15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Provence tarzı dekor. Kendi ellerinizle eşsiz bir Fransa atmosferi yaratın!

Provence, iç dekorasyon için yaygın olan favori tasarım yönlerinden biridir. Adını, güneşte solmuş gibi kırsal yaşamın sadeliğini, Akdeniz kıyılarının manzaralarının renklerini ve Fransız karakterinin hafifliğini birleştirerek, Fransa’nın güneydoğusundaki aynı adı taşıyan eyaletten almıştır. Provence’tan bahsedildiğinde, hayal gücü parlak güneşin ışınları, bol miktarda baharat ve kahve aroması altında çok renkli çayır otları çizer. İç mekanı Provence tarzında düzenlemek için tasarımcılar, Fransız eyaletlerinin bu kadar farklı bir ruhunu tek bir bütün halinde birleştirmeye yardımcı olan bu özellikleri kullanmaya çalışıyorlar..

Provence tarzı iç tasarımın son birkaç yılda kazandığı muazzam popülarite nedeniyle, profesyonelleri davet etmek ucuz değil. Ancak, bu yönün karakteristik özelliklerini bilerek, evinizde sıcaklık ve ışıkla dolu romantik bir atmosfer yaratmak için kendi ellerinizle kendiniz yapabilirsiniz..

Provence tarzında dairenin içinin güzel dekorasyonu

Provence tarzı iç dekor

Provence tarzında oda tasarımının sıradışı dekorasyonu

Provence tarzı tasarım dekorasyon fikri

Provence tarzında bir odanın özgün tasarımı

Provence tarzında modern dekor

Menşe tarihi

Bir tasarım olarak Provence, uzak 15. – 17. yüzyıllardan kaynaklanmaktadır. O zamandan beri, Fransa topraklarında, kuzey ve güney bölgelerinde önemli çelişkiler fark edildi, ancak birleştirici bileşen hafiflik, zarif ana hatlar arzusu, havadarlık, sıcak ve hassas tonların avantajı olarak kaldı..

Bütün bunlar önce sanata – müziğe, şiire, resme ve daha sonra günlük yaşama yansıdı. Provence haklı olarak Fransız ülkesi olarak adlandırılıyor. 19. yüzyılın ortalarında, nihayet, ünlü sanatçıların – Van Gogh, Matisse, Paul Cézanne, Pablo Picasso – resimlerinde yer alan güney eyaletinin nefesini emerek kuruldu..

Provence tarzında dairenin parlak iç dekorasyonu

Provence tarzında iç dekorasyon

Provence tarzında dairenin içinin orijinal dekorasyonu

Provence tarzı dekor

Bir iç mekan yaratmanın özellikleri

Daha önce de belirtildiği gibi, Provencal iç mekanın özellikleri pastel renkler, zarif, nesnelerin doğal ana hatlarıdır. Bununla birlikte, Provence’ın güney sakinlerinin kırsal yaşamının özelliklerini özümsediği göz önüne alındığında, profesyoneller dekorasyon sırasında aşağıdaki unsurları kullanmanızı önerir:

 • mobilyalara antik bir dokunuş;

 • düzensiz, kaba sıva;

 • doğal malzemelerin zorunlu varlığı;

 • dövme metalden yapılmış parçalar;

 • güneşte kavrulmuş tekstiller gibi sağduyulu;

 • tavanın altındaki kaba ahşap kirişler veya taklitleri;

 • kumaş üzerine çiçek motifleri, çiçek baskıları, tarla buketleri ile saksılar.

Başka bir deyişle, Provence tarzı bir iç mekan yaratmak için evinizi lüks, gösterişli mobilya veya dekor parçalarıyla doldurmanıza gerek yok. Sadelik ve zarafet, doğaya yakınlık burada hakimdir. Provence, hasır mobilyalar, şömine rafında ferforje şamdanlar, mutfak ve koridorlar için yabani taş veya yanmış tuğla kullanımı ile karakterizedir..

İç dekorasyonda sarı, mavi, zeytin, mor, turuncu gibi sıcak renkler tercih edilir. Kasıtlı kabalık ve eşzamanlı havadarlığın birleşimi, geniş binalarda elde edilmesi en kolay olanıdır. Burada edindiğiniz bilgiler ve kendi hayal gücünüzün rehberliğinde kendi ellerinizle küçük bir Akdeniz yaşamı adası yaratabilirsiniz..

Provence tarzı oda tasarımının güzel dekorasyonu

Provence tarzı iç dekor

Provence tarzında aydınlık oda tasarımı

Provence tarzı tasarım dekorasyon fikri

Provence tarzında dairenin içinin olağandışı dekorasyonu

Provence tarzında modern dekor

duvar dekorasyonu

Provence tarzında bir iç tasarım yapmak istiyorsanız, duvarları sade pastel renklerle boyamalısınız. Alçı için dokulu karışımlar kullanabilirsiniz. Onlarla, profesyonel olmayan bir kişi bile evini Provence tarzında dekore edebilecek. Bu tarzda uygun olan, duvarın sıvalı yüzeyinden yer yer görünen, kaba tuğla veya vahşi duvarcılıktır..

Sıvamanın yanı sıra duvarlar boyanabilir. Odanın amacı ne olursa olsun, beyaz, sütlü, bej, pişmiş toprak, lavanta veya su, koyu sarı veya ayçiçeğinin narin tonları hakim olmalıdır. Pastel renklerle boyanmış duvarlar, çiçekli çayırların aromaları, berrak bir yaz günü ve hafif bir deniz meltemi ile gerçek Provence atmosferini yansıtıyor..

Ek olarak, ahşap paneller kısmi bitirme için iyidir. Listelenen renklerden herhangi biri verilebilir ve ayrıca yüzeye bir leke ve bir vernik tabakası uygulanarak dokunun doğal güzelliğini vurgulayabilirler..

Provence tarzında bir ev tasarlıyorsanız, ancak sıvacı veya marangozluk becerisine sahip değilseniz, yüzeye kağıt duvar kağıdı yapıştırabilirsiniz. Düz kabartmalı duvar kağıdı seçmek daha iyidir – Provence tarzında duvarlarda desen olmamalıdır. Bu tarzdaki ana kural, doğallık ve göze çarpmayanlıktır. Boyayabileceğiniz duvar kağıdını seçin.

Halılar, manzara veya natürmort içeren resimler ve mobilyalardaki döşemelik kumaşlar, hassas nötr arka planı vurgulamaya yardımcı olacaktır. Burada aşırıya kaçmamak da önemlidir: ana arka plana ek olarak parlak lekeler seçilmelidir..

Yatak odası dekoru için parçalı tekstil perdeler uygundur. Tekstil perdeleri geniş bir duvar yüzeyinde güçlendirmeye karar verirseniz, sütlü, açık bej bir kanvas kullanmak tercih edilir..

Provence tarzında daire tasarımının güzel dekorasyonu

Provence tarzında iç dekorasyon

Provence tarzında odanın içinin olağandışı dekorasyonu

Provence tarzı dekor

Zemin gereksinimleri

Konutun deniz kenarında bir Fransız evi gibi görünmesi için döşemede aşağıdaki malzemeler kullanılmamalıdır:

 • laminat;

 • parke;

 • halı;

 • seramik karo.

Basit ahşap plakalar, Provence tarzı zeminler için en iyi sonucu verir. Balıksırtı veya kare gibi herhangi bir süsleme olmadan her zamanki gibi serilirler..

Zeminleri tüm dekor unsurlarıyla uyumlu olan sessiz gri tonlarında boyamak en iyisidir. İstenirse yatak odası zeminleri beyaz yapılabilir. Mükemmel rengi elde etmeye gerek yoktur – küçük perdeler özgünlük katacak ve antik çağın istenen etkisini yaratacaktır..

Alternatif olarak, Provence tarzı döşeme için boyasız tahtalar kullanabilirsiniz. Yüzeyini dış etkilerden koruyun: iyice zımparaladıktan sonra birkaç kat şeffaf vernik ile kaplayın. Ahşap doku, genel stile mükemmel bir şekilde uyacaktır. Pişmiş toprak sobalar da mutfak için çok uygundur. Küçük çatlaklar veya küçük talaşlar ile biraz yıpranmış olabilirler..

Provence tarzında dairenin iç kısmının parlak dekorasyonu

Provence tarzı iç dekor

Provence tarzında odanın orijinal iç dekorasyonu

Provence tarzı tasarım dekorasyon fikri

Provence tarzında apartman tasarımının sıradışı dekorasyonu

Provence tarzında modern dekor

Provence tarzı mobilyalar

Bu tarzda mobilya seçerken, Provence’ın milliyetin, doğaya yakınlığın somutlaşmışı olduğunu hatırlamalısınız. Bu nedenle mobilya imalatında sadece doğal malzemeler kullanılabilir. Bunlar seri kulaklıklar olamaz: tüm mobilya elemanları özenle seçilmiş veya sipariş üzerine yapılmıştır. Önceki nesillerden miras kalan eski şeyler trendde..

özellikleri

Provence tarzı mobilyaların tüm parçaları, aşırı lüks ve müdahaleci süslemeler olmadan basit şekillere sahiptir. Çok sayıda şifonyer, şeffaf veya kör kapaklı dolaplar, açık raflar, oymalı ayaklı sandalyeler iyi görünüyor. Dövme, dekorasyon için kullanılabilir, örneğin mobilya tutamaçları, başlık. Mobilyaların duvarlarını boyamak için duvarlardan daha koyu boyalar kullanılır. Lake doğal ahşap her zaman avantajlı görünür – hafif ceviz, meşe, kestane.

Provence tarzında odanın iç kısmının güzel dekorasyonu

Provence tarzında iç dekorasyon

Provence tarzında daire tasarımının parlak dekorasyonu

Provence tarzı dekor

Provence tarzı mobilyalar kendi elinizle nasıl yapılır

Yeni bir iç mekan için ısmarlama mobilya yapmak gerekli değildir – çok pahalıdır, ayrıca hemen hemen herkesin önceki sahiplerinden miras kalan mobilya parçaları vardır. Onları atmamalısınız – mobilyalara kendi ellerinizle yeni bir hayat vermek için biraz çalışın:

 1. tüm mobilya parçaları eski boyadan temizlenir;

 2. yüzeylerini zımpara kağıdı ile zımparalayın;

 3. bir sonraki adım, mobilyaları siyah veya derin gri, kahverengi tonlarında boyamak;

 4. ilk kat kuruduktan sonra, tüm mobilya elemanları tekrar boyanır – beyaz veya seçilen pastel rengin tonları;

 5. boyanın kurumasını bekledikten sonra, boyalı mobilyaların çıkıntılı kısımlarının üzerinden bir zımpara bezi ile nazikçe geçerek hafif sürtünme, eskitme etkisi yaratır;

 6. cila ilavesiyle yumuşak bir bezle yüzeyleri parlatarak işi tamamlar.

Bu tür bir kaplama ile yeni mobilyalar bile eskitilebilir. Yüzeylere hafif yıpranmış bir görünüm vererek, talaşları veya solucan delikleri izlerini taklit ederek istediğiniz efekti elde edebilirsiniz..

Bir Akdeniz iç mekanında farklı mobilya parçalarını birleştirmek için, onları sadece aynı şekilde boyayıp sonra eskitemezsiniz. Provence tarzında çok hoş karşılanan mobilya için dekupaj tekniği kullanılarak daha da büyük bir etki elde edilebilir. Tasarımcılar, sıradan peçeteler, yapıştırıcı ve bunun için bir fırça kullanarak mobilya ızgaralarını stil çizimleriyle dekore etmeyi tavsiye ediyor. Çizim kuruduktan sonra yüzeyleri bir koruyucu vernik tabakası ile kaplamayı unutmayın..

Provence tarzında bir odanın içinin olağandışı dekorasyonu

Provence tarzı iç dekor

Provence tarzında daire tasarımının özgün dekorasyonu

Provence tarzı tasarım dekorasyon fikri

Provence tarzında bir odanın iç kısmının parlak dekorasyonu

Provence tarzında modern dekor

Provence mutfağı

Herhangi bir evin ana binalarından biri mutfaktır. Provence tarzında özellikle güzel görünüyor. Hafif duvarlar, masif ahşap dolaplar, doğal renkli veya sıcak pastel renklerde raflar ve sandalyeler, orijinal dekor öğeleri, bol miktarda baharat, boş alanın varlığı – bunlar Provence mutfağının ana özellikleridir..

Alan izin veriyorsa, burada büyük ahşap, taş veya tuğla cepheli açık bir ocak uygundur. Yüksek tavanlar, üzerinde birkaç lambanın dövme kancalarla güçlendirilebileceği yapay olarak yaşlandırılmış ahşap kirişlerle dekore edilebilir. Ayrıca üzerlerine mutfak gereçlerini güzelce yerleştirebilirsiniz..

Çok fazla sahte dekor detayı olmamalıdır – sadece birkaç “antika” ürün. Bunlar bir şömine, bir veya bir çift şamdan, mobilya kulpları için bir ızgara ve maşadır. Bu durumda, dövme parçalara yaldız uygulanmamalıdır – hafif bir patine patine taklidi oluşturmak daha iyidir.

Provence tarzında daire tasarımının güzel dekorasyonu

Provence tarzında iç dekorasyon

Provence tarzında dairenin içinin orijinal dekorasyonu

Provence tarzı dekor

Provence tarzı mutfak pencerelerindeki perdeler için, hafif viskon ilaveli keten, basma, pamuk gibi doğal malzemeler almalısınız. Mutfak için perdelerin renk paleti de arka planın pastel tonlarıyla sınırlıdır, ancak aynı zamanda parlak bir çiçek desenine veya baskıya sahip olabilirler – burada pencerenin boyutunu dikkate almalısınız. Mutfak mobilyalarının döşemesi için kullanılan bir kumaş veya renk şemasına uygun bir kanvas uygundur. Mutfak için perdelerin şekli değişebilir – bunlar vitray perdeler, Roma, rulo, kafe tarzı veya tam teşekküllü perdelerdir. Şekil seçimi, pencerenin boyutuna ve mutfağın alanına bağlıdır. İç mekanın ana tonuna uyacak şekilde boyanmış hafif ahşap panjurlar ilginç görünüyor.

Mutfağın aydınlatmasını unutmamalıyız. Sonuçta, Akdeniz bol miktarda güneş ışığıdır. Mutfak penceresi küçükse veya kuzey tarafına bakıyorsa, lambaların yardımıyla mutfağın çalışma alanının ve yemek masasının üzerine yerleştirerek doğal ışık eksikliğini telafi etmek gerekir..

Provence tarzında oda tasarımının sıradışı dekorasyonu

Provence tarzı iç dekor

Provence tarzında dairenin iç kısmının parlak dekorasyonu

Provence tarzı tasarım dekorasyon fikri

Provence tarzında güzel oda tasarımı

Provence tarzında modern dekor

“İl” saati nasıl yapılır

Provence tarzında dekore edilmiş iç mekan modern detaylara izin vermiyor. Hazır vintage saatler çok pahalıdır. Ancak kendi ellerinizle “il” bir saat yapabilirsiniz – tüm arkadaşlarınızın kıskançlığına özel bir kopya oluşturabilirsiniz..

Saat üretimi için yine dekupaj tekniğini kullanacağız. İhtiyacımız var:

 • saat;

 • kadran için boş ahşap veya kontrplak;

 • Astar boya;

 • dekupaj için çizim;

 • PVA tutkalı;

 • fırçalar, sünger, su;

 • şeffaf oje.

Bir saat mekanizması satın alıyoruz veya eski ama geçerli bir saatten mevcut olanı kullanıyoruz.

Provence tarzında odanın içinin orijinal dekorasyonu

Provence tarzında iç dekorasyon

Provence tarzında oda tasarımının parlak dekorasyonu

Provence tarzı dekor

El sanatları mağazalarında, kadran ve kendin yap Provence tarzı oymacılık şablonları için ahşap boşluklar satın alabilirsiniz. Veya tabanı kontrplaktan kesebilirsiniz. Provence tarzı saatler herhangi bir şekilde olabilir, kadran tam olarak ortada bulunur veya yanlardan birine kaydırılır.

Başlarken.

 1. İş parçası, özellikle biçilmiş uç kısımlar olmak üzere zımpara kağıdı ile iyice zımparalanmalıdır..

 2. Plastik bir taban kullanıyorsanız, kullanmadan önce iyice yağdan arındırın..

 3. Saati ve ibreleri sabitlemek için deliği işaretleyin ve askı braketini arka duvara takın.

 4. Genel bir arka plan oluşturmak için ahşap tabanı beyaz boya veya seçili bir pastel renk tonuyla astarlayın.

 5. Tabanın genel çizimini dikkate alarak kadranı uygun bir şekilde işaretleyin.

 6. Dekupaj için desenin seçilen elemanlarını peçeteden veya şablondan yavaşça yırtın ve suyla seyreltilmiş bir fırça ve PVA tutkalı kullanarak tabana yapıştırın. Çizimin kenarlarını kesmek daha iyidir, bu nedenle tabana daha organik olarak oturacaktır. Yapıştırırken kağıt kıvrımlarının oluşmasını önleyin, ortaya çıkarsa, deseni bir süngerle düzeltmeye çalışın..

 7. Yapıştırılan parçanın kurumasını bekleyin, ardından bir akrilik vernik tabakası ile kaplayın. İlk kat kuruduktan sonra, saat tabanını üç kat vernikle kaplayarak işlemi tekrarlayın..

 8. İş parçası tamamen kuruduktan sonra, işaretli yerlere sayıları yapıştırın (özellikle saat mutfak için tasarlanmışsa, herhangi bir doğal malzemeden yapabilirsiniz) veya bir şablon kullanarak koyu boya ile dikkatlice uygulayın.

 9. Saati ters tarafa sabitleyin ve kolları öne takın..

Özel saatiniz hazır – duvara asabilir ve yeteneklerinizle konukları şaşırtabilirsiniz.!

Özel bir ev, bir şehir dairesi veya ayrı bir oda olup olmadığına bakılmaksızın, Provence tarzında kendi başınıza rahat, kalbe tatlı bir iç mekan yaratın. Ana yardımcılarınız hayal gücü, yaratma arzusu ve elbette deneyimli tasarımcıların tavsiyeleri olmalıdır. Oluşturulan iç mekana mutlaka eklenmesi gereken, ortak bir fikirle birleştirilen, mevcut teknikler kullanılarak bağımsız olarak satın alınan veya yapılan dekoratif unsurlar olmalıdır..

Video: Kendin Yap Provence dekoru

Provence tarzı iç dekor fikirlerinin 50 fotoğrafı:

Provence resmi tarzında dairenin içinin olağandışı dekorasyonu Provence tarzı fotoğrafta aydınlık oda tasarımı Provence resmi tarzında dairenin içinin güzel dekorasyonu Provence fotoğraf tarzında oda tasarımının özgün tasarımı Provence fotoğraf tarzında odanın iç kısmının parlak dekorasyonu Provence tarzı resimde daire tasarımının orijinal dekorasyonu Provence resmi tarzında bir odanın olağandışı iç dekorasyonu Provence tarzında daire tasarımının güzel dekorasyonu fotoğraf Provence fotoğraf tarzında odanın içinin olağandışı dekorasyonu Provence fotoğraf tarzında dairenin parlak iç dekorasyonu Provence resmi tarzında oda tasarımının güzel dekorasyonu Provence fotoğraf tarzında dairenin içinin olağandışı dekorasyonu Provence resmi tarzında bir oda tasarımının güzel dekorasyonu Provence resmi tarzında bir odanın özgün tasarımı Provence fotoğraf tarzında dairenin iç kısmının parlak dekorasyonu Provence tarzı resimde parlak oda tasarımı Provence fotoğraf tarzında dairenin içinin olağandışı dekorasyonu Provence fotoğraf tarzında bir odanın güzel tasarımı Provence resmi tarzında dairenin orijinal iç dekorasyonu Provence resmi tarzında bir odanın içinin olağandışı dekorasyonu Provence tarzında daire tasarımının parlak dekorasyonu fotoğraf Provence tarzında bir dairenin orijinal iç dekorasyonu fotoğraf Provence resmi tarzında bir odanın güzel tasarımı Provence fotoğraf tarzında dairenin içinin güzel dekorasyonu Provence resmi tarzında oda tasarımının orijinal dekorasyonu Provence tarzında daire tasarımının parlak dekorasyonu fotoğraf Provence resmi tarzında bir odanın olağandışı iç dekorasyonu Provence resmi tarzında bir odanın içinin güzel dekorasyonu Provence tarzında oda tasarımının güzel dekorasyonu photo Provence fotoğraf tarzında oda tasarımının parlak dekorasyonu Provence resmi tarzında dairenin orijinal iç dekorasyonu Provence resmi tarzında odanın orijinal iç dekorasyonu Provence tarzı fotoğrafta apartman tasarımının olağandışı dekorasyonu Provence tarzı resimde daire tasarımının parlak dekorasyonu Provence fotoğraf tarzında bir odanın güzel iç dekorasyonu Provence tarzı fotoğrafta daire tasarımının orijinal dekorasyonu Provence tarzı resimde aydınlık oda iç dekorasyonu Provence fotoğraf tarzında oda tasarımının sıradışı dekorasyonu Provence resmi tarzında bir dairenin güzel tasarımı Provence fotoğraf tarzında bir odanın olağandışı iç dekorasyonu Provence tarzı resimde bir dairenin özgün tasarımı Provence resmi tarzında oda tasarımının parlak dekorasyonu Provence resmi tarzında odanın iç kısmının güzel dekorasyonu Provence resmi tarzında odanın iç kısmının parlak dekorasyonu Provence fotoğraf tarzında bir dairenin sıradışı tasarımı Provence resmi tarzında bir odanın orijinal iç dekorasyonu Provence resmi tarzında bir odanın güzel iç dekorasyonu Provence tarzında daire tasarımının parlak dekorasyonu fotoğraf Provence tarzında bir odanın orijinal iç dekorasyonu fotoğraf Provence tarzı resimde apartman tasarımının olağandışı dekorasyonu

Previous Post
Peyzajda çalılar nasıl uygulanır
Next Post
Layout of the kitchen as a dining-living room
Immediate Access Pro