekorasyonuna çok dikkat edilir. Bu sayede, odanın en önemli özelliği haline gelebilecek ve eve gelen tüm konukları fethedebilecek, dekorasyonun bireysel bir versiyonu elde edilir..

Resimler ve posterlerle kanepenin üzerindeki duvar dekorasyonu

Tasarımcıların bir kanepenin üzerindeki boş bir duvarı doldurmak için tonlarca fikri var.

Oturma odasındaki kanepenin üzerinde, gerekli alanı vurgulamaya veya işlevsel bir alanda kullanmaya yardımcı olacak şık bir duvar oluşturmak için birçok fikir var. Ayrıca, herhangi bir seçenek odanın genel tasarımını tamamlayacaktır..

Dekorasyona gerek yok

Bazı durumlarda dekorasyondan kaçınılabilir..

 1. Oturma odası, diğer bitişik odalarla birlikte bir stüdyo ise, kanepe bir bölücü görevi görür ve odanın ortasında bulunur. Bu, yanında duvar olmadığı ve süslenecek hiçbir şey olmadığı anlamına gelir..

  Odanın ortasında bir kanepe bulunan özel bir evin oturma odası

  Bir ada konumunda, kanepenin arkasında duvar yoktur ve dekore edilecek hiçbir şey yoktur.

 2. Pencerelerin yanında duran kanepenin zaten harika bir dekoru var – bu, pencerelerin dışındaki bir manzara veya büyük bir panoramik pencerenin yanı sıra bir pencere açıklığı için uygun bir dekorasyon. Bu bağımsız unsurlar, eşit olmayacak benzersiz bir tasarım yaratacaktır..

  Pencere boyunca bir kanepe ile bir kır evinin oturma odası

  Dekor gerekli değildir – pencerenin dışındaki perdeler ve manzara yeterlidir

Hızlı görünümler

Bu tür bir bitiş, kısa sürede kanepenin üzerindeki duvarı süslemek anlamına gelir. Posterler, tablolar, fotoğraflar veya triptiklerle süslemeyi içerir.

Oturma odasındaki kanepenin üstünde büyük saat

Vintage tarzı bir oturma odasında büyük bir duvar saati uygun olacaktır.

Avantaj. Odanın tarzına isteğe bağlı bağlılık. Böyle bir ihtiyaç, yalnızca stili tamamlaması ve onu yok etmemesi gereken çok abartılı dekor detaylarının varlığında mevcuttur..

Kanepe üzerinde 5 tuvalin modüler resmi

Modüler resimler – bir duvarı dekore etmenin hızlı ve orijinal bir yolu

Kanepenin üzerinde vurgulu kaplama ve önemli duvar dekorasyonu

Dokulu bir kaplamanın varlığı, gelecekte kanepenin üzerindeki alanı dekore etmek için başka yöntemler kullanmamanızı sağlar. Bu seçenekler arasında kullanılır:

 • fotoduvar kağıdı;
 • yapay taş veya vahşi;
 • Odun;
 • alçıpan;
 • pervazlar;
 • sanatsal sıva;
 • boyalarla boyama.

Oturma odasındaki kanepenin arkasındaki dekoratif ekran

Enfes bir ekran, kendi ellerinizle tahtalardan veya kontrplaktan yapılmış olsa bile, iç mekanı kökten değiştirecek

Duvarın büyük ölçekli dönüşümü şunları içerir: raflar, nişler, asma dolaplar ve daha fazlası.

Avantaj. Bu unsurların ek aydınlatması sayesinde odaya rahatlık getirebilecek ve ona karşı tutumu değiştirebilecekler..

Oturma odası duvarındaki kanepenin üstündeki yazı

Bir başka popüler seçenek de yazı veya boya çizimleridir.

Kanepenin üzerindeki duvar dekorasyonu için tüm seçeneklerle tanışma

Artık kanepedeki alanı dekore etmenin her yöntemiyle daha ayrıntılı olarak tanışabilir ve oturma odasının tarzına ve düzenine uygun olanı seçebilirsiniz. Bazıları herhangi bir alana sahip bir odada, bazıları ise sadece geniş odalarda uygulanabilir..

Kanepenin üstündeki duvarı tasarımcı halısıyla dekore etmek

Gerçek bir sanat eserinden bahsetmiyorsak, kanepenin üzerindeki halı geçmişin kalıntısı olarak kabul edilir.

Posterler, resimler, fotoğraflar

Posterler veya posterler genellikle belirli bir stile bağlı olmayan iç mekanlarda kullanılır. Bu, duvarı herhangi bir renk şemasında yapılmış bu öğelerle dekore etmenizi sağlar. İskandinav tarzı, pop art veya loft için uygundur.

Oturma odasındaki kanepenin üzerinde bir tuğla duvar dekorasyonu

Kanepenin üstündeki duvar posterler veya aile fotoğrafları ile doldurulabilir.

Posterler, oturma odası dekorasyonuna ilginç bir son dokunuş ve ev sahibinin karakterini ifade etmenin eğlenceli bir yolu olarak hizmet edebilir. Sonuçta, bilge alıntılar, motive edici ifadeler, selamlar, aforizmalar tasvir ediyorlar..

Oturma odasında duvar dekorasyonunda resimler

Resimler, mobilya ve iç eşyaların rengiyle eşleştirilebilir

Resim ve fotoğraf estetik bir çağrışım taşır. Bir veya başka bir sanatın herhangi bir temsilcisi zaten bir dekorasyondur. Ancak, uyulması gereken birkaç kural vardır..

Oturma odasındaki kanepenin üzerindeki nesneleri boyamak

Kanepenin üzerinde koca bir sanat eseri sergisi düzenlemeyi kimse yasaklamaz.

Resim ve fotoğraflarla alanı dekore etme kuralları

Renk çözümü Öğeler, tek tek mobilya, dekor veya aydınlatma armatürlerine benzer tonlarda yapılabilir..
Ürünlerin kanepenin rengiyle eşleşeceği tek bir şık kompozisyon oluşturmak mümkündür..
Ayrıca, tablolar oturma odasının parlak bir vurgusu haline gelebilir ve siyah, beyaz, kırmızı, mavi, yeşil veya mordan yapılmış renkli nesneleri temsil edebilir..
Duvar konumu Kanepenin 5-15 cm yukarısına bir tablo, bir grup resim veya bir fotoğraf yerleştirilir. Böylece dekorasyon, ayrı asılı ürünler ve döşemeli bir mobilya parçası olarak değil, tek bir unsur olarak algılanacaktır..
Kompozisyonun eksiksiz görünmesi için fotoğraflar, resimler, posterler kanepenin genişliğinin üçte birini doldurmalıdır. Küçük bir resim kötü bir seçenek olarak ortaya çıkacaktır, hatta kıt bile denilebilir..
Bir resmin varlığı, ana mobilya parçasının genişliğine yerleştirilmesini ima eder. Aynı zamanda, simetrinin gözlenmesinden kurtulmak için bir fırsat var..

Avantaj. Kanepenin genişliğine yapışmadan ve ötesine geçmeden birden fazla görüntü yerleştirilebilir.

Duvara 5 veya daha fazla resim veya fotoğraf yerleştirme planları, elemanların düzenlenmesi kuralları ile birleştirilmelidir. Alt kenar aynı hizada olacak şekilde yerleştirilmelidirler, ancak üst kısım isteğe bağlıdır. Üst kenarın “yırtılması” daha da iyi olacaktır – nesneleri farklı yüksekliklerde asmak.

Avantaj. Bu yöntem uyumlu ve hoş bir kompozisyon oluşturmaya yardımcı olacaktır..

Başka bir seçenek, orijinal bir kompozisyon oluşturmanıza izin verecektir. Çeşitli çerçevelerde dekore edilmiş farklı boyutlarda, şekillerde ürünlerin yerleştirilmesini içerir..

Oturma odasında duvarda resimler bulunan raflar

Dekoratif ürünler raflara yerleştirilebilir

Dekorasyon Malzemeleri

Dekorasyon malzemeleri arasında, kanepenin üzerindeki alanı dönüştürebilecek ve vurgulayabilecek birçok malzeme var. Bunlar hem ucuz hem de oldukça uygun fiyatlı seçenekleri içerir, bu nedenle kesinlikle herkes kendi takdirine ve yeteneklerine göre bir oturma odası düzenleyebilir..

Alçı panelli kanepenin üzerindeki duvar dekorasyonu

Dekoratif alçı paneller oldukça uygun fiyatlı kaplama malzemesidir. Beyaz renk birçok iç mekan için uygundur, ayrıca istenen gölgede yeniden boyamak kolaydır.

duvar kağıdı

Dekoratif duvar kağıtları, oturma odasını dönüştürebilir, onu zarif ve modern hale getirebilir, diğer küresel yöntemlerden daha kötü değildir..

Kanepenin üstündeki duvarın duvar kağıdı

Çiçek süslemeli duvar kağıdı, çekici veya klasik tarzda bir oturma odası için uygundur.

 • Klasik, Provence, İmparatorluk veya ülke stilleri için daha uygun olan ince desenler, çizgiler, büyük desenler şeklinde sunulurlar..
 • Parlak desenler, geometrik desenler, payetler ve diğer benzer duvar kağıdı türleri, daha modern iç stiller (modern, yüksek teknoloji, popüler sanat) için uygun bir seçenek olacaktır..

Oturma odası duvarında eşkenar dörtgen olan duvar kağıdı

Geometrik motifli duvar kağıtları modern fikirleri sevenlere hitap edecek

duvar kağıdı

Bu duvar kağıdı türü hala duvarları süslemenin popüler bir yoludur, hatta karlı ve çekici bile denilebilir. Sonuçta, modern foto duvar kağıdı, benzerlerinin sahip olduğu hemen hemen tüm niteliklere sahiptir. Derinlik etkisi ile çizimler yardımıyla görsel olarak büyütebilir, alanı genişletebilirler (projeksiyonlu duvar kağıdı).

Kanepenin üstündeki duvarın dekorasyonunda hacimsel duvar kağıdı

Derinlik etkisine sahip duvar resimleri, görsel olarak alanı genişletecek ve iç mekanı canlandıracaktır.

Ayrıca piyasada çeşitli komik görüntülere sahip fütüristik duvar kağıtları var. Bilim kurgu, fantezi ve diğer benzer türlerin hayranları için uygundurlar..

Kanepenin üstündeki duvar tasarımında fütüristik duvar kağıdı

İlginç efektlere sahip duvar resimleri, oturma odasının gerçek bir dekorasyonu olacak.

Son zamanlarda, doğal malzemeleri (taş, ahşap) taklit eden malzemeler gerçek bir hit haline geldi. İlginç efektler, hatta 3D oluştururken, nesneler herhangi bir sırayla düzenlenebilir. Şehrin panoramik manzarasına sahip bir fotoğraf duvar kağıdını duvara yapıştırırsanız, başka bir çekici etki ortaya çıkacaktır. Yerleşik aydınlatma, fikri tamamlar ve evin sakinlerine büyüleyici bir oturma odası sunar..

Oturma odası duvarında siyah beyaz duvar kağıdı

Duvar resimleri, oturma odası alanının iç kısmına bağlı olarak seçilir.

parlak renk

Vurgulu bir duvar oluşturmak, iç mekanı tazeleyebilir. Bu fikir, oturma odasının açık renklerde yapılması durumunda iyidir ve bu arka plana karşı, örneğin mavi, mor, turuncu, kırmızı, yeşil veya diğer benzer renkler gibi parlak renkler nedeniyle kanepenin yanındaki duvar öne çıkar. Bu, özellikle mutfaklı birleşik bir oturma odasında uygundur. Bu şekilde, bir odayı iki farklı nesneye bölerek tam teşekküllü odalar yaratabilirsiniz..

Oturma odasındaki kanepenin üzerinde vurgulu duvar dekorasyonu

İkisi bir arada – sadece duvarı ikiye bölün ve birini duvar kağıdı yapın, diğerini boyayın ve posterler veya resimler ekleyin

Bu yöntemin bir başka varyasyonu duvar resmidir. Bu, tüm fikirleri ve arzuları hayata geçirmeyi, yaratıcılığı göstermeyi ve kimsenin sahip olamayacağı eşsiz bir iç mekan oluşturmayı mümkün kılacaktır..

Önemli! Bu durumda tek kural, odayı bol miktarda renk, doku ve stille aşırı yüklememek için tüm odanın ve özellikle bu duvarın stil ve tasarımının uygunluğunu izlemektir..

sıva, paneller Alçı kalıplı duvar dekorasyonu, dekoratif alçıpan paneller, gizemli veya sağlam, zarif bir iç mekan ve bir bütün olarak evin izlenimini yaratabilir..
Klasik tarz, imparatorluk tarzı ve antik çağa benzer diğerleri için iyi bir seçenek.
Paneller farklı malzemelerden (ahşap, alçı, plastik, MDF) yapılabilir..
Beyaz veya bej ürünleri seçerseniz koyu duvarlarla iyi gider..
Fayans, taş, ahşap Herhangi bir doğal kaplama malzemesi eve rahatlık, konfor ve sıcaklık getirir.
Birçok stil için uygundur:

· Klasikler;

· Provence;

· Modern;

· İskandinavya;

Ülke.

Doğu tarzında bile, tüm duvarı taşla kaplamak veya bireysel unsurların düzenlenmesi harika görünecek..

Çatı katı veya minimalist bir tarz için taş, tuğla veya beton panellerle bitirme uygundur (taklit de mümkündür). Bu, oturma odasına, eğer oturan kişi isterse, vahşi, nemli bir hava kazandırmaya yardımcı olacaktır..

Ahşap panelli kanepenin üzerinde duvar dekorasyonu

Ahşap paneller veya doğal tahtalar, iç mekana rahat ve sıcak bir karakter verir.

kitaplık

Kitaplıklarla dekorasyon yapmak, bir odayı dönüştürmenin ve ona rahatlık ve hatta zeka katmanın mükemmel bir yoludur. Kitap severler bu fikre bayılacak. Sonuçta, şimdi raflar çeşitli malzemelerden, çeşitli şekillerden, renklerden yapılmıştır..

Oturma odasındaki kanepenin üstünde kitaplık

Raflar asla gereksiz olmayacak ve insanlar evde okumayı seviyorsa, onlarsız yapamazsınız.

Birkaç raf veya sadece bir raf asabilirsiniz, ancak aynı zamanda onu dövmek ve süslemek ilginçtir. Kitaplara ek olarak, diğer eşyaları (figürler, hediyelik eşyalar, dekoratif eşyalar) sergileyin.

Dolap duvarının içindeki oturma odasındaki kanepe

Küçük bir oturma odasında kanepe, dolap mobilyalarının içine yerleştirilebilir ve kişisel eşyaları veya dekoratif eşyaları yerleştirmek için raflar kullanılabilir.

Bu fikre rahat ve hoş bir ek, raflara yerleştirilmiş aydınlatma veya yanına yerleştirilmiş lambalar olacaktır. İç mekanı yumuşatmaya ve kitap okumak için rahat bir atmosfer yaratmaya yardımcı olacaklar..

Oturma odasındaki kanepenin üstünde mini kütüphane

Artık tüm kitaplar elinizin altında, koltuktan kalkmanıza bile gerek yok.

Coğrafi harita, plakalar

Bu tür duvar dekorasyonu seçenekleri, gezginler, özgürlük sevenler, hediyelik eşyalar ve gezginlerin diğer özellikleri için daha uygundur. Harita modern veya tam tersine eski olabilir. Plakalar duvara monte edilebilir veya raflara yerleştirilebilir.

Oturma odasındaki kanepenin üstündeki duvarı tabaklarla süslemek

Duvardaki tabaklar asırlık bir geçmişe sahip dekoratif bir unsurdur, ancak moda geri gelme eğilimindedir.

Dekor öğeleri

Diğer dekoratif öğeler şunları içerir:

 • Dövme Ürünler;
 • izlemek;
 • çeşitli lamba çeşitleri;
 • aynalar;
 • nişler;
 • tematik dekor (gitarlar, direksiyon simidi, kornalar, deriler, maskeler ve belirli bir konuyla ilgili diğer öğeler, hobi).

Bir ayna kullanarak kanepenin üzerindeki duvarı dekore etmek

İki lamba arasına bir ayna asabilirsiniz.

Fotoğraf galerisi: kanepenin üstündeki duvar

Kanepenin üstündeki duvarın dekorasyonunda tablolar ve lambalar Kanepenin üzerinde kendin yap duvar dekoru Oturma odasındaki kanepenin üzerinde resimler bulunan raf Bir kır evinin oturma odasındaki kanepenin üzerinde duvar kağıdı Kanepenin üzerinde orijinal duvar dekorasyonu Resimlerle oturma odasında kanepenin üstündeki duvar Kanepenin üstündeki duvarı tabaklarla süslemek Kanepenin üstündeki oturma odasında tasarımcı rafları Oturma odasının iç kısmında çizgili duvar kağıdı ve resimler Kanepenin üstündeki duvarın dekorasyonunda modern tarz Oturma odasında kanepe ve duvarda bir resim Kanepenin üzerinde klasik tarzda duvar dekorasyonu Oturma odasındaki kanepenin üzerinde duvar kağıdı ve beyaz şablon Kanepenin üstündeki duvarı süslemek için boyama Kanepenin üstündeki fotoğraflarda maskeli yüzler Kanepenin üstündeki oturma odasında modüler boyama Kanepenin üstündeki saksılarda bitkiler Oturma odasında duvarda tabaklar olan raflar Oturma odasındaki kanepenin üstündeki aynalar Oturma odasındaki kanepenin üstündeki tuğlanın altındaki niş Oturma odasındaki kanepenin arkasında modüler raflar Oturma odasındaki kanepenin üstündeki kitap rafları Mobilya bölümleri arasında oturma odasında kanepe Kanepenin üzerinde eğimli kitap rafları Oturma odası duvarındaki orijinal dekor Kanepenin üzerinde modüler bir resmin tuvalleri Kanepenin üzerinde kitap ve kaset bulunan raflar Kanepenin üstündeki oturma odasında uzun raflar Kanepenin üstündeki duvarın dekorasyonundaki fotoğraflar Kendi elinizle kanepenin üzerinde kompozisyon Duvara karşı bir kanepe ile aydınlık oturma odası Oturma odasındaki kanepenin arkasında ışıklı niş Oturma odasındaki kanepenin üzerinde aile fotoğrafları Oturma odasında duvarda fotoğraf kağıdı Modern bir tarzda kanepenin üzerinde duvar dekorasyonu Kanepenin üzerinde çiçeklerle modüler tablolar Kanepenin üstündeki beş tuvalin siyah beyaz fotoğrafı Duvar kağıdı ile kanepenin üstündeki duvarı vurgulama Duvar kağıdı ile duvar boyunca oturma odasında kanepe Oturma odasındaki duvarda beyaz kanepe ve gri duvar kağıdı Oturma odasındaki kanepenin üstünde büyük ayna Oturma odasında kırmızı kanepe ve kitaplıklar Oturma odası tasarımında kanepenin üzerine boyama Resimlerle oturma odasında duvar dekorasyonu Oturma odasında duvardaki panel Kanepenin üzerinde resimler bulunan rahat oturma odası Kanepenin üstünde beyaz duvar ve siyah çizim Kanepenin üstündeki duvarın dekorasyonunda soyut resim Bir kır evinin oturma odasında kanepenin üstündeki duvarı dekore etmek

Previous Post
Duvar kağıdını kaplamadan önce duvarlarınızı astarlamanın kolay bir yolu!
Next Post
Decorative brick in the interior: choosing a style