15 49.0138 8.38624 1 1 5000 https://www.1154lill.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Mutfak için oval bir masa nasıl seçilir: çeşitleri, artıları ve eksileri, tasarımcılardan tavsiyeler.

Bir zamanlar, tüm ailelerde dolap mobilyaları ve mutfak köşeleri de dahil olmak üzere yaklaşık olarak aynı mobilyalar vardı. Şimdi, özellikle bir yemek yerini donatmanız gerektiğinde, geniş bir ürün yelpazesi zordur. Metropolitan tasarımcılar, tüm parametrelere uygun doğru oval mutfak masasını nasıl seçeceklerinin sırlarını paylaşıyor..

tüm parametrelere uygun oval mutfak masası nasıl seçilir, metropol tasarımcıları sırlarını paylaşıyor.

Her açıdan uygun olan doğru oval mutfak masası nasıl seçilir, metropol tasarımcıları sırlarını paylaşıyor.

Oval masaların özellikleri

İç mekan ne olursa olsun, farklı dönemlerde mutfak için oval ve yuvarlak masalar tercih edildi. Koridor yoluna giren köşeleri olan geleneksel tezgahlara harika bir alternatif. Eliptik şekli uygundur, çünkü yemek yiyenlerin veya dostça bir sohbet için toplananların sayısı sınırlı değildir, aynı zamanda bir fincan aromalı kahve yudumlayabilirsiniz..

Eliptik şekil, yemek yiyenlerin veya dostça bir sohbet için toplananların sayısının sınırlı olmaması, aynı zamanda bir fincan aromalı kahve yudumlayabilmeniz açısından uygundur.

Eliptik şekli uygundur, çünkü yemek yiyenlerin veya dostça bir sohbet için toplananların sayısı sınırlı değildir, aynı zamanda bir fincan aromalı kahve yudumlayabilirsiniz..

Bu ilginç! Köşeleri olmayan masaların konfigürasyonu, Feng Shui öğretilerinin çılgınlığıyla büyük ölçüde ilgilenmeye başladı, bugün de büyük talep görüyorlar..

Oval tezgahın faydaları

Köşesiz şekil, dar bir koridorda masa ve diğer mobilyalar arasında rahatlık ve hareket özgürlüğü dahil olmak üzere birçok pratik avantaja sahiptir..

Aerodinamik yüzeylerin ana avantajı, özellikle açık hava oyunları sırasında her köşeye dokunan çocuklu ailelerde güvenliktir..

Aerodinamik yüzeylerin ana avantajı, özellikle açık hava oyunları sırasında her köşeye dokunan çocuklu ailelerde güvenliktir.

Aerodinamik yüzeylerin ana avantajı, özellikle açık hava oyunları sırasında her köşeye dokunan çocuklu ailelerde güvenliktir..

Kare masalara göre büyük bir avantaj, sınırsız sayıda koltuktur, köşeleri olmayan bir masada her zaman 1-2 iki geç misafirin yanına oturabilirsiniz..

Özel tasarım önemli bir avantajdır, oval herhangi bir oda formatına mükemmel uyum sağlar. Her iç mekan stiline uyum sağlar.

Özel tasarım önemli bir avantajdır, oval herhangi bir oda formatına mükemmel uyum sağlar. Her iç mekan stiline uyum sağlar.

Özel tasarım önemli bir avantajdır, oval herhangi bir oda formatına mükemmel uyum sağlar. Her iç mekan stiline uyum sağlar.

Tek dezavantajı, belirli bir konfigürasyonun masasında şenlikli bir ziyafet için uygun bir masa örtüsü bulmanın her zaman mümkün olmamasıdır. Bu nedenle, genellikle dikdörtgen şeklindeki geleneksel mutfak tekstilleri kullanılır..

Tek dezavantajı, belirli bir konfigürasyonun masasında şenlikli bir ziyafet için uygun bir masa örtüsü bulmanın her zaman mümkün olmamasıdır.

Tek dezavantajı, belirli bir konfigürasyonun masasında şenlikli bir ziyafet için uygun bir masa örtüsü bulmanın her zaman mümkün olmamasıdır..

Köşesiz masa çeşitleri

Bazılarına ovalin çeşidi yokmuş gibi görünebilir, ama öyle değil. Mobilya üretiminin yoldaşları ve ustaları, bu alanda kullanılan modern bir konfigürasyon için tüm seçenekleri uzun zamandır düşünmüşlerdir:

 • ideal bir daireye yakın hafif uzun düzlem;
 • klasik oval mutfak masası;
 • güzel bir eliptik şekle sahip bir masa üstü;
 • yuvarlak kenarlı bir dikdörtgene yakın taban;
 • bir ekin yuvarlak bir masayı oval bir masaya dönüştürdüğü sürgülü bir versiyon;
 • bir elips ve bir oktahedron (başka bir çokgen) arasında bir şey;
 • duvara bitişik bir doğrusal kesimli yuvarlak masa;
 • serbest biçimli testere ile kesilmiş masa üstü.

Köşesiz masalar, günümüzde ortak bir şölen için uçakların üretildiği boyut ve malzeme bakımından da farklılık gösterir..

Uzatılabilir oval masa

Sürgülü donanıma sahip oval masalar, normalden daha pahalı bir mertebe sunar, ancak koltukları artırma olasılığı nedeniyle tercih edilirler. Ortadaki bir ek ile yüzeyi arttırmak için masa tablası ikiye bölünecek şekilde düzenlenmiştir..

Sürgülü donanıma sahip oval masalar, normalden daha pahalı bir mertebe sunar, ancak koltukları artırma olasılığı nedeniyle tercih edilirler.

Sürgülü ekipmanlı oval masalar, normalden daha pahalı bir sipariş sunar, ancak koltukları artırma olasılığı nedeniyle tercih edilirler..

Bir dairenin veya ovalin yarısı özel bir kılavuz boyunca birbirinden ayrılır. Ortaya çıkan niş içine yemek masası ile birlikte satılan özel bir parça yerleştirilir. Kayar masa tablasının tüm elemanları aynı malzemeden yapılmıştır, tablanın dönüştürülmesinden sonra pratik olarak boşluk oluşturmadan rahatça otururlar..

Not! Son zamanlarda, temperli cam, akrilik veya plastikten yapılmış istiflenebilir bir düzleme sahip kullanışlı çekmece modelleri satışa çıktı..

Geri çekilebilir düzlemin şekli yarım daire veya yarım elipstir (güvenlik için köşe yok). Küçük bir çaba ile ana masanın altından çıkarılır ve genel bir kahvaltı veya akşam yemeğinden sonra raylar sayesinde hafif bir itme ile geri döner..

Biraz çaba ile ana masanın altından çıkarılır ve genel bir kahvaltı veya akşam yemeğinden sonra raylar sayesinde hafif bir itme ile geri döner.

Biraz çaba ile ana masanın altından çıkarılır ve genel bir kahvaltı veya akşam yemeğinden sonra raylar sayesinde hafif bir itme ile geri döner..

Bu tür yemek mobilyaları misafirlerin gelişiyle kullanıma uygundur – oturma odasındaki ziyafete ek olarak 3-6 kişi katılabilir. Masa örtüsü ile örtülerek servis edilen “pull-out”, masif masalı yemek takımından farksızdır. Ancak katlandığında, misafir gittikten sonra çok daha az yer kaplar, küçük bir aile arkasında mutfakta öğle yemeği yemeye devam eder..

Bu tür yemek mobilyaları misafirlerin gelişiyle kullanıma uygundur - oturma odasındaki ziyafete ek olarak 3-6 kişi katılabilir.

Bu tür yemek mobilyaları misafirlerin gelişiyle kullanıma uygundur – oturma odasındaki ziyafete ek olarak 3-6 kişi katılabilir.

Katlanır modeller

Boş alandan tasarruf etmenin ek bir yolu, mutfak için katlanır oval bir masadır. Orijinal haliyle, yarım daire şeklinde alçaltılmış kulaklı bir “fil” gibi görünüyor, bu yüzden insanlar onlara böyle diyorlar..

Boş alandan tasarruf etmenin ek bir yolu, mutfak için katlanır oval bir masadır.

Boş alandan tasarruf etmenin ek bir yolu, mutfak için katlanır oval bir masadır.

Dikkat! Günlük uygulamada, “düzenler” nadiren kullanılır, katlanır yarı oval parçaların sabitlenmesi oldukça güvenilir olmasına rağmen kararsız görünmektedir..

Katlanır parçalar indirildiğinde, asılı taraflara oturmazlar – bacaklarınızı koyacak hiçbir yer yoktur. Ancak dönüştürülmüş formda, küçük masa çok uygundur, yanlarda birkaç misafir daha oturabilir. Açılır kısımlar, kenara ayrılmış “bacaklar” veya özel şekilli mandallarla desteklenir..

Açılır kısımlar, kenara yerleştirilmiş

Açılır kısımlar, kenara ayrılmış “bacaklar” veya özel şekilli mandallarla desteklenir..

Oval transformatör

“Transformatörler” kategorisinde, kayar ve katlanır yüzeylere sahip önceki modeller atfedilebilir. Bununla birlikte, örneğin yemek masası, kolların veya özel parçaların etkisi altında açıldığında daha özgün tasarımlar vardır..

Mutfağın iç kısmındaki oval transformatör

Mutfağın iç kısmındaki oval transformatör

Alışılmadık bir dönüşüm yolu, genellikle bir kişiyi etkilemek için konukların huzurunda kullanılır. “Transformatörü” açtıktan sonra, bir masa örtüsü ile kaplanır ve her zamanki gibi servis edilir. Sıra dışı bir masa düzeni, tam bir stabilite garantisi ile masa örtüsünün altına gizlenebilir..

Masa örtüsünün altında, tam bir stabilite garantisi ile sıra dışı bir masa düzeni gizlenebilir.

Sıra dışı bir masa düzeni, tam bir stabilite garantisi ile masa örtüsünün altına gizlenebilir..

Ayarlanabilir ayaklı alçak masa

Yüksekliği ayarlanabilen küçük bir oval masa, küçük boyutlu konutlar için harika bir “bulma”dır:

 • tek odalı daire;
 • stüdyo tipi;
 • yemek fonksiyonlu küçük oturma odası.

Önemli! Yükseklikteki değişiklik nedeniyle, düşük dergi formatı birkaç dakika içinde tam teşekküllü bir mutfak masasına dönüşür..

Bu modeller, salonda TV karşısında yemek yemeye alışmış küçük aileler veya dizüstü bilgisayar başındaki herkes için uygundur. Ziyaretçilerin gelişi için ayarlanabilir ayaklı standart ölçülerde eksiksiz bir masa ayarlanmıştır..

Bu tür modeller, salonda TV karşısında yemek yemeye alışmış küçük aileler veya dizüstü bilgisayar başındaki herkes için uygundur.

Bu tür modeller, salonda TV karşısında yemek yemeye alışmış küçük aileler veya dizüstü bilgisayar başındaki herkes için uygundur.

Modern modeller hangi malzemelerden yapılmıştır?

Modern teknolojiler, farklı yüzeylere sahip yemek masaları da dahil olmak üzere iyi mutfak mobilyalarıyla iç mekanı çeşitlendirmeyi mümkün kılar:

 • doğal ve sentetik analoglardan;
 • şeffaf (cam ve polimer);
 • ağaç kesimi gibi bir dokuya sahip;
 • mermer ve süs taşı taklidi ile.

Yararlı tavsiye! Tezgahın malzemesi sadece kişisel tercihler veya pratiklik nedenleriyle değil, aynı zamanda iç mekanın tarzını da dikkate alarak seçilmelidir. Şeffaf plastik, yarı antika mobilyalar için uygun değildir ve mermer ve masif ahşap, çatı katı veya yüksek teknoloji stili ile uyum sağlamaz..

Bardak

Birçok iç mimar, şeffaf rafları ve tezgahı tercih ediyor. Mobilya “yokluğu” yanılsamasını yaratırlar, görsel olarak yerden tasarruf sağlarlar ve “serbest enerji akışına” müdahale etmezler. Oval bir cam üst, dikdörtgen olandan çok daha güvenlidir..

Oval bir cam üst, dikdörtgen olandan çok daha güvenlidir.

Oval bir cam üst, dikdörtgen olandan çok daha güvenlidir..

Şeffaf bir mutfak masasından utananlar için üreticiler, aşağıdakiler olabilecek çeşitli yüzey seçenekleri sunar:

 • mat;
 • bükülebilir;
 • renk;
 • kumlama;
 • dekoratif dolgu maddeleri ile.

Not! Ev yapımı mobilyalar için cam, kendin yap yemek takımı yapmak isteyenler için tartışmasız bir seçenektir. Kaynak ile dövme bir çerçeve yapılabilir ve bir cam atölyesinde, mobilya vantuzlarına çerçeveye sabitlenen bir yemek yüzeyi sipariş edilebilir..

Kataloglarda, genellikle diğer malzemelere dayalı kombine modeller ve tüm cam modellerin yanı sıra yan destekler bulunur..

Kataloglarda, genellikle diğer malzemelere ve tüm cam yan desteklere dayalı kombine modeller vardır.

Kataloglarda, genellikle diğer malzemelere dayalı kombine modeller ve tüm cam modellerin yanı sıra yan destekler bulunur..

Odun

Mutfak mobilyalarının üretimi için geleneksel malzeme, doğal ahşap ve taklididir. Bununla birlikte, dikdörtgen bir formatı tercih eden yuvarlak ahşap tezgahlar hala nadirdir. Tabii ki, geleneksel bir makine veya uygun bir çalışma aleti ile ahşabı kesmek çok daha kolaydır..

Mutfak mobilyalarının üretimi için geleneksel malzeme, doğal ahşap ve taklididir.

Mutfak mobilyalarının üretimi için geleneksel malzeme, doğal ahşap ve taklididir..

Dolap marangozları, çoğu marangoz dükkanında da bulunan gerekli donanıma sahiptir. Ustabaşı, müşterinin talebi üzerine şunları yapacaktır:

 • ucuz yüksek kaliteli öğütme;
 • üst kısmın veya ürünün tamamının tercih edilen gölgeye kadar ahşap lekesi işlenmesi;
 • koruma (açma) verniği – mat veya parlak.

Yararlı tavsiye! Kendi başınıza oval bir mutfak masası yaparken, bu aşamada uzmanlarla iletişime geçilerek iş parçasına özel ekipman kullanılarak karakteristik bir şekil verilebilir..

Ahşap masa, herhangi bir iç mekana mükemmel uyum sağlar.

Ahşap masa, herhangi bir iç mekana mükemmel uyum sağlar.

Plastik

Plastik nispeten ucuz bir malzemedir, ancak ondan yapılan ürünler genellikle lüks görünümleriyle etkileyicidir. En sade beyaz bahçe mobilyası modelleri nadiren oval tezgahlarla sunuluyor..

En sade beyaz bahçe mobilyası modelleri nadiren oval tezgahlarla sunuluyor.

Kataloglardaki tasarım önerileri, özellikle parlak kaplamalı elit bir İtalyan yazı karakteri ise çok etkileyici görünüyor. Plastiğin akışkanlığı, tripod şeklindeki oval sehpalardan platform veya haç üzerindeki “tek ayaklı” yemek masalarına kadar en cesur fikirleri hayata geçirmeyi mümkün kılacaktır..

Kataloglardaki tasarım önerileri, özellikle parlak kaplamalı elit bir İtalyan yazı karakteri ise çok etkileyici görünüyor.

Kataloglardaki tasarım önerileri, özellikle parlak kaplamalı elit bir İtalyan yazı karakteri ise çok etkileyici görünüyor..

Bu malzemeye olan talep tamamen haklıdır, plastik yüzeyin herhangi bir ev kimyasalıyla temizlenmesi ve temizlenmesi kolaydır..

Dikkat! Pürüzsüz yüzeyin parlak etkisini hızla kaybedeceği için aşındırıcı parçacıklar içeren kuru temizleme maddelerinin kullanılması önerilmez..

kaplama

Kaplamalı bir masa üstü, ahşap bir desteğe veya suntaya yapıştırılmış ince bir elit ahşap dilimidir. Bu, değerli ağaç türlerinin dekoratif özelliklerini kaybetmeden ürünün maliyetini düşürmeyi mümkün kılar..

Kaplamalı bir masa üstü, ahşap bir desteğe veya suntaya yapıştırılmış ince bir elit ahşap dilimidir.

Kaplamalı bir masa üstü, ahşap bir desteğe veya suntaya yapıştırılmış ince bir elit ahşap dilimidir..

Özellikle güzellik, koruyucu bir vernikle açılan farklı elit ahşap çeşitlerinden yapılmış mozaik desenli oval tezgahlardır – kakma tekniğinin bir taklidi. Onları bir masa örtüsü ile örtmek geleneksel değildir, ancak nadiren tamamen pratik amaçlar için kullanılırlar. Bu masa modelleri iç dekorasyondur.

Bu masa modelleri bir iç dekorasyondur.

Bu masa modelleri iç dekorasyondur.

MDF, sunta, lamine sunta ve dekoratif kontrplaktan yapılmış oval masa

En pratik mutfak mobilyası kategorisi, lamine kaplama ile süslenmiş talaş helvası veya kontrplaktan yapılmış yemek masalarını içerir..

En pratik mutfak mobilyası kategorisi, lamine kaplama ile süslenmiş talaş helvası veya kontrplaktan yapılmış yemek masalarını içerir.

En pratik mutfak mobilyası kategorisi, lamine kaplama ile süslenmiş talaş helvası veya kontrplaktan yapılmış yemek masalarını içerir..

Dikkat! Kataloglarda, mobilya hipermarketlerinde ve alışveriş merkezlerinde, elips şeklindeki modellerin çoğu tam olarak bu versiyonda sunulmaktadır – dekoratif kaplamalı MDF ve sunta.

Sızdırmaz pahlama ve yoğun lamine yüzey kaplaması zamanla koruyucu özelliklerini kaybedebilir. Taban sudan şişer ve yüksek nemli odalarda deforme olur. Bu tür masaları sadece muşamba için yemek yüzeyleri olarak kullanırsanız (yemek kesmek için değil), onlara hiçbir şey olmaz..

Bu masaları sadece muşamba için yemek yüzeyleri olarak kullanırsanız (yemek kesmek için değil), onlara hiçbir şey olmaz.

Bu tür masaları sadece muşamba için yemek yüzeyleri olarak kullanırsanız (yemek kesmek için değil), onlara hiçbir şey olmaz..

Uzun yıllar boyunca bu malzemelerden üretilen ürünler dayanıklılıklarını ve pratikliklerini kanıtlamıştır. Müşteri incelemeleri, özellikle para için değer olmak üzere her açıdan kendilerine uygun olduklarını göstermektedir..

Müşteri incelemeleri, özellikle para için değer olmak üzere her açıdan kendilerine uygun olduklarını göstermektedir.

Müşteri incelemeleri, özellikle para için değer olmak üzere her açıdan kendilerine uygun olduklarını göstermektedir..

Taş, metal, akrilik ve kompozit malzemeler

Doğal taş, kitle tüketicisine yönelik ürünlerde bulunmaz; bu, pahalı yemek takımları satın alan çok zengin bir müşteri kitlesidir. Çoğu zaman, bunlar, sağlam taştan yuvarlak modeller sunan İtalyan “mebeliro” önerileridir:

 • mermer (beyaz ve farklı damarlı);
 • Malahit yeşili);
 • oniks (mavi ve farklı tonlarda renk tonları ile);
 • karoit (mor);
 • granit (gri ve yeşilimsi);
 • pembe tüf;
 • siyah lav taşı vb..

Ülkemizde tasarım atölyeleri, pahalı tezgah satın alma imkanına sahip bu tür örneklerin piyasaya sürülmesiyle uğraşmaktadır. Ancak bu tür siparişler bir kereliktir ve malzeme dikkatli olmayı gerektirir. Kesicinin garip bir darbesi veya yanlış hareketi – bir çatlak pahalı bir parçaya zarar verir.

En iyi alternatif akrilik ve plastik “taş” veya daha doğrusu herhangi bir renk ve dokulu versiyondaki taklididir. Mermer veya malakit yüzeyli ürünlerden hiçbir farkı yok, kullanıldıklarında çok daha pratik oluyorlar..

En iyi alternatif akrilik ve plastik

En iyi alternatif akrilik ve plastik “taş” veya daha doğrusu herhangi bir renk ve dokulu versiyondaki taklididir.

Oval mermer masa zarif görünse de mutfak ortamıyla uyumlu olmalıdır. Bir iç mekanda taş taklitini çoğaltmanın en kolay yolu, tek bir tuşa yer veya duvar karoları eklemektir. “Taşın altında” birkaç ek yapmak yeterlidir – mutfak benzeri görülmemiş bir asalet ve şıklık kazanmıştır..

Oval mermer masa zarif görünse de mutfak ortamıyla uyumlu olmalıdır.

Oval mermer masa zarif görünse de mutfak dekoruyla uyumlu olmalıdır..

Renk ve diğer parametrelere göre seçim

Oval masalar sadece mutfak veya sehpa olarak kullanılamamaktadır, çok fonksiyonlu modelleri bulunmaktadır. En pratik – enine çubuklarda, çerçeve veya yan duvarlar arasında raflar.

Çok yönlülüğe iyi bir örnek, dama tahtası desenli tezgahtır. Böyle bir model, muşamba veya masa örtüsü ile kaplandığında kolayca mutfak mobilyasına dönüşebilir..

Çok yönlülüğe iyi bir örnek, dama tahtası desenli tezgahtır.

Çok yönlülüğe iyi bir örnek, dama tahtası desenidir..

Yuvarlak masanın rengi değişebilir. Ahşap ise, doğal tonlara odaklanmak daha iyidir. Böyle bir yemek takımı beyaz bir mutfakta ve klasik bir iç mekanda harika görünüyor..

Yuvarlak masanın rengi değişebilir. Ahşap ise, doğal tonlara odaklanmak daha iyidir.

Yuvarlak masanın rengi değişebilir. Ahşap ise, doğal tonlara odaklanmak daha iyidir.

Modern mobilyalar için renkli plastik seçilmiştir. Işık masaları özel bakım gerektirir. Parlak siyah yüzey camı andırıyor – lüks ve abartılı.

Modern mobilyalar için renkli plastik seçilmiştir.

Modern mobilyalar için renkli plastik seçilmiştir..

Onarımdan sonra, uygun olmayan renkteki bir model her zaman bir masa örtüsü ile gizlenebilir ve stile uygun bir desenin sandalyeleri (tabureler) ile çevrili olabilir..

Örnekler ve fotoğraflar içeren oval şeklinde bir mutfak masası seçmek için tasarım ipuçları

Yuvarlak kenarlı mutfak masaları, yuvarlak modellerin aksine genellikle geniş değildir. Uzunluk parametreleri genellikle değişiklik gösterir ve gerekli sayıda misafir veya aile üyesinin oturmasını mümkün kılan bir ürün seçebilirsiniz..

Yuvarlak kenarlı mutfak masaları, yuvarlak modellerin aksine genellikle geniş değildir.

Yuvarlak kenarlı mutfak masaları, yuvarlak modellerin aksine genellikle geniş değildir.

Daha önce açıklandığı gibi, kayan ve dönüştürülebilir modeller – beklenmedik misafirleri ziyaret etmesi durumunda. Kimse ziyarete gelmezse ve aile geniş bir formata genişlemeyi planlamıyorsa, “her ihtimale karşı” çok büyük kulaklıklar satın almanın bir anlamı yoktur..

Daha önce açıklandığı gibi, kayan ve dönüştürülebilir modeller - beklenmedik misafirleri ziyaret etmesi durumunda.

Daha önce açıklandığı gibi, sürgülü ve dönüştürülebilir modeller – beklenmedik misafirleri ziyaret etmesi durumunda.

Cam ve plastik sadece modern kentsel tasarımla ilişkilendirildiğinden, mutfakta oval bir cam masa her iç mekan için uygun değildir. Fotoğraf seçimi, iç mekanınız için seçim yaparken daha eksiksiz bir fikre sahip olmak için klasikler de dahil olmak üzere yuvarlak modeller için en iyi seçenekleri sunar..

Video: Mutfak için masa seçimi

Mutfağın iç kısmındaki oval masaların 50 fotoğraf fikri

?????????????????????????????????????????????????????????

Previous Post
2021’de şık çocuk odası: iç mekanda modaya uygun yenilikler
Next Post
Bathroom Tips