15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

İskandinav tarzında koridor tasarımının özellikleri

Bize göre, İskandinav ülkeleri soğuk, kısa yazlar, minimum güneş ve sıcak. Bu doğrudur, ancak Kuzey Avrupa sakinleri evlerini iklimsel dezavantajları telafi edecek şekilde donatmayı öğrendiler. Uzun bir tarih boyunca, benzersiz bir iç mekan stili oluşturmuşlardır..

İskandinav tarzı bir odada ahşap zemin

İskandinav tasarımında yapılmış mobilyalarla giriş holü

İskandinav tarzı koridor – minimalizm, incelik, sadelik ve doğal malzeme tercihinin organik olarak birleştiği aydınlık ferah oda.

İç tasarımda İskandinav tarzının özellikleri

Doğal ahşaptan yapılmış bir Norveçli, İsveçli veya Finli evinde, odaların farklı tarzlara sahip olması nadiren olur..

İskandinav ev tasarımı

doğal ahşaptan yapılmış oda

Fotoğraftan belli bir açıdan net değil – kapalı bir terasa bakan bir giriş holü, oturma odası, yemek alanı veya iç mekanda rekreasyon mu? Onlarla her şey basit, sağlıklı ve organiktir, bir oda keskin sınırlar olmadan diğerine akar..

İç tasarımda İskandinav tarzının özellikleri

Fotoğraftan belli bir açıdan net değil – bu, kapalı bir terasa açılan iç mekanda bir giriş holü, oturma odası, yemek alanı veya rekreasyon alanıdır.?

İskandinav ülkelerinin her birinin kendine özgü bir tarzı vardır, ancak çok ortak noktaları vardır. Tüm farklılıklar, tesislerin işlevselliği ve sahiplerin bireysel tercihleriyle ilgilidir. Seçime dikkat edin Fotoğrafİskandinav tarzında koridor her zaman tanınabilir.

koridorda İskandinav iç

halı ve ayrı aynalı oda

İskandinavya’da ocağın sıcaklığına ve rahatına çok değer verilir, aile değerlerine büyük saygı duyulur. Genel olarak ülkeyle değil, kişisel planlarının ve aile üyelerinin başarılarıyla gurur duymaları gelenekseldir. Vatanseverlik, temizlik ve tımar, yasalara uygunluk ve evrensel insani değerlere saygı ile ifade edilir. Bütün bunlar, Kuzey Avrupa sakinlerinin konutlarının düzenlenmesine yansır..

İskandinav tasarımında iç mekan seçenekleri

İskandinav tarzında birçok tablonun bulunduğu aydınlık oda

Neden bu bölgedeki evler birçok yönden çilecinin meskenini andırıyor, yüksek yaşam standardına ve uygarlığın başarılarına göre ayarlanmış? Binlerce yıl boyunca, kuzeyliler yemek pişirmek ve ısınmak için tüm eski ve gereksiz şeyleri ateşe gönderdiler, böylece çöp başlamaz. Zorlu yaşam koşulları, İskandinavlara bugün sahip olduklarını takdir etmeyi öğretti.

İskandinav tarzının farklı renk tonlarında salon

tasarım seçeneklerinden birinde evde oda

Gelecek nesiller için en değerli şeyi korumaya çalıştılar – evlerde çok fazla antika var. Ekonomik seviye yüksek olmasına rağmen, lüks yüksek itibar görmez, zenginlik “övünmek” kabul edilmez, dolayısıyla bariz alçakgönüllülük.

İç tasarımda İskandinav tarzının özellikleri

İskandinavya’da ocağın sıcaklığı ve konforu çok takdir ediliyor, aile değerlerine büyük saygı duyuluyor.

Bir ziyaretçinin milyoner mi yoksa ortalama gelirli bir kişi mi olduğunu anlaması zordur. Evdeki her şey amaca uygun ve pratik, her bir eşya rahat ve işlevsel. Sadece yerel doğa manzaralarına ve bazı parlak vurgulara sahip resimler, sakin bir atmosfere daha fazla pozitiflik ve özgünlük katar..

İskandinav tasarım çözümünde koridor içi

evdeki oturma odasının rahat dekorasyonu

Hafif zeminler, duvarlar ve tavanlar haklı – yılın çoğu için karla kaplı bir manzara düşünme alışkanlığı, burada çok az güneş ışığı var. Beyaz duvarlar ve hafif parke zemin, ışık emilimini azaltır ve alanı görsel olarak genişletir. Bu, bireysel dekor ayrıntılarını ve renk vurgularını vurgulamak için harika bir zemindir..

bir tür İskandinav tasarımı

evdeki geniş oda İskandinav versiyonunda yapılmıştır

Doğal ahşaptan yapılan açık renkli zeminler, koyu renkli zeminlerden daha temiz görünür, İskandinavlar evdeki temizliği kıskanırlar. Her türlü ev aletiyle donatıldığında bunu yapmak zor değil, yılın üçte ikisi – karlı kış – dışarıdan eve neredeyse hiç kir getirilmiyor.

İç tasarımda İskandinav tarzının özellikleri

Beyaz duvarlar ve hafif parke zemin, ışık emilimini azaltır ve alanı görsel olarak genişletir

İskandinav tarzı, eklektizmi hoş karşılamaz, ancak kendisi büyük ölçüde diğer geleneklerin bir türevi haline gelmiştir. Buna “kuzey ülke” denir ve diğer popüler stillere benzer olarak kabul edilir:

 • eko-stil;
 • klasik;
 • Romanesk;

Evin iç kısmındaki İskandinav tonları

İskandinav yönünde ünlü tasarımcılardan oturma odası iç

 • minimalizm;
 • füzyon;
 • etno.

Tipik örneklerden de anlaşılacağı gibi, her birinden en iyisi alınır. İskandinav tarzında koridorlar, fotoğraf:

İç mimarlar bu stili 2 türe ayırır – geleneksel ve modern..

Evde İskandinav minimalizmi

İskandinav tarzı iç mekan, mobilyada minimalizm ile birleştirilmiştir.

Özellikle şehirlerdeki genç kuzeyliler, avangard bir tada sahip yeniliği tercih ediyor. Ama aynı zamanda klasik standartlara da dayanıyorlar – renk ve oranların dengesi, iç kısımdaki içerik ve biçim birliği..

İç tasarımda İskandinav tarzının özellikleri

İç mimarlar bu stili 2 türe ayırır – geleneksel ve modern.

İskandinav tarzının tipik özellikleri:

 • belirgin bir karşıtlık yoktur, ancak arka plan ve anlamsal vurgular açıkça tanımlanmıştır;
 • renk aralığı sıcak ve soğuk olarak ayrılmıştır, beyaz her zaman orantılı bir renk oranında hakimdir;
 • klasik veya modern mobilyalar, tercihen neoklasizm ve minimalizm, üretim için sağlam ve kaliteli malzemeler kullanılır;

İskandinav tarzının koridorunda açık renkler

İskandinav tarzına uygun mobilyalı oda

 • sofra takımları, şamdanlar ve faydacı öğeler güzel, zarif biçimli, mükemmel oranlarda;
 • doğal aydınlatma, akşamları ve bulutlu günlerde, yoğunluğu doğal olana mümkün olduğunca yakın olan yumuşak yapay ışıkla desteklenir veya değiştirilir, renkli lambalar ve gölgeler çok nadiren kullanılır;
 • mat yüzeyler parlaklığa tercih edilir, malzemenin aşırı işlenmesi olmadan dokunun doğal pürüzlülüğü bir önceliktir;
 • gösterişsiz veya gösterişsiz her şey, ancak kendi kendine yeten bir sanat nesnesi veya özel dekor için değerli bir yer var;
 • kaos ve küçük eşyaların yığılması olmadan her öğe için bir yer var;

İskandinav tarzında yüksek tavanlı ev

İskandinav tasarım evinde koridor

 • sanatsal değeri olmayan ahlaki açıdan modası geçmiş İskandinavlar pişmanlık duymadan çöpe atılıyor.

Konuğun girdiği odanın içi misafirperver ve misafirperver görünüyor – daha ileri gitmek ve diğer odaları dikkatlice incelemek istiyorsunuz. Dar bir koridor veya geniş bir salon, ayakkabılarınızı çıkarıp rahat bir puf, koltuk veya kanepeye oturabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Ya da evden çıkarken şapkanızı ayarlamak için aynanın önündeki şık konsola yaslanın..

İskandinav tasarımına sahip bir konut binasında oda

Giriş koridoru için İskandinav tarzı seçenekler

Büyük bir koridorun ücretsiz duvarı genellikle beklenmedik görünüyor – 3 boyutlu efektli fotoğraf duvar kağıdı, duvar resimleri, pitoresk paneller. İskandinavlar genellikle yaşam alanlarından ve depolardan koridora sessizce “göç eden” antikalara ikinci bir hayat verir. Bunlar masa olarak kullandığım kapaklı büyük ev yapımı sepetler, şifonyerler, koltuklar ve sandıklar..

İç tasarımda İskandinav tarzının özellikleri

Ayakkabılarınızı çıkarıp rahat bir puf, koltuk veya kanepeye oturabilmeniz için dar bir koridor veya geniş bir salon tasarlanmıştır.

Kayıt için tüm bu koşullar görünebilir İskandinav tarzında koridor başarması zor, ancak kuzeyliler için sarsılmaz geleneklerin doğasında var. Tarz oldukça demokratiktir ve bu düzenleme hem geniş alanlar hem de sınırlı alan için uygundur..

Dairede koridor yerine sadece uzun bir koridor olması da uygundur. Kuzeyliler, büyük aynalar ve yetkin aydınlatma ve en azından mobilya yardımıyla böyle bir odayı görsel olarak genişletiyorlar..

İskandinav tarzı koridorda renk tercihleri

İskandinav tarzı uzun zamandır bölgesel sınırların ötesine geçti, farklı ülkelerden iç mimarlar tarafından aktif olarak yetiştiriliyor. Özellikle kuzey Rus şehirlerinin sakinlerine yakındır. Makul ekonomi ve özlülük, demokratik ve organik kalpler kazandı. Özellikle penceresiz alçak tavanlı küçük bir koridorda, aydınlatma eksikliğinin farkında olanlar için özellikle iyidir..

İskandinav tarzı koridorda renk tercihleri

Makul ekonomi ve özlülük, demokratik ve organik kazanılmış kalpler

Evin ikinci katına çıkan zemin, tavan kirişleri (varsa) ve merdivenlerin açık renkli ahşabı ile uyumlu olarak duvarların ve tavanın beyaz rengi hakimdir. Evinizi dekore etmek için ahşaptan yapılmış doğal bir tahta pahalıysa, ahşap doku ve desene sahip sentetik malzemelerle başarılı bir şekilde değiştirilebilir:

 • eskitilmiş ahşap, liman veya ağartılmış meşe dekorlu mat kaplamalı dayanıklı laminat;
 • hafif parke tahtası;

İskandinav tedavisinde koridor iç

minimum mobilyalı, renkli İskandinav tarzı kapılı gri tonlarda oda

 • sıcak renklerde ahşabı taklit eden porselen taş;
 • muşamba – hafif ahşap türlerinin bir modelinin taklidi ile sıcak bir alt tabaka üzerinde.

Beyaz, belirgin bir doku ve fırfırlar olmadan tavanda da tercih edilir – İskandinavlar tavanın dekorasyonuna özel önem vermezler. Genellikle tavanlar ahşaptır, özellikle bu iki katlı bir kulübenin alt katıysa. Kirişli tavanlar sıvalı değildir, bazen beyaz boya veya badana ile kaplanmıştır. Ancak doğal ahşabın hoş sıcaklığı burada büyük saygı görür, bu nedenle nadiren verniklenir ve boyanır. Ancak her zaman yangınla mücadele ve mantar önleyici bileşime sahip yüksek kaliteli bir emprenyeye sahiptir..

İskandinav tarzı koridorda renk tercihleri

Beyaz, belirgin bir doku ve fırfırlar olmadan tavanda da tercih edilir – İskandinavlar tavanın dekorasyonuna özel önem vermezler..

Yumuşak pastel renkler, odunsu ve karamel tonları beyazda aktif olarak eşlik ediyor. Parlak renk vurguları – İskandinav süsleri, kuzey flora ve fauna görüntüleri, renkli deniz temaları şeklinde:

 • Mavi;
 • bej;
 • inci grisi;
 • yeşil (çam iğneleri);
 • kum;
 • Kırmızı;
 • sarı.

Ateş ve güneşin bir prototipi olarak (bu sert topraklarda arzu edilir), iç mekanda az miktarda sarı ve kırmızı renkler bulunur. Bunlar genellikle tekstil tasarımlarına yansıyan antik mitolojiden tanrılaştırılmış sembollerdir..

Bu ilginç: dışarıdan bir gözlemciye, kanepenin döşemesinde perdelerde, resimlerde bazı soyut kancalar ve onay işaretleri var gibi görünüyor. Görünüşe göre – Keltler, Varanglılar, Druidler, Vikingler, Picts, Normanlar ve kendi aralarında savaşan diğer kuzey halklarının eski rünleri. Bu güne kadar saygı duyulan 4 elementin ve güç kaynaklarının patronlarını tasvir ediyorlar..

İskandinav tarzı koridorda renk tercihleri

Ateş ve güneşin bir prototipi olarak (bu zorlu topraklarda arzu edilir), iç mekanda az miktarda sarı ve kırmızı renkler bulunur.

İskandinav tarzı koridor mobilyaları

Mobilya miktarı ve işlevselliği koridorun boyutuna bağlıdır. İskandinavlar nadiren yeni mobilya alırlar, kendileri yaparlardı – yeterince odun vardı, ancak herkes için yeterli usta yoktu. Fin mobilyaları bugün dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul ediliyor..

İskandinav tarzında koridorda iç dekorasyon

İskandinav tasarımının farklı tarzlardaki mobilyalarla kombinasyonu

İskandinav ülkelerindeki işletmelerin iç pazar için ürettiği modeller, tanınmış markaların ürünlerinden kalite ve tasarım açısından hiçbir şekilde daha düşük değildir. Hafif, pratik döşemesiyle tanınan döşemeli mobilyalar, ısınma etkisine sahiptir. Doğal olarak üretilir:

 • deri ve eko-deri;
 • şönil (kabarık iplikle);
 • desenli goblen (doğal lifler ve sentetikler ile);
 • Sıvı kirliliğini önleyen teflon emdirilmiş sürü;
 • yoğun mobilya kadife vb..

İskandinavya’da geniş bir koridorda genellikle sadece bir askı veya giyinme odası yoktur. Çoğu zaman, ayakkabılarını çıkarmadan, bir postacı veya giren bir komşuyu kesinlikle davet edecekleri koltuklar, bir kanepe veya bir takım (oturma odasında olduğu gibi) vardır. Konuğa çay veya kahve ikram edilecektir – bu gelenekseldir, bu nedenle şunlar olmalıdır:

 • küçük dolap;
 • konsol;
 • düşük raf;
 • doğal ahşap sehpa.

İskandinav tarzında oda dekorasyonu

koridorda rahat İskandinav tipi tasarım

İskandinav koridorundaki zeminler, Slav halklarının kültüründe geleneksel olduğu gibi darmadağın değildir. Tüm eşyalar yerlerine düzgün bir şekilde yerleştirilmiştir. Ve hatta ayakkabı rafları bile genellikle doğrudan duvara takılır – zeminden biraz uzakta. Tercihen – “sıcak zemin” sistemi, etnik tarzda yumuşak ve basit kilimler.

Aydınlatma

Bu tarzda, yapay aydınlatma için en beklenmedik seçeneklere izin verilir:

 • pratikte geleneksel avizeler ve lambalar yoktur, ancak her şey diyot aydınlatması ile iyi aydınlatılır (zemine, mobilya ve aksesuarlara yerleştirilmiş);
 • atmosfere mistik bir hava veren muhteşem aydınlatma tasarımı;

İskandinav koridor tasarımının ilginç iç mekanı

İskandinav tarzında farklı iç unsurları birleştirebilirsiniz

 • beklenmedik şekillerde aplikler – meşaleler, spot ışıkları, parlak ayna çerçeveleri;
 • zemindeki tek tek fayanslar yerine – mat ışıklı kareler, tavanda çoğaltılır, vb..

Dekor ve aksesuarlar

Tasarımda duvar dekorasyonu olmazsa olmazlardandır. İskandinav tarzında koridorlar, organik olarak çevreye uyum sağlarlar. Görünüşe göre bu özel resim bu duvara asılmalı ve başka hiçbir resim sığmayacak. İskandinavlar enfes tadı ile ayırt edilir, her şeyde estetik yetiştirilir, bu nedenle dekorda vasat resim veya kötü tada yer yoktur. Bunlar çocuksu ilkellik (balık, geyik, kutup ayıları) tarzında resimler olsalar bile, sevimli sadelikleri oturma odasında ülke veya etno vurgusu ile büyülüyor..

duvar kağıdı ile İskandinav versiyonunda koridor

İskandinav tarzında duvar kağıdı ile duvar dekorasyonu

Söylenenleri özetlersek, bu stilistin seyirci için bir oyun olmadığını, gösterişli bir lüks olmadığını not ediyoruz. Koridor mobilyalarının son derece sadeliği ve işlevselliği, misafirperverliği ve sıcaklığı, eve gelen misafirleri cezbeder. Böyle bir tasarımın demokrasisi ve mevcudiyeti, İskandinav tarzı iç mekanların popülaritesinin ana nedenleridir..

İskandinav tarzı

İskandinav tarzı koridorların 45 fotoğrafı:

Previous Post
Mutfak tezgahı yüksekliği: standart yükseklik, yükseklik-yükseklik: parametreler nasıl hesaplanır?
Next Post
Choosing a living room bedroom design