15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Sonsuz bitirme olanakları: iç duvarlarda dekoratif sıva

Yenileme sırasında, çoğu alışkanlık dışı hareket eder – geleneksel kaplama malzemeleri satın alırlar ve sonunda sonuçtan memnun kalmazlar. Ancak kağıt duvar kağıdını veya boyayı ne kadar değiştirirseniz değiştirin, duvarların dekoratif sıvasının kendi ellerinizle verdiği etkiyi elde etmek imkansızdır. Bu sadece iç mekanı dönüştürmek için değil, aynı zamanda yaratıcılığınızı kullanarak en çılgın hayallerinizi gerçekleştirmek için bir şans. Tüm panelleri rulo ve spatula ile boyayabileceğiniz, duvar dekorasyonu için bir karışım kullanılarak elde edilen birçok kabartma seçeneği vardır. Kendinizi teknolojinin temellerine alıştırdıktan ve kontrol yüzeyinde biraz pratik yaptıktan sonra, koridorda veya oturma odasında benzersiz bir dekor yaratmak kolaydır..

dekoratif sıvalı bir odanın güzel bir cephesinin bir çeşidi

Duvardaki böyle büyük bir kelebek göz ardı edilmeyecek.

dekoratif sıvalı bir dairenin olağandışı tasarımı fikri

Bir spatula ile yapılan en basit vuruşlar bile sonuç olarak bir sanat eseri gibi görünecektir.

dekoratif sıva ile aydınlık bir oda iç fikri

Odadaki renk uyumu sizi sadece pozitif enerjiyle dolduracak.

DIY dekoratif sıva için gerekenler?

Dekoratif sıva için özel bir kuru karışıma ihtiyacınız vardır, ancak sıradan macunlardan dolgu maddeleri ve pigmentlerle olağandışı bir şey yapabilirsiniz. Tabanın nasıl uygulandığına ve “kabuk böceği” dokusunun veya başka bir desenin nasıl oluşturulduğuna hakim olduktan sonra, tasarım fikrine uygun olarak ilginç desenler yapabilirsiniz. Kendin yap macun dekoru paradan tasarruf edecek ve küçük kaplama kusurlarını gizleyecektir. Seçim ne olursa olsun, alçı şu şekilde sınıflandırılır:

 • iç mekan;
 • ön.

Her iki çeşit de apartman duvarlarını sıva ile etkili bir şekilde dekore etmek için uygundur. Ancak tahribata dayanıklı bir cephe karışımı, alerjisi olanların hassas olduğu kimyasal bileşenlere sahip olabilir. Bu nedenle, satın almadan önce talimatları dikkatlice incelemek ve kompozisyonu görmek önemlidir..

İç (iç dekorasyon için) sıva farklı bir temelde üretilir:

 1. Silikat.
 2. Mineral.
 3. Akrilik.
 4. Polimer.
 5. Silikat-lateks (silikonlu).

Her birinin kendi doku seçenekleri vardır, örneğin “polar” veya “kabuk böceği”. Tekrarlanan bir kabartma ile çalışmak istiyorsanız, duvarda özel bir rustik arka planı sıkan rulo için özel nozullar satın almanız gerekir. Alçı sıva, sanatsal panelleri “şekillendirmek” için kullanılabilir, ancak çabuk sertleşir, bu nedenle hızlı ve güvenli bir şekilde çalışırlar..

dekoratif sıva ile dairenin orijinal tarzının bir çeşidi

Bu duvar dekorasyonu yöntemi dayanıklıdır, sıva onlarca yıl hizmet edebilir.

dekoratif sıvalı bir dairenin alışılmadık bir cephesi fikri

Bu tip duvar dekorasyonu kesinlikle konukların ilgisini çekecektir.

Her çeşit özel bir şekilde uygulanır ve şekillendirilir, bazı yüzeyler ek olarak boyanabilir. En pahalısı Venedik sıvasıdır, katmanlar halinde uygulanır ve kendi ellerinizle dekoratif “mermer” duvarlar oluşturur. Böyle bir çalışma için, teknolojiye sahip bir profesyonele ihtiyacınız var ve yüzey, iç cila ile ek işlem gerektiriyor. Ancak temeli tüm kurallara göre hazırlayabilir ve ardından bir uzmanı davet edebilirsiniz – bu, bütün bir bitirici ekibi kiralamaktan çok daha ekonomiktir..

Makarna kesinlikle paket üzerinde açıklanan tarife göre hazırlanır. Bu, optimum tutarlılık, kaplama kalınlığı ve kuruma süresi sağlar. Aksi takdirde, çözüm çok hızlı kurulacak, istenen desen çalışmayacaktır. Sonuçları küçük bir alanda kontrol edebilirsiniz..

Dokulu veya dekoratif sıva duvar dekoru, hazırlanan tabana bir spatula ile uygulanır, bir şamandıra ile tesviye edilir, ancak fazla çaba harcamadan, aksi takdirde “çekebilirsiniz”. Doğru aracı veya dokuyu kullanırsanız, aynı kompozisyondan farklı desenler oluşturulur. Örneğin, harca buruşuk folyo, akçaağaç yaprağı veya suni kürk uygulamak, muhteşem bir kaplama oluşturmayı kolaylaştırır..

dekoratif sıva ile güzel bir oda stili için seçenek

Parlak hardal rengindeki duvarlar sadece bir gülümseme getirecek

dekoratif sıva ile dairenin orijinal iç versiyonu

Desenli dokulu sıva, odanın içini tamamlayacak

dekoratif sıva ile aydınlık bir oda tasarımı fikri

Çok çeşitli tipler ve renkler, odayı mükemmelleştirmeyi mümkün kılar

Duvarları kendin yap macunla süslemenin çok aşamalı süreci aşağıdaki aşamaları içerir:

 • Çalışma planı;
 • malzeme ve alet alımı;
 • odanın yüzeylerinin hazırlanması (duvar kağıdından veya diğer dengesiz kaplamalardan temizlik);
 • bir başlangıç ​​üssü oluşturmak;
 • sıva uygulamak;
 • son dekorasyon veya boyama.

Dekoratif sıva olanaklarını kullanarak, iç çemberden kimsenin tekrarlayamayacağı seçkin bir iç tasarım yaratmak kolaydır. Ancak yıllar boyunca pratikte test edilenlere dayanarak yeni bir şey yaratmak daha iyidir. Günümüzde hazır ve kuru karışımlar üretilmekte, ancak muhteşem bir rölyef oluşturmaya da uygun olan alçı veya macun kullanılması önerilmektedir..

dekoratif sıva ile dairenin orijinal iç fikri

Bu şekilde bitirme mobilya ile mükemmel bir uyum içinde olacaktır.

dekoratif sıva ile aydınlık oda tasarımı seçeneği

Duvarları ve şömineyi dekoratif sıva ile süslemek mükemmel bir çözüm olacaktır.

Macundan dekoratif sıva avantajları

Birkaç odada, kendi elinizle bir sıva ile dekor oluşturmak en kolay yoldur ve farklı bir rahatlama elde edersiniz (farklı aletlerle çalışın). Daha sonra geleneksel bir bitirme karışımı yardımıyla bile farklı yüzeyler elde edilebilir..

Daha fazla çeşitlilik için karışıma bir pigment veya “renk” eklenir. Farklı yüzeylerde gölgenin değişmemesi için oranı gözlemlemek gerekir..

Her tip makaralı nozul, hafif basınçla kendi desenini verir. Fotoğrafta olduğu gibi bir sanat panelini, freskleri veya mozaiği çerçevelemek için gerekli olacak katı geometrik çizgiler için araçlar da vardır..

Dokulu yüzey tavsiyelere ve reklamlara ihtiyaç duymaz, sadece iç kısımdaki örneklere bakın. Hiçbir duvar kağıdı veya boya bu efekti üretemez..

Dayanıklı sıva ile muhteşem duvar dekoru:

 • mekanik yıkıma;
 • sıcaklık düşüşleri;
 • nem dalgalanmaları.

Bu kaplama “nefes alır”, yani fazla nemi emer ve daha sonra duvar vernik veya balmumu ile kaplanmamışsa yavaş yavaş buharlaştırır. Mükemmel ses yalıtımı ve yangına dayanıklılık – kendi ellerinizle sıvalı duvar dekorunun ek “bonusları”.

İç dekorasyon için alçı, çevre dostu malzemeler listesine dahil edilmiştir, zararlı dumanlar yaymaz. Bitmiş macuna sadece boyalar değil, aynı zamanda yeni yüzeyler elde etmek için yapısal inklüzyonlar da eklenir:

 • kumaş lifleri;
 • elenmiş kabuk kaya kırıntısı;
 • küçük çakıl taşları;
 • kaba nehir kumu.

dekoratif sıvalı bir odanın alışılmadık bir cephesinin çeşidi

Duvardaki lambalar yeni çizgiler oluşturacak

dekoratif sıvalı güzel bir daire tarzı fikri

Mutfakta dekoratif sıva harika bir çözüm olacaktır. Dayanıklıdır ve yüksek sıcaklıklardan korkmaz

dekoratif sıvalı bir dairenin alışılmadık bir cephesinin çeşidi

Pürüzlü yüzey, odaya özel bir atmosfer verecektir.

Başka bir artı, kullanılabilirliğidir. Dokulu macundan yapılmış lüks dekor, uygulama ve boyamadan sonra pahalı bir onarım gibi görünecektir. İstenirse, farklı yansıtıcı özelliklerle üretilen vernik ile kaplanarak izlenim arttırılabilir:

 1. Mat.
 2. yarı mat.
 3. Parlak (maksimum parlaklık).

Dekoratif sıva yüksek yapışma özelliğine sahiptir (tabakaya yapışma), sertleştikten sonra çıkarılması zordur. Gazbeton veya tuğla yüzeyini düzleştirme arzusu yoksa, ilk işlemden hemen sonra bir astar ile dekoratif sıva karışımı uygulanır..

Dokulu yüzey, estetiğini kaybetmeden uzun yıllar dayanacaktır. İstenirse panelin boyanarak güncellenmesi mümkün olacaktır. Ayrıca, bir yüzeyi kabartmalı, örneğin bir rulo üzerinde kırışmış bir bezle boyamanın geleneksel olmayan yöntemleri de vardır – boşluklar oluşturulur. Karışımın plastisitesi ve merdane üzerinde hazır nozulların mevcudiyeti çalışmak bir zevktir.

Modern pazarın olanakları, tüketicilere macun veya dokulu sıva ile duvar dekoru için birçok ilginç seçenek sunmak için neredeyse sınırsızdır..

dekoratif sıva ile güzel bir oda stili fikri

Her sıva tipinin kendi uygulama yöntemi vardır.

dekoratif sıvalı bir odanın aydınlık iç mekanı seçeneği

Venedik sıva sizi sakin bir duruma sokacak

TABLO

Karışım tabanı

Yüzey dokusu

1.

Mineral Ceresit CT 35

Kabuk böceği

2.

Polimer Ceresit CT 77

Mozaik

3.

Mineral Ceresit CT 137

Taş

4.

Akrilik “Ceresit CT 60, 63, 64”

Çakıl, kabuk böceği çeşitleri

5.

Silikat lateks “Ceresit CT 175”

Kabuk böceği seçenekleri, taş doku

6.

Çimento “Usta”

Polar veya kuzu

7.

İyimser-Elit

“Venedik sıva” (mermer)

sekiz.

Akrilik “Sermaye”

Kürk

Macundan dekoratif sıva hazırlama tarifi

Not: Bazı bazlar, karıştırırken yeni yüzey varyasyonları da üretebilir, ancak doğru oranları elde etmek zor olabilir..

Alçıpan dikişlerinde, maksimum nüfuziyetli bir astar kullanılır veya kuru toz, PVA yapı tutkalı ile seyreltilir..

Yapı karışımına bağlı olarak, macunla dekorasyon için farklı kompozisyonlar hazırlayabilirsiniz..

En yaygın tarif 3 malzemeden oluşur;

 • Su;
 • PVA tutkalı;
 • katkı maddeleri ile alçı taban.

Uygun hacimde bir kapta inşaat mikseri ile yoğrulur. Kuru tozu suda çözdükten sonra, ekşi krema kıvamında plastik bir macun elde etmek için yapıştırıcı ekleyin. Kovada donmaması için karışımı hazırladıktan hemen sonra çalışmanız gerekir. Alçıyı duvar boyunca geniş bir spatula ile gererek, fotoğraftaki gibi şablon nozullu bir rulo ile çalışırlar..

Etkili bir doku, ithal edilen terbiye karışımları “Knauf” ve diğer firmalar kullanılarak hazırlanan daha pahalı bir baz gerektirir. İç duvarlarda küçük bir dekoratif sıva tabakası ile çalışarak düz bir yüzeye kuru bir astar üzerine uygulanırlar..

dekoratif sıvalı bir dairenin özgün tasarımı fikri

Duvardaki çizimler dekoru mükemmel şekilde tamamlayacak

dekoratif sıva ile dairenin orijinal cephesinin çeşidi

Alçı çeşitleri tamamen farklıdır.

dekoratif sıva ile güzel bir oda tasarımı fikri

Esnek bir taşla kombinasyon, çeşitli iç mekanlar için mükemmel bir çözüm olacaktır.

Karışım şunları içermelidir:

 • Su;
 • 3 parça elenmiş nehir kumu;
 • Elastik katkılı 3 parça ince kuru alçı macunu;
 • 1 kısım polimer macun.

İlk olarak, tüm kuru bileşenler karıştırılır, daha sonra bir inşaat mikseri ile bir kapta seyreltilir..

Duvarlarda macun bulunan dekor da farklı bir prensibe göre yapılır – dokulu bir kaplama oluşturabileceğiniz bir karışım:

 • Su;
 • kuru karışım “Satengips”;
 • akrilik esaslı derin penetrasyon astarı.

İlk olarak, astar 2: 1 oranında suyla seyreltilir, daha sonra kuru bir bileşen eklenir, tüm bunlar kremsi bir macun elde edilene kadar bir inşaat mikseri ile karıştırılır. Onunla hazırlanmış bir başlangıç ​​yüzeyinde çalışarak “sıvı” desenler oluştururlar. Hızlı bir şekilde sertleşirler ve ayrıca kabarık bir rulo ile boyanabilen veya bir püskürtme tabancasından püskürtülen muhteşem bir doku bırakırlar..

dekoratif sıva ile alışılmadık bir daire tarzı fikri

Duvardaki kabartmalı çizim tüm konukların dikkatini çekecek

dekoratif sıvalı bir odanın orijinal iç mekanı fikri

Ürün çeşitliliği çok büyük. Herkes için bir şey var

Dekoratif sıva olanakları

Açıkçası, kaplamalar için birçok seçenek var. Uzmanlar, numuneleri kullanarak beğendiğiniz duvar yüzeyini seçmenin daha kolay olduğu katalogları gözden geçirmenizi tavsiye ediyor. Ancak yeteneklerinizi değerlendirmek de önemlidir – karmaşık bir rahatlama elde etmek için bir spatula, mala ve rulo ile biraz deneyime ihtiyacınız vardır..

Sıva uygulaması olduğunda iyidir, o zaman bunu veya bu dekoratif kaplamayı gerçekleştirme yönteminde ustalaşmak çok daha kolaydır. Örneğin, bir “kabuk böceği” için sert granüllere ihtiyacınız vardır ve bir spatula ile belirli yönlerde – aşağı, düzensiz veya yanlara doğru çalışmanız gerekir. Bu, farklı rahatlama seçenekleri sunacaktır. Sıvı macun, farklı ataşmanlara sahip bir rulo ile modellenmiştir..

Çok az deneyiminiz varsa, en kolay yol, geliştirme sırasında belirli bir kalıbı sıkan şablon silindirleriyle çalışmaktır. Ancak, ortaya çıkan süslemenin periyodikliğini bozmamak için belirli bir yönde hareketler yaparak onlarla dikkatli bir şekilde çalışmanız gerekir..

dekoratif sıva ile parlak bir daire tasarımı seçeneği

Pürüzlü yüzey olağandışı görünecek

dekoratif sıvalı bir odanın alışılmadık bir cephesi fikri

Çeşitli uygulamalar iç mekana lezzet katacak

dekoratif sıvalı güzel bir daire tarzının bir çeşidi

Üzüm yapraklı karmaşık tasarımlar ilham verecek

Başyapıtları parmaklarınızla, sarmaşıkları şekillendirerek veya alçıdan fantastik çiçeklerle bile herhangi bir şeyle “şekillendirebilirsiniz”.

Bir mala veya başka bir düz aleti döndürmek, duvar yüzeyinde muhteşem daireler oluşturabilir..

Küçük daireler, güller veya başka görüntüler oluşturmak için birkaç vuruşla kolayca tamamlanabilir.

Bazı ustalar, panellerini dokulu kumaşın “düğümleri” ile oluşturur. Çeşitli kaba malzemelerin bıraktığı “baskıları” denedikten sonra, tüm hacimsel kısmaları tek bir temelde “çizebilirsiniz”..

Uzmanlar ayrıca şunları kullanır:

 • farklı boyutlarda spatulalar;
 • kıvrık yuvalı düz elastik bantlar (bir ağaç gövdesi çizin);
 • inşaat yüzerleri (pürüzsüz ve pürüzlü);
 • pistonlar (daireler çizin);
 • zımpara kağıdı;
 • taklit kürk memeleri;
 • doğal ve sentetik süngerler;
 • geniş ve kaba fırçalar, süpürgeler ve sert fırçalar.

dekoratif sıva ile güzel bir oda iç fikri

Duvardaki karmaşık kabartmalı desen, odanın ilgi odağı olacak.

dekoratif sıvalı bir dairenin parlak cephesinin çeşidi

Duvar dekorasyonu herhangi bir odada harika görünecek

Duvarı sıvalamadan önce, her şeyi odadan çıkarmanız ve onarımdan sonraysa zeminleri örtmeniz gerekir. Bu, kuru bulamaç ve macun topaklarının tüm nesnelere yerleşmemesi için gereklidir. Duvar kağıdı kalıntıları ve eski ufalanan macun duvarlardan çıkarılır.

Çatlakları doldurup ön hazırlık yaptıktan sonra dekoratif sıva ile çalışabilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra, yan aydınlatmada en çok fark edilen kusurları dışlamak için dikey ve yatay kontrol edilir..

Ayrıca yıkama ve kuru fırça yönteminde ustalaşabilir, boya, cila veya vernik kullanabilirsiniz. Bu tür teknolojilerde ustalaşma arzunuz varsa, videodaki ana sınıfı izleyin.

Video: Dekoratif sıva

Dekoratif sıva ile duvar dekorasyonu örneklerinin 50 fotoğrafı:

dekoratif sıva resmi olan bir odanın güzel bir cephesi seçeneği dekoratif sıva fotoğraflı bir dairenin olağandışı tasarımı fikri dekoratif sıva resimli odanın orijinal tarzının versiyonu dekoratif sıva fotoğraflı bir dairenin aydınlık bir iç mekanı fikri dekoratif sıva fotoğraflı bir odanın aydınlık cephesi seçeneği dekoratif sıva resmi ile güzel bir apartman tasarımı fikri dekoratif sıva fotoğraflı bir dairenin alışılmadık bir iç fikri dekoratif sıvalı bir odanın orijinal cephesi fikri dekoratif sıva resmi olan bir dairenin parlak tarzı seçeneği dekoratif sıva resmi ile güzel bir oda tasarımı fikri dekoratif sıva fotoğraflı sıra dışı bir daire iç seçeneği dekoratif sıva fotoğraflı aydınlık bir oda tasarımı fikri dekoratif sıva resimli dairenin orijinal tarzının versiyonu dekoratif sıva fotoğraflı bir dairenin güzel bir iç mekanı fikri dekoratif sıva resmi olan bir odanın alışılmadık bir cephesinin çeşidi dekoratif sıva resmi olan bir odanın özgün tasarımı fikri dekoratif sıva resmi olan bir dairenin güzel bir cephesi fikri dekoratif sıva fotoğraflı bir odanın parlak tarzı seçeneği dekoratif sıva resimli odanın olağandışı tarzının bir çeşidi dekoratif sıva fotoğraflı dairenin orijinal iç fikri dekoratif sıva fotoğraflı güzel bir oda tasarımı seçeneği dekoratif sıva resmi olan bir dairenin parlak bir cephesi fikri dekoratif sıva fotoğraflı güzel bir apartman tasarımı seçeneği dekoratif sıva resmi olan bir odanın parlak bir cephesi fikri dekoratif sıva resmi ile aydınlık bir oda tasarımı fikri dekoratif sıva fotoğraflı dairenin orijinal tarzının versiyonu dekoratif sıva resimli bir dairenin güzel bir cephesinin versiyonu dekoratif sıva fotoğraflı alışılmadık bir oda iç fikri dekoratif sıva fotoğraflı bir dairenin parlak bir tarzı fikri dekoratif sıva resimli odanın orijinal cephesinin versiyonu dekoratif sıva resimli güzel bir iç oda fikri dekoratif sıva fotoğraflı bir dairenin sıradışı tasarımı için seçenek dekoratif sıva fotoğraflı bir odanın parlak bir tarzı fikri dekoratif sıva resmi olan bir dairenin alışılmadık bir tasarımı için seçenek dekoratif sıva resmi olan bir odanın orijinal cephesi fikri dekoratif sıva fotoğraflı bir dairenin güzel bir iç mekanı seçeneği dekoratif sıva fotoğraflı odanın özgün tasarımının versiyonu dekoratif sıva resmi olan bir dairenin alışılmadık bir iç mekanı fikri dekoratif sıva resmi olan bir odanın olağandışı cephesi fikri dekoratif sıva fotoğraflı bir dairenin orijinal tarzı fikri dekoratif sıva resmi ile aydınlık bir oda tasarımı seçeneği dekoratif sıva resmi olan bir dairenin alışılmadık bir tarzı fikri dekoratif sıva resmi ile güzel bir oda tasarımı seçeneği dekoratif sıva fotoğraflı odanın orijinal tarzının versiyonu dekoratif sıva resmi olan bir odanın olağandışı iç mekanı fikri dekoratif sıva resmi olan bir odanın aydınlık iç mekanı seçeneği dekoratif sıva fotoğraflı bir dairenin alışılmadık bir cephesi fikri dekoratif sıva fotoğraflı bir odanın güzel bir iç fikri dekoratif sıva fotoğraflı güzel bir apartman tasarımı fikri dekoratif sıvalı bir odanın aydınlık iç tasarımı fikri

Previous Post
Dairede koridor tasarımı, renk şeması, duvar ve zemin kaplamaları seçimi
Next Post
Design of a kitchen-living room with a bay window: layout, zoning