15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Dar bir yatak odası için tasarım ve tasarım seçimi kuralları

Dar bir yatak odasının gururlu sahibi misiniz? O zaman şanslısın. Makalemiz size dar bir yatak odasını nasıl doğru bir şekilde tasarlayacağınızı ayrıntılı olarak anlatacaktır..

Beyaz dar bir yatak odasının içi

Konuya yetkin bir şekilde yaklaşırsanız, dar bir odadan rahat ve konforlu bir yatak odası çıkacaktır.

Ülkemizin sakinlerinin tam olarak üçte biri, küçük bir odanın iç düzenlemesini planlama sorunuyla karşı karşıya. Bu, çok katlı konut binalarının erken inşasından kaynaklanmaktadır. Paneller ve Kruşçevler kabul edilen projeye göre dikildi. Aynı zamanda, dar bir yatak odası ayrılmaz bir özellikti. Mobilya tasarımındaki modern trendler kendi ayarlamalarını yaptı. Şimdi yataklar geniş, ferah üretiliyor – tek kelimeyle çok yer kaplıyor. Ve bu kaçınılmaz olarak, özellikle dar bir oda için odanın kullanışlı alanını etkiler. Bu sorunu çözmek için, tesislerin tasarım planlamasının temel yöntemlerini anlamanız gerekir..

Dar bir yatak odası düzenlemenin özellikleri

Odanın sınırlı alanı, rahatsızlık yaratmadan iç dekorasyonun tüm unsurlarını tam olarak barındırmaya izin vermez. Bu faktör özellikle yatak için geçerlidir. Hacimli olması nedeniyle dar bir oda işlevselliğini kaybeder.

İskandinav tarzı beyaz yatak odası

Işık tonlarının bolluğu, odanın görsel olarak genişlemesine katkıda bulunur.

Dar bir yatak odasında aynalı gardırop

Aynalar alanı görsel olarak dönüştürür

Bu fenomeni geliştirmek için deneyimli tasarımcılar, dar bir odayı planlamak ve dekore etmek için bazı ipuçlarını paylaşır:

 1. Yerden tasarruf etmek için çok işlevli mobilyalar seçmek daha iyidir. Kayar gardıroplar, katlanır kanepeler, nişler ve diğer gizli yapılar burada faydalı kullanım bulacaktır..
 2. Renk şemasına özel dikkat gösterilmelidir. Farklı gölgeler farklı görsel efektler oluşturur. Buradaki baskın renk, hafif parlak veya yumuşak olmalıdır. Koyu renkleri vurgulamak da işe yarayacaktır, ancak ölçülü olmaları gerekir..
 3. Kaplama malzemeleri, dar bir yatak odasının içini artırmaya yardımcı olacaktır. Parlak yüzeyler, organik cam odanın farklı unsurlarında yaşam alanı eksikliğini gizleyecektir..
 4. Başarılı iç stiller seçin. Örneğin, “Minimalizm” küçük bir oda için idealdir..
 5. Çok sayıda dekoratif unsurun olmaması, “kısıtlı” alan üzerinde faydalı bir etkiye sahip olacaktır..
 6. Duvar kağıdı, dekoratif öğeler (resimler, fotoğraf kolajları) veya odadaki diğer nesnelerle ifade edilen büyük boyutlu çizimlerin kullanılması, alanı görsel olarak genişletecektir..

Dar bir yatak odasında siyah vurgulu duvar

Duvar dekorasyonu ve mobilyaların zıt kombinasyonları, odanın alanını görsel olarak arttırır.

Dar bir yatak odasında yatakta çizgili yatak örtüsü

Çizgili bir yatak örtüsü odayı genişletecek

Odanın dar duvarları insan algısına “bastırır”. Bu nedenle, çok renkli renklerle boyanmaları gerekir. Burada şu prensiple yönlendirilirler: duvar ne kadar kısa olursa, o kadar parlak olmalıdır ve tersine, duvar çok uzunsa, daha açık bir gölge ile boyanır..

Doğal ışık büyük bir rol oynar. Bu faktörü göz önünde bulundurun. Odanın düzeni, güneş ışınlarının odanın her köşesine serbestçe düşeceği şekilde düzenlenmiştir..

LED şeritli tavan aydınlatmalı dar oda

Gizli aydınlatma, odanın oranlarını avantajlı bir şekilde vurgulayabilir.

Elektrik aydınlatması, doğal ışık eksikliğini tamamlayabilir. Bu özellikle pencereleri kuzeye bakan odalar için geçerlidir. Güneş nadiren buraya gelir. Alçak Kruşçev’inizin yeni bir yüksek bina tarafından gölgelenmesi de mümkündür. İyi aydınlatılmış dar bir yatak odası, parlak yüzeyler ve cam ile birlikte geniş bir kare şeklini alacaktır..

Özellikle uzun odalar için imar seçeneği vardır. Çalışmak veya çalışmak için alana ihtiyacınız varsa, uyku alanından çitle çevrilebilir. Açık rafların yanı sıra şeffaf bölmeleri tercih edin. Sağır yapılar uygun değildir. Penceresiz kalan odanın alanını gölgeleyecekler..

Raflı bir yatak odasını imar etmek

Açık raflar odayı aydınlık bırakacaktır.

Tavan yüksekliği önemli bir rol oynar. Bu gösterge 2,5 metreden başlarsa, odanın işlevselliği üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır. Yükseklik korkunuz yoksa ikinci kata bir yatak yapabilirsiniz. Böyle bir yapının altında kalan boşluk, çalışma masası, kitaplık, çamaşır dolabı veya dinlenme yeri yerleştirmek için idealdir..

Yatağın takılması

Küçük bir odada yatağın konumuna özel önem verilir. Üç konaklama seçeneği vardır:

 • uzun bir duvar boyunca;
 • uzun bir duvar boyunca;
 • odanın sonunda pencerenin yanında.

Seçim, kurmayı planladığınız ek öğelere bağlıdır. Örneğin bir çalışma alanı yerleştirirken yatağın duvara yakın yerleştirilmesi gerekecektir. Bunun nedeni, masanın doğal ışığa ihtiyacı olmasıdır..

Çift kişilik yataklı dar yatak odası

Oda boyunca yer alan yatak

Odada bir kişi yaşıyorsa, yatak en iyi duvar boyunca yerleştirilir. Geniş değil, bu nedenle kalan geçit rahatsız edici olmayacak. Çift kişilik yatak takmak çok zor. Bir pencerenin yakınında donatmak en iyisidir. Uzunluk izin veriyorsa, rıhtım pencereden biraz uzaklaştırılır, böylece orada bir boşluk olur. Başucu masası için gereklidir.

Pencereye başlıklı bir yatak düzenleme seçeneği de vardır. Bu durumda, orada da bir boşluk sağlanmalıdır. Bilgisayarlı bir masa buraya mükemmel bir şekilde uyar. Ve böylece ışık dinlenmeye müdahale etmez, bir ekran veya açık raflı küçük bir yapı koyun. Burada iç mekanın dekoratif unsurlarını düzenleyebilir veya kitap koyabilirsiniz..

Dar bir yatak odasında gri gömme dolaplar

Yatak odasının genişliğine bağlı olarak, yatak odanın karşısında veya boyunca durabilir.

Dar bir yatak odasında kombine perdeler

Yatağın rahat yapılabilmesi için geçiş genişliği en az yarım metre olmalıdır.

Geniş boş alan bilenler için en iyi fikir bir çekyat satın almaktır. Dar bir yatak odasının tasarım stiline uygun geniş bir kanepe, aynı anda iki sorunu başarıyla çözecektir:

 1. Boş alan bırakmanıza izin verir.
 2. Dar bir yatak odasının modern iç tasarımını dekore edecek.

Ayrıca duvar boşluğuna gizlenmiş bir çift kişilik yatak uygundur. En iyi oda gardırop ile birlikte yerleştirilir. Bu çözüm, yatağın alt kısmına, yatağa destek görevi görecek ve aynı zamanda katlandığında işlevsel bir amaç taşıyacak raflar yerleştirmenize olanak sağlayacaktır..

Yatak odasının iç kısmında dar katlanır yatak

Dar bir yatak odası için katlanır yatak

Dar bir yatak odasında yatağın üstünde asılı gardıroplar

Yatağı duvarın altına yerleştirmek, geçişi artırmanın bir yoludur.

İlginç fikir. Yatağın altındaki raflar çeşitli dekoratif unsurlarla (figürler, vazolar) dekore edilmiştir. Dekorun tutması için raflara takılır. Bu çözüm misafirleri memnun edecek ve sizi kayıtsız bırakmayacak..

Yatağın altındaki büyük ayna çok etkilidir. Genel görünümü iyileştirmenin yanı sıra, odanın boyutunu görsel olarak genişletecektir..

Yüksek tavanların varlığında, rıhtım ikinci kata yerleştirilebilir. Tüm yapı işlevsel hale getirilmelidir. Adımlar bir araya getirilerek kıyafetleri ve nevresimleri içeride saklamanıza izin verilir. Alttan destek direkleri bir gardırop, büfe veya sıradan raflar tarafından düzenlenir.

Açık yeşil duvarlı çocuk odası tasarımı

Çocuk odasına ikinci katı kurarken, asma kat güvenilir korkuluklarla donatılmalıdır.

Kare görüntüleri özgür tutmanın başka bir ideal yolu daha var. Podyum inşaatı. Aynı zamanda, yatak yapının içine gizlenecek ve talep üzerine açılması kolay olacaktır. Podyumun tepesinde kitap okuma yeri düzenlenmiştir. Ayrıca burada döşemeli mobilyalar kurulur ve duvara bir TV asılır. Odanın yarısı boş kalacak.

Çekyatlı çocuk odası

Çekyatlı bir podyum, iki çocuk için bir oda düzenlemek için ideal çözüm olacaktır.

Odanın imarını yapmak istiyorsanız, rekreasyon alanını sürgülü kapılar veya kanopi ile ayırın. Böyle bir çözüm, insanların birbirine karışmadan farklı şeyler yapmalarını sağlayacaktır..

Tavan

İmar ihtiyacı varsa bunu tavana yansıtın. Bir kaplama malzemesi seçerken farklı seçenekler seçin. Yatak uzun bir duvara yerleştirildiğinde, yatak odası tavanının bir kısmı örneğin ahşap panellerle monte edilir. Alanın geri kalanı, keskin bir kontrast oluşturan tek renkli bir malzeme ile yapılmıştır. Germe tavanlar iyi bir fikirdir. İnorganik kaplama malzemesinin rakibi iseniz – beyaza boyanmış sıradan sıva idealdir.

Dar bir yatak odasında pürüzsüz beyaz tavan

Modern tarzdaki bir odada tavanı, herhangi bir özel tasarım dekorasyonu olmadan düz ve pürüzsüz hale getirmek daha iyidir.

Dar bir yatak odasında hacimsel duvar kağıdı

Klasik bir iç mekanda tavan, fotoğraf duvar kağıdı ile dekore edilebilir.

minimalizm

“Minimalizm”, dar ve uzun bir yatak odasının tasarımını dekore etmek için mükemmeldir. Stil, sahibini odayı en gerekli olanla donatmaya zorlar. Renkler açık, beyaz. Kısa bir duvar mükemmel bir gölge ile boyanmıştır. Mavi, sarı (kum), limon, zeytin yapacak. Gama soluk seçilmiş (önemli). Bu düzenleme, yatak odasının kısa kısmını görsel olarak uzatacaktır..

Dar bir yatak odasının duvarında uzun açık raflar

Minimalizmin ana kuralı, tüm detaylarda sadelik ve özlülüktür.

Beyaz yatak odasında zemine açılan büyük pencere

Oda mümkün olduğunca doğal ışıkla doldurulmalıdır.

Döşeme beyaz laminattır. Parlak, lake aldığınızdan emin olun. Mat doku metrekareyi “çalacaktır”. Parlaklık boyutu artıracak.

Mobilya cepheleri, masa kapakları da açık renklidir. Odanın sürgülü kapısı veya küçük bir çekmeceli dolap başarılı bir şekilde aksan görevi görecektir. Bu tür unsurların tonları siyah, parlak kırmızı, parlak yeşil renkte olacaktır..

Yatak odası dekorunda küçük masa lambası

Dekorasyon minimumda tutulmalı, ancak vurgu ayrıntıları buna değer olmalıdır.

Dar bir alanda evli yatak odası

Orijinal başucu lambaları iyi görünüyor

TV’nin konumu, alana işlevsel bir bileşen verebilir. Bir komodin tarafından yapılmış bir stand üzerine yerleştirin. TV’nin üstünde dolaplar ve raflar var..

Odanın köşesine dikkat edin. Buraya duvar rafları kurmak harika bir fikir. Köşe boşluğu genellikle hiçbir şekilde kullanılmaz. Köşedeki rafları düzenlemek, ek metrekareleri serbest bırakacaktır..

Japon stili

Japon tarzı dar bir yatak odasının tasarımı, bir iş gününden sonra rahatlamak için sakin, uygun bir atmosfer yaratacaktır. İç mekanın sakin tonlarıyla tamamlanan katı, net dikdörtgen şekiller, bir Kruşçev veya panel evin düzenine ideal olarak uyacaktır. Bitkiler kabul edilir.

Japon tarzında dar bir yatak odasının içi

Japon tarzı sadelik, doğal malzemeler ve rahatlık ile karakterizedir.

Japon tarzı, bir odayı imar etmek için mükemmeldir. Yatak odası sürgülü kapılar ve Shoji tarzı gardıroplar kullandığınızdan emin olun. Cam yerine beyaz tekstillerle karakterize edilirler. Bu tür elemanların yardımıyla alanı sınırlandırmak mümkündür. Ayrıca imar yaparken raf açıklığını kullanın. Örneğin, çalışma alanı bu tür bir yapı ile uyku alanından çitle çevrilmiştir..

Tekstil yerine “bulutlu” beyaz cam kullanın. Elemanları her yere yerleştirilmiştir. Duvarlar, tavanlar, dekoratif öğeler – Shoji parçaları her yere sığar.

Japon yatak odasında asılı sandalye

Odayı bölmek için, gerilmiş kağıtla ahşap bir çerçeveden yapılmış hafif bölmeler kullanın.

Yatak, yatak odasının karşısında, uzun bir duvara yerleştirilmiştir. Karşıda bir TV kuruludur. Bunu yapmak için, bir niş düzenlemek ve kenar boyunca üstüne spot aydınlatma koymak ilginçtir. Lambaları kullanarak uyku yatağının başını bir niş içine yerleştirin. Nişin arka duvarını duvar kağıdı ile örtün, örneğin çiçek açan bir sakura ağacının bir deseni.

Pencere açıklığını temalı bambu kamış perdelerle süsleyin. Dekoratif bambu ile dikilmiş büyük saksılar veya sakuraya benzeyen bir ağaç kabul edilir..

Dar yatak odası penceresinde sürgülü Japon perdeleri

Japon kumaş perdeler yatak odasına rahatlık katacak.

Zemin kompozit yapılmıştır. Duvarın kenarında, çevre açık kahverengi ile vurgulanır. Orta kısım açık, beyaz bir gölgede düzenlenebilir. Aksanları yerleştirin. Zeminin aydınlık kısmı siyah Japonca karakterlerle dekore edilmiştir. Böyle bir iç çözüm için kaplama malzemesi halı seçilir. Ancak muşamba da uygundur..

Üzerine organik olarak bir sehpa yerleştirebileceğiniz bir podyum düzenleyin. Sandalyeler yerine yumuşak yastıklar satın alın, hatta kilim döşeyin. Kadim samuray böyle meditasyon yaptı.

Yerde bir şilte ile aydınlık yatak odası

Yataksız bir yatak odası seçeneği – şilte sadece ince paspasların üzerindedir

Desenli duvar kağıdı dekoratif bir kaplama görevi görecektir. Beyaz zemin üzerine kırmızı çiçekleri betimleyen tablolar tasarımı mükemmel bir şekilde tamamlayacaktır. Başucu masaları ahşap, siyah olmalıdır. Bunların üzerine, Japon iç mekanının özelliği olan fenerler yerleştirildi..

Duvar kağıdına ek olarak, duvarlar dokulu sıva ile kaplanmıştır. Japonya’daki şehirlerin, vadilerin ve vahşi yaşamın kabartma görüntüleri çok güzel görünüyor. Bu tasarımı yatağınızın başucunda düzenleyin. Bir niş kullanın. Ayrıca bu tasarım, yönlü ışık kaynakları ile her iki taraftan da aydınlatılmaktadır..

Dar bir yatak odasında duvar resmi dekorasyonu

Vurgulu duvarda Japon motifli fotomurallar uygun olacaktır.

Tavan iki seviyeli olmalıdır. Geleneksel olarak, çevre spot ışıklarla doldurulur. Orta kısım, opak beyaz camla çevrelenmiş düz lambalarla dekore edilmiştir..

Video: Minimalizm tarzında dar bir yatak odasında yenileme

Fotoğraf: dar bir yatak odası tasarımı

Ranzalı dar çocuk odası Bir kız için dar bir yatak odasında beyaz yatak Uzun yatak odasında ahşap parke Pencere kenarında yataklı küçük bir yatak odası tasarımı Yatağın başının üstünde aydınlatmalı nişler Modern bir yatak odasında dekoratif aydınlatma Beyaz bir yatak ile yatak odasında ayna duvar Buzlu camlı sürgülü bölme Ekli balkonlu yatak odası Klasik tarzda aydınlık yatak odası Yatak odasında klasik tarzda tuvalet masası Genç bir adam için karanlık bir yatak odasının içi Beyaz bir duvarda siyah TV Tavan arası yatak odasında ahşap kaplama Ahşap tavanda siyah avize Yatak odasının vurgulu duvarını ayna ile dekore etme Yatak odası duvarında geometrik desenler olan fotoğraf kağıdı Bir gencin yatak odasında işyeri Yatağın üstünde gri kağıt duvar kağıdı Çiçek duvar kağıdı ile parlak yatak odası Dar yatak odası penceresinde kahverengi perdeler Dar yatağın üzerinde yerleşik raflar Yatak odası penceresinin önündeki yazı masası Sonunda pencereli beyaz yatak odası Yatak odasının iç kısmındaki mavi duvar kağıdı Bitki baskılı kağıt duvar kağıdı Beyaz bir yatakta dekoratif yastıklar Düz bir tavanda kristal avize Minimalizm tarzında dar bir yatak odası tasarımı Yatak odası tasarımında gri tekstiller Yatağın başının üzerinde kayrak tahtası Açık renklerde uzun yatak odası Gri yatak üzerinde ahşap çerçeve kahverengi yatak odası dekorasyonu Perdeli yatak odası imar Yatak odasının penceresindeki Roma perdesi Dar bir yatak odasında sürgülü kapılar Ferforje başlıklı dar yatak Gri döşemeli başlık Uzun bir odanın zemininde hafif laminat Karanlık bir duvarda modüler boyama Dar gömme kitaplık Özel bir evin yatak odasında yatağın başı için niş Genç çiftler için küçük yatak odası Dar yatağın üstündeki aynalı duvar Yatak odası duvarında iki dar ayna Tavan arasındaki yatakta siyah yatak örtüsü Renkli bir halı üzerinde rattan sandalye Bir kır evinde beyaz yatak odası

Previous Post
Eski Kruşçev’deki oturma odası için modern iç tasarım fikirleri
Next Post
Features of an induction cooker: power, electricity consumption